Donna Cristina. Onderwijzer, No. 87. Tweede blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. "WOENSDAG 25 J U L I. Herhaalde oproeping. PARIJSCHE BRIEVEN. feuilleton. Naar het Spaansch Nederland. A. PALACCIO VALDES. ALKNAARSCHË 00 Deze Courant wordt O 1 n s d a g-, Bonderd a g- en Baterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandon voor Alkmaar f ©»80 franco door hot geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlgko nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prfls der gewone advertentien Per regol f ©,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Aan de burgerschool te ALttBAAB, (Hoofd de heer F. J. AUKES), wordt gevraagd een in het bezit der akte voor de Fransche taal en der vrije- en orde-oefeningen. De jaarwedde bedraagt aanvankelijk f 650, die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f 50 kan worden ver hoogd tot oen maximum van f 800. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien f 100. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeente- bestnnr vóór «f op Augustus a.s. XXI. Parijs, 20 Juli 1900. De Tentoonstelling XVII. Het is hior verbazend warm, zoo ongeveer 90° Fah renheit in de schaduw en dat zon nog niet al te erg zijn, zoo wij maar niet bedreigd werden door gebrek aan goed drinkwater. De Parijzenaar loopt weldra gevaar zijn goede bronwater te zien vervangen door het vocht uit de Seine (rivier), doch de bewoners van de banliene, ten westen van Parijsdie het geheele jaar door niet anders krijgen als dit aan microben zoo rijke rivierwater, hebben thans zelfs daaraan al bijna gebreknit onze kraan komt een straaltje zóó dnn als een zijden draadje, de huismoeders worden zenuwachtig van het wachten, het duurt tien minnten voor eene emmer water vol is, dus wilt gjj een bad nemen, gaat dan maar gerust eerst eene wandeling maken, bij nwe tehuiskomst na een paar uur is misschien de badkuip vol. Gelukkig ziet hot er naar |uit, alsof een flink on weder ons regen zal brengen, dit is noodzakelijkanders kon het gebrek aan water soms de vreemdelingen wegjagen. En er zijn vele vreem delingen hier met de tentoonstelling, waarheen wij ons weder begaven om onze wandeling op het Champs de Mars voort te zetten, door de groepen IV, V en VI, de >Mécaniqne", de electriciteit en de middelen van vervoer. Hier is voor de vakmannen veel te zien en te leeren, wat ons betreft, wij slaan allereerst een blik op de in zendingen onzer landgenooten, en mogen dan wijzen op do diamantslijperij van M. A. Poliakuff te Amsterdam den Dynamo van 350 K® Watt en 500 Volts der Llec- trotechnische Industrie-Slikkerveeren blijven stilstaan bij de groote Machines van Gebroeders Stork Co. te Hengelo en den grooten Portaal-Kraan dier firma, met eene draagkracht van 10.000 K.G. De Hollandsche Sleutel, patent van Doyl, toont haar groot weerstands vermogen door eene dracht van 4000 K.G. op 1 meter, en verder zijn hier zeer goed vertegenwoordigd de Ne- derlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate riaal te Amsterdam de firma L. Smit en Zoon met eene electrisehe bootde fabriek van Stoom- en andere werk VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 24) Sedert dien dag veranderde haar houding tegenover mij aanmerkelijk. Ze toonde zieh minder wantrouwig en beduchtze vermeed niet meer met zooveel zorg mij recht in 't gelaat te kijken wanneer ik binnenkwam trok ze niet meer op eens een stroef gezicht. Allengs nam haar vrijmoedigheid toe ze werd gemeenzamer, en, binnen de perken van haar ingetogen aard, ook hartelijker. Haar