Nederland. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. De crisis in China. De Engelsche kruiser «Terrible", die daar uit Takoe j aankwam, meldt dat een strijdmacht van 800 Sikhs en van 200 fuseliers uit Wales, er in geslaagd is de ver binding te herstellen, met de Duitsche, Amerikaansche en Rnssische troepen, die door de Chineezen op ongeveer negen mijlen afstand van Tientsin waren afgesneden. Verdere berichten uit Londen doen zien, dat de kleine ontzettingscolonne voor Tientsin een zeer ernstige neder laag geleden heeft. Het troepje viel in een hinderlaag en moest eenigc stukken geschut en veel ammunitie in den steek laten. Honderdtachtig Rassen en elf Amerikanen werden gedood of gewond. De mogendheden hadden de sterkte en de bewapening der Chineezen onderschat. I De colonne van admiraal Seymour moetnaar 't schijnt, ontzet worden, in plaats van zelf tot hulp te kunnen dienen. Een den 27 to Bellijn ontvangen telegram van den Duitschen consul te Tsjifoe meldt: Seymour is op 14 K.M. afstands van Tientsin omsingeld. Hij heeft reeds 62dooden en 200 gewonden en zit zeer in het nauw. Hij verlangt zeer naar de aankomst van de 2000 man versterking, die den 25en Juni, des morgens uit Tientsin uitrukten, onder opperbevel van een Russisch officier. De toestand blijft dus zeer ernstig en het gevaar schuilt niet alleen in de vijandige gezindheid der opstandelingen maar ook in de onvoldoende samenwerking der mogend heden. Dit is, volgens den »Times"-correspondent, een oor zaak van veel ongerustheid. Door het ontbreken van een algemeen erkenden en geëerbiedigden- commandant, lijden de bewegingen dor gecombineerde troepen aan een zekere stelselloosheid en de organisatie van de transportmiddelen is dientengevolge dan ook zeer onvoldoende. De »Daily Telegraph" beeft uit Kanton van den 25, het volgende ontrustbarende telegram ontvangen Men vreest, dat wij aan den vooravond staan van een tooneel van bloedstorting en anarchie, dat slechts zijn wedergade in de geschiedenis van don opstand der Tai- pings vindt. De voorteekeuen van een moorddadigen opstand der Boksers en andere bloeddorstige opstandelingen, die niets te verliezen hebben dan hun ellendig bestaan, en alles te winnen door moord en plundering, worden zoo duidelijk dat gezeten Chineezen uit Kanton en de omgeving vluchtten, hunne vrouwen, gezinnen en goede ren van waarde medenemende. Zoo dit bericht waarheid bevat, is er zeer zeker grond voor den eisch door vreemdelingen in verschillende plaatsen geuit, dat een leger van 100,000 man, waarvan minstens 50,000 voor Peking bestemd, onmiddellijk in China zou moeten worden bijeengebracht. De vreemdelingen gelooven, dat het geheele Chineesche leger onder generaal Toeng-Foe-Sieng die den laatsten opstand onderdrukte, zich bij de Boksersbeweging aansluit, terwijl zij schatten, dat 60,000 goed gewapende Chineesche soldaten zich om Peking en Tientsin bevinden. Chineesche officieren pochen dat 400,000 soldaten be schikbaar zijn. ENGEIjAND. De oorlog in Zuid Afrika en de opstand in China doen bijna geheel den opstand der Ashantijnen nit het oog veiliezen. Koemassie met zijne bezetting is nog steeds nauw ingesloten. De afdeelingen, die uitgezonden zijn om het fort en de bezetting te ontzetten, zijn eenige malen met de Ashantijnen slaags geraakt, doch moesten terugtrekken. Het klimaat is thans door het intreden van den regentijd zeer gevaarlijk de wegen werden onbegaanbaar en de Ashantijnen schijnen vast besloten om den strijd niet op te