Meid-Huishoudster, Haarvlechten Branche. Magazijn van Galanteriën enz., Laat 159, Stadsberichten. Advertentièn. Homologatie- Accoord. KUIKENS voor het verkeer met Rij en Voertuigen afgesloten zal zijn. KOSTHUIS gevraagd. Kapsels, Ponny's, PRUIKEN, TOUPETS, kan wegens oponthoud bij den verbouw NIET_den llen dezer plaats hebben. Wed. P. BERGERS. No. 15852 f 20000; No. 2563 f 5000 Ns. 3127 en 7726 f 1000 No. 8397 f 200Ns. 52834536392 12659, 13893 en 14014 f 100. BURGERLIJKE STAND. Braad- en Soepkippen A. VAN DIJK—P0RCK, Ramen 17. SCHEIDINGE1M, vau liet Kool. Kon in het verloopen voorjaar melding gemaakt worden van nooit gekende prijzen voor de winterkool thans maken de Langedijker bouwers goede zaken met de vroege kool. Prijzen als tegenwoordig besteed worden, tot 1 12 f 13 per 100 stuks, zgn in dezen tyd van het jaar onbekend en ongeveer het dubbele van wat b.v. ver leden jaar werd ontvangen. Toch is de aanvoer niet geringer, doch de vraag uit het buitenland, tengevolge van het aanknoopen van nieuwe handelsbetrekkingen, wordt steeds grooter. (N. v. d. JJ.) Hoogkarspel. Den lsten Augustus was het 10 jaar geleden dat in de kaasfabriek alhier de werk zaamheden werden aangevangen. De fabriek door een vjjftal veehouders opgericht, begon met de melk van pi. m. 70 koeien te verwerkenterwijl thans van pl. m. 225 koeien, behoorende aan 14 eigenaars, de melk wordt verkaasd. In dit tienjarig tijdperk werd in de fabriek ontvangen 7676923,5 KG. melk, waarvan 121150 KG. werd verkocht, en 7555773,5 KG. gebruikt voor de berei ding van 309155 kleine Edammer kazen en 4981 Com missie kazen. Hoewel het eene jaar natuurlijk beter was dan het andere zijn de resultaten over het geheel gunstig te noemen. Sedert 1 Januari 1895 wordt de melk betaald naar gehalte, welk voorbeeld tot nu slechts door ééne kaas- labriek in Noordholland is gevolgd (de fabriek Aurora te Wieringerwaard). De melk werd, evenals ïnlbijna alle Noordhollandsche kaasfabrieken, eenmaal per dag verwerktde avondmelk werdt ten huize der leveranciers bewaard en 's morgens afgeroomd en daarna, gemengd met de volle morgenmelk, verwerkt. Hoewel deze wijze van handelen waarschijnlijk voordeeliger, en in eene fabriek in ieder geval gemak kelijker uitvoerbaar is, dan het kazen uit volle melk, besloot men toch eene proef hiermede te nemen. Ge durende eenige weken wordt de molk tweemaal per dag verwerkt, en zal nu blijken of de kazen uit volle melk beter worden betaald dan de op de gewone manier ge maakte kazen. Tal van bezoekers heeft men in de fabriek gezien, waarvan de meesten natuurlijk slechts korten tijd ver toefden, doch ook velen, die gedurende eenige weken de werkzaamheden volgden. Behalve uit ons eigen land kwamen ze uit Zweden, Noorwegen, Denemarken, binland, Duitschland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Spanje, En geland en de Vereenigde Staten; ja zelfs een paar Ar meniërs uit Tiflis en Konstantinopel. In de vorige week werd de fabriek nog bezocht door een zestal Heeren uit de Kaapkolonie, die aan de zijde van de Iransvalers hadden gestreden en nu naar Holland waren uitgeweken. De kaasmaker Meereboer en zijne vrouw, die reeds bij de oprichting in de fabriek zijn gekomen, zijn nog steeds met lust en ijver werkzaam en vol belangstelling voor de zaak. (Enkhuizer Ot.) Ambtenaren der W. A. 8. M. Aan boord van de .Hawarden Castlede laatste van de booten