bizondero kieschheid belette haar in woorden bescheid te doen op die, welke ik in haar bjjzijn had uitgesproken doch zij spande zich op aandoenlijke wijze in om mij te kennen te geven dat ze er zeer mee ingenomen was. Op een middag sprak men over zekere voorwerpen die ze gekocht had en die ze in den winkel vergeten had mee te nemen. Marti wilde er een huisknecht om zenden. Daarop zeide zij schijnbaar onverschillig weg Meneer Ribotmoet u niet door de Calle de San Vicente Nu, doe me dan 't genoegen 't voor me te halen, en breng 't me van avond." Ik was overgelukkig met die opdracht, 's Avonds, toen ik haar 't pakje overreikte, nam ze hot met nog grooter onverschilligheid aan. »Dank n zei ze koeltjes, zondor mij aan te kijken, 't Doet er niet toe ik was zeker, dat het al3 een belooniDg voor mij bedoold was. Ik voelde me rustig en gelukkig Doch den dag volgondo op dit kleine en aangename voorval bereidde 't booze fatum mij de grootste ontstel tenis, die ik in mijn leven van gevaren en wederwaardig heden ooit ondervonden heb. Noch toen ik aan den grond tuigen van H. Jonker Zn.; de firma G. Dikker en Zoon te HeDgelo; benevens Diepenveen, Leis en Smit te Kinderdijk. Nog zonden wij bijna vergeten, want dit ligt ook zoo achteraf, de afbeelding van etm huis van den sigaren fabrikant C. J. Boele te Kampen met den Nienwsten brandladder van staaldraad en ijzer, uitgevonden en ver vaardigd door Willem de Vries Wzn. In hoeverre bagger-machines tehuis behooren onder de middelen van vervoer, weten wij niet jnist te ver- klaron, maar zeker is, dat wij in deze groep VI vinden de firma A. F. Smulders van Rotterdam, met afbeel dingen in het klein van booten met zand- en modder- znigers, vervaardigd voor het keizorlijk gonvernemout van Rusland, met oen sleepboot met zandzuiger en tee- keningen van den Zandzuiger »Neptunus", een elevatenr baggermachine, een Excavateur-zijdewerker voor de werken in de Solo-vallei enz. enz. De firma L. Smits Zoon te Kinderdijk hoeft hior ook een bagger-boot, met zuiger en uitwerper. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft eene geheele zaal met al hare signalen, haar blocksy- steem enz., waarbij wij niet vergeten mogen de Alk- maarsche ijzer- en metaalgieterij, fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Alkmaar. Groote kaarten toonen ons de ontwikkeling der H. IJ. S. M. van 1830 tot 1898, de toename in kilometers van de lengte der spoor wegen in exploitatie, de ontwikkeling van het personen- en goederenverkeer, de opbrengst der vervoerde personen en goederen, de ontwikkeling van het verkeer van bagage, bestel- en ijlgoed, alsmede van paarden, rijtuigen on vee. De maren dezer zaal zijn versierd met twee teekeningen op glas, voorstellende gezichten op Amsterdam en Rot terdam, verder zijn die muren behangen met afbeeldingen van Zaandam, Nijmegen, Baarn, de Moerdijk en Sche- veningen en met do afbeeldingen der Nederlandscbe boe rinnen in nationale kleederdracht van Leenwarden, Zaan dam, Marken, Zwolle, Staphorst, Axel, Tholen, enz. enz. Nog wijzen wij op een fiaaien spoorwagen le en 2e klasse nit de »Pletterij", voorheen L. J. Enthoven Co., te 's-Gravonhago, op het Gedenkboek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs 1847—1897 bij gele genheid van het 50jarig bestaan dier instelling, op tee- keuingen van het Noordzeekanaal te IJmuiden, de verbe tering der vaart van Rijn en Lek, den waterweg van Rotterdam naar Zee, en eindelijk op de zeer fraaie ten toonstelling der Werf Conrad te Haarlem, welke, met al haie sehepon en booten, in