Laatste Berichten. Nederland. De CMneesche quaestie. een huurrijtuig in het oog en nam het dadelijk in beslag en reed haar de plaats des onheils. Daar gekomen hielpen de Koning en de Koningin bij het reddingswerk, de Koningin door de gewonden te hel pen verplegen en toe te spreken, de Koning door zelf het voorbeeld te geven, waar het gold een gekwetste uit de verbrijzelde wagens te verlossen. Het was 4 uur vóór de Koningin en 6 uur voor de Koning naar Rome terug keerde. Dit optreden van het Koninklijk echtpaar heeft in geheel Italië een diepen indruk gemaakt. ZUID-AFRIKA. Roberts seint van den 13 dat Methuen en Kitchener nog steeds De Wet en Kitchener achtervolgen. Een telegram van lord Kitchener des morgens 8 uur verzonden van Schoolplaatsacht mijl oostelijk van Ventersdorp, zegtln den afgeloopen nacht liet De Wet drie van zijn eigen wagens in de lucht springen. Zestig Engelsche gevangenen en een officier ontsnapten uit De Wet's kamp. Zij verklaren dat Steyn in het kamp moet blijven en onder bewaking gehouden wordt. De Wet was genoodzaakteen gedeelte van zijn ammunitie weg te werpen en dertig uitgeputte paarden in den steek te laten. De gevangenen bevestigen de mededeeling van lord Meihuen dat hij gisteren een van De Wet's kanonnen buit maakte en het hoofdconvooi met succes beschoot. Volgens berichten uit Kaapstad zou De Wet's macht ongeveer 3500 man bedragen en bestendig aangroeien. Is dit juistdan is er zeker alle kans dat hij met die vrij sterke macht zich door de linie des vijands heen zal slaan. Reeds herhaaldelijk seinde Roberts, dat hij zijn tegenstander volmaakt ingesloten had en steeds bleek dit grootspraak ook thans mag men het beste hopen. Aan de «Daily News" wordt van 14 dezer uit Pretoria geseindHoare's colonnedie gevangen heette te zijn genomen bij de Elandsrivier, is in veiligheid, evenals het convooi en heelt slechts enkele verliezen geleden. Dit zou zeker eene verrassing zijn ook voor Roberts, die hierover zwijgt Ken bericht uit Peking. PARIJS, 15 Aug. Het departement van buitenlandsche zaken heeft het volgend telegram ontvangen van den Franschen gezant Pichon gedagteekend uit Peking van 9 Augustus via Sjanghai 14 Aug. »Het Tsung-li-Yamen heeft ons medegedeeld, dat aan Li Hung Tsjang was opgedragen telegrafisch met de mogendheden te onderhandelen. Wij weten niets van wat er buiten de gezantschappen gebeurt. Wij zijn opgesloten in barricaden omringd door verdedigingswerken. Hoe zou men kunnen onderhandelen zoolang het corps diplo matique niet in zijn rechten is hersteld en het grondge bied van de gezantschappen niet ontruimd is. Als de onderhandelingen den opmarsch van de internationale troepen ophouden die ons eenig heil zjjn loopen wij gevaar in handen der Chineezen te vallen. De wijk van het Fransche gezantschap is nog altijd door keizerlijke troepen bezet; het vuren is nog niet geheel opgehouden. Wij zijn op belegeringsrantsoenen gesteld en hebben nog levensmiddelen (paardenvleesch, rijst en brood) voor veer tien dagen. LONDEN, 15 Aug. Schout-bij-nacht Bruce meldt uit Takoedat hij van den Britschen generaal te Hosiwoe de volgende telegrammen van 10 Aug. heeft ontvangen De troepen zijn nog 27 mjjlen van Peking en onder vonden weinig tegenstand. De vijand had een stelling gemaaktdoch vluchtte toen de verbondenen naderden. De Tartaarsche cavalerie werd gechargeerd door twee eskadrons Bengaalsche lanciers; velon der Tartaren wer den gedood, de standaarden van de generaals Ma