No. 80. fierste blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. ZONDAG 8 JULI. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. ALkMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag. en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Velefoonnnmmer3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 11 Juli 1900, des namiddags te één nur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van eene commissie voor het nazien der gemeente-rekening over 1899. 3. Voorstel tot wijziging van de voorwaarden waar onder concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van een tram naar Oadkarspel. (Bijlagen Ns. 39 en 54). 4. Voorstel van B. en W. tot het opmaken van dub beltallen ter benoeming van leden van het college van zetters. (Bijlage No. 56). 5. Idem in zake het vernieuwen van het dek van de Turfmarktsbrug. (Bijlage No. 57). 6. Idem betreffende het veranderen der privaten in het gebouw der Meisjesschool. (Bijlage No. 58). 7. Idem tot het verleenen van een recht van uitgang aan het Wolfspad. (Bijlage No. 59). 8. Idem naar aanleiding van een adres om een brug te doen maken welke den Singel bij het Rechts- gebouw verbindt met de stadsvest nabij de Heul. (Bijlage No. 60). 9. Missive van Dr. Moltzer in zake het benoemen van een leeraar aan de Inrichting voor Gymnasiaal Onderwijs. (Bijlage No. 61). BfiliGIfi. Het Hof van Assises van Brabant heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonnis, Sipido, (die den aanslag op den prins van Wales pleegde), vrijgesproken, zijne in vrijheidstelling gelast en hem tot den leeftijd van 21 jaar ter beschikking van de regeering gesteld. CHINA. Twee zeer ernstige tijdingen zijn uit Sjang hai gemeld, die, al zijn zij nog niet officieel bevestigd, toch doen zien hoe hoogst critiek de toestand is. Te Londen is den 5 een telegram ontvangen, meldende, dat de Chineesche keizer Kwang-soe zichzelf om het leven heeft gebracht, door opium in te nemende Kei zerin-weduwe poogde hetzelfde te doen, doch het mislukte. Zij is echter door de uitwerking van het vergif krank zinnig geworden. Prins Toean heeft hen beiden tot dezen zelfmoord gedwongen. Het andere telegram, (reeds door ons gemeld) bevatte het bericht, dat de legaties verbrand zouden zijn, en alle vreemdelingen vermoord. Vooral dit laatsto telegram in verband gebracht met de tijding dat de verbon den mogendheden op versterking moeten wachten, voor dat zij zullen beproeven naar Peking op te rukken, stelt het hopelooza van het lot der vreemdelingen klaar voor oogen. Daarenboven is het regenseizoen thans aangebro ken waarin het marcheeren en het vervoer der trans porten hoogst moeilijk isen waarin overstroomingen waarschijnlijk zijn. Daardoor zou de opmarsch vóór den herfst, onmogelijk kunnen plaats hebben. Aan de »Daily Express" werd gemeld, dat den 1 een poging was gedaan de vreemdelingen uit Tientsin per boot weg te voeren doch de Chineezen wisten dit plan te verijdelen. Een geregeld bombardement op het schip werd later geopend en de vreemdelingen moesten aan land in vuiligheid gebracht worden. De Chineesche verliezen om Tientsin bedragen reeds 7 k 80ü0 man, de Europeesche soldaten moesten de lijken verbranden omdat de aanwezigheid der dooden een gevaar opleverde voor den gezondheidstoestand. De harmonie onder de mogendheden schijnt veel te wenschen over te laten, en de krachtige hulp, die Japan zou kunnen en willen geven, wordt tegengehouden door de mogendheden, die het bestraffiugswerk" in China zich liever niet uit handen laten nemen. Aan de »Daily News" wordt namelijk uit Berlijn ge seind, dat