No. 83.Eerste biad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 15 JULI. Buitenland. Nederland. Ingezonden Stukken. AUklIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80franco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlen s Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Velefoonnummcr i 3. CHINA Terwijl omtrent het lot der te Peking inge sloten Europeanen niets met zekerheid bekend is staat het ontzettingsleger der verbondene mogendheden te Tientsin aan zeer heftige aanvallen van den overmachtigen vijand bloot. Den 4en Juli werden de Europeanen van twee zijden aangevallen. Het eene vijandelijke korps kwam van het arsenaal in het Westen en richtte zijn aanval op het zwakste punt, doch werd, daar het over open terrein moest oprukken, gemakkelijk teruggeslagen door de Britsche artillerie. Tezelfdertijd rukte een tweede Chineesch korps, op het spoorwegstation aan onder bedekking van het vuur van 11 kanonnen. De Engelschen antwoordden met 7 stukken, waarvan twee stukken van de Terrible". Toen het artillerie gevecht in vollen gang was rukte een korps, bestaande uit Pransche, Britsche, Russische en Japansche infanterie uit om den aanval der Chineezen te keeren. De vijand opende toen het vuur uit andere stukken, die uitstekend werden bediend en aan het gemengde korps zware ver liezen toebrachten. De Japanners hielden zich prachtig en wisten door een omtrekkende beweging de Chineezen tfit een sterke stelling te verdrijven, waarop deze naar de inlandsche stad terug trokken. Daarop keerde ook het gemengde korps terug. Het vuurgevecht duurde nog tot den nacht voort. De verliezen der verbondenen zijn nog niet bekend die van den vijand nog veel minder. Den 6en is het gevecht blijkbaar hervat. Aan de Daily Express" is dd. 6 Juli uit Tientsin geseind Na een gevecht van zes uren heeft generaal Ma het arsenaal ten Oosten van Tientsin hernomen en aan de verdedigers zware ver liezen toegebracht. De Japansche bevelhebber zond een boodschap waarbij hij verzocht om in allerijl versterkingen te zenden. Japan heeft zijn divisie aan land gezet. Zij bestaat uit 22,000 man en 5000 paarden. Het leger moet prachtig zijn nitgerost. Het heeft bij zich 36 mortieren 120 stukken veldgeschut, eon sectie pontonniers, een afdeel: ug luchtschipperstwee uitstekende veldhospitalen en 50 geneesheeren. Alle schikkingen zijn getroffen voor een campagne van twee of drie jaar. Vóór den 17 a. s. zal Japan 13,000 man nieuwe troepen overbrengen welke vier dagen later door 10,000 man zullen worden gevolgd. Voordat het regen-seizoen te ver gevorderd is, zal Japan 63,000 man in Noord-China bijeen hebben. DUITSCHAARD. Do »N. D. Allgemeine Ztg." bevat een rondschrijven van den minister van buiten- landsche zaken over de Chineesehe quaestie. Daarin wordt o. a. gezegd »Ons doel is het herstellen van de veiligheid voor de onderdanen van het Duitsche Rijk, het verzekeren van geregelde toestanden onder een behoorlijke Chineesehe regeering, het redden der vreemdelingen in Peking, en het wreken van de begane misdaden. »Wij wenschen geen verdeeling van China, en geen afzonderlijko voordeelen. Wjj honden in de eerste plaats vast aan het voortbestaan van de overeenkomst tusschen de mogendheden, als hoofdvoorwaarde voor het herstellen van de orde in China." Het Duitsche contingent voor China zal meer dan 10.000 man sterk zijn, waaronder 1000 man cavalerie, drie batterijen veldgeschut en een vestinggeschut. Met de voor den dienst in China aangewezen marine-bataljons, sal bet Duitsche korps ongeveer 15.000 man tellen. De Hamburg-Amerika-lijn en de Noordduitsche Lloyd hebben zes van haar groote schepen aan de regeering verhuurd voor het overbrengen der troepen naar China. ZUID-AFRIK.