Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. Generaal Hildyard, die bij Volksrust optreedt, nood zaakte Boerenafdeelingen onder Christiaan Botha, uit de nabijheid van den spoorweg terug te trekken. Te Mies zijn 2 kinderen van den molenaar R. uit een schuitje gevallen en verdronkenze waren 10 en 4 jaren oud. Overreden. In den avond van den 30 is door de Haarlemsche stoomtram onder de gemeente OeBtgeest nabij den tol een persoon, zekere H., overreden, zoodat hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd, waar zijn beide beenen zijn geamputeerd. Drankgebruik schijnt aan het ongeval niet vreemd te zijn de toestand van den patiënt is naar omstandigheden goed. H. was ongehuwd en leidde een zwervend leven. (Leidsch Dgbl.) Te Hlllegom is de metselaar J. de Vries, den 30 's avonds door de duisternis misleid, in de Beek geloopen en jammerlijk om het leven gekomen. Eerst bjj het aan breken van den dag vond men zijn lijk. De ongelukkige was gehuwd en vader van 6 kinderen. Een schipper, die met zijn schip in de Noorder haven te Zutfen ligt, zou Zaterdag 11. boodschappen gaan doen in de stad en nam daartoe in een zwart zakje een bankbiljet van f 60 mee. Toen hy evenwel in een winkel wilde betalen, miste bij het geld en het zakje. De ongelukkige man zocht eerst den ganschen weg, dien hij gegaan was, af, en doorzocht vervolgens de geheele schuit, maar vruchteloos. Juist was hij van plan alle verdere moeite maar te sparen, toen hij, buiten boord kijkende, tot zijn niet geringe verbazing het vermiste zakje op een koolblad in de haven zag drijven. Het werd opgepikt, en het bankbiljet zat er nog in. Waarschijnlijk had de schipper bij bet van boord gaan iets uit zijn zak gehaald en was het zakje bij die ge legenheid te water geraakt. (Zutph. Ct.) Vlootrevue. Steeds grooter wordt het aantal visschersvaartuigen, dat deelneemt aan de revue bij Pampus. Den 31 meldden zich weer aan36 uit Elburg, 20 van Texel, een groot aantal uit Durgerdam en over de 100 uit Bunschoten. Uitstekende politie-maatregelen worden genomen. De Koningin zal aan boord gaan van de botters van T. Wouda te Lemmer, K. Kos te Huizen, J. Metselaar te Wieringen, O. Peereboom te Marken en H. Tuyp te Volendam. Het laatste bezoek is bij Tuyp en aan de Koninginnen worden daar bouquetten aangeboden door twee Volen- dammer meisjes, Aaltje Buijs Jacobs dochter en Antje Mol Jans dochter. Uit Volendam gaan bijna alle ge zinnen mee. Door den heer Oalkoen, burgemeester van Edam en tevens hoofd der Zuiderzeepolitie, is welwillend afgestaan aan den Oranje-Vriendenkring (Willemstraatbuurt) te Amsterdam, een tweetal vaartuigen waarop plaats zullen nemen het bestuur en de beschermheer, de heer van der Horst, van den Oranje-Vriendenkring, 50 kinderen uit de Willemstraat en 50 kinderen uit Volendam. Die kleinen zullen bij de vloot-revue aan de Koningin- Voor hon', die'de~ visscnersvlootrevue gaan zien kan het dienstig zijn te weten dat de vijf botters waarop H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder zullen overstappen behalve de driekleur nog een Oranjevlag voeren en deze vaartuigen dus duidelijk kenbaar zul len zijn. Het Handelsblad geeft in de verwachting, dat velen de vloot-revue zullen bezoeken, de volgende uit een bui- tenlandsch blad overgenomen onfeilbare recepten tegen zeeziekte. I. Purgeeren vóór het vertrek. 2. Goed eten vóór het aan boord gaan. 3. Op het dek wandelen. 4. In de kajuit bljjven. 5. Liggende blijven, met de maag gedrukt op een valies of zoo iets. 6. Een beetje rhum gebruiken. 