Nederland. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. De crisis in China. bezigde de ond-presidentalthans volgens de «Express". Luitenant-generaal Baden-Powell is bij zijn bezoek aan Pretoria allerwege zeer hartelijk ontvangen. Zelfs Boeren die deel hadden uitgemaakt van Snyman's lager kwamen 30 mijlen ver om den man, die hun met zooveel geestkracht weerstand had geboden, de hand te drukken. Baden-Po well Heed de reis met een geleide van 35 bereden manschappen. Generaal Martinoz Campos als straatroover. Aan generaal Martinoz Campos, den hersteller van de dynastie der Bourbons in Spanje, moet onlangs een vreemdsoortig avontuur zijn overkomen. Na den avond in de sociëteit te hebben doorgebracht keerde hjj te mid dernacht naar huis terug, toen hij op den hoek van een straat tegen iemand aanliep. De generaal was in politiek, in een grooten, zwarten mantel gehuld. De andere sta melde eenige woorden van verontschuldiging en verwij derde zich haastig. De generaal stak toevallig de hand in zijn zak en miste zijn uurwerk, een zeer kostbaar voorwerp. Geen twijfel was mogelijk, de onbekende, die hem ontmoet had, moest de brutale dief zijn. En de generaal keerde zich om en snelde den onver laat na. Deze was spoedig ingehaald. Met een stem, stikkend van woede, riep de generaal hem toe, terwijl hij hem stevig in zijn kraag pakte: «Het horloge, ellen deling, of ik wurg je". De onbekende, doodsbleek en bevend, tastte in zijn zak en overhandigde den generaal het horloge. Doch toen generaal Campos thuis kwam, vond hij zijn eigen horloge reeds op tafel liggen. Het uurwerk van den vreemde bekijkend, zag hij dat het niets van het zijne had. De nachtelijke wandelaar had hem dus voor een straatroover aangezien en liever dan zich te laten ver moordenafstand van zijn horloge gedaan. De generaal heeft dadelijk de politie opgedragen, zjjn slachtoffer terug te vinden, om zich aldus te kunnen zui veren van den blaam van strnatrooverij, dien hij slechts half verdient. Invoer van vee In België. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel zal de invoer van Nederlandsch vee met bestem ming voor de slachthuizen te Antwerpen, Cureghem, Anderlecht, Gent en Luik, voortaan langs Hamont station kunnen plaats hebben des Dinsdags en Vrijdags bij aan komst van den eersten trein. Hetzelfde geldt voor schapen, geiten, paarden en geslacht vleesch. Paarden kunnen bovendien langs Hamont worden ingevoerd iederenwerk- dag, mits 24 uren te voren de veearts van den Bonne te Peer worde gewaarschuwd. Overreden. Den 23 is te Utrecht de klerk van Rien van de Hollandsche Spoorwegmaatschappijoud 20 jaar door een noodlottig toeval door een trein overreden. De on gelukkige werd zoodanig gewonddat de dood bijna onmiddelljjk volgde. Te Sloten (Fr.) ging een jongen met eenig ge vogelte, waaronder twee jonge duiven naar de weekmarkt te Sneek waar hij spoedig een kooper vond. Hij ver trok per stoomboot naar huis waar bij, tot zijn verba zing de beide verkochte duiven in haar hok terugvond. De dieren waren aan den kooper ontsnapt en hadden den weg naar huis, een afstand van 4 uur, in minder dan één uur afgelegd. Benoemd tot heemraad van den polder Eijerland de heer S. Keijser Rz. In de laatste jaren gaan uit noordelijk Groningen enkele zoons van landbouwers eenige maanden naar Zee land, om de landbouwtoestanden aldaar uit eigen aan schouwing te leeren kennen. Zij zijn daar gewoonlijk ge huisvest bij eenen landbouwer, die zelf een volwassen zoon heeft, die dan vervolgens gedurende even langen tijd naar de ouders van den Groninger boerenzoon gaat. Door deze omwisseling vermeerderen beide partyen hunne land bouwkundige kennis. Hetzelide zou ook kunnen toegepast worden op het noordwesten van Noord-Brabant. Een paar landbouwers uit Pieterburen (Gr.), die dezer dagen genoemde streek bezochten, zijn van oordeel, dat de Brabantsche boeren hun bedrijf in sommige opzichten beter uitoefenen dan de Groningsche. (N. v. d. D.) Herstellingsoord. De officieels opening van het Herstellingsoord van den Bond van Nederlandsche onderwijzers zal 30 Juni plaats hebben. Hiertoe zjjn o. a. uitgenoodigd de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de Referendaris van Onderwijs, de Inspecteur van het