Donna Cristina. $0< 73. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG 22 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALRHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegevenAbonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,80 5 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Vetefoonnuncmer 1 3. Prijs der gewone advertentlcn Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. ffniHA. Uit latere telegrammen blijkt, dat de aanval op de oorlogschepen te Takoe ^naar gezegd wordt ten gevolge van een rechtstreeksch bevel uit Peking van de Keizerin-Weduwe), vrij onverwacht was. De eskaders waren echter spoedig tot verweer gereed en twee duizend man troepen, BritscheAmerikaanscheItaliaansche, Duitsche, Japonsche, Russische, Pransche en Oostenrijk- sche werden aan land gezet en wisten na eenigen strijd de Chineesche stelling te nemen. Zij houden die nu bezet. Er moeten in den strijd rnim vierhonderd Chineezen zijn gesneuveld. Bovendien zijn de Chineesche torpedo booten voor Takoe buitgemaakt. De gemengde strijdmacht der aanvallers verloor bij het Britsche detachementéén'doode, vier gewonden, bij het Duitsche drie dooden, zeven gewonden, bij het Russische zestien dooden en 45 gewonden en bij het Pransche één doode en één gewonde. De Russische kanonneerboot >Mandjur", werd getroffen door een Chineesche granaat, die in het arsenaal van het schip sprong en de boot deed uiteenslaan. Daarbij kwamen zeven matrozen om het leven en werden gekwetst. De oorlogsschepen der mogendheden, die voor Takoe liggen of binnenkort worden verwacht, zijn zestig in getal. Daarvan heeft Engeland er twee slagschepen, negen kruisors, een adviesjacht en twee barkassenRusland twee slagschepen, drie kruisers, zes kanonneerbooten en eenige torpedobooten de Vereenigde Staten een slagschip, een kruiser en vier kanonneerbootenDuitschland vier kruisers en een kanonneerboot. Het Japansche eskader is vijt schepen sterk, terwijl nog twee worden verwacht, het Fransche eskader evenzoo vijf schepen, het Italiaan sche eskader drie en Oostenrijk heeft er slechts een tor pedokruiser. Omtrent het lot der gezantschappen verkeert men nog in 't onzekere. Te Shanghai is tgding onvangen uit Chineesche bron, die door de plaatselijke Europeesche autoriteiten geloofwaardig worden geacht, dat de vreemde legaties in Peking den 17 nog ongedeerd waren en dat Seymour met de Europeesche troepen Peking heeft bereikt. Dit bericht wordt weer tegengesproken door een ander dat de »Daily Mail" openbaar maakt en waarin gemeld wordt, dat de internationale expeditie onder admiraal Seymour, die op weg was naar Peking, is ingesloten. De .Times" verneemt ook uit Shanghai en van den zelfden datum dat Li Hoeng Tsjang van Kanton naar Peking op reis is gevolg gevende aan een dringenden oproep. Dit wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de Mandsjoe-partij de hoop heeft opgegeven de mogendheden te kunnen weerstaan. De .Times" verneemt uit Hongkong, dat de Bokser beweging zich uitbreidt aan de Westrivier te Kanton is het rustig. Van het zinken van twee Britsche oorlogschepen bij den aanval op de forten van Takoe, is bij de admi raliteit te Londen geen bevestiging ontvangen. VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 11) HAHEIiAiHrD. Minister Chamberlain sprak den 19 op een Unionistische ergadering te Londen en zin speelde op de regeling in Zuid Afrika. De minister zeide dat deze ongetwijfeld zee. moeielijk zou zijn, maar elke poging tot regeling, die een ongewenschte vrijheid zou geven aan beide Staten, zou onmogelijk