waarmede de verdreven ambtenaren van de N. Z. A. S. M. worden vervoerd zullen zich tevens zeer vele personen bevinden die in transvaal gewoond doch niet aan de spoorwegen verbonden waren. Evenwel zullen niet alle ambtenaren der N. Z. A. S. M. reeds nu naar het vaderland terugkeerenmet toestemming der Engelscbe regeering is aan een aantal toestemming verleend voorloopig te blijven om voor de belangen dor maatschappij op te treden en of deze ambtenaren al dan niet zullen terugkeeren is nog niet te zeggen. (Handelsblad.) Iemand te Nieuw-Vosmeer werd den 27 Juli in zijn woning door den bliksem getroffen terwijl hij met nog eenige anderen aanwezig was. Hij werd toen tegen den grond geslagen en kon bijna niet meer zien thans is hij zoo goed als hersteld en is het gezicht ook weer teruggekomen. IJdel geloof. Gelijk men weet nam eenigen tijd geleden ds. G. J. D. Aalders, predikant by de Gereformeerde gemeente van Elburg, zijn ontslag om naar de Boerenkrijgsgevan- genen op St. Helena te gaan. Hij had zijn ontslag al gekregen, toen het bericht kwamdat er op bt. Helena geen behoefte aan nog een predikant bestond. Ds. Aalders moest dus zjjn plan opgeven, en had gedacht nu bij zijn gemeente in dienst te kunnen blijven. Hij richtte daartoe het verzoek aan den kerkeraad, maar ontving, gelijk hij zelf in de »Geld. Kerkbodemededeelthet volgende antwoord »Dominé, wij kunnen je niet meer aannemen dat durven wij niet om de gemeente. Je hebt je afscheid gepreekt en daarin uitgesproken dat je geloof hadt om naar St. Helena te gaan en nu blijkt je geloof ijdel te zijn. De gemeente zou voortaan je prediking niet meer kunnen vertrouwende kerk leeg loopen en alzoo de gemeente ten gronde gaan." Ds. Aalders verhuisde daarop naar Apeldoorn en stelde zich daar weer beroepbaar. Men schrijft ons uit Avenhorn s In den polder Beschoot is in dit jaar een proef geno men met het bouwen van kool. De uitkomst is boven veler verwachting bevredigend. Het blijkt, dat de aan humus zoo rijken grond van dien polder uitermate ge schikt is ook voor koolbouw. Het is te voorzien dat mettertijd in den toestand aldaar groote ommekeer te wachten isnu dit zoo gunstig zich laat aanzien. Proe ven met kunstmest genome'-, geven aanvankelijk en in zooverre het oog reikt weinig of geen uitkomst. Hieruit zou men kunnen afleiden dat de grond bevat wat noo- dig is. Sljjk hoewel kostbaarder levert hier geregeld een vertrouwbaar resultaat. Becmster. Tijdens den hevigen wind van den 4 zijn hier verscheidene dikke boomen geheel door midden Warmcnhul7.cn. Tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier is benoemd mej. I. Hissink, van Haarlem. Den 7 zijn alhier met algemeene stemmen tot leden van het polderbestuur herkozen de heeren T. Hoogeboom en G. Frans. Bn de Rijkspostspaarbank alhier, hadden in Juli plaats 20 inlagen te zamen groot f 1435,56 en 7 terugbeta lingen tot een bedrag van f 423,49. Haringcarspel. In de plaats van wijlen den heer J. Fraij werd benoemd tot secretaris-penningmeester van den polder Koetenburg: de heer J. Dam. Statenverkiezing. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben be paald, dat de verkiezing, voor een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdri3trict Schagen, ter vervanging van wjjlen den heer W. Schermerhorn, zal geschieden op Woensdag, 5 September 1900, en de stemming en herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag, 18 September 1900, en Maandag, 1 October 1900. St. Pankras. Den 7 is, ten raadhuize dezer ge meente, door stemgerechtigde ingelanden in het polder district St. Pankras, met algemeene stemmen herkozen tot lid van het bestuur over dat polderdistrict de heer Jacob Wagenaar, alhier. Broek op Langedljk. Den 7 is alhier herkozen, tot lid van het polderdistrictsbestuur, de heer D. Wage naar, en gekozen de heer C. Wagenaar J.Gz., ter ver vanging van den heer J. Dirkmaat Dz., die bedankt had. Schoort. Door de kiesvereeniging alhier, is kandi daat gesteld voor den gemeenteraad de heer A. J. Peeck, burgemeester alhier, en voor de Provinciale Staten (vaca- tnre W. Schermerhorn), de heer K. Breebaart Jsz., te Winkel. .uw Oudendijk. Het bestuur dezer gemeente heeft (evenals reeds vroeger de Raad van Edam deed) krachtig bij de bevoegde autoriteit aangedrongen op afschaffing der tollen op de wegen der >Zes Noordhollandsche Steden. CORRESPONDENTIE. J. C. Uw ingezonden stuk over het onderwijs in eene naburige gemeente in een volgend nummer. S. Uw verslag zal in een volgend nummer eene plaats vinden. 364ste Staatsloterij. 2e klasse, 3e lijst, 8 Aug. 2e klasse 4e lijst 9 Aug. Nr. 18767 f 2000 nr. 5857 f 100. Getrouwd: A. W. VAN ZUIJDAM en A. M. KEIJSER Sd., die, ook namens de wederzijdsche familie, dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Brand. Hen 7, in den namiddag te half vier, ontstond brand in eene boerenwoning, aan den Steeweg onder deze gemeente, behoorende aan den heer D. J. Go vers, en bewoond door diens arbeider J. den Das en door den slager D. Langereis. De in het perceel geborgen boeren gereedschappen en hoeveelheid hooi werden, evenals de inboedels der beide gezinnen, eene prooi der vlammen. D. Langereis was niet verzekerd. Den geheelen nacht moest een der spuiten op het terrein aanwezig blijven. Ouderwijs. Mejuffrouw E. de Veer, alhier, werd benoemd tot onderwijzeres te H e i 1 o o. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag, den 12, de dienst in de kerk der doopsgezinde ge meente niet zal worden vervuld. In de kerk der remonstrantsche gemeente, des morgens te lO'/j uur, vervult dien dag den dienst de heer ds. P. J. Glasz; in 'die der luthersche gemeente de heer ds. A, J Adrianivan Warmenhuizeo. Aanbesteding. Een 9 is door burg. en weth. aanbesteed a. het vernieuwen en verbroeden van de Ridderstraatsbrug over de Oudegrachtb. het veranderen van de vaste brng over den Voordam tusschen Dijk en Peperstraat, in een ophaalbrugc. het verplaatsen van de poort van de Bok- kebrug over de Kaarsenmakersgracbt. In 2 perceelen en in massa. Er kwamen slechts 3 biljetten in, als van P. Berkhout, Medemblik, f 17990; W. Lammers, Helder, f 17996firma Spruit en Wils, Alkmaar, alleen voor het perceel a voor f 8900. Het werk is niet_ gegundde minste inschrijver was te veel boven de raming. Harddraverij. De harddraverij, den 9 van wege de Alkmaarsche Harddraverij-Vereeniging in de Harddraverslaan alhier ge houden, trof het aanvankelijk met het weder. De inschrij ving was ditmaal zeer voldoende, uitstekende paarden namen er aan deel. Het waren, in de volgorde der loting »Hnntress", van Joh. de Mol, 's-Gravenhage, »Bell- wood'', van A. A. van den Berg, Haarlem, »Jonge Ta bor", van A. de Ridder, N. IJpolder »Egbertime",van Stal »Jan Steen, 's-Gravenhage; »Fanny", van A. de Goede, Purmer»Sador", van Stal »Trio Soest; Moquette van C. Oppelaar, Koudekerk; Angelina'", Stal >Jan Steen, 's Hage v David A", van A. de Goede, Purmer »Sador II", van H. K. Glas Jr., LopperBum»Richard" van J. de Mol, 'sHage; Wilhelm III", van J. P. Mooijman, Stomp wijk en Amber II", van A. A. van den Berg, Haarlem. Omtrent den uitslag was bij het afdrukken van dit nummer nog niets bekend. GEBOREN. 