No. 86 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. Buitenland. Nederland. A IkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Honderd» g- en Zsterdagavend uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar 1 O,SO franco door het g9heele rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. ZONDAG Telefoonnummer t 3. 22 J U L I. Prijs der gewone advertentlen t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. CHINA. De overwinning door de troepen den 13 en 14 te Tientsin behaald, is wel is waar niet dan ten koste van zware offers bevochten, doch blijkt ook inder daad schitterend te zijn geweest. Ziehier het officiëele rapport van admiraal Seymour »De verbondenen hebben de inlandsche stad van Tientsin den 18 Juli aangevallen. De troepen t'okken om twee uur des morgens op en streden hevig tot 8 uur des avonds. Zij bleven toen aan den voet van den muur. Den volgenden dag lieten de Japanners vroegtijdig de poort springen en drongen zij, door de andere troepen gevolgd, de stad binnen, zonder tegenstand te ontmoeten. De stad en alle forten zjjn genomen. De Russen, op de rechterflank maakten zich op het kanaal van Lioetai van twaalf kleine kanonnen meester. De andere troepen waren allen op de linkerflank bezig. Er namen 8000 man aan het gevecht deel. De verbondenen hebben meer dan 700 dooden en gekwetsten verloren. Blijkens een later bericht bedragen de verliezen 775 man, aldus verdeeldAmerika gesneuveld 22, gekwetst 38, Engelschen 2088, Japanners 70300, Russen ge sneuveld en gewond 125, overige troepen 107. In het geheel zijn 62 kanonnen in handen der ver bondenen gevallen, benevens anderhalf miilioen t a e 1 s in zilver (1 tael is ongeveer f 4.10.) De inlandsche stad is geheel verwoest. Verschillende telegrammen, de laatste dagen ontvangen, spreken van de waarschijnlijkheid, dat de gezanten nog zouden leven. Li-Hoeng-Tjang, die den 17 te Hongkong op reis van Peking aankwam, verzekerde dat op 8 Juli de Europeanen te Peking nog in leven en veilig waren. Aan deze hoopvolle berichten wordt in het algemeen zeer weinig waarde gehechthet vermoeden ligt al te zeer voor de hand, dat Li, de grijze staatsman, die meer malen Europa bezocht en de macht der mogendheden kan beoordeelen, zijn vaderland voor een oorlog met dezen willende behoeden, eene officieele oorlogsverklaring tracht te voorkomen, door de mededeeling, dat de Regeering de gezanten nog steeds tegen prins Toean en zijne party- gangers tracht te beschermen. De Berlijnsche correspondent van de .Standard meldt, dat vriendschappelijk gevoerde onderhandelingen tusschen de mogendheden hebben geleid tot het eenstemmig be sluit der meest belanghebbenden om elk meer dan 40,000 man naar China te zenden. Duitschland, Japan en Rus land hebben zich alreeds bereid verklaard deze overeen komst onmiddellijk uit te voeien. Daarentegen heeft de Amorikaansche Regeering besloten zich in haar beschikkingen niet te laten leiden door de bonding der overige mogendheden, maar zich slechts te houden aan de rapporten der Amorikaansche bevelhebbers. Er zullen dadelijk nog 5000 man naar China worden gezonden, waardoor de totale sterkte der Amerikaansche strijdmacht ter land en ter zee op 16,000 man zalkomsn. Zjjn daarna nog meer troepen noodig, dan zal het Con gres worden bijeengeroepen in buitengewone zitting, om tot de uitbreiding van de expeditie te besluiten. FRANKRIJK. President Loubet heeft de oorlogs haven Cherbourg bezochter een tocht met een onder- zeesche boot en een spiegelgevecht van twee eskaders der Fransche vloot bjjgewoond, en natuurlijk aan het diner een lofspraak gehouden op leger en vloot. .De Republiek", zeide hij, .volgt met haar wenschen de marinetroepen, die