gemaakt worden door de overweldigende publieke meening. De regeling moet definitief zijn en geen zaad voor toekomstig onheil achterlaten. Hoewel de telegrammen uit Zuid-Afrika voor Enge land gunstig luiden blijft de toestand daar zorg geven de oorlogskansen staan bevredigend, maar andore ellende bedreigt nu weer het Britsche leger. De Engelscbe troepen te .Pretoria moeten gebrek aan levensmiddelen hebben. Er zijn zelfs soldaten tengevolge van honger in de straten dood gevallen. De wegen naar de stad liggen vol paarden- en muilezeilijken. Koomassie wacht ook nog tevergeefs op het ont- zettingsleger, hevige regenbuien vertragen den opmarsch der Britsche troepen. Kapitein Mellias is den löen met ernstige wonden Daar Prashu teruggebracht. ZUID-AFRIKA. President Steyn heeft een procla matie uitgevaardigd, dat Oranje-Vrijstaat nog altijd be staat en dat hij Engelands autoriteit geenszins erkent. Een groote Boerenmacht is in den Vrijstaat bijeen tegenover Bundle's troepen met de bedoeling naar het zuiden door te breken. Zij staat onder bevel van De Vil- liers en Hermanns Steyn, een broeder van den president, die op het oogenblik ook te Bethlehem is, nu de hoofd stad van den Vrijstaat. Het hoofdlager werd verlegd vijf mijlen dichter naar Picksbnrg. De Boeren beschoten den 18 het kamp te Ficksburg met kanonnen, de Yeomanry was op den linkelvleugei en in het front den heelen dag met tusschenpoozen in het vuur. Een macht Transvalere, die voor Buller terugtrok, vereenigde zich met de Vrij- staters. De Daily Express verneemt uit Machaodorp van 14 Juni, via Lorenco Marquez, dat commando's, die de Engeisehen ten westen van Pretoria bestookten, gedwongen waren het station Van der Merwe te verlaten, na een gevecht van twee dagen. De verliezen der Engeisehen konden nog niet worden opgegeven; die der Boeren waren ernstig. De Malalane spoorwegbrug bij Hectorspruit, zeven mjjlon ten westen van de Portugeesche grens, is vernield. Johann Lang, burgemeester vau Oberammergau, is aan de gevolgen eener operatie overleden, in den ou derdom van 65 jaren. Hij was de leider der vermaarde Passiespelen en stolde bij vorige opvoeringen Christus voor. Dit jaar is Anton Lang in zijne plaats de hoofdpersoon. De overleden burgervader heeft in allerlei opzichten veel gedaan om den bloei en de welvaart van Oberam mergau te bevorderen. (N. v. d. D.) Ren stier ln de balzaal. In het dorpje Hirschberg in Silezië had dezer dagen een tragi-komisch tooneel plaats. V. Gewend aan vroeg opstaanwas ik op vóór al de anderen in huis, en ik ging de straat op, om een wande ling door de stad te doen. Verscheidene malen was ik er reeds geweest en steeds maakte de drnkte zonder ver velend geraas harer straten, haar heldere hemel en haar geurige atmosfeer een aangenamen iudrnk op mij. Hoe verschillend oven wel was die indruk van de gewaarwording die ik thans ondervond 1 De schoone stad aan Spanje's oostkust ontwaakte. De raenschen begonnen zich door de straten te bewegen de balkonramen gingen open en eenige blanke gezichten met mooi doorschijnende hnid en heerlijke Arabische oogen, vertoonden zich achter de bloempotten. De tuinen in den omtrek zonden haar als morgengroete een briesje toe, beladen met de genren hunner oranjeheren en nagel bloemen, hunner malven en byacinthen de zee oen frisch gezondheidbreugond koeltjede hemel een stroom van glanzend licht. Valencia ontwaakte en keek lachend naar haar onvergelijkelijke bloemhoven, baar niet minder weer galooze zee en hemel. Die bevoorrechte ligging deed mi denken aan 't oude Griekenland en toen ik de vroolijk