Donna Cristina. No. 98 .Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Het nieuwe ontwerp der Ongevallenwet. 19 AUGUSTUS. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACOIO VALDÊS. ALkHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De geschiedenis der Ongevallenwet is bekend. Het regeeringsontwerp werd door de Tweede Kamer aangeno men met aanzienlijke meerderheid doch na verwerping van twee amendementen, waarmee op verschillende wijze hetzelfde doel werd beoogd, zonder dat de voorstanders, ofschoon met elkander de meerderheid uitmakende om trent de regeling tot overeenstemming hadden kunnen komen. De Eerste Kamer verwierp daarop het ontwerp met betrekkelijk groote meerderheid waarvan een deel bleek in te stemmen met het beginsel der in de Tweede Kamer verworpen amendementen. Dit gaf de Regeering aanleiding om onverwijld een nienw ontwerp in te dienen, dat op dezelfde grondslagen als het eerste is gebouwd doch waarbij rekening is gehouden met het leitdat blijkens de stemmingen over de bedoelde amendementen »eene meerderheid in de Tweede Kamer aan den werk gever gaarne eenige vrijheid had zien toegekend in de wjjze waarop hij aan zijne geldelijke verplichtingen jegens de Rijksverzekeringsbank zou moeten voldoen terwijl ook in de Eerste Kamer stemmen zijn opgegaan om instemming met dat denkbeeld te betuigen.'' De Regeering schrijft de verwerping van de amendementen der heeren de Beaufort en de Savornin Lohman toe aan een verschil van opvatting ten aanzien van het gebruik eener poïis, zooals in het eerstgenoemde amendement was voorgestelden aan technische bezwaren die tegen het laatstgenoemde waren geopperd. Zij herinnert er tevens aandat bij de behandeling dier amendementen was gebleken dat de Regeeringhoewel in het verleenen van de meerdere vrijheid aan den werkgever, die daarin werd voorgesteld geen voordeel ziendedaartegen wat het beginsel betreft geen overwegend bezwaar had. Wat destijds reeds instemming vond bij de meerderheid in de Tweede Kamer doch om de genoemde redenen niet tot stand kwam wat een der oorzaken werd van de verwerping van het ontwerp door de Eerste Kamer wordt thans door de Regeering zelve, die er geen princi pieel bezwaar tegen had, aan de Staten-Generaal voorge- Bteld. Om allerlei bezwaren en grooten omslag te ontgaan, waar geen belangrijke voordeelen tegenover staan stelt VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 35) XIII. Het parkomhuld door de nachtelijke schaduwen kreeg het aanzien van een woud 't leek grooter en geheim zinniger. De araucaria'sde cypressende magnolia's te midden der grasvelden schenen ridders gewikkeld in hun mantels roerloos en dreigend van houding. Het gebla derte was stom de groote zandpaden teekenden zich te nauwernood af, de kleinere waren in't duister gedompeld. Wij volgden de eerste met langzame Bchreden met een zekere onbestemde ongerustheiden wisselden weinig woorden, 't Scheen alsof een en dezelfde ontroering onze lippen sloot en ons het hart benauwde. Wanneer ik terug denk aan de eerste oogenblikken van dien avond en den onoverwinnelijken weemoed die mij toen drukte, word ik onwillekeurig bijgeloovig. Doch, of al de duisternis droefheid en een onbestemde vrees inboezemde, de geuren, sommige zoet, andere door dringend, die zich een weg baanden door 't stille loover, noodden ons tot verder wandelen. Van de nauw bespeur bare lucht der viooltjes tot den sterken, overweldigenden reuk der magnolia's ademden wij onder het gaan duizend genrsohakeeringen in. Toen we aan een zekere plek kwamen, die op een pleintje leek, overtrof de streelende wellustige geur van de heliotroop al de andere. Matilde stond stil, en maakte een gebaar van aangename verrassing. 'tWashaar lievelingsgenr. Zij wilde niet, dat we verder doorgingen, en verzocht ons op een rustieke bank te gaan zitten, om zich eens te goed te doen, zooals zij zeide. Doch het ernstige van 't geval was, dat die fijne geur van oostersche liefde weldra het dichterlijke beeld haars echtgenoots vóór haar geest bracht. En, bekoord door deze herinnering, onderhield ze ons een geheele poos met verhalen omtrent de belang- IA V Telefoonnummer t 3. verder de Regeering voor, de administratiekosten van de Rijksverzekeringsbank geheel voor rekening van den Staat te nemen en af te zien van het vormen van een reserve fonds. Eindelijk wordt aan den werkkring der plaatselijke commissies, belast met het toezicht op de werking der Rijksverzekeringsbank, nog een belangrijke uitbreiding gegeven. Wel werd reeds aan werkgevers en werklieden het recht van hooger beroep