Zitting van den (jemeenteraad Vervolg in het le blad. Woensdag 27 Juni 1900 verbiudingsbaan SlotenAmsterdamte verleeueu een renteloos voorschot ten bedrage van f 500,000, mits door het Rijk een bedrag van 1 722,500 on door de betrokken gemeentebesturen en andere belanghebbenden een bedrag van f 222,500 wordt beschikbaar gesteldhetzij als subsidiehetzij als renteloos voorschot op denzelfden voet als dat door de provincie verleend. Ged. Staten stollen aan Prov. Staten voor een subsidie van 1 1000 's jaars te' verloeneu voor de jaren 1901,1902 en 1903 aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en het bostuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, als bijdrage in de kosten van oen zuivelconsulent A. D. Zur Mühlen, te Amsterdam f 4000 's jaars voor zjjnen stoombootdienst TerschellingVlieland Harlingen (onder voorwaardo)aan schipper J. Bays te Wieringen f 150 's jaars voor het geregeld personen vervoer tnsschen de Van Ewijcksluis en het eiland V ie- ringen en een subsidie van f 300 voor het in exploitatie brengen van den groentenproeftuin te Schermerhorn, dooi de vereenigiug daartoe erkend bij kou. besluit van 1898. Hoferliuls-meetlng te 's Rage. De volgende oproeping is verspreid Landgenooten! Den 18 April 1.1. werd het verzoek om revisie van het vonnis, waarbij de Hogerhuizen wegens inbraak te Britsum veroordeeld waren door den Hoogen Raad der Nederlanden afgewezen. Reeds dadelijk werden er pogingen aangewend om in Den Haag door een nationale betooging te protesteeren. Vergeefs word getracht voor dat doel oen geschikt locaal te huren. Daardoor werd het oorspronkelijk plan gewijzigd en zal aanstaanden Zondag 1 Juli aan de Waldorpstraat te 's-Gravenhage een groote betoogiug plaats hebben in de open luchtwaar o. a. als sprekers zullen optreden W. Appel van Zaandam, J. A. Bergmeyer van DordtMr. M. Mendels van Amsterdam F. Mol van Den HaagC. Smeyz van Rotterdam en Jan Hogerhuis broeder van de drie veroordeelden de man op wien eerst de verdenking der politie rustte dat hij met zijn broeders Wiebren en Marten de inbraak zou hebben gepleegd, maar die zijn alibi kunnende bewijzen, daardoor onwillig de oorzaak word dat de politie het oog op zijn broeder Keimpe liet vallen. Waar op deze meeting door een radicaal en door een katholiek bet woord zal worden gevoerdverwoudort men zich misschien dat de stem van een Nauta of een zijner vrienden niet zal worden gehoord. Men bedenke dat men voor het houden van een openluchtmeeting aan den Zondag gebonden is en dat het deelnemen op dien dag aan een dergelijke betooging door de antirevoluti onairen in strijd wordt geacht met de zondagsviering. Is de betooging in de eerste plaats een protest tegen de afwijzing der revisie, zaken, die er nauw mee samenhangen, zullen ook besproken worden. Vanzelf dringt zich daartoe op de straf, die Mr. Troelstra dezer dagen zal hebben te ondergaan en onder meer andere de zwakke gronden waarop de Hogerhuizen veroordeeld zijn. Ben trouwe copie van hot raam, waardoor de inbrekers zijn binnengekomen, zal op het terrein aanwezig zijn. Wie zich wil overtuigen of de sproug met het hoofd vooruit en de handen op de vensterbank al of niot te doen is, heeft thans de gelegen heid. Door het zanggezelschap Aurora van Dordt 'zullen toepasselijke liedereu worden uitgevoerd. Daar de aangevraagdo optocht geweigerd is kunnen de banieren alleen op het terrein worden ontplooid. Besturen van voreenigingen buiten do staddie geen afgevaardigden kunnen zenden, kunnen als bewijs hunner sympathie hun banieren adresseeren aan het geheel-ont- honderskoffiehnis hoek Varkensmarktwaar Zondag te half twaalf do meetinggangers zich kunnen verzamolen om zich van daar te begeven naar het terrein aan de Waldorpstraat. