Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Chineesche quaes tie. - De fout in dezen ligt geheel bij het Bestuur der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Haar kas is het middel geweest om ons volk blijk te laten geven van zijn wensch om het leed te verzachten der nagelaten betrekkingen van hen die in den oorlog gevallen zjjn of, juister nog zij heeft de gelegenheid geopend om waai het verleenen van daadwerkeljjken steun zoo goed als onmogelijk was door het geven van geld uiting te geven aan de gevoelens die de Nederlanders bezielden. De Vereeniging trad daarbij op als vertegenwoordigster van Nederland bij de Boeren en in die qualiteit had haar Hoofdbestuur te Vlissingen niet mogen wegblijven. Naar alle richtingen zijn nu de ambtenaren en beambten verstrooid; wat zou 't velen hunner goed hebben gedaan, als zij dadelijk bij 't aan land Btappen hadden mogen vernemen dat Nederland deze zonen met een vriende lijken welkomstgroet verbeidde. En te meer schijnt ons die houding van de Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging te betreurennu door een der afdeelingen aan het Hoofdbestuur was verzocht om eenige hartelijkheid bij de ontvargstniet onwillekeurigmaar opzettelijk is deze derhalve achterwege gelaten. Aan de eerstvolgende algemeene vergadering is 't om de schuldigen hierover te interpelleeren. Boter alt Australië. De vorige week vertrok uit Melbourne (Australië) de stoomboot »China" met ongeveer 100,000 KG. boter, om einde September aan de Londensche markt gebracht te worden. Ben treurig ongeluk. Een vtandkunstenaar" dat wil zeggen een man die zware lasten zelfs van 300 kilo met zijn tanden optilt is deze week van zijn broodwinning, ul. zjjn tanden, beroofd. Terwjjl hij bezig was een reeds honderd maal geslaagd kunststuk te repeteeren waarbij hij met de voeten in een ring hangend met de tanden een trape zium vasthoudt, waaraan een kunstenares gymnastiseert begon het trapezium te draaien, zoodat hij de caoutehonc- plaat, die hij in den mond hield en waaraan het toestel met een haak vastzat, niet op de juiste plaats kon honden en in een paar seconden zeven tanden afbraken. Zijn kaak barstte en zjjn mondhoeken werden opengescheurd. Toch hield hij zich goed tot de vrouw in veiligheid wastoen werd hij bewusteloos. De arme kerel zal een ander beroep moeten kiezen. (Handelsblad.) BEBGIM. De orkaan die den 4 zijn kracht deed gevoelen heeft ernstige ongerustheid gebaard omtrent de veiligheid van Koning Leopolddie met zijn jacht op de terugreis uit de Middellandsche Zee, juist Zaterdag te Ostende verwacht werd. Sedert drie dagen had men van de »Alberta" niets vernomen en met het oog op de zware stormen, die in dat drukke vaarwater dubbel gevaarlijk zijn was er inderdaad alle reden voor be zorgdheid. Eerst den 5 werd het schip gesignaleerd en spoedig daarop liep het zonder eenige averij binnen. CHIWA. Nog eenige telegrammen van later datum dan de reeds gemelde zijn uit Peking ontvangen. Een telegramdoor een particulier te Weston uit Peking ontvangenen aan een der Engelsche bladen medege deeld, is van den eersten Augustusop dien dag zonden de vreemdelingen nog veilig zjjn in het gebouw der Britsche legatie. Een uitvoerig bericht van den Engelschen gezant Macdonaldgeeft belangrijke inlichtingen omtrent de militaire positie in de stad en mededeelingen omtrent het aandeel van opgewonden autoriteiten in de jongste gebeurtenissen. Uit het telegram blijktdat ondanks den gesloten wapenstilstandbet Britsche gezantschap na 16 Juli werd beschoten. Den 21 Juli was er nog mondkost voor veertien dagen en hielden de Europeesche tro6pen nog de BritscheAmerikaanscheDuitsche en Russische gezantschappen bezet, benevens 200 meter van den stadsmuur. Macdonald geeft der ontzetcolonne de aanwijzing snel op te rukkenals zij bij de stad is ten einde de Chineezen te beletten de Europeanen aan te vallen. Intusschen schijnt het ontzettingsleger den 29 Juli te zijn aangekomen. De telegrammen, die ver van duidelijk zijn spreken van een totaal van roim 20,000 man volgens de specificatie der nationaliteiten, zouden hieronder nóch Eransche noch Duitsche troepen zijn. De opgave is dus niet volledig of wat ook reeds verondersteld is de beklagenswaardige verdeeldheid over de vraag aan wiens handen