het klein nagebootst, bepaald uitmnnt. Na deze wandeling zijn wij zoo vrij aan ons diner te denken, om vervolgons oen avondfeest bij te wonen, want heden vrijdag is de »jour select'', dan kost het entrée 's avonds 4 tickets. Daarover dus een volgend maal. De tickets kosten heden 30 centimes, dos zelfs voor eene fijne soirée op de tentoonstelling is 4 tickets tezamen h fr. 1,20 of 60 centen nog niet eene groote uitgave. Wij, correspondenten, hebben gelukkig onze permanente en- trée-kaart. J. M. T. liep in de Rio de la Plata noch toen hooge zeeën ons het dek en een deel van 't bovenwerk afrukten in het Engelsche kanaal voelde ik mijn hart zóo beklemd als toen. Zij die gezonden was om mij zulk een wreede bezoeking te brengen was Donna Amparo. We waren met ons drieën in de naaikamergenoemde dame, Cris tina en ik. Terwijl zij bezig waren te werken, bladerde ik in een album, waar al de familieportretten en die van een aantal vrienden en kennissen in waren. Ik vroeg en Donna Amparo deelde me telkens medewio de origi- neelen waren. Cristina zeide geen woord. »Wio is dit allerliefste moisje vroeg ik, kijkend naar het portret van een meisje van tien of twaalf jaar. Wat 'n mooie oogen 1" »Kent u haar niet? Da's Cristina." »Oeh!" riep ik verrast uit. Eu mijn blik naar de bedoelde wendende zag ik dat ze klenrdo. »Ze ging toen nog op school. Ze zag er toen snoezig nitvindt n niet »Zeker," antwoordde ik schuchter. »Mama, zeg toch niet zulke dwaze dingen. Ik lijk daar wel een geplukt vogeltjeriep Cristina lachend. »Wat, een vogeltje zeide haar moeder verontwaardigd. »Je zag er allersnoepigst nit. Van toen af ben je een heeleboel achteraitgegaan, met den dag. Je zon wel willen, dat je er nog zoo uitzag als toen 1 Laat meneer Ribot dat na maar 's zeggen." >Mevronw," mompelde ik, eenigszins verlegen, onge twijfeld zag ze er in dien tijd heel lief nit maar ik geloofdat het niet haalt bij nn." Cristina werd nog rooderboog het hoofd voorover en ble f ernstig «n stil vóór zich kijken. Haar moeder ging ongestoord op 't onderwerp door. Ik dorst haar niet openlijk tegen te spreken, en bracht maar oenletter grepige antwoorden of gezegden van twijfelachtige bedoe ling voor den dag. Ten slotte lieten we de zaak rusten ze was voor mij wat gevaarlijk en kort daarna kwam men zeggendat do kapster er was en Cristina ging naar haar kamer. Ik bleef in 't albnm bladoren en Douna Amparo de ivoren naald hanteerenwaarmee ze haar kantwerk Het Technlkum JHIttwelria, eene onder Staats toezicht staande instelling voor hoogor technisch onderwijs tot vorming van electrotechnische on maohine-ingenienrs, technici en meesterknechts, tolde in het 33e leerjaar 2734 bezoekers. Het onderwijs in de electrotechniek is ook in de laatste jaren aanzienlijk nitgebroid en wordt ook zeer krachtig gesteund door de rijke verzamelingen, laboratoriën, werkplaatsen en maehineriën. Het winter halfjaar begint 16 October en voor hot kostelooze voor bereidend onderwijsdat 25 September een aanvang neemt, kan men zich alle werkdagen, van begin Sep tember af, aangeven. Uitvoerig programma met inlich tingen wordt kosteloos door het secretariaat van het Technikum Mittweida (Koninkrijk Saksen) verstrekt. Het Technikum Mittweida verkreeg bij gelegenheid der Sak- sisch-Thnringsche tentoonstelling te Leipzig de hoogste onderschoiding, de Koninklijk Saksische Staatsmedalje, »voor den zeer verdienstelijken arbeid, door haar op het gebied van technisch onderwijs verricht." Ook een record. Men schryft nit Oostelijk Zeenwsch-Vlaanderen aan de »N. R. Ct.": Ook