Mie onflBrzoik Molaiiirs. Reisbelasting. Nederland. Nationale Militie. Woensdag, den 18 Juli, Gevonden 17"oor werpen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Schipbreuk. Tien mijlen van Marseille is den 25 ten gevolge van mist, de stoombootSyria" op blinde klippen gestooten en gezonken. Honderden ossen en 5600 schapen in het ruim verdronken. De opvarenden werden gered. Aederl. Zuid-Afrik. Vereeniging. Het totaal der thans ingeschreven of ingekomen giften bedroeg op 23 Jnni 1900 f 1,194,699,90 '/a. Tegen de vraatzucht der konynen. Aan hen, die in hun tuinen last hebben van de vraat zucht der konijnen, schrjjft een inzender in »Semp." het volgende »In 't najaar gaf een eenvoudig schaapherder mij den raad, rondom mijn kweekbedden met jong plantsoen, kortom rondom al hetgeen ik tegon de vraat- en vernielzucht dezer lastige buren beveiligen wilde, eenvoudig een lijntje (ge woon bindtouw) aan in de aarde gestoken stokjes te spannen op een voet hoogte boven den gronddat touw moest ik vooraf gedurende eenige uren in gewone smeertraan leggen, zoodat het er goed van doortrokken was en later had ik zoo nu en dan, om de 8 10 dagen, met een kwast traan langs de gespannen touwen te strijken, omdat natuurlijk de eigenaardige reuk der traan allengs vervliegt. In den winter heb ik er op kleine schaal de proef mede genomen; ik erken en ik had mij met geen goeden uitslag er van gevleid dat zij mijn verwachting hoeft overtroffen. «Waar op hetzelfde veld alle andere hulpmiddeltjes faalden, bloven eenige kweokbedden met jong goed dat anders bij preferentie een uitgezocht lekker beetje voor dit, in de 20e eeuw nog altijd beschermde gespuis is, geheel verschoond. Dit jaar heb ik bijtijds mijn maat regelen op groote schaal genomen en raad zulks andoren die in hetzelfde geval als ik verkeeren, ten zeerste aan. Het middel is uiterst eenvoudig, weinig omslachtig, onkost baar, en vordert alleen dat men niet verzuime om er van tijd tot tijd de hand aan te houden." Andijk. De gevreesde ziekte in de aardappelen begint zich al hier en daar te vertoonen. Hoorn. Den 24 werd alhier eene vergadering ge houden van de Smeden-Vereeniging Hollands Noorder kwartier. Tot leden van 't Hoofdbestuur werden gekozen de HH. W. Masteling, te Hoorn, en H. Korti, te Hoog- karspel. Door oenige sprekers werd betoogd, dat er gezorgd moet worden voor een flinke weerstandskas. Verder ves tigde men de aandacht op 't bezitten van een goed en degelijk vakblad. Aeerbosch. Naar men aan het »U. D." bericht, heeft de Ver- eeniging tot verbetering van Armenzorg te Utrecht be sloten de kinderen, door haar op de weesinrichting Neer bosch geplaatst, terug te nemen en elders te plaatsen. Scheepsbrand. Te Rotterdam werd den 25 brand ontdekt in het voor eenige dagen van Odessa met graan en hout aan gekomen Eng. stoomschip Phoenicia." Het vuur woedde in een partij hout in het tusschendek. Geruimen tijd werden pogingen aangewend om met eigen middelen den brand te blusschen. Toen dit evenwel niet gelukte, werd de hulp der drijvende stoomspuiten ingeroepen, welke, drie in aantal, na eenige uren het vuur meester werden. De lading in het tusschendek is geheel verbrand, terwijl een partij van circa 90 last rogge door water geheel bedorven is. Ook het schip zelf leed niet geringe schade, daar onder meer twee gaten in het dek moesten worden gehakt om bij het vuur te komen. Verschillende buiten platen van den romp zullen vernieuwd moeten worden_ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze op den milicien-verlofganger der Militie te land FIETHB VAA STIPRIAAA, loteling der gemeente Oude Niedorp, der lichting 1895, om zich op dezes jaars, des voormiddags ten ll'/j ure, te laten vinden ten Raadhuize dier gemeente, gekleed in uniform en voor zien van alle kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met groot verlof medegegevenbenevens zak boekje en verlofpas, om aldaar door of vanwege den Militie-Commissaris, ingevolge art. 143 der Militiewet, te worden onderzocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. geloovigheid en onkwaaddenkendheid was maar door de anderen, kon ik nauwelyks mijn oogen van Cristina afhou den. Zoodra de gelegenheid zich maar voordeed, liet ik haar zien wat er in mijn ziel omging. Als ze 't een of ander op den