De Worthington Pumping Engine Company van New-Yorkvan welke verscheidene machines hier te lande reeds in werking zijn heeft nu door bemiddeling van haren directeur voor de zaken in Nederland den heer Fred. Stieltjes eene overeenkomst gesloten met de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieelte Amsterdam voor de vervaardiging van stoompompwerktuigen voor waterleidin gen hier te lande en het buitenland. Als eerste order ontving de Nederlandsche Fa briek van Werktuigen enSpoorwegma- t e r i e e 1 de opdracht tot vervaardiging van 20 pomp- werktuigen tot eene gezamenlijke waarde van bijna een millioen gulden en bestemd voor groote waterwerken in het buitenland. (Haarl. Ct.) Ambtenaren der N. h. A. 8. M. De directie der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij heelt de navolgende circulaire aan hare ambtenaren en beambten, die door de Britsche regeering verdreven zijn uit de Zuid-Afrikaansche Republiek, ver zonden »De vast aangestelde ambtenaren en beambten der N. Z. A. S. M., die door de Britsche Regeering verdreven zijn, worden geacht buitengewoon verlof te hebben zonder behoud van salaris. Teneinde den onvrijwilligen verlofgangers te gemoet te komen in hun levensonderhoud, zal de Maatschappij hun tot nader order maandelijks toekennen Gehuwd. Ongehuwd, met gezin. of geh. A. Ambtenaren in Afrika een sala- zond. gezin, ris genietende beneden 15 f 40. van 15—20 90.— 60.- voor ieder 1 salaris boven 20 2.— ^1.25 met een maximum van 250.150. B. Beambten in Afrika een salaris genietende12 's maands of 1 penny per uur en daar benoden 40.30. per 1 's maands of 1 penny per uur meer 2.— 1.50 met een maximum van 65.48. »Het staat", zegt de directie verder, »den verlofgan gers vrij om gedurende bun verloftijd tijdelijke werk zaamheden voor anderen te verrichten. Van de daarvoor genoten verdiensten komt 1/a in mindering van boven bedoelde toelage. Zoodra de directie hunne diensten in Zuid-Afrika weder noodig heeft, moeten de verlofgangers zich op het door de directie te bepalen tijdstip weder te Pretoria aan melden. De reiskosten naar Pretoria zullen, wat de ambtenaren en beambten betreft, ten laste der Maatschappij komen, volgens de daaromtrent bestaande bepalingen. Hij, die tijdens het gedwongen verlof eene vaste be trekking aanvaardt, moet daarvan onmiddellijk aan de directie kennis geven." (N. G. C.) Veeziekte. In enkele plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen ver toont zich de gevreesde vlekziekte onder de varkens. Reeds zijn daaraan varkens gestorven. Heeft een arbeider het ongeluk, zijn varkeu door den dood te moeten missen, dan heeft dit armoede in het huisgezin tengevolge. Gelukkig bestaan dan ook in bijna alle dorpen vereenigingen, die ten doel hebben, de harde slagen, die den werkman kunnen treffen, door ouderlingen bijstand af te wenden. Deze vereenigingen nemen zeer in bloei toe en gaan, evenals alle dergelijke fondsen, uit van het denkbeeld, dat het uit te keeren geld, by het ster/en der varkens, door de arbeiders zelf moet bijeen gebracht worden. Velen zijn lid van deze vereenigingen ook zijn er vele donateurs. (N. vjd D.) Men schrijft uit Drente Ten gevolge van de ijverige bemoeiingen van regeerings- wege, welke echter met vele kosten gepaard gaan, zal men er zeer waarschijnlijk in slagen, de zoo gevreesde schapenschurft bij de Drentscho heideschapen tot het verleden te doen behooren. Uit het verslag van den districtsveearts van Gro ningen en Drente, den heer A. van Leeuwen, over 1899, komen gunstige resultaten aan