Nederland. leed. Men telde bovendien zestig gewonden. De tooneel- speelster Bernard Beere werd gered door een reisgenoot, die haar> toen de schok werd gevoeld, snel op den grond drukte. Het rijtuig, waarin zij zaten, werd aan eene zijde geheel ingedrukt. Vrij bier. Toen verleden week een belangrijke ren gewonnen werd te Weenen door het paard van een grooten bier brouwer, gaf deze order om al de bezoekers der rennen, ruim 40,000 in getal, vrij bier te laten drinken. De kosten van deze aardigheid op een snikheeten dag beliepen ruim 15,000 gulden. Gen gezellige reis. Dezer dagen is te Berlijn een omnibus vertrokken, bespannen met vijf schimmels en bezet door zes dames en zes heeren. Dit gezelschap maakt op deze wijze, die aan het begin dezer eeuw herinnert, de reis naar Parijs. Na ongeveer 3 weken denken zij het doel van hun tocht te zullen bereiken. Bewaren van citroenen. Een der vruchten, die men dagelijks in een huis houding voor de bereiding van spijzen, voor het maken van limonade enz. noodig heeft, zijn zeker citroenen. Het komt dikwijls voor dat er op een zeker tijdstip volop rijp zijn terwijl men niet lang daarna gebrek er aan heeft. In Noord-AustraliS, waar veel citroenen geteeld worden bewaart men ze eenvoudig in een ton giet er schoon water over, ververscht dit eiken dag en de vruchten kunnen niet alleen zeer lang bewaard blijven maar blijven even frisch alsof zij pas geplukt waren. Het Zuidaustralisch Journal of Agriculture zegt dat een inwoner van Adelaide verschillende vaten vol met citroenen pakte en de ledige ruimte aanvulde met regenwater. Deze vruchten werden per zeilsrifa naar Londen verzonden en het bleek bij de opening oer vaten aldaardat de citroenen nog even frisch waren als bij het inpakken. Een andere wijze van verpakking van citroenen en oranjeappels is in vochtig zand. Sinds twee jaar verpakt de heer J. W. Carbon van Mildura zijne vruchten op deze wijze van de laatst verzonden 70 kisten was nauwe lijks 1 pCt. min of meer beschadigd. Diefstal. Een buitengewone diefstal is te Chicago gepleegd. Daar is uit een wagen van den Chicago-Terminal Transfer-Railway" voor een bedrag van 3 millioen gulden aan goud- en voor f 30,000 aan zilverstaven gestolen. Men liet die staven opzettelijk niet vervoeren in een waggon voor geldswaarden welke wagens altyd een voorwerp van de bijzondere aandacht der spoorwegdieven zijn. Ze werden in kisten als gewoon vrachtgoed verzon den aan het adres van een bank in Californië. Maar de spoorwegdieven waren toch den slimmen afzenders nog te slim af, Hoe zij die zware kisten onopgemerkt hebben weggehaald is een raadsel. De politie van Chicago, die haar knapste speurders er op uitzond, kan dat misschien later ophelderen. Te Antwerpen is een wielrijder, bij het oversteken naar eene zijstraat, in zijn wilde vaart voor een paarden tram gevallen. Het voorwiel drong hem in den buik. Eerst toen de tram door toegeschoten menscben was opgelichtkou men het lijk van den ongelukkige naar het nabij gelegen gasthuis vervoeren. Gen lllnk voetreisje. Een houtdraaier uit Weenen, Hanslian genaamd, is te Parijs aangekomen met zijne vrouw van 28 en hun kind van 4 jaar, die hij den geheelen weg in een wagentje had voortgeduwd. De eigenaardige" voetreis heeft eene maand geduurd. Om in 't onderhoud van 't gezin te voorzien verkocht bij briefkaarten, wat hem in Beieren op eene boete van 102 M. te staan kwam. Maar dit was ook de eenige onaangenaamheid welke het drietal ondervond. Glectrlsche kracht. Een zeer belangrijk werk