grond liet vallen was ik 't, die zich haastte het voor haar op te rapen als ze even een blik naar de deur richtte, liep ik al met een vaart er heen om die te sluiten wanneer ze klaagde over pijn of zoo iets, stelde ik haar aanstonds alle denkbare geneesmiddelen voor. Ik toondeom kort te gaan voor al wat haar belangen raakte een levendige en angstvallige belangstelling die uit mijn hart voortkwam. Zij aanvaarddo die attenties met een ernstig soms ontevreden gezichtmaar ik besefte zeer weldat zelfs de geringste haar niet ontging en dit was voor mij genoeg. Somwijlen was ik al te indringerig. Op listige wijze wist ik allengs dichter bij haar te komen, zcó zelfs, dat mijn arm met haar kleed in aanraking kwam. Dan ver wijderde zij zich met een bruuske beweging en ging ergens anders staan. Deze stomme wrevelbetuigingen maakten een pijnlijken indruk op mij. Doch ze werden door andere vreugden weder vergoed en schoon wel licht slechts ingebeeld waren deze daarom niet minder genotvol. Wanneer we aan tafel zaten vergat zijof schoon ze, zooals ik zeide, haar best deed om mij niet aan te kijken soms daaraan te denken en kwam haar blik wel eens op den weg van den mijne. Wanneer dit gebeurde, meende ik waar te nemen, dat ze even bloosde. Wordt vervolgd. 28 Juni. Door den Notaris J. P. BACKX, Wieringerwaard. Alkmaar. Hui» met erf en tuin Stationsweg Nr. 3 C 932, 1 are 25 centiaren. Str. K. J. Koster f 2235,— Verhoogd door J. v. Drunen, te Haarlem tot 2460, De bouwterreinen van den heer H. Carton, aan de Snaar- manslaan zijn ingezet door den eigenaar op f 720, Verhoogd door S. Bregman tot 769,20 die van den heer C. Koopman door C. P. Rijkenberg op f 85, Verhoogd door S. Bregman tot 135,80 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een zilveron ringetje met gouden plaatje, twee hon- denkottingen, een pakje, inh. boorden en strikken, een portemonnaie, een fietsschroevendiaaier, een postduif, een gouden broche met roode steen, een bonte boezelaar, een dop van een sportkar, een gedeelte van een fietsbel, een witte kinderzak, een ceintuur, een zilveren oorknopje, een hond, een hondenhalsband met penning. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 29 Juni 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. Een kort woordje als herinnering aan hen, wier steun wij reeds zoo menig jaar mochten ontvangen, en ter op wekking van allen, die het doel van de Vereeniging Reisbelasting" nog zoo weinig schijnen te kennen. Reisbelasting" vraagt van hen, die, hetzij tot herstel van gezondheid, hetzij voor genoegen een reisje maken, wat af te zonderen voor die zwakken en herstellenden, voor wie volgens attest van hun geneesheer een verblijf buiten zoo noodig, maar helaas zoo onbereikbaar is. Een gulden of meer voor dit doel gegeven, zal zeker een niet te groote uitgave zijn, voor wie zich de weelde van een uitstapje mogen veroorloven, en een zoo weinig drukkende belasting, opgebracht door beD, wie blijde ge nieten of dankbaar terugkeerden met herwonnen ge zondheid, kan bij wat algemeens medewerking velen tot zegen zijn. In het jaarverslag van 1899 der Vereeniging «Reis- lasting" wordt o. a. gemeld dat in dat jaar 248 per sonen gedurende langer of korter tijd in herstellings oorden en bij particulieren geplaatst werden. Hieronder waren 47 mannen en 201 vrouwen. Tot de eersten behoorden 8 werklieden, 7 fabriekwerkers, 7 ty pografen, 3 onderwijzers en 3 kleermakers, terwijl verder de meest verschillende ambachten enz. door 1 of 2 per sonen vertegenwoordigd waren. Van de vrouwelijke pa tiënten waren 44 dienstboden, 38 naaisters, 25 huismoe ders, 9 onderwijzeressen verder kwamen zij uit de meest verschillende betrekkingen. Onder vriendelijke dankbetuiging vermelden wij gaarne, dat in de bus voor R.B., onlangs op het terrein der wed rennen te Bergen geplaatst, f 6 is gegeven. Ook is on langs nog ontvangen f 3.50, te zamen dus dit jaar f 9.50. Door een der geneesheeren alhier is reeds aanvraag ge daan voor eeue patiëntemaar op eene verleden jaar te Utrecht gehouden alg. verg. van R.B. is besloten, dat men eerst dan recht heeft aanvraag te doen voor een patiënt, als er door het bestuur der afd. f 42 bij het hoofdbestuur is gestort. Wie dus helpen wil de ontbrekende f 39.