het licht. In dat jaar werden in 30 gemeenten 104,416 schapen onderzocht, waarvan 503 lijdende aan schurft werden bevonden, dus nog geen half procent. Het Oostelijk deel der provincie was geheel zuiver, het midden en Westen nog niet. In 18 gemeenten kwam geen schurft voor. Beiion en Vled- der werden het ongunstigst bevonden. toon mijner woorden op eens bijzonder vrooljjk en uit- gelatoner begon te worden dan ooit te voren. Doch 't werd al laat, en ten slotte, zoowel omdat het gesprek mij geen belang inboezemde als omdat ik ver langde alleen te wezen, en na te denken over het ge schikte middel, om een einde te maken aan die liefdes betrekking, stelde ik voor naar huis terug te wandelen. Toen we opstonden, hoorden we een gedruisch als van menschen, die aankwamen we gingen weer zitten. Cas- tell en Cristina vertoonden zich op de open plek. Uit het donkerwaarin wij ons bevonden, konden wij ze goed zien, want het maanlicht scheen vol op hen. Ik be speurde dadelijk, dat hun gesprek iets ongewoonB had. Hij had een lachend gezicht, zijn houding was dringend, en hij boog naar haar over, om fluisterend tot haar te spreken. Cristina zag bleek, had gefronste wenkbrauwen, en haar blik was hard on naar de ruimte gericht. Ik wilde hun te gemoet gaan, maar Isabelita hield mg met geweld tegen. Ze gingen langs ons heen, zonder ons te zien. Hem hoorden wij niet, omdat hg zeer zacht sprak, maar eenige woorden van haar drongen duidelijk tot onze ooren door Alles is me liever dan dat...." Dit gezegde, met zeldzame geestkracht uitgesproken, maakte een levendigen indruk op ons. Isabelita greep me met een krampachtige hand om de polB, en stond op om ze te volgen. Om de waarheid te zeggen, was mijn nieuwsgierigheid niet minder geprikkeld dan de hare. Maar daar ik wist, hoe de zaken stonden, en het mij ongepast voorkwam, haar dat geheim toe te ver trouwen, trachtte ik het te verhinderen, 't Was te ver geets. Het jonge meisje maakte zich met een ruk los en volgde het paar. Ik deed hetzelfde, met de bedoeling om op de een of andere wgze aandacht te trekken. Wordt vervolgd. De Tlendhefflng te Heer-Hugo waard. Men schrijft ons Reeds geruimen tijd is over deD druk van de tiend heffing alhier geprotesteerd. Daarbij is het echter niet gebleven, eenige landbouwers hebben geweigerd de tienden te betalen ten gevolge waarvan onder anderen drie bouwers gerechtelijk worden vervolgd. Om die menBchen niet alleen voor deze kwestie te laten staan, is in eene vergadering den 16 gehouden daarover van ge dachten gewisseld. Bij contract hebben reeds nu een 70 landbouwers zich verbonden, tegen de willekeurige tiend heffing zich te verzetten en het is te voorzien, dat het een algemeen verzet zal worden. Ten einde de kosten van een mogelijk proces te dekken is besloten, dat van weiland 25 cent en van bouwland f 1.per bunder zal bijgedragen worden. Reeds is de advokaat mr. de Vries, van Amsterdam, geraadpleegd die den procureur mr. W. C. Bosman, te Alkmaar, opgedragen heeft verzet aan te teekenen tegen de vervolging van den landbouwer J, Stoop, die bij exploit van mr. H. P. M. Kraakman, te Alkmaar, gedagvaard was zjjne tienden binnen 10 dagen te betalen. Feitelijk ,is het dus reeds een recht zaak. Wat wij er in de vergadering van hoorden schijnen de tiendheffers, wy zeggen s c h ij n e n, geene voldoende bewijzen te kunnen overleggen van hunne vermeende rechten. Een bestuur van 10 landbouwers is benoemd, de ernstige zaak speciaal voor allen, die bij contract zich tegen verzet verbinden, te behartigen. Nieuwe Nledorp. Den 15en dezer vergaderde de afdeeling Waard èn Groet der H. M. van Landbouw te Winkel. