Donna Cristina. No. 97. Honderd en tweede jaargang. 1900. V RIJ D A G 17 AUGUSTUS. PARIJSCHE BRIEVEN. Buitenland. FEUILLETON. Naar liet Spaansch A. PALACOIO VA LD ES. ALKMAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt Olosdag-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor A l k m a|a. b f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 cto. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,ltt. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. XXII. Parijs, 11 Augustus 1900. De Tentoonstelling XVIII. De warme dagen behooren al weder tot het verledeue en helaas evenzoo onze korte vacantie, gedurende welke wij Parijs en de fraaie expositie ontvloden, om la campagne" uit te rusten. Hoe gelukkig zijn thans de heeren en damesprofessoreu met hunne twee en drie maanden vacantie, enfin, die menschen verdienen rast, wjj kenuen hier nog slechts de lagere scholen, en daar heeft elk leeraar, iedere leerares eene klasse van 50, 60 en meer leerlingen. Hoezeer een goed hoofd ook hier vooruitkomt, bewijst het geval van den heer Herri Ma- caux, een jong mensch van twee- en twintig jaar, zoon van een eenvoudig schoenlapper. De vader kan nauwelijks lezen schrijven in het geheel niet, maar hij bracht zijn jongen, toen deze vier jaar oud was, naar de bewaar school, en toen de kleine Henri elf jaren telde, behaalde hij op de stadsschool den eersten prijs, niet alleen van de hoogste klasse, maar tevens dien van het geheole Seine-departement. Een jaar later verliet hij de »Ecole communale" met den eersten prjjs voor rekenen, natuur- en scheikunde, gymnastiek en schrijnwerken. Men ziet dus, dat hjj er ook een vak leerde. De stad verleende hem eene beurs welke den jongeliug in staat stelde zijne stadiën in het Lycée Chaptal voort te zetten, na Chaptal kwam hij op de Polytechnische School, was daar No. 4, en bij de eind examens van dit jaar verlaat Henri Macaux ook deze school met No. 1. De eenvoudige »Ecole Communale" van de rue Blomet op Batiguolles te Parijs kan met recht trotsch zijn op dozen knappen oud-leerling. Om op de tentoonstelling terug te komen, zoo werd deze gedurende onze afwezigheid zeer druk bezocht door den Shah van Perzië. Geene courant kon men openen, of men las er in, wat deze gekroonde gast deed, wat hij at en dronk, hoe die Shah op den altjjd rollenden trot toir stapte, en hoe hij er zonder hulp en zonder vallen weder afkwam. Zelfs ontbrak het niet aan een moord aanslag, maar dat liep gelukkig goed af, en de anarchist, die dat schot wilde lossen, schijnt niet wel bij het hoofd te zijn, tenminste, zijne ouders waren ook half krank zinnig, zijne moeder heeft zich al een paar malen ver beeld, dat het een of andere huis haar toebehoorde, dan drong zij er gewapend binnen, en wilde de bewoners er uitzetten, zoodat het moeite kostte, haar met een zoet ljjntje kwijt te worden. De tentoonstelling is mooi, maar bet ontbreekt tot nog toe aan vroolijke feesten. Daarin zal thans eindelijk verandering komen, want wij kregen dezer dagen eene feestcommissie, bestaande uit de directeuren van vier groote dagbladen .Figaro", .Matin", »Temps" en .Dé- bats", vier schouwburgdirecteuren .Comédie fran^aise", Opéra, Opéra-Comique en Cb&telet, vjjf directeuren van afdeelingen der Expositie, en bovendien den heer Alfred Picard, hoofdcommissaris der Tentoonstelling. Waarom deze feestcommissie eerst nu wordt gevormd, bijna vier maanden na de opening der Expositie, is ons een raadsel. VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 34) Matilde bevond zich in haar kamer en ChriBtina was bij haar. Toen ze haar echtgenoot zagstiet ze een