Laatste Berichten. Stadsberichten. l)e Oorlog in Zuid-Afrika. De Cliineesche quaestie. BliKüDÜLiJRD S'fAüD. Heden Benrsvacantie. 284 338 338 257 393 f 51, kaarsen a f 17 en petroleum a f 15.06, alles aan H. W. Holsmuller, te Alkmaar, en paardenvet f 12 aan van Beunen te Rjjp. Te Dordrecht is door het omvallen van een petroleumtoestel een dienstmeisje in brand geraakt. Zjj snelde de straat op, alwaar hulpvaardige handen met water en een wollen deken de vlammen doofden. Zeer ernstig gebrand werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij den volgenden dag is gestorven. Den 25 is de arbeider G. te rs Uravczande, toen hjj in het veld werkzaam was, door de hitte bevangen en bezweken. De man laat vrouwen negen kinderen achter. Ursem. Den 24, 's middags, verspreidde de mare zich door ons dorp, dat een 21/jjarig meisje, sedert 11 uur, verdwenen was. Niettegenstaande allerlei pogingen in het werk gesteld werden, mocht men er niet in slagen haar te vindentotdat men den 26, 's morgens, haar ljjkje vond in de ringvaart, onmiddellijk bij de ouder lijke woning. Wcstgraftdijk. Den 26 ondervond een Engelsch stoomjacht weer, hoe moeielijk de vele bochten in het Noordhollandsch kanaal het varen maken. Bij Westgraft- dijk voer de boot in den djjk en veroorzaakte daar eene schade, die op ongeveer f 100 geschat werd. De landbouwer J. M. uit de Graftermeer reed met een jong paard vóór en een ouder paard achter den wagen langs het Noordhollandsch kanaal naar zijnen vader. Bij Westgraftdijk schrok het jonge dier voor eenen hoop steenen en sprong in het water, den wagen en het andere paard meetrekkend. De eigenaar en zijn zoontje wisten zich gelukkig te redden't paard achter den wagen rukte zich ook spoedig los en werd gered, 't Jonge paard verdronk en werd na veel moeite met den wagen op 't droge gehaald. Uitgeest. Uitgenomen een enkele vechtpartij is de kermis zeer rustig afgeloopen, begunstigd door heerlijk zomerweder. Den eersten dag waren er veel vreemde be zoekers. O.a. werden de schouwburgtent van Hart en de stoomdraaimolen van de wed. Dobbelaere beide druk bezocht. Ambtenaren der JV. Z.-A. 8.-M. Blijkens een bij de Directie der «Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij'' ingekomen te legram van den Consul-Generaal der Nederlanden te Kaapstad, is op 26 dezer het derde stoomschip Ha- warden Castle" van Simonsstad vertrokken met 250 ge- emploijeerden der Maatschappij aan boord. Ook van deze personen zijn de namen niet bekend. Waarschijnlijk zal de «Hawarden Castle" deze passa giers te Ylissingen ontschepen. Naar het »Hbld." verneemt, bestaat het voornemen Hr. Ms. pantserdekschip Friesland" in de eerste heltt van de maand Augustus uit de wateren van Zuid-Afrika naar Nederlandsch-Indië te doen terugkeeren. Het Bestuur van de Groenteu-vereeniging te Win kel heeft met den Rijkstuinbouwleeraar, den heer J. G. Hazeloop, een plan ontworpen voor een cultuurproef met het kweeken onder glas van kropsla, wortelen, bloemkool en komkommers. Voor de proef zullen 20 ramen in ge bruik worden genomen. Uit den goeden ouden tijd. De heer Adrianus Stellingwerf, schoolmeester en voorganger te Sneek, op het einde der 17e eeuw, presen teerde in den Sneeker Almanak «zijn dienst aan alle heeren, kooplieden, burgers on huislieden, om hunne kin deren op eene goede, korte en fundamenteels wijze tref felijk te