Donna Cristina. No. 99. Honderd en tweede jaargang. 1900 WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. FEUILLETON, Naar liet Spaansck A. PALACCIO VALDÈS. ALKIHAARSCHE COURANT. Deze Con rant wordt, Dlnsda g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l k m aJa b f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjko nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prys der gewone advertentlen Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene konnis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met do bijlagen, van J. ASJES Ez., om vergunning tot het oprichten van een gasm otor vau zes paardekraehtin het perceel aan het, Heiligeland wijk O, No. 25, en dat op Donderdag, 30 Augustus 1900's middags te twaalf uren, ten stad- huize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 16 Aug. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning oener verga dering op Woensdag, 32 Augustus 1900, des na middags te één uurten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. inzake afstand van een stukje grond aan de Olarissenbuurt. (Bijlage No. 62). 3. Idem tot het verleerieu van een recht van uitgang op de Westlaan. (Bijlage No. 63). 4. Idem inzake den verkoop van grond en water op Klein Hargen. (Bijlage No. 64). 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burger avondschool en vaststelling hunner jaarwedden. (Bij lage No. 65.) 6. Voorstel van B. en W., naar aanleiding van een adres van Mej. E. M. Bnijs om gebruik te blijven maken van een lokaa! der Burgerschool voor onder wijs in Fröbelen en Slöjd. (Bijlage No. 66.) 7. Idem tot vaststelling eener verordening houdende bepalingen omtrent minimum-loon en maximum arbeidstijd in acht te nemen bij het uitvoeren van werken. (Bijlagen Nrs. 21 en 67). 8. Idem inzake het beschikbaar stellen van een tweede lokaal ten dienste van de inrichting voor hooger onderwijs. (Bijlage No. 68.) 9. Idem inzake het verlengen van de tramlijn Haar lemAlkmaar door de kom der gemeente naar den Achterweg. (Bijlagen Nrs. 45 en 69). 10. Idem tot het verleenen van eene onderwijzeres aau de Meisjesschool. (Bijlage No. 70). 11. Idem tot het maken en verbeteren van eenige rio len. (Bijlage No. 71.) YAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 36) Doch toen ik 't met mezelven eens was, zag ik Isabelita niet meer. Ik ging voort in de duisternis, die daar dik ker werd, slechts geleid door 'fc geluid der stemmen. Na eenige oogenblikken begreep ik, dat Oastell en Cristina ergens stil stonden. Ik ging nog verder en bespeurde, dat ze binnen een soort priëel waren, gevormd door vier groote lauriorboomen, op kleinen afstand van elkaar ge- plant en die boven met de takken in elkaar gegroeid waren. Ik kwam met omzichtige schreden naderbij. Bui ten stond Isabelita met haar oor tegen de takken aan. Toen- ik bij baar kwam, legde zij mij de hand op den mond en kneep me met de andere zoo sterk in mijn arm, dat ik er pijn van had. Ik stond ontsteld over zoo veel heftigheid, waarvan ik de oorzaak niet kon vermoe den. Uit zwakheid en om Cristina schande te besparen, zweeg ik en bleef stilstaan. ♦Misschien denk je," zeide Castell, ♦dat mijn geduld van jaren, mijn lijden, het aanhoudende stille werken, dat ik doe, maar een eenvoudige gril is. Misschien ver onderstel je, dat mijn eigenliefde er meer mee gemoeid is dan oen groote, onweerstaanbare hartstochtZou ik niet met evenveel recht kunnen veronderstellen, dat de afwijzingen, waarmee je me zoolang vernederd hebt uit je hoogmoed on koppigheid voortkwamen, meer dan uit deugd »U mag veronderstellen wat u wil. Het oordeel, dat n over mij vormt »Dat ken je," viel Castell in. »'t Kan niet vleiender 12. Idem inzake het doen van buitengewone herstel lingen aau den Accijnstoren. (Bijlage No. 72). 13. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1899 en 1900. CJHISTA. Gelijk te verwachten wasis het bericht van het ontzet van Peking zeer spoedig bevestigd. De verbonden troepen stuitten nergens op ernstigeu tegen stand, zy trokken ongestoord de hoofdstad van het He- melsche Rijk binnen en marcheerden onmiddelijk naar de wijk der gezantschappen, welker beleg de vijand by de nadering van het ontzettingsleger in allerijl opgehe ven had. De Europeanen worden in welstand aangetroffen, alle gezanten en hun personeel, - uitgezonderd natuur lijk de Duitsche gezant von Ketlerbleken nog in leven en het verlies aan dooden en gewonden is betrek kelijk zeer gering. Van de kleine