No. 87 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG JULI. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. De Oorlog ia Zuid-Afrika. V MvIHAARSCHE COURANT. Donderdag- Abonnementsprijs voor Alkmaas t 0,80franco door het Afzonderlijke nummers 3 ets. Deze Courant wordt Blnsdag-, m Xaterdagavend uitgegeven. per 3 maanden geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Pr(]s der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. CHINA. Het telegram, in ons vorig nummer opge nomen, dat van den Amerikaanschen gezant Conger te Peking afkomstig zoude zijn en volgens hetwelk de Euro peanen op 18 Jnli nog in leven waren, heeft slechts voor een kort oogenblik vertrouwen genoten. Terecht wijzen de meeste groote bladen in het buitenland er op, dat bet onbegrijpelijk i3, dat de gezant, die weken lang in levens gevaar zon hebben verkeerd en zeer goed begrepen moet hebben, dat de geheele wereld met angstige spanning het lot der Europeesche bevolking te Peking verbeidt, een zoo kort en onbeduidend bericht zou hebben, gezonden. En men kan zich niet vleien, dat het bericht onderweg door de verschillende Chineesche handen, waardoor het is gegaan, gesnoeid zoude zijn, want het is, volgens de verklaring der Amerikaansehe Regaering (die daarin juist het teeken der echtheid ziet) in cijferschrift vervat! De meest voor de hand liggende verklaring is deze, dat het telegram van veel vroeger datum is, doch zoolang door de Chineesche autoriteiten achtergehouden en nn vau een latere dagteekening veorzien is. Terwijl dan ook dit tele gram van Conger en eenige van gelijken inhoud, sedert te Brussel en Londen ontvangen, melden, dat de gezanten den 18 nog veilig waren, komen er oven zoovele berichten, waarin de algemeene slachting der Europeanen met de meest afschuwwekkende bijzonderheden wordt medegedeeld. De Engelsche admiraal Seymour seint den 21 uit Tientsin, dat de vijand die stad in den naasten omtrek geheel hoeft ontruimd. ENGEEASTB. In het Lagerhuis deelde de onder minister St. John Brodrick den 21 mede, dat de vloot- versterking, naar China gezonden, bestaat uit een slagschip, 7 kruisers en 3 kanonneerbooten, benevens 860 matrozen en marine-troepen. Het zenden van verdere versterkingen zal afhangen van den loop der gebeurtenissen. Tienduizend man zijn nit Indiö afgezonden, en daar zijn nog meer troepen gereed, om zoo noodig te worden afgezonden. Op dit oogenblik zijn 16 Engelsche oorlogsschepen op de Yangtse-Kiang of in de nabjjheid. De minister Balfour verklaarde, dat onder de bestaande wet de Regeering niet bij machte is het uitvoeren van oorlogsammunitie naar China te verbieden. De Regeering is daarom voornemens een wetsontwerp in te dienen, waarin der Regeering zoo noodig daartoe de macht wordt gegeven ZUID-AFRIKA. De berichten van het oorlogsterrein doen door hnn schaarschte en beknoptheid vermoeden dat het den Eogelschen niet naar den zin gaat en dat zij de bijzonderheden der laatste gevechten liever niet willen publioeeren. Van den aanval op Middelburg, (aan den spoorweg van Pretoria naar de Dekgoa-baai), die den 21 zou hebben plaats gehadis sedert niets meer vernomen maar daarentegen seint Roberts den 22 uit Pretoria »De Boerenmaoht omsingelde een spoorweghoofd dertien mijlen oostelijk van Heidelbergzij deden een krachtige poging om dit hoofd te vernielen. Het garnizoen bestond uit twee compagnieën Dublin fusiliers, met genie troepen en Yeomanry. Generaal Hart rukte van Heidel- berg met versterkingen op, doch de Boeren waren reeds afgeslagen voor zjjn aankomst.'' Heidelberg