leeron lezen, schrijven, rekenen, cijferen, muziek- en psalmenzingen, sampt boekhouden, op de maniere van Italianen en op zijn scheeps, noodig voor alle schrijvers en anderen, in dienst zijnde van de Oost- en West-Indische Compagnie en dit alles voor een zeer geringen prijs". Ëxamen Acd. Toonkunstenaars. Van de 5 candidaten zijn den 26 geslaagd voor piano (L. O.) de dames J. H. Pannekoek, 's-Gravenhage en C. C. Visser, den Helder, de laatste leerlinge van mej. A. Weber te Alkmaar. Den 27 zijn te 's-Hage van de 5 candidaten geslaagdvoor piano de dames D. C. Rauwerda, Leeuwarden J. H. C. Brand, Amsterdam M. Reinders, Noordbroek en H. M. Jansen, Harlingen. Nabij Landsmeer is de boerderij van den land man Honingh afgebrand, vermoedelijk door hooibroei. en rumoerigheid haar menig keer een schrik bezorgd had, nog nooit zoo uit haar slof geschoten was. Ze vuurde ons aan, juichte ons toe, wierp ons met kastanjes en amandelen, en toonde zelfs lust om mee te dansen. Emilio en haar moeder beletten het haar om den toestand, waarin zij verkeerde. Maar haar mond hield niet op met aardig heden en kwinkslagen te doen hooren, die het gezelschap in lachen deed uitbarsten. Ze had een levendigen geest, en bovendien liet ze haar woorden met een zekere bruuske natuurlijkheid ontsnappen, die den indruk op de hoorders verhoogde. Een enkel scheen me wat gewaagd toe maar ik bewonderde haar zoozeer, dat ik er niet op lette. Wan neer men veel en op gekscherenden toon spreekt, is het schier onmogelijk, zich binnen de perken der voorzich tigheid te houden. »Dat gaat best zoo," zeide Sabas mij in 't oor, toen ik weer was gaan zitten. »Nu moet je er geen gras over laten groeien. Maak je nu aangenaam bij mijn oom. Praat hem over het stijgen van de cacaoprijzen." Ik lachte erom maar ik ging er niet op in. Ik ging voort met Isabelita het hof te maken, met de stilzwijgende goedkeuring van iedereen. Ik vergis meDonna Clara richtte nu en dan haar oogen op ons met nog wat meer gestrengheid dan ze gewoonlijk al uitdrukten, en fronste haar Bourbon-neus, terwijl ze sipte aan een drank van chufas (soort aard-kastanjes). Ik weet niet of ik 't me uit vrees verbeeldde, maar 't leek me, alsof ik haar twee of driemaal het woord shocking hoorde mompelen, 't Zou niets vreemds wezen, want deze doorluchtige ma trone verkoos in moeilijke gevallen het Angel-Saks sche taaleigen boven haar moederspraak. Wat ik wel, zonder vrees, dat iemand me tegen zal spreken, kan verzekeren, is, dat ik haar meer dan een kilo aardnoten zag eten, en dat deze bezigheid, hoe alledaagsch op zichzelve ook, geen greintje aan haar majesteit te kort deed. Eindelijk kwam het uur, om naar de buitenplaats terug te keeren, en dan in 't rijtuig te stappen, dat ons naar de stad zou brengen. Maar op 't oogenblik, dat wij den tocht zouden ondernemen, voelde Cristina zich onwel. Ik zag, dat ze bleek werd, en herhaalde malen Naar men uit Hasselt meldt, zijn dezer dagen e 1 kostbare melkkoeien, uit Nederland over Mae- seyck ingevoerd, door de hitte bezweken. Botterdam. Den 27 is de bootwerker J. L. Vrees wijk oud 39 jaardoor een ander met een mes achter het rechteroor ernstig verwond. De dader, Piet Grootenboer, was smoordronken. Nadat hjj eerst met verscheidene andere personen ruzie had gezochtkwam hij te staan tegenover Vreeswijk dien hij met een knipmes de verwonding toebracht. Hjj