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den secretaris E. H. Ellingse Hogendorpstraat 36 onze toevlucht te nemen tot een stoffelijk on zelfs grof iets, om die te vindon, al is 't dan ook ver van't ware »Och mij komt dat niet zoo ver voor" zeide Sabas. «Mjj dunktdat 't geld vrij goed dienen kan in bijna alle gevallen, die men tegenkomt. Hier heeft n een andere anjelier boter dan die van Ribot die heeft ook een dame me present gegeven. Nn goed die laat ik je voor twee pesteasCastell." De overige lachten behalve Cristinadie deed of ze boos was »Je bent een lomperd eon vlegel Matilde doe me 't genoegen, die anjelior van dien ougemaniorden kerel af te nemen. Ik kan er van hier niet bij." Sabas lel er zijn beide handen op. Wacht's een beetje, meisje, wacht's een beetje. Als Castell zjjn twee pesetas niet geeft, dan mag je ze hebben. Zoolang ik dat nog niet weet niet." »Hier heb je ze zeide Castell haalde ze uit zijn zak en let ze op tafel. »Accoordantwoordde Sabasde anjelier van zijn jas losmakend en haar aan hem overreikend. Deze grap deed een algemeen gelach aan tafel opgaan. Niettemin merkte ik op dat Cristina er niet erg over gesticht was. Ze schold haar broeder met ware woede uit, en zwoerdat ze hem van haar leven geen tweedo zou geven. Onderwijl had ik gelegenheid om mij te herstellen van de vreemde ontroering, die Castell's woorden bjj mij hadden gewekt. Do maaltijd liep vroolijk ton einde maar Cristina was niet meer zoo opgewekt en spraakzaam als zij geweest was. Twee uur later stapte ik in den trein naar Barcelona, waar mijn tegenwoordigheid voreischt werd. Mart» en Sabas brachten mij naar 't station. Eorstgenoemde liet mij beloven dat ik later langer zou komen logeeren. »Na de reis die ik nu ga ondernemen," antwoordde ik »beu ik van plan van do Maatschappij verlofle vragen, om den tijd van een volgende reis dat is zoowat ander halve maand thuis te mogen blijven. Dan zal ik van Alicante uit acht of veertien dagen bij u komen door brengen." «We zullen 's zien, of n woord houdt," hervatte hij, en drukte mij hartelijk de hand, terwijl de trein zich reeds in beweging zei to. Paardenkeuri ngen. Te Beverwijk zijn den 25 en te Schagen den 26 d.a.v. de keuringen gehouden vanwege de vereeniging »Het Nedorl. Paardenstamboek" ter toekenning der rijks- en provinciale aanhoudingspremiën en premiën. Te B o v e r w ij k werden voor do afd. merriën ge boren in 1893, 94 en 95, zeventien stuks aangeboden, waarin geplaatst werden 1 »Apollonia", van P. Barend- recht, Wijkermeer; 2 »Trein", van S. van Breugel, IJpol- der3 «Pauline", van J. D. G. van Gulpen, Spaarndam- merpolder4 »Ida", van K. de Vries, IJpolder; 5 «Re- gina", van A. Troost, idem 6 »Jaus", van W. de Clorcq, Santpoort; 7 «Oudijkia", van C. van Baren, IJpolder; 8 »Lise", van P. Barendrecht, Wijkermeer 9 Johanna", van A. Troost, IJpolder. Voor deze afd. zijn voor de drie keuringen Beverwijk Schagen en Hoofddorp 14 aanhoudingspremiën van flOO beschikbaar. Voor de afd. merriën, geboren in '96 en 97, werden 11 stuks aaugebodon, waarin geplaatst werden 1 »Maria", van S. van Breugel, IJpolder 2 »Emma", van R. C. Schenk, IJpolder; 3 Jacoba", van A. Biesheuvel, Hout- rakpolder4 »Maria", van P. H. Vos, IJpolder 5 «Wil- helmina", van A. Biesheuvel, bovengenoemd; 6»Leda", van K. Delcourt van Krimpen, Velzen 7 »Snel", van R. Nabeek, Pnrmer8»Dirkje", van J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder. Beschikbaar als boven 12 aanhoudingspremiën a f 75. Voor de afd. merriën, geb. in 1898werden 9 stuks aangeboden waarin werden geplaatst1. de merrie van G. J. Stokman IJpolder vader »Hercules"; 2. die van G. BarendrechtWijkermeer, vader dezelfde 3. die van mevr. Suermondt—Kamphuis Haarlem vader Jonge Prins." Beschikbaar voor Beverwijk 4 premiën van f 40. Voor de afd. hengsten geb. in 1899, zijn 3 stuks aan geboden, waarvan geen enkel premiewaardig gekeurd is. Beschikbaar als boven 6 premiën a f 100. Voor de stamboekkeuring werden 12 merriën aange boden, waarvan 9 werden goedgekeurd en 3 afgewezen. Te Schagen werden voor de afd. merriön, geboren in 1893, '94 en '95, 13 stuks aangeboden, waarvan ge plaatst werden 1. »Jans", van H. Waiboer Jbz., Win kel2. «Stella", van J. Breebaart, idem 3. »Nelly", van P. Schaap, idem4. »Emma", van A. C. Geertsema Anna Panlowna 5. »Anna", van L. Metselaar, idem 6. »Jans", van J. Blaauboer Cz., idem 7. «Bleske", van A. C. Geertsema, bovengenoemd; 8. »Mignon", van J. Breebaart, Winkel. Voor de afd. merriën geb. in 1896 en '97, werden 15 stuks aangeboden, waarin geplaatst werden 1. »Nelly'', van J. L. T. Groneman Wieringerwaard 2, Joli", van N. D. Kaan, Anna