en Sung werden buitgemaakt. De troepen zijn zeer uitgeput door de hitte doch overigens zijn de gezondheidstoestand en de geest uitstekend. Hollanders te Peking. Men meldt uit 's Gravenhage Den 13 is door tusschenkomst van den Chineeschen gezant te Berlijn een nader cijfertelegram van den heer Knobel ontvangen gedagteekend 4 Augustus en afge zonden te Tsi-Nan waaruit o. a. blijkt, dat alle Hol landers te Peking behouden zijn. Oudcarspel. Bij de op den 14 gehouden stem- ming voor een hoofdingeland van de banne Oudcarspel is als zoodanig herkozen de heer P. Geus Cz., K o e d ij k. Amsterdam. Op den Overtoom geraakte een jongen, die daar op de brug aan het spelen waB, te water. De knaap zonk reeds weg, en niemand waagde het, hem na to springen. Op dat oogenblik kwam een tramwagen aanrjjden. De conducteur, Scheene genaamd, zag, wat er gaande was, liet den wagen stoppen, gaf zijn jas en zijn contröleboekje aan een van de passagiers en begaf zich te water. toonde, om zich aan een andere vrouw over te geven Toen Matilda beneden kwam, nadat ze de kinderen naar bed had gebracht, stelde ik, om uit die niet bizonder gepaste positie te komen, en de droefenis, die mij be heerschte, wat te verdrijven, voor, een kleine wandeling door het park te doen. Men nam het voorstel aan. Cristina was de eerste om het te doen. Doch Castell, die zich niet verroerde, zeide met zijn gewone beslistheid »Nee, dat gaat niet. 't Is om dezen tijd erg vochtig in 't park." Cristina zette zich weder naast hem neder. «Wij zijn zoo bang niet om dood te gaan, wel, Matilde zeide ik lachend. Zij en Isabelita volgden mjj. Donna Amparo bleef met haar dochter en Castell achter. Wij gingen eindelijk naar den tuin, en vandaar traden we 't park binnen, welks geurige lucht mij veol goed deed, want mijn hoofd was verhit en mijn hart vol akelige voorgevoelens. Wordt vervolgd. Met veel moeite, want hij kon alleen zijn linkerarm gebruiken, wjjl hij zijn rechter bezeerd bad, slaagde de flinke man er inden jongen boven water te houden en aan den kant te brengen, waar beiden door de om standers op den wal werden geholpen. Te ©oedereede is de dysenterie epidemisch ver klaard. Onze Zuivel. De correspondent van 't Alg-. Handelsblad geeft een uitvoerig verslag van het zuivelconcours op de ten toonstelling te Parijs gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen De Nederlandsche inzendingen betroffen alleen Hol- landsche kaas en wel uitsluitend geperste kaas. Ik merkte tot mijne verwondering op, dat de Leidsche kaas in het geheel niet vertegenwoordigd was. Le fromage de Leyde is te Parijs wel bekend, maar niet veel, en voor zoover ik heb kunnen nagaan, verliest zij zelfs terrein. Dit kan niet liggen aan het product, dat tot de meest smakelijke kazen behoort, en het ware te wenschen, dat de hande laren in deze kaassoort eens onderzochten, of werkelijk voor hun artikel in het zooveel kaas verbruikende Par ijs geen ruimeren afzet te verkrijgen zou zijn. Maar zij moeten alleen met de beste qualiteiten komen, want door het invoerrecht en door den beperkten afzet is deze kaassoort hier duur, en kan zich ook alleen als verfijnd artikel plaats maken. In de groote tent vond ik een eenvoudigmaar smaakvol met Nederlandsche vlaggen versierde groep in zendingen, die den naam der Hollaudsche zuivelproducten met eere ophielden. De inzending was door 7 inzenders bijeengebracht. De frie;che coöperatieve zuivelbereiding uit Akkrum had 4 Goudsche, 6 Edammer en 1 