IJKKANTOOR. Nederland. Ingezonden Stukken. hoeven. Door meer medewerking van het publiek ion de politie beter slagen, zegt de Memorie van Toelichting te rechtmaar juist daar ligt het groote, onoverkomelijke bezwaar, want die medewerking ontbreekt ten eenen male, en tot nog toe is er niets dat op verbetering wijst. Bond Oud-Onderofflcleren. Amersfoort was de gastvrouw bij de herdenking van het 12,/s jarig bestaan van den »Ned. Bond van Oud-Onderofficieren", welke herdenking samenviel mot de 13e algemeene vergadering welke van 4 tot 6 Au gustus daar gehouden werd in het Bondslokaal »de Arend." Vrijdagavond reeds tegen 8 uur was het bestuur der plaatselijke afdeeling bijeen om de gasten die uit aile oorden des lands kwamen te ontvangen. Elke trein bracht nieuwe Bondsleden en telkens ging onder de reu- nisten een hartelijk gejuich op als een oud krijgsmakker de keurig versierde zaal binnentrad. Onnoodig te zeggen dat de eigenlijke feestviering begon met het zingen van »Ons doel", het Bondslied waarna allen instemden met 3 hoezee's voor den Bond. Behalve de Bonds-ledenwaren actief dienende onder officieren van het garnizoen aanwezig. Een der staf muzikanten een uitstekend pianistbegeleidde op de piano den zang. Toen de laatste treinen waren aangekomen, opende de heer Dnmoulin voorzitter der plaatselijke afdeelingde bijeenkomstriep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en deelde mede, dat het H.H. M.M. den Koninginnen behaagd had verlot te verleenen om bij den rijtoer op Maandagten 103/4 uur voor H. D. te defileeren. Deze mededeeling werdals wel van zelf spreekt begroet met hoezee's voor H.H. M.M. Hij constateerde voorts, dat al het mogelijke is ge daan om een aangenaam feest te vieren en wees er op dat allen moesten indachtig zijn het nuttige aan het aangename te verbinden. Zaterdag, 's morgens te 7 uur het »af te werken" programma was zoo groot en er was zóóveel belangrijks te bespreken op de eigenlijke algemeene vergadering werd de 13e jaarvergadering geopend. Daar de heer de Koekalgemeen voorzitter van den Bond, door ziekte afwezig was, bracht de heer Eigtering het verslag uitwaaruit bleek dat de Bond thans telt 36 afdeelingen met 1538 leden, 69 beschermheeren en 7 beschermvrouwen1358 militairen en 884 burgerdona teurs te zamen 3875 personen. De algemeene vergadering werd gehouden tot 2 uur. Het uur voor den optocht was bepaald om één uur en zoo was men genoodzaakt de vergadering te verdagen tot 8 uur. Niettegenstaande het zeer ongunstige wéér werd de optocht toch gehouden door 27 afdeelingen, Amersfoort, Alkmaar, Gouda, Groningen, Haarlem, Nijmegen, Bot terdam, Utrecht en Zutphen met hunne banieren, meeBt rijkelijk versierd met gouden en zilveren medaljes in verschillende schietwedstrijden behaald. De optocht werd voorafgegaan door de muziek «Cecilia", directeur de heer Houpst. Gedurende den ommegang speelde het carillon. Om het ongunstige weder werd de route aan merkelijk bekort zoodat de stoet toch om 3 uur in »Amicitia" aankwamwaar de officieele ontvangst door het eere comité plaats vond. Van dit eere-comité waren aanwezig de heeren wet houder Celosse, overste van Lanschot Hubrecht, kolonel M. Willemstijn, majoor A. M. Tromp van Holst, kolonel J. van Wjjk, overste van der Horst Bruijn, overste van Steenhaudt Carré, majoor Pieter, majoor van Buuren en majoor baron van Boetzelaar benevens kapitein-adj. Nieuwenhuis