7. Citroen water drinken. 8. Antipyrine gebruiken. 9. 'sMorgens een glas zeewater drinken. 10. Goed eten. 11. Weinig eten. 12. Eene breede ceintuur van flanel dra gen. 13. De oogen ver op het water gevestigd houden. 14. Niet naar zee kijken. 15. Op de maag een zakje met zeezout dragen. 16. De bewegingen van de boot met het lichaam volgen. 17. In het midden van het schip blijven. 18. Een steentje of pit in den mond houden. 19. Vroolijk zijn en de somberheid verdrijven. 20. Een citroen in de hand houden enz. enz. Te Zegge nabij Rozendaal (N.-Br.), is het zoontje van den herbergier, bij wien eene boogschntterij is ge vestigd, door een pijl doodelijk getroffen. Het knaapje liep vóór de Doelen, juist toen een pijl werd afgeschoten. Smedenbond Holland's Noorderkwartier. Den 29 hield 't Hoofdbestuur van den Smeden- bond »Holl. Noorderkwartier" zijn eerste vergadering te Hoorn. Ten eerste werd 't concept-reglement door den secretaris voorgelezenen na eenige wijzigingen werd besloten hetzelve op de Afdeelingsvergaderingen aan de leden bekend te maken en er ieder een exemplaar van te doen toekomen. Vervolgens werd over een vakblad gesproken maar men kon niet besluiten welk blad te nemen, zoodat men besloot dit aan 't oordeel der leden over te laten. Verder werd er gesproken om een voor bereidingscursus in 't hoefbeslag te doen plaats hebben voor de leden van den bond en voor diens zoons, terwijl een der leden zich bereid verklaarde dezen cursus voor zijne rekening te leiden en 't onderricht te geven, om zoodoende de leden in de gelegenheid te stellen om zonder veel kosten zich voor te bereiden voor den grooten cursus te Haarlem en er zoodoende gemakkelijker hun diploma te verkrijgen. Het Destuur hoopt op krachtigen steun en medewerking der leden, want eendracht maakt macht. Ten laatste werd uit 't bestuur een penning meester gekozen on na eonige besprekingen over den financiëalen toestand van den bond, (na aftrek der onver mijdelijke onkosten bleek nog een klein saldo in kas te zijn), werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank gesloten. Tentoonstellingen; Museum van Kunst nijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem bevat thans twee verzamelingen op het gebied der decoratieve kunst van zeer uiteenloopenden aard. De eerste is in het trapportaal van het Museum on dergebracht, en omvat een achttal kartons van muur schilderingen in het trappenhuis van het gebouw der Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijf rente te Amsterdam alsook de illustraties en boekver sieringen van Gijsbrecht van Amstelbeide werken van den kunstschilder Derkinderen te Laren. De andere verzameling is in de rotonde van het Mu seum geplaatst en bevat verschillende werken van den heer H. Sluijterman te Delft. Wij vinden hier de ontwer pen van de nieuwe of Literaire Sociëteit te 's Graven- hagedecoratieve schetsen van de Hal de conversatie zaal en de leeszaal. Verder de illustraties van het werk langs Hollands stroomenalsook de teekeningen voor Fop Smit en Co. De directie van het Museum stelt er prijs op door dergelijke intieme tentoonstellingen de werken onzer artisten onder de oogen van het publiek te brengen, en zullen deze beide tentoonstellingen later door andere worden gevolgd. Vc ramp te den Helder. De minister van marine heeft zijne tevredenheid betuigd aan den chefde officieren van gezondheid de onder-officieren en minderen in dienst bij het marine hospitaal te den