de eer hebben Frankrijk te verte genwoordigen in het internationale leger, om onze broe ders te hulp te snellen in hun nood, en de ongehoorde misdrijven die gepleegd zijn, te straffen. Onze soldaten die onderworpen zijn aan de krijgstucht, zullen hunne bevelhebbers gehoorzamenzooals deze zullen gehoor zamen aan de Republiek. Of dezo laatste zinsnode bijzonder in den smaak der nationalistische uniform-vergoders zal vallenis aan rechtmatigen twijfel onderhevig. ZCID-AFRIKA. Van de Wet's machtdie de En gelschen in het oosten van den Vrystaat trachtte in te sluiten, zijn al reeds 1500 door de Britsche linie gebro ken en naar Lindley getrokken. Volgens berichten van Boerenzijde, (lord Roberts doet er het stilzwijgen toe) hebben de Engelschen den 11 bij Senekals-nek een ern- stigen nederlaag geleden, waarbij ruim 200 der hunnen gevangen genomen werden en 4 kanonnen met veel ammunitielevensvoorraad en paarden den Boeren in handen vielen. Volgens rapporten van Roberts is zjjn opmarsch in Noordwestelijke richting eindelijk aangevangen. Generaal Hamilton is voortgerukt tot Hamanskraal (aan de spoor lijn die van Pretoria naar het noorden, naar Pieters burg loopt) en generaal Clery is de Watervalspruit over getrokken. Nieuwe gevechten zoowel in den Vrjjstaat als met Botha en Velarey zijn dus spoedig te wachten. Het kostbaarste kerkaltaar der aarde bevindt zich in de Vorlosserskerk te Moekou. Deze kerk werd ter herinnering der bevrijding van Moskou van de Franschen opgericht, zij kostte ongeveer 900.000 gulden en over treft aan schoonheid alle kerken van onzen tijd. Zij staat buiten 't Kremlin en haar met gouden pla ten bedekten koepel is van alle zijden der stad zichtbaar. Het altaar met zijn schat van edelsteenen en marmeren beeldhouwwerk, kostte, voordat het met zijn gouden hei ligenbeelden, zilverversieringen en prachtige schilderijen getooid werd, reeds 1.200.000 gulden. Het gouden koe peldak verslond alleen 48 kilogram goud, waarvan de waarde 2,400,000 gulden bedraagt. Twaalf honderd gou den luchters dragen even zooveel kaarsen onder den koe pel en alle vazen en dergelijken die door de geestelijken gebruikt worden zijn grooteudeels van zuiver goud. De kerk werd voor 10,000 bezoekers ingericht. daarentegen ook weer veel schooner dan de Hollandsche soorten .De verscheidenheid in soorten is ook grootsneeuw klokjes, hyacinten, tulpen, narcissen, anemonen, gladio lussen, irissen en andere soorten zijn verkrijgbaar in alle variëteiten. .Men moet er echter voor zorgen bij een bona-fide firma te koopen, daar sommige kooplieden instaat zijn Hol- landsch goed naar een Iersch adres te zenden en van daar naar Engeland. Een lijst van betrouwbare firma's is gemakkelijk te verkrijgen." (N. v.d.D.) Een motor paard. In .British Invention'' komt een beschrijving en afbeelding voor van een motor-paard dat te spannen is voor gewone rijtuigen. Het blad vindt dat de motor wagons een gebrek hebben en dat is, dat zij er onoogeljjk uitzien als een gewoon rijtuig zonder paard. De uitvinder Emile Langrenne heeft een automatisch paard vervaardigd dat de motorbeweegbracht in zich bevat. Twee motoren brengen door kettingen en assen aan de binnenzijde de wielen in beweging die aan de achterbeenen van het automatische paard zijn aangebracht. Het sturen geschiedt door leidsels ongeveer op dezelfde wijze als een koetsier op den bok. Zij staan in verbinding met de wielen aau de voorbeenen. Het geheel ziet er zeer typisch uit en zal in de straten zeker veel bekijks hebben terwijl als hot blijkt goed te voldoen wat de beweegkracht en behandeling betreft, het machinale paard op zijn lovende orgineele makkers dit voor heeftdat het niet schrik achtig is