en ritmeester van Kuijk. Kolonel van Wijk nam het eerst het woord om de leden van den Bond welkom te heeten en hun toe te wenschen dat zij allen het zilveren feest mochten her denken. Hij wees op het recht van bestaan van den Bond, die kameraadschap, onderlinge toewijding, plichts betrachting steun aan weduwen en weezen en liefde voor Vorstin en Vaderland in zijn vaandel voert en eindigde met een hoezee uit te brengen voor H. M. de Koningin en H. M's. Doorluchtige Moeder. De heer Eigtering dankte den kolonel voor zijn kame raadschappelijk woord waarna de wethouder Celosse als waarn burgemeester de goede wenschen der gemeente voor den Bond uitbracht. Nadat de leden van het eere-comité de oude krijgs makkers de hand hadden gedrnkt en zich hadden onderhouden met een drager van de Militaire Willemsorde, die dat kruis had verdiend tegeljjk en in denzeltden rang als de thans overleden eere-voorzitter luit.-generaal K. van der Hejjdenwerd deze officieele plechtigheid besloten door kolonel van Wijkdie den leden van den Bond een hartelijk »tot weerziens" toeriep. Om 8 uur werd de algemeene vergadering hervat, ditmaal in »de Zwaan", wijl in »de Arend" een zeer geanimeerde kameraadschappelijke maaltijd was gehouden en de soirée moest worden gegeven. Tot één uur na middernacht werd vergaderd en dik wijls ernstig gedebatteerd over voorgestelde veranderingen in de reglementen. Doch zelfs nu waren de zaken nog niet afgehandeld, zoodat men verplicht was de algemeene vergadering te beëindigen. In »de Arend", waar de morgenzitting had plaats gehad kon alzoo de soirée-variée niet door het Hoofd bestuur en afgevaardigden worden bijgewoond. De schietwedstrijd op Zondag van 8 tot 4 uur ge houden werd begunstigd door goed wederwaaraan door Alkmaar werd deelgenomen door den heer R. Oos- tenveld, voorzitter der afdeeling, door wien, bij meerdere gelijk aantal punten bij loting, een eerste en tiende prijs werden behaald. Om 11 uur prrjsuitdeeling, bij monde van overste van der Horst Brujjn. Om half een begon het baldat tot zeer laat in den ochtend duurde. Om 9 uur Maandagmorgen ving de rijtoer in de omstreken aan waarbij de Bond de eer genoot te elf uur voor H.H. M.M. op Soestdijk te mogen défileeren. lVederlaud en «1e Zuld-Afrikaansche Republieken. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het Algemeen Nederlandsch Verbond wenschen door de volgende, eerlang te verspreiden, circulaire het Neder- landsche volk op te wekken om juist thans de zaak der Boeren meer dan ooit te steunen Aan het Nederlandsche Volk. Toen het altijd maar goed ging, wilde ieder alles doen wat hem gevraagd werd, om de Boerenzaak te bevoor- deelen. Stijgende met elke nieuwe overwinning, was de offervaardigheid en toewijding zóó groot als zelden in ons land te voren. De tegenslag viel onverwacht, en van nu af gingen de belangstelling en werkzaamheid dalen. Men was ontstemd over de ontmoediging der Boeren, vergetende, dat men zelf, buiten alle gevaren en ellende, een oneindig minder rechtmatige moedeloosheid toonde. Maar weet men dan niet, dat de oorlog ginds niet uit is Dat, zoo ooit thans onvermoeide pogingen in het belang der Republieken plicht zijn Aanhouden, steeds aanhouden met de verbreiding van het geloof in hun goed recht, kan juist in deze dagen, nu ook Engeland de lasten zwaar gaan drukken, meewerken tot eindelijke zegepraal. Daarom doen wij een