Nederland. I Aan de Universiteit te Weenen is een bakkers knecht Constant Horna genaamd, bevorderd tot Doctor in de klassieke letteren. Die kloeke jonkman heeft vier jaren lang 's nachts gewerkt in de bakkerij en overdag college geloopen. Een weddingschap. Twee Weeners hebben om 5000 kronen gewed, dat zjj een groote ton van Weenen naar Parijs znllen rollen, binnen een tjjd van vijftig dagen. Zij hebben Vrijdag dien zonderlingen tocht aanvaard. Concours van harmonie- en fanfarecorpsen. De nitslag van het 13e concours, dat te Zaandijk den 17 is gehouden door den provincialen Noordholland' schen Bond van harmonie- en fanfarekorpsen, waaraan door 17 Vereenigingen werd deelgenomen, is als volgt: Fanfare 3e afdeeling. Buiksloot-Nieuwendam Water- lands fanfarekorps 73 punten, 2e prijsOostzaan Con cordia, 70 punten, 3e prijs Ilpendam, Volharding, 70 p., 3e pr.Krommenie, Onderling Genoegen, 98 p., Ie pr. Ie afdeeling, Zaandijk, Zaandijks Fanfarekorps, 70 p., 3e pr.Purmerend, Stedelijk Muziekkorps, 91 p., lepr. Den Iep, De Eendracht, 65 p., 3e pr. Landsmeer, Ami citia, 81 p., 2e pr. 2e afdeeling: Baarn, Crescendo, 102 p., Ie pr.; Wormer, Eendracht maakt Macht, 67 p., 3e pr. Harmonie, le af deeling: Hof van Delft barmoniekapel der Ned. Gist-en Spiritusfabriek en Oliefabriek, 110 p., le pr.Wormer- veer, Exelsior, 109 p., le pr.Bussum, Crescendo, 97 p., lo pr. 2e afdeelingHaarlem, de Harmonie, 79 p., 2e pr. Den Haag, Apollo, 76 p., 2e pr.Koog aan de Zaan, Zaanlandsche Kapel, 98 p., le pr. floode Kruis. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag is door den voorzitter van het hoofdcomité van het Ned Roode Kruis telegraphisch bericht ontvangen van den Nederlandschen consul te Lorenyo Marquez, dat dr. Ling- beek verwacht, dat het geheele personeel der Nederland sche ambulance in Juli naar Nederland zal kunnen terug- keeren. Aflossing of aanvulling wordt onnoodig geacht. Omtrent den datum van vertrek wordt in het telegram geen nauwkeurige aanwijzing gedaan. Benoeming. Bij kon. besluit is benoemd met 1 Juli a.s. tot griffier bij het kantongerecht te Schagen Mr. H. K. Roes- singh, advocaat en procureur te Assen tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar. Amsterdam. Eene vrouw had de onvoorzichtig heid bij het aanmaken van het fornuis petroleum te ge bruiken. De gevolgen waren zeer ernstigeen groote vlam sloeg uit de kachel en zette de kleeren der vrouw in brand. De ongelukkige werd in deerniswaardigen toe stand naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Verbrand. Op een plaatsje in Friesland ging een vrouw haar moeder, die ziek was, op een naburig plaatsje bezoeken. Zjj liet twee kinderen, één van 6 jaar en één van 2 jaar, achter. Kort na haar vertrek ontstond in de woning brand. Het knaapje van 6 jaar wist zich te redden, maar het andere kind kwam in de vlammen om. Alles brandde af. Ellekom. Het hoofd der school heeft bet ongeluk gehad, dat hij met zijn rijwiel zoodanig is komen te val len, dat hij geruimen tijd bewusteloos was, zware kneu zingen en een sleutelbeenbreuk bekwam. Van de 14 sollicitanten voor de betrekking van eersten onderwijzer in het smeden aan de ambachtsschool te Middelburg zijn tot een vergelijkend onderzoek opge roepen de h.h. E. A. Bouma assistent-werkmeester in het Rijks-opvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar; A. Brinksmagediplomeerd hoefsmid te Wirdumen P. de Hoo te Schrans bij Leeuwarden. »Tante Clara is een zeer merkwaardige vrouw ze heeft veel talent Maar ik geloof, zonder kwaad van haar te spreken, dat de ziel van 't