Burgeravondschool ut i-immera in 1 Li hu. Donna Cristina. Onderwijzer, No. 87. Honderd en tweede jaargang. 1900. 27 JULI. V RIJ D A G Herhaalde oproeping. Buitenland. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. FEUILLETON. Naar liet Spaansck A. PALACCIO VALDÈS. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f©,lS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. ALkJHAARSCHE Donderdag- Abonnementsprijs voor Alkmaar t 0,8© franco door het geheele rjjk ff 1, 3 Nummers f ©,06. Deze Courant wordt Blnsdsg-, eg Katerdagavond uitgegeven, pér 3 maanden Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Aan de burgerschool te ALKBA AB, (Hoofd de heer F. J. AUKES), wordt gevraagd een in tót bezit der akte voor de Fransche taal en der vrije- en orde-oefeningen. De jaarwedde bedraagt aanvankelijk f 650, die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f 50 kan worden ver hoogd tot een maximum van f 800. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien f 100. Btukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeente bestuur vóór óf op 6 Augustuses. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1900/1901zal plaats hebben op Bonderdag 9 Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursns en op Vrijdag ÏO Augustus voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, telkens des avonds van 7 —9 uren in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f5. per leerling f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrJJ voor hen die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaats ruimte is kunnen oud-leerlingan, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld wordeu aangenomen. Tevens wordt nog medeged eld dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen ver zuimen van de school zullen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur H. VAN DER HEIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van Dinsdag 17 Juli 1900, no. 18, aan L. GILLES, alhier, vergunning verleend hebben tot het oprichten van eene likeurstoker jj, in tet perceel Breestraat, wijk A, No. 30, kadastraal bekend in Seetie A, nr. 1853. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. BULCHB. De Durgemeesters van Brussel, Antwerpen, Luik en Gent besloten een manifest aan de Belgen uit te vaardigen, waarin zij het zenden van een vrijwilligerscorps naar Chiua aanprijzen. De Bolgo-Chineesche vereeuiging voor in- en uitvoer, die 9 kantoren bezit aaii den spoorweg van Hankow, heeft per telegram van den 19den Juli van Hankow ver nomen, dat het kantoor te Kouang Tcheou verlaten moest worden en daarna door de Boksers geplunderd werd. Den 25 is uitspraak gedaan iu het bekende proces tegen de gebr. Oppenheim o.a. (in zake den Transvaal- schen Spoorweg naar Selati en de daarmede in verband staande financieele knoeierijen). De heeren Oppenheim en de advocaat Henri Warnant zijn ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld de bankier Terwagne tot zes maanden. Louis Warnant en de Fransche industrieel Baconnier zijn vrygesproken. CHIUA. Steeds komen er nog berichten, dat de ge zanten nog in leven zouden zijn, doch eeuig rechtsireeksch bericht van beuzelven, (behalve het verdachte telegram, dat van den Amerikaanschen gezant Conger heet afkom stig te zijn) laat nog immer op zich wachten. De Chineesche regeering kondigt nu aan, dat de gezanten op weg zijn naar Tientsin, en als dit werkelijk waar is, mag men dus verwachten spoedig nader van hen te zullen hooren. Opmerkelijk is het, dat in deze berichten in het geheel geen sprake is van de overige vreemdelingen, die te Peking waren. Ook daaromtrent zullen bij de voorge spiegelde aankomst van de gezanten te Tientsin wel ophel deringen worden verstrekt. Volgens een telegram uit Tientsin van 19 Juli zal de tocht naar Peking door de Verbondenen vroeger begonnen worden dan men eerst voornemens was. Waarschijnlijk zal het korps tegen het eind der maand vertrekken. Echter zal niets definitiefs worden bepaald vóór de aankomst van generaal Gateln, die in enkele dagen wordt verwacht. Chineezen uit don omtrek, dL hier zijn aangekomen, melden, dat de keizerlijke troepen de Boksers dooden, waar zij ze vinden, onder voorgeven, dat de Boksers hen hebben misleiddoor ze te betrekken in een hope- loozen strijd. EAGEIiA'AD. Omtrent den toestand in Ashanti ontvangt de Regeering gunstige berichten. Kolonel Willcockx heeft een lang telegram gezonden aan minister Chamberlain over de bevrijding van Coomas- sie. De kolonel is den 15 Juli Coomassie binnengerukt. De stank door de lijken verspreid was onuitstaanbaar. Men zag