voor alle mogelijke dingen op den weg dat het niet op hol gaatdat het blijft staan zonder vast gehouden te worden enz. Of het echter in de praktjjk bruikbaar zal zijn, moet de tijd leeren. Brand. Te Rueensborough is den 19 het havenstation afgebrand. De booten der Maatschappij .Zeeland" moesten daardoor een andere plaats van vertrek kiezennamelijk Port Victoriahetgeen voor reizigers en brievenpost groote vertraging veroorzaakt heeft. Omtrent den brand werd aan de »N. R. Ct."geseind: .Een geweldige brand brak Donderdag te Queensborough uit in het havenstation, waar de schepen van de Maat schappij Zeeland aanleggen. Ondanks hulp van de vloot en het garnizoen van Sheerness breidden de. vlammeu zich over alle gebouwen van het havenstation uit, an alle brandden af. De schade wordt geschat op 50,000. De booten van de Zeeland zijn niet beschadigd. De dienst wordt waarschijnlijk 'naar Dover verlegd." Dwergen. Den 19 passeerden aan het station te Roosendaal een tweetal kleine negers, die eens ieders aandacht trokken. De eene was 23, de andere 18 jaar oud. Hunne grootte bedroeg niet meer dan een halven meter. Dc hitte. Uit alle aeelen der werold komen berichten van groote hitte. Te Londen hebben den 17 niet minder dan 300 menschen teu gevolge van de warmte het bewustzijn verloren twee van dezen bezweken. Te Parijs, te Weenen, te Berlijn, overal steeg de thermometer boven het gemid delde. Te New-York kwamen een aantal gevallen van zonnesteek voor. Drie menschen werden krankzinnig één daarvan pleegde zelfmoord. Twintig paarden van den tram vielen dood op de s raat neder. De directie der Berlijnsche omnibusmaatschappijen is op het goede denkbeeld gekomen den paarden natte doeken op het hoofd te leggen. Aan elk der eindpunten worden deze doeken verfrischt. Bollcnbandcl. Men leest het volgende in .Daily Mail", waaruit duidelijk de toeleg blijkt om op onze Nederlandsche bollenkweekers de gevoelige slagen te wrekendie de Hollandsche Boeren in Zuid-Afrika aan de Engelschen hebben toegebracht: .Binnen eenige weken zal de gewone jaarljjksche stroom van prijscouranten van Hollandsche bloembollen gezonden worden naar elke plaats in het Vereenigd Koninkryk waar maar een tuintje te vinden is. Deze prijscouranten worden niet alleen gezonden door de Hollandsche firma's, maar ook door allerlei slag van volk hier, dat jaarlyks een paar kisten koopt en zich dan .agent" noemt. .Nederland heett zoolang het monopolie gehad van de bloembollenteeltdat er bijna niemand is die er aan denkt zijne bollen elders te bestellen of van elders te betrekken. In Ierland is echter do bloembollenteelt in de laatste jaren zoo vooruitgegaandat geen reden meer bestaat om een gedeelte van dezen belangrijken handel niet in handen te brengen van onze eigen landgenooton. .Weldra zal de verzending in Ierland beginnen en millioenen meer bedragen dan het vorig jaar. De omstreken van Dublin Beltast en Cisli zijn vol kweekerijsn en de tulpen en narcissen uit uo laatste plaats zijn veel fraaier, in elk opzichtdan die welke uit Holland komen. De Iersche bloembollen kosten wel is waar een paar stuivers meer per dozijn ot per honderd, maar zij bloeien Ongeluk met een tram. Den 18 had te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats met do stoomtram. Toen een stoomtram van Rot terdam naar Schiedam vertrok en met snelle vaart door de van Oldebarneveldstraat reed passeerde juist een be stelwagen van de Zwitsersche wasch- en strijkinrichting, te Rijswijk. De locomotief reed dwars in den wagen zoodat de groote seinlantaarn geheel naar binnen drong. De koetsier L. v. d. Rij3t, 24 jaar, wonende te Voorburg, en diens knecht werden van den bok geslingerd, waarbij de koetsier ernstige