Burgeravondschool ut 4-jariii cnrsus te A. L IA A B. Donna Cristina. No. 93. Honderd en tweede jaargang 1900. WOENSDAG Velefoonnunmeri 3. 8 AUGUSTUS. KERMIS. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALKMAIRSCHE Deze Courant wordt Dlasdag-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l k m a|a r t O,SO f franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1900/1901zal plaats hebben op Donderdag O Augustus, voor leerlingen van den vorigen cnrsusen op Vrijdag lO Augustusvoor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, telkens des avonds van 79 uren, in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f5. per leerling f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrJJ voor hen die geen schoolgeld betalen kannen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaats ruimte is kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen ver zuimen van de school zullen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur H. VAN DER HEIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de kermist dit jaar zal worden gehonden van 85 Augustus a. s. tot en met 3 September d. a. v. dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting van de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bnrean op Woensdag 33 Augustus a. s., des voormiddags ten lö ure en dat op Maandag 3 September a. s., des mor gens, onmiddelijk een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen, tenten en uitstallin gen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Augs. 1900. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. XVIII. De aankomst der ambtenaren en beambten van de Aed. Zuld-Afrlkaansche Spoorwcg-Maat- schapplj bracht hier in het laatst der vorige week eenige aangename afwisseling. Lang is er uitgekeken naar het arriveeren van »Arundel VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 30) .Meneer Ribot," zeide hjj ten slotte, »ik verzoek u aan mijn vrouw te willen mededeelen wat n mij zooeven gezegd heeft". »'t Betreft hier, mevrouw," zeide ik met beverige stem, .een kiesche zaak. die ik aan aw goedkearing wenschte te onderwerpen. Dat ik de vrijheid neem u er over te spreken, is alleen, opdat men in geen geval zal kannen zeggen, dat ik te kort gekomen ben in den eerbied en de achting, die u beiden mij inboezemt Tusschen Isabelita en mij begint zich een bizonder soort vriend schap te ontwikkelen." .Dat weet ik," viel Donna Clara deftig in de rede. Ik weifelde een oogenblik, en ging toen voort .Isabelita verdient om haar lieve karaktereigenschap pen, om haar onschuld en de zedigheid, waarmee zij be giftigd is, niet alleen de genegenheid, maar de bewon dering van een ieder, die met haar in aanraking komt. Ik kon mij, zooals natuurlijk is, niet onttrekken aan de betoovering, die van haar uitgaat, en voelde me dadelijk tot haar aangetrokken. Ik heb de stoutheid gehad, haar dat te kennen te geven, en ik maak me de illusie, dat haar dat geenszins onaangenaam was. Tot nu toe bestaat er tusschen ons geen band, maar alleen eenvoudige toe genegenheid »Dat weet ik," zeide Donna Clara wederom met de zelfde deftigheid. Ik voelde me nog meer bedremmeld. Retamoso vertrok een paar maal zijn gezicht tegen me, om me weer op adem te brengen, en ik kon vervolgen: Castle" eu .German" en wij journalisten spitsten ons er op om veel uit Alrika te hooren dat ons nog niet bekend was door de eenzjjdige voorlichting, die wij van het oorlogsterrein krijgen. Erg meegevallen is dit, eerljjk gezegd, niet en wij moeten bekennen, dat de heeren van de afdeeling .Buitenland" der bladendie de knnst verstaan om in de internationale pers te sprokkelen, ons van de hoofdzaken goed op de hoogte hebben gehouden. Bijzonder humaan zijn de Engelschen niet opgetreden jegens het personeel der Z. A. S. M., maar geheel onver klaarbaar is dit nietomdat karaktervol was geweigerd den indringer te dienen. De ergste grief was wel het vervoer in open wagens naar East London en zijdie dezen tocht hebben meegemaakt, zullen hem niet licht vergeten. En wel het allerminst de arme dame die in een dezer wagens aan een kind het aanzijn schonk onnoemeljjk veel heeft die vrouw te lijden gehad en het loon is haar daarvoor onthoudenslechts twee weken heeft de kleine geleefd en toen is zij op de boot ge storven. Het ongelukkige voedsel heeft zeker het zijne er toe bijgedragen om nog bovendien drie andere kin dertjes te doen bezwijken. Wij hebben enkelen dier ballingen gesproken en daarbij trof 't ons dat zij de