detachementen matrozen van verschillende naties, die mede te Peking ingesloten zijn geweestworden gedurende den langen en bangen strijd slechts een zestigtal gedood en ruim honderd ge wond. De Keizerin, prins Toean, het hoofd der Boksers en de geheele anti-Europeesche regooriDg heeft de stad verlaten en is noordwaarts naar Hsi-Ngan gevlucht, een zeer belangrijke stad, ongeveer 1000 K. M. van Peking verwijderd. Het oorsponkelijk doel, het ontzet dei Europeanen te Peking, is bereikt, doeh wat nu Onderhandelen over vredesvoorstellen met een regeering,^die 1000 K. M. ver in het binnenland zeteltlevert eigenaardige moeie- lijkheden op, en om den eischen der mogendheden kracht bij te zetten, zullen militair machtvertoon en operaties noodig zijn waarbij de thans volbrachte tocht klein en onbeduidend is. Niet onwaarschijnlijk is het, datdeVer- eenigde Staten en ook Frankrijk geneigd zullen zijn vrede te sluiten, maar zal keizer Wilhelm, wiens gezant vermoord is en die zich zoo kras uitgesproken heeft over de strenge tuchtiging, die den Chineezen moet worden toegediend, zich met een zóó geringe genoegdoening te vreden stellen En zoo neen, zullen de andere mogend heden dan kalm blijven toezien, dat enkelen harer den strijd voortzetten en voor zich zeiven belangrijke conces sies bedingen? dat is. niet zeer waarschijnlijk 1 En einde lijk in welke positie komt graaf Waldersee, die alleen tot opperbevelhebber benoemd was voor de tocht naar Peking Toen de nood 't hoogst was en het levensgevaar der gezanten tot den meestmogelijken spoed drong, deed de onderlinge naijver reeds zijn verlammenden invloed gevoelen, hoe zal 't gaan nu de politieke strijd gaat be ginnen en er behalve de generaals evenveel gezanten tegenover elkaar staan De Britsche troepen zijn te Sjanghai aan land ge zet. Volgens Engelsche correspondenten werd het hoog tijd, want do Chineezen bogonnen reeds te mompelen, dat de Europeanen niet durfden landen. De consuls werken nu eendrachtig samen. De Franscbe consul zal ook troe pen laten komen, 1700 man uit Tonkin. wezen. Ik heb nog nooit een vrouw ontmoet, wier schoon heid en wier karakter me belangwekkender en bewon derenswaardiger voorkwamen." Ik hoorde een minachend neusgeluid en daarna deze woorden ♦Ik had liever, dat u me minder bewonderde en me meer met rust lietMaar dit is eigenlijk niet waar over ik nu woft spreken. Ik heb 't goed gevonden met u naar buiten te gaan en hier te wezen op een onbe hoorlijk uur en met gevaar voor mijn mans eer, die me dierbaarder is dan mijn leven om nu eens voor altijd het vraagstuk van myn leven op te lossen. Rijk of arm, gelukkig of ongelukkig, ik ben besloten in eerbaarheid en rnst te leven." Niemand ban zich een juist begrip vormen van het geen op dat oogenblik in mijn binnenste plaats greep. De afschuwelijke vermoedens, bijna zekerheid geworden, waarmee ik het beeld van mjjn afgod met slijk had be zoedeld, vluchtten weg als zwarte schimmen. Ik zag haar weder in al haar reinheidmet die aureool vau dengd die haar roem en aantrekking uitmaakte. Een hemelsch geluk daalde neder in mijn hart. Heel mijn lichaam beefde, aangegrepen door een onweerstaanbare ontroering. »Sla je oogen overal heen. Zoek op aarde een schepsel, welks gelnk me meer belang inboezemt dan 't jouwe, en je zult 't niet vinden." »Dat zegt al heel weinig zeide Christina op sarcas- tischon toon. Omdat je gelooft, dat niets ter wereld mij aandoet of interesseert, is 't niet zoo Je hebt het mis. Voordat ik in de netten van oen ongelukkige liefde gevangen was, leefde ik in voortdurende nieuwsgierigheid. Steden, bergen, oceaan en beken do maatsohappij de kunsten gemak kelijke liefdesavonturen alles boeide mjj en verleidde mij. Nu zijn al die zaken voor mij een walg. Dorre haat, de minachting, die irriteert en boos maakt, afkeer zonder oorzaak gaan overal met me meeomhullen me als een pestdamp. Al de vezelen van mijn leven zijn vordord behalve éan Maar wanneer deze triltbeeft alles mee mijD vermogens ontwaken, breekt de afschuwelijke DUITSCHIiAWD. Den 20 heeft graaf Waldersee met zijn staf de reis naar Oost-Azië aangevangen. Aan het station te Berlijn waren al de Berlijnsche generaals, vertegenwoordigers van het Staatsbestuur, benevens het officierscorps aanwezig. De minister van oorlog riep hoera voor Waldersee en onder de donderende hoera's van de talrijke aanwezigen evenals gezang en muziek, verliet de trein bot station. Den 18 heeft Waldersee zijn laatste