Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. Tegen muggen. Een Belgisch lezer van het »N. v. d. D." verzekert dat hg de muggen van zijne slaapkamer verwijderd houdt door een stukje watten met 1 h 2 druppels kaneelolie gedrenkt, op een theeschoteltje in het var trek te plaatsen. Die 1 2 drnppels zijn voldoende voor het geheele seizoen. Brltsche verliescijfers. De opgaven van het Londensche departement van oorlog vullen nn weer meer dan een kolom. De verlies- lijsten loopende tot 4 Angnstns te Kaapstad, geven als cjjfers voor de in de laatste gevechten gesneuvelden en aan wonden en ziekten gestorven 1 officier en 35 min deren; als gewonden: 4 officieren en 46 minderen; zieken 1 officier en 97 minderen met verschillende ziekten, over het meerendeel enterie gevangenen 10 minderen. Bij het treinderaillement van 3 Augustus werden 2 offi cieren gevangen genomen (en naar het schijntgehouden), 3 man gedood en 3 gewond. 26 Juli werden door de Boeren in vrijheid gesteld 5 kapiteins en 14 minderen. Onder de minderen die gedood, gewond en ziek zijn, komen ditmaal zeer veel sergeanten en korporaals voor. Passiespelen te Oberammergau. De Passiespelen te Oberammergau (in Beieren), die, zooals bekend is, slechts om de 10 jaren gehouden worden, zijn in dit jaar einde Mei begonnen en trekken voortdurend vele duizenden I ezoekers uit alle deelen der wereld naar het anders zoo stille bergdorpje. Evenals bjj de vroegere opvoeringen, werden ook dit jaar weder fotografische opnamen gedaan, zoowel van de verschil lende uitvoerders afzonderlijk, als van de schoonste groepen der lijdensgeschiedenis tezamen 57 opnamen van personen en 45 van groepen. Het recht tot verkoop daarvan werd door de alleen daartoe door de gemeente Oberammergau bevoegd verklaarde uitgeversfirma Leo Schweijer overgedragen aan de «Deutsche Verlags-An- stalt'1 te Stuttgart. De meeste fotografiën, in de grootere formaten namelijk, zijn, naar het oordeel van bevoegde beoordeelaars, meesterstukken van aangrijpend effect, en de uitvoering der fotografiën, die voor alle bezoekers der Passiespelen een blijvend aandenken zijnmag voortref felijk worden genoemd. Eene nauwkeurige lijst der foto grafiën met opgave van prijs voor de onderscheidene formaten wordt op aanvrage kosteloos toegezonden door de «Deutsche Verlags-Anstalt", te Stuttgart. Voor Ne derland is de alleenverkoop opgedragen aan de firma Henri Coebergh, boekhandel, te Haarlem. Succes der Boeren. LONDEN9 Aug. Lord Roberts seint uit Pretoria van 7 Aug. Ik vrees dat de bezetting van Elandsrivier (tusschen Rustenbnrg en Zeerust) onder luit.-kolonel Hoare, krijgs gevangen is gemaakt na 10 dagen tegenstand te hebben geboden. Delarey, hoorende, dat Ian Hamilton naar Rus tenburg naderde en begrijpende, dat hij geen kans had om zich van Baden-Powell meester te maken, haastte zich naar Elandsrivier. Ian Hamilton rapporteerde, dat het vuren in de richting van Elandsrivier is opgehouden en blijk baar is Hoare krijgsgevangen gemaakt. Hamilton verliet hedenmorgen Rustenburg en bracht Baden-Powells strijdmacht mede. De Wet begon gisteren de Vaal over te trekkenlord Kitchener rukt nu op om hem te achtervolgen. Lord Methuen die op den rechteroever der Vaal staat, is blijkbaar in contact gekomen met de Wet's voorhoede, daar zijn kanonnen hedenmorgen werden gehoord door lord Kitchener. den ultimatum van Amerika. WASHINGTON 8 Aug. Als resultaat eener confe rentie tusschen Mc Kinleyden waarnemenden staats secretaris Adee den secretaris van oorlog Root en den adjudant-generaal, is hedenmorgen een telegram gezonden aan Goodnow den consul te Sjanghaiom door bemid deling van Li-Hung-Tsjang Sjeng of ar deren mede te deelen aan hen, die thans de regeering vormen. Naar men verneemtis die nota zeer nadrukkelijk er wordt in verklaard dat een onmiddellijk optreden noodzakelijk is. Ofsohoon de nota niet precies een ultimatum is te noemen lijkt zij er toch erg veel op. In officieele kringen alhier acht men den toestand van Conger en anderen zeer gevaarljjk. De regeering heeft Conger een antwoord gezonden op zijn telegram. Daarin wordt bij aangespoord goeden moed te houden en een spoedig ontzet hem in uitzicht gesteld. Er zijn maatregelen getroffen om terstond meer troe pen van Luzon te kunnen zenden als het noodig is. restgeval In Dultschland. BERLIJN8 Aug. De «Reichsanzeiger" meldtdat de in bet ziekenhuis te Eppendorf opgenomen hofmeester Rauhut(met een kolenboot uit Cardiff gekomen) ziek ligt aan de pest; zijn toestand is echter bevredigend. Ook de personen, die onder geneeskundige observatie staan zijn allen welen er is reden om te verwachten, dat hot bij een enkel geval zal blijven. Nederlandsch Paardenstamboek. Eene buitengewone algemeene vergadering der af- deeling Noordholland van genoemde Vereeniging zal plaats hebben op maandag, den 20, des namiddags 1 ure, in het café «Krasnapolsky", te Amsterdam, ter behandeling van notulen ingekomen stukken mededeelingen be schrijvingsbrief van de buitengewone vergadering der Vereeniging op 27 Aug. e.k. te Rotterdam a. herziening van statuten en bepalingen der Vereeniging b. bespre king van het wetsontwerp op de paardenfokkerij. Den Helder. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting eener maatschappij, welke zich ten doel zal stellen het visschen van schelpen door middel eener tot stoomschelpenzuiger ingerichte stoomboot en het oprich ten eener kalkbranderij met 5 kalkovens in deze gemeente een en ander ingericht naar de nieuwste vinding op dit gebied. Om tot eene naamlooze vennootschap met dit doel te geraken is de inschrijving opengesteld op de eerste serie van het maatschappelijk kapitaal. Er zijn reeds 30 aan- deelen f 500 geplaatstterwijl nu nog 70 aandeelen worden aangeboden. Blijkens het prospectus worden voor de eerste maal benoemd tet directeuren de heerenH. W. Duinker en G. H. Stuart en tot commissarissen de heeren J. van den Ban, te Rotterdam, A. J. Paehlig, te Helder, P. A. Wernink, te Oudshoorn, en dr. Adr. Wagenmaker, te Texel. De gunstige werking der steenen hoofden op de aanstuiving der duinen te Callantsoog is reeds dui delijk zichtbaar. Het strand is over zjjn geheele opper vlakte aldaar reeds met ongeveer 1 meter verhoogd, terwijl ook de voet der duinreeks aanmerkelijk is versterkt. Te Iioosdulnen heeft de heer F. Schoenmaker een vernuftige vinding op tuinbouwgebied in toepassing gebracht. In zijn tuin is hij door middel van een machinerie met kleine watertorens in staat den geheelen tuin van ongeveer drie bunders te besproeien, zoowel onder de ramen als op open grond. Daardoor wordt door den war moezier veel arbeidskracht uitgespaard. Verschillende technici die de teekeningen zagen, hebben met lof ge- sprokon over het practische en eenvoudige der vinding van den heer Schoenmaker. Brug bij Westervoort. Den 6 had, met goeden uitslag, in tegenwoordig heid van den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, mr. Sprenger van Eijb, en verschillende hoofdambtenaren, de verschuiving plaats van de groote overspanning der nieuwe spoorwegbrug over den IJsel te Westervoort. Zooals bekend, zullen er naast elkaar drie overspanningen op de pijlers komen te rusten de zuidelijkste voor het verkeer van personen en voertuigen en de beide andere voor het spoorwegverkeer in de twee tegenovergestelde richtingen. Nu was de zui delijkste dezer twee aan de beurt om van den steiger, waarop zij gesteld is geworden, naar de voor haar be stemde plaats te worden verschoven. Dit geschiedde ge. lijk de eerste verschuiving op Maandag 12 Maart 1.1. Slechts was er»" thans dit verschil, dat de af te leggen weg uit den aard veel korter was, terwijl het gewicht van het gevaarte, zooveel zwaarder omdat het voor het spoorwegverkeer bestemd is,grooter was (omstreeks 800.000 K.G.), wat een druk van meer atmosferen noodzakelijk maakte. Tram SchagenAlkmaar. Aan de Gemeente- en Polderbesturen in het Noord- derkwartier van Noordholland is het volgende adres ge richt Geeft eerbiedig te kennen De Noorder-Stoomtram-Vereeniging gevestigd te Scha- gen Dat zij, sedert haar adres van den 27 Januari 1898 aan UwelEd.A. werd gericht en het daarop ontvangen antwoord ddonafgebroken werkzaam is geweest om de tot standkoming van de Tram AlkmaarSchagen langs het N.-Holl. Kanaal en door de gemeente Zijpe te verzekeren. Dat hare pogingen echter nog niet tot het gewenschte resultaat hebben kunnen leiden, doordat het plan van aanleg sedert nogal belangrijk is moeten worden ge wijzigd en er bij de Provinciale Staten een ander be ginsel is aangenomen omtrent het subsidieeren van tram lijnen in N.