is voor Stuttgart gereed gekomen de overbrenging van electrische beweegkracht verbeeldt zich, dat ik boos op Laar ben, dat ze mij zonder 't zelf te weten beleedigd heeft, en den volgenden morgen kijkt ze mjj iederen keer schuchter en angstig aan waar ik dan natuurlijk niets van begrijp. Eindelijk legt mijn vronw me 't raadsel uit, en dan moet ik haar lachend gerust stellen, en mijn scha inhalen." Toen we weer in ide kamer kwamen, waren de be zoekers opgestaan en bezig afscheid te nemen. Castell stak me zijn fraai gevormde met ringen getooide hand toe, met de koele onbevangenheid van den man van de wereld; hij was verheugd kennis met mij gemaakt te hebben enz. Sabas en zijn vrouw betoonden zich zeer vriendschappelijk. Donna Clara was majestueus en gestreng, en zeide mij goeden nacht zonder Jupiter of Pollux of eenige andere heidensche godheid er bij te halen, hetwelk mij zeer verwonderde. Retamosa maakte van een oogen blikje verwarring gebruik, om mjj half in galicisch di alect te zeggen »'t Kan wel wezen, dat u gelijk heeft, meneer Ribot, dat de vrouwen niet geschikt zijn voor de zaken. Maar mijn vrouw is een uitzondering, ziet u O, 't is een wondermenschU zal wel 's gelegenheid hebben zich daarvan te overtuigen. Henscb een wondermensch! Phu En hij haalde zijn wenkbrauwen hoog op, en sloeg de oogen ten hemel, alsof hij tegen den Himalaya of de py- ramiden van Egypte opkeek. Cristina nam boven aan de trap afscheid van hen, met den beminnelijken ernst, die haar innemend gelaat zoo goed stond. Ik had alleen maar oogen voor haar. Donna Amparo knste iedereen, kuste haar zoon, haar schoondochter Donna Clara, Isabelita en zelis Retamoso. Dat ze geen kus aan Castell gaf, was, geloof ik, meer uit verlegenheid voor mij dan nit gebrek aan lust. We bleven ten slotte met ons vieren alleen. Om den avond een beetje te rekken, verzocht ik Cristina eens een stukje uit een opera te spelen. Ze was dadelijk be reid, eD, zonder mij te antwoorden, zetle zij zich op 't krnkje, liep een oogenblik luchtigjes over de toetseu, en begon halfluide de »serenade" uit den Don Jnan van Mozart te zingen. Daar ik niet wist, dat ze zingen kon uit een inrichting te Marbach aau den Neckar (de ge boorteplaats van Schiller), naar de hoofdstad van Wur- temberg voor bediening van electrische verlichting, tram verkeer, fabrieken enz. De kracht van het stroomend water wordt aldus gebezigd om over een afstand van ruim 30 kilometer dnizenden paardenkrachten over te brengen. De inrichting is op een eiland in de rivier geplaatst, dat by hoog water overstroomd wordt en dit maakte de uitvoering des te moeilijker. Dit werk is een der belangrijkste toepassingen op het gebied van elec- triciteit. Gen ernstig traniongeluk te l'arijs. Een ernstig tramongelnk heeft den 16 op de lucht druk-tramlijn te Parijs gehad. Een persoon werd daarbjj gedood en vijftien gewond, waarvan eenigen ernstig. Een wagen stond stil, terwijl de machinist was" afgestapt om zijn kameraad van een anderen wagen te helpen. Nauwe lijks had de man zijn plaats verlaten of de wagen begon vooruit te gaan, hoe larger hoe sneller, tot hij in dolle vaart de avenue afsnorde. De conducteur zette de veilig heidskleppen open en trachtte de rem te laten werken, doch vermocht den wagen niet te doen stilhouden. Eerst werd een rijtuig omgeworpen, de koetsier werd bewuste loos ter aarde geslagen, doch de passagiers kwamen er goed af. Van een leeg rijtuig werd het paard aangereden eu een been werd het dier van het liji gescheurd. Eenige