Laatste Berichten. Stadsberichten. BUBGEBL1JKE STAiNE. Augustus en September te Wageningen zal worden ge> houden. Veeziekte. In de »St.-Ct." No. 137 is opgenomen de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand Mei 1900. Betreffende mond- en klauwzeer vindt men daarin de navolgende opgaven Noordbrabant 46 gevallen bij 2 eigenaarsGelderland 296 gevallen bij 29 eig. Zuidholland 394 gevallen bij 48 eig.Noordholland 24 bij 5 eig.Zeeland 33 bij 2 eig. Utrecht 10 bij 2 eig.Friesland 247 bij 7 eig. Overijsel 28 bij 2 eig.Groningen 1 bij 1 eig.Drente 32 bij 8 eig.Limburg 35 bij 6 eig. Te zamen over bet geheele Rijk 1146 gevallen bij 112 eigenaars waaronder 44 gevallen bij schapen en geiten en 27 gevallen bij varkens. Bij het rundvee van twee landbouwers woonachtig in de gemeenten Diemen en Velsen, is opnieuw mond en klauwzeer uitgebroken. Ter navolging. Het bestuur van den polder Schagerwaard heeft dezer dagen twee molenmeesters, een machinist benevens een stoker, bij eene 1ste Nederl. Mij. tegen ongelukken verzekerd. Door de eerste Ooöp. vereen, tot aankoop van Vee voerder enz. is den 14 Juni j.l. wegens tekorten (in gewicht en gehalte) aan de leden uitgekeerd de som van f 2253,00% Aardbeien. De oogst van de aardbeien zal dit jaar niet mee vallen. Op de hooge zandgronden heeft men het meest te duchten en wel bijzonder met overjarige beplantingen Het is op sommige plaatsen zoo erg, dat tuinders, die in vorige jaren een opbrengst van f 500 hadden, thans blijde zullen zijn als ze met f 20 thuis komen. Het kwaad zit er waarschijnlijk in tengevolge van de droogte van het vorige jaar, die heel wat heeft laten wegvallen, waarvan men hoopte, dat terecht komen zou met het milde voorjaarsweer. Dat is echter niet zoo go weest. Bovendien richt de gevreesde rijp (rupsenplaag) kolossale verwoestingen aan. Op de lage en gemengde gronden is het beter, al zal ook daar van grooten overvloed geen sprake zijn. De tuinders slaagden dit jaar niet in het verkoopen van aardbeien op contract, van achteren blijkt het, dat dit nu maar goed is. Er zullen voor de gewone consumptie aardbeien ge noeg koinen, doch de groote productie, die ontstaan is door de voortdurende en uitgebreide aanplant en waarmee geregeld op het buitenland gewerkt werd, is verloren. Daarom zal nu de toeleg moeten zijn om door oor deelkundig handelen, de binnenlandsche markt niet te be derven en wat naar het buitenland gaat niet tegen te lagen prijs af te leveren. (Kennemerland). Velsen. Dezer dagen is zekere K., oud 13 jaar, na een paar dagen weg te zjjn geweest, plotseling in het Kanaal gesprongen, waarschijnlijk mot het doel zoo een einde aan zijn leven te maken. Oorzaak hiertoe schijnt vrees te zijn om thuis te komen, denkende dat er wel een bestraffing zou opzitten. Een slager, deW. genaamd, wist hem van een anders wissen dood te redden. Den Helder. De gemeenteraad heaft in een den 16 gehouden zitting besloten aan de weduwe van den onlangs vermoorden agent van politie Cupido tot den dag waarop zij eventueel hertrouwt boven hetgeen haar toe komt volgens de bestaande pensioen-verordening (n.l. een vierde van het door haren echtgenoot genoten tractement of f 175) eene jaarlijksche toelage van f 325 te verleenen on zulks met ingang van 1 Juli 1900. Burgemeesters en Secretarissen In Noordholland. De Vereeniging van burgemeester en secretarissen in Noordholland hield den 18 ten Stadhuize te Amsterdam onder leiding van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen buigemeester van Haarlem, eene vergadering. De voorzitter bracht allereerst een woord van warme hulde aan de nagedachtenis der heeren F. Groot Jzn., burgemeester vaD Midwoud en Kruimel burgemeester van Ouaer-Amstol. Daarna werden aangenomen als nieuwe leden de heeren J. Versteeg, secretaris van Mon nikendam jhr. mr. T. A. M. Humalda van Eysinga burgemeester van Wormerveer J. Leyen secretaris van Edam en J. C. Boas secretaris van Oosthuizen. Tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer Groot werd gekozen de heer J. M. van Beekburgemeester van Landsmeer. De heer C. O. Donatlisecretaris van Alkmaar hield een belangrijke rede over «Overheidszorg met be trekking tot melkvervalsching'' besloten werd deze rede te doen drukken. Als dag voor de zomerbijeenkomst werd bepaald Vrij dag 13 Juli e.k. De leden zullen dan te Amsterdam bijeenkomenvan daar met den trein naar Enkhuizen gaan en per stoomboot een bezoek brengen aan Urk. Te Enkhuizen teruggekeerd zal men daar het gemeen schappelijk diner hebben, om dan naar A msterdam terug te keeren. (Handelsblad). Nederland en China. Naar gemeld wordt zijn terstond na het uitbreken van onlusten in China door de Nederlandsche Regeering maatregelen beraamd ter bescherming van de Nederlandsche onderdanen en belangen aldaar. Thans isnaar wordt verzekerd, besloten den 23 dezer een der groote oorlogs schepen uit Nederlandsch Oost-Indië, met landingsdivisie aan boord naar de Chiueesche wateren te zenden. (N. v. d. D.) Dranken bij de warmte. Nu de zomersche dagen werkelijk dien naam ver dienen, zullen allicht enkelen, die werkten in het open veld, in werkplaatsen en fabrieken, of die bijv. verre wandelingen maakten, behoefte gevoeld hebben aan een verfrisschenden, onschadelijken drank. Voor hen geven wij onderstaande voorschriften voor de bereiding van dergelijke dranken, die niet alleen aan bovengenoemde vereischten beantwoorden, doch tevens voedzaam en goed koop zijn. Neem 50 gram ('/2 ons) fijn havermeel, meng dit aan met een weinig koud water, roer er door heen 150 gram (l'/j ons) suiker en het sap met de fijn gesneden schil van een citroen, giet er dan 5 liter kokend water bij en laat 't afkoelen. Deze drank kost dan per liter onge veer 5 cent. Een ander vooïschrift is nogVermeng eerst 1 b.g. (1 ons) fijn havermeel ea 50 gram ('/j ons) cacaopoeder en roer dit mengsel daarna met een weinig kond water tot een papachtig deeg. Roer hierdoor l'/i h.g. (1 '/2 ons) suiker, giet er 5 liter kokend water op en laat 't af koelen, dan heeft men een drank die ongeveer 71/* cent per liter kost. Deze voorschriften zijn nog met vele te vermeerderen. Sommigen verkiezen bjjv. slappe, koude koffie, anderen geven de voorkeur aan karnemelk met meel gekookt en met wat stroop zoet gemaakt, of wel aan havergort-water zooals dit o. a. op groote schaal gebruikt werd bij het veranderen van het wijde spoor van den Great-Western Spoorweg in smal spoor. In welsmakendheid staan deze mengsels echter achter bij de beide eerst opgegevene. (N. v. d. D.) Maskerade-brief kaarten. De firma C. Kooyker, te Leiden, heeft ter gele genheid van de Lustrumfeesten een 8-tal briefkaarten in den handel gebracht, waarop de photographische afbeelding van de voornaamste personen in den historischen optocht, Deze groepen zijn uitstekend geslaagd. Iemand van gewicht. In de grensplaats Bocholt is thans een jonge dame van 17 jaar, die een gewicht van 560 pond heeft. Bergen. Bij de gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 167 stem men waarvan op de heeren A. Admiraal 73, Ai. Baltus 29 en J. Duin 52 terwijl 13 stemmen van onwaarde waren. Alzoo herstemming tusschen de heeren A. Ad miraal en J. Duin. Moederliefde. Te Scherpenisse had een kat vier jongen geworpen Drie ervan werden uit het nest genomen gedood en bij het erf in het water geworpen. Poes had dat opgemerkt zonder aarzeling begaf zij zich te water en bracht hare kinderen een voor een aan land. Blijkbaar zag ze zich echter teleurgestelddat ze dood waren. Slechts kort blijft ze er bij klagen en turen op hare dooden. Met den meesten spoed snelt ze naar haar nest, grijpt haar eenig overgebleven jong bij de huid springt van den grond op de heining op het afdak steeds hooger, tot ze op den nok van het dak een schoorsteen bereikt heeftdeze is haar wel bekend het is er een die niet door het dak heen gaat en dus een bodem heeftmeermalen heeft ze daar een vogel verrast, die er zjjn nest had. Daar brengt zij haar jong