Stadsberichten. BüRliRRLLJKR IS T A IS 1). Ns. 5660 en 17134 f 1000; Ns. 4874, 6515, 9998, 11976 en 20064 f 400 No. f942 f200, Ns. 1622,9808, 13098 en 20549 f 100. Ns 9097 en 5275 f 1500; Nr. 8702 f 1000; Ns. 6520, 15356 en 15460 f 200; Ns. 5868, 6370, 15004 eu 18082 f 100. Zes „hooiden" In een gezin. De heer P. Bonma, reeds langer dan 25 jaren hoofd der school te Oosterend op Texel heeft vijf zonen uilen in 't bezit der hoofdacte 1. o. Een dochter van den heer Bonma heeft de acte onderwijzeresterwijl zijn vader vóór hem hoofd der school was te Oosterend. §cliagerhrug. Op 17 September a.s. heeft alhier, van wege de afdeeling Zjjpe van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, eene tentoonstelling en paarden markt plaats. De tentoonstelling omvat, paarden, venleus, herfstkalvers schotten kalfvaarzen hokkelingstieren fokschapen lammeren pluimgedierte en kongnen. De aangiito moet geschieden vóór 7 September, bij den secre taris, den heer J. Leverink. Ook eene verloting wordt gehouden. De na|aars-paardenmarkt vanwege do Hol landsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar te Sloten gehouden worden op 21 Augustus a.s. Schoorl. De 7orige week slaagde voor de hoofd akte te Amsterdam de heer J. A. Klant, onderwgzer alhier. Aan het strand onder deze gemeente is den 4 een lgk aangespoeld waarschijnlijk van een machinist of stoker, leeftijd pl.m. 40 jaar. Verdere bijzonderheden ontbreken. Schagcn. In hunne vergadering van 4 Augustus j.l. besloten de stemgerechtigde ingelanden van den Burg- hornpolder in zake de duikerkwestie aan de Wiel, aan den polder Schagen eene minnelijke schikking voor te stellen of dien polder te verzoeken den heer Vas Visser als scheidsrechter in de zaak te willen erkennen en zich evenals Burghorn aan de uitspraak van genoemden heer te onderwerpen. Mocht Behagen in geen van beide voor stellen willen treden, dan zal de polder Burghorn bij den Hoogen Raad in hooger beroep gaan. Den 5 had alhier op den weg van den West-Prieschen dijk tot Scbagerbrug de wielerwedstrijd om den wissel beker van de vereuniging Hermes" alhier plaats. Acht wielrijders namen aan den wedstrijd deel, waarvan 4 uit Amsterdam. De strijd werd gewonnen door den heer A. B. Roggeveen alhier; het vorige jaar won de heer Bei- senherz van Amsterdam in den wedstrijd, die toen te Alkmaar plaats vond. Tot 1 Januari 1901 benoemde de kerkeraad der ned herv, gemeente alhier, den heer Zonderland alhier tot organist in de plaats van den heer A. Kooger van Alk maar, die als zoodanig had bedankt. Jacht. Door den Commissaris der Koniögin in Noord holland is ter kennis gebracht, dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, wordt geopend op 1 September e.k. met zons opgang dat de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op 29 September e.k. met zo: sopgang. Amsterdam. Den 4 viel de 40-jarige schuiten voerder K. Knook door het uitschieten van zijn vaar boom in den Binnen-Amstel te water. Alle moeiten om hem te redden waren vruchteloos. In de nabijheid van het dorp ©osterlittens (Fr.) viel het zoontje van den kapitein der stoomboot van Harlingen op Sneek over boord. Terstond sprong de vader hem na; maar daar deze niet kon zwommen, verkeerde beide drenkelingen spoedig in doodsgevaar. De heer F. Postmavan Baard (Fr.), die zwemmen konsprong nu in het water, en 't gelakte hem eerst den knaap, die reeds zinkende was