heeft bekend den aanslag gepleegd te hebben. De toestand van het slachtoffer is levensgevaarlijk. De hoofddader van een troepje bootwerkersdat dezer dagen een niet gestaakt hebbend kameraad mis handelde, is naar de gevangenis overgebracht. Drie anderen, die zich nog in voorloopig arrest bevonden, zijn vrijgelaten. Mede is naar de gevangenis overgebracht een bootwerker, die twee weken geleden een ander werkman had mishandeld. In den avond van den 26 brak te Botterdam brand uit in de borstelfabriek van A. W. Levoir. De geheele fabriek was in dikke rook gehuld en de brand weerlieden moesten met rookmaskers met saamgeperste lucht het geheele gebouw doorzoeken ten einde de oor sprong van den brand to ontdekken. Te Haarlem werd bij het pompen van petroleum uit eene tankschuit in de leiding naar het reservoir op de Phoenix", wat olie in het Spaarne gemorst. Toevallig stak een werkman zijn pijp op en wierp de lucifer in het watermet het gevolg dat de petroleum, welke in middels tegen een schip was aangedrevenvuur vatte en de boeg van het vaartuig in brand geraakte. Door het schip te verleggen wist men nog de vlam te blus- schen. Internat, kegelwedstrijd. De Nederlandsche kogelaars zijn uitgenoodigd tot deelneming aan een «internationalen kegelprjjskamp" (met geldelijke ondersteuning van hot gemeentebestuur) door de Vereeniging »Bol en Kegel" te Antwerpen. Deze kegelwedstrijd wordt aldaar gehouden van 12 tot en met 20 Augustus a. s. Voor den personeelen wedstrijd op vrije baan is als eerste prjjs beschikbaar gesteld een kunstvoorwerp ter waarde van f 100, zijnde een vaas van gebakken aarde, voor deze gelegenheid vervaardigd door den beeldhouwer Emiel Jespers. Onder leiding van »Bol en Kegel" wordt getracht het kegelspel in België op dezelfde leest te schoeien als in Nederland en samenwerking te verkrijgen tusschen Noord en Zuidnederlandsche kegelaars. De Haarlemsche Kegel club »De Kroon" verleent daartoe hare medewerking. LONDEN, 26 Juli. Lord Roberts seint: Generaal Hunter viel 23 dezer de stelling der Boeren in de heuvels ten zuiden van Bethlehem aan. Na den ge- heelen dag gevochten te hebben, veroverde Hunter een heuvel. Er werd een aanval gedaan op een anderen heuvel die een nek beheerschte, maar er werd hevige tegenstand ge boden en de aanval slaagde niet. De lichte infanterie der Hooglanders werd door het zeer hevige vuur gedwongen terug te trekken. De Engelsche verliezen bedroegen onge veer 50 man. Den volgonden dag bezette Hunter een hollen weg achter den Neb, en den 25 ontruimde de vijand zijne stelling. LONDEN, 27 Juli. Lord Roberts seint uit Pretoria van heden French en Hutton zetten op 25 dezor de vervolging van den vijand voort. De eerste trok in de schemering de Olifantsrivier over; hij kon Middelburg zien liggen, en zag den vijand die, zeven mjjlen verder, in groote wanorde terugtrok langs den weg ten noorden van den spoorweg. Het was toen onmogelijk den vijand verder te vervolgen, daar de rest van Hutton's strijdmacht nog ten westen van de Olifantsrivier was en de regon bij stroomen neer viel. De regen hield den geheelen nacht aan, met een de hand naar 't hoofd en het hart bracht. Donna Am- paro's vlugzout hielp nietsevenmin het oranjebloesem water, noch het melisse-water, noch een der andere mid deltjes, die als trouwe vrienden steeds deze zenuwachtige dame overal heen vergezelden. Ze