%. Eindelijk weer eens een llinke over winning der Boeren te meldenVolgens telegrammen van lord Roberts van 12 en 13 Juli hebben de Boeren op den 11 op ongeveer 30 mijlen van Pretoria het garni zoen van Nitralsnek overmeesterd en gevangen genomen. De pas moest gehouden worden door vijf compagniën van bet Lincolnshire regiment en een cavalerie-escorte van de Scots Greys. Deze troepen waren daartoe Dinsdag afgo- zouden. Drie compagniën met twee kanonnen namen stelling in den pas terwijl de andere in de vlakte bleven. Woens dagmorgen bij het aanbreken van den dag verscheen een groote Boerenmacht en omsingelde de drie compagniën die den ganschen dag vochten totdat de ammunitie op was. De Boeren namen de twee kanonnen. De Britscho verliezen zrjn zeer zwaar. Volgens RobeiEs had een gelijktijdige aanval plaats op lerdepoort, die echter werd afgeslagen. Generaal Smith Horrren bracht den Boeren ernstige verliezen toe bij Krugersdorp. Generaal Buller dreef de Boeren terug bij Paardekraal". De »Morning Leader" laat zich door zijn corres pondent seinen, dat Roberts ernstig ziek is hij lijdt aan een ingewandsaandoening. Dit verklaart ook de plotselinge reis van Lady Roberts naar Pretoria en de vertraging ran den algemeenen cpmarsch. Hetzelfde blad geeft ook 6 kennen dat Roberts on Kitchener oneenigheid heboen en dat Kitchener alleen door Salisbury's invloed nog wordt gehandhaafd. Mocht van een en ander iets waar zijn, dan kan dat zeker niet lang verborgen blijven. Ben feestmaal op den bodem der zee. Kapitein Lake, een Amerikaansch ingenieur, heeft dezer dagen in de baai van Long Island, een diner ge geven, dat tot aan het eind der twintigste eeuw zijn wedergade nog niet beeft gehad. Kapitein Lake is de uitvinder van een onderzeesche boot, welke hij Argonaut" heeft gedoopt. Hg heeft dertien van zijn vrienden een uitnoodiging gezonden om bij hem een diner op den bodem der zee te komen bijwonen het banket heeft op het gestelde uur plaats gehad. Men heeft zich aan boord van de »Argonant" ingescheept, de boot heeft zich laten zinkeu en toen zij zich op een diepte van twaalf meter onder het water oppervlak bevond, werd den gasten een diner voorgediend en knalden de champagne-kurken ter eere van do toekomstige onder zeevaart. Na het diner nam men eenige belangrijke proeven met het schip. Men liet twee duikers het vaartuig verlaten, die in een nieuw soort scaphander op den bodem van de zee verschillende proeven namen. Bij het verlaten van de onderzeesche boot klaagden slechts enkele der reizigers over een lichten hoofdpijn Evenwel kan de champagne daar ook schuld aan hebben gehad. (Handolsblad.) De Britsche kruiser «Ringarooma" verloor onlangs nabij de Nieuwe Ilebriden een torpedo, die dadelijk weg zonk. Drio dnieers poogden hem terug te krijgen maar slaagden niet. Zij kwamen neer op een onderzeeschen valkaan in werking. Het water beneden de oppervlakte was kokend heet j de mannen bloedden uit den neus en de ooron, en hun duikerko3tunm was door de hitte be schadigd. Heerhugowaard. Als onderwijzer aan school no. 2 is benoemd de heer P. Messchaert, te Westgraftdijk. Mèt den benoemde waren uit de 34 sollicitanten op de voordracht geplaatst de heeren J. Nooij, Oostzaan en J Pronk, Helder. Wieringerwaard. 