en daarna den vader van een wissen dood te redden. Ter hoogte van het Malieveld, te's-©ravenhage, werd don 5 een man door eon tram van de Staatsspoor wegmaatschappij, komende van Scheveningen, overreden en onmiddellijk gedood. Te WÏnsum (Groningen) had den 3 een droevig ongeval plaats. Bij de tramloods aldaar bevindt zich een put, waaruit men de paarden drenkt. Die put moet wor den schoongemaakt. Eon jonge man van 21 jaar, Berend S., begaf zich daartoe in dt n pnt. Pas was hij beneden of zakte ineen. Een ander, zekere Fraucken, een oppassend huisvader, conducteur op de tram, daalt nu in den put af om eerstgenoemde te helpen. Maar nog heeft hij den bodem niet bereikt, als ook hij ineenstort en valt boven op Berend S., er had zich in den put een dichte kolen- stikstol opeengehoopt. Met stokken en haken werden beiden opgehaald. Berend S. was reeds gestorven en Francken, die nog teekenen van leven gaf, was bewusteloos. Br bestaat echter hoop, dat hij er het leven afbrengt. doneert Buiten-societelt. Door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van dén heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 8, des avonds ten 7l/z nnr' den Stadshout van wege de Bnitensocieteiteen concert worden gegeven, waarvan hèt programma als volgt luidt: 1. «Wien bleibt Wien" Militaire Marachv. Job. Schram. 2. Ouverture zu »Athalia" v. Mendelssohn Bartholdy 3.a Aubade printanière v. Paul Lacombe. 5»Friquet, Friquet" pour 2 pistons H. Maeck. 4. Fantaisie sur l'opéra »Le fils du brigadier" avec thème original variéVictor Massé. 5. Ouverture zur Oper »Wenn ich König war"Adam. 6. Fantaisie op motieven uit de opera «Carrnen"G. Bizet. 7. »Mein Traum", Concert-Walzer E. Waldteufel. 8. »Der Musikhumorist" Potpourri L. Stetefeld. Schietwedstrijd. Bij den schietwedstrijd gehouden ter gelegenheid van de te Amersfoort plaats gehad hebbende algomeene vergadering van den Bond van oud-onderofficieren, behaalde de heer R. ©ostenveld met 54 p.den lOen prijs in don personelen wedstrijd op 150 M.5 schoten met Beanmontgeweer of M. 95. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 30 Juli tot den 4 Aug. zijn in het badhuis van het »W it te Kruis" genomen: 36 kuipbaden, 55 regenbaden le klas en 107 regenbaden 2e klas, totaal 107 baden. Cadettenschool. Ten gevolge van don uitslag van het onlangs door cadetten der Cadettenschool afgelegd vergelijkend examen voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie, komen, voor eene plaatsing bij die inrichting op 28 September e.k., in aanmerking bg a. Infanterie hier te landeG. A. de Brauw, A. S. M. D. Prins, W. C. Buwalda, D. Vleming, M. Rutgers van der Loeff, J. G. Haremaker, jhr. J. von Weiier b. Cavalerie hier te lande: H. W. C. E. Mathon, J. J. M. de Waal Artillerie hier te lande J. Harberts, jhr. W. J. van der Goes, jhr. D. R. Gevers Deynoot, O. L. Eschaqzier, J. Doorman, A. E. W. de Jong, P. A. Brouwer, H. J. A. van Son, J. H. C. Beutz van den Berg; d. Genie hier te lande: R. Bossert, W. P. C. Colt- hoff, J. A. Kattenbnsch e. Infanterie in Nederlandsch-IndiëE, A. van den Bossche, B. van de Water, A. Tissot van Patot, M. J. VoBkuil, J. A. van Kesteren, N. Binnendijk, G. H. A. G. Gallas, J. Beumer, H. B. Stapel, H. Behrens, H. du Marchie Sarvaas, J. H. Enter, J. K. H. van Steyn van Hensbroek, L. J. Jochem, R. W. Roelants, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, W. F. de