Donna Cristina. No. 91. Honderd en tweede jaargang, 1900. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALKIiAABSCHË Oil BAM. Deze Courant wordt Binsda g-, Honderd a il ea Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ct». Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COSTER en ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende, of tot deze gemeente behoorende verlof gangers, om zich tot bijwoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 nre bij hun korps te vervoegen als volgt 20 Augustus 1900. Grenadiers en jagerslichting 1896garnizoen te 's Gravenhage l.eo Petrus Bernardus Bijloos. Alsvorer lichting 1897. Cornells Jolian Stephan Henri Felix Aghlna. 3e Regiment infanterie lichting 1896garnizoen te Middelburg Jan Hendrik Janse van Aoordwijk. Ie Regiment veldartillerielichting 1897 garnizoen te Utrecht Petrus Ineek. 23 Augustus 1900. Ie Regiment infanterielichting 1896garnizoen te Groningen Pleter Hiel. 24 Augustus 1900. 2e Compagnie hospitaalsoldaten lichting 1897 garni zoen te Utrecht Wijnand Bol. Ie Regiment infanterie lichting 1897garnizoen te Helder Johannes Duits Cornells van Vliet Willem Fredrik Breijer STIcolaas Theodorus Klooster Johannes Iiaurentlus Marie Jonker Jacob de Jong en Nlcolaas Dekker. 27 Augustus 1900. 7e Regiment infanterie lichting 1897garnizoen te Amsterdam Gerardus Johannes Wlllebrordus de Wolf. 7e Regiment infanterie, lichting 1897, garnizoen te Hoorn, Cornells Hommer en Adam Dell. 3 September 1900. 4e Regiment infanterie lichting 1897 garnizoen te Haarlem Gerrlt Snip. 2e Regiment veldartillerielichting 1897 garnizoen te 's Gravenhage Willem Cliristlaan Gorren. VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 28) XI. Bij dit voornemen blijvende, maakte ik onderweg mijn berekeningen. En bevindende, dat ik, ofschoon niet rijk, toch rnim kon leven van het kapitaal dat ik bezat vroeg ik dadelijk na aankomst te Barcelona mijn ontslag aan de Maatschappij Ik kan niet met juistheid de gevoelens verklaren die bij die gelegenheid mijn ziel vervulden. Verwarring en hevige beroering heerschten daarin. Mijn hartstochtelijke liefde voor Cristina de engelachtige schoonheid en de onschuld van het dochtertje van Retamosomijn ver langen naar rnstnaar een gemakkelijk en rustig leven, dat iederen man voelt als hij op zekeren leeftjjd komt en de strenge vermaningen van mijn geweten dat mij het recht betwistte om het in die omstandigheden te erlangen schreeuwden daarbinnen tegelijkertijd tegen elkaar in. Doch er was een gevoeldat schoon kalm en stilmeer kracht had dan de anderehet vnrig ver langen om dicht bij Cristina te wonen om in haar ge- naeenzamen omgang te levenen nooit haar bekoorlijk gelaat nit het oog te veiliezeu. Ik was niet van plan iets tegen de rnst van haar hart of de eer van haar echtgenoot te ondernemenmaar ik zou gelukkig zijn door alleen mijn gansche leven van haar bijzijn te genieten. In dezen noch heiligen noch misdad gen gemoedstoe stand, stapte ik in den trein naar Valencia ongeveer twee maanden nadat ik er vandaan gogaau was. Langs een Btation van de lijn gaande meende ik achter een raampje van een stilstaanden trein Sabas' trekken te bespeuren De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hnn korps uitgenomen naar Hoorn en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 1 Aug. 1900. G. RIPPING. BIILGIË. Te Charleroi Is den 1 eene werkstaking onder de glasblazers uitgebroken. Van de 19 in het bas sin van Charleroi verspreidde fabrieken zijn er 11 geslo ten, en 't is te voorzien dat binnenkort nog verscheide ne ovens znllen worden gedoofd. Hot aantal der werk stakers wordt op 1U000 geraamd. De werklieden eischen, dat degenen die niet tot hunne vereeniging behooren, worden ontslagen. CHI3TA. Wel bestaat de onzekerheid omtrent het lot der gezanten nogmaar vaster wordt de hoop en grooter het vertrouwen, dat zij nog in leven zijn. Het schrijven van Sir Mao. Donald (in ons vorig nummer vermeld) wordt bevestigd door een soortgelijke mededeeling, die te Sjanghai ontvangen is, en afkomstig schijnt