No. 95. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Telefoonnummer3. 12 AUGUSTUS. Buitenland. Laatste Berichten. De Chineesche quaestie. ALKMAARSCHE Deze Courant, wordt Dlasdag-, Donderd a g- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor A l k m a|a r f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. COURANT. Pr||s der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. CHINA. Eindelijk is er althaas een opperbevel hebber der Verbondenen aangewezen. Met toestemming van allo betrokken mogendheden is daartoe benoemd Graaf Walderseede Dnitsche goneraal-veldmaarecbalk, die den 21 over Genua naar China zal vertrekken. Wal dersee, die in 1870 zich zeer onderscheidde, wordt alge meen een uiterst bekwaam legeraanvoerder geacht en, uitgenomen eenige Fransche nationalistische bladen die beweren, dat Frankrijk door deze benoeming vernederd en tot lid van den Dnitschen Bond geworden is, wordt zijne benoeming algemeen toegejuicht. Dat ook deze veld heer reeds, gelijk Roberts, 68 jaar telt, is zeker opmer kelijk. Omtrent den slag bij Peil sang zijn nog de vol gende berichten ontvangen. De Ohineezen hadden zich, met een groote strijdmacht, aan beide oevers van de Pei-ho opgesteld. Te drie uur in den morgen werd het gevecht begonnen. De Engelsche, Japansche en Russische troepen rukten vooruiten openden het vuur met vier batterijen op de vijandelijke stelling, eerst te 10 uur slaagden de gealliöerden er in de Ohi neezen nit de eerste positie te verdrijven. Nadat de strijd nog twee uur met groote hardnekkigheid was voortge zet, begonnen de Ohineezen den terugtocht. In goede orde trokken zij over de brng, die de leide oevers van de Pei-ho verbond en lieten deze daarna in de lucht springen, om de vervolging te bemoeilijken. Een groote afdeeling Japansche troepen waadde onder hevig vnur door den stroom, waarbjj zij zeer aanzienlijke verliezen leden. De Rnsson leden ook groote verliezen de gezamen- Ijjke verliezen der verbondenen worden op 750 tot 1000 man aan dooden en gewonden geschat. De gealliöerden zetten de Obineezen langs de rivier na. Doch het bleek, dat de vijand de djjken boven Peitsang had doorgestoken, wat de moeielijkhoid van den opmarsch zeer verhoogde. Tientsin wordt beschermd door 6000 man der verbon den troepen met 14 stukken geschut. Men vreest, dat een Chineesche troepenmacht van 15000 man, met artil lerie, uit het zuiden oprukt, tegen Tientsin. ITALIË. De begrafenis van koning Umberto had den 9 plaats. De trein die het lijk des Konings uit Monza bracht kwam 's morgens te halfzeven aan. Aan het station was koning Victor Emanuel IIIde Italiaansche en vreemde prinsen, de leden van het diplo matieke korps en de hoogwaardigheidsbekleeders van het koninkrijk. Te 7 uur zette de stoet zich in beweging. Een escadron cavalerie opende den stoet, daarop volgden troepen-afdeelingen en detachementen van bijzondere korp sen. Vervolgens kwamen de ambtenaren van het civiele en militaire huis de presidenten van den ministerraad, van den Senaat en van de Kamer enz. Koning Victor Emanuel ging achter den lijkwagen gevolgd door de prinsen van het koninklijk hais en de vreemde vorsten daarna kwamen de bijzondere missies van verschillonde hoven. Een groote aandachtige menigte was op de been die met eerbiedig zwijgen den stoet liet vooroijgaan. De begrafenis, die om elf uur afgeloopen was, maakte een majestnonzen indruk. De koningin en de prinsessen woonden de godsdienstige lijkplechtigheid bij in bet Panthéon. Aan de »Matiu" wordt uit Rome geseind, dat gisteren een honderdtal personen in het gedrang Werden gewond. Vóór het Quirinaal was er zulk een hevige