Heldervoor de wijze waarop ieder hunner zich beijverd heeft om hulp te verleenen aan de verwonden bij gelegenheid van het ongeluk op 13 Juli door het springen der granaten veroorzaakt. De toestand der gekwetsten blijkt gelukkig steeds vooruitgaande te zijn. Hrand. Te Landsmeer is den 30 afgebrand een pakhuis met 15000 kazen van de firma G. aldaar. Hen „Afrlkaanseh tehuis." Vanwege het Christelijk nationaal Boe- ren-Comitó zal te Amsterdam worden ingericht een groot heerenhuis voor de zich hier te lande bevindende ballingen uit Zuid-Afrika waaronder van alles beroofden zijn. Er zal voorloopig voor een dertigtal personen plaats zijn terwijl de inrichting door eene directrice zal be heerd worden. Voor een en ander is echter noodig dat men het comité meubels etc. zendt. Voor dat doel wordt een oproeping gedaan. Schipbreuk. De directie der Kon. West. Ind. Maildienst ontving een telegram meldende dat het stoomschip »Prins Wil lem I", van New-York naaar West-Indië, op Mariguana- eiland gestrand is. De passagiers en de bemanning waren gered. Mr. P. J. Troelstra In vrijheid. Den 1 heeft het lid der Tweede Kamer mr. P. J. Troelstra de strafgevangenis te Haarlem waar hjj een maand geweest is, weder kunnen verlaten. Precies te tien uur verliet hij het gebouw door een klein poortje, steeg in een rijtuig, waarmede zijn vrouw hem wachtte en reed dadelijk weg. Zoodoende werd elke betooging verhinderd. Een aantal nieuwsgierigen stond voor den hoofdingang te wachten en heeft hem niet zien vertrekken. (Handelsblad.) De Zee-Krjjgsraad te Willemsoord heeft den mari nier 2e kl. H. Oerlemans, wegens den te Helder op den ^^u^efl°^^iifèVS^straI,""'T'1"'1 veroordoold De veroordeelde heeft cassatie aangeteekend. Langedijk. De pogingen der bouwers en hande laars om verlaging van tarief te verkrijgen voor den invoer van gele kool in Duitschland, zijn met gunstigen uitslag bekroond. Dezer dagen is van den Directeur-Generaal der Afdee- ling Landbouw aan het Departement van Binnenlandsche Zaken den heer Sickesz bericht ontvangen dat het tarief verlaagd is tot dat van de witte kool. Ook het tarief voor de roode kool is eenigszins verlaagd. Op een waggon gele kool maakt dit een verschil van ongeveer 100 gulden. (N. v. d. D.) Extra ultkeering. Aan alle politiebeambten te Rotterdam is een week extra tractement verleendwegens buitengewone diensten tijdens de werkstaking bewezen. Te Kampen werd den 31 door de van Enkhuizen en Urk komende postboot «Minister Havelaar" binnen gesleept het met steenkolen geladen tjalkschip komende van Amsterdam en bestemd voor Deventerschipper J. Mastenbroek. Dit vaartuig was op een goed kwartier stoomens van den Ketel in zee aangetroffen met de nood vlag in top en in zinkenden staat. De «Havelaar'' was er dadelijk op afgestoomd er gingen van het personeel op de tjalk over, waardoor men er door aanhoudend pompen nog in slaagde het vaartuig tot Kampen te brengen. Onwcdcr. Den 31 sloeg.te Brakel de bliksem in het gemeente huis en richtte groote schade aan zonder echter brand te veroorzaken. De burgemeester en zijn zoon die in het gebouw aanwezig waren kwamen met den schrik vrij. Verdronken. De 75jarige schipper T. Roos, van Schagerbrng, is te Helder met zijn vaartuig liggende aldaar over boord geraakt. Ofschoon nog levend opgehaald is hij in het gemeente-ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Kxamcn Toonkunstenaars). Het 21ste jaarlijksche examen der Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging is den 28 te 