No. 77 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Buitenland. Laatste Berichten. 1 JULI. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. De crisis in China. ALEMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrUs der gewone advertentlen s Per regel f©,lS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Velefoonnmniuer i 3. ENGELAND. Een officieel telegram, den 27 aan het departement van koloniën van kolonel Willcocks ontvangen, wijst er op dat sir Francis Hodgson en het garnizoen van Komasi een wanhopige poging schijnen te hebben willen wagen om zich dwars door den vijand heen een weg te banen uit de stad. De Daily Mail beschouwt het bericht als zeer ernstig en vreest, dat intusschen het beleg van Komasi reeds in een ramp geëindigd is. In de Times" heeft de heer Burdett Couts een scherpen aanval geplaatst over het gebrekkige der veld hospitalen in Zuid-Afrika. Ook in net Lagerhuis is door het parlementslid Faber de vraag aangekondigd hoe te verklaren is dat sedert het begin van den oorlog 127 officieren en 4260 man aan ziekten zijn gestorven en 844 officieren eu 17,666 man gerepatrieerd zijn niet als gewonden, doch als zieken. Een verpleegde in het Bloem fontein-hospitaal schreef, dat een mijl van het ziekenhuis een troep paarden half begraven lag en overal op het veld troepen doode paarden en vee lagen te rotten. De »Daily Telegr." verneemt, dat lord Roberts te Kaapstad ,zich verantwoord heeft over het bestier der hospitalen. Toch heeft een en ander een slechten indruk gemaakt en men is benieuwd de verklaringen van den staats-secretaris van oorlog te vernemen. Zij n deze niet bevredigend zoo zal het Lagerhuis om een commissie van onderzoek vragen. De anti-oorlogsbladen wijzen ernstig op het ontzettend hooge cijfer der verliezen en zij rekenen zeer juist uit dat het verliesdat het leger door ziektegevallen lijdt op hetzelfde neerkomt alsof wekelijks de slag bij Colenso werd geleverd. ZIJID-AFRIKA. De „Daily Telegraph" ontving den 28 uit Pretoria het bericht: Na een gevecht van drie dagen ten oosten van Silverton met French op den rechtervleugel en de elfde divisie in het centrum, trokken de Boeren terug in oostelijke richting, langs den Delagoa- baai-spoorweg. CHINA. Nog altijd is men in 't onzekere, waar de vreemde gezanten zich bevinden. Zeker schijnt het te zijn dat zij Peking hebben verlaten, maar het bericht, te Berlijn ontvangen van den commandant van het eskader te Takoedat de gezanten zouden zijn bij de divisie van admiraal Seymour, lijkt weinig geloofwaardig. De Engelsche officieele verklaringen, die steun vinden in de berichten van Shanghai, maken van de aanwezigheid der gezanten bij de colonne van Seymour volstrekt geen melding. Uit de verdere berichten is gebleken, dat admiraal Seymour niet in staat is geweest tot Peking door te dringen. Zijn strijdmacht had ontzettend geleden en daar door was hij genoodzaakt naar Tientsin terug te keeren, onder geleide en met den krachtigen steun van een afdee- ling geallieerden die van nit Tientsin waren uitgerukt om hem te ontzetten. De Boksers hebben den 27 de stad Wa-Hsi-On bereikt en de huizen in brand gestoken. Deze plaats ligt slechts drie dagreizen van Wei-Hai-Wei, de Engelsche haven in Sjangtoeng. Het gevaar komt dus ook van dien kant nader. De Europeanen en zendelingen in Wa-Hsi-On kon den bijtjjds de vlucht nemen. De Daily Mail" ontvangt uit Shanghai den tekst van een soort altimatum, dat door de hooge Chineesche beambten te Shanghai aan het consulaire corps is gericht. Voor het geval dat de consuls mochten weigeren de conditiës in dit ultimatum vervat aan te nemen, zou de toestand voorzeker zeer critiek worden. Al vleien de