Lager Onderwys in de 3e Inspectie, de Schoolopziener in het district Arnhem, de Schoolopziener in het arrondissement Ede en Burge meester en Wethouders en Gemeenteraadsleden van Ede. Te Wormcrveer wordt sinds eene week vermist J. Boot, die de ouderlijke woning heeft verlaten en van wieu men sedert nog geen spoor heeft kunnen ontdekken. Hij zou juist dezer dagen in het huwelyk treden. Te Hen Helder heeft zich een comité gevormd, dat een kapitaaltje wil bijeenbrengen, om het kind van den vermoorden politieagent Cupido een goede opvoeding te geven en hem de gelegenheid te openen op lateren leeftjjd een positie te verkrijgen in de maatschappij. Texel. Doordien dit jaar veelmeer lammeren gefokt zijn dan andere jaren, zijn nog vele van die diertjes on verkocht gebleven. De handel aan de Leidsche markt was verleden week zeer stug, Gelukkig hebben de eigenaars der lammeren op het eiland thanB ruimschoots voedsel voor het wolvee. Men berekent, dat er nog ongeveer 10.000 lammeren onverkocht zijn waarvoor echter later vermoedelijk wel eene gelegenheid wordt gevonden. Bergen. Bij de gehoudeD herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 178 stom men waarvan op den heer A. Admiraal 118 en op den heer J. Duin 56 stemmen terwijl 4 stemmen van on waarde waren. Gekozen is alzoo de heer A. Admiraal. Amsterdam. Den 24 is een fietsende dame die voor een wagen wilde uitwijken te water gereden. Zij kwam onder de fiets te liggen en verkeerde in groot gevaar, doch werd door een voorbijganger, die te water sprong, uit haar benardeu toestand gered. Zij werd in het naburige politiebureau ingedragen en vandaar per brancard naar het gasthuis gebracht. Den 25 viel in de Oude Kerk een glazenwasscher van de ladder. Zwaar gewond werd de man naar het Gast huis vervoerdalwaar hij spoedig overleed. Hen brief van Cronjé. In de Midd. Ct. is opgenomen de volgende brief dd. St. Helena 30 Mei, door generaal Cronjé gericht aan het damescomité te Middelburg, dat zich ten doel stelt het lot der krijgsgevangen Boeren te verzachten. Hooggeachte Mevrouw Uw schrijven van den 23 Maart 11. heb ik eerst heden ontvangen en haast mij u te antwoorden. Ik had reeds een schrijven van Zijne Excellentie den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad ontvangen, waarbij hij mij gelden voor mij, mijne officieren en man schappen toezond, en ik heb ZEx. verzocht om mijnen dank daarvoor aan de vriendinnen in Nederland over te brengen. Aangenaam was het mij om bij de vele blijken van deelname, welke ik uit de Nederlanden heb ontvangen, ook dit te krijgen. Ontvang daarvoor mijnen harteljjken dank, alsook van mijne officieren en manschappen. Aangenaam zou het mij zijn indien u uw comité en leden zoudt willen danken voor hetgeen zij voor ons gedaan hebben. Onze Heere Jezus Christus zegene u en vergelde u naar uwe werken. Na hartelijke groete heb ik de eer te zyn UEd. dw. en dankb. dienaar, P. A. CRONJE. Generaal W. G. Het comité heift dezer dagen door tusscbenkomst van de heeren De Vries Co., cargadoors te Amsterdam, goederen ter waarde van f 500 voor do krijgsgevangenen naar Kaapstad en St. Helena gezonden, en een wissel van f 600 voor de krijgsgevangenen naar den Nederlandschen consul generaal te Kaapstad gezonden. Door het Transvaalcomité te Batavia is in de kas der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging een vierde storting gedaan, thans van f 5000. Hiermede hebben de bijdragen uit Ned. Indie het cijfer van f 100,000 bereikt. Ongeluk met een stoomtram. Den 24 circa 10 uur heeft een ernstig ongeval plaats gehad op de stoomtramlijn Den HaagScheveningen. Terwijl een stoomtram van Scheveningen stilstond tot het uitlaten van passagiers, had een botsing plaats met een achteropkomende tram. De machinist daarvan kon het licht van de voorgaande tram niet zien, daar het achterbalcon daarvan stampvol was. Het achterbalcon van de stilstaande tram werd verbrijzeld en 17 personen werden vrjj ernstig gekwetst, doch geen van allen doode- lijk. De machinist van de aanrijdende tram werd van zijn machine geslingerd, doch kwam er met vleeschwonden af. De conducteur klaagde over inwendige pijnen, terwijl eenige passagiers door den schok en glasscherven lichte verwondingen bekwamen. De