opgewekte en schrandere gelaatstrekken harer bewoners in 't voorbijgaan waarnamhad ik lnat de beroemde woorden van Earipides tot zijn landgenooten op hen toe Terwijl in de herberg lustig de dansende paartjes rondzwierden, klonk eensklaps een vreeselijk geloei glas ruiten vielen kletterend in seberven en een jonge stier sprong de danszaal binnen. Het was de stier van den h rbergier, die zich van zijn ketting had losgerukt en na eerst in den hof, waar een aantal gasten zaten, alles in rep en roer te hebben ge bracht, zijn intrede deed in de danszaal. Een paniek volgde tafels en stoelen werden omgeworpen, vrouwen vielen flauw, de dansers haalden messen voor den dag of vluchtten in allerijl. En te midden van dit tooneel sprong de jonge stier in het rond, nam een ongelukkigen kleermaker op zijn hoorns en wierp hem als een vangbal in de lucht, zoodat hij meer dood dan levend onder een tafel terecht kwam. Niet dan mat de grootste moeite mocht het den her bergier gelukken, het beest te grijpen en weer naar den stal te brengen. Dat de danslust verdwenen was, is licht te begrijpen. te passen »0 beminde kinderen der weldoende goden Gij vergaart in uw heilig en nooit geknecht vaderland de roemrijke wijsheid als vrucht uws bodems, en schrijdt steeds met zoete voldoening voort in den glanzenden ether uws hemels." Ik betwijfel echter, of wel ooit een Griek of Valenciaan zóo tevreden is geweest als ik toen. Doch aangezien ieder vroolijk oogenblik in dit leven steeds een trearigen op volger achter zich klaar heeft staan, om zijn plaats in te nemen, ondervond ik bij 't thuiskomen den tegenspoed, Cristina niet aan te treffen. Marti en ik ontbeten alleen in de eetkamer, en ik vernam van hem, dat zijn vrouw het reeds gedaan had en zich in haar kamer bevond Wat 'n opgeruimde en hartelijke kerel was die Marti Net alsot wij ods heele leven vrienden waren geweest, begon hij me te vertellen van zijn familie, zijn vrienden, zijn werk en zijn plannen. Deze laatste waren ontel baar: trambanen, nieuwe havenweruen, spoorwegen, 't aanleggen van straten enz Ik dacht onwillekeurig, dat, om ze alle ten uitvoer te loggen, men niet alleen ont zaglijke kapitalen, naar ook een schier bovenmensohelijke werkzaamheid noodig zou hebben. Marti scheen die te bezitten. Op dat oogeublik had hij, behalve de stoom bootmaatschappij, die schier vanzelf ging en hem weinig tjjd in beslag nam, een exploitatie vau calamijnsLcen mijnen in Biscaye onder handen, verder had hij eenige steengroeven in verschillende provinciën laten aanleggen en artesische patten in Murcia laten boren. In deze laatste had hij reeds een aanzienlijk kapitaal gestoken zonder nog resultaten van zijn moeite te zien maar hij rekende er stellig op, dat. hij die bereiken zou. »Zoodra ik water heb,'' zeide hij lachend, »denk ik het bij glaasjes te verkoopen als sherry.'' Hij sprak snel, soms wat on samenhangend maar steeds op meesleepende wijze, omdat hij zoo met zijn hnele ziel erbij was. Zijn vorwardo en heftige manier van zich uit te drukken vormde eon tegenbeeld met dat van zijn vriend en com pagnon Castell, die zoo bedaard, zoo kaun en zoo ge polijst sprak. Wij spraken over hem, en Marli putte zich uit in loftuitingen over. zijn persoon. Er was, naar Ren beer ln het damesbassin. Te Planen in Duitschland is bij het overladen van eeu menagerie een groote bruine boer ontsnapt. Bruintje holde weg en begon onmiddellijk een wedloop met een electrische tram, die bij schitterend versloeg (ongeluk kig was er geen tjjdopnemer van den Bond). Hij had bet er echter warm van gekrogen en