Nog eens de Drankwet. Donna Cristina. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 12 AUGUSTUS. feuilleton. Naar het Spaansch A. PALACCIO V A L D S. •IVO. 95.Tweede blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondcrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Evenzeer als de Regfiering het billijk acht dat de houders van vergunningendie na 1 Mei 1901 hun bedrijf wenschen voort te zetten zich daarvoor eenige opoffering moeten getroosten acht zij het billijk dat allen die gedwongen zullen worden hun bedrijf testaken, eenige vergoeding ontvangen voor de daardoor te lijden schade. Zij stelt daarom voorde gelden die de hoogst biedenden voor het verkrijgen van een nieuwe vergunning zullen moeten betalen te bestemmen tot schadeloosstel ling voor de houders van vergunningen die voor een lager bedrag hebben ingeschreven en bij gevolg geen der beschikbare nieuwe vergunningen hebben bekomen. Zij zullen zich met een verzoek om schadeloosstelling kunnen wenden tot Burgemeester en Wethouders, en de door hun gelukkiger vakgenooten gestorte gelden zullen onder hen worden verdeeld volgens een plan op te maken naar bij algemeenen maatregel van bestuur te geven voorschriften doch met dien verstande dat uit de in elke gemeente gestorte gelden schadeloosstellingen zullen worden uitgekeerd zoo mogelijk van vijf maal het bedrag waarvoor de localiteiten in het laatstverloopen vergunningsjaar als grondslag voor de berekening van het vergunningsrecht waren aangeslagen. Blijft er na deze uitkeeringen van vijf maal dit bedrag in een ge meente nog geld over dan zal dit worden gebruikt om in andere gemeentenwaar de gestorte gelden ontoe reikend blijken te zijn schadeloosstellingen tot gelijk bedrag uit te keeren. Zijn aldus over het geheele land de schadeloosstellingen verleend, dan zal wat in simmige gemeenten nog van de gestorte gelden is overgebleven bijeengevoegd en door de Regeering bestemd worden tot bestrijding van het misbraik van sterken drank of ge nezing van drankzuchtigenovereenkomstig bepalingen bij algemeenen bestuursmaatregel vast te stellen. Het is niet te ontkennendat bij het voorgestelde stelsel van toekenning der nieuwe vergunningen tot het voor elke gemeente bepaalde maximum aan de meest biedenden en schadeloosstelling uit de door dezen ges'orte gelden aan de lagere inschrijversallerlei afspraken tusschen de houders van vergunningen mogelijk zijn zoodat ten slotte de beslissing aan de belanghebbenden zeiven zal zijn overgelatenen tot uitkomsten zal kunnen leiden die allerminst gewenscht kunnen worden. Indien ieder voor zich inschrijft zonder ruggespraak VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 32) Ik bleef bij hen dineeren. Wjj zetten ons aan tafol, het echtpaar met Donna Amparo, Isabelita, Castell en Matilde met al haar kinderen, die ons bijzonder vermaak ten. De verlaten echtgenoote, steeds met betraande oogen, lachte droevig, toen ze de teederheid en de geestdrift zag, welke de kinderen bij mij opwekten. Zelfs merkte iemand op ik geloofdat het Donna Amparo was, dat ik zeker een bijzonder liefdevol vader zou wezen, hetwelk Isabelita een ware overstelping van schaamrood bezorgde. Deze aanvallen herhaalden zich verscheidene malen gedurende het maalwant Marti veroorloofde zich telkens ons te vergasten op toespelingen op onze toekomstige huwelijksbetrekking. Vooral toen hij een flesch champagne liet ontkurkeD, en, zijn glas verhef fende, den wensch uitsprak»dat Kapitein Ribot zijn heele verdere leven te Valencia voor anker zou blijven,'' staken de konen van zijn nichtje het huis niet in brand, omdat gelukkig niemand er brandstof bij bracht. Toen we van tafel opstonden, om een wandeling door den tuin te doen, bood ik Cristina mijn arm aan. Ik voelde een sterk verlangen om met haar te spreken, haar ziel te peilen, die mij ontroerd voorkwam. Voordat ik mijn heil zocht in een andere haven, nu het lot gewild had, dat de hare voor mij gesloten was, moest zjj weten, dat ik Gods beschikkingen gehoorzaamde; maar nooit mijn liefde droom vergeten zou. Z o was het inderdaad. Ofschoon ik heldhaftige pogingen deed, om hem van mij af te zetten door mij andere troneelen, andere vreugden, andere plich ten in de gedachten te brenpen, kwam die droom hard nekkig terug, om mijn nachten te verhelderen en mijn geweten te verontrasten. met andere belanghebbenden zijn jnist de hoogste inschrijvingen te wachten v^n de tappers die er slag van hebben den meesten sterken drank aan den man te brengen, de drinkers