Transvaalsche zaken veel pessi mistischer inzagen dan de meesten hier te lande. Ge lukkig brengt het wonen in een land nog niet met zich mee het bezitten van strategische kenniszoodat meu de waarde van een dergelijk oordeel vooral niet moet overschatten. Met nog meer hoofdschudden hebben wij van deze niet-militairea allerlei klachten aangehoord over het gemis aan moed bij de Boerenhier toch is de proef op de som dat onze stamverwanten al weten de stuurlui aan wal 't beterde juiste tactiek hebben weten te volgen. Hoe de eind-afloop ook moge wezen het is eu blijft een bewonderenswaardig feitdat zulk een groepje landbouwers nu al tien maanden achtereen de legioenen van het machtige Engeland uitput en 't aan deze mogendheid onmogelijk maakt haar prestige in andere deelen van de wereld op te honden. Er zijn nu al evenveel Engelschen gesneuveld verminktgestorven of krijgsgevangen gemaakt als het leger der Verbondenen in zijn beste dagen aan manschappen telde en om het reBtantje der Boeren zeker nog geen 10.000 man bedragende ten onder te brengen, maakt Lord Roberts bezwaar om ook maar één regiment van zijn 200.000 Tommies voor China af te staan. Wanneer een dergelijk resultaat is verkregen heeft men niet te redeneeren over lafheid of dapperheid; een volk, dat zoo iets weet ge daan te krijgen heeft beter inzicht in hetgeen tegen een overmacht moet worden gedaan om zich staande te houden dan de omstandersdie zich misschien in on stuimige dapperheid zouden laten doodschietenmaar daarmee zeker het land niet buiten des vijands klauwen zouden houden. Kolonel De Villebois Marenil was een voorbeeld van persoonlijken moedmaar had hij het overleg van den Boer gehad dan had hij zich en zijn dapperen niet laten omsingelen en doodschieten zoodat zij voor de goede zaak verloren waren. Van de terug gekeerde ambtenaren der Z. A. S. M. spraken de meesten .Ik kan u al dadelijk verzekeren, dat er tot nu toe niets ernstigs tusschen ons bestaat, en 't kon ook niet anders wezen, omdat ik nooit zoover zon gaan, om naar iets van dien aard te streven zonder de toestemming van haar ouders. Maar deze toegenegenheid is ook niet nu pas opgekomen. Toen ik twee maanden geleden naar Hamburg op reis ging, droeg ik al de gedachte bij mij om, en had ik zolls al besloten, om de band van deze opkomende vriendschap nauwer aan te halen, en .Dat weet ik," zeide Donna wederom, met nog grooter stroefheid, als dat mogelijk ware. Ik zat verstomd en verlegen, en zag af van verdere openbaringen welke toch door de bovennatuurlijke scherpzinnigheid van die dame overbodig bleken te wezen. Maar ik moest mij onwillekeurig verwonderen over het zonderlinge contrast, dat die echtelieden vormdenhij wist niets, zij wist alles. Retamoso knipte me ondeugend toe, en gaf me te ver staan, dat zoo iets wel te verwachten was, en er niets verrassends in gelegen was. Donna Clara richtte na een poos zwijgens haar fier opgericht hooid nog meer op, en haar neus schuddende op een wijze, die zelis een aap met eerbied vervnld had, bracht zij uit: .Voordat we verder gaan, verzoek ik u het gesprek in 't Engelsch voort te zetten. Het ernstige en kiesche van de zaak vereiscben zalks." Ik heb steeds een groote bewondering gehad voor de taal en letterkunde van Groot-Brittanie. In 't boeken kastje van mijn hut reizen steeds mee de Don Juan van Byron, de Tom Jones van Fielding en eenige deelen van Shakspeare. Doch in weerwil van deze bewondering, heb ik nooit vermoed, dat het de eenige taal was, waarin ernstige en kiesche zaken behandeld konden worden. Ik wilde echter deze filologische opvatting niet bestrijden, en evenmin redetwisten over de voorkeur, die de strenge mama van Isabelita toonde voor een der Indo-Europeesche talen boven haar zustertalen, en haastte mij gevolg te geven aan haar uitnoodiging. Toen dit geschiedde, ste gen plotseling Retamoso's verrassing en vreugde, terwijl zyn gelaatsvertrekkingeu in hevigheid toenamen. Hij op vrij schamperen toon over het voortdurende terug trekken der Boeren maar zij vergaten daarbij, naar onze meeningdat als onze vrienden overal waar de gelegenheid zich had aangeboden maar to the bitter end hadden gevochten met den tienmaal sterkeren vijand Krnger eu Botha al maanden lang op St. Helena hadden gezeten. Aangenaam wa3 hét geheele personeel getroffen en dit is volkomen begrijpelijk over de royale houding van de directie der Z. A. S. M., die hen nog steeds als in haar dienst beschouwtzoodat de salarissen nog wor den uitbetaaldook