kreet van verontwaardiging uiten ijlde naar eene andere deur om opnieuw te vlieden. Cristina trachtte haar tegen te houden. .Laat me gaanriep ze woedend. »Ik wil hem niet zien 1" .Matilde, om Godswil!" riep Cristina, haar omhelzend. .Laat me gaan Laat me gaanAlles is uit tus- schen ons!" Toen voelde de vluchtelingdie midden in 't vertrek stond dat de krachten hem ontzonken. Hg bracht mat de hand aan 't voorhoofd, zijn knieën knikten, en eenige schreden achteruitgaande, jnist voldoende om bij de sofa te komen viel hij daar getroffen door een flauwte op neder. Wjj liepen allen toe om hem te helpen en zijn gehoonde gade was niet de laatste. Integendeel was zij hetdie bevend en vol droefenis hem de slapen met water bette en hem het vest en het hemd losknoopte om te beletten dat hij stikte terwijl ze als waanzinnig herhaalde .Sebas! Mijn Sabas!.... Vergeef me!" Onderwijl paste Donna Arnparo achtereenvolgens ver schillende chemische samenstellingen van een vluchtig en opwekkend soort op zijn neus toe. Wij overigen trachtten op meer of minder bescheiden schaal bij het geneeswerk de behulpzame hand te bieden, door een kom met water te brengenflaconnetjes open te maken of den be- Voor wielrijders en alle liefhebbers van die sport komt nog oen goede tijd. Morgen en verder op 15 en 19 Au gustus krijgen wij de wedstrijden voor den titel van .Champion du Monde." De beste wielrijders uit alle deelen der wereld lieten zich inschrijven, er kwamen er uit Engeland, Duitschland, België, Zwitserland, Italië, RuslandAmerika, enz., enz. Nederland is vertegen woordigd door den bekenden Meyers. En in September wacht ons de prachtigste betooging op het gebied van wiel- rijden, wedstrjjden uitgeschreven door de Tentoonstelling zelve, het gezamenlijk bedrag der uitgeloofde prijzen wordt dan 100 duizend franken, de «Grand-Prix de l'Ex- position" voor snelrijden bevat hoofdprijzen van 15.000, 6000 en 3000 franken. De .Bol d'Or", wedstrjjd van "24 uur met pacemakers, heeft een totaal bedrag aan prijzen en premiën van meer dan 24 duizend franken waarlijk Augustus en September kannen hier een goede tijd zijn voor de wielrijders. Minder aangenaam is het dat dit Expositiejaar tevens een galden tijd is voor de dieven. De politie schijnt totaal naar de tentoonstelling te zijn verhuisd. Laat hier vooral niet uw rijwiel onbeheerd staan want dan zjjt gij het stellig kwijt, het aantal cycledieven schjjut ontelbaar. Te Asnières waar wij wonen ontstal men zelfs aan een onzer vrienden eenen automobieleen geheel nieuwen motorwagen van 4000 franken deze wagen stond in den tuin tusschen het huis en het afgesloten ijzeren hek. Welnu, 's morgens om 4 uur, dus reeds bij daglicht, heeft men het hek weten te openen den hond tot zwijgen gebracht en den motor weggehaald. Ondanks vervolgen en zoeken want men vond het spoor der dieven is en blijft de wagen wegen dat hoewel onze vriend 500 franken belooDing en een geheel nieuw rijwiel beloofde aan den beambte der politie, die hem den motorwagen zou terugbrengen. J. M. T. CHINTA. De ontzettingstroepen zijn, blijkens de be richten, de laatste dagen snel voortgernkt. De voorhoede onder leiding van een Russisch generaal was den 9 nog op ongeveer 60 kilometer van Peking, en den 11 reeds op circa 30. In aanmerking genomen, dat de wegen zeer slecht zijn en men wegens het overgroote aantal en de alom tegenwoordigheid van den vijand de grootste voor zorgen moet nemen en steeds aanvallen afslaan, is do afgelegde afstand inderdaad groot. Intusschen schijnt de opstand zich meer en meer zuid waarts uit to breiden. Blijkbaar is het te Shanghai niet in