opschudding dat de prinsen hun degens trokken en zich om den koning schaarden in de meening dat er een oproerige beweging ontstond. HUILIND. Graaf Lamsdorf, de adjunct-minister van bnitenlandsche zaken die sinds het overlijden van graaf Moeravjef met de leiding van het departement belast was, is officieel tot minister van bnitenlandsche zaken benoemd. De nieuwe minister geldt voor een zeer gematigd en voorzichtig staatsman. KWD-AFI1II4A. Uit Pretoria wordt van den 9 geseind dat een complot zoude zijn ontdektom daar ter plaatse de Engelsche officieren te vermoorden en Lord Roberts zelf in handen der Boeren over te leveren. Het telegram zegt o. a. De samenzweerders, vjjftien in getal, waren bewoners van Pretoria en hadden zich in gemeenschap gesteld met den vijand. Zij waren voornemens om twee groote ge bouwen in de stad in brand te steken in de boop dat de troepen daar dan zonden worden samengetrokken ten einde den brand te blus9chen. In de verwarring zouden zij dan de buizen der officieren binnendringen, de bewo ners doodon en iutusschen zouden alle Boerenvrienden in kennis worden gesteld van het plan. Verscheidene samenzweerders hadden last gekregen om zich meester te maken van Roberts en haastig met hem naar het naastbijzijnde commando ie trekken, voor welk oogmerk de paarden reeds gereed stonden buiten de stad. Allen die bij het complot waren betrokken hadden den eed van onzijdigheid afgelegddie hun veroorloofde in vrijheid rond te loopen. De overheid ontdekte het plan slechts op het laatste oogenblik. Engelsche verliezen. De laatste opgaaf van het departement van oorlog stelt het totaal der Britsche verliezen op 37,775 waar onder niet minder dan 145 officieren en 4937 man als overleden aan ziekte voorkomen en 1105 officieren en 25,049 man als invalide. Deze opgaaf loopt slechts tot j.l. Zaterdag. In den loop van doze week werden de volgende verliezen bekend gemaakt. Gesneuveld 1 officier en 32 man, gewond 15 officieren en 222 manaan wonden bezweken 1 officier en 15 man, vermist 6 officieren en 141 man, overleden aan ziekte 4 officieren en 101 man totaal 538 zoodat op het oogenblik de officieel erkende verliezen bedragen 38,313 man. Hieronder zijn niet begrepen de zieken en gewonden in de hospitalen in Zuid-Afrika. Moord poolreiziger Andrée. Volgens het »Svenska Dagbladet" hoeft de Ameri- kaansche consul-generaal te Stockholm uit Cleveland bericht ontvangen dat er een brief gevonden is, onder teekend Andrée en gedagteekend 2 Jani 1900. Daarin wordt medegedeelddat Andrée nog leeftmaar in trenrigon toestand verkeert en dringend behoefte heeft aan hnlp. YOKOHAMA, 10 Aug. Officieel wordt medegedeeld dat de Japansche verliezen bij Peitsang 200 dooden en gewonden bedragen. BRUSSEL, 10 Aug. De minister van buiteni. zaken ontving een telegram van den consul te Sjanghaï gedag teekend heden, meldende, dat bij keizerljjk besluit Li Hosng Sjang tot gevolmachtigde benoemd is, om de vre desonderhandelingen te voeren. Moordaanslag. In den middag van den 9 werd op den hoofdin specteur van politie Poldermans te Amsterdam een moord aanslag geploegd. De heer Poldermans liep omstreeks halfvijf langs het Westerplantsoen met zijn dochter en zijn nicht, toen kort achter elkaar twee schoten werden gelost. De heer Pol dermans zag om en bemerkte een persoon, die zich ge reed maakte een derde schot op hem af te geven. De moordenaar vluchtte, maar werd door een agent gegrepen. Een der kogels had den hoofdinspecteur aan den rech terschouder getroffen. Het schot had de kleederen door boord en een vleeschwond veroorzaakt. De getroffene begaf zich naar het Binnengasthuis. Nadat