Laatste Berichten. Neder 1 and. De Oorlog in Zuid-Afrika. De Chineesche quaestie. No. 8537 f 1000 Ns. 239, 7874 en 11872 f 400; Ns. 12603 en 13979 f 200 Ns. 963, 1006, 3089 en 7821 f 100. te nemen, dat Roberts van een dergelyk ernstig gevecht niets zon weten en melden. Kitchener is toch bijtijds gekomen om den reeds ver mist gemelden kolonel Hoare te Elandsrivier te ontzetten, Hoares troepen verloren 12 dooden en 38 gewonden. Tegenover dezen meevallermoest Roberts echter de volgende rectificatie stellen Generaal Hnnter's gevecht op 15 Augustus (tegen Olivier bij Heilbron) was ernstiger dan ik uit zijn eerste telegram kon opmaken. Van de lichte infanterie der Hooglanders sneuvelden 3 man en werden 33 gewond. Van andere korpsen werden nog 7 man gekwetst en 1 wordt vermist. Luitenant Gibson is aan zijn wonden overleden. Het proces tegen Cordua (den samenzweerder te Pretoria) doet meer en meer vermoeden datzoo de hoofdaanlegger geheel toerekenbaar kan worden geacht hij tot zijn onzinnig plan is aangezet door een Engelschen agent van den geheimen dienst. Omtrent de beweerde medeplichtigheid van gemraal Botha heeft de vervolger nog geen klaarheid kunnen verkrijgen. Een poging om ook irajoor Erasmus in de samenzwering te betrekken heeft ook niet veel succes gehad. De majoor werd zelf als getuige gehoord en verklaarde daarbij dat hij Cordua heeft aangezien voor een Britschen spion. Zijn verdenking werd sterkertoen bij den gevangene op zekeren dag als Britsch verkenner gekleed aan zijn huisdeur zag staan. Hij verklaarde ook dat de beschuldigde zeer zonderling was en dikwijls dronken. Britsche correspondenten beschrijven Cordua als een jonge man van even twintig jaar met een verstandig gelaat. Hij is goed gebouwdmaar heeft een merk waardig klein hoofd. Zeer naïef wordt er bijgevoegd dat hij in het geheel niets lijkt op het type van den samen zweerder. Hij moet een dwaas zijn of de dupe van slimme intriganten is hun eindoordeel. Electrlcltelt en onweder. Een electrische tram naar het trolley-systeem schijnt bij een onweder niet het aangenaamste vervoermiddel te zyn dat men zich kan denken. Te New-York sloeg onlangs de bliksem bij de halte in de 83e straat in een vollen tramwagen welke voor een oogenblik in een vuurzee scheen gehuld. Er ontstond een vreeselijke paniek. Geen enkele der passagiers kwam er zonder letsel af, ofschoon slechts zeven personen werkelijk ernstig gewond werdenmeestal brandwonden, been- en armbreuken. Ook werd bij sommigen verdooving en gedeeltelijke verlamming geconstateerd. In het eerste oogenblik sprongen verscheidene personen van den wagen doch na de mededeeling van den con ducteur dat de wagon niet in brand stond bleven de meesten op hun plaats. Nauwelijks twee minuten later werd op een andere lijn een electrische wagen door den bliksem getroffen zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. 1 (»N. v. d. D.") De inzendingen van de Aederlandsche vis- scherij ter Wereldtentoonstelling te Parjjs zijn bekroond met den »grand prix" (hoogste onderscheiding). Landbouwtentoonstelling. Voor de te Purmerend te honden landbouwtentoon stelling, van 5—9 Sept. a.s., zijn ter mededinging inge schreven Ruim 50 nummers paarden160 nummers rundvee 80 nummers wolvee, 14 nummers varkens, 40 nummers pluimgedierte, 60 nummers zuivel, 70 nummers tuinbouw, terwijl vele groote firma's kolossale inzendingen ter opluistering hebben aangegeven, waarvan sommige geheele tenten zullen innemen. PRETORIA, 20 Aug. Hamilton's colonne hoeft den 17 Oliphantsnek in de Magaliesbergen bezet. De troep had 3 gewonden. Hij nam de affuiten van twee Krupkanonnen, een wagen met ammunitie en twee transportwagens op zijn tocht. De troepen van kolonel Mahon