Panlowna3. »Elsa", van J. L. T. Groneman, Wieringerwaard: 4. Ali", van P. Brandsma, Den Helder; 5. »Maria", van J. Blaauboer Cz., Anna Pan lowna; 8. «Marie", van mej.de wed. A. Bakker, Wierin gerwaard 7. »Betje", van N. D. Kaan, Anna Panlowna 8. »Anna", van J. Blauwboer Cz., idem; 9. «Griet", van J. G. Geertsema, Barsingerhorn. Voor de afd. merriën, geb. in 1898, werden 25 stuks aangeboden, waarin geplaats werden1. merrie van J. R. Waiboer, Anna Panlowna, vader: Excelsior" 2. die van dezelfde, vader idem 3. die van J. Schrieken, Anna Panlowna, vader: «Carnot idem, vador «Excelsior" 5 Winkel, vader: «Victor." Voor de afd. hengsten, geb. in 1899, werden 19 stuks aangeboden, waarin geplaatst werden 1. de hengst van J. do Veer, Schagen, vader: «Bilstein" 2. die van wod. Kaan, Anna Panlowna, vader: idem. Voor de stamboek-keuringen werden 25 merriën en 1 hengst aangeboden, waarvan 12 merriën en 1 hengst werden goedgekeurd, en 13 merriën afgewezen. De keuringscommissie bestond in beide plaatsen uit do heeren kapitein K. D. Punt, Den Haag J. M. Bilroth, Hoorn en C. Oudijk, Waddingsveen. 4. die van D. C. Rezelman, die van H. Waiboer Hz., Wordt vervolgd. V A A1jH.H1 AAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitterde heer G. Rippingburgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwozigde heer Blum met kennisgeving. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. mededecllngen en Ingekomen stukken. 1. De Voorzitter deelt mede 1°. dat de Noordh. Tramwegmaatschappij heeft beslo ten op Zondagen oen tram te doen rijden naar de Schee meer des avonds na 7 uur waarvan de wenschelijkheid in de vorige vergadering werd betoogd. Op het verzoek van het Dagel. Bestuur om dit ook te doen op gewone werkdagou is nog goen nader bericht ontvangen 2o. dat door B. en W. eervol ontslag is verleend aan den onlangs benoemden adjunct-archivaris, den heer Elugi van Aspermont. Ingekomen zijn de navolgende stukken a. een adres der afd. Alkmaar van de Nederl. Ver eeniging tot bevordering van Zondagsrust om het sluiten van huwelijken op Zondag af te schaffen b. een adhaesiebetniging aan het onder a genoemde adres van de afd. van den Volksbond. Op voorstel van den Voorzitter worden beide adressen .in handen gesteld van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, tot wiens competentie de zaak behoort; c. een schrijven van Ged. Staten ter goedkeuring van de suppletoire begrooting over 1899 clidem in zake gedane af en overschrijvingen op de gemeentebegrooting e. idem in zake het doen van enkele uitgaven f. idem ter goedkeuring der uitgeschreven geldleening. c. tot voor kennisgeving aangenomen g. een adres d.d. 19 Juni van den directeur der stoom tram Haarlem—Alkmaar, waarin nogmaals verzocht wordt de trambaan te mogen verlengen tot den Achterweg; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. h. eeu adres van A. P. Zeilmaker en 15 andere be woners van de Ridderstraat met vorzoek niet toe te staan, dat de bovengenoemde tramljjn door deze straat wordt verlengd Alsvoren. i. eon adres van v. d. Kamer en 84 andere bewoners vau de Laat met hetzelfde verzoek ten opzichte van de door hen bowoonde straat. Alsvoren k. een adres van C. Bosman om het verzoek van den heer W. F. Stool Jr., om eon stuk grond aan «klein Hargeu" aan dezen af te staan niet in te willigen, doch dit aan hem in koop of huur af te staan. Als voren 1. een adres van E. M. Buys, onderwijzeres aan de oponb. Burgerschool, om haar op dezelfde voorwaarden als vroeger een lokaal der Burgerschool in gebruik al te staan. Gesteld in handen van B. en W.nadat de heer Kraakman, die meendedat in deze voor allen bekende zaak wel aanstonds een beslissing kon worden genomen, zich had neergelegd bij de meening van Burge meester en Wethouders, dat in verband met moeilijkheden, die kunnen rijzenten opzichte van mogelijke andere verzoeken van denzelfden aard waarop vroeger reeds is gewezen het wenschelijk isdaarom eerst advies uit te brengen te meer daar de zaak niet dringend is m. eeu adres van de wed. H. Holsmuller met verzoek een uitweg te mogen maken voor haar perceel op het Wolfspad. Gesteld in handen van B. en W. n. een adres van A. en M. Leijen