reizigers de wagen was zoowel op den imperiaal als binnen geheel vol trachtten zich dooi springen te redden, hetgeen aan een gelakte. Iets verder werd een rijtuig, waarin drie vreemdelingen zaten, verpletterd, de reizigers en de koetsier werden allen ernstig gewond. Eenige wandelaars, die niet snel genoeg vluchtten kouden werden daarop aangereden, en van een hoer werd de voet afgesneden. Eindelijk, bij een scherpen hoek van den weg, schoot de wagen uit de railshij sprong over het trot toir, scheen zich eerst in een vol café te zullen werpen, doch stormde toen tegen een boom op en kwam gelukkig op enkele meters der huizen tot stilstand. Door den ge weldigen schok sprongen alle vensters, waardoor vooral de binnen-passagiers vele wonden opliepen. Er werd door verpleegsters en de politie zoo snel mogelijk een reddingsdiecst georganiseerd. De passagiers van het vernielde rijtuigje waren het zwaarst gewond. Het waren dr. Mayenfisch, zijn vronw en een vriend, allen uit Zurich. De man stierf spoedig aan zijn bekomen wonden. Ook de koetsier werd ernstig aan bet hoofd gewond. Een voorloopig orsderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het ongeluk te wijten is aan het in onvoldoenden staat verkeeren van motoren en remmen. Provinciale Staten. In de vergadering van Jnli a.s. van de Provinciale Staten van Noordholland zullen o.a. de volgende voor stellen van Ged. Staten worden behandeld. Te verleenen voor een tijdvak van drie achtereenvolgende jaren een subsidie van f 2000 aan de Yereeniging »Quellinus" te Amsterdam ten behoeve barer knnstnijverbeidsteeken- schoolid. id. aan de afd. Amsterdam der »Vereeniging tot bevordering van Fabriekt- en Handwerksnijverheid in Nederland", ten behoeve harer teekenscbool voor kunst ambachten een subsidie van f 300 ten behoeve van de vakteekenschool der afd. Amsterdam van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium" voor het jaar 1900; een jaarlijksch subsidie van f lOuO over de jaren 1901, 1902 en 1903 aan het Koloniaal Mnsenm te Haarlemeen subsidie van f 2500 per jaar voor de jaren 1901, 1902 en 1903 aan de Ambachtsschool te Alkmaar een bedrag van f 1300 per jaar voor drie en een halt achtereenvolgende jaren aan de gemeente Edam ten be hoeve harer teekenscbooleen subsidie in de kosten van den bonw eener woning voor den geneesheer in de ge meente Vlieland, tot het bedrag van de helft dier kosten en tot een maximum van f 4125 een bjjdrage van f 1500 per jaar voor de jaren 1901, 1902 en 1903 aan gebrs. de Groot te Kampen ten behoeve van hunnen poststoom- bootdienst KampenUrkEnkhuizen een bedrag van f 300 voor de jaien 1901, 1902 en 1903 aan de aldeeling Haarlem en Omstreken van de »Hollandsehe Maatschappij was mijn verrassing groot, maar mijn genot nog grooter. Ze had een lieve en tevens ernBtig klinkende contralto- stem. De muziek der groote meesters heeft 't heerlijke voorrecht ons steeds te roeren maar wanneer ze ons in de ziel gegoten wordt doer de vrouw, die we aanbidden, dan schijnt ze waarlijk aan hemelsche sfeeren onttooverd te zijn. Ik genoot eenige miDnton een onuitsprekelijke za ligheid. Mijn gansche we-en veranderde, verruimde zich, werd doortrild van liefde en vreugde. Toen de laatste tonen van het lieve acompagnement wegstieiven, bleef ik een oogenblik aan genotvolle verrukking overgegeven, en wist ik nauw waar ik was. Marti stoorde mij opeens in mijn droomen »KomaaD, komaan, we moeten naar bed. De kapitein zit al te dntten." We stonden allen op. Donna Amparo ging naar haar kamer, doch