niets dan brandende puinen. Het garnizoen was zoo verzwakt, dat het geen aanval van de Ashantis meer had kunnen doorstaan. De kolonel heeft Coomassie verlaten op 17 Jnli, er een bezetting van 150 frissche inlandsche soldaten latend, met 3 blanke officieren en levensmiddelen voor 7 weken. Men moest de soldaten van het onde garnizoen meest VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. .25) Ik ging de denr nit in een toestand van onbeschrijflijke verlegenheid. Ik voelde me toornig, woedend tegen die vronw, welke met zooveel lichtzinnigheid en onbesuisd heid den sluier oplichtte der gevaarlijkste gebeimen, de grootste intimiteiten van haar familie. Ik noemde haar, ziedend van ergernis, ezelin, lomp wijf, slechte moeder. Mjjn toorn ging zoover, dat ik haar beschnldigde van koppelaarstersneigingen, dat ze geboren was voor de rol van een Celestina. Doch allengs kalmeerde ik, en met de kalmte kwam ook de rechtvaardigheid. Dmna Amparo was een volmaakte zottinmaar geen slechte vronw. Al dia verschrikkelijkheden, die ze voor den dag gebracht had, kingen in de eerste plaats af van haar gebrek aan oordeel, en dan van haar gevoeligen aard, waaraan ze na eenmaal geen weerstand kon bieden, 't Was een hart, dat wegsmolt als boter voor den eerste den beste. Zij had er behoefte aan, dat men haar zorg wijdde en ver troetelde, evenals een kind of een hond, en evenmin als deze maakte zij een onderscheid tusschen de handen, die haar liefkozingen toedienden. Toen ik deze overwegingen, die langzamerhand in mijn I geest minder woeste gevoelens opwekten, gedaan had, I kon ik evenwel niet nalaten te bedenken, dat, als 't noodlot Cristina ons bewnst gesprek ter oore deed komen, zij door den grond zon zinken van schaamte. Ik vond haar in 't kantoor met haar man en Castell. Emilio, die zijn fameus canalisatie-plan in de provincie Almeria begon te organiseeren en tot uitvoering te brengen, was in een uitstekend humeur. Ik vermoedde, dat Castell hem ten slotte eenige fondsen voor de zaak verschaft had. Hij praatte als Brugman, en spotte op vriendschappelijke wijze met het theoretische scepticisme van zijn vriend en diens gebrek aan geestdrift voor zaken. Als hij de middelen bezat, waarover Castell beschikte, zou hij spoedig de rijkste man van Spanje wezen, terwijl hij dan tevens brood zou verschaffen aan tal van huisgezinnen, en 't land vooruit zou brengen. Toen ik binnenkwam, leidde hij den stortvloed zijner aardigheden naar mij af, en dreigde mij een vrouw te zullen bezorgen binnen den tijd van twee maanden, zonder eenig uitstel toe te staan. Zoodra de heugelijke familiegebeurtenis plaats zon hebben, waarop we allen hoopten, zon hjj naar Almeria vertrekken, ten einde de studies voor 't kanaal goed vooruit te brengen. Hij haalde een hoop portefeuilles uit de kast, en liet me de plannen zien, legde ze nit, besprak ze uit- voerig, en trachtte mij hetzelfde enthousiasme er voor in te boezemen, dat hem bezielde. Ik luisterde aandachtig, maar alleen voor de lens. In derdaad verloor ik over de papieren heen Castell's be wegingen, die me verdacht waren begonnen te schijnen, niet nit het oog. Ik zag hem handig manoeuvreeren, om bij Cristina te komen, die in de holte van 't balkonraam in een boek stond te bladeren. Toen hij dicht bij haar was, merkte ik, dat hg, met het voorwendsel, om het boek in te zien, dat zij in de hand hield, zijn wang vlak bij de hare bracht, zoodat ze elkaar bijna raakten en, ofschoon ik, daar hij met zijn rug naar mij toe stond, de beweging zijner lippen niet zien kon, begreep ik, dat bij zacht eenige woorden tot haar richtte. De jonge vronw hield haar hoofd met een heftige beweging af en trachtte zich te verwijderen, doch zie, Castell hield haar tegen, door haar bij den pols te vatten. Tegeljjkertjjd trachtte hij haar een briefje tusschen de vingers te stoppen. Cris tina weigerde het aan te nemen. Ze harrewarden een oogenblik in stilte. Mijn hart sprong op in mijn borst. Ik duchtte, dat Marti het hoofd zou omwonden en be speuren wat er gebeurde. Niet om dien schurk van een Castell, zooals men licht begrijpt, maar om voor mijn allen in hangmatten vervoeren zoo uitgeput waren zg. Met vele moeilijkheden dorfh zonder een Schot te los sen, kwam Willcockx 3 dagên lateb te-Bekwai aan. KUIB-AFHIHA. Uit Bronkhorstspruic (een plaats ten oosten van Pretoria aan de Delagoa-lijn) wordt van den 24 geseind: »Een algemeeDe voorwaartsche beweging oostwaarts is aangevangen. French bevindt zich met twee brigades in het zuiden Pole Carew in het centrum, generaal Hamilton en kolonel Mahon in het noorden. Toen de Boeren