's-Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven zijn nog geslaagd de dames O. Froste, te Workum, (Friesland) P. W. Klerk, te Amsterdam en A. E. Roque, te Arnhem. In het geheel hadden zich aangemgld 43 voor piano, (lager onderwijs); 1 voor viool, (lager onderwijs); Ivoor fluit, (lager onderwijs); 1 voor contrabas, (lager onderwijs); 1 voor theorie, (onderwijskunst)10 voor koorzang, (onderwijskunst), en 2 voor solozang, (onderwijskunst) te zamen 59 candidaten, waarvan geslaagd 27 voor piano, (lager onderwijs)1 voor viool, (lager onderwijs)1 voor fluit, (lager onderwijs)1 voor contrabas, (lager onder wijs) 1 voor theorie, (onderwijskunst)6 voor koorzang, (onderwijskunst) en 2 voor solozang, (onderwijskunst) 2 cand. hebben zich teruggetrokken, 3 hebben aan het examen geen deel kunnen nemen en 15 werden afgewezen. De commissie van examinatoren bestond uit de h>eren: mr. Henri Viotta, voorzitter, 's-Gravenhage; G. A. Heinze, Muiderberg; M. W. Petri, Utrecht; S. van Milligen, Amsterdam mevr. J. Broek Landré Njjmegen G. K. G. van Aaken, Amersfoort; Aug. Belinfante en J. W. Kersbergen, Amsterdam; J. K. L. Rijken, Deventer; Arnold Spoel en Henri VÖllmar, 's Gravenhage; Otto Wernicke, Harlingen P. C. Koerman, Leeuwarden; Leon C. Bouwman en F. J. Schweinsberg, Nijmegen A. B. H. Verhey, RotterdamW. Petri, Utrecht en A. J. A, Ackermann, secretaris, 's-Gravenhage. Alg. Ned. Wielrijders-Bond. Door den secretaris der Reiswjjzer-Commissie van den A. N. W. B., den heer J. E. W. Pos, te Baarn, ;a I voor genoemden Bond de vijfde druk bewerkt van den Reiswijzer, en is deze weder veel vermeerderd en geheel bijgewerkt. De Reiswijzer bestaat uit 4 deeltjes I Noord en Zuidholland, Utrecht en Gelderland; II Zeeland, Noordbrabant en Limburg; III Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen; IV Oldenburg, Hannover, Westfalen, Rheinland, benevens de hoofdroutes door Mid den-Europa (dit laatste deel bewerkt door den heer D, Fockema, Hoofdconsul van den Bond). Ieder deeltje bevat een alfabetisch register der plaatsnamen, een alfabetisch register der routeswegbeschrijvingen, eene lijst van Bondsrijwielherstellersalsmede de in de verschillende plaatsen geldende politie-verordeningen op het rjjwiel. Bij ieder deeltje is afzonderlijk een Spinnewebkaart gevoegd, die uitsluitend als bladwijzer dient, ten einde gemakkelijk te zien, welk nummer men in den Reiswijzer t moet opslaan. Den juisten loop der wegen vindt men er dus niet op: tusschen de op de kaart genoemde punten I zijn rechte lijnen getrokken, ten einde duidelijk de met den reiswijzer correspondeerende cijfers daar langs te kunnen plaatsen. Voor den toerist is de Reiswijzer onontbeerlijk. Men vindt er, met betrekking tot de wegen, alles in, wat hem maar van nut kan zijn, en waar hij nu uitsluitend voor de leden van den Bond verkrijgbaar is, daar zal ook deze uitgave ongetwijfeld tot vermeerdering van het ledental medewerken. Zooals vele onzer lezers weten, bemoeit de Bond zich volstrekt niet meer met wielrennen bet is uitsluitend een vereenigingspunt voor toeristen. Ook deze vroeger bestaande grief, die vaak volwassenen van aansluiting weerhield, bestaat dus niet meer. Eendracht maakt macht, hoe grooter ledental, hoe meer kracht kan er in ieder opzicht van den Bond uitgaan. Secretaris is de heer J. C. Burkens, Ged. Oudegracht 111, Haarlem. Harlngcarspel. De gemeente Haringcarspel heeft een verlies geleden door het overlijden van den secre taris, den heer J. Fraij. Tot voor