huis, degeen, die ze rijk gemaakt heefteigenlijk haar man is O, die oom Diego is een leepo ventEr bestaat geen han diger koopman, geen helderder kop voor de negotie aan de heele oostkust. Wat hij verloren laat gaan geloof me, daar zou ik niet voor willen bukken om 't op te rapen." »Maar 't schijnt toch, dat zijn vrouw 't is, die hem in moeilijke gevallen voorlicht, dat zij in werkelijkheid 't roer van de zaken in handen heeft. Zoo heeft hij 't me ten minste gezegd." Jawel, jawel," antwoordde Marti eenigszins verlegen glimlachend. >Ik twijfel er niet aandat tante Clara hem wel eens een goeden raad geeftmaar hij heeft dien niet uoodig In Valencia houdt men hem voor een leeperd 't kan wel wezen dat daar wat van aan is. U weet wel hoe Galiciërs zijn Hij kuchte eens om zijn gegeneerdheid te verbergen, en trachtte het gesprek een andere wending te geven. Ik had reeds gelegenheid gehad op te merken, dat hij ongaarne kwaad van iemand zeide. Hij voelde zich alleen op zeker terrein wanneer hij prijzen kon, en hij deed 't dan met zooveel vuurdat het scheen alsof hij er bizonder veel genoegen in had. Zeldzame en kostelijke eigenschap, die hem telkens meer in mijn achting deed rijzen. Na 't ontbijt gaf ik voor bezigheden te hebben, en liet hem gelegenheid voor de zijne; zoodat ik weder de straat op ging. Weldra ontmoette ik Sabas, wandelende opeen der drukste punten. Hij kwam me nog meer verbrand en nog bruiner voor dan den vorigen avond. Hij groette mij deftig en beleefd en nadat we samen op en neer gegaan waren drong bij erop aan, dat ik met hem mee naar zijn huis zou gaan, want hij moest zich noodzakelijk verkleeden. Die noodzakelijkheid vei wonderde mij nogal, want zijn kleeren waren noch nat, noch vuil. Later kon ik opmerken, dat hij de gewoonte had zich drie ol vier keer daags te verkleeden, daarbij het voorschritt der mode in de holkringeu volgend. Terwijl we naar zijn huis wandelden, dat niet ver af lag van dat van zijn zwager, deelde hij my mede, dat bij een verzameling wandelstokken bezat en ook een col lectie tabakspijpen, beide zeer merkwaardig. Ze schenen een der belangrijkste bezienswaardigheden in de stad te wezen, en met een beminnelijkheid, waar ik me zeer erkentelijk voor toonde, noodigde hij mij uit, ze te gaan Op het eiland Texel zal de onlangs aangekondigde tentoonstelling van oudheden georganiseerd door den »Schippers- en Visschersbond" aldaar aanstaanden Zondag 24 Juni voor het publiek geopend worden met medewerking van het Texelsch fanfarecorps. Vermoedelijk zal de tentoonstelling zes weken duren, De heer W. P. Muliéte Leiden die een nieuw systeem van reddingboot heeft laten maken, wil de deugde lijkheid daarvan aantoonen door met die boot over zee naar Parijs te gaan. Hy stelt zich voor 26 Juni te vertrekken, den volgenden dag uit den Nieuwen Waterweg zee te kiezen, om zoo, een dag of twaalf, veertien zeilende, den mond der Seine te bereiken en vandaar de rivier op naar Parijs te varen. (N. R. Ct.) Keiden. De feesten zijn uitstekend geslaagd de maskerade was bizonder schitterend, en het feest van den tweeden dag, de ridderslag, slaagde zelfs boven de zoo hoog gespannen verwachting, en werd door het fraaiste weder begunstigd. De stoet van edelen en jonkvrouwen maakte een machtigen indruk. Alleen per Hollandsche Spoor zijn den 18 14,472 Hagenaars naar Leiden vervoerd. De laatste trein uit de Sleutelstad kwam in den nacht omstreeks halfdrie té 's Graven hage aan. Velddag van het Keger des Hells. Op »Waterland''onder Velsen werd den 20 de nationale velddag van het Leger des Heils