't Is hier, zooals 't wel overal in het boerenland zal zijn, druk in den hooitijd. Wat half als werkkracht dienst kan doen, is aan Tt keeren of z woelen of opsteken of zelfs aan 't rijden; er wordt hard gewerkt tegenwoordig. Gelukkig bedriegt de barometer ons, die slechter staat en gaat dan in 't begin der week, toen het scheen, dat de herfstbuien reeds in vollen aan tocht waren. Over 't algemeen valt, in aanmerking genomen bet slechte weer en vooral de vele regen, de kwaliteit van het hooi nog mee. Maar wat niet kan meevallen is de karwjjoogst en de erwtenbouw. Wie bijna twintig baaltjes karwij van 't bunder heeft, zal van gelak spreken en hoeveel schade de zoogenaamde »kwade koppen" in do erwten zullen aanrichten, is nog niet te overzien, althans in Wieringerwaard en Anna Paulowna. Dat 1900 een voordeelig jaar voor den bouwer zal zijn, wordt stellig door ieder betwijfeld. Barslngerhorn. üeu 12 werd iu eene openbare vergadering te Kolhorn, bet plan »Motordienst Kolhorn— behagen besproken. Niettegenstaande de zeer geringe opkomst (slechts een 10 tal personen hadden aan do oproeping gevolg gegeven),werd Tan het benoodigde kapi taal, f3000.— voor ongeveer f 1400.geteekend of toegezegd. Mocht de plaatsing van verdere aandeeleu van f 25 niet vlotten, dan schijnen de eerBte inteekenaren, die van de levensvatbaarheid overtuigd zijn, bereid, hnnne inschrijvingen te verdubbelen. Da Ncd. Xuld-Airlkaansche Spoorweg maatschappij publiceert de volgende waarschuwing Eenige personen, zich noemende .Algemeen Hoofd bestuur van het Nederl. Zuidafr. Fonds tot Daadwerke- igken Steun hebben eene circulaire gericht aan hunne landgenooten, waarin gezegd wordt, dat onze uit Zuid- Afnka verwijderde ambtenaren zonder brood en zonder dak zullen zijn en gebrek zullen lijden. Dat is onjuist; zoolang de bedoelde ambtenaren en beambten in onze dienst zijn, is geldeljjke hulp onnoodig. Men geve dns geen geld voor dat doel. Amsterdam, 11 Juli 1900. DE DIRECTIE. Blijkens een bij do directie dor Rederlandsclie SiUldafrikaanschc Spoorweg maatschappij inge komen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, is op 11 dezer het tweede stoomschip, ge naamd German, van Simonsstad vertrokken met omstreeks 500 personen (beambten met vrouwen en kinderen). Ook van deze personen, ovenals van die per Arundle Castle, zijn de namen niet bekend. Te Gouda is den 11 de stoomtram naar Onde water, in botsing gekomen met den omnibus naar Schoon hoven. Door den hevigen schok werd de koetsier van den bok geslingerd en ernstig aan het been verwond. De wagen sloeg om, en de paarden gingen op hol. Van de be°de reizigers in don wagen kreeg één eene hoofd woud da andere kwam mot den schrik vrij. St. maarten. Den 14 overleed alhier de heer W. Schermerhorn, burgemeester dezer gemeente, hoog heemraad van den Hondsbossche en van de Uitwaterende Sluizen, alsmede heemraad van Geestmerambacht. Droogmaking der Zuiderzee. Door het hoofdbestuur der Technische Vakvereeni- ging is een adres aan den minister van Waterstaat enz. verzonden, waarin het, daar naar het oordeel der Vereeni- ging de droogmaking der Zuiderzee een nationaal belang is, verzoekt, dat het den minister moge behagen eene spoedige totstandkoming van eene desbetreffende wet te bevorderen. In een kersenboomgaard te Ophemert ging een kersenplnkker met een geladen goweer in de hand in een boom klimmen. Het schot ging af en de man kreeg al de hagelkorrels in de knie. Amputatie van het been was noodzakelijk; maar kort na deze bewerking overleed de man. Te Gokhuizen zal de Gymnastiek-en Schermver - eeniging Vlugheid en Kracht" haar 15-jarig bestaan vieren door het geven van een gymnastiekteest op den 19den dezer maand. Aan dit feest zullen deelnemen de gymnas tiek vereenigingen »Simson" te Andijk, »Eigen Oefening" te Hem, .Vlugheid en Kracht" te