opwachting ge maakt bij den Keizerdie nog te Kassei vertoeft. De Keizer hield natuurlijk weder een rede. Met vreugde had hij gezien, dat op voordracht van den Czaar de ge heele beschaafde wereld zonder onderscheid uit vrije be weging graaf Waldersee met het bevel over haar troepen heeft belast, want daarin ligt een algemeene erkenning uitgesproken van het Duitsche militaire leven en werken en van het militaire stelsel, de opleiding en de kunde van Duitsche generaals en officieren. De Keizer overhan digde daarop graaf Waldersee den maarschalksstaf met den wensch, dat hij hem met de hulp der Voorzienigheid zou mogen voeren met de van ouds bekende flinkheid en zekerheid. E. M. besloot met den wensch, dat het graaf Waldersee gegeven moge zijn, de hem opgedragen taak zóó te vervullen als hij zelf en allen het wen- schen en dat in het belang der volkeren de gemeenschap pelijke expeditie voor de Europeesche mogendheden een vaste waarborg moge worden voor onderlinge waardee ring en voor den vrede, gelijk de Czaar verleden jaar op ander gebied beeft trachten te verkrijgen. Wat in vrede niet tot stand kon worden gebracht, is misschien met de wapens in de hand te bereiken. ITAIilH. Onder voorzitterschap van Koning Vittorio Emmannele is den 16 te Rome de eerste ministerraad van diens rogeering gehouden. De Koning verzette zich krachtig tegen uitzonderingswetten tegen de anarchisten en spoorde de regeering aan haar zorg vooral te wijden aan de binnenlandsche aangelegenheden. In het bijzonder vestigde hij haar aaudacht op de landwetten. De jonge vorst maakte op de ministers den indrnk van een krach tige persoonlijkheid, wien de zorg voor het welzijn van zijn volk na aau het harte ligt. Het proces tegen Breaci zal 28 Augustas voor het Hof van Appèl te Milaan beginnen. Bresci heeft gewei gerd een verdediger te kiezen er zal hem dus een advo caat van rechtswege worden toegevoegd. Alle Milaneesche advocaten hebben verzocht van de eer verschoond te mogen blijven. XUIU-AFH.IHA. De vrees door Roberts geuit is bewaarheid, De Wet is al den hem insluitondon en vervol genden Britschen generaals ontsnapt en heeft de handen weder geheel vrij om op zyn meesterlijke wijze den guerilla-ooriog opnieuw voort te zetten. Reeds wordt nit Loremjo Marquez gemeld, dat bij ten oosten van Pretoria den Engelschen een groote nederlaag zou hebben toege bracht on 4U00 krijgsgevangenen met 7 kanonnen ver- meesterd. Vermoedelijk is dit bericht, zooal niet geheel onjuist, dan toch sterk overdreven, het is toch niet aan betooveriugdie mij vernietigtdringt do dag in mijn geest »Zeg maar de nacht De nacht, die een zwart geweten noodig heeft »'t Geweten staat altijd stil vóór de trappen van den liefdestempel. Weet je van iemand, die, een vronw werke lijk liefhebbend, verteerd wordt door de begeerte om haar te bezitten, en door zijn geweten tot stilstand is gebracht Ik ken er geen. Als iemand me met zoo'n vertelsel aan kwam zou ik hom zeggen dat hij loog. Geen enkele muis is nog opgehouden vlak voor de kaas, geen enkel man vóór een vrouw, uit vrees voor zijn geweten." »'t Zou er leelijk uitzien voor de mannen als dat waar was Maar ik he haaldat het dit niet is waarover ik op dit oogenblik woü spreken Op gevaar afdat n uw bedekte dreigementen ten uitvoer legt ben ik besloten dat er een eind moet komen aan uw vervolging en er zal een eind aan komen ik wil 's zien of er een eind aan komt 1" Wil ik je 's wat zeggen Cristina Ik moet heuscb denken dat je meer genoegen hebt in koppig dan in deugdzaam zijn." Wil ik u 's wat zeggenCastell Ik heb altjjd gedachtdat er bij u geen liefde hoegenaamd bestond maar alleen oen monsterachtige hoogmoeddie zich bevredigen wil ten koste van 't geluk en de eer van uw besten vriend." ♦Als er in mij niets meer dan hoogmoed voorkwam wat zou ik je dan al lang je minachting en je beleedigingen betaald gezet hebben Ik betwijfelof er op aarde een vrouw bestaat, die beter midden in 't hart kwetsen kan met een gebaar de ziel vergiftigen en haar met woede en toorn vervallen met een blik. Wat 'n volmaakte knust I Wat 'n keurige bekwaamheid om een ieder te martelen, die 't waagt je schoon en aanbiddelijk te vinden 1 Ik ben overtuigd, dat je niet geschikt bent om lief te hebben maar alleen om te minachten. Als je je verwaardigt om lief te zijn tegen je man is 't omdat hij een ongeluksvogel is die 't niet waagt zyu oogen in je bijzijn op te slaan." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1