mogendheden zich nu nog, dat zij niet .officieel" met China in oorlog zijn, maar dat hun optreden slechts ten doel heeft een opstand te onderdrukken, die vooral ge kant is tegen de vreemdelingenhet kan toch niet ontkend worden, zoo hot waar is, dat de gezanten ge dwongen werden Peking binnen bepaalden tijd te verla ten, dat het allen schijn heeft of de Chineesche regeering met voorbedachten rade aan de mogendheden den oorlog wil verklaren. En al zou deze veronderstelling waarheid worden, dan rijst de vraag of het niet gewaagd is zulk een ontzettende macht, (de Chineesche troepen en de Boksers, die zich tusschen Tientsin en Peking bevinden, worden geschat op 40.000 tot 60.000 man), die voortdurend ver sterkt wordt door de van alle zijden oprukkende troepen, te gaan aanvallen met een colonne van ongeveer tienduizend Europeanen van verschillende nationaliteit. In den Vrijstaat. LONDEN, 29 Juni. Lord Roberts seint heden uit Pretoria: Generaal Paget rapporteert uit Lindley dat hij op 26 dezer met den vijand slaags was. Het convooi en de trein werden eveneens aangevallen donzelfden dag. Na een hevig achterhoedegevecht bereikte het con vooi veilig Lindley. De Engelsche verliezen waren 10 dooden en 50 gewonden. In twee andere gevechten verloren de Engelschen 5 dooden en 27 gewonden. De onthullingen van Burdett-Coutts. LONDEN 29 Jnni. In het Lagerhais bij de behande ling der suppletoire begrooting voor den militairen ge neeskundigen dienst werden ter sprake gebracht de ont hullingen van het Parlementslid Burdett-Coutts (die als correspondent van de Times naar Zuid-Afrika is ge gaan) over het lijden der zieken en gewonden te Bloem fontein en elders, ten gevolge van gebrek aan beboorlgke hospitaal-inrichting. De onder-minister van oorlog Wyndham antwoordde dat de tekortkomingen niet zijn voortgesproten uit ge brek aan medische hulpmiddelen maar uit onoverkome lijke moeielijkheden bij het transporttengevolge van i Lord Roberts' snellen opmarsch. Na een levendig debat werd het krediet toegestaan. LONDEN29 Jnni. De onderminister Brodrick zeide in het Lagerhuis De Britsche consul te Tientsin telegrapheert vandaag dat de Britsche verliezen in Seymours strijdmacht, welke 26 dezer tegelijk met de ontzetcolonne daar aankwam waren 25 dooden en 98 gewonden. De opgaven van het anderebnitenlandsche detachement zijn nog onvolledig maar het totaal moet 62 dooden en 212 gewonden zijn. BERLIJN, 29 Juni. De commandant van het Dnitsche eskader meldtdat het expeditiekorps is teruggekeerd te Tientsin. Bij de buitengewone inspanning, die van hen gevorderd werd, hebben de mannen bijzonder veel gepres teerd. Gevallen zijn kapitein Buchholtz en 10 man, gewond 6 officieren en 3 man. De gezondheidstoestand van het landingskorps is goed. Van de gezanten niets bekend. De expeditie van Lang-Fang (Seymour's korps) is teruggekeerdzij is niet in Peking geweest. BERLIJN, 29 Juni. Wolfl's bureau meldtDe Duitsche consul te Tsjifoe seinde gisterenSeymour is bevrijd. Ieder nader berichtook over de vraag of de gezanten zich bij hem bevinden ontbreekt. De spoorwegverbinding met Takoe is nog bedreigd. De beschieting vau Tientsin van de Westzijde dnnrt voort. Eene onderscheiding. Aan mej. Lillian Augusta Braam studente aan de hoogeschool te Cincinnati (V. S. van Noord-Amerika) is de gouden medaille toegekend voor haar algemeena ken nis. De jonge dame eene Amerikaansche van geboorte is de dochter van een indertijd naar Amerika vertrokken eenvondigen arbeider uit Nieuworkerk bij Zierikzee. Trouwe honden. Onlangs, zoo wordt uit Lausanne geschreven, was de wachter van het Hotel l'Meidon, gelegen op een der zijden van de Fourtemange (kanton Wallis), uitgegaan om