Derby kaas, 4 kistjes en 4 blikken boter gezonden. De heer Kwantes uit Assendelft jwas met 4 Edammer kazen de Confederatie te Delftshaven met 2 Edammer, 2 Goud sche, 6 roomkaasjes, eenige fiesschen melk en room, de heer Eyssen te Oosthuizen met 30 busjes kleine kaasjes, de heer Koomen te Winkel met 12 Edammer, de heer J. de Boer te Edam wiens curieus handelsmerk de Transvaalsche Boer, de aandacht trok met 4 Edammer kaasjes uitgekomenen de afdeeling Bodegraven der Hollandsche Maatschappij voor landbouw had 20 Goud sche kazen en 4 Edammer ingezonden. Door de overmatige warmte waren sommige kazen gebarsten], zaten vol vliegen en begonnen al spoedig minder goed te rieken. Andere, niet zoover gevorderd, hadden toch zeer bui tengewone vormen aangenomen en gaven reeds daardoor blijk, minder tegen de hitte bestand te zijn. Misschien waren zij voortreffelijk geweest, toen zij hare plaats van herkomst verlieten hier moesten zij onder doen voor de kazen, welke, zooals die van Bodegraven, zich in de tropische warmte even wel en onaangetast vertoonden, alsof zjj bij zoo'n hitte waren grootgebracht. Bij andere landen zag ik een dergelijk verschijnsel, maar sommige zagen er ook prachtig geconserveerd uit. Gedeeltelijk komt dit door de zorg aan de verpakking besteed, hetgeen bij een artikel voor export werkelijk van groot gewicht is. Nederland voert niet weinig kaas naar Zuid-Amerika, enz. uit. Het zijn niet de koudere, maar de warmere landen, die wij van zuivelproducten voorzien, en daarom is zorg voor de verpakking ten zeerste aan te bevelen. De Amerikanen bijv. hadden voor deze ten toonstelling 14 speciale kisien vervaardigd, waarin de helft der ruimte door ijs was ingenomen, en, dit alles met houtwol bedekt, zooveel mogelijk tegen temperatuurs inwerking beschut was. Ook de Italianen hadden derge lijke voorzorgen genomen. De Nederlanders, die een zoo veel korteren weg hadden af te loggen, schijnen hieraan niet gedacht te hebben, en daarom viel het mij des te meer op, dat de kaas uit Bodegraven er zoo patent uitzag. Het was die geheele inzending uit Bodegraven, welke voor mij de verrassing vormde. Ik kende de Leidsche, de Goudsche en de Edammerkaas, de waag van Alkmaar en meer niet. Daar stond ik plotseling voor eene zeer groote inzending, verreweg de belangrijkste van de Ne derlandsche groep, en voor kazen, die voor Gargantua gemaakt schenen te zijn, want onder de Goudsche kaas uit Bodegraven zijn er kazen van 2 K.G., maar er zijn ook van 20 K.G. het stuk, en 40 pond is een respectabel gewicht voor een kaas. Als afzonderlijke kaassoort is die van Bodegraven niet bekend, en ik zou niet veel wijzer geworden zijn, zoo niet de voorzitter dier afdeeling van de Maatschappii van Landbouw mjj welwillend eenige inlichtingen verstrekt had. De beteokenis van Bodegraven in de Hollandsche kaas nijverheid, vertelde hij mij, is van jongen datum, en zij neemt nog steeds toe, daarom heeft onze afdeeling ge meend, dat het in het belang van alle landbouwers uit ons district zoude zijn, eens getuigenis af te leggen van hotgeen Bodegraven beteekent op dit gebied, en terwijl wij als afdeeling zelve noch produceeren, noch handel drijven, is het alleen voor de eer van de vlag, dat wij aan elk der drie zuivelwedstrijden deel nemen. »Bodegraven is de belangrijkste marktplaats voor kaas in geheel Zuid-Holland." De burgemeester van Bodegraven liet het niet bij zijne verzekering, maar gaf mij cijfers. In 1899 zijn er op de markt van