7 Aug. Cornelia Jan, z. van Jacob Homan en Maartje Duijves. 8 Johanna, d. van Dirk Lmzes van der Veen en Johanna Dallenga. 9 Hermanns, z. van Hendricus Josephus Putte- naar en Anna Maria Haberstock. Alkmaar, J 8 Ang< 1900. Voor de vele blijken van belangstelling, bg het over igden van onzen geliefden vader, behuwd-, groot- en over grootvader ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie Dirkshorn, 7 Aug. 1900. J. FRAIJ. Het accoord, in het faillissement van G.VANEGMOND, door den ondergeteekende aangeboden, is op 9 dezer door de-Rechtbank te Alkmaar gehomologeerd. Mr. J. VERDAM, Advocaat en Procureur. Bij acte op 5 Augustus 1900, voor A. NIEUWLAND, Notaris, in de Rijp, ver- leden, is door de Heeren REIJER KLAAS KOPPEN en JAN KOPPEN, beiden van beroep timmerman, en te Westgraftdijk, gemeente Graft, woonachtig, aange gaan eene Vennootschap tot het uitoefenen der vakken van timmerman, molenmaker, schepen maker, metselaar, aannemer en koopman, en alles wat daartoe gerekend kan worden te behooren, onder de firma R. K. KOPPEN en ZOON. De Vennootschap gevestigd te Westgraftdijk ge meente Graft, en aangevangen den 1 Januari 1900, is aangegaan voor onbepaalden tijd, en eindigt op den 1 Januari, volgende op eene ten minste zes maanden te voren gedane schriftelijke opzegging door één der en- nooten aan den anderen Vennoot. Voor het opnemen of ter leen geven van gelden, het teekenen van borgtochten, het koopen, verbinden of ver vreemden van onroerende zaken, wordt de handteekening van beide Vennooten vereischt. Deze aankondiging geschiedt ter voldoening aan ar tikel 28 van het Wetboek van Koophandel. A. NIEDWLAND, Notaris. steeds levend voorhanden bij Wegens sterfgeval wordt gevraagd eene bij ABRAM KLOMP, in de Schagerwaard gemeente Haringkarspel. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder Heerhugowaard maken bekend dat do Laan- dcrweg van af den N i eju w e w e g tot de via duct van den spoorweg, van MAANDAG 13 tot en met ZATERDAG 18 Augustus 1900 Dijkgraaf en Heemraden voornoemd S. AKKERMAN Dijkgraaf. P. WONDER Az., Secretaris. Door onvoorziene omstandigheden zoekt eeu ONDER WIJZER, tegen 1 September, een ander kosthuis. Brieven: A. H. van VREENINGEN, Kooltuin 10. enzenz. van de natuur niet te onderscheiden worden door den ondergeteekende vervaardigd in alle prijzen en kwaliteiten. J. BIJLOOS, Coiffeur, Langestraat. SALON voor Kappen, Scheeren en Haarsnijden. Texel. Nauwelijks zijn de plannen tot aanleg van een eleetrische tram in rook vervlogen of nieuwe worden gemaakt tot aanleg van een stoomtram. Deze zou haar weg nemen van de haven te Ondeschild, langs Den Burg, De Waal en vervolgens tot in den polder Eierland, waar groote hoeveelheden landbouwproducten geteeld worden. Deze konden dan gemakkkelijk naar den vasten wal ver voerd worden, terwijl men zich dan ook met beter gevolg op de teelt van suikerbieten kan toeleggen, waarvoor de bodem zeer geschikt is. De Heropening

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3