beroep op alle kringen in ons land, waar men zich vroeger opwond voor de Boeren, om thans nog een onderneming meer vruchtdragend te maken, die in omvang en doortastendheid schaars in ons landje is ge ëvenaai'd. Dat is het special Amerikaansch Zuid-Afrika nummer van Hollandia, waarvan de uitgevers reeds 120,000 ex. kosteloos in Amerika hebben verspreid, waarin door den heer L. Simons, Hollandia's krachtige redacteur, op pakkende wijze de hoofdpunten zijn weerlegd der valsche beschuldigingen en dat bestemd is om vooral in Amerika, tegen den strijd bij de stembus de sympathie voor de Boeren te versterken zóó dat hun kansen op onafhan kelijkheid daardoor kunnen worden gebaat. Wie zelf in Amerika vrienden of kennissen heeft, koope het nummer tegen een minimum-bijdrage van vijftig cent en verzende het aan hem bekende adressen. Maar wie die niet heeft, zende alleen of in verbinding met anderen geld in bij den secretaris van een der onderstaande ver- eenigiugen of bij den directeur der Uitgevers-Maatschappij »Nederland", den heer P. A. Nierstrasz, in Den Haag uitgever van »Hollandia", die nog over een 100,000 on gebruikte adressen in Amerika beschikt en op zich neemt, voor elke 50 cent bijdrage een vijftal exemplaren doel matig te verspreiden. Men heeft dan zelf geen moeite en draagt bij tot de mogelijke redding der zaak, die eens zoo na aan het hart bleek te gaan. Geen klacht dus dat men zoo graag iets zou willen, maar niet kan. Men kan, en wie kunnende nalaat, blijft in gebreke. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging ge vestigd te Amsterdam. G. A. A. MIDDELBERG, Voorzitter. PAUL DEN TEX, Secretaris, Leidschegracht 10, A mst. Het Algemeen Nederlandsch Verbond, gevestigd te Dordrecht. Prof. dr. H. KERN, Voorzitter. Dr. H. J. KIEWIET DE JONGE, Secretaris, Dordrecht. Amsterdam, Dordrecht, bekennen, als ik niet zoo'n praktischen aard had, en niet zoo gewend was de zaken met koelbloedigheid onder de oogen te zien, je me bepaald ongerust zou maken Gelukkig weet ik, waaraan ik me te honden heb wat de krachten van mijn gestel betreft «Mijn aandoening is door schrik veroorzaakt," haastte ik mij te zeggen, om den indruk weg te nemen. «Bo- vendien voel ik me dezer dagen niet erg welmijn ze nuwen zijn in de war. Maar ik heb je al gezegd, dat het niets te beteekenen heeft, en des te minder omdat je, naar 't schijnt, een stevige kerel bent »0, stevig als een boom Alleen mijn maag is wat zwak, en van tjjd tot tijd heb ik wel 's een geringe blaascatarrh. Dat niet meegerekend, ben ik de stevigheid zelf. Als dat niet zoo was, hoe zou ik dan anders al dat werk kunnen verdragendat op mijn schouders rust, al mjjn reizen, mjjn zorgen enz. «Onmiddellijk toegegeven. Daar is geen twijfel aan En heb je tot nu toe niet gemerkt, dat er wat aan je longen scheelde, of pjjn gevoeld Marti ging twee pas achteruit keek me scherp aan, en zijn stem wat somberder makend, zeide hjj droogweg «Mijn longen zijn die van een athleet." «Werkelijk «Die van een gladiator," verbeterde hij, en schudde zijn manen op een manier om allen twijfel buiten te sluiten. Onmiddellijk daarop hief hjj een lofzang aan op zjjn ademhalingsorganen zoo geestdriftvol en vurig, dat bij het niet welsprekender doen zou als hij handelsreiziger .Aug. 1900. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melk- en kalvekoeien was op de jongste markten niet grootruim 700 waren aangevoerd, waar onder veel van tweede qualiteit. De handel in dit vee was wel behoorlijk opgewekt, doch de prijzen waren eer lager dan hooger, een gevolg van den minderen aanvoer van le soort. Beste exemplaren konden den prijs van vorige weken bedingen. Vette koeien met behoorlijken aanvoer waren heel goed gevraagd, zoowel voor Holland als voor de provincie, zoodat de prijs tot 30 */a cent per '/j kilo bedroeg. In vette kalveren met tamelijk grooten aanvoer was de handel zeer druk met grooten omzet, een gevolg mede van de betere weersgesteldheid voor vleesch-export. De prijzen liepen op. Nuchtere kalveren, met zeer beperkten aanvoer waren slecht gevraagd. Stieren voor de slachtbank, met mindor aanvoer, vonden gereede koopers, vooral voor Holland. De prijs voor de beste soort liep op tot 26 a 27 cent per lji kilo. Vette schapen daarentegen waren zeer lusteloos; de omzet daarin was zeer gering, de prijs was laag. Ook in lammeren slechte handel met lage prijzen. Melkschapen, met behoorljjken aanvoer, behoor]ijk gewild en stevige prijzen. Vette varkens met niet grooten aanvoer tamelijk goed, evenals vette biggen. Magere varkens goede handel, jonge biggen levendig. De aanvoer was 80 stieren 700 melk- en kalfkoeien, 120 pinken 100 vette koeien, 450 vette kalveren200 nuchtere kalveren 1600 schapen en lammeren 90 vette varkens500 vette biggen, 300 magere varkens, 300 jonge biggen. De prjjzen waren vette koeien le qualiteit 2830j et., 2e qualiteit 2427 ct., 3e qualiteit 1923 ct., stie ren 2125J ct., vette kalveren 2538 ct., vette varkens 1620 ct., Londensche biggen 1517 ct., per 1/ï kilo. Melk- en kalvekoeien f 95— f 195, pinken f 50f80, nuchtere kalveren f 6f 10, lammeren f 9f 13, melk schapen f 11f 231/2, weideschapen f 12 -f 17, magere varkens f24f 52, jonge biggen f 1.00—f 1.15 per week. (N- v. d. D.) geweest ware, en ze als monster aan een groot handels huis had laten bezichtigen. Ik feliciteerde hem met de zelfde geestdrift met het bezit van zulk een volmaakt stel longen. Aangemoedigd door zijn eigen lof, hield hij niet op, voordat hij een paar stompen op zijn borst gegeven, eenige malen diep adem gehaald, en de slot-aria van de Lucie uitgegalmd had. Wie zou nu nog verder aan zijn borstkas twijfelen We kwamen thuis, hjj in een uitstekend humeur, ik nietwant, in weerwil van zulk een klaar bewijs, kon ik zekere beduchtheid niet van mij afzetten. Toen ik hem, by 't nauwer worden van 't pad, vóór mij uit zag gaan met zijn smalle schouders, zijn langen hals en af hangende ooren, bracht hij niet bepaald de gestalte van Milo van Kroton in herinnering, noch van eenigen an deren overwiunaar bij de Olympische spelen, 't Verwon derde mij, dat zulke prachtige longen als hij zeide te bezitten, zulk een armzalig logis gezocht hadden. 't Was 't schemeruur. Het park begon zich te vervullen met schaduw en geheimenis. Ofschoon 't in de laatste dagen van September was, gaven de geopende bloemen in deze gezegende streek haar geuren af; de boo nen praalden met een loover even groen en lommerrijk als in de volle lente het gras schitterde in eeuwige frischheid. Maar gemengd met de weelderige, romantische geuren der viooltjes, rozen en heliotropen, kwamen van de boomgaarden, die ons omring den, andere grovere geuren van rijp ooft. De vrnchtbare aarde doortrok de lucht met de uitwasemingen harer druiven, meloenen, peren en ampels, van't verschgesneden