sprong in de Elster, toevallig jnist in een zwembassin en wel aan den heeren kant. Doch toen hij dat merkte, kroop hij er weer uit, liep een eindje om en plonsde in het damesbassin. De panische schrik die daar ontstond, kan men zich voor stellen. Alle badenden vluchtten in haar hokjes. De beer echter werd weldra door zijn baas gepakt. Als een staaltje wat er alzoo in een jaar tijds verloren wordt, diene, dat alleen in treinen der Maat schappij tot exploitatie van staatspoorwegen verleden jaar 0. m. gevonden zijn1084 paraplnies en parasols, 448 wandelstokken, 77 hoeden, 40 petten, 53 mantels en jassen bdz., enz. Het nut van den koekoek. Den vorigen zomer vonden arbeiders vau het ridder goed Iden (Altmark), bij het snijden van riet op een vijver in het park, het nest van een rietmuscb, waarin niets anders dan een jonge koekoek zat. Voorzichtig werden nu de rietstengels met het nest afgesneden en naar een jonge dame gebracht, die den kleinen koekoek wilde groot brengen. Deze bleek buitengewoon hongerig te zijn en sperde zijn bek maar steeds open. Alles wat men machtig kon worden, zooals vliegen, rupsen, vlinders, ja zelfs regenwormen, verdween in de maag van den koekoek, die, om zoo te zeggen, niet te verzadigen was. Hierbij zegt »De Ned. Jager" had men gelegen heid waar te nemen, welk een hoeveelheid van allerhande insecten, in het bijzonder rupsen, deze trch nog jonge vogel verslond en van hoe groot nut dus de koekoeken zjjn voor landbouw en houtteelt. scheen, geen geleeider, schranderder of scherpzinniger man ter wereld. Hij wist alles de wetenschappen hadden geen geheimen voor hem de aarde had geen hoekje of plekje over, dat hij niet doorreisd had. Bovendien was hij zeer goed op de hoogte van de beeldende kunsten, en bezat een verzameling oude schilderijen, op zijn reizen bijeengebracht, welke beroemd was door heel Spanje en in het buitenland »Maar ziet u, Castell is een theoreticus," zeide hij ten slotte met een knipoogje. .Wij zijn twee tegen gestelde naturen, en misschien zijn wij daarom van kinds af zulke goede vrienden. Hij hoeft er altijd lust in gehad, den grond en de reden van al 't bestaande door de filo sofie, door de esthetica na te gaan. Ik heb daar heele- maal geen verstand van. Ik heb een echt praktischen zin En als ik 't zoo maar 's zeggen mag, op gevaar af, dat u me voor vorwaand houdt, wij hebben in Spanje meer gebrek aan nattige menschen dan aan filosofen. Gelooft u niet met mijdat er een heerleger godge leerden, redenaars en dichters zijn Als wij ons op de zelfde hoogte willen stellen als de overige landen van Europa, dan moeten wij in de eerste plaats verkeersmid delen openen, havens aanleggen, industrieën opwerken, mijnen ontginnen. In mijn nedorige sfeer heb ik al t mogelijke gedaan voor den vooruitgang van ons land, en dat ik niet meer doe," voegde hij er lachend aan toe, »is heusch niet uit gebrek aan goeden wil, maar wel aan de noodige zilverlingen." »Eti is Castell deelgenoot in die ondernemingen? vroeg ik. »Neo; wij zijn alleen compagnons voor die stoomvaart lijn 't Is iemand, die een hekel heeft aan cijfers. Hij is rijk, en wenscht rustig de vrachten van zijn fortuin te plakten. Maar al steekt hij zich niet in zaken, als er geld noodig is, komt hij zonder aarzelen uit den hoek, want hij hoeft volkotnon vortiouwou in mij. »'t Schijnt wol, dat die lust voor zaken een familie trek bij u is. Uw tante Clara beeft denzelfden aard," zeide ik, om mijn nieuwsgierigheid to bevredigen, die ik sinds den vorigen avond in mij voelde.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1