in. Sedert dien tijd verzorgt zij het nauw gezet en bewaakt het veel trouwer dan in gewone om standigheden. Zij verlaat het alleen om te komen eten en drinken en dan slechts voor korten tijd, evenals een broedhen hare eieren. In de vorige week werd een metselaar, die op het dak werken moestlast gegeven het jong mee naar be neden te brengen de moeder verdedigde het echter zoo moedig dat hij er geen kans toe zag. Nog zitten moeder en kind in den schoorsteen. Ben jeugdig redder. De vorige week geraakte te Wormerveer een 4jarig kind vau J. H. A. te water. Dit werd bemerkt door het zoontje van den inspecteur van politie, een jon gen van negen jaar, die met inspanning van alle krachten er in slaagde het kind naar den wal te trekken en boven water te houden totdat een paar vrouwen die op zijn hulpgeroep toesnelden de kleine drenkeling op het droge brachten. Dit is reeds het vierde kind, dat op deze wijze door hem is gered. De opstand in China. TSJIFOE 18 Juni. Na den gemeenschappeljjken aan val dar oorlogsschepen werden de Takoeforten genomen. Bij de bestorming vielen van het Duitsche oorlogsschip »Utis'' drie man en werden zeven gewond. De buitenlandsche nederzettingen te Tientsin werden door de Ohineezen beschoten. Van het naar Peking gezonden Duitsche detachemi-nt en vau het Duitsche gezantschap in de hoofdstad zyn geen berichten ontvangen. Later. De gecombineerde marinetroepen bezetten de noordelijke forten van Takoe den 17en na een kort ge vecht. Tijdens de beschieting had een ontploffing plaats in het Ghineesche tuighuis. Het Britsche oorlogsschip «Algerina is beschadigd; twee officieren en vier man zijn gewond. LONDEN, 18 Juni. De admiraliteit ontving het vol gende telegram uit Tsjifoe Het Japanscbe oorlogsschip «Toyohashi" is uit Takoe aangekomen en meldt dat de opperbevelhebber met de troepen naar Tientsin is teruggekeerd WASHINGTON 18 Juni. Admiraal Kempff heeft aan het departement van marine geseind dat de forten van Takoe gisteren op de vreemde oorlogsschepen schoten en zich na een kort gevecht overgaven. Franschen in Yunnan in gevaar. PARIJS, 18 Juni. Een nota van Havas meldt: De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Franschen consul een telegram ontvangengedagteekend uit Yunnan Sien van 14 Juni luidende «Ons vertrek naar Tonkin wordt met geweld belet wij zijn zoo goed als gevangen te Yunnan-Sien. Al onze woningen, twee Fransche en Britsche zendingsstations zijn geplanderd en in brand gestoken. Wij hebben nu zelfs geen kleeren meer, alles is ons ontstolen. Ik heb onze archieven en bescheiden niet meer en kan geen ver binding krijgen met het gezantschap. De Regeering moet te Peking krachtig eischen dat men ons veilig en wel laat teruggaan.'' Met het oog op dezen toestand heeft minister Delcassé hedenmorgen den Cbineeschen gezant te Parijs bij zich ontboden en dezen verzocht onmiddelijk aan den onder koning van Yunnan te willen seinen dat hij met zijn leven moet instaan voor dat van onze landgenooten en dat Frankrijk hem altijd zal weten te bereiken. Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 18 Juni. Het ministerie is gevormd en bestaat nitsir Gordon Sprigg, eerste minister en minister van financiënGraham, colonial-secretaryRose-Innes, staatsprocureur Smartt, openbare werken Faure, land bouw Frost, minister zonder portefeuille. Badhuis Witte Bruis. In de week van den 11 tot den 18 zijn in het bad huis van het W i 11 e Kruis" genomen 58 kuipba den, 112 regenbadbn le klas en 181 regenbaden 2e klas, totaal 351 baden. Beschonken bedelaars. - Dat de aalmoezen, des vrijdags en zaterdags dooi de ingezetenen alhier aan een groot aantal van elders komende vermomde bedelaars en bedelaressen uitgereikt, meermalen niet worden aangewend om de armoede te lenigen, bleek j.l. zaterdagavond weder. Eene te Gronin gen thuis bohoorende en in eene slaapstee alhier vertoe vende vrouw, die den geheelen dag bedekt liep te bedelen, had van het op die wijze ontvangen geld zooveel aan Bacchas