zjjne gemeente ongeveer 2| millioen K.G. kaas verhandeld. Als punt van vergelijking moge het aantal kaaswagens dienen. De wagens hebben overal de zelfde capaciteit, en hun aantal kan dus uitstekend als maatstaf dienen. Ziehier het lijstje, dat ik overschreef. Het betreft den handel in 1899. Bodegraven 8495 Woerden 7823 Gouda 3876 Utrecht 3257 Leiden 2903 Breukelen 1541 De andere marktplaatsen in Zuid-Holland en Utrecht blijven beneden de 1000 kaaswagens. De bloei van de kaasmarkt te Bodegraven is hoofd zakelijk aan de ligging der plaats te danken. In 1885 werd door den toenmaligen burgemeester in overleg met eenige ondernemende ingezetenen de wekelijksche kaasmarkt op Dinsdag geopend en in die 15 jaar is zij zoo toegenomen, dat men op één dag 426 kaaswagens op de -plaats haar vracht zag ontladen en verkoopen. De kaashandel kent deze markt dan ook zeer goed. Zoo men er getuige van wil zijn, moet men vroeg op staan, want de markt begint bij het aanbreken van den dag. Des Dinsdags loopen vroegtijdig extra trams uit Gouda naar Bodegraven, is het telegraafkantoor vroeger geopend en zijn de kaaskoopers, die den vorigen dag reeds aankwamen, met het kraaien van den haan uit bed en op de markt. Het is er dan een zeer levendig tooneel en de markt is een bron van welvaart geworden voor deze bloeiende gemeente. De koers van de kaas, officieel vastgesteld, heeft gezag in geheel Zuidholland en menig contract wordt afgesloten «volgens prijzen van Bodegra ven". Langzamerhand zijn er groote pakhuizen verrezen, want het hier ter markt gebrachte product is hoofdzake lijk voor den uitvoer bestemd en daarom konden de op de tentoonstelling ingezonden kazen zoo goed de warmte weerstaan. In de pakhuizen wordt de kaas opgeslagen totdat zij te water of per spoor verder vervoerd wordt, naar de inschepingsplaats en dit geeft aan Bodegraven eene levendigheid en bron van inkomsten welke de meeste plattelandsgemeenten missen. Op de plaats zelve weet men dan ook wel degelijk wat die kaashandel beteekent, Ik vermoed dat onder mijne lezers velen echter daar omtrent even onwetend zijn als ik het was, en daar het aantal Nederlanders op de expositie aanwezig zeer gering was, meende ik deze ontdekking van eene bloeiende Nederlandsche kaasmarkt door mij te Vincennes gedaan, als tentoonstellingsnieuws te kannen mededeelen. Oostburg. Den 11 des morgens zagen landbouwers- knechts die daar in de buurt bezig waren met het ploegen, rook uit de woning van J. TaDge komen. Alras bleek 't hundat er brand van binnen in het huisje was. De ramen stuk slaan was het werk van een oogen blik daarna brak men de voordeur die gesloten was openonderwijl hoorden zij de drie kinderen roepen. Gelukkig week de deur spoedig en ijlden de wakkere mannen het huisje binnen en brachten de kinderen van 35 jaar spoedig naar buiten. Een meisje van ongeveer 3 jaar was echter reeds in den rook gestikt, het jongetje van 6 jaar was vry ernstig gebrand het andere meisje was alleen bewusteloos en kwam gelukkig spoedig bij haar kennis. De man en vrouw waren in het veld werkzaam met het snijden der vruchten. Een der heipers heeft zich vrij ernstig aan de hand bezeerd met het stuk slaan van de ruiten. Te Arnhem heeft een ernstig ongeval plaatsgehad. Op een plankje dat met touwen aan de zoldering was bevestigd, stond een brandende lamp, er onder was de slaapplaats van een der bewoners. Plotseling brak de plank midden door met het gevolg, dat de man den brandenden inhoud over