al wordt er geen arbeid meer ver richt. Die daad zal de stoutste verwachtingen der bannelingen hebben overtroffen. Tevens bljjkt daaruit dat de heer Van den Wall Bake de zaken voor de aandeelhouders zijner maatschappij niet donker inziet want dan zou uit den aard der zaak beperking der vrijgevigheid plicht zijn geweest. In dezen wordt hjj trouwens gesteand door de geldmarkt waar de aan- deelen der Z. A. S. M. nog altijd ver boven pari staan. De financiers schijnen vooral te bonwen op het feit, dat een groot deel van bet kapitaal in Dnitsche handen zit zoodat de Engelschen bij de eind-alrekening de directie der Z. A. S. M. niet met leege handen zullen durven laten heengaan. De te Amsterdam wonende ambtenaren van den spoorweg zijn overigons volkomen in het onzekere omtrent hetgeen hun te wachten staatdoch ook zij hebben de zorgen van de heeren Van den Wall Bake en Middelberg in de dagen van voorspoed leeren kennen en vol vertrouwen hebben zij hun lot ook verder in hunne handen gelegd. Eén ding heeft ons zeer sterk verbaasd bij de aan komst der booten. Waarom is aan deze gezinnen niet op eenigerlei wijze getoond dat het Nederlandsche volk heeft meegeleefd met de gebeurtenissen in Afrika en dat het sympathie bezit voor deze slachtoffers van den onge- lijken krijg Men kan gerust zeggen dat drie kwart van het beschaafde Nederland in gedachten is geweest bij onze laudgenooten die op de .Arundel Castle" en .German" waren ingescheept en een zucht van verlich ting heelt geslaakttoen deze booten in veilige haven waren. Niemand was echter te Vlissingen om daarvan getuigenis af te leggen. Waarlijk hier valt weer iets van den vijand te leeren. Toen in Engeland de zooge naamde .uitlanders" aankwamen, die tengevolge van den oorlog uit Pretoria en Johannesburg waren verdreven werd hun op allerlei wijzen getoond, dat in .Old England" nog honderden harten voor hen klopten en dat was er dan nog een volkje naarBij de meesten hnnner was 't maar 't beste niet naar hun verleden te vragen en bovendien waren zij zelf voor een groot deel schuld aan de rampdie hen had getroffendaartegenover stelle men de mannen der Z. A. S. M., onbesproken van gedragen nu geheel buiten hun toedoen van hnn arbeidsveld verjaagd. Niettemin werden zij ontvangen zonder dat er iemand was om namens het Nederlandsche volk te verklaren dat er medegevoel bestaat met hen die in den vreemde door hunne energie den Holland- schen naam hebben trachten hoog te houden. bracht den vinger aan zijn voorhoofd, trok de wenkbrau wen op, zette zijn oogen op onzinnige wijze open, en enkele malen, wanneer Donna Clara hem niet zien kon, omdat zij naar mij toegekeerd zat, hief hij de handen ten hemel, en mompelde heel zachtkens .Wat 'n vrouw! Wat 'n vrouw!" Donna Clara, zonder zich in 't minst te storen aan de uiterlijke openbaringen dezer afgodische vereering, deed mij in een nadrukkelijk hard Engelsch weten, dat niets van al 't geen ik gezegd, gedaan of gedacht had voor haar verborgen was gebleven, en dat hetzelfde het geval was met al wat haar dochter Isabel gezegd, gedaan of gedacht had. Deze verklaring vervulde mijn geest met een gevoel van kleinheid en bekrompenheid, dat mjj ten slotte vernietigde. In de onmogelijkheid derhalve, om eenig onbekend feit te berde te brengen, noch eenig denkbeeld uit te spreken, waardig voor de verstandelijke grootheid dier vrouw, besloot ik maar te zwijgen, terwijl ik bij voorbaat mijn zwakke rede aan de hare onderwierp. Nadat ze herhaalde malen haar voornitstekenden neus had bewogen, gelijk een schip, dat de vlag ontplooit wanneer het de haven verlaat, en nadat ze daarop haar gonden lorgnet had geplaatst, om mij een poos zwijgend op te nemen, vond Donna Clara het goed, mjj te zeggen wat ze voor had. Isabelita was een kind, ik was een man. Na deze twee stellingen die op 't eerste gezicht onweerlegbaar waren te hebben uitgesproken, leidde Donna Clara daaruit op logische wijze af, dat men zeer voorzichtig moest wezen. Een jong meisje weet gewoonlijk niet wat ze wil, maar een man is verplicht het te weten. Daarom was het volstrekt onontbeerlijk zich te verge wissen van 't geen ik wilde. .Meneer Ribot," viel hior Retamoso in, »zou u zoo goed willen wezen nog eens in 't Spaansch te zeggen wat mijn vronw daar beweerd heelt Ik deed het, en toen hij 't vernomen had, drnkte hij zijn geestdrift op luidruchtige wijze uit, en riep een on eindig aantal malen met groote geestkracht Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1