No. 92. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 5 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt te ALKMAAR op Maandag 3 Sept. 1900. G-e vonden Voorwerpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsdt g-, Dooderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Air» a|a r f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prtys der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dezer gemeente van 2 Mei 1900, waarbij zijn vastgesteld 1°. Verordeningen op de heffing en invordering eener belasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en de botermarkt. (Gemeenteblad No. 119). 2°. Verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het vee 't welk op de markten wordt aangevoerd. (Gemeente blad No. 120). 3°. Verordeningen op het heffen en invorderen van begra fenisrechten. (Gemeonteblad No. 121). 40. Verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het ge bruik van plaatsen op- of aan verschillende markten, (Gemeenteblad No. 122). 5°. Verordeningen op het heffen en invorderen eener be lasting op het gebruik van gemeentegrond, voor het bezetten met kramenstalletjes of uitstallingen. (Gemeenteblad No. 123). 6°. Verordeningen tot heffing en invordering van rechten onder den naam van leges. Welke verordeningen heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd ter gemeente-secretarie en aldaar tegen betaling resp. van 10, 10, 15, 121/a> en l5 C0nts afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Aug. 1900. L. VAN DER VEGT, lo Secr. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een lap katoen, een portemonnaie, inh. 9 ct., een bril met doos, een duimstok, een fietspomp, een nickelen hor logeketting, twee sleuteltjes aan een touwtje, een krui wagen, twee huissleutels, een band van een sportwagen, een tafelmesje, een zilveren broche, een hond. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 3 Aug. 1900.S. M. S. MODDERMAN Jr. BEIiHIE. De Engelscbe Regeering heeft aan de Belgische doen weten dat zij het resultaat van het proces tegen Sipido (die den aanslag op den Prins van Wales pleegde) als een ernstig en zeer ongelukkig wangedrocht van rechtspraak beschouwt. Met leedwezen en verwonde ring had zjj vernomen, dat de Belgische regeering het niet gepast had gevonden, Sipido in arrest te houden hangende de beslissing omtrent de gedragslijn door de Engelsche regeering te volgen mot het oog op de uitspraak der jury. In haar antwoord zegt de Belgische regeering, dat zij, de wetten eerbiedigendeop deze geen inbreuk heeft kunnen maken. In de Belgische wet toch wordt bepaald dat een jongmenscb, ter beschikking van de Regeering gesteld en die eeu wettig domicilie in België bezit, drie dagen tijd heeft om zich iu cassatie te voorzien. Daar dit het geval was met Sipido, die bij zijne ouders in woonde, kon hij niet vóór het verstrijken van die drie dagen worden in hechtenis genomen. Van dien tijd maakte hjj gebruik om zich uit de voeten te makeu. De Regeering betreurt, dit maar kan er niet voor ver antwoordelijk worden gesteld. CHINA. De correspondent van het Engelsche blad de >Times" te Peking heeft een lang telegram (waar schijnlijk per bode naar Tientsin gebracht) aan zijn blad doen toekomen waaruit bljjkt dat den 21 de gezanten nog leefden. In een telegram van den attaché van het Japansche gezantschap te Peking, gedagteekend van 22 Juli, staat te lezen dat de Russische, Duitsche, Amerikaansche, Fransche Japansche en Britsche legaties nog werden verdedigd, hoewel van enkele de gebouwen geheel waren verwoest. Van de gezantschappen van Oostenrjjk, België, Italië en Nederland staat geen steen meer overeind. Er was destijds nog mondkost voor zes dagen, dus, zoo seinde de attaché, was spoedig ontzet zeer gewenscht. Met dat ontzet schijnt dan eindelijk een aanvang go- maakt te zijn. Wèl schijnen de mogendheden het niet eens te zijn over het opperbevelhebberschap, doch deze moeielijkheid is ontweken men zal namelijk geen opper bevelhebber benoemen, doch de troepen van iedere mo gendheden zullen elk onder het opperbevel van hun eigen commandant staannatuurlijk voor zooveel doenljjk in overleg met de collega's. De Russen en Japanners zijn reeds op marsch, de eersten hebben, volgens de telegrammen, forten genomen, die op tien mijlen van Tientsin gelegen zijn, terwijl de laatsten op ernstigen tegenstand gestuit zijn en bij een voorhoede-gevecht 150 man zouden hebben verloren. Verkenners van den Japanschen goed ingerichten infor matiedienst vermelden de aanwezigheid van 15.000 