oen record 1 Ieder jaar komen omtrent dezen tijd hier tal van Belgische mannen en vrouwen welke behulpzaam zijn bij het trekken van vlas. Het vlas wordt met beide handen tegelijk nit den grond gerukt. Zes znlke dubbele handgrepen noemt men een schrank en daarvoor wordt een halve cent betaald. Nn zijn vele arbeiders buitengewoon handig in het trekken van vlas en weten daardoor een aardig daggeld te verdienen. Hij, die de meeste schranken per dag kan trekken wordt »de koning" genoemd. Verleden jaar had vde koning" 1001 schranken per dag getrokken doch dit jaar is hy geslagen door L. Jansens te Stekene die te Axel op één dag 1024 schranken vlas bijeen wist te brengen. JUcn Haag. Door de politie is aangehouden een 27-jarige loopknecht van een kleedermaker alhier ver dacht van diefstal van f 1500 ten nadeele van zijn patroon. De 30-jarige wisselwachtor van den Staatsspoorweg alhierv. d. K.is dezer dagen bij het rangeeren van oen trein op het daarvoor bestemde terrein onder de wagens geraakt en onmiddellijk gedood. Zijn verminkt lijk werd lator door een anderen rangeerder op do baan gevonden. De ongelukkige was gehuwd en vader van 5 kinderen. Te IJmuiden speelde dezer dagen de twaalfjarige Hendrik van Gaal op een wagen van het zand-spoor. Door een stoot van de locomotief sloeg hij er af en geraakte tnsschen de wagens beklemd. De borst werd geheel ver pletterd en de knaap was terstond dood. Te Warder is zekere P. Hornan, van Scharwoude, 25 jaar ond door de hitte bevangen hy zakte ineen, en was spoedig een lijk. Homan was nog ongehuwd. maakte. We bewaarden het stilzwijgenmaar drie of vier maal, dat ik opkeek, merkte ik, dat ze mij hinderljjk aanhoudend aankeek. Eindelijk bespeurde ik, dat ze ophield te werken, naar ik vast geloofde om mij meer op haar gemak te knnnen aankijken. vMeneer Ribotsprak ze zoer zacht. Ik meende gerechtigd te zijn om net te doen alsof ik niets hoorde. »Zog's, meneer Ribot." »Wat zeido n mevrouw antwoordde ik doende alsof ik erg afgetrokken geweest was. »Kijk n me 's recht aan." vHoe zoo Ik begrijp u niet." »Ik zeg u me 's recht aan te kijken." Aangezien ik al druk bezig was te doen wat ze vroeg, zon dat verzoek een onzinnige overbodigheid zijn ware 't nietwat erger is, in hooge mate verontrustend. Breng u nn nw stoel wat naderbij." De nieuwe eiscb scheen mij nog ontzaggelijk meer ver ontrustend. Ik haastte mij niettemin haar bevelen to gehoorzamen, en liet mijn stoel met onheilspellend gokras langs den grond schniven. En een bedaard en onbevangen gezicht zettende hoe ook in strijd met mijn gemoeds toestand op dat oogenblik wachtte ik af, wat ze zon gelieven te zeggen. Donna Amparo keek me glimlachend aan en na een lange aanschouwing zeide zij Meneer Ribot, n is verliefd op mijn dochtor Cristina." Eerst werd ik bleek, daarna vuurrood, toen weer geel, groenblanw Om kort te gaan, ik geloof, dat mijn gezicht eeuigo seconden achtoroen een regenboog was. Mevrouw Ik Hoe kan n zoo iets veron derstellen Van m'n leven niet heb ik er aan ge dacht zelfs Wat 'n idee Donna Amparo, mij in dien toestand vanvreesolijke agitatie ziende, kreog een schrik, en werd zelf ook bleek. Hoe moet ik er wel uitgezien hebben want ze greep onmiddellijk naar haar flesehje met vlngzout, pakte mij met tie eene hand aan mijn hoofd en stopte me met de andere het flesehje onder den nens. Ik had op dat oogenblik nogal vliegop Inoodig Ik weerde zoo goed als ik kon het voorwerp af, bedankte haar, en met onduidelijke woorden en hapo-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5