Donna Cristina. No. 75. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 27 JUNI. Posterijen. Buitenland. feuilleton. Naar liet Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALKMAARSCHE (IIIHAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak t 0,80franco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR herinnert het publiek er aan, dat tot 1 Juli a.s. nog gelegenheid bestaat tot het Inwisselen van fran keerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgifte dan van 18981899. Na dien datum zijn zij totaal waardeloos. Alkmaar, De Directeur voornoemd 28 Juni 1900. MOLL. DUITSCHIjA.5ÏI». Den 25 is te Holtenau een stand beeld voor Keizer Wilhelm den Groote onthuld. Behalve de Keizer waren tegenwoordig Prins en Prinses Heinrich, de Vorst van MonacoPrins Kanin van Japan en de ministers Von Bülowv. Posadowsky en Tirpitz. Onder de officieren merkte men ook op de commandanten van te Kiel liggende TurkscheNederlandscho en Japansche schepen. Keizer Wilhelm heeft tot de bemanning van de naar China vertrekkende kanonneerboot »Luchs" een toespraak gehouden, waarin hjj den heldenmoed van de bemanning der »Iltis" als een navolgenswaardig voorbeeld stelde. De Keizer is voornemens ook tegenwoordig te zijn bij het vertrek van de marinebataljons uit Wilhelmshaven den Ben Juli. De nieuwe groothertog van Oldenburg Friedrieh Augustheeft een toespraak gehouden tot de Staats ambtenaren in de residentie welke veel aandacht heeft getrokken. Hij zeide o. a. dat hij zichzelf beschouwde als den eerste die geroepen washet volk te dienen en dat hij verwachtte, dat de ambtenaren daarin met hem zouden samenwerken. Voorts verklaarde hij een vriend te zijn van openhartigheid wie ronduit zijn meening wilde zeggen kon hem dat altijd komen doen, ook wanneer die meening hem niet aangenaam mocht zijn. Eindolijk verzocht hij nogwanneor hij op reis was verschoond te blijven van een al te kostbaar onthaal Bloemen zou hij altijd graag ontvangen, maar dure eere bogen of andere zaken, die veel geld kosten, moest men niet voor hem maken. Deze toespraak werd heel eenvoudig weg uitgesproken. »Ik kan geeu lange rede houden", zeide de groothertog, »eu wat ik hier zegis ook geen rede maar slechts een gevoelsuiting." Deze toespraak is in de pers met zeer veel sympathie begroet. Zoo hier en daar kan men er zinspelingen bij lezen dat Keizer Wilhelm hier wel eens een voorbeeld kon nomen. »Deze woorden van den groothertog' zegt de Voss. Zt." >zijn verkwikkend in een tijd, die lijdt aan spraakzaamheid. De groothertog spreekt als een mensch tot menschen. Hij heeft niets van een romanticus die vol is van zijn Gratie Gods en die zich houdt voor een werktuig der Voorzienigheid.'' l'HIVl. Uit Peking zelf is nog steeds geen recht- streeksch bericht ontvangen, maar de telegrammen, te Londen, Berlijn en Petersburg ontvangen, doen wol zien hoe onrustbarend den toestand is, en hoezeer de Chinee- sche quaestie der mogendheden handen vol werk geeft. Uit de telegrammen van admiraal Kempff, blijkt dat niet de Boksers de hoofdplegers zijn der gewelddadig heden in Tientsin, doch het Ohineesehe leger. Het zouden geregelde Ohineesehe soldaten zijn, die brand hebben ge sticht in de Europeesche nederzettingen, die den Ameri- kaanschen consul en veertig zendelingen hebben vermoord. Het bericht van deze laatste gewelddaad, het vermoor den van 40 zendelingen, wordt bevestigd in een telegram aan de missie te New-York, meldende dat slechts 3 zende lingen ontkwamen. Een dezer is te Tsifoe aangekomen en heeft vandaar aan het New-York Journal