toegekend ten aanzien van beslissingen van het bestuur der bank, maar er bestond altijd nog vrees, dat-de Werkman of zijn nagelaten be trekkingen, indien hun aansp^ken op schadeloosstelling niet, of huns inziens niet ten volle erkend werden, niet vrij en onafhankelijk genoeg zouden zjjn om tegen de uitspraak van het bankbestnur op te komen, maar om deze of gene reden er de voorkeur aan zouden geven in die uitspraak te berusten, in plaats van misschien den patroon te ontstemmen, bij wiens goede gezindheid zij zeiven of hun verwanten nog altijd belang konden heb ben. Daarom wordt nu voorgesteld, aan de plaatselijke commissies, samengesteld voor de helft uit werkgevers en voor de wederhelft uit werklieden, de bevoegdheid te verleenen om onverschillig of door werkgever of werkman in de beslissing van de bank al of niet is be rust, indien zij meent dat schadeloosstelling hetzjj ten onrechte is geweigerd of tot minder bedrag is toegekend dan waarop de wet aanspraak geeft, hetzjj ten onrechte is toegekend, van de beslissing in hooger beroep te komen. Onzes inziens heeft de Regeering door de indiening van dit nieuwe ontwerp getoond het belang der zaak hooger te stellen dan hetgeen naar veler meening door haar eigen waardigheid en een juiste opvatting der con stitutioneels beginselen werd gevorderd. Het was echter te verwachten, dat over de houding der Regeering ver schillend zou worden geoordeeld. In het Voorloopig Ver slag van het onderzoek van het nieuwe ontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer vindt men dan ook ver meld, dat vele leden zich met die houding niet konden vereenigen. Huns inziens had het Ministerie de Kroon moeten adviseeren tot ontbinding der Eerste Kamer, die het eerste door de Tweede Kamer goedgekeurde ontwerp had verworpen, of, zoo het daarvan geen gunstig gevolg meende te kunnen verwachten, volgens sommigen moeten aftreden, volgens anderen althans de beslissing van de Kroon over de vraag »an aftreding moeten inroepen. wekkendste bijzonderheden uit zijn huiselijk levenhoe laat dat buitengewone menschenkind opstond het glas water met citroensap, dat hij kort daarna door zijn kost baar organisme liet opnemen hoeveel stukjes geroosterd brood hij by de koffie gebruikte, de pijpjes, die hij rookte, de wandelingen die hij door het huis deed, en zelfs dé magnesia, die hij iederen donderdag innam, om dat pracht- gewrocht der natuur te zuiveren. Als wilde het zich bij haar geestdrift aansluiten en getuigenis geven van de bewondering, die zulk een zeld zaam en schoon schepsel inboezemde, verspreidde zich plotseling een zacht schijnsel over de buitenplaats. Wij wendden den blik naar de zee, en zagen de schjjf der maan boven haar roerlooze golven verrjjzen. Het water gaf heerljjke zilverglanzenin het park schitterden de metaalachtige bladeren der magnolia's, de witte knoppen der rozen, de punteu van 't riet en de laurieren als lichtende puntjes. De duisternis hoopte zich als 't ware op in de bosenjes, en vormde daar dichte ondoordring bare massa's. Weldra kwamen haar daar de stralen der maan in haar schuilhoeken opzoeken, want helder ver rees zjj aan 't blauwe met goud bezaaide gewelf des hemels. Matilde, die door alles zoowel in den hemel als op aarde, aan Sabas herinnerd werd, dacht, dat het nood zakelijk was, zijn bed in orde te maken, en stelde ons voor, naar huis te gaan. Isabelita wilde het niet zoo spoedig doen. De nacht was heerlijk ze bleef alleen met mij. Ik waagde het niet, haar het onwelvoegeljjke hiervan onder 't oog te brengen, om haar engelachtige onschuld niet te kwetsen. We bleven eenige oogenblikken over onverschillige zaken zitten praten. Evenwel duurde het niet lang of het gesprek nam de koers naar ons voorgenomen huwelijk. Zij sprak mij over haar uitzet. Zo was geheel vervuld van't vraagstuk, of ze zich zes dozijn hemden en vier dozjjn onderrokken, of drie van deze en acht van de eerste zou laten maken. Ik kon haar niet te hulp komen. Ik was afgetrokken en in gedach ten verdiept, en zonder dat ik 't helpen kon, gaf ik haar lusteloos en vrij willekeurig antwoord op al haar vragen om raad. Doch mjjn aandacht werd ten slotte levendig, toen het jonge meisje mij begon te spreken ovoi ons huisje, over de kosten, die hot mee zou brengen, eu de middelen, waar wij op rekenden om eraan te gemoet te komen. De zelfbewustheid en de toon van gezag, waarmee zjj de huishoudelijke zaken behandelde verrasten mij. Zij was niet alleen op de hoogte van 't geen den handel haars Was het Ministerie aangebleven, dan had het met de indiening van een nieuw