Nederland, Laatste Berichten. De crisis in China. r Generaal Bulier meldde 1 Juli nit Standerton, dat generaal Talbot Coke 29 Jnni met de 10de brigade een verkenning ondernam naar Amersfoort. Hij vond daar 2000 Boeren met kanonnen in een sterke stelling. Na door de Boeren beschoten te zijn, trok Coke terng. Zon der vervolgd te worden, voegt Buller aan het telegram toe. De Engelsche verliezen bedroegen 2 dooden en 6 gewonden. Pest. Sedert in April de ziekte te Eio de Janeiro nitbrak, zijn in 't geheel 224 gevallen voorgekomen 99 met doode lijken afloop. Vacantlekolonles. Het comité voor vacantiekolonies te Berljjn zendt dit jaar niet minder dan 3543 kinderen naar verschillende badplaatsen en andere gezondheidsinrichtingen. Ongeveer 200 kinderen worden gedurende 4 weken kosteloos bij gezinnen ingekwartierd. De aanvragen voor de koloniën zjjn echter zoo talrijkdat slechts de helft kan worden uitgezonden, omdat de middelen niet toelaten de overigen te helpen. Volgens den New-Yorkschen agent van de »Nord deutsche Lloyd" zijn bij den grooten brand in de Hoboken dokken 126 schepelingen omgekomen op de verbrande schepen. Volgens anderen waren er daarenboven nog 200 bezoekers daar aan boord. De cijfers der omgekomenen blijven wisselen tusschen 300 en 400. Van de gevonden lijken zijn slechts vier herkend. Daaronder is het lijk van den kapitein der »Saale", Mierow, die op de brug van zijn schip bezweek, terwijl hij het poogde te redden. De hospitalen van Hoboken, Jersey City en New-York, hebben 400 gewonden van het rivierongeluk ter verpleging opgenomen. Zeer velen zijn in de hospitalen slechts ver bonden en niet ter verpleging achtergebleven. Leelijke beschuldigingen worden geuit tegen de mannen van sleepbooten, die rondvoeren om menschen te redden en die daarvoor geld van de in nood verkeerenden eischten. Een ooggetuige zag drie mannen van een brandend schip springen, om zich zwemmende te redden. Het haar van een hunner brandde reeds; hij dook onder, en toen hij weer boven kwam, riep hij om hulp. »Hebt ge geld riep een man van een Duitsche sleepboot hem toe. De ongelukkige hief daarop de handen omhoog en zoDk weg in de diepte. Er moeten nog verscheidene andere gevallen van dien afschuwelijken aard zjjn voorgekomen zooveeldat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. De oorzaak van de buitengewoon snelle uitbreiding van den brand in Hoboken ligt in de houten aanlegplaatsen. Men vestigt er de aandacht op dat alle steigersenz. in New-York van hout zijnen de dagbladen hebben reeds een veldtocht geopend tegen het groote gevaar, dat in deze houten land-, los- en laadplaatsen schuilt. (N. v. D.) De redactie der Petit bleu" beeft dezer dagen voor het eerst getelephonoerd met collega's te Bordeaux (1200 kilometer) en te Lyon (950 K.M.). Men verstond elkander uitmuntend en dit niettegenstaande het op dat oogenblik te Lyon hevig onweerde. men voetreis naar Parijs. Twee jonge Hollandsche café-chantant-artisten Eduard Bamberg, de kleinzoon van den onlangs overleden tooneelspelor, en Carel Slior, gaan van Rotterdam loopen naar Parijs. Zij nemen als eenige bagage hun ge- kleede zwarte pakken in een rolletje mee, omdat ze wellicht in dien tijd hier en daar zullen optreden. Want zij willen gedurende den tocht in hun onderhoud voorzien, Bamberg door ziju liedjes te zingen, en Slier door te spelen op een van de talrijke instrumenten, die hij geleerd heeft. Ze verwachten veel van de uitwerking hunner muziek op de boeren. De Koninginnen te Utrecht. Het bezoek der Koninginnen te Utrecht heeft den 3 plaats gehad onder begunstiging van prachtig weer, en evenals in andere plaatsen, was ook nu weder de ontvangst, die den Koninginnen ten deel viel, zeer har telijk en werden zij op geestdriftige wijze toegejuicht door een groote menigte. Langs den B'ltschen straatweg ging de koninklijke stoet, begeleid door den burgemeester van de Bilt, tot aan de grenzen van de gemeente Utrecht, waar de oflicieele ontvangst bij monde van Utrecht's bur gemeester, den heer Reiger, plaats had. Na een rit door de stad begaven H.H. M.M. zich naar Pauahuize. Een commissie uit de Provinciale Staten ontving hier de Koninginnen. Na afloop van het diner, waarbij de Commissaris der Koningin een toespraak hield, die door Koningin Wilhelmina beantwoord werd, werd omstreeks 9 uur de terugrit naar Soestdijk langs de nu geheel geïllumi neerde Maliebaan aangevangen. Het »Utr. Dbld." meldt de volgende bijzonderheid over de ontvangst van prof. Beets door Koningin Wilhelmina. H. M. waB aanvankelijk voornemens geweest den eer- waardigen grijsaard zelve te bezoeken. Maar de 86-jarige wilde 't zich niet laten ontnemen aan de Koningin zijne hulde te komen brengen. Hij verscheen met zijne dochter, bij H. M. Ook de Koningin-Moeder kwam van hare zit kamer naar beneden, om Prof. Beets te begroeten. Bij het afscheid gaf Koningin Wilhelmina hem Haar portret voorzien van het eigenhandige onderschrift >Hulde aan Professor Beets.'' Vlsschersvloot-revue. Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft thans aan de Burgemeesters der gemeenten Wieringen en Edam kennis gegeven, dat zij voornemens is de revue van vis- scherBvaartuigen bij Pampus op 3 Augustus bij te wonen. Vanwege de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zal dezen zomer een cursus gehouden worden in zuivelbereiding. De lessen zullen aan de boerendochters uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gegeven worden door den heer L. J. M. Koert, zuiver-consulent voor de provincie Zeeland. Venhuizen. Dat de maand Juni lang geen droge zomermaand is geweest getuigt wel de groote hoeveel heid regen hier in deze maand gevallen en die niet min der dan 126,3 m.M. bedraagt. Het etmaal, eindigende 26 Juni 's morgens 8 uur, bezorgdo ons de kolossale massa van 54,1 m.M. Het stoomgemaal moest dan ook in wer king gesteld worden om den polder van het overtollige water te bevrijden. Te Ierseke werden in een gezin de ouders ge wekt door het schreien van een kind in de wieg. Het bleekdat eene rat het wichtje een gat in het handje had geknaagdhet armpje zwol hevig op en het kind moest terstond onder geneeskundige behandeling gesteld worden. De stoomboot »Margaretha", met pleizierreizigers van Alkmaar naar Haarlem, is op het Noordzoekanaal, bij zijkanaai D toen de stuurman het roer tijdelyk aan een der dekknechts overgafaan den grond geraakt. Na drie uren te vergeefs getracht te hebben de boot vlot te krijgen, wist men de 150 passagiers door middel van planken aan wal te krijgen die daarop te ongeveer 5 uur des namiddags te Spaarndam aankwamen, ander half uur later gevolgd door de met behulp van twee sleepbooten vlot gekomen Margaretha. Posterijen. De verzending van brieven en andere stukken voor de Transvaal en den Oranje Vrijstaat blijftals tot dusvergeschieden over Lorenpo Marquez. Afzenders die verzendingen van hunne stukken over Kaapstad wenschen zullen dit met duidelijke schrift op de adreszijde moeten aangeven in welk geval daaraan gevolg zal worden gegeven. Veeziekte. Bij het vee van een landbouwer aan den Spierin- gerwegin Haarlemmermeeris mond- en klauwzeer geconstateerd. Amok. In den avond van den 3 maakte in een loods op het terrein der Maatschappij ^Nederland" te Amsterdam een Javaansch landverhuizer amok en stak met een klis in het wild om zich heen. Nadat twee personen door hem waren gestoken en pogingen werden aangewend hem onschadelijk te maken rende de man de trap af naar het plankier. Daar stiet hij nog een drietal personen zijn mes in het lijf. Hij sprong toen te water met de kris in de hand en verdween in de diepte. Eerst na een minuut of zeven te hebben gedregd gelukte het aan eenige agenten en werklieden den man in bewusteloozen toestand op het droge te brengen. Pogingen door hen in het werk gesteld om do levensgeesten op te wekken waren echter vruchteloos. De vijf gewonden, allen Javanen, werden naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Eén hunner overleed kort na aankomst aldaar. Een ander is levensgevaarlijk gewond. (De wonden der drie anderen geven geen reden tot bezorgdheid. Heerhugowaard. De groentenvereeniging »Ons belang'' hield den 3 by den heer van Rijn hare eerste vergadering, na de oprichting. In deze vergadering zijn de salarissen van de functionarissen, in de vergadering der oprichting benoemd, vastgesteld. De voorzitter zal f 2, de secretaris f 5 en de penningmeester f 3 salaris genieten, (kapitale sommen!) Als markt-en betaalmeester werd benoemd de heer Jacob Zuurbier op een salaris van f 10 s weeks als afslager de heer T. Basjes, wiens salaris door het bestuur geregeld zal worden. De langdurige be spreking over de plaats der marktplaats, bij het station of Broekhorn, had eindelijk