geseind, dat Tientsin dagen lang is gebombardeerd door de Ohinee sehe troepen en de geheele vreemdelingen wijk is vernield. Luitenant Wright van de Amerikaansche marine, die met vijftig man ter hulp was gezonden, is met al zijn mannen gesneuveld. Dit alles zou geheel in overeenstemming zijn met het gerucht dat de Keizerin-weduwe beslist bevelen zou hebben gegeven om alle vreemdelingen te verdelgen, en dat de aan val op Tientsin plaats had door de Ohineesehe troepen onder bevel van Prins Toean. De correspondent van de Standard" te Berlijn weet echter te melden, dat daar bij het Ohineesehe gezantschap ia ontvangen een belangrijk telegram van Li Hung Chang. Li kondigde daarin aan dat hij den 28 uit Shanghai naar Peking zou vertrekken. Hij wil instaan voor het herstel van orde en rust in China, doch verzoekt de mogendheden geen versterkingen meer naar het Verre Oosten te zenden, daar zulks zijn toch reeds moeielijke taak nog bezwaarlijker maakt. Hij zou in dat geval niet kunnen instaan voor een hernieuwing van de aanvallen op de vreemdelingen door het reeds zoo zeer geprikkelde gepeupel. Bovendien, zeide Li in zijn telegram, is het duidelijk dat de versterkingen niet zullen aankomen voordat de tegenwoordige opstand onderdrukt is. Men beschouwt dit telegram van den algemeen geach- ten Chineeschen mandarijn algemeen als een grondslag van verdere onderhandelingen tusschen Li en de mogend heden en verwacht wel dat Li de Keizerin zal kunnen bewegen zijn raadgevingen op te volgen. De bevelhebber van het Duitsche kruiser-eskader meldt omtrent het gevecht bij Takoe het volgende De forten openden te 12.50 des nachts het vuur op zeven kanonneerbooten in de rivier, doch werden na een hardnekkig gevecht van zes uur overmeesterd en bezet. De commandant van de ♦litis" was de ziel der onder neming. De houding van de manschappen was schitterend Uit Berlijn wordt voorts gemeld, dat de gemeen schappelijke actie der mogendheden zich zal bepalen tot drie punten: het ontzet van Tientsin en Peking, het ver krijgen van volledige genoegdoening voor alles wat gebeurd is en van waarborgen dat dergelijke voorvallen in de toekomst niet herhaald zullen worden. Omtrent deze punten bestaat bij de mogendheden volkomen eensgezindheid. Het eerste punt levert echter al groote moeilijkheden op. De colonne die tot ontzet van Tientsin is opgerukt, bestaat uit 1500 Russen, 240 Duitschers en 380 Engeischen. Volgens de Daily Express" zijn in Tientsin met allerijl afgezonden versterkingen van Takoe (waarschijnlijk niet de z.g. ontzetcolonne) niet meer dan 4000 man Europeesche troepen. Het aantal der Chineezen, die de Btad aanvallen, is niet bekend, doch het leger moet een groot aantal kanonnen hebben voor het moerendoel veertigponders. Den 24 is te Londen het volgend telegram ontvangen: Tientsin vecht op leven en dood. Sinds het werd inge sloten zijn alle pogingen aangewend om het te ontzetten." Behalve de troepen, die door Engeland, Duitschland en Rusland worden afgezonden, zendt Italië nu ook oor logschepen en in de Vereenigde Staten worden door het departement van oorlog voorloopige maatregelen genomen van zoo grooten omvang als nog nooit te voren, en be reidt men zich daar voor op elke mogelijke gebeurteliik- heid in China. KUID-it.FRIU.A. Lord Roberts seinde den 24 dat generaal Hamilton Heidelberg heeft bezet. Do Boeren deden een aanval op Honingspruit en staken drie viaducten in brand voordat versterkingen aankwamen. Het plan om de Wet in te sluiten schijnt nog niet te zijn gelukt, de Boeren blijven de Engelsche verbindingslijn