stredeD gisteren den geheelen dag tegen den vijand bij Roodekopjes ten westen van Krokodilrivier en namen twee wagens met 7 Boeren. Generaal Rundie meldt, dat in het district Harrismith zich tot gisteren 684 Boeren hebben overgegeven. WASHINGTON20 Aug. Het Japansche gezantschap heeft het volgende telegram uit Tokio van 19 dezer ontvangpn Nadat de verbonden troepen PekiDg waren binnengerukt, trokken de Chineesche troepen zich in het paleis terug en bleven daar. Een afdeeling Japanners viel do paleis wacht aan doch stuite op ernstigen tegenstand van de zijde der Chineesche troepen. Het vechten duurt nog voort. Het hoofdkwartier van de Japansche troepen is in het gezantschapde divisie is voor het grootste deel ingekwartierd in de dorpen buiten Anting-men. SJANGHAI20 Aug. Luidens ofBcieelo Chineesche berichten zijn nog drie mandarijnen onthoofd namelijk Hsutung, voorzitter van het burgerlijk bestuur Lisjan minister van het keizerlijk huisen Ji lien-Juan. De beide eerstgenoemden waren tegenJi-lien-Juan was voor de vreemdelingen. Jungloe is door prins Tsjing gevangen gezet. De Keizer en de Keizerin zijn zestig mijlen ten westen van Peking onder bescherming van prins Toean. Li Hung Tsjang gaat onmiddellijk naar het noorden. BERLIJN 20 Aug. De keizerlijke consul te Tsjifoe meldt van heden De verbonden troepen beschieten het versterkte keizerlijk paleis. De Keizerin moet zich nog daarin bevinden. Onweder. Sehoorl. Bij het hevig onweder, vergezeld van zware regens, in den nacht van den 19 op don 20, werden hier drie telegraafpalon getroffen en eene koe van den heer Hille gedood. Bergen. Tijdens een hevig onweder, dat in den nacht van den 19 op den 20 boven deze gemeente woedde, werd eene koe van den heer Morsch in eene weide in de Bergermeer door den bliksem getroffen en gedood. Aan den Koogdijk werden eenige telephoonpalen getroffen. Bennlngbroek. Den 20 's morgens werd tijdens het hevig onweder de landbouwer Zee in de Benoemeer door den bliksem gedood. Harlngcarspel. Tijdens het vrij hevig onweder, dat in den morgen van den 20 boven deze gemeente woedde, werden aan de weg te Kalverdijk drie telephoon palen door den bliksem getroffen en beschadigd. Bij Ommen is de hooiberg van den landbouwer H. Habers door den bliksem getroffen, waardoor meer dan 30.000 halve kilo's hooi, beuevens eene partij onge- dorschte rogge, in de vlammen zijn opgegaan. Assurantie dekt de schade. Bloembollen. De bloemenhandel in Haarlems omstreken is in vollen gang. Met de verzending naar het buitenland is een aanvang gemaakt. Veeziekten. In de »St.-Ct." No. 192 is opgenomen de staat der gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voor gekomen gedurende de maand Juli jl. Aangaande mond- en klauwzeer wordt daarin het vol gende vermeld In Noord-Brabant 26 gevallen bij 3 eigonaars Gelderland 1112 gevallen bij 147 eig.Zuid-Holland 1598 bij 125 eig., Aoordholland 78 bij 13 eig., waarvan 26 gevallen in Haarlemmermeer en 21 te Opperdoes; Zeeland 302 bij 7 eig.Utrecht 18 bij 2 eig. Friesland 722 bij 9 eig.Overijsel 18 bij 1 eig. Groningen 216 bij 27 eig.Drente geene Limburg 138 bij 27 eigenaars. Totaal over hot geheele Rijk 4228 gevallen bij 361 eigenaars waarvan 385 gevallen bij schapen en geiten en 153 gevallen bij varkens. kersen. Van twee kerseboomen, staande in één boomgaard in den omtrek van Tielzijn dit jaar plm. 2000 halve kilo's kersen gepluktwelke netto f 130 opbrachten. Een krasse oude. Een ruim 90-jarige oud-aannemer en timmerman te Werkendam klom dezer dagen op den nok van het dak van een der hoogste gebouwen in die gemeente, om het werk door een loodgieter daar verrichtte gaan nazien. Graft. Het bericht dat ds. J. W. K. Hoe vers alhier het beroep naar de