-Holland. Een en ander heeft onze taak aan merkelijk verzwaard en is oorzaak dat wij die niet zullen kunnen ten uitvoer brengen zonder belangrijk hooger geldeljjke offers van de Gemeente- en Polderbesturen, die bij den aanleg belang hebben, te hebben verkregen. Dat onze begrooting, aanvankelijk opgemaakt met het oog op smal spoor thans is verhoogd tot f 1.050.000 doordat het ons noodzakelijk is gebleken dat de geheele lijn op normale spoorwijdte worde aangelegd opdat bij het vervoer van kool en tuinbouwproducten geene over lading zal moeten geschieden en de vrachtwagens direct naar de groote steden en het buitenland knnnen worden vervoerd. De aanleg moet daardoor belangrijk zwaarder worden en het materieel veel kostbaarder zijn. Dat de finantiëele moeilijkheden dientengevolge veel grooter worden, spreekt van zelf, doch dit zou voor ons nog geen onoverkomelijk bezwaar hebben opgeleverd indien de Provinciale Staten ons den steun hadden ver leend op dezelfde wijze zooals dit vroeger voor den aanleg van andere lijnen geschiedde. Dat volgens mededeeling van .Hoeren Gedeputeerde Staten thans door de Provinciale Staten als beginsel is aangenomen dat uit de Provinciale fondsen geene hoogere en andere subsidie wordt verleend dan door de belanghebbende Gemeente- en Polderbesturen te zamen. Dat wij naar aanleiding van besprekingen met eene Commissie uit Gedeputeerde Staten ook in overleg zijn getreden met de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij waarvan het gevolg is dat zij zich bereid heeft verklaard de lijn, bij tot standkoming, te exploiteeren of te doen exploiteeren en voor het rollend materieel te zullen zorgen, waardoor onze begrooting na aftrek van dit materieel wordt teruggebracht op f 900.000. Dat de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij zich verder bereid heeft verklaard om van het 1/s van het kapitaal 3 pCt. rente te garandeeren, of eene jaarlijksche huur fe betalen voor het gebruik der lijn van f 9000. Het is mo gelijk dat dit bedrag nog iets hooger zou kunnen worden gesteld, doch daarop mochten wjj aanvankelijk niet rekenen. Dat dientengevolge de finantieele zijde der zaak moet worden geregeld als volgt Door het Comité moet worden voorzien in f 300.000 aandeelen-kapitaal waarvan de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij eene rente garandeert van 3 procent. Door het R „k zal een renteloos voorschot worden ver leend van f 300.000 en door de Provincie van f 150.000, indien ook de belanghebbende Gemeente- en Polderbe sturen een renteloos voorschot verleenen van f 150.000. Ook zal de Provincie waarschijnlijk deelnemen in het aandeelen-kapitaal tot een bedrag van f 150.000. Dat wij ons dientengevolge genoodzaakt zien ons nog maals tot UwelEdA. te wenden met verzoek ons den voor den aanleg benoodigden steun te verleenen. Het groote belang der zaak heeft ons doen besluiten de vrijwillig op ons genomen taak nog niet neder te leggen maar alles aan te wenden om tot het doel te ge raken overtuigd als wij zijn dat de aanleg der Tram in den legenwoordigen tijd, eene levenskwestie is voor onze streek en dat, indien de zaak thans mislukt, er zeer weinig kans (bestaat, dat wjj in het bezit van het noodzakelijk vervoermiddel geraken. Dat wij, in het vertrouwen dat deze zienswjjze dooi UwelEdA. zal worden gedeeldbjj deze de vrijheid emen, de volgende bijdragen van ne verzoeken t 1. Een renteloos voorschot van f 2. Deelneming in het aandeelen-kapitaal tot een be drag van f UwelEdelA. kunt hierbij in het oog houden dat de rentelooze voorschotten successievelijk zullen worden af gelost zoodra de ontvangsten meer bedragen dan de kosten van exploitatie en de 3 pCt. gegarandeerde renten van het van het aanlegkapitaal en dat van het aandeelen» kapitaal in ieder geval 3 pCt. rente wordt uitbetaald. Schagen, De Noorder Stoomtram-Vereeniging. den 1 Aug. 1900. (got.) S. BERMAN, Voorz. M. BOSSEN, Secr. G. C. HULST. J. ZWAN. K. BLOM. G. J. ter PLEGT. KOOIJMAN. H. G. T. MANN. A. ERIKS. P.S. Het Comité houdt zich aanbevolen om door een paar harer leden de zaak in uwe vergadering nader toe te lichten. Van dag en uur wordt gaarne bericht ingewacht. Voor een goede Hollandsche Tram heeft men, na het ontwerpen van het plan, nog 10 jaren noodig om ze tot stand te brengen, zegt men wel en dat is zeker voor de Chineezen van Europa al zeer wel. Het comité heeft met zooveel bezwaren te kampen vooral wat betreft de ver schillende