öO aan te vullen doet een groote weldaad. Voor de ontvangst van giften houden zich gaarne aan bevolen Mej. S. M. MACLAINE PONT. Mevr. C. MOLTZER—Boeke. Mej. J. M. COHEN STUART. Hewone Jaarlijksche vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen In het arr. Alkmaar. (Slot.) Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat de heer Slinger niet lang genoeg ter vergadering kon blijven en dus no. 7 en no. 9, voor viool en orgel, met den heer Zeilmaker, achtereenvolgend zouden worden gegeven wat met de grootste aandacht aangehoord en met daverend applaus beloond werd. Toen kreeg de heer Dr. C. te liintum, leeraar aan de H. B. S. te Rotterdam het woord voor punt 8 Alkmaar als aanschouwiDgsmiddel bij het onderwijs in geschiedenis". Spr. verzoekt vooraf de clementie der vergadering, omdat hy geen tijd genoeg gehad had, en niet geheel in de gelegenheid geweest was eene volledige studie van alle bijzonderheden dezer gemeente te maken. Hij kon dus hier en daar onvolledig of misschien in enkele op zichten niet geheel nauwkeurig op de hoogte zijn in 't laatste geval verzoekt hij verbetering van de zijde zijner toehoorders. Het doel zijner rede wasin enkele grepen aan te toonen, hoeveel een enkele plaats als deze aanbiedt voor aanschouwing bij de geschiedenis. Wie 't niet reeds uit zijne werkjes over dit vak gelezen had, zou uit deze inleiding ervaren hebben, dat dr. te Lintum geheel de nieuwere richting van het onderwijs in de geschiedenis is toegedaan. Hij beval daarbij aan de werken van prof. Blok «Geschiedenis van het Ned. Volk", die van prof. Muller en dr. Kernkamp en roemde de mannen, die met de hervorming in dezen een aanvang hadden gemaakto. m. dr. Wijune in zijne herhaalde «Kijkjes op den toestand des lands", Kollewijn e. a. De vroegere wijze van behandeling had z. i. veel doen verloren gaan, om maar iets te noemen zooals de grootboeken der O. I. C. en andere zakendie by de tegenwoordige methode zeker van groot nut zouden kunnen zijn. Naar spr. oordeel moet het doel van geschiedenis op de school zijn het verledene te leeren zien van af ons standpunt in hot tegenwoordige. Hoe 't is,, gaat ons 't meest aan hoe 't worden zal zeker ook hoe 't geweest is minder; dat is voorbij en komt toch niet terug, 't Zou enkel kunnen dienen om onzen blik te verruimen door vergelijking met het tegenwoordige en aan velen bij goed inzicht toonen dat zij mmder reden tot klagen hebben dan zij wel meenen. Hij wil de geschiedenis splitsen in verschillende deelenmaar elk deel tot zyn recht doen komen de geschiedenis zij 't dan ook met de eeuwen tot grondslag bij de verdeeling in tijdvakken behandelen tot op onzen tijd en beveelt aanzoo aanschouwelijk mogelijk te zijn. In dit laatste geval gaf deze plaatsniet minder dan eenige anderehem gelegenheidvoor de verschillende deelen als kerkgeschiedenis bouwkunde volkenkunde en beschaving bij verschillende bijzonderheden stil te staan. Met eene eenvoudige teekening en de noodige toelich tingen bewees spreker, dat deze gemeente uit eene heerlijk heid met eene kerk en hare omgeving, die van weldadigheid en hare stichtingen getuigt, op gewone wijze ontstond als andere plaatsen. Men denke aan de Groote Kerk met de stichtingen daar omheen. Dat school en k e r k één belang uitmaakten en by elkander behoorden viel mede gemakkelijk aan te toonen. Uit den bouw van straten en grachten kon aange toond worden, dat men bij den aanvang dicht op één in den omtrek van kerk of slot woondelater verdei uiteen ging bouwen, totdat eene verplichte omvesting, als verdedigingsmiddel tegen vijandelijken aanval weer dwong tot opeenhooping in kleine ruimten. EerBt nadat men van de onwaarde der vestingen overtuigd was, ging men daarbuiten bonwen en ontstonden de nieuwe wijken. Om aan te toonen dat gebouwen den naam gaven aan straten, die er heen leidden of herinnerden aan feiten die er hebben plaats gehad, ontbrak het in deze gemeente mede nietmen denke aan Koningsweg, Paardensteeg, Monnikenweg, Breedstraat enz. De Groote Kerk leverde in dit opzicht overvloedig stof tot bespreking voor de geschiedenis in meer dan één opzicht en behalve dit gebouw, meende spreker, dat de vorm van vele andere een opmerkzaam beschouwer telkens herinneren aan den tijd waarin zij verrezen of den bouwtrant, die toen heerschte en die in vier eenvou dige