inhoudende het ver zoek, om een stuk grond bij den Bergerwog te mogen inrichten als bonwteirein. Als voren; o. een adres van H. J. Trans, stads-apotheker, ter motiveering van zijn bij adres van 18 Juui ingediend verzoek. De Voorzitter stelt voor dit adres te behandoleu bij punt 9. De heer de Wit vraagt, of er reeds een adres van den heer Trans is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dat in de bijlagen is vermeld. De vorige spreker zon echter liever gezien hebben, dat dat adres eerst was in gekomen bij den raad, voordat B. en W. daarop advies hadden uitgebracht, en wijst er op, dat dat de gewoonte is. Nadat de heer Kraakman heeft verklaard met den Voorzitter het wenschelijk te achten, de kwestie verder bij punt 9 te bespreken, wordt alzoo besloten. Rekening Hamer v. Hoophandel en Fabrieken, dienst 189». 2. De rekening van de Kamor van Koophandel en Fa brieken over het jaar 1899 vermeldt in uitgaaf een ge- zamentlijk bedrag van f 174,85*/2 en in ontvang de toelage der gemeente tot een bedrag van f 175, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 0,14'/,. De commissie voor de belastingzaken enz., de rokoning onderzocht hebbendestelt voor die goed te kenren tot gemelde bedragen. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rekening gemeentelijke gasfabriek, dienst 1899. 3. De rekening der gemeente-gasfabriek over het jaar 1899 vermeldt in ontvang een totaal bedrag van f 132.039.97. Zij vangt aan met hot voordeelig saldo der rekening van 1898 ad f 16.724.67 Vi en een bedrag van f 8.47 aan re stanten over 1898. Voor gaslevering, bijproducten, resti- tutiën en verkocht oud materiëel werd een bedrag ont vangen van f 115.306.82'/i- Uitgegeven werd, voor het gewoon bedrijf f 80.267.07 voor muntgasmeters f 4816.86, voor uitbreiding f 9590, voor rente en aflossing van schuld f 12.819.88 en voor uitkeering aan de gemeente f 12401.50te zamen f 119895.311/!, zoodat de rekening sluit mot een kassaldo van f 12.144.65 V2, zijnde f 4580.02 lager dan waarmede zy aanvangt. De overgelegde exploitatie-rekeniug, waarop ook de aankoop der muntgasmeters is gebracht, wjjst een winst aan van f 30.556.33'/2, de winst- en verliesrekening oen saldo verlies van f 4255.04'/2, tegen welk cijfer, gelet op eene schulddelging van f 8000 en een uitbreiding van f 9590, wei geene bedenkingen zullen rijzen. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor te besluiten do rekening goed te kouren in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 132.039.97, met last het kassaldo ad f 12.144.65'/2, als eersten post van ontvang over te brengen op den dienst van 1899. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd nadat de heer Kraakman eenige inlichtingen heeft gevraagd over de post voor cokesbostelling. Rekening Burgerweeshuis dienst 1899. 4. De rekening van het Burgerweeshuis over het jaar 1899 vermeldt in uitgaaf een bedrag van f 11293,96'. Op eenige posten overschreden de uitgaven de bedragen daarvoor bij de begrooting geraamd. Voor onderwijs en boeken, aanvankelijk geraamd op f 200, word een bedrag van f 304.59 uitgegeven, terwijl voor onderhoud van gebouwen, meubelen enz. f 1485.50 ol f 385.50 boven de oorspronkelijke raming word betaald. Die hoogere uitgaven konden echter gevonden worden door besparingen op een zestal andere posten van uitgaaf. Voor geldbelegging is eon bedrag van f 2015.59 in uit gaaf gebracht. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het batig sal dor van 1897 ad f 20.57' en de 31e jaarlgksche aflos sing der gemeente ad f 2000, f 12024.185, zoodat de rekoning een voordeelig saldo oplevert van f 730.22. Dit saldo werd echter verkregen, dank zij een beroep op de liefdadigheid der ingezetenen. Eene gehouden openbare inzameling van gelden bracht f 1578.45 op en overtrof de raming met f 418,585. De commissie voor de belastingzaken enz. adviseert de rekening goed te keuren in ontvang op f 12024,18*,, in uitgaaf op f 11293,96s, en alzoo met oen batig saldo van f 730,22, als eerston post, van ontvang te brengen op de begrooting voor 1901. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Drukkerjj v. H-rms. Onster k Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6