Ohi- neezen tusschen Peking en Yantsoen, opgesteld in goede verschansingen. Volgens berekening van eenige Engelsche bladen zou het ontzettingsleger den 7 voor de poorten van Peking kunnen zijn. FRANKRIJK. Den 2 is te Parjjs een aanslag op het leven van den Shah van Perzie gepleegd. De dader, wien de geladen revolver uit de hand geslagen werd vóór bij een schot had kunnen lossen is gegrepen. Hij spreekt vlot Fransch, doch met een eenigzins ItaliaanBch accent. Wat hem tot deze daad gebracht heeft is nog onbekend. Da Shah waB zeer kalm en zette de voorgenomen rijtoer voort. ITAIiIE. Victor Emanuel III heeft het ministerie- Sarracco telegraphisch medegedeeld, dat hij de ter beschik king gestelde portefeuilles gaarne en met vertrouwen in de handen der ministers laat. De houding van Bressi is nog onveranderd. Wanneer hem verweten wordt, dat hjj een misdrijf hoeft begaan, schudt hij heftig het hoofd en verklaart dat hij »een daad'' heeft gedaan. Zijn broeder en zijn zuster zijn te Pruto gevangen genomen onder verdenking van mede plichtigheid. De Italiaansche gezant te Washington heeft een aantal detectives aan het werk gezet om na te sporen of soms in Amerika, meer in het bijzonder te Paterson, een samenzwering bestond tegen het leven van koning Umberto. Echter zouden de deelnemers aan zulk een samenzwering krachtens de tractaten tusschen Italië en de Vereenigde Staten niet uitgeleverd kunnen worden. Het is reeds gebleken dat de echtgenoote van Bressi niets heeft geweten vau zijn voornemen. ZUID-AFRIKA. Roberts seint van 2 en 3 Aug. Ian Hamilton trok den 1 naar het Westen hij ont moette slechts geringen tegenstand der Boeren die hij spoedig uiteen dreef. KitciTener is naar Rhenoster ver trokken, om de operaties tegen de De Wet te leiden. Liebeberg's commando viel de Engelschen onder Smith Dorrien bij Potchefstroom aan doch werd gemakkelijk afgeslagen. Ian Hamilton is naar Rustenburg vertrokken, om het ingesloten garnizoen van Baden Powell te ontzetten. Nog 700 Boeren hebben zich overgegeven aan generaal Hunter. Te Duinkerken zijn twee meisjes uit Rijsel, die bij den sterken vloed van den 1 zich in zee hadden be geven om een bad te nemen, door den sterken stroom meegesleurd en verdronken. Tevergeefs waren de pogingen die terstond in het werd werden gesteld om ze te berei ken en te redden. In den namiddag spoelden de lijken aan. Eeu gevaarlijke vlieger. Een zeldzame verwonding is bij Berlijn voorge komen. Een knaap trapte op het koord van een vlieger, welke uit het weerkundig instituut bjj het doen van waarnemingen was opgelaten. Het koord wikkelde zicb daarbij om zijn enkel en toen men het op zijn geschreeuw had losgemaaktbleek dat de enkel over een breedte van 5 centimeter tot op het been was doorgebrand. Ook de twee personen die te hulp schoten en het koord doorsneden kregen brandwonden aan de bin- enzijde der hand. Men neemt aan dat het koord met de boven- grondsche leiding der electrisehe tram in aanraking was Ter waarschuwing. Te Berlijn zijn bij naaisters en kleermakers her haalde gevallen van kwaadaardige aandoeningen van lippen tandvleesch en tong voorgekomenwat wordt toegeschreven aan de slechte gewoonte om het naaigaren in den mond te nemen of met speeksel te bevochtigen. Vermoedelijk is de kleurstof van het garen de oorzaak. De proclamatie van Victor Emanuel 111. UONZA, 3 Aug. In zijn proclamatie aan het Itali aansche volk brengt Victor Emannel III hulde aan de nagedachtenis van zijn vader, en verklaart hij de taak, die hem door dezen is nagelaten, te zullen vervolgen. Die taak i3 de verdediging der instellingen tegen allen die ze zouden kannen bedreigen. De koning zal uit de solidariteit der gevoelens en uit de genegenheid van zijn volk kracht putten om zich te wijden aan het waarborgen der vrijheid en de verdediging der monarchie, die de grondslagen zyn voor het hoogste staatsbelang, en aan het behoud der eenheid van Italië, die zich samenvat in den naamRome Uompromittecrende brieven. LONDEN, 3 Aug. In het Lagerhuis deelde do minis ter Chamberlain mede dat een particuliere correspon dentie gevonden is in de archieven te Bloemfontein en te Pretoria waaronder do afschriften van twee brieven, die blijkens den inhoud geschreven zijn door een Engelsch parlementslid, voordat de oorlog uitbrak. De Engelsche regeering bezit voorts afschriften van brieven die verondersteld worden geschreven te zijn juist voor het uitbreken van den oorlog door twee an dere leden van het parlement. Deze brieven zijn niet verraderljjk, maar het is niet