ligt ten znid-oosten van Pretoria aan den spoorweg van Johannesburg naar Natal. Terwijl dus de laDgbeloofde opmarsch naar het noorden eindelijk zou zijn aangevangenzon Roberts een Boerenmacht in den rag hebbensterk genoeg om beslist aanvallend op te treden. Oak ten zuid-westen van Pretoria is het allesbehalve rustig, althans Roberts seint dat de hoofdmacht der Boeren tnsschen Krugersdorp en Potehefstroom den 19 een trein deed derailleeren, waarin 21 zieken en 2 officieren naar Krugersdorp werden gevoerd. Eindeljjk meldt een bericht nit Machadodorp, uit Boeren- bron dat de Boeren den lien Jnli ten westen van Krugersdorp den geheelen dag verwoed tegen deEngelschen hebben gestreden en de laatsten niet minder dan acht honderd gesneuvelden en gekwetsten op het slagveld hebben achtergelaten. Het is dus meer dan waarschijnlijkdat de bekende ♦aanvullingslijsten der Britsche verliezen", eerstdaags weder zullen toonen, dat de oorlog nog niet zoo geëindigd is, als men te Londen beweert. Sir Alfred Milner beeft den 20 de zitting van het Kaapsehe parlement geopend met een rede waarin hij den wensch uitsprak, dat Zuid-Afrika weldra één aaneen gesloten en voorspoedige kolonie zou zijn. De voornaamste leden der Afrikaanderpartij o. a. de ond-ministers Saner, en Te Water, woonden de zitting niet bq. Brand te Honstantlnopel. Een vreeselijke brand heeft te Konstautinopel gewoed. Honderdvijftig huizen, honderd magazijnen, de Armeen- sche kerk, een school en een politiebureau zijn afgebrand, lalrgke personen zijn er bij om het leven gekomen hoofdzakelijk doordat een aantal vrouwen en kinderen in hun vlucht in een geopenden weipat gevallen zijn. Be Wet's leger. LONDEN, 23 Jnli. Generaal Broadwood meldt, via Honing8pruit en Kroonstad, dat hij het commando van De Wet volgde sedert den 16en Jnli. Den 19en Juli leverde hij een scherp gevecht bij Palmietfonteinde duisternis belette hem de Boeren te achtervolgon. De Engelschen verloren vijf doodeu, zestien gewonden. De Boeren concen treerden zich achterwaarts door Paardekraal, onder be scherming van den nacht. Broadwood gelooft, dat het eommando bestond uit tweeduizend man, met vier kanonnen, onder bevel van Steyn, Botha en De Wet. Een succes voor de Boeren. LONDEN, 23 Juli. Kelly-Kenny seinde gisteren uit Bloemfontein, dat de Boeren Zaterdagavond den spoorweg ten noorden van Honiugspruit afsneden. Een trein met levensmiddelen en honderd Hooglanders werd door de Boeren genomen. Bovendien is bericht ontvangen, dat een sterke Bóeren- macht oprukt naar het station Honiugspruit. Elke verbinding met Pretoria is afgesneden. De tweede en derde cavalerie-brigade achtervolgen de Boeren. Bevecht bij Bethlehem. BETHLEHEM 22 Juli. Een verkenningstroep, met een batterij artillorie trof gisteren de Boeren aan in een sterke stelling, tien mijlen ten westen van Bethlehem. Er ontstond een hevig gevecht, waarvan de uitslag onbe slist bleef. De Engelsche troepenmacht was niet krachtig genoeg om de Boeren van den heuveldien zij bezet hadden te verdrijven. De Engelschen namen een kopje doch waren verplicht bij het invallen der duisternis terng te trekken. Tijdens dezen terngtoeht verloren zij een officier en negen man. In de heuvels nabij de stad Bethlehem worden de Engelsehen voortdurend door de Boeren beschoten. In het westen van Transvaal. LONDEN, 24 Jnli. Lord Roberts seint nit Pretoria, waarschijnlijk over Natal, van 21 dezer Lord Methnen dreef de Boeren geheel uiteen, en bracht hun zware verliezen toe bij Oliphantsnek, waardoor hij Rustenburg ontzette en vich vereenigeu kon met Baden Powell. V lsschers vlootschouw. Vermoedelijk zal de Koningin een bezoek brengen op de botters van C. Peereboom, van Marken No. 49 j K. Kob, van Huizen No. 235 T. Wonda van Lemmer, No. 2; H. Taijn, van VolendamNo. 