kneuzingen bekwam. De beide paar den Bloegen op hol doch werden gegrepen. Een paard was mede gewond. De wagen is zwaar beschadigd, terwijl de [stoomtram niet derailleerde. De gekwetste is naar het ziekenhuis overgebracht. Onderzoek fundeeringen In Noord-Holland. In het thans verschenen verslag der provincie Noord- Holland over 1899 komt de mededeeling voor, dat de uit komsten van een onderzoek naar den toestand van de fnndeeringen der openbare gebouwen in de provincie hebben aangetoond, dat in verschillende gemeenten de omvang van het kwaad, door de verlaging van polderpeilen ge sticht, veel grooter is dan Gedeputeerde Staten zich eerst hadden voorgesteld. Van vele gebouwen waren de fundeeringen hetzjj in meerdere, hetzjj in mindere mate aangetast. Naar aanleiding van een en ander hebben Gedeputeerde Staten aan de waterschapsbesturen mededeeling gevraagd van het thans in hunne polders aangenomen peil en voorts de besturen dier polders, waar het meer bedoelde bezwaar werd gevreesd, uitgeuoodigd om, zoo dikwijls zij tot peils- verlaging zouden overgaan, de daartoe betrekkelijke be sluiten aan hen in te zenden. Gedeputeerde Staten ver zochten daarbij verder daarin de redenen te vermelden, die tot de voorgenomen peilsverlaging aanleiding hebben gegeven en tevens aan dergelijke besluiten geen uitvoe ring te geven, alvorens het gewestelijk bestuur in de ge legenheid is gesteld daaromtrent zijn gevoelen mede te deelen. Examen Toonkunstenaars. Den 19 zijn te 's Hage van de 5 candidaten voor piano (L. O.) geslaagd de damesH. M. J. E. Speel, te Rotterdam, en E. J. Oouvée, te Leiden den 20 zijn van de 5 candidaten geslaagdvoor Solozang: de dames M. de Vries Haarlem en J. S. Koopman- Eekma, Utrechtvoor koorgezang: E. G. Slote- maker, Arnhem en A. G. Ritter, Utrecht. Een candidaat heeft aan het examen niet deelgenomen. Een goed voorbeeld. Jhr. J. B. van Merlen te Heemstede heeft aan weerszijden van zijne buitenplaats drinkbakken voor honden langs den weg doen plaatsen oen maatregel, die door karrevoerders en wandelaars voor den trouwen viervoeter wel op prijs gesteld mag worden. (Haarl. Ot.) Rotterdam. De werkstaking is geëindigd. Aller- wege is het werk hervat. Den 19 is alhier in het ziekenhuis opgenomen de 26- jarige stoker Jozef Keruël, die op het Eransche stoomschip .Wandrielle", terwijl bjj achter de vuren stond, getroffen werd door vlammen, welke uit de oven sloegen, waardoor hij ernstige brandwonden kreeg. Tegen de hitte. In het N. v. d. D., wordt aan allen, die op het veld arbeiden de raad gegeven, zich in lichte kleuren te kleeden en vooral het dragen van een strooien hoed met breeden rand en in den bol van den hoed een koolblad. Dit werkt verkoelend door zijn grooten waterinhoud. Men Bchrijft aan het N. v. d. D. Het Voorloopig Comité der Voreeniging: »De Ambachts school voor Hoorn en Omstiekeu'' heeft aan allo omlig gende gemeenten het verzoek gericht om een jaarlijksch subsidie voor eene op te richten ambachtsschool. Ver scheidene gemeenten hebben reeds toezegging gedaan om tien jaar lang f 25 jaarlijks te verstrekken. lu verscheidene dorpen vindt men echter nog Raads leden, die voorsteilen met nog mÏDier dan f 25 jaarlijks te steunen. Gelukt de oprichting van een ambachtsschool te Hoorn, dan knnnen du bewoners uit Hoorn's omstreken voortaan hunne zonen flinker, vollediger en goedkooper opleiding doen geven tot eenig ambacht dan tot heden door privaat lessen. Aikmaar levert daarvoor reeds vele jaren het bewijs. Op Texel is dezer dagen een ongewoon natuur verschijnsel aan het strand waargenomen. Met groot ge raas rolde een breede vloedgolf uit zee aan eu voerde

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1