te zijn van den secretaris der Daitsche legatie te Peking. Bovendien seint de »Central News"-correspondent te Tsjifoe voorts nog, via Sjanghai >Hedenmorgen (27 Juli) seinde de Amerikaansche con sul Fowlernamens de verbonden admiraals aan den gouverneur van Sjantoeng den wensch van de vertegen woordigers van alle mogendheden om rechtstreeksche berichten te mogen ontvangen van de gezanten te Peking. »De gouverneur van Sjantoung seinde des avonds, in antwoord op het telegram van don consul, dat hij een edict ontvangen had van den keizer, gedagteekend Peking 24 Juli meldende dat alle Europeesohe gezanten wel waren, en dat de Chineesche autoriteiten in de hoof latad levensmiddelen verschaften aan de verschillende legs Lee. tfDe gouverneur van Sjantoeng voegt er bij te vertrou wen, dat de getaiueu thans n hatt moeilijken - luiu/si. zyvr. Ten slotte wordt gemeld, dat Li Hoeng Tsjatjg er bij den Keizer op aandringt om do gezanten onder geleide naar Tientsin te zonden of hen in de gelegenheid te stellen met hunne Regeeringen te correspondeeren. Verder zijn de berichten tegenstrijdig. Waar de Fransche generaal Courrejolle nit Tsjifoe den minister van marine seint dat er teekeuen zijn, die op rnst wijzen, met name een keizerlijk decreet, waarin gozogd wordt dat alle handelingen der Chineesche regeering handhaving van den vrede beoogen en dat zij voornemens is, de tractaten in acht te nemen, wordtin het Lagerhuis door de Regeering medegedeeld, dat de Britsche generaal er over denktterstond naar Peking op te rukken, en daarbij op de krachtige samenwerking van de verbonden troepen hoopt. en naast hem een blond vrouwenhoofddat niet aan Matilda behoorde. Sabas! Sabas!" riep ik. Toen hij me gewaar werd groette hij vriendelijk met de hand. De damedie naast hem zatbewoog ook lachend de haremet veel hartelijkheid. Ik weet niet waarom want ik kende haar niet. Ik stond verstomd. Ik begon te twijfelen, of ik me niet vergist had. Zon 't werkelyk Matilde wezen? Weldra kon ik mij er van vergewissen. Ik kwam vóór 't donker te Valencia aan. Nadat ik mijn bagage in 't hotel had achtergelaten nam ik een huurrijtuig, om mij naar el Cabannal te brengen waar ik wistdat Marti reeds ingetrokken was. Ik verlangde ernaar met hem mijn toekomstplannen te bespreken. Bij 't naderen van de buitenplaats voelde ik mjjn hart hevig kloppen. Dit bracht mijn eerbare gevoelenB in beroering. »Is 't zóó gesteld vroeg ik me zelf wrevelig. »Zijt ge voornemens een heilige verbintenis aan te gaan, uw hart te geven aan een onschuldig meisjeen kunt ge uw losbandige neigingen niet eens onderdrukken Gaat ge de hand van een vriend drnkken hem tot nw vertrou weling maken een familielid van hem worden, en kunt ge uw geest nog niet zuiveren van verraderlijke gedachten?" De familie was in de eetkamer bijeen. Ik merkte dade lijk in de gezichten zekere droefenis, en ongewonen ernst. Allen keken ontevreden en zelfs verbijsterd iets dat me bijzonder verontrustte. Niettemin omhelsde Marti mij met zijn gewone hartelijkheid, en toonde oprechte vreugde over mijn komst. Ik gaf achtereenvolgens aan ieder de hand en toen ik bij Matilda kwam zeide ik zonder er bij te denken »Dos u is zoo onbestorven wednwe? Ik heb uw man aan een station onderweg gezien. Ik heb hem niet kun nen sproken maar we hebben elkaar gegroet." Ik had deze woorden nog niet uitgesproken, of ik stond verstomd, ziendedat ze wanhopig begon te schreien. Eu, mij krampachtig de hand drukkend zeide zij onder snikken die haar boezem dreigden te breken »Dank u meneer Ribot Veel dank Mijn man is er van door met de jonge actrice." »Ik heb een blondo dame naast hem gezieu, maar ik dacht nietstamelde ik verlegen. Rnsland is intusschen handelend opgetreden. Uit Nioe-Tsjwangi wordt gemeld dat de Russische troepeu op 26 Juli de Chineezen buiten de nederzettin gen aanvielen. De Chineezen sloegen op de vlucht, waarna de Rassen naar de nederzettingen terugkeerden. Het bericht dat de Rassen de forten genomen heb ben, wordt niet bevestigd. ITALIË. Geheel Itatie treurt om den dood van Koning