Jongh, M. L. F. Bajetto, H. P. Pieper, J. J. Jonae, C. F. A. Moorrees, I. Troostwijk, T. L. van Hasselt, E. Tydeman, P. W. A. Meijer, J. Engelbert van Bevervoorde, R. A. Kunst, H. L. H. Dommers Cavalerie in Nederlandsch-Indië: F. H. J. M. Buf- fart, J. R. Swart; q. Artillerie in Nederlandsch-Indië: A. Puf kus, J. L. C. G. Laceulle, A. Bax, A. C. E. R. de Voogt, C. E. ~Vis8or h. Genie in Nederlandsch-Indië: B. D. W. J. van Garderen, T. Tanja. (Stct.) Wolvee. De heer A. J. Peeck, te Schoorl, schrijft het vol gende artikeltje in het Ned. Landbouw Weekblad, van Zondag 5 Augustus. Wij achten het daarin behandelde van zooveel belang, dat wij met aandrang de schapen- houders opwekken, vooral de vergadering bij te wonen, die te dier zake zal gehouden worden op Maandag, SO Augustus a. a., in het Café Central, alhier, des morgens te 11 uur. Het schrijven luidt als volgt »Naar aanleiding der ontbinding van de Wolvee Ver- eeniging in Holl. Noorderkwartier, verzoek ik u eenige plaatsruimte in uw weekblad over die zaak. Zelf bestuurs lid en mede-oprichter dier vereeniging geweest zijnde, heb ik gemeend toch te moeten stemmen tot ontbinding der vereeniging, omreden er bepalingen in het reglement waren en don proefnemers plichten opgelegd werden, welke niet altijd even welwillend werden opgenomen. In 't kort. Mijn idee is, dat ieder, die in deze vereeni ging is werkzaam geweest, wel het nut erkent, dat deze vereenigiDg in baar kort bestaan gesticht heeft, maar het genoegen ervan wel op een stuivertje kan schrijven. Ik hoop echter het bestaan eener wolvee-vereeniging niet tot de geschiedenis zal gaan behooren. Hoewel wij, (mjjn broer en ik) nogal uitgaven gehad hebben door proefno- men, dekgeld en kostgeld, moet ik zeggende resultaten waren gunstig. Voor de proefueming hadden wij gewone schapen niet de beste, maar zooals gewoonlijk voorko men, genomen, en de uitslag was uitstekend, zooals hee ren keurmeesters zelf getuigden. Met eenige heeren heb ik over een nieuwe vereeniging gesproken en kwamen tot dit idee. »De schapenhouders en fokkers richten eene Wolvee- vereeniging op op deze leestIeder belangstellende in deze zaak wordt lid tegen een matige contributie. Uit de leden word een bestuur gekozen. Dat bestuur moet werken evenals de Prov. Commissie voor het rundvee n.l. met aanhoudingspremies. Aan wie te geven Aan de te stichten onderafdeelingen of laat ons ze clubbon noemen. Een club zou ik willen noemen eene vereeniging van eenige personen, leden der Wolvee-vereeniging, samen in het bezit van 40 50 degelijke fokschapen, welke per sonen zich onderling verbinden, met een ram te fokken. De een zal een Wensleydale ram nemen, een ander geeft de voorkeur aan een Lincoln enz. Zoo komen de ver schillende Engelscho soorten en misschien later ook andere rassen, in handen van menschen, die in dat soort hun meeste voordeel zien, als zjjnde dat soort het meest geschikt voor hun doel of hunne omgeving. Nu zou ik voor ieder soort één aanhoudings-premie willen geven groot genoeg om den ram kosteloos te maken. Op die wijze moeten de clubben van iedere soort onderling wed ijveren. Natuurlijk zou ik de ram en schapen der ver schillende clubben, ieder hun eigen oogmerk, liefst met een koperen plaatje of getatoueerd aan den binnenkant, zooais wij eens een Lincoln-ram gehad hebben. (L 66) Hoe dit alles uitgewerkt moet worden zou bij eene bespreking