Openbare Verkooping wellingtons;" ZAND WAFELTJES M af Mei Bier 01 Linies op IJS. ïjnscne btoomvervenj PARIJSCHE BRIEVEN. Cr e vond en "Voorwerpen. Advertentièn. Nederland. P. C. PELSSchapensteeg. BIERBOTTËLARIJ en MINERAALHANDEL T» Rijks Krankzinnigengesticht MEDEMBLIK. huishoudster Chemische Wasscherij Machinale Tapij trein iging. P J. C. van Toornenburgh „1>E POOL,," R iddorstratit zonder prijsverhooging aan huis bezorgd. XX. Parijs, 12 Jnli 1900. De Tentoonstelling XVI. Zooals wij in onzen vorigen brief schreven, is het hier in de fransche afdeeling van dranken en voedingsmiddelen zeer mooi, alles is fraai en dikwijls ook aardig gerang schikt. Daar hebt gij b.v. de bekende chocolade Menier, welke firma op het gebied der chocolade is wat van Houten is voor de Cacao. Menier dan heeft een geheel admiraalschip in natuurlijke grootte, rustende op de golven, dit schip draagt tot opschrift: »Het koninklijk vaartuig »»Le Triomphant"'', de vlag voerend van den admiraal »d' Estrées, overwinnaar van Tabayo, komt te Brest terug met het escader den lOden October 1679, na de Antillen voor den franschen handel te hebben geopend. »Het brengt aan Koning Lodewijk XIV, behalve vele ♦geschenken, de chocolade gemaakt met de cacao, voort ♦gebracht door do eerste plantages van de Martinique.' Ouder het schip, dus beneden de nagemaakte golven, be vinden zich in het klein vier werkplaatsen uit de fabriek van Menier, de branderij, het breken der cacao, het malen, en de verpakking. In de nabjjheid van dit groote schip bevindt zich een geheel hoog huis van de Maat schappij Hélios, dit is zooveel als eene melkinrichting met dames in nationale kleederdrachten, en waar men een dejeunetje kan gebruiken met brood, boter, melk en eieren. Wilt gij stukken of pakjes chocolade medenemen, dan kunt gij hier terecht aan de verkooptafel van de chocolat Lombard, en bovendien hebben hier de grootste fransche chocolade-fabrieken op keurige wijze tentoon gesteld. Vervolgens komen wij aan echte molens, de molens van Abel Leblanc, met een watermolen in volle werking, met een rad en heusch water. Dat op een ten toonstelling van dranken de fransche wijnen rijk verte genwoordigd zjjn, is licht te begrijpeD, overal zijn mooie pavilions, en alle wijnen kan men er proeven, wijnen van 1' Hérault, van de Gironde, Bourgogne en Bordeaux, van af 10 centimes tot 1 franc per glas. Ook is hier een musée centennal, dat is de afbeelding van boerderij en wijnbouw, van af het begin dezer eeuw tot op heden, met de werktuigen van voor honderd jaar geleden. Verder wijzen wij op fransche appelwijnen, ♦cidre" geheeten en op de verschillende soorten fransche bieren, dorst be hoeven wij in deze afdeeling waarlijk niet te ljjden, want voor 20 centimes kunnen wij bier of cidre drinken. Gaan wjj den trap op, dan komen wij in het paleis der Champagne, waar alles is tentoongesteld, wat op den wijnbouw dezer heerlijke dranken betrekking heeft, met geheele wijngaarden, afgebeeld in de vier jaargetijden, zoodat wij van een en ander ons een duidelijk begrip kunnen vormen. Vervolgens wandelen wij door al de voortbrengselen van den franschen landbouw en voorbij de fransche voedingsmiddelen, deze laatste, o zoo keurig en lekker, links de dranken, rechts de eetwaren, met alle mogelijke fransche aperitieven, quinquina's, bitters, amers, Curasao, anisette, siropen, enz., enz. Zoo doorwandelend, komen wij op deze étage als van zelf in de afdeeling dor openbare en bijzondere liefda digheid, met al die maatschappijen tot hulp der armen, tot ondersteuning der ouden van dagen, tot bescherming der kinderen, en is hier ook al een .Musée Centennal" van de openbare liefdadigheid met een cel voor krank zinnigen uit de 18e eeuw, schotels, waarop de aalmoezen werden ontvangen, opschriften voor hospitalen, kaarteu, J""1";en, enz., enz. 15 Juli 1900. Wij