253; J. Metselaar, van Wieringen No. 72. Extra treinen. Van den 23 Jnli tot en met Zondag 16 September rijden geregeld extra-treinen 2e en 3e klasse Haarlem— Bloemendaal—Santpoort. Brand. Den 21 ontstond in de spoeliugdrogerij der Neder- landsche gist- en spiritusfabriek te Delft door broeierij der gedroogde grondstof een felle brand welke zoo snel toenam dat het geheele gebouw inwendig werd vernield, terwijl de groote fabrieksschoorsteen uit elkander sprong en nederviel. Door de ontploffing werd een werkman licht gewond. Overigens zijn er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. 1.luimen. De heer ds. R. G. C. Oldeman heeft het beroep naar den Helder aangenomen. Westgraftdijk. De heer T. Kampstra, predikant te Heemskerk, heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeenten van West- en Oostgraftdijk bedankt. Onweder. Ursem. Den 21, 's morgens, omstreeks half zeven, werden een koe van den heer C. de Geus en 3 schapen van den beer K. Laan door den bliksem in de weide gedood. In de provincie Groningen woedde den 21 een hevig onweder. In Westerwolde werd een man getroffen, die onmiddel lijk dood bleef. In de nabijheid van Nieuwolda werd in een hoop stroo van de fabriek »Erica" te Ondepekela, brand veroorzaakt. Millioenen kilo's verbrandden. Te Haarlem heeft den 22 de Amsterdamsche Zangvereeniging »de Stem des Volks", die deelnam aan den Zangwedstrjjdvóór de gevangeniswaarin mr. Troelstra is opgesloteneene ovatie gebracht, waarbij o.a. het «Vrijheidslied" gezongen werd. Botterdam. Den 23 toen de brug bij het Poort gebouw over de Binnenhaven van Pijenoord geopend was, stonden daar een aantal bootwerkers te wachten, waar onder H. K., die gedurende de staking bjj de Holland- Amerikalijn gewerkt had. Dit werd hem door andere bootwerkers verweten, die hem te lijf gingen en mishan delden. K. maakte toen gebrnik van een re rer en loste eenige schoten om zich de geweldplegers van het lijf te honden, waarbij eeu voorbijganger, de 24-jarige loswork- man Petrus Antonette, in de maagstreek levensgevaarlijk werd getroffen. K. hadden aangevallen, Eenige van zijn in hechtenis 'greetüeï?. Te 's-Gravenzsande zijn twee jongens, v. d. E. en V., oud 9 en 13 jaar, bij het baden in zee verdron ken bet lijk van een der jongens is nog niet terug gevonden. Harsingcrhorn. In de polders Waard en Groet, alsook binnendijks (eene hier gebruikelijke uit drukking voor aangrenzende andere polders) is de hooi oogst afgeloopen. Niettegenstaande de lange duur en tegenweder, is het hooi hier van uitstekende kwaliteit en is de teelt zeer overvloedig. Sommige velden, pas van de hooimijten ontdaau, worden weder ten tweede male ge maaid. Ook de bonwgewassen staan veel belovend, vooral de suikerbieten, waarvan weder veel meer zijn uitgezaaid dan het vorig jaar. Voornamelijk worden deze verbouwd voor de fabrieken te Halfweg en te Utrecht. Sclioorl. Da hoer A. J. Peeck is benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Tengevolge de groote hitte der laatste dagen komt in de Zaan de visch geheel aan de oppervlakte terwjjl veel doode visch rond drijft. Door een visscher werd op één morgen 140 pond doode baars in zijn netten gevonden. In de gemeente Borger (Dr.) zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk van paarden die men 's nachts in de weide