de plannen om aan Japan op te dragen de orde in China te herstellen, opgegeven zijn, daar Rus land er zich beslist tegen verzette. Men zou vrees koes teren dat Japan, na de onderdrukking van den opstand, een verbond met China sloot ten nadeele van Europa. Of Japan zich aan de Russische wenschen zal storen is echter een andere vraag, hel moet reeds 15,000 man troepen hebben ingescheept. Een ander korps, 30,000 man sterk, is gemobiliseord en staat gereed, naar China te worden overgebracht. KNGfiUAWD. In het Lagerhuis deelde minister Balfour mededat een commissaris benoemd is om een onderzoek in te stellen naar de maatregelen genomen voor de verpleging van zieken en gewonden in Zuid- Afrika. Uit Ashanti is een telegram ontvangen, meldende, dat gouverneur Hodgson op 23 Juni Koemassi verliet met 600 inlaudsche soldaten, voornemens zich door te siaan naar Cape Coast. Een kleine strijdmacht werd te Koemassi achtorgelaten met proviand tot 15 Juli. Do bevelhebber van de ontzettingscolonne maakt zich sterk, tegen dien datum Koemassi te zullen ontzetten. FRAWHR1JK. Ook in den Senaat is het ontslag van den Stafchef Delanne en den Generalissimus Jamont ter sprake gekomen, en wel naar aanleidiug eener inter pellatie van het lid Franek Ohanvean, die eene motie van orde voorstelde, lnidendedat de Senaat de maat regelen, die het leger in de war brengen, betreurt. De Minister-President Waldeck-Ronsseau antwoordde, dat de Minister van Oorlog het recht had te doen wat hij gedaan heeft. De Minister-President toonde verder aan, dat uit geen enkel wetsartikel valt af te leiden, dat de chef van den Generalen Staf niet onder de bevelen staat van den Minister van Oorlog. Deze moet altijd het laatste woord hebben. Wat de drijvers willen is niet het leger verdedigen, maar zich verzekeren van invloed op het leger. Daartoe worden alle middelen aangewend. Men deed beter, aan het welzijn van het leger te werken en zieh met de behoeften van het leger bezig te honden. Een door den Senator Morellet voorgestelde motie, lui dende: »De Senaat, de verklaringen en besluiten der Regeering goedkeurende, gaat over tot de orde van den dag", werd met 164 tegen 91 stemmen aangenomen. Met 153 tegen 90 stemmen werd vervolgens besloten de redevoering van den heer Waldeck-Ronsseau in alle ge meenten te doen aanplakken. Het Boerengezantschap is den 6 te Havre aangekomen, en o.a. ontvangen door den heer Leyds, den Transvaal- schen consnl-generaal te Parijs en het Pransche comité voor de onafhankelijkheid der Boeren welks voorzitter een zeer geestdriftige rede hield waarin hij verzekerde dat gansch Frankrijk zeer sterk sympathiseert met de Boeren. ZUID-AFRIKA. Volgens oen telegram van den 5 nit Pretoria wordt een welgeslaagde beëindiging van de operaties in den Vrijstaat dagelijks verwacht. Alsdan zullen de troepen in staat zijn om Botha aan te vallen, die moeite schijnt te hebben om zjjn burgers bijeen tehouden. De Boeren deden den 4 een wanhopige poging om Fieks- burg weer in handen te krijgen. Zij vielen te middernacht aan en er volgde een gevecht (waarvan de afloop echter niet gemeld wordt). Festival te Antwerpen. De stad Antwerpen houdt dit jaar haar 16e groot Èomer-festival. Tot deelname worden uitgenoodigd allo zaBg-, fanfare- of symphonievereenigingen, zoowel in het binnen- als in het buitenland. Het festival zal plaats hebben op de zondagen der maanden Juli, Augustus en Septemberalsook den 13, 14 en 15 Augustus. Elke vereeniging mag, voor hare deelneming, den dag kiezen, die haar het best bevalt. De waarde der premiën en me- daljes bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is 1000 frank voor de vereenigingen en 200 frank voor de bestuurders. De vereenigingendie geen prospectus mochten ontvangen hebben, gelieven or een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der Stad Antwerpen. Utrecht. Ten huize eener alleen wonende dame, van wie het bekend is, dat zij veel goed doet, vervoegde zich in den avond van den 2, omstreeks halftien, twee schamel gekleede vrouwen, met verzoek haar even te mogen spreken over een ziek kind, dat dringend hulp noodig had. Natuurlijk werden de beide vrouwen aanstonds binnengelaten om nadere inlichtingen te geven. Nauwelijks was de straatdeur echter weder gesloten of beiden vielen opeens op de dame aan, zoodat deze tegen den grond viel, en eischten van haar f 25, onder bedreiging haar anders wol te zullen krijgen. Toen de dame, ondanks die be dreiging, bleef weigeren, werd zij door de beide vrouwen zoodauig getrapt en geslagen, dat de gevolgen zeker zeer ernstig zonden zijn geweest, indien het haar niet nog juist intijds gelukt was, om, al worstelende, de kamer te bereiken, waar haar hond lag. Zoodra zij deze deur geopend had, was zij gered, want in een oogenblik had het beest zich op de vrouwen geworpen en haar de klee ding van het lijf gescheurd. Dat zij geen verder letsel bekwamen en gelegenheid kregen om te ontsnappen, had den zij der dame te danken, die den hond tot bedaren wist te brengen. De dame was zoo van streek geraakt en dermate in hot gelaat gewond, dat geneeskundige hnlp moest wor den ingeroepen. De politie stelt een streng onderzoek in. Otcrleek. Den 6 bezocht de Commissaris der provincie Noordhollaud deze gemeente. Na oeu bezoek aan de school en het kerkgebonw vertoefde hij eenigen tijd ten raadhnize. Het dorp was met vlaggen getooid. Ook aan Urseui bracht hij een bezoek. Na eenigen tijd op het raadhuis te hebben vertoefd, werden de open bare en de bijzondere school, benevens de beide kerkeu bezocht. Verscheidene ingezetenen gaven blijk van belang stelling, door het uitsteken der vlag. Werkstaking en Aardappelenliandel. Wegens de werkstaking der bootwerkers te Rot terdam ondervindt de Westlandscho aardappelhandel met het buitenland groote belemmering. Den 5 werd van den groo;en aanvoer op de veilingen voor het bnitenlaud niets verkocht en werden alleen een paar kleine partijen voor het binnenland geplaatst. Ontsporing. Den 5 's avonds derailleerde te Rotterdam voor de brug over de Koningshaven (welke in reparatie is) de train S.S., komende van Venloo. Twee wagens ontspoor den en één werd omver goworpen, waardoor 't verkeer ruim twee unr gestremd was. Persoonlijfee ongelukken hadden niet plaats. Zendlngsfeest. Voor den negenden keer is in het Middachterbosch het Christelijk Nationaal Zendingsfeest gevierd. Men schat het aantal bezoekers op 12,000. Met zekerheid wordt gemeld, dat het stelsel-Groote (stenografie voor iedereen) als verplicht leervak op de le H. B. S., 5 j. c., te Amsterdam (Directenr Dr. J. O. Costerns) met den nieuwen cursus wordt ingevoerd. De Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzerossen te Amsterdam voerde mede het stelsel-Groote in. Door een hevigen rukwind sloeg den 5 een met drie personen bemand pleiziervaartnig (giek), komende van Haarlem, in het Noordzeekanaal, ter hoogte van het Zaandammergat onder Zaandam, om. De hoeren jhr. A. v. P., J. v. H. en P. de L., nit Haarlem, die te water geraakten, bereikten al zwemmende het zinkende vaar tuig en wisten zich, staande op de omgekeerde boot, boven water te honden. De kapitein J. H. Stefïens, van de Alkmaar