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren W. C. Visser te Nieuwe Niedorp en K. Breebaart Jz,, te Winkel. Door de afdeeling werden aanbevolen tot leden van 't hoofdbestuur de heeren' G. Kruseman te Halfweg, Jb. Zijp te Wieringerwaard en voor Zuidholland de heer P. Weel te den Bommel. Tot lid der financieele commissie beval men aan den heer H. Schuurman te 's-Gravonhage. De havenmeester te Bnkhulzen ontving dezer dagen de volgende briefkaart 13 ougusters 1900. vrind haven meester daar ik ge hoort heb dat er een boord is aan ge bracht vost merk niet maar met drie rieten manden sleep haak er aan most bank zonder god er in plankje van most bank naar de kop toe huisje met knierje stuk drie steenen er in mot stuk met leer er om en in de grond verf. adies Het viel den geadresseerde moeilijk den inhoud te ont cjjferen. Texel. De oudheden-tentoonstelling te Oudeschild, waaraan een behoorlijk bezoek ten deel viel, wordt op den 19 gesloten. Utrecht. Door het losraken van een balk vielen den 15 twee bedienden van den heer B. uit een venster. Een van hen kreeg een schedelbreuk, de andere kwam vrijwel met den schrik vrij. Eerstgenoemde is aan de be komen verwondingen overleden. Hy laat eene weduwe achter met zes kinderen. draft. De heer W. J. Hoevers, pred. by de ned. herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar de evangelisch luth. gemeente te Bergon op Zoom aangenomen. - Te Bgmoml aan Zee is door de commissie van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij oefe ning gehouden eerst met de reddingboot en daarna met het vuurpjjltoestel en den reddingzak. De oefeningen hadden plaats in tegenwoordigheid van den heer Ouwehand, inspecteur van het materieel der Reddingmaatschappij, en hebben zeer goed voldaan. Drie vuurpijlen zijn ver schoten een Engelsche van 1889 die 375 meters, een Hollandsche van 1892 die 398 meters en nog een Hol- landsche van 1894 die ruim 400 meters ver liep, allen zonder eenige weigering. Vee-uitvoer. Uit Leeuwarden schrijft men aan het Handelsblad Terwjjl nu reeds sedert verscheidene jaren Engeland en Duitschland geheel voor den invoer van vee uit Neder land zijn gesloten en die invoer in België Blechts onder beperkende bepalingen kan geschieden neemtblijkens officieele cgferB, ontleend aan de verslagen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, de uitvoer naar Engeland van geslacht vee van jaar tot jaar in groote mate toe. Het meest van schapen vette en nuchtere kalveren en varkens. Wat Friesland betreftbedroeg het gewicht van het alleen van uit Harlingen naar Engeland verzonden schapen- vleesch 1,557,358 K.G. tegen 580,971 K.G. in 1895 eii van ander verBch en gezouten vleesch 1,418,319 K.G. tegen 1,059,742 K.G. in 1895. Naar Duitschland werden plm. 2500 geslachte koeien verzonden. Vlissingen en Rotterdam geven niet minder aanzienlijke uitvoercijfers. Het gewicht van het uit Vlissingen naar Engeland verzonden versch vleesch van kalveren, schapen en van spek klom van 8,520,912 K.G. in 1898 tot 11,995,103 K.G. in 1899. Het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken vermeldt niet het gewicht, maar het getal uitgevoerde stuks geslacht vee. Dit bedroeg in 1899 van alle ge noemde soorten te zamen 264,454 tegen 42,033 stuks in 1891. Schapen maken verreweg het grootste gedeelte uit. Hun getal steeg van 19,064 in 1891 tot 178,828 in 1899. Boorzuur eu Borax ter conserveering van boter en margarine. Een voor onze