te lokken en lang te honden. Gaat men vooraf met elkander overleggen, om elkander niet op te hooge kosten te jagen, dan is het mogelijk, zegt het voorloopig verslag, dat men onderlinge schikkingen maakt, overeen komt om voor kleine bedragen, tot gelijk bedrag of in het geheel niet in te schrijven, of tnsschen elkander het lot laat beslissen. Intnsschen gelooven wij niet, dat voor onderlinge afspraken veel gevaar bestaat. Waarschijnlijk zal het onderling vertrouwen daarvoor niet groot genoeg zijn, en znllen alleen zij wier nering het minst beteekont, er toe willen medewerken; maar de houders vau vergan- ningen wier nering het meest opbrengt, zullen het niet op het lot of, bij, gelijke inschrijvingen of onthouding van inschrijving, op beslissing van Burgemeester en Wethouders laten aankomen. Overigens ishetgeheel onzeker, hoeveel de schadeloosstellingen znllen kunnen bedragen. In geen geval znllen zij in eenige gemeente hooger kannen zijn dan vjjf maal de huurwaarde der localiteit die als grondslag voor het verschuldigde vergunningsrecht is aan genomen maar in vele gemeenten znllen zij veel lager kannen wezen en een niet noemenswaardige som bedragen. Schadeloosstelling zal deze uitkeering moeilijk genoemd kunnen worden zjj zou een zeer onzekere en zeer ongelijke tegemoetkoming zijn, hiér van eenige betee- kenis, daar weer volkomen onbeduidend, geheel afhankelijk van de houding, die de voornaamste vergunninghouders bij de inschrijvingen zonden aannemen. Zooals wij reeds in ons vorig artikel opmerkten, be staat er echter niet veel kans dat de voorgestelde regeling wet zal worden de bezwaren die tegen de schadeloosstellingen te makeu zijn, zullen deze kans zeker niet verhoogen, en, zooals wij in dat artikel te kennen gaven, zal het wel hierop neerkomen, dat een bepaling wordt gemaakt, waarbjj aan alle bestaande houders van vergunningen het recht wordt gegeven om die gedurende hnn leven te honden. De overige bepalingen van het ontwerp hebben hoofd zakelijk verzwaring van straf bij overtreding en ver scherping van toezicht ten doel. Ook wordt voorgesteld den kleinhandel in sterken drank, waarvoor vergunning noodig zal zijn, uit te breiden tot hoeveelheden van min der dan v ij f liter, zooals het oorspronkelijk ontwerp der Drankwet luidde, in plaats van twee liter, zooals de Reeds had zij haar arm op den mijne gelegd toen Castell naar ons toe kwam en met een lichte bnigÏDg zeide «Hadden we niet afgesproken dat ik van avond uw cavalier zou wezen Tegelijkertijd wierp hjj een doordringenden blik op haar, welks dreiging den konden glimlach die om zijn mond zweefde niet vermocht te temperen. Cristina beantwoordde dien met een schachteren oog opslag en, zich haastende om mijn arm los te laten en den zijne te nemen, bracht ze mtt veranderde stem uit »Dank ameneer RibotEnrique had 't me al te voren gevraagd." En ze verwijderden zich, om de trap af te gaan. Van boven toen het licht van de vestibule hem in 't gelaat scheen, kon ik opmerken, dat Castell haar op toornigen toon toesprak alsof hjj haar vorwijten deed, en dat zij zich met de grootste nederigheid verontschuldigde. O, mijn God! De sluier, die me de waarheid verborgen hield, werd op eens weggerukt. Die man was reeds haar minnaar. Al 't bloed uit mijn aderen vloeide mij naar 't hart. Ik voelde een duizelingen ik moest me stevig aan de leuning vasthoudenom niet near te vallen. XII. Ik kan zweien dat in de ontroering, die^mjj beving, spijtigheid geen deel had. Mijn fierheid voelde zich niet beleedigd door deze voorkeur. Ik gevoelde alleen een doode- ljjke droefenis, alsof de laatste illusie, die mij aan 't leven bond haengevlogen was. Wat moer is de innige liefdedie zij mij inboezemdewerd niet uitgedoofd, en verminderde zelfs niet. 't Is waar de eerbied de aan bidding werd verzwaktmaar tevens groeide de teeder heid van mijn gevool aan. De godin daalde van haar voetstok, en veranderde in een vronw. Ze verloor haar majesteit, maar won in bekoring. De volgende dagen bemerkte ik dat de uitdrukking van nederighoidwelke mij zoozeer verrast hadnog sterker werd. Daardoor verbeeldde ik me, dat ze besef bad van haar valen mij om vergiffenis vroeg. In plaats van mij uit miju humeur te tooueu deed ik al mijn best, om in miju optreden tegenover haar eerbiedigeren wet bepaalt. De vergunningen die boven het maximum kannen worden verleend door Burgemeester en Wethou ders wegens «bijzondere omstandigheden", zullen volgens het ontwerp voortaan door Gedeputeerde Staten worden gegeven, met