weinige dagen kon men den nog krassen grijsaard bijna dagelijkszjjne gewone wandeling door het dorp zien maken en was het hem niet aan te zien, dat de dood hem zoo spoedig onder zijne slachtoffers zou tellen. De overledene, die vroeger mede tal van andere betrekkingen bekleedde, stond in den kring waarin hij verkeerde om zijn degelijk karakter hoog aan geschreven. Zijn hulpvaardigheid en goed hart, zullen door velen nog langen tijd in dankbare herinnering blijven, Hij bereikte den leeftijd van ruim 83 jaren. Het bestuur van het onderlinge veefonds alhier, den 1 dezer vergaderend tot vaststelling der rekening over de afgeloopen drie maanden, constateerde eene schade van 7 gestorven runderen ad f 419,25. Het aantal verzekerde rnndoron over dat tiidnerk bedroeg 1396. De omslag werd vastgesteld op 30 cent per runa. ra vernand met het reeds meermalen voorgekomen geval van verdrinking van aan touwen op het land vastgemaakte of zoogenaamd «ge- zeelde" koeien werd besloten, voortaan voor dergelijke schaden geene vergoeding meer uit te keeren. Mlddcn-Heenster. Een werkman van de Trarn- wegmaatschappjj had den 1 alhier bij het rangeeren het ongeluk tusschen twee wagens, die aan elkander moesten worden gekoppeld bekneld te raken waardoor hjj een zijner slentelbeeuen brak. Schermcrhorn. Den 31 Augustus zal alhier door de Tuinbouwvereeniging «Schermerhorn en Om streken" eene tentoonstelling worden gehouden van tuin en boomvruchten. Hoewel ook niet-leden kunnen inzen den, worden enkel prijzen beschikbaar gesteld voor leden der Vereeniging. Mej. J. J. Weeshoff, alhier, is benoemd tot onderwij zeres te Heiloo, en No. 1 geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres op eene der openbare scholen te Amsterdam. Zij heeft voor de benoeming te Heiloo bedankt. Schagerbrug. Op 17 September a.s. heeft alhier, van wege de afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maat schappij van landbouw, eene tentoonstelling en paarden markt plaats. De tentoonstelling omvat: paarden, veu lens, herfstkalvers, schotten, kalfvaarzen, hokkelingstieren, fokschapen lammerenpluimgedierte en konijnen. De aangifte moet geschieden vóór 7 Septemberbij den secretarisden heer J. Leverink. Ook eene verloting wordt gehouden. Warmenhulzen. De voordracht voor eene onderwijzeres alhier bestaat uit de damesI. Hissink Haarlem; J. A. de Bruijn, Enkhuizen on O. Tan Dorp, Nieu w-Amsterdam. Stompetoren. Gedurende de maand Juli werd op het hulppostkantoor alhier op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1400,055in 12 inlagen; een nieuw boekje werd uitgegeven. Terugbetalingen hadden plaats tot een bedrag van f 362,50. LORENQO MARQUEZ1 AHg. De Boeren hebben Machadodorp ontruimd. Tusschen Lijdenburg en Nelspruit is door hen een telegraphische verbinding tot stand gebracht. LONDEN, 1 Aug. Lord Roberts seint uit Pretoria van heden Nog 1200 krijgsgevangenen hebben zich gisteren over gegeven aan generaal Hunter, onder wio commandant j Roux I onternel De commandanten Potgieter en Jou- I bert hebben zich aan Bruce en Hamilton overgegeven. Luit. Andersoneen Deensch officier van do Staats- 1 artillerie, heeft zich ook overgegeven. Commandant Olivier heeft zich met 5 kanonnen en een zeker aantal burgen doorgeslagen naar het district Harrismitb. Een trein met voorraden, geëscorteerd door een deta chement infanterie, is bij Frederikstad aan de lijn van Krngersdorp naar Potchefstroom gederailleerd, doordien

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2