hooi en maïs. Wordt vervolgd. Het onderwas te Grootgchermer. Geachte Heer Redacteur U zou mij ten zeerste verplichten, indien U aan on derstaand schrijven een plaatsje gaf in Uw veelgelezen blad. Ik zal trachten zoo kort mogelijk te zijn. Aan de school van het dorp Grootschermer waren drie onderwijskrachten verbonden, die, getuige de verklaringen der dorpelingen zeiven, zeer goed onderwijs gaven. Doch er gebeuren twee dingen. Het aantal schoolgaande ver mindert en de financiën der gemeente gaan achteruit. Er moet worden bezuinigd. Dit zal geschieden op het onderwijs. Het leerlingenaantal is nl. gedaald tot 89, dus mag er volgens de wet één onderwijskracht worden ontslagen. Men doet dit. Iedere leek in het vak begrijpt zeer goed, dat het on derwijs er op verslechten moetmaar ieder, die eenig verstand heeft van onderwijszaken, begrijpt dit nog beter 1 Hjj weet tot wat een gemartel voor onderwijzer(es) en leerlingen dat terugkeeren tot het oude aanleiding moet geven ieder voortaan drie klassen. De eersten, die de gevolgen van dit besluit gevoelen zullen, zijn na tuurlijk de ouders, die kinderen op die school hebben. En nu zullen de dorpelingen voortaan een kolossale som in de belasting minder moeten betalen, 'k Zal de(n) lezer(es) niet vermoeien met becijferingen, maar toch wil ik hem de uitkomst van mijn berekeningen meedeelen. Gemiddeld zal iedere belastingplichtige f 1 per jaar minder moeten betalen, dus ongeveer 2 ct. per week.^ 2 ct. per week minderMaar gij, ouders, die kin deren hebt, is de ontwikkeling van uw kind u dan geen 2 ct. per week waard Waar ze vroeger goed onderwijs ontvingen, komen ze nu weer in een ouderwetsche school. Het aantal paskwillen van scholen is weer met een ver meerderd. En dat, nog eens, voor 2 ct. per weekHad ik kinderen, die op die school onderwijs ontvingen, ik protesteerde tegen een zoodanig besluit. Het welzijn van opvoeding en onderwijs afhankelijk maken van 2 ct. per week. 't Is onverantwoordelijk, om geen grooter woord te gebruiken. En dat van autoriteiten, die geroepen zijn het welzijn der gemeente te bevorderen Dat anderen deuken als ik en protesteeren Van terzijde hoor ik vertellen, dat de bedankte on derwijzer nog steeds zonder nieuwe betrekking zit en moet teren op zjjn wachtgeld, als de hond op een hem toegeworpen been. Dat is liefde voor onderwijs en genegenheid voor on derwijzers Och, waren alle menschen wijs en menschlievend waren er wat minder dwazen en zelfzuchtigen. U dankend voor de toegestane ruimte, vorblijve ik hoogachtend, Uw dw. dnr., J. O. Helloo. Ondertrouwd 12 en getrouwd 29 Juli:^ Bertram Corts, te Amsterdam, en Antjo Modder, arhier. Ondertrouwd. 27 Juli. Pieter Kaandorp, alhier, en Hendrika Maria Elisabeth Korver, te Alkmaar. Willem Kaan dorp, te Castricum, en Catharina van Straaten, alhier. Geboren. 18 Juli. Willebrordus, z. van Pieter de Boer enKlaasjs Brakenhoff. 22 Simon Cornelis, z. van Simon Hoefjes en Ca tharina Rijs. 23 Johanna, d. van Cornells Mulder en Agatha Stam. Overleden. 30 Juli. Gerrit, z. van Pieter Bankersen en Fijt je Groen rijk, 10 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AlkmazJ brengen ter openbare kennis, dat het IJkkantoor al hier, zal gesloten zjjn van den 11 tot den 23 A"' gustus a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Aug. 1900. L. VAN DER VEGT, lo. Secr.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6