een verband was gelegdkon de heer Poldermans zich naar zijn woning begeven. De moordenaar is een voormalig brigadier van politie, Haaikes geheeten, die wegens wangedrag was gedegra deerd doch weigerde als agent dionst te doen. Hij was daarop ontslagen. Daar hij ingedeeld was geweest bij de afdeeling, waar de heer Poldermans chef is, moet zijn daad als een persoonlijke wraakneming worden beschouwd. Met deze opvatting zijn trouwens in overeenstemming do woorden die h;j toevoegde aan de bekentenis van de misdaad en die een betuiging van spijt inhielden, dat hij niet beter had geraakt. Op de in beslag genomen revolver waren nog drie scherpe patronen. Wederland en de Zuld-Afrikaansclie Uepublleken. In het geheel worden te Vlissingen nu nog vijf booten verwacht met uit Zuid-Afrika terugkeerende land- genooten. Het eerst wordt de >Generai", van de Oost- Afrika lijn, verwacht, aan boord waarvan zich weer slechts passagiers zullen bevinden, die de reis zelf betalen. Een door den voorzitter vau het hoofdcomitó van het Roode Kruis ontvangen telegram van dr. Koster be richt de aankomst van de krijgsgevangen leden der tweede Nederlaudsche ambulance te Colombo (Ceylon.) Dr. Lingbeek heeft zich, in verband met aanvrage om uitzending van do geneeskundigen, bereid verklaard weder naar Zuid-Afrika te vertrekken. Hij denkt 28 dezer te Napels aan boord te gaan. De dysenterie breidt zich te (üoedereede nog ge stadig nit. Er zijn thans 39 lijders onder behandeling en reeds 5 dooden. De gemeentelij Se bewaarschool is in gebruik genomen om daarin lijders uit groote gezinnen te verplegen. De geneeskundige inspecteur kwam den 7 ter plaatse en nam den toestand in oogenschonw door persoonlijk bezoek in de besmette gezinnen. Spoedig ver wacht men een paar hospitaalsoldaten om met het ont smetten der woningen waaroit de lijders zijn overleden of naar de bewaarschool zijn overgebracht, een aanvang te maken. Oogstberlcht. Wierlnger waard. De laatste week is voor de bouwers in ons Noorderkwartier eene schadelijke geweest eerst door den storm van verleden Zaterdag en vervolgens door de aanhoudende stortregens van de laatste dagen. Gelnkkig nog, dat de storm mot regen gepaard ging, waar door het bijna of geheel rijpe graan aan den grond raakte eD de aren minder zaad verloren. Toch zagen we op enkele akkers meer rogge liggen dan er benoodigd is om te zaaien. Vooral de boonen hebben veel geleden. De kracht van den vernielenden wind is dan ook hevig geweest suiker bieten, die stonden te zaden werden nit den grond ge rukt, en karwijhokkea die niet zeer vast stonden, werden opgenomen en een eind weg uit elkaar geworpen schade te meer voor de karwijopbrengst. Wat we hiervan onlangs als eene veronderstelling uit spraken, wordt thans bij het dorschen bewaarheid men is big, gemiddeld 20 baaltjes per bunder te kunnen oog sten bijna allen moeten met minder tevreden zijn. 't Is voor de bouwers eene tegemoetkoming, dat ze er een' flinken prijs voor kunnen bedingen. Wat voor schade de kwade koppen in de erwten hebben aangericht, is nog niet nauwkeurig na te gaan, maar wel is 't bekend dat vele akkers (niet alle hebben er door geleden) een treurig beschot zullen opleveren van één is slechts 5 H.L. per bunder geoogst En dat de aanboudondo stortregens der laatste dagen, die de gewassen plat aan den grond slaan waarvan er sommige niet weer omboog komen en tengevolge hiervan spoedig gaan doorwassenvoel schade teweegbrengen is licht na te gaan. 