Packet VI", zag het gevaar, waarin de drenkelingen zich bevonden, deed onmiddellijk stoppen en met veel beleid en krachtsinspanning, mocht het hem en zijne equipage gelukkende drenkelingen, die met moeite het hoofd boven water hielden behouden aan boord te halen. Ongeveer 20 minuten waren de heeren in het water geweest. In de machinekamer werd hnn gelegenheid gegeven hunne kleederen te drogen. De ge zonken boot werd door de politie naar ZaaDdam over gebracht. Op dezelfde plek had in den nacht van 31 Aug. op 1 September 1899 het ongeluk plaats met do »Willem", waarbij 10 personen verdronken. Duiten- veiling. Naar men aau het »Hbld." mededeelt, zal tegen de helft dezer maand te Amsterdam door onze Regeering in publieke veiling worden gebracht 200,000 K.G. oud koper, afkomstig van gedurende drie maanden ingeza melde dniten op Java en Madoera. Meer dergelijke vei lingen zullen volgen. Te Tlel is het overhaalschuitje, dat de geabon- neerden van het »Volksbad" naar den oever aan den nieuwen loswal brengt, eensklaps gezonken, doordat te veel jongelieden te gelijk zich daarin begaven. Gelukkig gebeurde het ongeval in de onmiddellijke nabijheid van het bad, zoodat allen zich konden redden op het bad en op de tonnen, waarop het drijft. Een van hen, die een rijwiel bij zich had, was genoodzaakt naar den wal te zwemmen, de fiets echter meevoerende. Gelukkig ook dat allen konden zwemmen In het jongste nummer van het >Tijdschrift voor Armenzorg" maakt de heer H. J. de Dompiere de Chau- f'epié melding van een geval van zelfmoord van een elf jarigen knaap te Pinkega, in Friesland, die door het Bur gerlijk Armbestuur aldaar in een gezin was uitbesteed. Boterwet. In de den 6 gehouden zitting der Eerste Kamer is de Boterwet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wed. Maatschappij ter Bevordering van Wijverlield. De 123ste algemeene vergadering der Ned. Maat schappij ter bevordering van Njjverheid, die te Wormerveer wordt gehouden, werd den 6 geopend met een rede van den voorzitter der Maatschappij den heer J. P. W. Conrad. Vertegenwoordigd waren de departementen Kampen Utrecht Gouda Groningen Haarlem, Alkmaar, Zaan streek Amsterdam BredaDeventerLeeuwarden Almelo, DelftPurmerend Arnhem Sneek 's-Graven- hage en Zierikzee. Geldzending Kaapstad. Van goed ingelichte zijde uit de Kaapstad wordt gemeld, dat de »B a n k of A f r i c a", wier hoofdkantoor te Londen gevestigd is, de uitbetaling van gelden door Nederlanders uan den consul-generaal te Kaapstad gezon den afaankelijk maakt van de toestemming van den Hoo- gen Commissaris waardoor belangrijke vertraging ont staat in de ontvangst dier gelden. Belanghebbenden die gelden op deze wijze naar Znid- Afrika overmaken zullen dns wel doen hierop indachtig te zijn. Wederland eu de Zuld-Afrikaansche Republieken. Bij de direct:e der Nederlandsche Znid-Afrikaan- sche Spoorwog-Maatschappjj is don 5 van den Consul Gene raal dor Nederlanden te Kaapstad telegrafisch bericht ontvangen, dat het stoomschip »Arundel Castle" Woens dag East Londen heeft verlaten met 500 mannen en 260 vrouwen eu kindefen. Dit bevestigt het reeds den vorigen dag door het»N. v. d. nit Apeldoorn ontvaugen bericht, waaraan nu nog werd toegevoegd, dat het schip alleen Kaapstad en Madera zal aandoen, doch overigens geeu Eugelsche havens en rechtstroeks doorgaat naar Vlissingen. Ook verneemt het »N. v. d. D." van particuliere zijde, dat de Arundel Castle" Kaapstad reeds is gepasseerd alles wel aan boord. De passagiers worden den 23 dezer hier te lande verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1