het opperbevel zal worden toevertrouwd is nog steeds niet naar ieders genoegen opgelost en de Franschen en Duitschers hebben zich afgescheiden en opereeren afzonderlijk. Hoever dat ontzettingsleger sinds zijn vertrek gevorderd is blijkt niet uit de berichten. Volgens den eenen correspondent is men nabij Tientsin op een aanzienlijke troepenmacht des vijands geBtooteu volgens den anderen is men reeds tot Teitsang genaderd. Li-Hung-Changwiens zelfmoord reeds geheel ten onrechte geseind werd is nog steeds te Shangai. De volslagen regeeringloosheid die te Peking hoerscht, waar de keizerlijke troepen elkander slag laverendoet den grijzen staatsman zeer begrijpelijk aarzelennaar de hoofdstad te reizen. Hij geeft voor ziek te zijn en is blijkbaar voornemens de eerstvolgende gebeurtenissen op een afstand af te wachten. In het Noorden hebben de Russen eenig voordeel be haald. Twee colonnes uit Blagovestjonk hebben de Chi- neesche troepen bij Verchne aangetast en met groote verliezen teruggeworpen, waarna zij Sakhalin namen. Een detachement Russen beschoot Aigoen met 12 veid-mortieren. Het vuur werd door de Chineezen be antwoord. De Russen verloren zes doodenwaaronder een officier en 15 gewonden. Verder wordt gemeld dat Karbin door de Chineezen is aangevallen en in brand gestoken. Tien duizend Russen zjjn naar deze plaats gezonden. ITALIK. Het lijk van koning Umberto zal den 8 naar Rome worden overgebracht en reeds den 9 worden bijgezet in het Pantheon waar een voorloopige katafalk wordt opgeslagen. Het gemeentebestuur van Rome heeft het voornemen den weg, dien de stoet zal volgen, van een rouwdecoratie te voorzien. Keizer Wilhelm zal zich bij de bijzetting doen vertegen woordigen door prins Heinrich van Pruisen. ZUID-AFRIKA. De schermutselingen in Vrijstaat en Transvaal houden aan. Lord Roberts seint den 4 De Boerendie ten zuiden van Kroonstad een trein lieten ontsporen lieten Lennox vrijmaar namen twee officieren gevangen. Zjj werden achtervolgd door de bereden infanterie, die drie van hen doodde en velen verwondde. Commandant Olivier, die in de heuvels om Bethlehem ontsnapte met 1500 man, wees het aanbod van Prinsloo om zich met zijn geheele macht over te geven terug en verklaarde dat bij voornemens is den oorlog voort te zetten. Hjj nam een stelling in tnsschen Harrismith en den weg naar Newmarket. Generaal Rundie achtervolgt hem. De 17 gevangenen, die 2 Augustus door Ian Hamilton zjjn genomen, verklaren dat aan hun commando's slechts uitzetbaro kogels zijn uitgereikt. Dientengevolge zjjn onze wonden van zeer ernstigen aard. Ik zal een protest richten tot commandant-generaal Botha. En den 5 Een Britsche legermacht uit Stauderton overviel De Lange's lager aan de Kliprivier vijftien mijlen ver aan den weg naar Vrede. De vijand, die 300 man sterk was, werd uiteengedreven 150 stuks vee werden door de Engelschen buit gemaakt. De Lange's huis werd in brand gestoken. Cit het Itallaansche Parlement. ROME, 6 Aug. De Kamerzitting van heden werd bij gewoond door alle ministersvoorts waren o.a. aanwe zig Crispi, Zanardelli, Giolotti, Rudini en Sonnino. De Voorzitter Villa bracht hulde aan de nagedachte nis van koning Umberto; de Kamer juichte deze woor den levendig toe. Men riepleve de Koning De minister-president Saracco sloot zich bij de woor den van den voorzitter aan. Toen Turati namens de socia listen en Pantano namens de republikeinen hun afschuw van den moord uitspraken, barstte er een groot rumoer los. Pantano riepWij speculeeren niet als gij op de bedreven misdaad. Het herige rumoer verhinderde Pan tano voort te gaan. De voorzitter kondigde aan, dat de Koning a.s. Zater dag den eed zal afleggen. Kamer en Senaat besloten, dat de zittingzaal gedurende zes maanden een rouwversiering zal hebben. De Bureaux zullen adressen richten tot de Koning en Koningin- Weduwe, en ter nagedachtenis van Koning Umberto zal een onvergankelijk monument opgericht worden. Gevecht bij Peltsang. WASHINGTON, 6 Aug. Kapitein Taussig van het oorlogsschip »Yorktown'' telegrapheert uit Tsjifoe van heden De Britsche torpedojager »Fame'' meldt niet officieel dat er Zondagmorgen gevochten is bij Peitsang van drie uur 's morgens tot balfelf, en dat de verbondenen aan dooden en gewonden 1200 man verloren hoofdzakelijk Russen en