behoorlijk dat brieven werden geschreven door Engelsche onderdanen terwijl de regeering in moeielijkheden ge wikkeld was. De regeering wil het antwoord van de beweerde schrij vers dezer brieven afwachten, voordat zij een beslissing zal nemen over de quaestie der publicatie. Aan het Belgische ministerie van Land bouw is een andere regeling in bewerking om aan de grens de uit Nederland gesmokkelde dieren te konnen uit de in België aangekweekte dieren. Tegenwoordig moeten de Belgische koeien aan de grens een, door het rijk afgegeven, ring in het linkeroor dragen. Tegen dit ringenstelsel zijn in den laatsten tijd veel stemmen opgegaan. Ook werden de ringen door de smokkelaars nauwkeurig nagemaakt, zoodat die regeling niet meer aan haar doel beantwoordde. Daarom gaat men dit gehate ringenstelsel afschaffen. Waarschijnlijk zal nu de zoogenaamde inventaris ingevoerd worden. Alleen de uit Nedorland ingevoerde dieren zullen dan van een ring voorzien worden om ze steeds van de in België gefokte dieren te kunnen onderscheiden. Voor ingevoerde dieren wordt namelijk door het Bel gisch gouvernement bij afmakingnooit eenige schade vergoeding uitbetaald. Den 1 is een 75jarige weduwe 0. W., te Rotter dam in bed stappende, in brand geraakt doordat haar nachtgewaad met een petroleumtoestel in aanraking kwam. Zij is kort daarop overleden. Denzelfden morgen kwam een kinderwagon waarin een kind van zeventien maanden zat iu aanraking met een sleeperswagen. Het paard wierp den wagen om en de wielen giDgen over het kind dat dadelijk dood was. Te Winschoten was de ti 1 merman v. d. E. bezig op een amarilsteen zijn gereedschap te scherpen toen de steen welke door een gasmotor gedreven werd in stukken sloeg en met zulk eene kracht tegen de borst van v. d. E, kwamdat hij naar huis* moest worden vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Te Maastricht is eene vrouwuit vrees voor mishandeling door haren man uit de tweede verdieping barer woning gesprongen. Zjj kreeg hierbij zware in wendige kneuzingen zoodat zij naar het gesticht Oalva- riënberg moest vervoerd worden. Een laudbouwersknecht te Oorschot, die huis waarts keerdewerd onderweg door anderen dusdanig met een scherp voorwerp gestoken, dat men hem later vond, badende iu zyn bloed. Men vreest voor zijn leven. Eene waarschuwing! Terwijl de familie reeds ter ruste was waschte de jongste dienstbode van eeu ingezetene van Zwolle een paar bandschoenen uit met benzine. Ze bad deze, zooals gebruikelijk is, aangetrokken en lichtte zichzelf met kaarslicht bij. Ouverwachts vloeg de vlam door 't ont wikkelde gas over op haar bandon, 't Meisje wist in baar doodsangst baar deur nog van 't nachtslot te draaien waarna door spoedige en doeltreffend aangebrachte hulp eeu grooter onheil voorkomen werd. Toch werden haar handen deerljjk gebrand en zal ze deze geruimen tijd niet kunnen gebruikon. Dysenterie. bnel breiden zich de gevallen van dysenterie in de gemeente Goedereede uit. In eeu twaaltal gezinnen, ver spreid ovor alle hoeken der gemeente, zijn thans, naar de N. R. Ct. meldt, reeds een 25 personen daaraan lijdende. De landbouwtentoonstelling te Deventer. HM. de Koningin schonk aan de afd. Deventer en omstreken van G. O. M. van Landbouw een hernieuwd bewijs van belangstelling in de landbouwtentoonstelling op 21 24 Augustus a.8. door behalve de reeds door haar gegeven medailles nog eene extra groote zilveren medaille aan te bieden voor bet beste landbonwerspaard geen lnxe paard), of het beste stuk vee, naar kenze van het bestuur. De tentoonstelling belooft zeer belangrijk te zijn de inzendingen van landbouw- en zuiveiwerktnigen, waar onder uit Zwedon, Denemarken en Dnitscbland, zijn zeer talrijk en bevatten vele nieuwigheden op dit gebied. De boterinzending is op geene tentoonstelling in ons land nog zoo groot geweest: ze bevat 65 nummers, voor paarden zijn ver over de 209, voor vee over de 250 stnks ingeschreven, waaronder bijzonder tchoone collectiën. De Heidemaatschappij, het Centraal Bureau voor Knnstmest- aankoop en de fabrieken van Van Marken in Delft hebben er nog afzonderlijk belangrjjke inzendingen. Men schrijft nit Friesland an het N. v. d. D.: Sedert de oprichting van de zuivelfabrieken heeft de inrichting der Friesche boerderij veel verandering onder gaan. De karnmolen, eens de toongever der boerderij, is verdwenen of staat op non-activiteit. Verdwenen zi n ook de gladgeschnnide koperen emmers, langen tijd de trots der Friesche boerinnen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1