hooger beroep op de Koningin. Zooals be kend is, wordt deze bepaling der wet op zeer ongelijke wijze toegepast, en door de voorgestelde wijziging hoopt men daarin meer gelijkmatigheid te brengen. Zoolang dezelfde minister van Binnenlandsche Zaken geroepen zal zijn H. M. van advies te dienen, zal dit doel kunnen worden bereiktmaar zeer onzeker is het, of, bij het groot verschil van gevoelen dat in het algemeen omtrent de wenschelijkheid van het stelsel van vergunningen en in 't bijzonder omtrent dit pnnt bestaat, niet onder ver schillende ministers ook op verschillende wijze, nu eens zeer gestreng, dan weer zeer vrijgevig, zal worden ge handeld. In de wet zelve te omschrijven, wat hier ver staan moet worden door de «bijzondere omstandigheden'', op grond waarvan de buitengewone vergunningen ver leend kunnen worden, schijnt niet mogelijk. Gedeputeerde Staten werden uitgeuoodigd zulk een omschrijving te geven, maar in geen enkele provincie hebben zij er kans toe gezien. Welke van de voorgestelde maatregelen voldoenden bijval znllen vinden, en wanneer de Staten-Generaal ge roepen znllen worden daaromtrent een beslissing te nemen, kan nog als geheel onzeker worden beschouwd, nu tegen de gewichtige bepalingen van het ontwerp omtrent de bestaande vergunningen overwegend bezwaar blijkt te bestaan. Eén punt zal echter steeds de grootste moeilijkheden blijven opleveren. De wet wordt volgens het Voorloopig Verslag «ondermijnd door den welig tierendon en niet genoegzaam bestreden clandestienen ver koop", en in de Memorie van Toelichting der Regeering wordt erkend, dat de politie niet genoegzaam in staat is den clandestienen verkoop tegen te gaan. Nu mogen in bet ontwerp enkele bepalingen voorkomenwaar van eenige verbetering te wachten is, die v rbftering zal niet anders dan hoogst onbeduidend kunnen wezen. De politie zal den verkoop van sterken drank zonder vorgunning ook in het vervolg niet voldoende kunnen tegengaan zij zal de overtredingen der wet in den regel niet kannen ontdekken, tenzij hare beambten of andere daartoe aangestelde en bereid bevonden personen ver momd de verdachte gelegenheden bezoeken, en dat daar tegen nog al bezwaar bestaat, zal wel geen betoog be- beminnelijkur te wezen dan te voren. Zij was er erken telijk voer; ieder keer gaf ze mij de doorslaandsto bewijzen van haar hartelijke vriendschap. Haar hart was edel zoo ze tot schande vervallen was, moest men dit aan, de fataliteit der omstandigheden wijten geenszins aan haar siechtaardige neigingen. Zoo was toen mijn over tuiging. En Marti Arme Emilio lederen keer, dat ik hem zag voelde ik me nog meer tot hem aangetrokken door zijn goedhartigheid en zijn naïefheid. Ik bespeurde, dat hjj wat afgevallen was, maar hij was altijd vrooljjk en altijd vol vertrouwen. Cp een avond wandelden wij alleen langs het strand der zee. Daar wij geen van beiden droefgeestig van aard zijn, sprong ons gesprek dartel van 't eene onderwerp op 't andereen lachten wij om de aardigheden die we elkaar vertelden. Een daarvan, die ik hem vertelde, vond hij grappiger dan ze inderdaad was. Hij lachte zóó luiddat ik hem ton slotte bleek zag worden hij bracht de hand naar zijn borsten tot groote verbazing van ons beiden kreeg hij een bloedspuwing. Ik hielp hem zoo goed als ik kon bracht hem naar een naburige fon tein waar hij water dronk en zich waschte. Ik was veel meer onder den indruk dan hjj. Ik kon nanweljjks een woord uitbrengen. Ik monterde hem echter op, ver klaarde, dat de zaak volstrekt geen beteekenis had en haalde daarbij talrijke verhalen aan van vrienden, wien het zelfde overkomen was zonder noodlottige gevolgen. Toen bij weer bijgekomen was, lactte hij: «Je hebt gelijk, 't Heeft niets te bedaiden. Ik ben overtuigd dat ik volkomen gezonde longen heb want ik heb tot nu toe nooit gehoest. Ik zal me wat meer in acht nemeu, en aanstaanden zomer ga ik nit voorzorg naar Panticosa.... Maar we moeten het stilhouden voor Cristina.... Je weet hoe vrouwen zjju. Je moet ook niets aan Castell zeggen. Hij is erg pessimistisch, en de groote vriendschap, die hjj voor me voeltzou hem ougerust makeu Hij is in staat, om alles aan Cristina te zeg gen, alleen nit angst voor mij...." Mijn oogen weiden, ondanks mij zelveD, vochtig. Toen hij 't zag, scheen hjj verrast. Hjj weifelde een oogen- blik, en dan, luid lachende omhelsde hjj me, en riep «Je bent toch een rare, kapitein 1 Men moet toch van je honden, of men wil ot niet Maar ik moet

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5