hoofdvormen voor vier eeuwen werd afgeteekend. Schoorsteenen, lampen en andere kenmerkende voorwer pen die in deze uitstekenden dienst doen meende spreker in genoemde gebouwen, op 't stadhuis, in 't museum en elders genoegzaam te kunnen vinden, terwijl ten slotte het archief als 't ware voorziet in alles wat men verder wetenswaardig oordeelt. Hierbij bleek volgens spr. vaakdat men geen reden heeft tegenwoordig altijd over zijn toestand te moeten kla gen ook wat onderwijs, vrijheid verdraagzaamheid voldoende bezoldiging, middelen van vervoer enz. betreft. Hierbij kon steeds blijken, dat men heden nog even hard nekkig als vroeger zich verzet tegen de invoering van iets nieuws en 't daaraan vaak moet wijten, dat men bij andere plaatsen ten achter is. Hier en daar eene ironische opmerking makende wist spreker zijn gehoor geheel te boeien en zeker allen te overtuigen, dat bij het onderwijs in de geschiedenis Alkmaar en omstreken in vele opzichten als aanschouwingsmiddel groote diensten kunnen bewijzen. De vergadering en de voorzitter namens haar, loonden den spreker dan ook voor de keurige wijze, waarop deze zich van zijne opdracht had gekweten. Een passend slot vormde de solo van den heer van Arnhem «Een kind van Holland" (woorden en muziek van A. L. Egbers). Na een woord van dank door den heer J. Francken voor de goede leiding der vergadering en de keurige samenstelling van het nuttige en aangename programma aan den voorzitter, werd door dezen, onder daukzegging aan allen, die er toe medewerkten en door hun samenzijn toonden, als 't er op aan kwam, «één te zijn in toewyding voor de groote taak": het onderwijs, de vergadering te ongeveer half vijf gesloten. Wedrennen te Bergen. De Kennemer Sportclub heeft met de wedrennen te Bergen zich al vrij spoedig een goeden naam ver worven, dank zij haar welgeslaagd pogen om hare baan tot een der mooiste van ons land te maken, en de pro gramma's zoo interessant mogelijk te doen zijn. Het be stuur is er steeds op uit, om variatie in de programma's te brengen. Zoo ook is er nu weder voor de eerstvol gende wedstrijden op 22 Juli a.s. een nieuw nommer op gebracht, n.l. een steeple-chase. Een steeple-chase trekt overal bijzonder veel belangstelling en geen wonder, want daarin worden aan paarden en ruiters de hoogste eischen gesteld. Een Bteeple-chase toch is een ren over lan gen afstandwaarin zeer veel moeielijkheden te over winnen zijn. Niet alleen komt het hierbij aan op de snel heid en het uithoudingsvermogen der paarden, maar ook op den vasten zit van den ruiter en het stevig in de hand hebben hunner rossen. Door den grooten afstand, die afgelegd moet worden, 4.500 meters, over vele en zware hindernissen, (de paarden moeten springen over heggen, horden, steenen muur, slagboom en sloot) kan de gewone baan niet genomen worden, maar moet er diagonaal gekruist over de geheele oppervlakte der banen gereden worden, waardoor deze course bijzonder spannend wordt. Nu eens is deze, dan gene weer voor, naarmate de paarden vlug en vlot de hindernissen nemen op het laatst, als alle hindernissen genomen zijn, gaat het in een vliegenden ren over do vlakte naar de eindpaal. On tegenzeggelijk is eene goed bezette steeple-chase een van de mooiste en meest interessante wedstrijden op hippisch gebied waarin men van het begin tot het einde in spanning verkeert. Ook aan de courses op 22 Juli zal dan ook zeker een druk bezoek ten deel vallen. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij zal op dien dag extra sneltreinen laten loopen, van Amsterdam, en terug van Alkmaar tot aansluiting op Leiden, den Haag, Rot terdam, Dordrecht etc. Vertrek Amsterdam 11.29, aan komst Alkmaar 12.06 vertrek van Alkmaar 5.49. Schagen, 28 Juni. Aangevoerd 16 paarden f75 a 225, 0 ossen f 0 a f 0, 4 stieren f 70 a 150, 20 Gelde- koeien f 100 a 140,45 vette koeien f 150 a f 220, 40 kalfkoeien f 120 a 185, 16 vaarzen of pinken f 40 a 80, graskalven f a 17 nuchtere kalveren f 8. a 17,52 m. schapen f 14 a 18, 475 vette id. f 20 29,overh. f a 160 lammeren f 7 a 14. 20 magere varkens f 12 a 15,47 vette varkens f 0,38 a 42, ct. p. K.G., 45 biggen f 6,— a 9,1200 kop boter per P. 45 a 50 ct., 13000 kipeieren f 2,50 a 3, 2000 eenden dito f 3.10 a 0.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6