geven. ZUID-AFRIKA. Een officieel rapport van lord Roberts bevestigt het berichtdat een convooi van 50 wagens, geëscorteerd door 150 flooglandera op 4 Juni tusschen de Rhenosterrivier en Heilbron is genomen door de Boeren. Het bevestigt eveneens den aanval op 7 Juni op het Derbyshire-regimentwaarvan er 35 werden gedood 111 gewond en de rest krijgsgevangen gemaakt. De Boeren hebben zich naar het schijntde laatste dagen weer duchtig geweerd. Het commando van generaal de" Wet heeft den 23 een voorpost van Canadeezen aan den spoorweg tusschen Kroonstad en Honiugsprnit afge sneden, het versterkte kamp van de Shropshires en Cana deezen bij het station Honingspruit aangevallen, een trein met troepen die zuid waarts ging onderschepten den spoorweg benoorden en bezuiden dien trein opgebroken. De bevrijde gevangenen van Waterval kwamen den benarden trein te hulp en er volgde een wanhopig geveeht van verscheidene uren. Eindelijk kwamen er versterkingen uit Kroonstad, waarop de Boeren aftrokken. De Britsche verliezen bedragen 1 officier en 3 man gedood en 1 officier en 16 man gewond. Den 26 zijn een afdeeling Basoeto-werklieden, die onder toezicht van Engelsche ingenieurs werkzaam waren in de nabijheid van Kroonstad, door de Boeren aangevallen zij verloren 20 dooden en gewonden en 200 gevangenen. Naar gemeld wordtheeft commandant Olivier de Engelsche linies doorbroken met een commando waar mede hij uit het Zuiden kwam. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Botha lid van het Kaapsche Parlement voor Aliwal en ambtgenoot van Saner, hier in hechtenis is genomen, onder beschuldiging van hoogverraad. Botha had een tocht gemaakt door de Hollandsche districten. Tevens wordt officieel aangekondigd, dat geen Engelsche troepen Zuid-Afrika zullen verlaten voordat de oorlog geëindigd is. Waarschijnlijk zal dan het eerst de garde brigade vertrekken. Hulde aan President Kruger. Vanwege prins Léon Galitzin te Moskou is in het Transvaalsch paviljoen ter Parijsche tentoonstelling een krans van gedreven zilver bij het borstbeeld van President Kruger neergelegdwaarop men het volgende leest «Aan den vertegenwoordiger van een klein volk en eene groote gedachte. Bewonderende hulde van prins Galitzin. Warmenhulzen. Mej. E. P. M. Bon, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan een der openbare scholen te Haarlem. Bergen. Den 26 werd het stoffelijk overschot van den predikant der hervormde gemeente, den heer P. Immink, ter aarde besteld. Een talrijke schare had zich op de begraafplaats vereenigd, waar het woord werd gevoerd door den eenigen broeder van den overledene, die hulde bracht aan het eerlijk en oprecht karakter van den afgestorvene. Daarna werden hartelijke en zeer waar- deerende woorden gesproken door de heeren ds. Koch, van Egmond aan den Hoef, als consulent der thans va cante "gemeente; ds. Adriani, van Warmenhnizen, als voorzitter van het klassikaal bestuurJ. van Reenen, als burgemeester der gemeente Bergen dr. Van Pelt, namens den Kerkeraad J. Francken, namens oudere en jongere vrienden. De zoon van den overledene dankte diepgetroffen voor zoovele blijken van belangstelling. Huldeblijk Joubert. De commissie voor het huldeblijk Joubert ontvangt nog steeds giften hoewel zij aanvankelijk te kennen gaf, 15 Mei hare lijst van ontvangsten te znllen sluiten. Mej. Thérèse Schwartze, die zulk een ruim aandeel nam in het innen van bijdragen voor het goede doelwaarvoor zij zelve het geschilderd portret van wijlen com.