het gevolg, dat dit aan het bestuur ter beslissing werd overgelaten; alsmede wanneer men zal beginnen te marktendoch vastgesteld werd dat steeds 's morgens ten 9 uur de markten zullen be ginnen. De krachtige aansporing door het bestuur om zich voorloopig, zij 't maar voor eene maand, te verbinden de producten te markten en niet onderhands te verkoopen, vond, jammer genoeg, weinig instemming. ©terleek. Nu de wateren om en in deze gemeente wederom druk worden bezocht door hengelaars mag er wel eens op worden gewezen dat het hoogst gevaarlijk is zich in den rietschoot langs den Schermerdijk te be geven. In dien rietschoot toch zijn openingen dikwijls van zoo weinig oppervlakte, dat men ze door 't hooge riet niet opmerkt maar zóó diep, dat het schier onmo gelijk is den bodem te peilen. Met het vlottend riet daarom heen zakt men ongemerkt weg. Zondag heeft de heer P. Buren een Alkmaarschen jongen nog bijtijds uit zoodanig gat gered. Ambtenaren Z. A. 8. M. Te Apeldoorn is een particulier telegram ontvan gen dat het personeel van de Nederl. Znid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij van East Londen is vertrokken per stoomschip Arundel Castle" als passagiers, voor rekening van het Engelsche Gouvernement. (,,D.") Nederland en de Zuld-Afrlkaansclie Republieken. Aan H.M. de Koningin is den 2 overhandigd het album met het verzoekschrift om bemiddeling voor het behoud der Zuid-Afrikaanscbe Republieken, dat door 11,793 Nederlandsche vrouwen werd onderteekend, terwijl van buitenslands, voornamelijk uit Rusland en Frankrijk, telegrammen van instemming namens duizenden vrouwen inkwamen. Een verzoek van gelijke strekking is per telegram ge zonden aan den Keizer van Rusland. Provinciale Staten van Noordholland. Den 3 ving de zomervergadering aan van de Prov. Staten van Noordholland onder voorzitterschap van mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin. Nadat de voorzitter de vergadering in naam der Koningin had geopendwerden de geloofsbrieven onderzocht van de heeren J. Wildschut, gekozen voor het kiesdistrict Pnr- merend en G. van Mesdag voor het kiesdistrict Woesp. De geloofsbrieven werden goedgekeurd, zoodat tot toe lating werd besloten waarop de heeren de vereischte eeden en beloften aflegden en na door den voorzitter te zjjn gecomplimenteerd, zitting namen. Na eenige meer huishoudelijke zaken wordt besloton de verschillende voorstellen commissoriaal te behandelen. Ter fine van advies worden de verschillende voorstel len van Ged. Staten gesteld in handen van 5 commissiën. Het voorstel tot het verleecen van een renteloos voor schot aan de Hollandsche Electrische Spoorwegmaat schappij ten behoeve van den uaDleg van spoor(tram)- wegen in de Haarlemmermeer en hare omgeving zal in de afdeelingen worden behandeld. De Raad der gemeente Haarlemmermeer dringt in een schrijven aan, de subsidie van f 500,000 in beginsel te verleenen, doch de beslissing omtrent de richting van de ljjn los te laten. Donderdag voortzetting. (Handelsblad). Zakkenrollers. Den 3 hebben behendige zakkenrollers aan het Centraal-Station te Amsterdam hun slag weten te slaan t Schjjnt dat zij het voorzien hadden op reizigers voorden D. trein van 8.50 naar Duitschland en voor hunne on eerlijke bedoelingen van het gedrang in de gang voor dien trein hebben gebruik gemaakt. Nadat eerst een be woner van de Vondelstraat tot de ontdekking was ge komen dat hem een portefeuille met ongeveer f 2000 aan bankpapier was ontrold, had eenige oogenblikken later Mr. Loefi, vice-president bij de rechtbank een zelfdo oupleizierige gewaarwording. Deze miste zijn por tefeuille met 300 francs aan bankpapier. Een tweetal vreemdelingen, die echter, toen men zoe ken ging, niet meer te vinden waren, worden van het misdrjjf verdacht. (N. v. d. D.) Purmerend. Den 3 werd op de koemarkt door den inspecteur van politie alhier een verdacht persoon aangehouden, die cpgaf genaamd te zijn Klaas Koopmans, van beroep arbeider, zonder vaste woon- of verblijfplaats, Bij het nazien van het Algemeen Politieblad bleek, dat deze persoon onlangs nit de Rijkswerkinrichting te Vo6n- huizen was ontvlucht en nog 2 jaren straftijd had te ondergaan. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem gesteld. Het Witte Kruis. Uit het jaarverslag van de Noord-Hollandsche ver- eeniging »Het Witte Kruis" over 1899 blijkt, dat het aantal afdeelingen op 1 Jan. 1899 62 bedroeg, het aantal leden 9372 en 1 algemeen lid, d.i. 1406 gewone leden meer dan in 1898. Tot hoofdbestuursleden werden in 1899 gekozen de heeren H. J. Calkoen, te Edam en H. Feisser, te Scbagen, herkozen als zoodanig de heer P. J. Eldik rhieme. Op »Heideheuvel' werden 305 patiënten ver pleegd, terwijl aan de ontsmettingsoven te Alkmaar 233 ontsmettingen werden verricht. Wel mag voor dezenuttige vereeniging de wensch geuit worden, die de rapporteurs voor de rekening aan het einde van hun verslag neer schreven, dat zij tot »in lengte van dagen als tot heden geluk en welvaart om zich heen mag blijven verspreiden, daartoe in staat gesteld door toenemenden bloei en velerlei versterking." Hoorn. Het comité dat zich bejjvert hier een Ambachtsschool op te richtenondervindt zeer veel medewerking. Van de omliggende gemeenten Beets, Ouden dijk, Wijdenes, is reeds officiëele steun toegezegd. Harlngcarspel. Tot voorzitter van den polder Waarland werd door stemgerechtigde ingelanden gekozen de heer P. Nieuwboer. Het Haandblad tegen de Vervalschingcn no. 12, bevat: een brutale specerij vervalschingkoffie- vervalsching koffiesurrogaten in Italië hollandsche ver- valschte boter in Engeland een en ander over verval- schingen van tarwemeel met vreemde meelsoorten enz,; onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek Keizersgr. 291, Amsterdam directeuren dr. van Hamel Roos en Harmenscontróle-onder- z oekingen: bier, boter, brandewijn, cacao, cognac email pee-koffie en cichorei, hoenderroer, jenever, koek en banketbakkers-artikelen, levensmiddelen (verduurzaam de), meel, melk, puddingpoeder, sigaren, worstsoorten, zeep ter verbetering van onsmakelijke boter; arsenicum- houdende wollen-artikelen ter beoordeeling van drink- wate'i nieuwe aanwending van papier; melkpoedor zonder conservoerstoffen; overtredingen der boterwetoen methode om houtzaagsel in meel te ontdekken de voedingswaarde van het vleesch van zoogdieren vogels en kippeneieren; nadeelen van kunstlicht in slaapkamers gemengde berichten; feuilleton: de kunst om oog haartjes te fabriceeren een machine om wolken te maken; tegen de mieren een automatische machine ter vervanging van postzegelssinds wanneer kent men de suiker kiemkracht van oude graankorrelskiezelzuur in het menschelijk organismehet verwijderen van vreemde voorwerpen uit het lichaam. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 13 van dit populaire letterkundige tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van n°. 13 is Religieuse SchildersMichaël von Munkacsy door dr. W. Haverkamp; Tosari, door Henri Borel, geïllustreerd Wereldtentoonstelling te Parijs, door B. Ver Wijk geïllustreerd De veldtelegraaf van de Boeren in hot kampDe harddraversstal van den heer H. van Wickevoort Crommelin te Heemstededoor A. J. G. van Merkesteijn geïllustreerdDe reddende hand, Novelle van Thérèse Hoven De guerilla in den Vrijstaat; Da Vrouw van het Noodlot, door Guy BoothbyHet rijwiel in den oorlog bewerkt dooi Picolo, geïllustreerd Het Staatsmuseum te Pretoria Generaal Louis Botha Voordrachten. Monologen, dialogen, salonstukjes en ver zen. Stijfkopje, blijspel in één bedrijf, voor salon en lief- hebberijtooneel, bewerkt door jkvr. Sophie Wichers Onze leestafel. Te Peking en Tientsin. LONDEN, 4 Juli. De admiraliteit ontving een tele gram van admiraal Seymour, gedagteekend Tientsin 30 Juni, luidende als volgt Chineesclie boden zijn hier uit Peking aangekomen met een korte boodschap, gedagteekend 24 Juni, meldende, dat alle gezantschappen, behalve het Britsche, Fransche en Duitsche, verwoest waren, en het Russische gedeeltelijk. De Europeanen hebben zich verzameld in het Britsche gezantschap; zij hebben proviand, maar hun munitie is schaarsch. Een der poorten van Peking bij het gezant schap is bezet door Europeanen met kanonnen die zij op do Ohieeezen hebben veroverd. Vijf man van de matrozen- wacht zijn gedood, een officier gewond. By het afzenden van het bericht waren er niet veel zieken. De Chineezen hebben het land hier in de nabijheid gisteren laten onderloopen nit het groote kanaal, waar schijnlijk met de bedoeling om de stad naar de zuidzijde te verdedigen. De algemeene gezondheidstoestand is goed. Ken bevel der Keizerin. BERLIJN, 4 Juli. Wolff's bureau verneemt uit Can-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2