beter tot zijn recht komen dan hier. Wat wjj noodig zullen hebben is geldwant ik stel mij voor dit n i e t van de contributie zal kunnen komen maar ik vind het doel zoo goed dat er geen twijfel bestaat dat waar voor paarden en rundvee geld beschikbaar gesteld wordt, van Rijkswege, Provincie of landbouwmaatschap- pijen wel een voldoende bijdrage zal worden verleend. In September worden de bestaande ingevoerde rammen der Wolvee-vereeniging verkocht, laat ons samenwerken om vóór dien tijd de zaken voor elkaar te hebben. Laat ons zoeken dubben bij elkaar te krijgen die deze ram men koopon. Samenwerking, geloof ik, is in t begin wel noo lig want als wij voor ieder der vier soorten Lin coln, Wensleydale, Cotswold en Hampshiredown, een club vinden, behoeven wij geen geld van Nederlandsche boe ren aan Engeland te geven en toch komt er weder een vereeniging tot veredeling van het wolvee in Noordhol land. De onderlinge ijver der verschillende club1— komt wel. «Iederdie belang in deze zaak stelt, al denkt men over de zaak andersdoor bespreking komt men tot elkaar, wordt verzooht tot bijwoning eener vergadering op nader te bepalen datum." filndexamen H. B. 8. Alle leerlingen der vijfde klasse aan de Rijks Hoo gere Burgerschool, alhier, legden met gunstig gevolg het eindexamen af en wel: J. H. Brand, H. W. Bosch, Bossen, J. P. Delprat, C. J. Eisma, C. L. de Fouw, H R. Leopold, A. Pels, M. D. Pranger, J. C. M. Simon Thomas, mej. M. J. van Soest, J. J. v. Trotsenburg, A. Zijpe. Cadettenschool. Benoemd voor een jaar tot leeraar in de Hoog duitsche taal aan de Cadettenschool de heer C. Altena leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Nijmegen. Holl. Maatschij. wan ï.andbouw. De afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderde den 6, onder leiding van den heer jhr. mr. P. van Foreest, den voorzitter, in het Café Central alhier. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar, op voorstel der daartoe benoemde commissie, bestaande nit de heeren W. de Geus Jr., W. Visser en G. Groot, onveranderd goedgekeurd. Machtiging werd aan het bestuur verstrekt, ten be hoeve van de Paaschtentoonstelling in 1901, zich weder te wenden tot de gemeente Alkmaar, om eene subsidie van f 250, alsmede om vergunning te vragen aan H. M. de Koningin tot het honden eener verloting ter zelfder tijd. Als bestuursleden der afdeeling werden gekozen de heeren G. Groot, Znidschermeer en A. J. Peeck, Schoorl en herkozen de heer H. Siebert Coster. Op de eerstvol gende vergadering van Hollands Noorderkwartier zal de Afdeeling vertegenwoordigd worden door den heer Jb. Slooten, Stompetoren, terwjjl te Purmerende, op de den September aldaar te houden algemeene vergadering der Maatschappij als afgevaardigden zullen optreden de heeren G. Bos Wz., Oudorp en W. Visser, Oterleek, en eventueel als plaatsvervangers de heeren W. de Geus Jr., Oterleek en G. de Jongh, Oudorp. Téh aanzien van de punten van beschrijving, te Pur- merend te behandelen, werd naar aanleiding van het voorstel-IJs8elmonde tot het beschikbaar stellen van ent stoffen hier te lande medegedeeld, dat door het Rijk reeds maatregelen in die richting getroffen zjjn, voor zooveel aangaat tuberculine. Een voorstel tot wijziging van het jaarboekje van de Maatschappij wordt gedeeltelijk door het Hoofdbestuur overgenomen, tengevolge waarvan de Algemeene erga- dering te beslissen zal hebben