-gen. Jonbert kosteloos aan de commissie afstond heeft thans ander maal aan den penningmeester f 1000 afgedragen, waaronder merkwaardig genoeg een anonieme gift ad 20 van »a sympathizer". Het bedrag der ingekomen of toegezegde gelden is daarmede gestegen tot f 9200. A T J E H. De correspondent te Batavia van de »N. Rott. Ct." seint Benden van den pretendent-sultan plunderden in Gedang. Onze troepen vielen den vijand aan. Deze liet 51 dooden en 37 geweren achter. Aan onze zijde werden gedood 2 manschappen en gewond de luitenants Dijkstra en Lamberts en 11 manschappen. LONDEN, 27 Juni. De Engelsche consul te Tientsin seint, dat hij een brief heeft ontvangen van den inspec teur-generaal der douane Hart, gedateerd Peking 19 Juni 4 n. 'a avonds. Daarin wordt gemeld, dat de buitenlandsche legatiën uitgenoodigd zijn, Peking binnen 24 uur te verlaten. WASHINGTON, 27 Jnni. Een telegram van admiraal Kempff, heden via Tsjifoe verzonden, meldt dat de wachten der gezantschappen van Peking en de buitenlandsche ge zanten bij admiraal Seymour moeten zijn, die op acht mijlen afstand van Tientsin is verschanst. YOKOHAMA, 27 Juni. De keizer heeft de regeering gemachtigd tot een uitgaaf van 50 millioen yen voor militaire doeleinden. 's-Gravenhage, 28 Juni 1900. TWEEDE KAMER. Aan den heer Pyttersen is toegestaan, op later te be palen dag, te interpelleeren over de verzekering der onaf hankelijkheid van de leden der Arbeidskamer, als zij, gelijk te Almeloo geschied is, staan voor de keuze om öf te worden ontslagen öf als lid der Arbeidskamer te bedanken. De Kamer heeft alle onderwerpen, vóór de pauze aan de orde gesteld, afgedaan on gaat heden op reces. Vereeniging Vergunning". Vrijdag, den 29, des avonds te 8è unr, heeft, in Café Central, eene openbare vergadering plaats van de afdeeling Alkmaar der vereeniging «Vergunning" en zal daarin het ontwerp-drankwet besproken worden door den heer G. J. Bartman, van Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur. Ned. herv. gemeente. Door den kerkeraad der nod. hervormde gemeente alhier, werd voor de vacature-ds. W. A. van Griethuysen, tot predikant disr gemeente beroepen de heer ds. H. E. Vlnke, te Prinsenhage. Telefoon. De verplaatsing van Amsterdam naar hier dei- telefoniste mejuffr. A. A. L. Picard is ingetrokken, en benoemd is mejufïr. A. A. H. Steur. Burgerkring. Het jaarlijksche feest van de Vereeniging «Burger kring" zal alhier in de Harddraverslaan plaats hebben op Donderdag 2 Ang.a.s. Het programma voor dien dag zal bestaan uit: ringsteken en sleuteltrekken, door on gehuwde paren, met paarden, bespannen voor tweewielige rijtuigen; harddraverij met bokken, aangespannen, door jon gens niet onder dan 13 jaar; belegeringspel voor jongens van 10 tot 14 jaar hardloopen met hindernissenvoor jon gens van 14 tot 17 jaar bal in de gaper voor meisjes van 10 tot 13 jaarhoepelen, voor meisjes van 9 tot 12 jaar wielerwedstrijd, snelrijden voor jongelieden sur prisewedstrijd van jonge dames op versierde rijwielen kwade dries en tobbenspel, voor jongens beneden 16 jaar. Des avonds in het lokaal «Harmonie" optreden van een specialiteitengezelschap en bal-champêtre op het Doe- 1 en veld. Aangiften kunnen geschieden voor de harddra verij met bokken en voor het ringsteken en sleuteltrek ken bij den heer M. Bregman tot op 2 Aug., voor de overige volkspelen op dinsdag, 31 Juli, bij den heer M. Bregman en voor den wielerwedstrijd op 1 Ang. bij I den heer Jb. Lutterot. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag, den 1, de dienst in de kerk der doopsgezinde gemeente niet zal worden vervuld, doch de dienst I zal worden waargenomen in de kerk der remonstrant- sche gemeente door den heer ds. P. J. Glasz. Telegrafie. Met 1 Juli wordt de heer A. P. Kooy, oommies ter telegraphie 3e kl., tijdelijk van Amsterdam naar hier overgeplaatst. Examen. De heer A. Otto is den 27 te Amsterdam geslaagd voor het practisch apothekers-examen. Benoeming. Door het Prov. Utrechtsch Genootschap van kunsten I en wetenschappen is in de sectie rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen benoemd de heer mr. H. Ij. Assery alhier. Tram Haarlem—Alkmaar. Van de bewoners van de Ridderstraat, zoowel als van de Laat, is bij den raad een verzoek ingekomen, om in geen geval toe te staan, dat de stoomtram Alkmaar Haarlem door de stad langB de genoemde straten worde verlengd naar den Limmerhoek. Noorderbank. In de den 27 gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der naamlooze Vennootschap «Noorderbank" alhier, is de balans en de winst- en ver liesrekening over 1899 goedgekeurd. Volgens het verslag bedroegen de credieten op n° December f 793507,17 de deposito's op idem f 277478,57, terwijl de winst bedraagt f 23064,10. Besloten werd: af te schrijven op gebouwen f 570,17; op dubieuse debiteuren f 3500.— over te brengen op reserve f 3150.waardoor die rekening wordt gebracht op f 11723,72, en aan aandeelhouders nit te keeren 5 °/0 over hunne stortingen. In plaats van den heer Jb. Zuurbier periodiek aftredende, doch zich niet herkiesbaar stellende, werd als commissaris gekozen de heer F. J. Theissling, te Amsterdam. Zaak gemeente-ontvanger. Het vonnis van de rechtbank alhierin zake de gemeente Alkmaar contra de Maatschappij tot zekerheids stelling voor ambtenaren en D. Poll, werd in de den 28 gehouden zitting ivan het Gerechtshof te Amsterdam bevestigd en aan de gemeente hare eisch toegewezen. Ongeval. Den 27 's avonds had de metselaarsknecht S. werkzaam in de r. k. kerk aan het Verdronkenoord het ongelukvan een 23 sportladder (die middendoor brak) te vallen. Hij bezeerde zich zóódanigdat hij bewusteloos naar het Gasthuis werd gebracht. Zijn toestand schijnt ernstig maar gelukkig niet hopeloos te zijn. De patroon van den gevallene, J. Hoogervorstdeelt ons mede dat de ladder, waarmee het ongeluk gebeurde, niet. van hem was, doch door den aannemer van het werk van een ander was gehuurd. Hij had zijn personeel voor het hem opgedragen werk eigen ladders medegegeven, doch S. heeft daarvan geen gebrnik gemaakt. Gewone Jaarlykscbe vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen In liet arr. Alkmaar. Deze vergadering, woensdag, den 27 in D i 1 i- g e n t i a gehouden, mag met recht eene zeer geanimeerde heeten want het aantal bezoekers, pl.m. 150 onderwijzers en onderwijzeressen, werd nog verhoogd door de tegen woordigheid van de heeren G. Ripping, burgemeester, A. Goede Dz., wethouder, C. D. Donath, secretaris van Alkmaar, S. Berman, burgemeester van Schagen en die van andere gemeenten, leden van de plaatselijke school commissie en vele belangstellenden in het onderwijs. Ongeveer half elf opende de arrondissements-school- opzienerde heer J. H. Blum voorzitterde verga dering met de betuiging dat deze bijeenkomst op één dag na juist een jaar later dan de vorige, gelukkig niet het tegenwoordig algemeene kenmerk droeg, van te lijden aan gebrek aan deelneming. Dit doeo hem te meer ge noegen, omdat in onzen tijd vaak neiging tot afzondering bestaat. De onderwijzerswereld verheugt zich er in, één maal per jaar met elkander in aanraking te kunnen komen, en over de gemeenschappelijke en algemeene be langen te kunnen spreken ook omdat zij van haar kant overtuigd isdat voor den onderwijzer die verbetering van zijn materieelen toestand wenscht, het noodig is, te t o o n e n dat hij op de hoogte wil blijven van veranderin gen en verbeteringen in zijn vak. 