zuivel- en margarine-industrie uiterst belangrijk rechtsgeding is onlangs, in zake bovenstaand onderwerp, in hoogste instantie in Frankrijk beslist Zooals bekend is, wordt boorzuur (resp. borax) bij boter en margarine voor export bestemd, in geringe hoeveel heden toegevoegd, ten einde de waren in voldoend verschen toestand te houden. Het gerechtshof te Caën had hierin een overtreding van de wet op de levensmiddelen gezien en deshalve een fabrikant die 3 a, 5 gram boorzuur por kilogr. boter toegevoegd had, veroordeeld. In appèl ge komen bij den Hoogen Raad, werd de beklaagde vrijge sproken, op grond van talrijke deskundige uitspraken waaruit' ten duidelijkste bleek, dat boorzuur (resp. borax) in de genoemde hoeveelheden gebezigd, even zoo onschadelijk genoemd kon worden als keukenzout, en dat het zoowel den boter- als den margarinefabrikant volkomen vrijstond, hunne waren door toevoeging van dit middel in deugde lijken staat te houden, terwijl indien deze onschadelijke conserveereode stof niet aangewend werd, de industrie dezer waren, zoowel voor den binnenlandschen handel in het warme jaargetjjde, als ten allen tyde voor den exporthandel, schier onmogelijk zou worden. Was men vroeger eenigszins twijfelachtig op dit punt, de proeven van mannen als prof. R. Virchow on L. Bins- wanger op hun eigen lichaam genomen, hebben voldoende bewezen dat doses van minstens 3.6 gram zonder eenige verschijnselen door hen zeiven gebruikt konden worden, Ja, de Berlijnsche hoogleeraar dr. O. Liebreich (naar dr. Muskens in het Weekbl. v. Gen. mededeelt) gaat zeife zoover, op grond van zijn talrijke waarnemingen, te be weren, dat juist zwakke en zieke nieren boorzuur en borax bijzonder goed verdragen kunnen. Wat diens dierproeven betreft, zoo verdroegen ko nijnen zelfs giften van 5 gr. borax zonder eenig bezwaar. Daar in deze hoogst belangrijke aangelegenheid alleen het zooveel mogelyk kennisnemen van alle proefnemingen door deskundigen licht kan verschaffen, deelen wij hierbij eveneens de volgende door H. G. Annett genomen minder gunstige proefnemingen ^in deze mede. Zeer wenschelijk zoude het zijn deze proeven op uitgebreide schaal te her halen, ook op andere diersoorten. »Vijf katten werden gevoed met melk, waaraan ';1080 boorzuur was toegevoegd, na verloop van 4 weken waren alle gestorven. Bij een verhouding van '/iooo stierven twee van de vijf aan het einde der derde week, de an dere in de vierde week. De katten, die met boorzuurvrye melk waren gevoed, bleven alle gezond. Na eenige dagen werd bij de dieren, die boorzuur ge bruikten, verlies aan eetlust waargenomen, gepaard gaande met vermindering in lichaamsgewicht, gevolgd door diarrhee, en algemeene vermagering, die den dood vooraf gingen." (M. t. d. V.) Ben goed reukwater tot een kwakzalvers middel verlaagd. Wie kent niet de Eau de Cologne, merk No. 4711 Welnudit reukwater wordt o.m. op de volgende wijze aanbevolen >Hoe overdreven het ook zou zijn aan dit middel eigenschappen toe te kennen die het verheffen tot een algemeen hulp- en geneesmiddel bij allerlei ziekten, even overbodig is het zijne algemeen bekende bewonderens waardige eigenschappen en werking nog met veel woorden op den voorgrond te stellen. Zijne voordeelen zijn erkend; zijn crediet is sedert langen tijd gegrondvest en neemt van dag tot dag toe. Dit water onderscheidt zich door zijne bestanddeelen zijn opwekkende krachtaangenamen reuk en vluchtig heid ontegenzeggelijk van alle andere odeurs." (Nadat de voordeelen als reukwater met den noodigen ophef zijn opgesomd