gehouden Generaal Booth was zelf overgekomen en leidde de grootste samonkomsten. De hoofdstrekking der samenkomst, zooals bleek uit het gesprokene was om het volk meer met het werk van het Heilsleger bekend te maken. De met gloed uitgesproken rede van den generaal werd door een tolk in het Neder- landsch overgebracht. Het aantal bezoekers uit alle oorden des lands saamgekomen, werd geschat op 2500. Schagen. Den 20 had alhier de plechtige lijkdienst en begrafenis van den deken, den heer Van der Voorden, plaats. De deken van Alkmaar droeg de requiem opde pastoor van 't Veld hield eene lijkrede, terwijl de deken van Den Haag de dienst aan het graf leidde. Een zeer groote menigte volgde het lijk naar zijn laatste rustplaats. De heer S. de Rooy, vroeger te Alkmaar, thans te Schagen, is als commies 2de klasse der H. IJ. S. Maat schappij overgeplaatst naar het station Hoorn. De schoolkinderen van Wieringerwaard en Kolhorn bezochten den 20 in een 40 tal rijtuigen de kermis. Verschillende bezienswaardigheden als de Stoomdraaimolen en Wijlacker's theater werden met de kleinen bezocht die blijkbaar met zoo'n schoolfeest best in hun schik waren. Aanvaring. Het stoomschip »Palmas", van Liverpool met jenever geladen, wilde den 19 te Rotterdam de brug over de binnenhaven uitvaren, doch door weigering der machine ging het schip achteruit inplaats van vooruit. Daardoor ontstond eene aanvaring met eenige lichters, welke, even als het remmingwerk van het poortgebouw, zwaar be schadigd werden. Eene roeiboot werd platgedrukt en ook eenige andere schepen kregen averij. De »Palmas" heeft het roer ge broken en eene schroeflat verloren zij kan dus met ver trekken. De meeste schippers zijn niet geassureerd. Het geval wekte groote ontsteltenis. Op de kermis te Dordrecht is eene dierentem- Ster aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl zij bezig was met vier leeuwen, welke door brandende hoepels moesten springen, geraakte bij ongeluk hare eigene kleeding in brand. Zij trachtte onmiddellijk de vlam te blusscben, doch viel, zoodat zij op dat oogeu- blik de leeuwen niet onder haar bedwang had. Een der dieren wilde op haar toespringen, doch gelukkig kwam de temmer, de heer Dompteur, ook in het hok en ver dreef de dieren, zoodat zij veilig het hok kon verlaten, slechts weinig door het vuur gewond. bezichtigen. Hij bewoonde een klein aardig huis. Zijn vrouw kwam ons open doen, en hij zeide kortweg tot haar: »Ik ga me verkleeden." We kwamen aan zijn kamer, en onmiddelijk ging hij er toe over, de kasten te ontsluiten, waar hij zijn stokken bewaarde. Hij had er veel, inderdaad, en in groote ver scheidenheid, en hij stelde ze ten toon met een pleizier en een trots, die me nog meer met verbazing sloegen dan hun aantal en verscheidenheid. »Kijk u 's even naar deze pafasare-rotting daar zijn twee en veertig knoopen in. Hij heeft er drie en veertig gehad maar 't was noodig er een af te nemen, omdat hij te lang was Kijk 's deze violenhoutwrijf u 'm 's, en ruik 's wat 'n geur. Ruik u 's Deze is van echt schildpad Dit is een echte witte rotting. Die heb ik van een van de kapiteins van mijn zwagers booten De deur van de kamer ging open, en er vertoonde zich een blond kopje. »Papa, mama wil niet hebben, dat we u een zoentje komen geven." »Daar heeft mama gelijk aan je vader heeft 't druk op 't cogenblik," antwoordde papa plechtig, en scheepte het kind met een gebaar af. Maar ik was naar de deur geloopen, en kuste het blonde kopje met waar genoegen, 't Was een snoes van een jongetje van zes of zeven jaar. Achter hem aan