Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Groote Paardenmarkt te ALKMAAR op Maandag 3 Sept. 1900. Gevonden 1/oor werpen. Gemeente-rekening. KERMIS. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. 19 AUGUSTUS. Stadsberichten. No. 98. Eerste blad. ia a De Oorlog in Zuid-Afrika. De crisis in China. YLKIAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l k m a|a r f OjSO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.ÖÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een blauw koralen armbandje met gouden tonnetje een stalen rozenkrans een wandelstok een sikkeleen blauw koralen armbandje met gouden slotje eenig brei werk, een bruine riem, een zak, inh. zakdoek en r. o. kerkboekje, acht kaarten met stalen een zilveren arm bandeen dames-parasol: blijven staan in het museum. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 17 Aug. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeen e kennisdat de gemeente rekening, dienst 1899, heden aan den Gemeenteraad aangeboden, op de gemeente secretarie van heden af voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, J. M. DE SONNAVILLE, lo. Voorz. 17 Aug. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de kermis dit jaar zal worden gehouden van 35 Augustus a.s. tot en met 3 September d. a. v. dat de regeÜDg van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blyft aan de gemeente-politie dat de loting van de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bnreau op Woensdag 33 Augustus a.s., des voormiddagsten ÏO nre en dat op Maandag 3 September a. s., des mor gens, onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen, tenten en uitstal in- gen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. M. DE SONNAVILLE, lo.Yoorz. 18 Aug. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. CHINA. Luidens de jongste telegrammen zijn de troepen der Verbonden Mogendheden den 15 Peking bin nengetrokken en hebben zij de Europeesche kolonie ontzet. De keizerin zou in noordelijke richting ontvlucht zijn en het grootste deel der in de stad aanwezige keizerlijke troepen zou haar hebben begeleid. Te Shanghai, waar deze berichten werden ontvangen en vanwaar zij naar Europa en Amerika geseind werden, schijnt men aan de betrouwbaarheid daarvan niet te twijfelen. Zijn zij inder daad juist, dan kan bevestiging niet lang uitblijven. Wat de kwestie der landing van Engelsche troepen te Shanghai betreft is het verre van duidelijk, wie eigenlijk de Echnld der gerezen moeilijkheden draagt. Of het de Chi- neesche autoriteiten waren, die bezwaar maakten tegen de landing der Engelschen, begrijpende, dat troepen der andere mogendheden zonden volgen, of dat die consuls de lan ding alleen wilden toestaan, onder voorbehoud dat ook troepen hunner eigene nationaliteit zonden mogen volgen, daaromtrent geven de telegrammen geen uitsluitsel. Alleen staat dit vast, dat Seymour eerst weigerde te débarqueeren en uit de haven wegstoomde, waarop zijn eskader door een torpedojager achterhaald zijnde, terag- keerde en de ontscheping plaats had. Ook Shanghai is dus niet langer onbeschermd. HUITSCHIiAND. Generaal Waldersee verzamelde den 16 de officieren van zijn staf en hield een toespraak tot hen. Den 18 's morgens zal het gansche legercom- mando voor Oost-Azië te Kassei door den Keizer worden ontvangen om dan den 20 's morgens om halfacht uit Berlijn te vertrekken. Waldersee bezoekt met een deel van zijn staf van Verona uit, den koning van Italië te Rome. Het vertrek naar Oost-Azië heeft met de post boot .Sachsen" den 22 van Napels plaats. ZUIU-AFBIKA. Den 16 werd uit Pretoria ge seind, dat De Wet er in geslaagd is om aan Kitchener's vervolging te ontkomen, in weerwil van het feit dat Kitchener voor al zijn wagens dubbele bespanning had van uitgelezen paarden. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan De Wet's meerdere terreinkenniswaardoor hij ook 's nachts voort kan trekkenterwijl de Engelschen waren genoodzaakt om alleen overdag te reizen. Een later telegram meldt, dat hij alle krijgsgevangenen, behalve de officieren moest vrjj laten blijkbaar omdat zij zijn snellen marsch niot konden medemaken. Opnieuw is het dezen uitnemenden strateeg dus ge- Telefoonnummer 3. lukt zijn overtalrijken vijanddie meende hem in een nauw cordon te hebben ingesloten te verschalken en niet slechts zal deze triomf den Booren een hart onder den riem steken maar de La Rey zal deze aanzienlijke versterking zjjner macht uiterst welkom zijn en binnen kort zullen de Engelschen ongetwijfeld wederom ervaren, dat de oorlog nog verre van geëindigd is. Trouweus ten westen van Pretoria moet hem dit toch reeds duidelijk zijn. Gelijk reeds gemeld wardheelt generaal Oarrington zich genoodzaakt gezien naar Mafe- king terug te trekken, na een deel van zijn voorraad, dien hij niet tijdig kon vervoeren te hebben verbrand. Toch Bchijnt het, dat hij opnieuw zal trachten in de richting van Pretoria op te trekken want volgens een telegram van Roberts is het garnizoen van Éiandsrivier onder kolonel Hoare nog niet door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, althans op den 10 hield het den strijd nog vol, zij 't ook met ernstige verliezen. Zal Oarrington ditmaal op tijd komen Men mag het betwijfelen nu De Wet zich met de La Rey vereenigd heeft. Bulier trekt ten oosten van Pretoria ongestoord voort en is reeds te Twijfelaar aangekomen. De .Daily Mail" laat zich uit Loremj) Marquez seinen, dat President Steyn overleden zou zijn. Deze broD is reeds zoo vaak onbetrouwbaar geblekendat men dit bericht gerust als een Engelsche illusie mag beschouwen. De wekelijksche staat van de Britsche verliezen geelt tot 11 Aug. een totaal van 39,057 man, waaronder 1703 officieren. Daarvan zijn iu den loop van den oorlog 997 officieren en 12,192 man gewond of gesneuveld de overigen zijn door ziekte gesloopt. Het Transvaalsch onderwijs. Op de lijst der .Grands Prix, de hoogste onder scheiding op de Parjjsche tentoonstelling uitgereikt aan inzendingen in de le klasse, lager onderwijs, en in de 2de klasse, middelbaar onderwijs, komt de Regeering der Z.-A. Republiek voor. In beide klassen kreeg zij de .Grand Prix," een groote eer, waarin dr. .Mansvelt," de superintendent van Onderwijs, geen gering aandeel heeft. En dat is het land, waar de Engelsche beschaving moet gebracht worden 1 Te Parijs is een volle, van de tentoonstelling komende tramwagen, door een automobiel omver gereden. Veertien menschen werden daarbij gewond, verscheidene zeer ernstig. Hoe kinderliefde iemand parten spelen kan, onder vond dezer dagen de bisschop van Munster, die op zijn wandeling voor de deur van het huis van zijn buurman een jongen zag staan, die tevergeefs beproefde de bel te pakken te krijgen, waarom de bisschop hem er mee hielp. Krachtig trok hij aan de bel en wachtte een oogenblik of er ook opengedaan zon worden. Toen de jongen de voetstappen in de gang hoorde, trok hij den bisschop aan zijn toga en zei»nu moeten wij maken, dat wij wegkomen, anders krijgt hij ons te pakken," en meteen zet hg 't op een loopen. Het volgende oogenblik werd den kerkvoogd vriendelijk gevraagd wat zijn verlangen was. LONDEN17 Aug. Lord Roberts seint van heden uit Pretoria .Ik vrees dat De Wet er in geslaagd is te ontsnappen aan zijn vervolgersnaar ik onderstel door zijn leger te doen niteengaan in kleine troepjes. Men heeft het laatst van hem gehoord bij Rustenburg. .Kitchener's laatste telegram, gedagteekend van den 15, meldt, dat hij Hoare ter hulp snelde uit het zuidoosten. Oarrington was gisteren te Ottoshoop. Een weinig ten oosten daarvan had Errol's Yeomanry een gevecht met den vijand. Het ontzet van de gezanten f SJANGHAI16 Aug. Li-Hung-Tsjang heeft een telegram ontvangen dat de troepen den 15 dezer zonder tegenstand te ontmoeten Peking binnentrokken. Hij heeft de Keizerin-Weduwe aangeraden te Peking te blijven. Dysenterie. Uit Goedereede schrijft men aan de »N. Rott. Ct." Het aantal door dysenterie aangetasten is thans tot 60 gestegen 6 lijders zijn overleden en 16 hersteld. In 13 van de 34 besmette woningen kan met de ontsmet ting worden aangevangen. Een twaalftal lijders zijn ter verpleging in de bewaarschool opgenomen. Met uitzon dering van 2 a 4 lijders is de toestand niet ongunstig. Den 15 heeft te Helmond een arbeider die beschon ken thuis kwam en van zijn vronw geld eischte, dat deze weigerde, zijn vrouw en zijn schoonvader met een bran dende petroleumlamp geslagen, zoodat beiden in brand geraakten ,en bloedend werden verwond. Zij vluchtten en sprongen in een nabijzijnde sloot, waardoor de vlammen werden gedoofd zij werden door de buren gered. Beiden bekwamen hevige brandwonden. De dader is gearresteerd. Schipper H. Visser, van de Urker vischschuit Uk. 255 bemerkte den 16 op de Noordzee een eind van IJmuiden, een vletje, waarvan de opvarenden door