Japanneezen. De Chineezen waren op den terugtocht. Een telegram van admiraal Remey uit Tsjifoe van 6 dezer meldt Volgens een uiet-officieel berichtdat vertrouwbaar wordt geachtzijn 5 dezer bij het aanbreken van den dag ongeveer 16.000 man der verbonden troepen bij Peit sang hevig slaags geweest met de Chineezen. Vlssehersvlootschouw. Bij den heer Calkoen hoofd der Zuiderzee-politie te Edam is het volgende telegram ontvangen van H. M. de Koningin »Bij mijn terugkomst op Soestdijk voel ik mij gedwon gen u nogmaals te verzoeken mjjnen warmsten en kar- telijksten dank over te brengen aan allen die mij heden op de Zuiderzee op zoo treffende wijze hulde hebben ge bracht. »Ik stel de algemeene deelnemingen medewerking, die zooveel tot het welslagen der revue bijdroegen op den hoogsten prijs en verzoek u aan de visschersbevolking de verzekering te gevendat zij mijne Moeder en Mij eenen onvergetelijken dag bereid heeft, die bij ons slechts in dankbare herinnering zal blijven. WlLHELMINA." Hensbrock. Vrijdag, den 3, heeft de onderwijzer J. Raven, met zijne leerlingen der kinder-zangschool, een rijtoer gedaan naar Bergen en Egmond aan Zee waar de kinderen zich uitstekend vermaakten zij keerden des avonds in zeer vroolijke stemming huiswaarts. Harlngcarspel. Met stormweer en onder hevige regenbuien werd den 4 in allen eenvoud ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den gemeente-secretaris, wijlen den heer J. Fraij. Behalve de familie en enkele vrienden binnen de gemeente werden ook eenigen van buiten de gemeente opgemerkt. Een drietal kransen dokten de kist. St. .Maarten. Den 4, des avonds ongeveer 10 uur, brak op de Stroot onder deze gemeente een felle brand uit in een burgerwoonhuis, bewoond door twee gezinnen. Het huis brandde tot den grond af. Van de inboedels was er niets verzekerd. Den 5 ontstond, door hooibroei, brand op het Rijpje, eveneens onder deze gemeente, in de boerderij, bewoond door G. Bruin Pz. De flinke boerenwoning met boet, benevens eene groote hoeveelheid hooi en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade is door ver zekering gedekt. STORM. De storm van den 3 heeft in verschillende streken van ons land groote schade aangericht aan te veld Btaande gewassen, viuchtboomen enz., op vele plaatsen zijn boomen ontworteld, maar heviger nog dan op het land, woedde de storm op zee. Op de Noordzee is vorongelukt de te Nieuwediep thuis behoorende blazerschuit H D 60, schipper F. Plaatsman. Het wrak van de schuit is by de Koog op Texel aan gedreven. De opvarenden, die ongetwijfeld zijn verdronken, waren: F. Plaatsman, van den Helder, en zijn 14-jarige eenige zoon Pieter, de knecht Jn. de Boer, van Urk, gehuwd en vader van 5 kinderen, S. de Gooijer, van Schager- brug, een 21-jarig jongmensch, die de reis op proef mee maakte. Door deze ramp blijven dus weer 2 wedawen en 5 weezen onverzorgd achter. De stoomboot »HarlingenEnkhuizen'', den 4 van Enkhuizen vertrokken, kreeg in volle zee averij aan de raderen en moest terugkeeren. Een jacht werd op den leidam geslagen, doch kwam weder vlot. Verscheidene vaartuigen, die aan de revue hadden deel genomen, zjjn wegens den storm te Enkhuizon binnen- geloopen. Een der booten »Salland", kapt. J. R. Slot, varende van Deventer naar Rotterdam heeft 't hard te verant woorden gehad. Een paar uur afstands van den Ketel nam de storm in zoo hevige mate toe, dat de vrij diep liggende boot 't te kwaad kreeg. De machinekamer liep vol water, de vuren werden uitgedoofd, en nu was 't on mogelijk verder te stoomen. De bovenlast, kisten met koek, eieren, hout, vaten met drank enz. werd over boord geworpen, wilde men de boot voor zinken vrjjwaren. De opvarenden hadden nu en dan angstvolle oogen- blikken. De ankers werden uitgeworpen en men ging nu druk aan het pompen, aanhoudend maar door tot het water voor een groot deel uit de machinekamer was en men weer stoken kon. Tegen den ochtend, toen de storm inmiddels wat bedaard was, heeft men getracht weer naar Kampen te komen, waar men Zondagmorgen onder aanhoudend pompen, daar ook heel wat water in de boot was, weer aankwam. Zaterdagmiddag is de kade aan het kanaal »deu Nieuwen Maasmond'', onder Doeveren, doorgebroken, zoodat de Waalwijksche polder binnen betrekkelijk korten tijd geheel blank stonk. Een 