kwam een, dat nog kleiner was, ook blond, en om de colonne te sluiten een meisje van drie of vier, donker met groote zwarte oogeu en zwarte krullen. Ik had nog nooit mooier kinderen gezien. Ik haalde ze allen hartelijk aan, en meer in 't bizouder 't meisje, wier iluweelige oogen een genot waren om te zien. Doch zo toonden zich erg schuch ter, en, zonder op mijn vragen te letten, keken zeieder keer wantrouwig naar hun vader. Het gelaat van dezen drukte gestrengheid en mishagen uit. Hij scheen 't als een beleediging op te vatten, dat ik zijn collectie kin deren belangwekkender vond dan die van zyn stokken. Hij kuste hen, om er af te wezen, en toen zijn vrouw hard kwam aunloopen, om ze te halen, zeide hij stuurs »Waarom heb je ze hier binnen laten komen, terwijl je wist, dat ik 't druk had »Ze zijn me ontloopen, toen ik bezig was een overhemd voor je te halen," antwoordde zjj nederig. Wordt vervolgd. Door de snelheid, waarmede dit alles gebeurde, werd eene paniek gelukkig voorkomen. De dierentemster is in de volgende voorstelling terstond weer opgetreden. Te Breedevoort heeft een zevenjarige knaap, die een paard in de weide plaagde, zulk een gevoeligen slag voor het hoofd gekregen, dat hij bijna geen tand meer in den mond heeft. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Barsingerhorn. Den 20 gingen de schoolkinde ren van Kolhorn, wat de leerlingen der hoogste klasse betreft, naar Amsterdam, alwaar een bezoek aan Artis Panopticum enz. werd gebracht. Met de overige klassen werd de Schager kermis bezocht. Ylnu Sangulnosum. In eene rechtszaak voor het Kantongerecht te 's Hage, is door den scheikundigen expert gerapporteerd dat de Sanguinoso een alcoholgehalte hebben zou van 13,8 °/o- Haar aanleiding daarvan verzoeken ons de fa brikanten, de heeren Van Dam Go., te 's Hage, mede te deelen dat de onderzochte Sangninose reeds in de maand Maart j.l. was gekocht, zij sinds dien zich hebben beijverd het alcoholgehalte nog te doen dalen en thans in hun bezit is eene analyse door den heer Hofman, Schenkweg 14 's Hage, die in de Sangninose, den 26 Mei j.l., aan alcoholgehalte gevonden heeft 10,9 °/0. Zij voegt er verder bij, dat eenvoudige Bordeaux heeft 10.5 tot 12 °/oPortwijn 18, 20, soms zelfs 23 °/o dat de Nederlandsche Pharmacopae voor de dusgenaamde vina medicataeen alcoholgehalte voorschrjjft van 12 tot 16 °/0. Prijsvraag Witte Kruis. De Noord-Hollandsche vereeniging »Het Witte Kruis verlangt een critisch en experimenteel onderzoek naar de oorzaak en de wijze van verspreiding van de malaria in Noord-Holland. Dit onderzoek moet omvatten een topographische beschrijving van het voorkomen van de ziekte in verband met de eigenschappen van den bodem en het klimaathet nasporen van de ziektekiem en haar levens- en ontwikkelingsvoorwaarden de wijze van besmet ting door deze kiem haar voorkomen bij de verschillende vormen waaronder zich de malaria-infectie voordoet eindelijk de middelendie kunnen worden aangewend om de besmetting te voorkomen zoowel voor het indi vidu als voor de massa der bevolking. De antwoorden geschreven in de Hollaudsche taal met een andere hand dan die van den opsteller, moeten vóór 1 September 1902 zyn toegezonden aan den secretaris van de vereeniging. Zjj moeten zijn geteekend met een spreuk en vergezeld zijn van een verzegeld briefje dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam van den schrijver bevat. Aan den schrijver van het meest voor bekroning in aanmerking komende antwoord zal een prijs van f2000, aan dien van het daaraan het meest nabijkomende vol