teekens te kennen gaven dat ze in nood verkeerden, Schipper Visser mocht het genoegen smaken de menschen te redden, 't Waren vier te Zandvoort verblijf houdende Duitschers, die eeu pleziertochtje met een vlet makende, door den hevigen oostenwind zóó ver afgedreven warendat 't onmogeljjk was naar den wal terug te roeien. De golven sloegen over het vaartuigje heen zoodat het reeds half vol water stond en de nood dus hoog geklommen was. De schipper bracht de geredden bij Zandvoortgaf den goeden raad nooit meer met znlk een brie3 naar zee te gaan en kreeg tot belooning voor dien goeden raad en zijn tijdverlies.... één gulden. (N. v. d. D.) Scheveningen. Den 16 is een achtjarig meisje van de pier bij het Knrbaus in zee gevallen doch door twee polderwerkers gered. Een uur later gebeurde hetzelfde bij de pier voor het dorp met een negenjarigen Scheveningschen jongen. Hg werd door een zeeman gered en bewusteloos aan het strand gebrachtwaar twee geueesheeren hem hnlp verleenden. Te Rozentlaal (N.-Br.) worden alle treinen door stille politieagenten geïnspecteerd voor het ontdekken van den anarchist Grimottimedeplichtige van Bresci(den moordenaar van Koning Umbeito.) Schoort, Gekozen tot lid van den raad de heer A. J. Peeck, alhier (de eenige kandidaat.) Amsterdam. Mej. A. Boutwerkende met het ei, die een werkman als geneesmiddel een vkikker-knur" had aangeraden en zich voor dat recept had laten betalen, is door den kantonrechter veroordeeld tot zestig gnlden boete, subs. 30 dagen hechtenis. Dierenplagen. Het plagen van paarden door kinderen heeft alweer een slachtoffer gekost. Te Hoedekenskerke kreeg een 6 jarig knaapjedat zich in een weide daaraan schuldig maaktevau een paard zoo'n trapdat de geheele hersenpan verbrijzeld werd, waardoor het kind na eenige uren lijdons overleed. Tegen wespensteken. Dezer dagen is de bekende roode bes van de kamper foelie een probaat middel tegen een wespensteek gebleken. Men kneep onmiddellijk de roode bes op de door de wesp aangetaste plek uit, wreef met het sap het pijnlijke gedeelte van den arm in en herhaalde dit nog eenige malen. Onmiddellijk werd de pijn minder en er kwam geen zwelling. Hond- en Klauwzeer. Harlngcarspel. Onder het rundvee van den veehouder H. Kuiper onder deze gemeente is mond- en klauwzeer uitgebroken. Helkonderzoek. Vanwege de »Vereeniging van Oud-leerlingen der Rjjkslandbouw-winterschool te Schagen" iB aldaar met 1 Augustus voor veehouders en zuivelbereiders of andere belanghebbenden eene gelegenheid geopend om togen lagen prijs monsters melk op vetgehalte te doen onderzoeken. Tot controleur, belast met de uitvoering van hetonder- zoek, is aangesteld de heer P. Hopman Jbz. te Schagen. Binnen enkele dagen zal door het bestuur der genoemde vereeniging eene circulaire worden verspreid, dienende tot verdere toelichting, terwijl bovendien aan belanghebbenden of belangstellenden gaarne alle gewenschte inlichtingen zuilen worden verstrekt, door genoemden heer controleur, of door den secretaris der vereeniging, den heer C. Best, te Schagerbrug. Schermerhorn. De eerste partij kool werd den 13 van hier naar Langendijk verzonden. Opmerkelijk is het, dat nog zoo weinig koolverbonwers hun oog op deze streek hebben gerichtals men nagaat, dat de planten op den kouden grond zjju uitgezaaid en reeds nn kool van uitstekende kwaliteit opleveren. Het spreekt van zelf, dat Schermerhorn met belangstelling het krachtig pogen van de kloeke ondernemers gadeslaat, immers een gun stige uitslag spoort wellicht meerderen aan, zich in deze streek waar voor betrekkelijk lagen prijs, uitmuntende bouwgrond is te verkrijgen, te vestigen. Door deelhebbers van het veefonds »Ursem, Schermer horn, Oterleek, Avenhoru en omliggende gemeenten" werd over net 1ste kwartaal 1900/1901 eene contributie betaald van 40 ets. per stuks vee, terwijl verzekerd waren 946 stnkt vee. De Commissaris der Koningin zal den 21 in den namiddag, deze gemeente bezoeken. Schutterij. Benoemd bij de d.d. schutterij alhier tot kapitein de heer C. L. Molenaar, thans k la suite tot kapitein a la Buite de heer ar. A. J. F. M. N. Dorbeck, thans eerste luitenanttot len luitenant de heer C. Bosman Cz., thans tweede luitenant. den jubileum. Op zaterdag, 1 September, zal bet 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Beun als onderwijzer verbonden werd aan de Openbare Burgerschool, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1