lietde staarten afgesneden natuurlijk om de waarde van het paardenhaar maar ten koste van wel tienmaal die waarde der paarden welke dan- niet meer te verkoopen zijn. -v~. Thans is -het gelukt twee dezer dieven te betrappen terwijl zij gestolen paardenhaar vervoerden. In den tuin van den heer D. Wesseling, te Hoos- drecht, staat een Aloë in bloei van de soort, die gezegd wordt slechts eenmaal in de honderd jaar te bloeienl Voor zoover de eigenaar weetbloeide de plant in 45 jaar niet. Papavers. Een landbouwer te St. Anualand (eiland Tolen) heeft dit jaar als proef een gedeelte van zijn land met papavers bezaaid. Zooals bekend iswordt dit product evenals het koolzaad alleen om het zaad verboiftfff*; de struiken zijn zoo goed als waardeloos. Uit het zaad wordt de papaverolie geslagen. Het voor het eiland Tolen nieuwe gewas staat uitmun tend te veldede akkers zijn voldoende gevuld en de planten hebben de gewenschte lengte en ontwikkeling verkregen. Elke strnik draagt thans een aantal lila-kleu rige bloemen, alle enkel, ter grootte van gewone rozen daartusschen prijken verscheidene vnurroode. Zulk een veld levert een bekoorlijk gezicht op. Haringkarspel. De Directie der Hollandsohe IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft ongunstig beschikt op het door den Raad dezer gemeente ingezonden verzoek schrift om meerdere treinen aan de halte Schagerwaard te doen stoppen. De rekening dezer gemeente over 1899 wijst een ont vangst aan van f 16843.59s, een uitgaaf van f 16108,395 en sluit derhalvo met een batig saldo van f 735.20. Neemt men in aanmerking dat het batig saldo der rekening van 1897't welk als eerste post van ontvang op de rekening van 1899 geboekt is, f 1567,47s bedroeg, dan valt een achteruitgang te constateeren van ruim f 800. Die achteruitgang is het gevolg van buitengewone uitgaven, waarop bij het opmaken der begrooting niet, kon worden gerekend. Ned. Toonkunstenaars. Bij het den 21 te 's Hage gehouden examen der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging zijn van de 5 candidaten geslaagd de heerenJ. P. MoossdorfDoesburgvoor viool (L.O.)Th. A. Melchior, Rotterdam, voor onderwijs in de theorie der muziebe» en J. J. Poolman, 's Graven - hagevoor fluit eu contVabas (lager onderwijs)terwijl één candidaat heelt afgeschreven. Den 23 zijn van de 5 candidaten geslaagdvoor piano (lager onderwijs) me juffrouw A. Lourens, Rotterdam en voor koorgezaüg, de dames K. Bakker, Amsterdam, en A. H. Herrewijn, Nij megen. Amst. Vocaal-Kwartet. In overleg met den heer Joh. Messchaert, is door de Concert Directie >De aJgemeene Muziekhandel" v/h Stnmpff Koning te Amsterdam weder opgericht het Amsterdamsch Vocaal-Kwartet. Medewerkenden zijn Mej. Anna Kappel, sopraan, Mej. Anna Blaauw, alt, Jos'. Thijssen, tenor, Joh. Messchaert, bas. De repetities, onder leiding van den heer Messchaert, hebben reeds een aan vang genomen. Harddraverijen en wedrennen te Bergen. De wedrennen en harddraverijen, te Bergen gehouden op zondag, den 22, vanwege de Ken nemer Sport club, hebben weder een uitmuntend verloop gehad. Met het weder heeft men het gelukkig getroffen het programma liep vlug van stapel, ongevallen hadden niet plaats, kortom: het was een welgeslaagde dag, waarop de Sportclub inderdaad met genoegen mag terugzien. Hoe goed de baan bij de liefhebbers van sport staat aangeschreven bewijst wel het feitdat de extra trein die van Amsterdam naar hier reed zonder een tosschen- station aan te doen pl, m. 400 personen aanvoerde.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1