leest men verder op het biljet dat bij de Eau de Cologne is gevoegd het volgende dat de reden waarom wg er op wijzen): »In alle gevallen waarin men het water inwendig gebruiktgeeft men het alle twee dagen of dagelijks, behoorlijk met wijn of water vermengd, aan kinderen in een hoeveelheid (bij gedeelten) van 15 druppels, aan jongelieden 20 tot 30 druppels en aan personen van gemiddelden of meer gevorderden leef tijd van 50 tot 60 druppels. ►Zjjne groote hoedanigheden zijn te algemeen bekend, dan dat het noodig zou zijn deze alzonderlijk te vermelden. Wantwanneer men het water van 50 tot 60 druppels, met wijnwelwaterwarme bouillon of andere vloei stoffen vermengd inneemtdan verschaft het de beste werking tegen vallende ziekteberoerte en jicht, tegen het beven stijven nekhartkloppen verstopping van lever en milt, darm en maagpijn, koliek en verder tegen alle ziekten der hersenen. Het verzacht de hoofdpijnwanneer men het door den neus opzuigt: het versterkt het gezicht en de pijnen aan de oogen bedaren wanneer men een met het water bevochtigd doekje op de oogleden legt. Is men door tandpijn gekwelddan giet men een lepel van het water in twee lopels welwater en houdt het mengsel zoo lang mogelijk in den mond. Men bedient zich van dit middel ook met het beste gevolg bij wonden verkregen door branden vallen of kneuzen." Wij zullen het bij deze opsomming laten. Wij moeten erkennen, dat wij, tot nu toe onze aandacht niet had den gewijd aan het papier dat om het reukwater was gepakt wij hadden niet kunnen denken, dat het zooveel gevaarlijks zon bevatten. Doch toen wij, van welwillende zijde daarop opmerkzaam gemaakt, het biljet lazen, schrik ten wij. Zeker, het zal met velen gegaan zijn als met ons, n.l. dat zij het papier, zonder het in te zien, wegworpen maar daar staat tegenoverdat er ongetwijfeld ook velen zullen zijn die den inhoud gelezen hebben. Eu wie weet nu hoeveel schade bij don uitgebreiden verkoop en de verspreiding van het bedoelde reukwaterer is aangericht aan de gezondheid van tal van personen, die het middel hebben aangewend bij de verschillende ziekten waartegen het wordt aanbevolen 't Is om te huiveren, wanDeer men bedenkt, dat er menschen geweest zijn, die bij alle hersenziekten baat bij Eau de Cologne hebben gezocht, die oogziekten hebben trachten te genezen met deze sterk alcoholische oplossing van scherp prikkelende oliën, of die brandwonden daar door hebben gehoopt te genezen 't Is verschrikkelijk. Waarlijk, door deze roelame wordt het eukwatei een kwakzalversmiddel van de ergste soort »Maandbl. t. Kwakzalverij." Het Maandblad tegen de Vervalschlngen, no. 7, bevatvervalschte medicinale wijnencontrole van voedingsmiddelenboorzuur en borax ter conser veering van boter en margarine o- derzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het La boratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam, directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens controle-onderzoe kingen: alboïd-metalen voorwerpen, azijn, bier, boter, brood, cacao en chocolade (tropon), email, katoengaas, kindermeel, kwast, levensmiddelen (verduurzaamde), le vertraan, limonade, melk, wijn, zeep verbruik van ta baksurrogateneeu nieuw surrogaat voor rubber; maat regelen tegen tuberculeuze melk; de kleeding in Japan; bevroren zalm zwavelzuur-ijzer bij de groententeelt gemengde berichten: selderie en typhuswet op melk in Japan; sprokkelingen o p h y g i fi nis c h en maatschappelijk gebied. 20 21 24 2 7 -29

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6