't Is voor mjj, die U allen kent, zegt spr., niet zoo zeer noodig daarvan opnieuw over tuigd te worden maar 't doet mij ook genoegen voor de beide mannen, die van verre kwamen om U in te lichten over de beide punten, waarvan gij, misschien niet zoo goed als zij, op de hoogte zijt. Hij bracht daarna een woord van dank aan de verschillende be langstellenden die misschien niet zoo rechtstreeks in verband met het onderwijs staan en de vele uitgenoo- digden en hoopte voor allen, dat het een dag mocht zijn van nnt en genoegen. Van de voordrachten verzekerden z. i. reeds de namen der inleiders de goede resultaten. Door verbetering van positie, weid wel het koor, onder leiding van den heer Bruggeman, gemist, maar de heeren van Arnhem, Zeilmaker en Slinger, reeds goede bekenden, waarborgden zeker in dezen vergoeding voor die kleine teleurstelling. Daarop opende hij de vergadering en ver zocht den secretaris, den heer J. Ditmars, om de lezing der notulen van de vorige vergadering, die onder luid applaus werden goedgekeurd. De mededeelingen, die gewoonlijk volgden, waren niet zeer talrijk en uit alles, wat het bestuur ter oore was gekomen omtrent eene andere geschikte plaats voor de vergadering, was gebleken, wat thans bevestigd werd, n.l. dat Alkmaar nog de beste was enkelen konden om verschillende grondige redenen niet ter vergadering komen het werk van Da Costa, Bilderdijk als mensoh en dichter, zoo gaarne in de arr. bibl. gewenscht, was uitverkocht en niet meer in den handel; de heer J. Fiancken had zijne vorige benoeming aangenomen en in de pauze zou stemming plaats hebben voor de attr. leden, de heeren J. Vis, rustend hoofd te Oudkarspel, en H. Zwart, hoofd der school te Egmond a/d Hoef. Om na in de rechte stemming te geraken, meende de voorzitter den heer J. R. van Arnhem te mogen nitnoo- digen voor no. 3 «Vrijheid'', woorden van H. J. Schim mel, muziek van R. Hol, wat met veel animo gezongen en door een dankbaar applaus gevolgd werd. Daarop bekwam de heer Kl. de Vries Sz., hoofd der 2e openb. 1. school te Enschedé, het woord ter in leiding van punt 3 Handenarbeid op de V olksschool. Deze lezing was eenezóó doordachte en van overtui ging sprekeude beschouwing van het nnt van handen arbeid op de school, dat alle aanwezigen ten slotte moes ten billy ken spr.'s beweren: «niet door het denkbeeld al leen, maar door de zevenjarige ondervinding op dit ge bied, ben ik 7ÓÓ van het waarachtig nut er van °'®r" tuigd, dat ik als een volbloed propagandist geheel Ne derland zon willen doorreizen om anderen, als t kan liefst allen, daarvan te doordringen. Spr. begon met de treurige herinnering aan bet feit, dat vaak van het onderwijs niet de gewenschte vruchten worden gepinkt. De kennis, dat werd meermalen toegegeven, was te half volledig en 't denken en weten te oppervlak kig. Op vergaderingen en congressen was dit beweerd en de onderwjjzers zelt waren daarvan overtuigdvan daar, dat zij uit eigen beweging, bij de vele vakken, nog een middel meenden te moeten zoeken in 't aanschouwings onder wijs. Men moest er hun geen verwijt van maken,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3