Hoogkarspel, »Adolf Spiess" te Venhuizen en »Wilskracht" te Wijdeues. Ook de daraes-afdealingen der vereenigingen te Hem, Venhuizen en Wydenes hebben de uitnoodiging tot bijwoning van het feest aangenomen. De moord te Utrecht. Smelt, de moordenaar van mejuffrouw Brouwer te Utrechtis gevat. De politie had vermoeden, dat hij zich in de omstre ken van Amersfoort schuil hield, en dit vermoeden bleek juist te zijn. In Oud-Lensden logeerde S. maar onder een anderen naam. Hg stoud juist op het punt van te ver trekken toen hij op zijn kamer overvallen en gearresteerd werd. Het bij den heer Göbel ontvreemde rijwiel bene vens de pet en de jas werden nog in zijn bezit gevonden. S. verklaart dat hij niet het voornemen beeft gehad mej. B. van het leven te berooven bij had de bedoeling haar bewusteloos te maken teneinde op die manier het geld te kannen nemen, dat mej. B. hem niet wilde geven, Mevr. Blldersvan Rosse. f Den 12 is te Wiesbaden plotseling overleden de begaafde schilderes Mevr. Bilders—Van Bosse. Geboren den 31u Febrnari 1837 te Amsterdam bereikte zij den ouderdom van 63 jaren. Te Harllngen is den 12 de koolteerfabriek »Per- severantia" in brand geraakt. Gelukkig werden de vlam men betrekkelijk spoedig bedwongen. Twee werklieden kregen brandwonden. Werkstaking te Rotterdam. De sleepers hebben het werk hervat, hetgeen vrij wat meer vertier in de stad gaf. Er was volop vracht voor allen. Uitgebreide politiemaatregelen zijn genomen tot be scherming. Er werd eene meeting gehouden van 2000 bootwer kers, waa^ in de honding der sleepers betreurd werd, doch bij andere categoriën aangedrongen op volhouden. In het jongste stadiejaar telde de Rijksveeart senijschool te Utrecht 71 leerlingen, waaronder 54 uit wonend. Er werd hnlp verleend aan 3493 dieren. Daar van werden 632 in de stallen der school verpleegd. Ongeluk door onvoorzichtigheid. Te Helder is den 13 een ontzettend ongeluk ge beurd door het ontploffen van een tweetal ongesprongen granaten, gevuld met springstof, welke door vletterlieden op de zandplaats Onrust waren gevonden. Drie vletter lieden zgu gedood, acht zwaar gewond en drie licht. De namen der gedooden zijn Jan Koningstein, Jan Ruunen- barg en Dirk Been. Koningstein laat elf, Rnnnenburg vier kinderen na, Been is ongetrouwd. De gekwetsten worden in het marinehospitaal verpleegd. De ontploffing ontstond door onvoorzichtig stukslaan der granaten. Het geval wekt algemeeao deelneming, De heeren Johannes en Jakob van 't Lindenhout van de weesinrichting te Neerbosch keerden den 13 iu een tentwagen van Nijmegen naar Neerbosch terug. Op den Heeschen weg schrikte het paard voor een tram het rijtuig sloeg om in een vijver en beide heeren geraakten te water. De onde heer an 't Lindenhout is met den schrik vrij gekomen zijn zoon is ernstig aan het been gewond. Afwijken van gemeenteverordeningen. Mijnheer de Redacteur f Tot mgne verbaziug las ik in uw Raadsverslag dat de Raad zich bevoegd rekont om af te wijken van bestaande verordeningen zulks niet om ze af te schaffen of door andere te vervangen, maar om ze naar willekeur al of niet toe te passen Zon het geacht lid, dat deze nieuwe en zuiver revolutionaire leer predikte waartegen geen enkele stem van protest werd vernomen en die blijkbaar door den Raad werd aanvaard voor andoren minder geloovigen één enkel argument wallen aanvoeren, waar mede hij haar verdedigt Als toch de Raad niet meer gebonden is aan zijn eigen vorordeningen zoolang die wettige verordeningen zijn, wie is er dan wel aan gebonden Alkmaar, 13 Juli 1900. W. C. B.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1