vooral kuste Marti haar de hand, terwijl hij mij ondeugend met de oogen toeknipte. »Als u soms wat noodig mocht hebben," zeide Cristina tot mij»hoeft n maar even te bellen." En zonder mij een hand te geven wenschte ze mij goeden nacht. Marü vergezelde mij tot aan myn kamer, en nam vriendelijk afscheid met een aardigheid: »Als n soms niet slapen kan zondor de lucht van pek, kapitein dan zal ik een stuk laten halen en 't laten branden." Toen ik alleen was, maakten zich al de indrukken van den avond van mijn hart losals waren 't vogels en begonnen op verwarde wijze om mij heen te fladderen. Waarom was ik daar eigenlijk Wat had ik voor Waar zou dat op uitloopen De hartelijke ontvangst bij die lieve familie ontroerde mij Marti's gnlle vrijmoedigheid vervulde mij met verlegenheid en schaamte maar Cristina's lieflyk beeld verrees vóór mijn geest: aanbiddelijkver blindend al het andere overscbitterend. Het denkbeeld thans zoo nabij haar te zijn, terwijl ik er reeds in berust had haar niet meer terug te zien overstelpte mij met geluk. Waar moest dat heen herhaalde ik bij mijzelven. Eindelijk sliep ik in nadat ik een kas gedrakt had op het laken dat haar handen aangeraakt hadden. Wordt vervolgd. van Landbouw" ten behoeve van haren cursus in prac< tisch en theoretisch hoefbeslag. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het adres van het kerkbestuur der Nederlandsch Israë- lietische gemeente te Uithoorn en te Mijdrecht om een provinciaal subsidie ten behoeve van de restauratie der te Mijdrecht gelegen synagoge. Ook zal in de vergadering worden behandeld een voor- stel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij ten be hoeve van den aanleg van spoor(tram) wegen in de Haar lemmermeer en hare omgeving. De door Ged. Staten opgemaakte begrooting van de provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven dienst 1901 sluit in inkomsten en uitgaven met eene som van f 898.837.805. (Haarl. Ot.) Aederlandsche ambulances. Aan de leiders der ambulances van het Nederland- sche Roode Kruis zjjn door den voorzitter van het hoofd comité reeds enkele dagen geleden telegrafisch inlichtingen gevraagd over mogelijke aflossing of noodzakelijke aan vulling van het personeel dier ambulances. Ook in verband hiermede heeft den 16 eene bespreking plaats gehad tusschen het dagelijksch bestuur uit het hoofdcomité en den dezer dagen uit Znid-Afrika terug gekeerden dr. Schelkly. Generaal Cronjé. »Ons Land" bevat den volgenden brief van Gene raal Cronjé namens de krijsgevangenen op St. Helena: Dankbetuiging. Geliefde Broeders en Zusters in den Heere. Aangezien ik niet in het bijzonder weet welke ge meenten er aan toe hebben bijgedragen om aan mij mevr. Cronjémijne officieren en manschappen zoovele geschenken toe to zenden welke ons door bemiddeling van den Weleerw. heer Albertijn zijn geworden en ik u dus niet allen afzonderlijk mijnen oprechten dank kan betuigen, zoo neem ik de vrijheid om n allen door deze en namens alien hartelijk daarvoor dank te zeggen. Aange naam was ik verrast door deze en zoovele andere blijken van welwillendheid en medegevoeldie ik in gevangen schappen in den vreemde heb ondervonden. Ik ben thans ver van u allen verwijderd en weet niet wanneer ik zal terugkeeren maar in mijne gedachten en gebeden hen ik veel met u. Zij Gode bevoien en hartelijk gegroet van Uw liefh. en dankbare P. J. Ckonjé Generaal W. G. De heer G. J. D. Aalders gereformeerd pred. te Elburg heeft zich bereid verklaard naar St. Helena te gaan om onder de krijsgevangen Boeren werkzaam te zijn. »De Hollander", waaraan dit bericht ontleend is, voegt hieraan nog toe Moge hij de rechte man op de rechte plaats zijn Hij spreekt goed Eugelsch en is een ondernemend man die reeds meer van de wereld gezien heeft. Eenige jaren geleden toch vergezelde hij professor Noordtzij naar Colorado (N.