inspecteur van politie Slotboom, telephonisch gewaar schuwd, begaf zich terstond met een tal van agenten, bran cards en verbandmiddelen naar de plaats, waar inmiddels ook de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, was gekomen en, met den commissaris Olivier, de noodzakelijke maatregelen nam. Een gekwetste werd naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, de anderen per rijtuig naar hunne woningen. Terstond is een voorloopig onderzoek ter plaatse inge steld door den hoofdcommissaris, die den burgemeester en den officier van justitie met het ongeval in kennis stelde. De materieele schade is vrij groot. In den morgen van den 23 werden te Harmeien de bewoners een oogonblik verschrikt door een felle bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een geweldigen donderslag. Toch meende men in het eerst niet dat er schade was aangericht. Een half uur later eehtor werd bemerkt, dat rook wolkjes te voorschijn kwamen uit den omstreeks 40 Meter hoogen toren der Herv. kerk. Spoedig volgden nu de vlammen en na korten tijd stond de torenspits in lichte laaie. De brandspuiten der gemeente konden het vuur niet bereiken, zoodat de torenspits omtrent twaalf uur zoover verbrand was, dat zij viel, waardoor in den kap daarvan een groot gat werd geslagen. Het vuur, dat nu in de kerk viel, deed het houtwerk ontbranden, en weldra was er ook geen hoop meer op behoud van dit gebouw, waar- van alleen de muren nog zijn staan gebleven. De belendende gebouwen bleven gespaard, ook door de hulp van een stoomspuit uit Utrecht. De kerk was een groot gebouw in kruisvorm, waar schijnlijk uit de 14e of 15e eeuw, en verzekerd voor ruim f 30,000, de toren voor ruim f 20,000. (N. v. d. D.) Moordaanslag. Te Charlois gemeente Rotterdam is den 23 een moordaanslag gepleegd door den barbier G. van E., die sinds eenigen tijd met zijne vrouw in onmin leefde waardoor deze met hare kinderen bij hare moeder was gaan wonen. Vrijdagmiddag bezocht de man zijne schoonmoeder om zijne vrouw en kinderen te zien. Nadat zij eenigen tijd kalm hadden gesproken stond v. E. plotseling op haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op zijne schoonmoeder vrouw do W., die hij in het hoofd trof, waarna hy nog een paar schoten deed en meteen wegvluchtte. Spoedig werd hij echter gegrepen en in hechtenis gesteld. De toestand der gewonde vrouw blijkt niet gevaarlijk te zijn. De aangehoudene heeft bekend dat hij zjjne schoon moeder de W. had willen verwonden. Te Assendorp gemeente Zwolle is aan de in aanbouw zijnde katholieke kerk en klooster een steiger, waarop tien werklieden aanwezig waren nedergevallen. Een persoon werd ernstig gewond en twee minder zwaar gekwetst de anderen konden weer aan het werk gaan. Barsingerhorn. Den 24 nam de heer ds. W. Bax te K o 1 h o r n afscheid van de Ned. herv. gemeente aldaar. Eene talrijke schare woonde den dienst bjj, ge tuigenis gevende hoezeer de vertrekkende predikant zich in zijn vierjarig verblyf in deze gemeente bemind had weten te maken. Hij heeft een grooten inloed ten goede weten te oefenen. Den 25 gleed een knaap van 12 a 13 jaar uit 's-Gravenhage, al spelende, van het hoofd vóór het Kur- haus te Scheveningen in zee en werd met den stroom noordwaarts medegevoerd. De vele wandelaars aan het strand stroomde van alle zijden bijeen maar niemand waagde zich in zee, totdat de inspecteur jbr. Quintus en de agent le klasse Hazel, noot zich in zee begaven. Zwemmende trachtte genoemde inspecteur den wegdrijvenden knaap te bereiken, hetgeon hem na veel inspanning gelukte. Hij had de voldoening hem aan wal te brengen. De bewustelooze knaap werd door twee geneesheeren bijgemaaktwaarna hij per rij. tuig naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Toen de inspecteur met den knaap op het droge kwam ging er onder de menigte een algemeen gejuich op. W oord scha r wo udc. Te beginnen 25 Juni zal geregeld eiken dag's avonds te 8 uur 8, een trein van het station Noordsoharwonde loopen bepaaldelijk voor het vervoer van aardappelen en groenten. Deze trein zal vervolgens langs Heerhugowaard en de stations aan de lijn HeerhugowaardHoorn gaan om ook van daar de producten op te nemen. LONDEN25 Juni. Lord Roberts seint heden uit Pretoria Generaal