hout te hakken. Hij had den geheelen winter in het hotel doorgebracht, alleen in gezelschap van twee trouwe en flinke honden, een grooten wolfshond en een kleineren griffon. Terwijl de man bezig was hout te hakken aan den vost van een muurtje, liet de opgepakte sneeuw plotseling los en bedolf hem tot aan de schouders. De sneeuw was vochtig en zwaar, zoodat de ongelukkige, die armen noch beenen kon bewegen, dus langzaam maar zeker zijn einde zag naderen. De honden, hun baas in dien toestand ziende, trachtten de sneeuw weg te krabben maar zonder resultaat. Plotseling renden zij in de richting van het dal, waar de broeder van den wachter woont. In een uur tijds legden zij een weg af, die ruim vier uur gaan8 is. Bij de hut aangekomen, begonnen zij teblaflen I en te huilen, als het ware lange noodkreten nitstootende De broeder van den wachter opende de denr en wilde de dieren binnen laten, hetgeen zij echter weigerden. Hij zette hnn eten voor, doch ook dit weigerden zij, en gingen slechts door met blaffen, telkenmale den weg naar het gebergte inslaande in de hoop gevolgd te worden. De man begreep toen, dat zijn broeder ziek of in ge vaar moest zijn. i In een oogwenk maakte hg zich gereed, nam houweel en tonw ter hand en riep eenige vrienden bijeen. Toen de honden de valleibewoners gereed zagen, begonnen zij vroolijk te blaffen en liepen vooruit. Na zeven nur loopen bereikten de mannen het hotel; de honden waren reeds vooruit aangekomen en lekten het gelaat van den onder de sneeuw bedolven wachter. Onmiddellijk werd nu begonnen met bet bevrijdings- werk, dat den man van een wissen dood redde. (Handelsblad.) Pest. Te Rio de Janeiro zijn verleden week 25 nieuwe gevallen van pest voorgekomen en 12 personen aan die ziekte bezweken. Een moderne Herkules. De wegens zijn fabelachtige lichaamskracht, en tegenwoordigheid van geest wereldbekende athleet Engen Sandow, wiens voorstellingen reeds eenige maanden te Parijs ieders bewondering wekken, heeft dezer dagen op het nog niet voltooide gedeelte van de tentoonstelling twee arbeiders behoed van door een bronzen beeld ver pletterd te worden. Vier metselaars waren bezig den zwaren kolos op een voetstuk to plaatsen, toen hij plotseling begon te wankelen zonder dat de werklieden hem weder overeind konden krijgen. Op 't oogenblik dat twee der arbeideis den moed ver loren en hun confraters in den steek lieten, kwam op eens Sandow die het geval aanschouwd had, toeloopen en hielp de beide anderen, die zeker onder het bronzen gevaarte verpletterd zonden zijn, om het beeld weder recht en geheel op 2ijn plaats te zotten. (Handelsblad.) Ambtenaren I. A. 8. M. Bij de Ned. Z.-Afr. Spoorweg-Maatschappij is een nader telegram ontvangen van den Nederlandschen Con sul-Generaal te Kaapstad vermeldende dat de hoofdoffi cier belast met de transporten order heeft gekregen maat regelen te nemen voor het vervoer van East Londen van 1300 manneljjke passagiers en 1700 familieleden. Het Handelsblad meldt naar aanleiding hiervan het volgende Naar wij vernemen treft het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging maatregelen om bij den terugkeer van bovenbedoelde ambtenaren en repatrieerende Nedei- landers uit de Zuid-Afrikaanscho republiek, krachtig steun te verleenen en heeft genoemd hoofdbestuur zich daartoe zoowel met de afdeelingsbesturen als met verschillende particulieren en maatschappijen in verbinding gesteld. Rijp. Do vorige week is m6U hier begonnen met de verzending van groenten naar de markt te Amster dam. De Tuinbouw-Vereeniging alhier heeft voor dit doel indertijd eone overeenkomsD'gesloten met schipper isser, om daarvoor eene dagelijksche dienst te openen door mid- l del