over eene zeer practische doch vooral in het eerste jaar duurdere verandering daarvan. Het voorstel strekt nu om den leden te ver schaffen eene nette portefeuillemet twee taschjes die om de drie jaren opnieuw wordt verstrekt en overigens tegen den kostenden prijs, ad 28 cents, voor de leden te bekomen is. Daarbij wordt gegeven een jaarboekjebe vattende den gebruiker nnttige en noodige gegevens, als mede afzonderlijk een kalender met kasboek. De Afdeelingsvergadering kon zich met de voorgestelde wijziging zeer goed vereenigeu. Alleen zal worden aan gedrongendat het hechten van de kanten der tasschen in de portefeuille op steviger wijze geschiedt dan door naaigaren. Het Hoofdbestuur heeft onder de punten van beschrij ving opgenomen eene bespreking over de wenschelijkheid, om het reglement der Maatschappij in dien zin te wijzigen, dat den leden niet meer het recht worde toegekend, allo van de Maatschappij of hare afdeelingen uitgaande onder nemingen kosteloos, met eene dame, te bezoeken. Hoezeer erkennende de voordeelen, die uit intrekking dier bepaling wellicht voor sommige afdeelingen zouden kunnen voort vloeien achtte de Afdeeling het niet in het algemeen belang der Maatschappij tet een dergelijken maatregel overtegaan. Voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur, inplaats van den heer G. Vas Visser, die tot voorzitter der Maat schappij werd verkozen, zal gesteund worden de candida- tuur van den heer C. de Goede Pnrmerend. V oor de tweede vacature voor een bestuurslid uit Noordholland inplaats van den heer S. de Jongh Stompetoren zal worden bevorderd de verkiezing van den heer G. Kruse- man Houtrijk en Polanen. Voor de Zuidhollandsche vacature wordt den afgevaardigden een vrij mandaat gegevenevenals voor de vacature in de financiëele commissie. Leerdam zal aanbevolen worden voor de eerstvolgende jaarlijksohe algemeene vergadering. S t o r in. De hevige wind heeft aan het geboomte in de omgeving dezer stad heel wat schade gedaan. De bla- derentooi der boomen is verbazend gedund en ettelijke takken zijn alom in den Hout, in de plantsoenen en op de Singels afgeruktwaardoor sommige boomen onher stelbaar geleden hebben. In de Breêlaan even voorbij Oudorp zijn verscheidene boomen ontworteld. Op den Kennemersingel streek ook een fraaie boom met wortel en al néér. Alkm Harddraver ij-Vereen!* I iig. Voor de op Donderdag, den 7, in de Stadshout te houden harddraverij zijn de beste kortebaandravers reeds aangegeven, o.a.»llnntress", «Richard' «Ange lina", »Sador", «David A", »Fanny", «Wilhelm III", «Moquette", »Bellwood",»Egbertime",Sador II",Isabella". GETROUWD. 5 Aug. Willem Piket en Antonia Geaina Henning. Frederik van Lienen en Antje Burges. GEBOREN. 3 Aug. Pieter, z. van Pieter Koger en Elisabeth Nieu- wenhuis. 4 Laurens, z.vanDirk LourensPuten JantjeKorver. 5 Helena Maria Johanna, d. van Johannes Cor nells Stadegaard en Elisabeth Johanna Maria Klaverweijden. Tamis, z. van Oornelis Blan- kendaal en Bregje van der Gracht. OVERLEDEN. 6 Aug. Johannes de Vries, 69 j. en 8 m. Catharina Lammers, wonende te Amsterdam, 76 j. Nicolaas Gerardus Alphonsus, z. van Dirk Ranzijn en Hillegonda Elisabeth Hugtenbnrg, 11 w. Schermerhorn. Geboren. 22 Juli Petrus, z. van DirkDudink en Johanna Maria Rot. 364ste Staatsloterij. 2e klasse, le lijst, 6 Aug. 2e klasse2e lijst7 Aug.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3