200 stuks koeien, die daar in de weide liepen, konden nog intijds gered worden. Stranding Prins Willem I. Omtrent het te Mariguana gestrande Ned. stoom schip Prins Willem I ontving de directie der Koninkl. West-Ind. Maildienst een telegram, vermeldende dat de passagiers en de mail door het stoomschip Alps zijn over genomen, dat het schip in het voorgedeelte en in de achterpiek vol water staat, dat machine en ketel in goeden staat verkeeren en dat er misschien kans is om het schip af te brengen. De lading is gedeeltelijk in lichters en aan den wal opgeslagen en men is nog bezig met lossen. Een gedeelte van de equipage is op Inagua-eiland geland. Allen zijn gered. Veeziekte. Men schrijft aan het >N. v. d. D.'' aan de Bel gische grenzen Het mond- en klauwzeer begint in België, evenals in ons land, zeer te verminderen. In do eerste helft van de vorige maand kwam geen enkel geval meer voor in de provinciën Limburg, Luxemburg en Namen, sltchts één in de provinciën Antwerpen, Luik en West-Ylaanderen, terwijl in de overige drie provinciën te zanjen maar 17 erveu meer besmet waren. Ook hoort men in den laatsten tijd niet meer van het voorkomen van mond- en klauwzeer onder het Neder- landsche vee in de quarantaine-stallen hier spottend »besmettingsstallen" genoemd zoodat van tjjdelijke sluitingen van sommige grenskantoren voor den invoer van Nederlandsch vee in de laatste maanden weinig of in het geheel geen sprake geweest is. Vee-uitvoer. Met ingang van 8 dezer zal het douanekantoor Esschen (dorp) den 1 en 15 van elke maand van 8 tot 9 uren geopend zijn voor den invoer van Nederlandsch melkvee en voor schapen, paarden, geiten en slacht- vleesch iederen Woensdag van 8 lot 9 uren. Hooi. Met het oog op de koolveilingen, welke de land bouw- en handelsvereeniging »Nieuw Leven'' den 8 Aug. aan het station Noordscharwoude zal doen aanvangen, is tot de directie der H. IJ. S. M. het verzoek gericht, voor den tijd van 3 maanden een terrein van 400 M2 in pacht te mogen hebben voor den opslag van kool. Hiermede hoopt men het bezwaar weg te nemen, dat veraf wononde landbouwers voor betrekkelijk kleine par tijen een groot deel van den dag uit het bedrijf zijn. De gelegenheid is hiermede opengesteld, om eenige dui zenden kooien op dit terrein, dat behoorlijk zal worden afgerasterd, op te leggen en ze ineens te doen veilen. Ook bij minder gunstige veilingeu kan dit terrein uit nemende diensten bewjjzen, om er de opgehouden partijen tot den volgenden dag neer te leggen. (N. v. d. D.) Gevaarlijke zaadjes. De heer Boets, apotheker te Gouda, maakt de vol gende waarschuwing openbaar: »Heden ontving ik uit Scheveningen een rood gazen zakje met schelpen. Daarin bevonden zich tal van mooie zaadjes, die echter zeer gevaarlijk zijn Ze staan bekend onder verschillende namen als: Jequirityzaad, Amster- damsche Weeskinderen, Abrizaad. Het zijn scharlaken roode, bijzonder zaden, met een zwarte vlek en mooi glad en glanzend, afkomstig van de Abrus precatorius, een plant uit onze overzeesche bezittingen." »Deze zaden schijnen thans aan het strand te Scheve ningen met de schelpen door kinderen te worden opge zocht en zouden zoo tot onaangename gevolgen aanleiding kunnen geven" II. J. Calkoen. Den 5 was het 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, benoemd werd tot hoofd der gemeente Ilpendam. Den 2n Februari 1882 trad hij op in zijn tegenwoordige functie. De Noord Holl." schrijft »Wat de heer Calkoen voor onze gemeente in de 18 jaren van zijn verblijf alhier is geweest weet iedere Edammer. In zijne onderscheidene betrekkingeu heeft hij meer gedaan dan wij thans kunnen opsommen. De groote werkkracht, waarover de heer Calkoen be schikt, de hulpvaardigheid, die hem eigen is en de vrien delijkheid, waarmede hij ieder te woord staat dit alles kwam onzer burgerij steeds ton goede. Wie der in» gezetenen onzer gemeente, die den raad en de voorlich ting van onzen burgervader noodig had, klopte ooit te vergeefs aan Van harte hopen we daarom en we zjjn zeer stellig de tolk van gansch Edam en Vollendam dat het den heer Calkoen gegeven moge zijn over een 7-tal jaren te midden der zijnen mot geheel de gemeente zjjn zilveren jubilee als burgemeester van Edam te vieren."

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2