orde, niet slechts heeft de Duitsche Regeering daar heen een paar harer oorlogsschepen gezonden, maar, volgens de laatste telegrammen, heeft do onderkoning te Shanghai zich verzet tegen het landen van Engelsche troepen aldaar. Luidens Russische berichten, gaat de opmarsch in het noorden naar wensch. Generaal Rennenkampf zoo meldde generaal Grodekoff van 10 dezer uit Chabarowsk heeft Santsjar ingenomen en is voortgernkt tot de passen van het Sjingangobergte. zwijmde met waaiers koelte toe te wuiven. De eenige die werkeloos bleefen niet bereid scheen eenige hy giënische hulp aan haar broeder te verleenenwaB Cri stina. Bij ons staandekeek ze hem met een vreemde gestrengheid in 't gelaat. Ik twijfel er niet aan, of deze honding zou ieder ander wreed en onmenschelijk toege schenen hebben. Mij niet, want de innige, zinnelooze liefde, welke die vrouw mg inboezemde, deed mij al haar handelingen behoorlijk en waardig, al haar gebaren aan biddelijk vinden. Eindelijk verliet Sabas de wereld des onbewusten, en vroeg, zooals zijn moeder het zoo vaak vóór hem gedaan had .Waar ben ik .Bij je vrouw .Bij je moeder .Die je aanbidt 1" .Die je verafgoodt!" Vier vrouwenarmeu omstrengelden hem, en vier lippen drukten zich schier tegelijkertijd op zijn ontvelden neus. Hg liet zijn verbijsterde oogen door het vertrek dwalen, en koek ons allen aan, alsof hij ons niet herkende. Ten slotte strak naar zijn gade kijkende, riep hij met ontzetting: .Matilde! Matilde! Matilde!" Aanstonds lag bij in haar armen, en begon stuipachtig te lachen. Zijn schaterlach, gepaard met de snikken zijner gade en de weeklachten van Donna Amparo, vormden een schrikwekkend samenspel, dat het hardvochtigste gemoed zon hebben geroerd. Maar door de macht der aansteke lijkheid, die een ieder in dit soort van aanvallen erkent, voelde ik een ontzettende lust om te lachen. Met veel moeite kon ik my bedwingen. Ik ging het vertrek uit en weer de trap af naar de eetzaal. Weldra volgden mij de anderen, terwijl Sabas al gekalmeerd met zjjn vrouw en zijn moeder alleen boven bleven. Tien minuten later waren zij ook beDeden. Cristina gal order om do soep op te brengen, en ik kon met evenveel verbazing als voldoening opmerken, dat Sabas met uitstekenden eetlost at, en zich het heele maal over even vroolijk en praatlustig en scherpzinnig als altijd toonde. Zijn vrouw Hij heeft tevens de telegraphisehe gemeenschap met Aigoen hersteld. Ook de telegraaflijn tusschen Chailar Zoeroechaitoes en Atagritoe werkt weer. DUITSCHIiAlVD. Een der Duitsche bladen publi ceert een brief van een onlangs naar China vertrokken officier, waaruit blijkt, dat de Keizer sterk tegen een verdeeling van China gekant is. In een toespraak tot de officieren, zeide hij o.a. .Opdat gij, mjjne heeren, bescheid moogt weten wan neer vreemde officieren u ondervragen, zal ik u aanstonds mijn politieke bedoelingen zeggen. Die zijn Onderdruk king van den opstand, bestraffing van de oproerlingen, herstel van den .status quo ante" en instelling van eene sterke regeering, die ons de noodige schriftelijke waar borgen kan geven, dat zulke toestanden niet meer voor komen. Welke Regeering dat zijn zal, weet ik nog niet het heet immers zelfs, dat de keizerin reeds gevangen zit. Er schijnt naast den Boksersopstand nog een Mandsjoe- opstand te zjjn uitgebroken. Maar tegen een verdeeling van het groote Chineesche rgk zal ik mij beslist verzet ten daaraan is naar mijn meening voorloopig volstrekt niet te denken, want dat zon tot nog heel andere ver wikkelingen aanleiding geven. ERANHBIJK. De officieren van het pantserschip .Brennus" te Toulon aangekomen, geven