concessiën, de verdeeling der kosten en den aard der bijdragen van de provincie, de gemeente- en polderbesturen, dat er waarlijk moed toe behoort om niet te versagen bij den onwil en den conservatieven geest, die er in sommige gemeente- en polderbesturen heerscht natuurlijk den goeden niet te na gesproken, want er zijn verscheidene gemeente- en polderbesturen die van goeden wil hebben doen blijken. Intusschen de weg is thans afgebakend. Indien de gemeente- en polderbesturen in het bezit willen komen van het onontboerljjk vervoermiddel in den tegenwoordigen tijd, dan zullen zij te zamen moeten bij dragen f 150,000 als renteloos voorschot en f 150,000 aandeelen kapitaal, van welk laatste bedrag 3°/0 rente wordt gegarandeerd. Een groot bezwaar is dit zeker niet indien allen maar willen bjjdragen naar mate van hun belang en hunne krachten. Indien b.v. een bestuur deelneemt voor f 20,000dan kan dat geld op annuiteit van 50 jaren worden geleend tegen betaling van f 922 'sjaars. Van de helft komt 3°/0 terug van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij, zoodat de kosten jaarlijks bedragen f 622. Neemt men deel voor f 50,000, dan bedragen de jaar- ljjksche kosten f 1555. Na 50 jaren is men dan van de schuld af, behoudt de 3°/0 gegarandeerde rente plus het recht op de aflossing van de rentelooze voorschotten. Als men nu in aanmerking neemt de enorme voor- deelen die een tram voor ingezetenen en landeigenaars oplevert, dan mag het verwondering wekken, dat er in de verschillende polder- en gemeentebesturen nog zoo velen zijn, die het onontbeerlijke vervoermiddel voor den tegenwoordigen tijd met wantrouwen bejegenen. Heft dan uwe oogen op en zie wat elders gebeurt gij zwaartillenden en ongeloovigenDe markten worden drukker bezochthet vervoer van vee en landbouwpro ducten kan op eene min kostbare wijze geschiedenuwe jongens en meisjes knnnen de verschillende scholen in de stad bezoeken gij maakt uwe plaats meer ter bewoning geschikt voor hen, die vrij zijn in het kiezen eener woon plaats en zoo ontstaat het een door het ander. Vooraf ook om het platteland meer bewoonbaar te maken en de steden niet in overbevolking te doen toenemen geschiedt de tegenwoordige steun van regeeringswege tot aanleg van tramwegen. En wat dat een en ander beteekent kan moeielijk onder cijfers worken gebracht, doch dat het voor som migen meer ban bedragen dan de geheele rentelast be draagt is zeker. Indien het vervoer op een waggon kool b.v. f 10 verschilt, hoeveel is men dan samen meer kwijt dan noodig is. En wat zal het waard zijn, indien men de tuinbouwproducten naar de centra's der bevolking kan vervoeren Welke voordeelen kunnen er niet ont staan indien men door de tram zelf een markt kan stich ten en zijn melk vervoeren naar een fabriek die 5 cent per liter betaalt Wat is het waard indien de kinderen onkostbaar de scholen voor uitgebreid onderwijs kunnen bezoeken Wij zullen dan ook hopen, dat de leden van gemeente en polderbesturen het zullen inzien, dat thans de tijd gekomen is om de handen in een te slaan en te letten op de voordeelen, die een stoomtram kan geven. Rust roestmaar leven en beweging is eene voor waarde om den strijd om het bestaan met gunstig ge volg te voeren. Veeziekte. Door den plaatsvervangenden districts-veearts aan het abattoir te Amsterdam is bij twee gestorven runderen miltvuur geconstateerd; ook beeft de ziekte zich bij run» deren van veehouders in de gemeenten Diemen,[Nieuwer- Amstel en Purmerend voorgedaan. Bij het vee van een veehouder in do geme»ute Aalsmeer komen weder gevallen van mond- en klauwzeer voor. De ziekte breidt zich in die gemeente uit. Hoorn. Eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van scheikundig assistent aan het Rijkslandbouwproef- station alhier. Jaarwedde f 1000. Adres vóór 12 Au gustus e. k. bij d6n directeur van voormeld Rijksland bouwproefstation. Voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, is benoemd tot assistent aan diezelfde inrichting Mejuffrouw A. J. B. Heidemaalhier. Tlel. In één gezin zijn dezer dagen op een dag drie kinderen aan roodvonk gestorven. Ook een vierde kind lijdt aan die ziekte. De deelneming met de arms beroofde ouders is algemeen. Nimmer, zelfs niet in den cholera-tijd van 1860, is hier zulk een sterfgeval in één gezin voorgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2