bestoken en het Engelsche leger afmatten. Een Britsch hospitaal in hot kamp bij Volksrust, achttien tenten groot, is verbrand. Voor hun aftocht hadden de Boeren het veld in brand gestoken en voordat maatrogelen konden worden genomen om het vuur te beperken had het reeds een ontzaglijken omvang gekregen. Een sterke wind dreef de vlammen in de richting van het Britsche kamp, dat der lie brigade. Er werd geen gevaar gevreesd, totdat de vlammen tot honderd yards waren genaderd. Toen werden de ziekendragers uitgezonden om op de gewone wijze, door slaan op den bodem, het vuur in zijn voort gang te stuiten. Echter belette oen ossenwagen die niet van de plaats was te krijgen hen dit met succes te doen, zoodat het geheele hospitaal met alles wat daarin was afbrandde. De verpleegden waren tijdig in veiligheid gebracht. Uit Engelsche bron zijn de volgende berichten, die zeker geen onvoorwaardelijk geloof zullen vinden. Daily Express" bevat een interview met Martinus Wessels Pretorius den eersten president van Transvaal, over den tegenwoordigen toestand. Hij verklaardedat president Kruger een misslag maakte bij Machadodorp. Indien hij in de plaats van den president ware geweest, zou hij lord Roberts aan de Vaal hebben afgewacht. Het was zonder nut den strijd voort te zetten, daar er geen twijfel was hoe hij zou eindigen. Hij was van oordeel dat de Boeren zich onder de Engelsche wetten zonden onderwerpen, indien men mildheid tegenover hen betrachtte. Onder een goede Regeering zou de vijandelijkheid der Boeren verdwijnen. Hij beschreef den oorlog als een kind, dat een man bevocht. Deze en dergelijke opmerkingen VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 13) Wij verlieten het koffiehuis en voordat we naar huis gingenliepen we nog een straatje om. Geboren aan Spanje's oostkust, zoon van een zeeman en zelf ook zee man, oefende de groote Middellandsche-zeestad op mij een eigenaardige aantrekkingskracht uit. De nauwe bochtige, maar nette straten, waar men prachtige magazijnen aan treft het aanzienlijk aantal eeuwenoude steenen huizen met artistieken gevel, behoorende aan de edele geslachten, die de stad tot roem en eer brachten in de gansche wereldhaar Serranos-torenstusschen welker tinnen men nog den boogschutter waant te zienhaar uit ge houwen steen opgetrokken bruggende Beurs, welker groote zaal, buitengewoon ruim en schoon, eenmaal de rijkste kooplieden van Spanje binnen haar muren om vatte de bedrijvige markt in de open lucht, in de nabij heid daarvan, dat alles gepaard met haar handels-tradi ties, wijst op de oude en welvarende hoofdstad dat alles sprak mij van de grootheid van mijn volksstam. Ik verzocht mijn medgezel, mij naar de bloemenmarkt te brengen. Weldra kwamen wij in een met ijzer en glas overdekte ruimte, waar men aan weerszijden, met een wandelgelegenheid er tusschen in, een menigte vrouwen met mat gelaat en donkere oogen haar koopwaar zag aan bieden anjelieren, lelies, rozen, narcissen en jasmijnen 't Was erg druk in die ruimte. De dames, met haar rozen krans en misboek in de hand, stonden vóór de koopvrou wen het te koop gebodene met haar schrandere oogen na te kijken en loven en boden in 't oneindigealvorens 't over den prijs eens te wezen. De beeren bestelden ruikers en mandjesen gaven uitvoerige aanwijzingen omtrent samenstelling en inrichting. Zelfs de dienst- en yverkmeisjes kwamen met haastige schreden op de stalletjes afnamen een handjevol bloemen staken er enkele in 't haaren stapten na 't betalen van een stukje koper geld weer vroolijk door met de overige bloemen