de volgende lezing van de ramp der .Framéa" overkomen. Admiraal Fournier wilde een order geven aan de .Framée" en liet haar' nader komen bij de .Brennus". Kapitein De Mauduit van de Framée ziende dat de tor pedojager te dicht bij het schip was, commandeerde 20 strepen links. De roerganger vatte het bevel verkeerd op en wierp het roer om naar rechts. De .Framée" liep toen op den voorsteven van het pantserschip en sloeg om; de slapende bemanning was als opgesloten en verdronk. Commandant De Mauduit bleef staan en weigerde beslist hulp van de .Brennus", hij werd met de .Framée" ver zwolgen binnen den tijd van drie minuten. ITAIiIM. Omtrent het spoorweg-ongeluk nabjj Rome meldt men nader het volgendo Het ongeluk ontstond Zondag na middernacht door den overvloed van reizigers, die Rome den dag na 's Konings eedsaflegging wilden verlaten. Dientengevolge liepen er vele extra treinen naar het noorden, tien minuten na elkander. De eerste treiu kreeg een gebrek aan den rem, moest stilstaan en de tweede merkte de signalen niet op, stoomde tegen den eersten aan en verbrijzelde drie wagens. Men telde 15 dooden en ruim 100 gekwetsten, van wie 28 ernstig. Onder de reizigers bevond zich de Russischo Grootvorst Peter met zijne gemalin, eene zuster der jonge Koningin van Italië. Hij zond, met de locomotief, een officier naar den Koning om van het ongeluk mededeeliug te doen. De Koning wekte dadelijk de Koningin en te voet spoedden zich H.H. M.M. naar het spoorwegstation, maar daar was geen extratrein te krijgen. De koning kreeg verslond hem met de oogen uit pure liefde, en was vol- jjverig om hem te bedienen. Toen we klaar waren, zag ik, dat hij vóór de koffie opstond, en, een sigaar opstekende, aan zijn broeder vroeg, of hg van 't rijtuig gebruik mocht maken. .Maar ga je dan heen?" vroeg zgn gade onaangenaam verrast. »Ja, ik ga een kopje koffie drinken in de Siglo. Ik heb nog geen enkelen kennis gezien Ik kom dadeljjk terug." Mati de trachtte hem tegen te houden met smeekbeden, .och voor dien eenen avond maar," en streelde hem de hauden maar ze kwam er niet verder mee dan hem on geduldig te maken. Echter bespeurende, dat hij een on- aangenamen indruk op ons maakte, veranderde hg van toon, en, haar omhelzende, zeide hjj hartelijk .Dwaas kind 1 Sta je me dan niet toe, onze verzoening te vieren Daarmee was de verliefde gade volkomen in haar schik, en zjj zelve zette hem den boed op, stofte hem zijn schoenen af, en bracht hem tot aan 't portier van 't rijtuig. Wij bleven een poos natafelen. Emilio ging naar bed, zeggende, dat hjj slaap had ik geloof, dat zijn bloed spuwing hem meer van streek moest gebracht hebben dan hij zelf wilde erkennen. Matilde ging naar boven, om de kinderen naar bed te brengen. Ieabelita en ik bleven in een hoek van de kamer praten, en Cristina met Castell in een anderen, terwjjl Donna Amparo in 't midden onder 't licht der lamp zat te borduren. De wijze, waarop we daar zoo zaten, maakte een droe- vigen indruk op mjj. Wij leken wel twee vrijende paar tjes, waar mama toezicht op hield en dit, voor zoover het op Cristina en Castell sloeg, kon bij mij niet anders dan afkeer opwekken. Zoo groot was mijn vertrouwen op die vrouw, dat ik nauwelijks gelooven kon wat ik zag. Ik was in gedachten, droefgeestig, en hield met moeite het gesprek met mijn aanstaande aan den gang. Mijn aanstaando 1 De winden voerden mij raar een kust, waar ik niet wist of ik zou stranden of in veilige haven komen. Al dadelijk bekende ik bij mezelven met ontzettiug, dat na Cristina's val mijn hart meer afkeer

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1