zich heen kreeg. Deerlijk ge kwetst werd hij naar het gemeenteziekenhuisovergebracht. Zijn toestand moet, volgens de »N. A. Ct'\, naar omstan digheden vrij gunstig zijn. Te Dordrecht zijn twee kleine kinderen, die onop gemerkt uit een raam in de Voorstraatshaven vielen, door den heer F. v. d. Toorn, die daartoe gekleed te water sprong, van een anders wissen dood gered. fiotterdam. Den 10, terwijl een bierhuishouder bezig was koolzuur in een vat bier te brengen, sloeg plotseling het vat met een harden slag uiteen. Stukken van het vat troffen met zulk een kracht den kastelein, dat hij op de plaats dood bleef. Veeziekte. In den Zuidwesthoek van Friesland heerscht in vele dorpen de besmettelijke varkensziekte (vlekziekte). Vele dieren zijn er reeds aan gestorven. Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republieken. VERJAARDAG PRESIDENT S. J. P. KRUGER. Vele Nederlanders zullen in deze moeielijke dagen zeker wel President Krnger op zijn vijf en zeventigsten ver jaardag, die op 10 October valt, een hartelijken gelukwensch willen zenden. Dat kan men vereenigd met anderen of ieder afzonderlijk doen, maar de brieven met 12J cent port moeten uiterlijk op het einde dezer maand Augustus met de «General" over Napels vertrekken: 't zal het beste zijn, door de veranderlijke omstandigheden, het volgende adres te gebruiken Z.H.Ed. S. J. P. KRUGER, Staats-President der Zuid-Afrikaansche Republiek, per adres den Heer G. Pott, Consul Generaal der Z.-A.R., te Lorenco Marquee. Dr. H. J. Kiewiet de Jonge voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, te Dordrecht, heelt zich te Parijs in verbinding gesteld met de Fransche comité's, die zich hebben gevormd tot eene krachtige beweging voor de Boeren. Hij meldt, dat, als voorbereiding van een machtige vereeniging van de vrienden der Zuid-Afrikaansche Repu blieken in NederlandFrankrijk en Duitschlandhet voorloopig noodig is overal in den lande comité's te vormen tot het verzamelen van handteekeningen op een kort en krachtig gesteld adres. Het perskantoor van het Alg. Ned. Verbond te Dordrecht geeft nadere inlichtingen aan degenen, die comité's willen vormen, en zal gaarne handteekeningen ontvangen. VOU l I De Leidsche studenten der Vereeniging «Lohjarkof" zijn den 11 te Antwerpen aangekomen, om daar mando line-concerten te geven ten voordeele van de weduwen en weezen der Boeren. Afgevaardigden der studenten van alle Belgische hooge- scholen waren aan het station om hen te begroeten. De voorzitters van het «inrichtingscomiteit" hielden welkomst toespraken welke door den heer Couvéevoorzitter van «Lohjarkof', werden beantwoord. Het «Wien Neerlandsch bloed", de «Brabanponne'' en het Transvaalsche volkslied werden er aangeheven. In optocht gingen de studenten naar de Flora-zaal waar zij werden verwelkomd in een feestelijke bijeen komst. 's Avonds gaven de studenten, die alle witte hoeden met een lint in de vaderlandsche kleuren dragen, reeds uitvoeringen in verscheidene koffiehuizen, en overal viel hun een goede ontvangst ten deel. Te Brussel isnaar men berichtden studenten bij hunne aankomst van overheidswege aangezegd dat zij daar geen uitvoeringen mogen geven. Nederlandsch vee voor bet buitenland. Den 11 vertrok van Rotterdam het stoomschip «Hispauia" der firma Wm. H. Muller Co. met 120 stuks melkvee voor Spanje, meerendeels afkomstig nat de provinciën Friesland, Noord-Brabant en Noord-Holland.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2