vorzocht een oogenblik alleen gelaten te worden met de vrouw van Tonet, die haar een kop lindebloesem toediende. Een kwartier later kwam ze kalm uit het huisje, maar met roode oogen. De zenuwcrisis had zich in tranen opgelost. De zon was al ondergegaan toen wij onzen terugtocht ondernamen, dwars door de maïsvelden en bosjes vrucht- boomen. Toen mijn ,bui van ridderlijkheid voorbij was, en die opwelling van ijdelheid, bij mij opgekomen door die veronderstelde bewondering van Isabelitagezakt was, werd ik stil en terneergeslagen. Ik wandelde een poos met haar en Matilde, steeds pogingen doende om het te verbergenmaar inziende, dat het Onmogelijk was, en vreezende, dat men mijn humeur zou gewaar wordenbleef ik onder 't een of ander voorwendsel achter, om alleen te loopen. Ik was ontevreden overme- zelven. De hofmakerij van dien avond leek mij een ver raad gepleegd aan mijn gevoelens, aan de zoete en tee- dere liefde, die ik als een schat op den bodem van mijn hart bewaarde. Ik kon niet nalaten te denken, dat ik neergedaald was tot de lafste alledaagschheid. Ik duchtte terecht, dat Cristina, wier genegenheid en achting ik door mijn gedrag gewonnen had, mij van dat uur af zou min achten. En dit denkbeeld ontstemde mij vreeselijk. Sedert dat ze zich onwel voelde had ze me niet weder aangekeken, noch 't woord tot mij gericht. Het toeval wilde, dat ze er niet buiten kon met mij te spreken omdat ze haar horloge in de boerenwoning vergeten had, en er heen wilde terugkeeren om 't te halen, waarop ik mij haastte haar vóór te zijn. Toen ik ermee aankwam, wachtte ze mij een weinig van 't gezelsehap verwijderd af. «Dank u," zeide ze met met een ernstig gelaat, dat schier stroef keek, en wilde zich weer bij de anderen voegen. Ieder, die zulke liefdeswederwaardigheden heeft door gemaakt, zal mij gelooven, als ik hem zeg, dat haar boos gezicht mij een onuitsprekelijke vreugde gaf. (Wordt vervolgd.) krachtigen oostenwind. Eén officier stierf ten gevolge van uitputting. Onder de muildieren en ossen is een groote sterfte, maar de manschappen honden zich kranig. Hunter bezette Fouriesburg, waar hij mevrouw Steyn, de vrouw van den ex-president, vond en verscheidene Brit- sche krijgsgevangenen. Harrismith is nu de eenige terug- tochtsweg die nog open is voor den vijand in de heuvels van Bethlehem. Het zal hem moeilijk vallen, die plaats te bereiken met zijn kanonnen en wagens. Broadwood houdt steeds Christiaan de Wet in het oog, die eenige hooge heuvels bij Reitzburg, zeven mijlen tea zuiden van de Vaal, heeft bezet. P. de Wet, een jongere broeder van Christiaan, heeft zich te Kroonstad overgegeven. WASHINGTON, 25 Juli. De regeering der Vereonigde Staten heeft beslist het Chineesche voorstel geweigerd om de militaire operatiën tegen China te staken, als be looning voor het uitleveren van de gezanten naar Tientsin. BRUSSEL, 27 Juli. De minister van buitenlandsche zaken maakt de volgende depêche bekend Ketels, de Belgische vice-consul te Tientsin, zendt het volgende telegram, gedateerd Tientsin en 27 Juli via Sjanghai verzonden Ongeveer 10.000 Chineesche soldaten verschansen zich te Peitsang, 14 kilometer van Tientsin. Met hardnekkig, heid loopt hier het gerucht, dat de gezanten veilig zijn onder bescherming van de Chineesche regeering. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. Van den 21 tot en met den 27 zijn alhier gebruikt 461 baden, waarvan 236 door heeren 9 door dames 70 door weezen en 146 door on vermogenden. Drukste dagen waren den 21 en 23 met 112 en 94 baden. Hoogste tem peratuur van het water 78°, laagste 76° Fahrenheit. muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 29 des avonds 7 uren in den Stadshoutde na volgende stukken worden uitgevoerd 1. «Marsch der Berzaglieri" van Rich. Eilenberg. 2. Ouverture de l'opéra «l'Africaine" v. Langlois. 3a. «Frülingserwachen", Romanze E. Bach. b. Sultana", polca de concert avec solo pour carillon Herzeele. 4. Fantaisie op motieven uit de opera »La Traviata" G. Verdi. 5. Einleitung und Brautzug a. d. Oper «Lohengrin" R. Wagner. 6. »Die Völkerschlacht bjj Leipzig", Milit&risches Tongem&lde v. Rich. Eilenberg. 7. »Au Gré des flots", suite de valses v. Frambaeh. 8. «Militflr und Civil'', humoristischer PotpourriF. H. Titze. ONDERTROUWD. 26 Juli. Wilhelmus Christiaan Friedt en Akke Bruinsma. Karei Blokdijk en Maria Wallaart. Pieter Kaandorp, te Heiioo en Hendrika Maria Elisa beth Korver alhier. GEBOREN. 27 Juli. Cornelis, z. van Pieter van der Mand en Bregje Roggeveen. Cornelia, d. van Jau Ploeger en Aagje Oukes. OVERLEDEN. 26 Juli. Anna Petronella van der Pol, echtgen. van Hendrik Henning 64 j. 27 Nicolaas Petrus, z. van Nicolaas Droog en Eva de Langeruim 3 m. 21 Juli. 23 24 25 26 27 Afslagmarkt te St. Pancras. Aardappelen. Aangevoerd. Prijzen. 378 mandjes van 17'/a Kg., f 0.50 a 0.75 per m. 0.35 a 0.75 0.50 a 0.75 0.40 a 0.80 0.50 a 0.80 0.50 a 0.85 265000 slaboonen werden in de afgeloopen week ver handeld de prijzen varieerden tusschen f 0.35 en f 0.50 per 1000. 1300 snijboonen golden f 0.50 per 1000 de bloembool was het hoogst in prijs 21 Juli n.l. f 7.75 per 100 en het laagst 26 n.l. 1.90 per 100. Hoorn, 28 Juli. Aangevoerd tarwe f 5.a 7.25, Rogge f 0.a 0,Gerst f 4.75 a 5,50, Haver f 3.50 a 4.witte erwten f 0,a.groene dito f7,a 10,grauwe dito f 10,a 12,— vale dito f 11.a 13,Bruine boonen f 7,50 a 8.50, Karweizaad f 17, a mosterdzaad f a 5 paarden f 75 a 140, 18 koeien f 100 a 200, 63 schapen f 18 a 25, Lammeren f 0 a 0, 16 kal veren f 8 a 22, 21 varkens f 12 a 18, 100 biggen f 4, a 8,0 zeugen f a kipeieren f 2.80 a 2.90, eenden dito f per 100 2125 kop boter f f 0.625 a 0.65 per P. MEDEMBLIK 26 Juli. Aardappelen Groote Muizen f 0,90 a 1, dito ronde f 0,90 a 1,10, blauwe f 0,85 a 0.90 per heet. 27 Juli. Aardappelen groote muizen 80 a 90 ct., dito ronde 80 a 90 ct., blauwe 80 a 95 ct. per J heet. Haarlem 26 Juli. Aangevoerd 520 heet. aardap pelen, verkocht 476 HL. f 1,50f 3,—; peren, 19 heet., verkocht 13 HL. f 9 a 12,—, Heerenboonen 89 manden, alles vork., f 1,20 a f 1,50. Snijboonen 90 manden,alles verkocht, f 1.10 a f 1,30. Jaarmarkt. Op de groote jaarljjksche paardenmarkt den 26 te Haarlem gehouden, waren aangevoerd 694 paarden, bestaande uit flinke werk- en luxe paarden. Er waren echter minder kooplieden tegenwoordig dan gewoon lijk. Handel levendig. Er werden prjjzen besteed van f 65 700 gulden. Jaarmarkt. Hoofddorp (Haarle nmermeer) 25 Juli. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 326 paarden en veulens. Hoogste prijs f 1000, laagste prijs f 50.De markt werd door vele buitenlandsche kooplieden bezocht. Er was vlugge handel, vooral in luxe paarden. 0.875

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2