Clements had gisteren een gevecht met een troep Boeren bij Winburg; bij joeg hen met verlies naar den noordelijken oever van de Zandrivier. Hutton's bereden infanterie had gisteren met succes een schermutseling met Boerenpatronilles enkele mijlen ten zuidoosten van Pretoria. LONDEN, 25 Juni. In het Lagerhuis zeide Sir John Brodrick dat er sinds 1.1. Vrijdag geen bepaald nieuws was van Tientsin of van admiraal Seymour of van de gezantschappen te Peking. Wij vernemen dat de poging die op 21 dezer door Amerikanen en Russen gedaan is om de gemeenschap met Tientsin te openen verijdeld is door den tegenstand van een grooten troep Ohineezen. Sedert zijn de troepen nit Hongkong gearriveerd men gelooft dat er 3000 Japanners1000 Duitschers 2000 Franschen zijn aangekomen of weldra zullen aankomeD maar wij hebben geen berichten van operatiën die sedert misschien zijn ondernomen. 's-Gravenhage, 26 Juni 1900. TWEEDE KAMER. Het voorstel der Centrale afdeeling, om vrijdag a.s. dc ongevallenwet in de afdeelingen te onderzoeken werd aangenomen na verwerping van het voorstel-Lohman, om daartoe den dag na de opening van het nieuwe zittings jaar over te gaan, (19 September), en een voorstel-Van der Zwaag, om het niet meer te behandelen. Spaarkas. Blijkens achterstaande advertentie is hier ter stede ook een kantoor gevestigd van de Eerste Nederlandsche Spaarkas tot het verkrijgen van kunsttanden en gebitten. Arrondlssements-schoolopzicner. De schoolopziener in het arrondissement Alkmaar is voornemens van 1 Juli tot 11 Augustus in het bui tenland door te brengen. De tijdelijke waarneming van den dienst in het arrondissement is door den minister van binnenlandsche zaken opgedragen aan den schoolop ziener in het arrondissement Helder den heer mr. ÏF. A. Schaafïte Helder. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 18 tot den 23 zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen: 44 kuipba den, 77 regenbaden le klas en 171 regenbaden 2e klas, totaal 292 baden. Schuit gezonken. In de Oudegrachtin de nabijheid van de brug tegenover de Brillesteeg is eene schuit met grind ge zonken. De mast steekt alleen boven water uit. Prlnia kwaliteit. Naar wij vernemen is in den voormiddag van den 24 ten huize van den slager A. van W., buiten de Schermerpoort alhier wederom een primarund ge slacht. Wie het vleesch in consumptie zal brengen is ons nog niet bekend. Beschonken bedelaar. Het welbekende straattype, de 23jarige Matthijs Peperkamp, wonende aan de Akorslaan alhier, die dagelijks langs de huizen loopt te bedelen en door zijn misvorm den arm en gebrekkige beenen al spoedig het medelijden weet op te wekken werd in den avond van den 25 be schonken door de politie in bewaring gesteld. Bij visitatie werd ruim één gulden aan kopergeld, alles door bedelen opgehaald in zijn bezit bevonden. Zaak-Hogerhuizen. Zondag, den 24, werd betreffende deze zaak weder een meeting gehouden in het lokaal Harmonie, die zeer druk bezocht was. De heer de Boer, van Amsterdam, heette namens het Prov. Hogerhuizen-comité, allen welkom en hoopte, dat deze vergaderingéén van de zestigwelke reeds voor dit doel waren'gehouden, de publieke opinie mede mocht versterken in de overtuiging van de onschuld der gebr. H., waaraan zij nooit getwijfeld hadden. Er was, meende hij, nooit naar de onschuld onderzocht door de verschillende rechtscollega's en zelfs nu niet 't laatst door den Hoogen Raad. Het Handelsblad schrijft wel: «nu is de zaak Hoger- hnizen uit", maar wij meenen van niet en zullen steeds metf alle inspanning trachten, onze overtuiging te ver breiden daartoe gaf hij in de eerste plaats het woord aan den heer F. Bomela Aieuwenliuls. Spr. begon, dat veler gevoelen is, dat nu de Hooge Raad gesproken heeft, wy dienen te zwijgen, maar wij socialisten zijn zoo vrij, het niet te doen. Men spreekt van de heeren Rechters als van vroede mannen, dus wijze mannen, maar ik heb er nooit iets van bemerkt; hunne daden getuigen er niet van. Noch van de Rechters van Leeuwarden, noch van 't Hof te L., noch van den Hoogen Raad kan ik dit gelooven. Intusschen, na de laatste uitspraak ontstond een gevoel van machteloosheid datzelfde gevoel beving mij en zal

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2