-Am.) en was hij diens tolk bij de onderhandelingen over aankoop van gronden voor emigranten der bekende Emigratie-Maatschappij. Uit Tiel schrijft men nog over den hevigen hagel slag van den 13. Hoewel de schade nog niet met zekerheid te bepalen is, wordt die in deze streek alleen op meer dan een half millioen geschat. De kersenverkoopingen, welke na dien tijd waren aangekondigd, gingen niet door of de boom gaarden werden ingehouden, zoo sterk daalde de prijs. Van enkele is het geheels gewas verweest of tegen den grond. Ook op het veld en in de tuinon der groeutenboeren is de verwoesting treurig om aau te zien. De bui is niet op alle plaatsen neergekomen, althans niet met dezelfde hevigheid. Het is als het ware een streep, die verwoest werd, loopende van het Zuidoosten naar het Noordwesten. Zoo werd bij voorbeeld te Zoelen en te Avezaath geen schade toegebrachtdoch te Echteld en verdere plaatsen wel. Alles ligt plat op het veld. Het boonengewas is geheel verdwenen. (N. v. d. D.) In Friesland is veel hooi verloren gegaan de lan den waarop reeds gemaaid was, werden door de windhoos letterlijk schoongeveegd. Een veehouder in Haaskerland lijdt daardoor een schade van f 400. De Horustermeer moet vol hooi gejaagd zjjn. llrseiu. Een ingezetene dezer gemeenteC. N. g ng den 18, 's morgens al vroeg, naar zijn bouwland, om wat gras te halen, dat te hnis gedroogd moest worden. Toen hij tegen de afspraak wat lang wogbleet, zond zijn vronw iemand om naar hem te gaan zien en deze vond bem in het water liggende en reeds verdronken. Waar schijnlijk is hij door een beroerte overvallen. De onge lukkige was reeds bejaard en had onlangs zjjn 40 jarige echtvereeniging mogen vieren. Gginoud aan Zee. Zondag den 17, was de Alkmaarsche Zwemclub onder leiding van den badmeester A. v. Lachner, nitgenoodigd om het zomerseizoen in deze badplaats te komen opeoen. Door minder gunstig weder werd daarvan gedeeltelijk afgozien maar toch togen een achttal heeren derwaarts eu begaven zich te water waarna eene kleine réunie werd gehouden in het keurig ingericht café »Welgelegen" van den heer P. de Graaff waarvan de schoone ligging reeds het een bezoek waard maakt. Schagen. In den ouderdom van 49 jaren over leed den 16 de heer van der Voordeo, deken eu pastoor alhier. Hij was nogselechts twee jaren in deze gemeente, toen eene ernstige ongesteldheid eene operalie aan het hoofd noodzakelijk maakte, Daartoe naar Amsterdam ver voerd, overleed bij een viertal dagen na hot ondergaan der operatie. Zoowel in zijne vorige parochie te Helle- voetslnis als hier verwierf hy zich vGe vrienden door zijne milddadigheid en echt christelijko levenswandel. Den 10 had alhier de jaarlijksche paardenmarkt plaats. Heel veel paarden waren er niet. Enkele beste paarden brachten een hoogen prijs op. Tulnbouwonderwljs. Berkhout. L)e heer N. Nobel, te B o b e 1 d ij k heeft het einddiploma verkregen aan de Hoogere Rijks Tuinbouwschool. Mèt den tweeden geslaagde, den heer P. de Vriesvau Beueden Knijpe, zal hij thans eene studiereis ondernemen, om zich later te onderwerpen aan het acte-examen M. O., dat in den loop der maanden

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2