van den opmarsch der Engelschen kennis kregen, ontruimden zij al hunne stellingen. Men zegt, dat zij thans noordoostwaarts trekken, in de rich ting van Lijdenburg, werwaarts ook President Kruger op weg is. Een gedeelte van de vijandelijke krijgsmacht blijft in het noorden in het Bushveld, van waaruit zij zal trach ten de verbindingen der Engelschen te verbreken. De bruggen hier zijn geheel en al vernield. Desgelijks twee kleinere bruggen, twee mijlen westelijk van hier. Men acht het onwaarschijnlijk dat de opmarsch der Engelschen naar Middelburg betwist zal worden." Volgens een telegram van 25 Juli is de spoorweg en telegraafgemeenschap met Roberts hersteld. Hij seint dat zich in den door den vijand nabij Roodewal buitge- maakten trein met voorraden twee officieren en twee honderd man Welsh Fusiliers bevoudeu, die meerendeels gevangen zijn genomen. Het departement van Oorlog te Londen verklaart, dat nog niet opgeheldord is of de trein, die te Roodewal buitgemaakt is met 200 fusiliers, dezelfde is als de trein met 100 Hooglanders waarvan de verovering vroeger werd gemeld. Verder seint lord RobertsBaden-Powell bericht van Majatopas 22 Juli, dat de kolonels Airey en Lussington met slechts vier honderd man, duizend Boeren uit eene sterke positie hebben verdreven en hen met belangrjjke verliezen uiteengejaagd. Het verlies aan Engelsche zjjde bedroeg zes dooden en negentien gekwetsten. Eindelijk hoort men iets van de troepen van Generaal Carrington, die, gelijk men zich herinneren zal, te Beira ontscheept en over Portugeesch grondgebied getrokken zjju om den Transvaal uit het noorden binnen te vallen. Een telegram van 24 Jnli meldt, dat Carrington met de Rhodesian veldmacht het eerste gevecht geleverd heeft tegen de Boeren. Carrington viel den 23 de Boerenstel- ling bij Selonsrivier aanna een hevig gevecht werd deze stelling bij den stormaanval genomen. De Engel schen verloren vier dooden en negentien gewonden. De verliezen der Boeren waren zwaar. Gelijk wij reeds in eens vorig nummer meldden heeft Roberts bevolen, dat de vrouwen der in het veld zijnde Boeren Pretoria verlaten zullen. De »Daily Express" ontving den 23 Juli een telegram van Machado-dorp, waarin gemeld wordt dat 600 vrou wen eu kinderen van Pretoria in Barberton aankwamen, waaronder ook de dame$ Kruger, Botha en Meyer waren. vriend eeu groot schandaal en een pijnlijk leed te ver mijden, deed ik al 't mogelijke, om hem af te leiden. Verscheidene malen wendde Cristina den blik met een uitdrukking van schrik naar onsen, er niet in slagende zich los te maken, en vreezende wat er onfeilbaar ge beuren zon, als die strijd nog eenige seconden voortgezet werd, besloot zg het briefje aan te nemen, dat ze oh- middellijk tusschen haar vingers in elkaar frommelde en verborg. Daarop kwam ze bleek en met een glimlach op haar gelaat naar ons toe, en begon ook naar de planneu te kijken terwijl ze haar best deed, om onverschillig te schjjnen. Doch haar gezicht verloor niet de intense bleek heid, die er op lag, en haar heele lichaam beefde. Wat Castell betreftik heb nog nooit een kalmer, on verschilliger houding, zoo zonder eenige gedwongenheid gezien. Hg bleef een oogenblik onbewegelijk met de handen in de zakken door het laam naar de straat kijken. Daarop begon hij in de kamer op en neer te loopen. Nu en dan wierp hjj een snellen, onderzoekenden blik op Cristina. In weerwil van den diepen afkeer, dien hjj mjj inboe zemde, kon ik ik niet nalaten zijn ongeloofljjke stout moedigheid te bewonderen, en tegeljjkertjjd benijdde ik het volkomen zelfbedwang en het onwrikbaar zelfver trouwen, dat die man had. Ik heb geen ander gekend, voor wie de overige schepselen minder in tel waren. Ik verloor de hand niet nit het oog, waarin Cristina het briefje had verfrommeld. Emilio sloeg eindelijk de portefeuilles dicht, zonder nog klaar te zijn met zijn el lenlange uitleggingen. Daarna stond hjj op van zijn stoel, en hield Casteil onder 't op- en neer wandelen tegen. »Of je wil of niet, je zult je ten slotte voor die zaak interesseeren,'' zeide hjj voortgaande met gekheid maken. »Je weet wel, dat ik er niet voor deug, Emilio," ant woordde de ander met een kalmen beschermenden glimlach. »Om te werken, nee, dat weet ik. Maar als een soort Chineesche afgod kun je me een grooten dienst bewjjzen. Omdat je rijk bent, en doorgaat voor een man van kennis (ofschoon je alleen weet waar je niets aan hebt), heb ik je noodig, om je op de meest iu 't oog loopende plaats te zotten, als president van den Raad van Administratie.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1