doende antwoord een prijs van f 1000 worden toegekend. De bekroonde antwoorden blijven het eigendom van de vereeniging. Opvoeding weezen ln het gezin. Dezer dagen hield de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin haar 26ste algemeene ver gadering te Amersfoort. Het door den directeur-secretaris uitgebrachte jaarverslag over 1899 geeft een overzicht van do resultaten der ver pleging in huisgezinnen in de eerste 25 jaren van het bestaan der Maatschappij. Meer dan 95e/0 der 371 ouder- loozen werden in 46 verschillende ambachten, beroepen en betrekkingen tot een zelfstandig bestaan opgeleid en geven redenen tot groote tevredenheid. In dit tijdvak overleden 26 en keerden 28 naar de verplichte verzor gers terugterwijl op 1 Januari 1900 in verzorging bleven 203tot dezen datum werden dus 628 weezen in de verzorging opgenomen. Van de 203 verpleegden genieten 115 middelbaar-, uitgebreid lager-, lager- (openbaar of bijzonder) of huis- onderwjjs, zijn 8 voor onderwijs nog te jong, worden 78 opgeleid tot 31 verschillende betrekkingen en kunnen 2 (broeders) tengevolge van zeer droevige lichaamsge breken niets presteeren. Alleen aan verpleeggelden werd in 1899 uitgekeerd f 33545.705; hiervan door particulieren, corporation en het Rijk gerestitueerd f 22903.81, zoodat door de kas der Maatschappij niet minder dan f 10641.896 moest worden bijbetaald. Dit inderdaad zeer beduidende cijfer geeft te denken en is het beste bewijs, dat deze nuttige vereeniging bij voortduring meerderen steun noodig heeft. Wel wordt het belangrijke nadeelige saldo door legaten gedekt, maar het bestuur zou zoo gaarne voortbouwen op hechte fundamenten, te verkrijgen door vermeerdering van de vaste jaarlijksche inkomsten. Verblijdt daarom den heer J. Woudstra, directeur-secretaris op »Zand- bergen" bij Amersfoort met vele toetredingen tot het lidmaatschap Na afloop der vergadering brachten de aanwezigen gezamenlijk een bezoek aan Zandbergen ter bezichtiging van het Nieuwe Doorgangshuis, het tijdelijk verblijf van de nieuw opgenomenen. Slechts één roep ging op over de nette, practische, eenvoudige inrichting Jammer, dat door de geringe opkomst niet meerdere leden overtuigd konden worden om daardoor anderen te overtuigen, dat in den eersten tijd van de opneming bij de Maatschappij het ouderlooze kind indrukken moet ontvangen, die hun heilzamen invloed in de toekomst niet zullen missen. Castrlcum. Den 17 had alhier de lezing p>laats over de Raiffeisenbank door den heer A. J. van Beuthem, van Woguum, lid van den Raad van Toezicht der Ceöp. Vereen, van Raifleisenbanken en Landbouwvereenigiugen te Utrecht. Een groot aantal landbouwers waB opge komen en volgde met aandacht de voordracht van den spreker die wees op de noodzakelijkheid om in iedere gemeente een boerenleenbank op te richten. Hij schetste het doel en het streven dezer instellingen, die het land- bouwcrediet moeten veibeteren. Op financieel gebied moeten de landbouwers hun eigen zaken besturen en dit niet aan andere personen of instellingen overlaten; de minder gegoeden moesten in de gelegenheid gesteld worden om door eigen arbeid vooruit te komen. De Raiffeisenbank wil voorkomen, dat velen door bet leenen hun eigen ongeluk bewerkende landbouw heeft geld Doodig n aar het moet goed beheerd worden vooral moot de leener zijn schuld steeds verminderen. Na de lezing namen aan het debat velen deel. De heer Adrichem, van Heemskerk, kassier eener Raiffeisenbank, meende de Castricummers niet genoeg de oprichting eener

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2