geofferddat zij des avond, zwaar beschonken, door de politie in bewaring moest worden gesteld. Bij visitatie werd nog eene belangrijke hoeveelheid kopergeld, alles met bedelen opgehaald, in haar bezit bevonden, Bxamen kinderjuffrouw. Voor het examen-kinderjuffrouw, afgenomen door de Algemeene Ned. Vrouwen vereeniging «Tesselschade," aan de Huishoud- en Industrieschool alhier, slaagden de dames: J. C. A. dn Pré en D. M. Opperdoes, beiden van Amsterdam, J. J, van Duyn en H. de Horst, beiden van RotterdamG. Meysvan ApeldoornC. C. van der Weyden, van Dordrecht, N. Pons, van Zaandijk, S. Maas kamp, van Rotterdam, H. G. E. Bergmann, van Amster dam, G. Zoutman, van Rotterdam, K. Hollander, van Kruiningen. Bemiddeling ln Zuld-Afrlka. Het in ons blad van den 8 in zijn geheel opgeno men adres aan H. M. de Koningin om hare bemiddeling aan te bieden aan Engeland, ten einde door gelijktijdig ingediende adressen van vrouwen aan andere souvereinen eene uiterste poging te doen, om alsnag het gevaar voor inlijving der Z. A. Republieken af te wenden, is op initia tief van een der dames en met medewerking van tweo andere dames, in Alkmaar thans door ruim 400 vrouwen geteekend. Voor belangstellenden, die nog niet geteekend hebben, zal dit adres aan het bureau onzer courant nog ter teekening liggen op Woensdag 20 Juni en bij den hear P. Kluitman, boekhandelaar alhier, op Donderdag, 21 dezer. Ben frlsch bad. De löjarige O.V., alhier, die den 20, 's morgen wegens gepleegde diefstal voor de rechtbank alhier moest ver schijnen, verliet, nadat het Openbaar Ministerie bij ge noemde rechtbank voor hem opzending naar een Rijks opvoedingsgesticht had geëischt, het gerechtsgebouw en sprong in de Stadsgracht, aldaar. Na de gracht te zijn overgezwommen, is hij door de politie huiswaarts gebracht. Concert Bulten-socletelt. Door het Stedelyk Muziekkorps, onder directie van don heer J. M. Ottozal op Woensdag, den SO, des avonds ten 71/2 uurin den Stadshoutvan woge de Buiten-societeit, een concert worden gegoven, waarvan het programma als volgt luidt: 1. «President Steijn", pas redoublé v. F. J. Schweinsberg. 2. «Thalia", onvertnre de concours 3a. «Adagio de la sonate pa thétique'' b. «Lamanola", sérenade espagnole 4. Mosaïque de 1' opéra «Une folie a Rome'1 N. A. Bouwman. L. van Beethoven. R. Eilenberg. Ricci. 5. «Victor Emanuel", ouverture militaireH. Kling. 6. Fantaisie «Traumbilder" H. C. Lumbye. 7Weaner Mad'.n",Concert-Walzer» C. M. Ziehrer. 8. «Les Rencontres", potpouiri F. Dunckler. Zuid-Afrlka. Woensdag, den 20, des avonds half acht uur, zal in de gereformeerde kerk een bidstond woiden gehouden voor transvaal. De collecte bij die gelegenheid is voor de gevangenen op St. Helena. GETROUWD. 17 Juni. Willem Godefridus Johannes Bieiman en Adriana Johanna Frederika Kammerer. GEBOREN. 16 Juni. Neeltje Elisabeth Sijtje, ,d. van Simon Koster en Antje Admiraal. Nicolaas, z. van Adri- anus Hoekmeijer en Antje Tonneman. 17 Wilhelmus Lambertus Jacobus, z. van Jacob Mans en Sophia Margaretha Gottmer. OVERLEDEN. 17 Juni. Peter Modest Valentin Zervas, 66 j. 19 Oornelis Petrus, z. van Johannes Mattheus Vis ser en Engelina Maria Oortmeijer, 17 j. en 5 m. Akersloot. Getrouwd. 9 Mei. Dirk Poland en Clazina Velze'ooer. Ondertrouwd en getrouwd: 3 en 22 Mei. Simon Rens en Guurtje Schnt. 4 en 20 Jacob Tijmes en Trijntje Jonker. 11 en 27 Baart Groot en Aaltje Besse. Jan Steenhof en Cornelia Ruiterman. G e b o r e n. 2 Mei. Bartholomeus z. van Oornelis Zijp en Trijntje Smit. Gerardus, z. van Klaas Meijne en Catharina Apel doorn. Regina, d. van Johannes Dekker en Alida Groot. Anna Elisabethd. van Petrus Krnijenaar en Reinsje Jansen. Margaretha, d. van Nicolaas Verduin en Grietje Gijzen. AuSje Cornelia d. van Hendrik Geuzebroek en Sijtske Dekker. Overleden. 12 Mei. Willem Timmeechtgen. van Trijntje Bosch man, 77 j. 28 Levenloos aangegeven kind van Jan Terluin en Neeltje Bakker. 13 17 18 21 24

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3