Umbertoen treffend zijn de maüifestatiënwaarin uiting wordt gegeven aan de groote droefheid en ronw en afschuw over den lagen moord. Te Palermo trok een ontzagwekkende stoet in diepe stilte naar de prefectaar en 't stadhuis om de smart en verontwaardiging der bevolking te betuigen. Naar men uit Monza meldt, had de politie bij de aan komst des Konings bij 't gymnastiekfeest bet terrein be hoorlijk algezet, maar niet bij 't vertrek. De Koning had een korte aanspraak gehouden, aldus besluitende »Het is mij een groot genoegen na zoo lange afwezigheid van Monza mij weder te midden mijns volks te bevinden." Het waren de laatste woorden die hij tot zijn volk heeft mogen richten. Koning Victor Emmanuel en de Koningin landden den 31 te Reggio. Zij werden toegejuicht door de menigte en vertrokken naar Napels. De troepen van alle garnizoenen legden den eed af. Of de moordenaar medeplichtigen heett gehad is nog niet met zekerheid te zeggen. De politie heeft zekeren Ginsti gearresteerd die met Bressi samenwoonde en er wordt vermoed dat beiden leden waren van eene anar chistische vereeniging. De revolver waarmee Bressi de misdaad pleegde was een voortreffelijk wapen van eene fabriek in Massachusetts. De andere revolver welke nog gevonden werd draagt den datum van den moord ep President Carnot. 2HJID-AFRIKA. Niet 5000 Boeren, zooals het eerste telegram luidde, maar 986 Booren zijn door de Engelschen L "7iuru~~!"óu"ji L» Boerenaanvoerders iu meer verwijderde gedeelten 'Iar heuvels nog aarzelen met de overgave, daar zij beweren min of meer onafhankelijk van Prinsloo te zijn. Lord Roberts heeft daarop aan generaal Hunter in last ge geven, onmiddellijk de vijandelijkheden te hervatten en den commandant Prinsloo duidelijk te maken, dat hij per soonlijk er voor verantwoordelijk gesteld wordt, dat ieder man van zijn strijdmachtdie een geweer draagt, zich overgeeft. Uit Standerton wordt van den 31 gemeld dat de Boeren die onlangs gepoogd hebben patrouilles in hinderlaag te lokken, genoodzaakt zijn geworden nit hunne stelling bij Joubertakop terug te trekken, nadat die stelling met g> schutvnur beschoten was. »Ja, zeker, de jonge actrice," bracht ze nit, terwijl ze voortging met snikken. »Neem me niet kwalijk maar ik ben zoo snel voorbjj gegaan dat ik niet precies kon zien maar wel kwam ze me jong voor." »Och, wat, jong! Zeis over de dertig!" riep ze met woede nit. Meer geverfd en opgeflikt dan een pop uit een bazaar U moest haar 's morgens eens op het balkon gezien hebben!" Marti kwam mij te hnlp, en zeide tot mij »'t Was da »jeune première" van den troep, die nu op 't tooneel voorstellingen geeft." >01" Wij bewaarden allen het stilzwijgen en keken hard nekkig naar deD vloer, evenals bij bezoeken van rouw beklag. Men hoorde in de kamer niets dan telkens harder klinkende snikken der gehoonde gade. De toestand was last:g en hachelijk in de hoogste mate. Gelukkig kreeg Donna Amparo de gelukkige gedachte om in zwijm te vallen, en dit ongeval bracht een element van afwisseling in het tooneel waarvan wij dadelijk gebruik maakten. Wij ijlden haar te hulp. Verscheidene flaconnen met ge slepen stoppen werden geopend. Een doordringende apo- thekerelucht verspreidde zich door de eetkamer. Tranen, omhelzingen zuchten kussen. Ten slotte herstelde zich het evenwicht en keerden de dingen tot hnn gewone zijn terng. Ik was draaierig geworden door den ethergenr doch voordat ik iu onmacht vielnam Marti me moe naar zijn kantoor. »Wat 'n ellendig geval, vin' ja niet?" riep hij, ter wijl hij met ergernis het hoofd schudde. »Maar hoe is dat gekomen?" »Welniets bijzondersbij heeft op een avond drie of vier daizend pesetas gewonnen, en die gaat hij na vroo- lijk verteren met een tooneelspeelster.' »Wat 'n dolheid Maar hij komt terug »Dat spreekt van zelf.... Zoodra zijn geld op is, net als de vorige keer." »De vorige keer »Ja, drie jaar geleden nu zoowat is hg er van door geweest met een paardrijdster van 't circusMaar toen had hij meer geld bij zich dan nu. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1