ontwerp, niet afwijkende van het eerste, moeten wachten tot na de verkiezingen in het volgende jaar. Gelukkig zegt ons hetzelfde Voorloopig Verslag niet alleen dat vele andere leden zich met de houding der Regeering konden vereenigen en de indiening van het nieuwe ontwerp toejuichten, maar ook, dat som mige van de leden die de houding der Regeering af keurden van oordeel waren, dat het met het belang der werklieden niet is overeen te brengen het ontwerp alleen wegens deze bezwaren af te stemmen doch dat nu het eenmaal is ingediendrekening moet worden gehouden met het feitdat er bij verwerping ook van dit ontwerp lange tijd zou kunnen verloopen, voordat er een ongevallenwet tot stand kwam. Vergissen wij ons niet, dan geeft het Voorloopig Verslag grond voor de verwachting dat het ingediende ontwerp in de Tweede Kamer een meerderheid zal vinden. Overleg tusschen de Regeering en de beide Kamers der Staten- Generaal de Eerste zoowel als de Tweede is nu een maal de eisch van hot parlementaire stelsel, en dit geldt ook voor het Ministerie. Is men daarvan overtuigd, dan kan men het niet afkeurendat hetgeen eenmaal is bestreden, als in de schatting des Ministers minder aan bevelenswaardig dan hetgeen hij zelf had voorgesteld doch niet in strijd met zjjn beginselen en de grondslagen van zjjn ontwerp later wordt voorgesteld indien het eerste plan is mislukt. Wij hebben goeden moed omdat wij verwachten dat het standpunt van sommige leden die tegen het nieuwe ontwerp bezwaren hebben allengs het standpunt van velen zal worden, dat de vraag moet beslissen, of de concessies die ter wille van het tot stand komen der wet gevraagd worden, zóó bedenkelijk zjjn, dat het wetsontwerp op dien grond opnieuw in den zin van het eerste gewijzigd, of verworpen zou moeten worden. »Voor voorstanders van sociale hervormingen" verklaar den deze leden terecht >mag niet beslissend zijn of verwerping een politiek wapen zou leveren voor de aan staande verkiezingen maar alleen of door verwerping de belangen der arbeiders zonden zijn gebaat." Instem ming met deze gevoelens mag verwacht worden van menig lid dat aan het eerste ontwerp de voorkeur gaf. vaders betrofmaar ook van de koersen 't disconto der wissels, de noteering der effecten enz. Een heele poos hoorde ik haar met verbazing redeneeren over de waar schijnlijkheid van de rijzing van zekere staatspapieren die haar vader onlang3 gekocht had over de amortisatie van anderen die hij bezat, over de plotselinge daling der aandeelen van de Oompannia Arendataria de Tabacos, over de schatkist-bons, en over duizend andere zaken waar ik nauwelijks iets van wist. Die financiers-geleerd heid maakte op mij geen aangeuamen indruk. Ik besefte dat een vrouw overleg moest hebben en geschiktheid om aan 't hoofd eener huishouding te staan maar zoo'n massa handelskennis kwam in botsing met mijn niets practischen aard, en nog meer met het denkbeeld, dat ik mij van dat meisje gevormd had. 't Kwam me een wonderbaarljjk geval voor, dat zulke oudemenschenpraat zich van zulke jeugdige lippen liet hooren. De zaak bleef daarbij niet. Van 't eene op 't andere komende, wist het meisje met buitengewone handigheid precies achter mijn kapitaal te komen. Ik had geen reden om die wetenschap voor haar verborgen te houden. Bjj de eerste toespeling deelde ik het haar in ronde woorden medeeen huis, wat landerijen, en eenige aandeelen in de maatschappij, in welker dienst ik geweest was j zestig duizend duro's bij elkaar ruw gerekend. Isabelita bleef een oogenblik iu gedachten verzonken. »Dat 's niet veel," zeide zij eindelijk, met een zekere onaangename buiging in haar stem, die ik niet bij haar kende. En na een oogenblik zwjjgens voegde ze er met een gedwongen lachje bij •Mijn vader dacht, dat je veel rijker was." »Dan zie je nu, hoe hjj zich vergist heeft," antwoordde ik met nóg gedwongener lachje. »We vergissen ons bijna altijd in anderen, nu eens door te denken, dat ze rijker zijn, dan eens dat ze edelaardiger zijn." Alles was al tusschen ons gezegd. Ik voelde een ontzag lijken onverwinljjken afkeer. Ik zou haast zoggen een walg. In een oogwenk was mijn besluit genomen. Vooral de schatten der aarde zou ik niet trouwen met die schag- geraarster met het engelachtige gezichtje. En, vreemd nadat ik dat besluit genomen had, voelde ik mij niet alleen kalm, maar zelfs gelukkig.'t Was mij, of een steen van mjjn hart was gevallen. Zoodat ik, tot verwondering van mejuffrouw Retamoso die eenigszins stil geworden en uit haar humeur geraakt was door den

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5