in de hand om haar harde taak te gaan hervatten. Met welk een geestdrift bekeken die vrijsterijes ze onder 't gaan Met welk een genot snoven ze er den geur van op Onder 't langswandelen van de stalletjes merkte ik op, dat de meeste verkoopsters mijn vriend bij zijn naam groetten vriendelijke lachjes tot hem richtten en hem vroegen of hjj niet de een ot andere bestelling voor haar had. U is wel populair hier op de markt," zeide ik lachend tot hem. ♦Ik ben een goed klantanders nietantwoordde hij bescheiden. En de hand op mjjn schouder leggend drong hij me voort naar een van de uitgangen, waar wij ons, eenigszins ter zijde en half verborgen tusschen het groen, opstelden. ♦Dit is een strategisch puntzeide hij mij, ♦u zal 's zien hoeveel aardige kopjes hier in vijf minuten tijds voorbij defiteeren." Inderdaad gingen de damesdie de andere deur in kwamen na haar inkoopen of bestellingen gedaan te hebben de deur uitze gingen vlak langs ons heen zoodat haar kleederen ons raakten. Voor allen had mijn medgezel een complimentje of een vriendelijk woordje Verscheidenen van haar kenden hem en groetten hem; enkelen bleven een oogenblik stilstaan, en beantwoordden zijn galante taal met een aardigen kwinkslag. Ik was verwonderd over de ongedwongenheid, waarmee de man, schoon getrouwd wat iedereen wist de vrouwen het hof maakteen nog meer over het feit dat dezen zijn hoffelijkheden zoo goedsmoeds aanvaardden. Ik heb veel mooie gezichtjes gezien in de verschillende landen, waar mijn zwervend leven mij heen leiddemaar nog nooit in zulk een overvloed, zóo fijn, zóo fraai besnoden, met zulk een opalen doorschijnende huid met zulk een keurige zuiverheid van lijnen als thans. En danwat een oogen De ziel vloog hun donkere geheimenissen na, smachtend om zich op te lossen in een droom van geluk. Zachte streelende ondoorgrondelijke oogen die liefde en dood beide schijnen te herbergen. Uit al de hoofden der menigte kwam de lichtstraal van een blik tot m\j. 't Was zijja't was zijOfschoon ze nog verborgen bleef tusschen de menschenmassa, wist ik dat zij 't was en dat ze naderbij kwam. Mjjn hart begon hevig te kloppen. Weinige oogenblikken later trad ze te voorschijn. Ze droeg een zwart zijden kleed met een mantille in de eene hand droeg zij 't misboek en den rozenkrans bij wijze van armband om haar pols in de andere een ruiker van anjelieren. Ze wandelde met haar nichtje Isabelitaen was verder vergezeld van Castell. Ik kan den indruk niet verklaren welken die man op dat oogenblik op mij maakte. Mijn hart kiomp ineen als bij 't zien van een gevaar en de onbestemde alkeer, dien hij mij den vorigen avond ingeboezemd had, sloeg plotseling in haat om. De hevigheid, waarmee deze gewaarwording bij mij opkwamverraste mijmaar ik kon mezelven de oorzaak niet bekennen. Ik trachtte me te bedwingen en deed al mijn bestom me vriendelijk ea onbevangen voor te doen. Ze stonden verrast voor ons stil. Castell en Isabelita wenschten ons geluk met het uitstekende plekje, dat we uitgekozen hadden. ♦Wat is die deugniet goed op de hoogte als hij zpn hof wil maken 1" zeide Retamoso's dochtertje, terwijl ze Sabas met haar gebedenboek een tikje op zijn schouder gaf. En nauw had ze dien uitval gedaanof ze kleurde als een klaproosje. ♦Kom kom nichtje," antwoordde de toegesprokene ♦je weet heel goeddat ik jou ten minste nog nooit het hof gemaakt heb. Maar er is altijd nog tijd voor. Je be gint er in den laatsten tijd zóó snoezig uit te zien dat ik onze familiebetrekking nog s ga vergeten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1