braken hier onzen brief af, omdat wij weder naar de tentoonstelling gingen. Spreken wjj even over den dag van gisteren, 14 Juli, het groote Fête Nationale. Dat was eene drukte, den geheelen dag waren wij er op uit, eerst 's morgens naar Place de la Concorde, aan het beeld van Straatsburg, en in rue de Rivoli bij het standbeeld van Jeanne d' Aremen ziet dan heel wat groepen van patriotten en gymnasten, die elk jaar een trouw bezoek aan beide beelden brengen. De dag ging vroolijk voorbij, wij vreesden betoogingen van Nationa listen en Socialisten, aanhangers en tegenstanders der re geering, doch, behalve eeDige kloppartijen, liep alles goed af. De groote militaire parade, bekend onder den naam van .revue de Longchamps'', bijgewoond door den pre sident der republiek, de ministers, de vreemde gezanten, enz., enz., was als altijd zeer mooi en had bij het over- talrijke publiek het gewone groote succes. In het Bois de Boulogne, bij de .Grande Cascade" en in de Avenue des Acacias hadden ontmoetingen plaats tusschen Natio nalisten en Socialisten, die elkander uitscholden, en ver volgens in gevecht kwamen, waarbij stokslagen vielen, en de ijzeren stoelen zoo maar door de lucht vlogen. Bij de Porta Maillot ging het evenzoo vrij warm toe, daar vluchtte een deel van het publiek in een koffiehuis, waar dan ook zoowat alles kort en klein werd geslagen, zeker zeer onaangenaam voor den eigenaar van dit café. Het avondfeest op de tentoonstelling, met het feest op het water en al die prachtige verlichtingen, trok duizenden meuschen gelukkig waren wij niet op Place de la Con corde, want daar ontstond, na afloop van het vuurwerk op het terras van den tuin der Tuileriëu, zulk een ver bazend gedrang, dat honderden vrouwen flauw vielen, en kinderen onder den voet raakten. De meeste vrouwen werden gebracht in de koffiehuizen van de rue Royale. Het is jammer, dat deze paniek eene schaduw werpt op dezen overigens zoo aangenamen dag. Evenals elk jaar werd in geheel Parijs op straat gedanst tot 's morgens vijf a zes uur, doch daar wij dit voorheen zoo dikwijls medemaakten gingen wij ditmaal tegen middernacht naar huis. J, M. T. Tegen vliegen. De tjjd is weer daar, dat de paarden onophoudelijk door de vliegen gekweld worden. Hippos geeft daar omtrent eenige wenken. .Houdt de stallen donker en schoon, laat in de muren enkele openingen aanbrengen opdat er een weinig tocht zij want daar kunnen de' vliegen niet tegen. Houdt de stallen zoo koel m- gelijkdoor aan de deuren een scherm aan te bren gen en voor de vensters jalonsiën. Hangt in den stal stokken ef draden besmeerd mot vogellijm, waaraan de vliegen blijven vastplakken en verbrand de stokken of draden zoodra ze vol met vliegen zitten om ze weer door nieuwe te vervangen. Bedek de paarden gedurende het werk met een vliegennet en des nachts met dunne zomerdoeken. I-aal de staart groeien, want dat la het natuurlijke verdedigingsmiddel van het paard. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een sleutel van een fiets, een kindersprei, een ports- monnaie, inh. 3 ct., een medaillon met twee dames-por tretten, een manteltje, een mondorgel, een gedeelte van een zilveren horlogeketting, een horlogeketting (nickel), een potloodhouder in den vorm van een sleutel, een handvat van een parapluie, een sleutel aan een hoorn, een witte ceintuur, een dameshorloge, een konijn. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 20 Juli 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. Besnoeide berichten. - In Harper''s Magazine komt een artikel voor over de Engelsche pers aan het front in Zuid-Afrika. De schrijver geeft een verhaal van het weinige gemakke lijke leven der correspondenten en staat langen tijd stil bij de censoren. Hij geeft een goed voorbeeld, hoe deze heeren de telegrammen mishandelen. De correspondent seinde .Hevige aanval Boeren, regen van granaten op onze stelling, Zware verliezen, gisteren en heden." De hoofdredacteur te Londen ontving het vol gend telegram .Hevige regens gisteren en heden 1" menschen verplicht waren, om eeuwig door dien wreeden, onverzoenlijken strijd na te doen, die daar onder mij plaats heeft Zou er niet eens een dag komen, waarop wjj die gaarne lieten varen Waarop het medeljjden het wint van 't eigenbelang, en de smart, die wij niet alleen aan een gelijke van ons, maar welk levend wezen ook, berokkenen, ons ten eenenmale daarvan doet afzien .Droomen, anders niet 1 U is niet de eerste, die zich door die hersenschim heeft laten verlokken." Goed dan, laten we dan maar droomen!" zeide ik met een lyrische vlucht, waartoe ik mezelven niet in staat achtte. .Laten we droomen, dat deze droevige wer kelijkheid niets is dan oen schijn, een vreeselijke nacht merrie, waaruit de menschelijke geest wellicht eens ont waken zal. En laat onderwijl ieder mensch zich een too- verwereld scheppen, en daarin wandelen in 't gezelschap van liefde, vriendschap, deugd en al die mooie fanta- zieën, die 't leven wat vreugde geven. Want het leven, meneer Castell, hoe geëqnilibreerd en physiologisch het moge wezen, is een onsmakelijk en droevig zaakje, als de verbeelding zich niet tot taak stelt het op te luis teren. Als 't grillige lot mij eens zoover brengt, dat ik verliefd word op de vrouw van een ander (hier veran derde mijn stem ondanks mijzelven) zal ik niet op laag hartige wijze trachton haar aan de liefde van haar man te onttrekken, om wat genoegen te winnen, maar geen zelfvoldoening. Evenmin zal ik me voor 't hoofd schie ten, en de menschen die me liefhebben, ongelukkig maken. Ik zal voeleer trachten troost te zoeken in mjjn armzalige verbeelding, zooals de groote Petrarca die zocht in zijn heerlijke fantazieik zal haar blijven liefhebben, haar beeld diep in mijn hart bewaren, haar een belang- looze vereering wijden, en mijn leven zal, door de aan raking met die reine liefde, verhevenheid en adeldom krijgen." Van 't begin van ons gesprek af had ik gevoeld, dat Cristina's oogen op mij gevestigd waren. Nu zag ik, dat ze zich haastig naar de piano wendde, om haar ontioering te verbergen. Donna Clara, Matilde, Isabelita juichten me toe. Emilio sloeg lachend zijn armen om mijn hals. .Wat 'n vuur 1 Wat 'n geestdrift, kapitein Ik ben een door en door praktisch mensch, en kan niet anders dan Enrique gelijk geven maar in allen geval zeg jij heel aardige, mooie dingen en, wat nog beter is, je zegt ze uitstekend." Dat was inderdaad zoo, met alle bescheidenheid ge zegd. 't Was de eerste en eenige keer, dat ik mij re denaar voelde. En als op dat oogenblik het Bestuur van het Atheneum te Madrid mij ertoe uitgenoodigd had, geloof ik, dat ik er geen bezwaar in had gehad in dat geleerde lichaam een voordracht te houden over de toe- komst van 't Latijnsche ras of een ander nog uitgebreider onderwerp. Wordt vervolgd. V eclenloone telling. V anwege het Friesche Rundveestamboek zal den 30 Augustus te Leeuwarden eene tentoonstelling wor den gehouden van stamboekvee en volbloed afstammelin gen daarvan. Bij de toekenning van bekroningen zal acht gegeven worden op de grondsoortwaarop het vee wordt gehouden en bepaaldelijk gelet worden op lichaamsbouw, fijnheid en type. Als prijzen worden medailles uitgeloofd. llensbroek. Met het onweer van den 16 is in de weide van den landman van Diepen een schaap door den bliksem gedood. In de woning van de wed. Laan in de Berkmeer, is de bliksem door den schoorsteen ingeslagen, heeft deze zeer beschadigd, verschillende verwoestingen in het hcis aangericht, en de bewoners zoo verschrikt en ontsteld, dat een dezer bewusteloos neerviel. Gelukkig ondervond geen van allen nadeelige gevolgen, en is geen brand ontstaan. Aan De Drie Bruggen te Anna Paulowna is dezer dagen een felle brand uitgebroken in een groote hooiklamp op het erf van den heer J. Smit Cz. Het hooi stond in de onmiddellijke nabijheid van de woning, welke echter door de flinke en krachtige pogingen der brandweer gespaard is gebleven. Aan hooibroei is het ongeval niet toe te schrijvendewijl het hooi van verleden jaar was. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was op de jongste markten niet grooten mede een gevolg daarvan was de handel vrij opgewekt. Er was behoorlijke vraag vooral naar 1ste soort die dan ook tegen hoogen prijs betaald werd. Ook mindere soorten liepen wat in prijs op. In vette koeien met grooten aanvoer goede handel met vaste prijzen. Stieren met grooten aanvoer waren iets stugger; de prijs ging naar beneden, doch groot was de daling niet. De eerste'soort kon nog ruim 26 ct. per '/2 kilo opbrengen, een prijs, die gelijk staat met dien der 2e soort vette koeien. In vette kalveren met flinken aanvoer, giDg het niet bijzonder druk te minder wijl de opkoopers tegen hooge prijzen hadden opgekocht en daarom niet scheutig waren bjj stuggere markt te verkoopen. Verscheidene der op koopers moesten met verlies verkoopen. Nuchtere kalveren met weinig aanvoer zeer stadige handel. Vette schapen behoorlijk goede handel; weide schapen stadig, maar met goeden omzet. In lammeren niet veel te doen. Vette varkens, met behoorlijken aanvoer, waren gewild, evenals vette biggen, waarvan de prijs opliep. Magere varkens en kleine biggen opgewekte handel. De aanvoer was: 150 stieren, 700 melk-en kalfkoeien, 100 pinken vette koeien500 vette kalveren, 180 nuchtere kalveren 1300 schapen en lammeren 100 vette varkens400 vette biggen, 200 magere varkens, 300 jonge biggen. De prjjzen zijn: vette koeien le soort 2729'/a ct., 2e soort 2426 ct., 3e soort 1923 ets., stieren 21 26 ets., vette kalveren 22ct., vette schapen 22 28 ct., vette varkens 1720 ct., Londensche biggen 17»/, ct., alles per '/2 kilogr.; melk- en kalfkoeien f 100i 205, pinken f 55f85, nuchtere kalveren f6 f 10,-—, melkschapon f 1521, weide-schapen f 15f20, lammeren f 9—f 12»/amagere varkens f20f54, jonge biggen f 1.20f 1.45 per week. (N. v. d. D.) Bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te Alk maar van den achtsten Februari 1900, is het huwelijk, bestaande tusschen PIETER VAN RIGTEREN, woon plaats onbekend, en WILHELMINA BOOGAARD, wo- nende te Enkhuizen, door echtscheiding ontbonden verklaard met alle wettelijke gevolgen van dien, en zulks op eisch van laatstgenoemde De procureur van eischeresse, Mr. F. C. VAN GEER. te HElIiOO, in het Café vde Onderneming Vrijdag ai Juli 1900, des morgens II uur, ten verzoeke van den eigenaar den heer C. RU1JGH aldaar, van De goed onderhouden en onlangs vernieuwde VILLA VOSDEL te Ilelloo, aan den Hollen- weg, zijnde Woonhuis, Erf, groote Schuur, zeerge schikt voor bloembollenschuur, Bloemen* en moestuin, geheel groot 6 aren, 30 centiaren. Breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding lö Augustus 1900 nabetaling. Bezichtiging 16 Juli a.s. en verder eiken werkdag van 1I uur. Notaris te Alkmaab. zonder ouwellicht lekker, 18 C E X T 8 per O X 8. met VAX1LLE, 18 CEXTS PEK OX'S. Aanbevelend Wordt gevraagd eene tegen f l ift per jaar, met kost inwoningverpleging en bovenkleeding. Aanmelding in porsoon vóór 27 Jnli e.k., ten kantore van den Geneeeheer-Directenr. Een mE18JE uit den netteu burger stand 32 j., P. G.zag zich gaarne geplaatst als of ter adsistentie. Brieven fr. letter B. bureau van dit blad. en Dépóts: St. Maartensbrug Mej. ERIKS PASTOOR Noordscharwoude Wed. KUIPER; Schagerbrng Joh.FAUS; Warmenhuizen S. B. REINDERSWinkel Wed. DE BEURS; Znidscharwoude Wed. BOUW'ENS. In alle plaatsen Depothouders gevraagd. Zich te vervoegen aan het Hoofddépót voor Noord- HollandP. DAMAVE Mient, ALKMAAR.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 8