't Is dns voor de bonwers in ons district verre van een voordeelig jaar. Voor de boeren is eer het tegendeel het geval. Wel is het hooi van niet te beste kwaliteit doch naar 't zich laat aanzien, ia 't over 't algemeen nog meegevallen en er is heel wat hooi gewonnen. Het etgroen staat best en de prijzen der zuivelproducten, vooral van kaas, en die van runderen schapen en paarden zjjn hoog. Oogstverwachtlngen. Het volgende overzicht vau de verwachtingen van den oogst in Moordholland over 1900 is opgenomen in de S t.-C t. De grasen hooilandendie tengevolge van het koude voorjaar aanvankelijk zeer ongunstig stonden, hebben zich later veel verbeterd. De graslanden vooral hebben onder deu invloed van den regenachtigen zomer zich buitengewoon ontwikkeld en leveren een product van goede qualiteit. Hetzelfde kan niet worden gezegd van het hooi. Eene goede bewerking was niet mogeljjk en op de meeste plaatsen heeft de oogst onder zeer ongunstige omstandig heden moeten plaats hebben. Daardoor is niet alleen de hoedanigheid veelal middelmatig of zelfs slecht, maar be derf door schimmel en sterke broeiing wordt bovendien zeer gevreesd. De vruchtboomen zijn goed aangaslagen. De vruchten hebben zich meestal goed ontwikkeld en eene ruime opbrengst, vooral van appelen en peren, wordt te gemoet gezien. De oogst van de bolgewassen komt dit jaar beter binnen dan gewoonlijk. Vooral de jonge byacinthen zijn goed ge groeid, beter dan het vorige jaar. Van de veldgewassen wordt over het algemeen een goede oogst verwacht. De granen staan zeer goed, al heeft in laaggelegen streken het aanhoudend vochtige weder in den voorzomer een minder gnnstigen invloed gohad. De hoedanigheid en de opbrengst der zomer aardappelen zijn zeer goed en die van de winteraardappelen laten zich, indien het drogere weder der laatste weken nog eenigen tijd aanhoudt, gunstig aanzien. Over ziekte werd slechts in enkele gemeenten geklaagd. Erwten en boonen beloven een meer dan middelmatig beschotzij hebben sterk en ruim gebloeid. Ook de koolplanten staan over het algemeen genomen zeer gunstig. Alleen in de streek benoorden Alkmaar den zoogenaamden Langendijk waar dit gewas veel verbouwd wordt en een hoofdproduct van den landbouw genoemd kan worden klaagt men sterk over de schade, die het ongedierte heqft aangericht. Duizenden en duizenden koolplanten zijn daar vernield, voornamelijk door ratten, de bekende plaag in die streek, waartegen reeds verschillende maatregelen zijn genomen, doch blijkbaar niet met het gewenschte resultaat. Doch ook brengt de aardvloo aldaar veel schade aan de gewassen teweeg, terwijl zwermen braaien en banwen hun deel hebber, in de vernieling der plantendie zich in den aanvang goed begonnen te ontwikkelen. De daarbij betrokken gemeentebesturen blijven bij voort during bedacht op maatregelen tot wering van een kwaad, dat eene landstreek waar akkerbouw het hoofdmiddel van bestaan uitmaaktzóó ernstig teistert, dat armoede en gebrek gevreesd wordt voor eene nijvere en tot dus verre welvarende bevolking, IIoord. In een dorpje bij Duisburg is den 7 een laaghartige moord gepleegd. Zekere Louis Reemers had zich naar Dnitschland be geven om werk te zoeken. Daarin geslaagd zijnde bezocht hij des avonds een paar kameraden in hun kost huis. EeDige oogeDblikken nadat hij deze woning had verlaten kwam hij weder waggelende binnen met de woorden »Ze hebben me gestoken". Binnen enkele mi nuten gaf hij deu geest. De moordenaar, een ongunstig bekend staand persoon, die reads vijf jaar in de gevangenis doorbrachtsch nt om tot nog toe onbekende redenen »den Hollander" opgewacht en hem een tweetal steken te hebben toege bracht. Hij is dadelijk in hechtenis genomen. De directeur der boterfabriek te IJzendijke is

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1