van eene motorboot. Scliagcn. Vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op 26 Juni 1900. Afwezig waren de heeren Smit en v. d. Maakn. Medegedeeld werd, dat de laatste kasverificatie sloot in ontvangst op f 49089.71, in uitgaaf f 46046.285, alzoo in kas f 3043.42s. Goedkeuring van den raad werd verzocht voor de overschrijding van ver schillende posten der begrooting van 1899. De heer Hoog- schagen verleende zijne goedkeuring onder voorwaarde, dat overschrijding van beteekenis te voren de goedkeuring van den raad moest erlangen nu werd de raad voor een fait accompli geplaatst. 27 Posten waren overschreden, zelfs die voor onvoorziene nitgaven. Met den wensch van den heer Hoogschagen zal voortaan rekening worden ge houden. Betreffende het verzoek van do ouders van Neeltje Barst om haar te plaatsen in een blindeninstituut op kosten dei' gemeente werd besloten de ouders te berichten dat zij zich in deze hebben te wenden tot de diaconie der Ned. herv. gem. Het adres van den heer Zijlstra, onderwijzer aan de o. 1. s., om aangesteld te worden als eerste onderwijzer met den titel .plaatsvervangend hoofd op een jaarwedde van f 1000, werd na breede bespreking verworpen eveneens dat van de heeren Tjalkens, Polling, Zeeman, Jac. Visser en M. Visser om eene betere salaris regeling. Den heer v. d. Ster te Hoorn.werd voor het teekenen des leggers en kaarten van de gemeente f 1000 toegekend. Tot deken en pastoor der r. k. parochie alhier is door den bisschop van Haarlem benoemd de heer L. Koopman, thans pastoor te Onde-Wetering. Nederl. onderw. genootschap. Uit het verslag van den staat en de verrichtingen van bovengenoemd genootschap blijkt, dat het aantal ge wone leden in 1899 5284 bedroeg, tegen 5286 in 1898 het aantal algemeene leden 964 in 1899 tegen 983 in I 1898; het aantal afdeelingen in 1899 bedroeg 211 tegen 220 in 1898. De ontvangsten bedroegen in 1899 f 10722,405, de uitgaven f 10441,10s, batig saldo f 281,30. Het vaste fonds was den 31 December 1899 groot f 9049.29. Het bestuur bleef samengesteld als het votige jaar. Boterwet. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, zegt de minister van binnenlandsche zaken dat terecht door verschillende leden geoordeeld wordt, dat een goede regeling van dit on derwerp eene zaak is van nationaal belang. Tegenover de be wering van hen, die dit voorstel niet afdoende oordeelden op grond dat de voorgestelde bepalingen niet zouden beletten dat goede export-boter, bestemd voor de ons omringende Rijken, even vóór die waar in den vreemde ingevoerd, zon worden vervalscht, voert hij aan, dat volgens het ont werp de contróle zich zal uitstrekken tot alle boter en op boter gelijkende waar, welke wordt vervoerd of uitgevoerd. Geen wet is denkbaar, die ook aan de overzijde van de grens van kracht zon wezen. De door bedoelde leden uitgesproken wensch, dat inter nationale methoden voor het boterondorzoek mochten worden vastgesteld, wordt door den Minister gedeeld, en zal door hem zeker worden in de hand gewerkt. De minister kan niet toegeven, dat het wetsontwerp .agrarisch protec tionistisch" kan zijn, zooals eenige leden beweerden. Het voorstel beoogt slechts de margarine te dwingen steeds op te treden onder haar eigen naam. Dat er uit een hyg.ë- nisch oogpunt niets tegen margarine is, geeft hij gereedelijk toe, en het w.o. belommert daarom ook in geon enkel opzicht den verkoop vau margarine onder haar waren naam. De minister constateert voorts tegen gemaakte be denkingen, dat het w.o. niet verder gaat dau strikt noodig is ter bereiking van het beoogde doel: voorkoming van bedrog in den boter handel. (Handelsblad.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1