Ev. Lutb. gemeente te Bergen- op-Zoom zou hebben aangenomen blijkt op een vergis sing te hebben berust. Genoemde predikant heeft nog niet en kan zelfs nog geen zoodanig beroep ontvangen. (N. v. d. D.) Schagen. Van de ongeveer 20 vereenigingen, die deze gemeente telt, heeft eene bij gebrek aan belang stelling, het leven er bij moeten inschieten. De vlugge Hermes", de wielerclub, heeft opgehouden te bestaan en zijne laatste bezittingen aan de armen vermaakt, onge veer f 10, die overgedragen zijn aan het bestuur der ver- eeniging Armenzorg", eene vereeniging die wat belang stelling betreft, al bijna even noodlijdend is als de pas ontslapen »Hermes." Oudcarspcl. Bij de aanbesteding op den 18 voor den polder Geestmerambacht, is aannemer geworden voor olie, reuzel enz., de heer W. Kroon, alhier en voor grind de heeren W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar. Aedcrl. Paardenstamboek. Onder leiding van den heer J. Breebaart Kzn. werd den 20 te Amsterdam eene buitengewone algemeene ver gadering gehouden der Noord-Hollandsche afd. van boven genoemde Vereeniging, ter bespreking van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering op 26 dezer te Rotterdam te houden. In die vergadering zal o. m. be handeld worden een voorstel tot statuten wijziging, strek kende om in het eerste artikel, onder middelen ter ver betering van het paardenras, ook op te nemen het bekend maken van goede eigenschappen van het Nederl. paard in het binnen- en buitenland. Tot rog toe worden in het buitenland dikwijls paarden uit Nederland verkocht onder anderen naam welke paarden later uitstekende dieren bleken te zijn, zoo zelfs dat er onder waren, die eerste prijzen op groote concoursen behaalden. Het Rundvee-Stamboek heeft vroeger reeds het middel van publiciteit aangewend en met goed gevolg daar sedert uit verschillende landen kooplieden hier kwamen om Hollandsch vee en dekstieren aan te koopen. De afdeeling zal op de algemeene vergadering met het voorstel medegaan. (Haarl. Ct.) Te Vlaardtngen is bericht ontvangen dat het loggerschip Frans, van de reederij van den heer A. Dorsman aldaar, bij mistig weder is overvaren geworden door het Noorsche stoomschip Aladdin, uit Bergen. Het volk is gered. Veehandel in Friesland. Nu de dagen weer beginnen te korten, de hooi oogst achter den rug is, begint de aanvoer op onze markten weer te winnen, vooral van melke- en kalve- koeien. De aanvoer van dit vee bedroeg in de jongste week ruim 1200 stuks. De handel daarin ondervond weinig verandering, door den grooteron aanvoer stegen de pryzen niet. In vette koeien, met behoorlijken aanvoer, blijft de handel zeer gewild met vaste prijzen. Stieren niet druk. De handel in vette kalveren, waarvan de aanvoer tot aan de 600 liep, was eerst vrij levendig, doch later be gon de drukke handel plaats te maken voor eene zekere stugheid, zoodat het sommigen verkoopers, die niet dade lijk hadden toegeslagen, moeite kostte zelfs tegen lagere prijzen af te zetten. Nuchtere kalveren met niet grooter aanvoer in één doen, d. w. z. matige handel. Pinken in één doen met behoorlijke prijzen, doch tame- lijken omzet. Vetto schapen en lammeren traag door weinig vraag tengevolge het minder afkomen der Londensche markt. Ook in lammeren geen drukke handel. Melke- en weide-schapen met grooteren aanvoer. In de eerste soort geen drukke handelin weide-schapen ging ook niet veel om. Drentsche schapen voor de weiderij behoorlijk goed gevraagd. Vette varkens en biggen met levendigen handel. Ook Londensche biggen zeer goed gevraagd. Magere varkens met behoorlijken handel, jonge biggen vlug. De aanvoer was 100 stieren, 1200 melk- en kalf koeien 100 pinken 120 vette koeien, 600 vette kalveren100 nuchtere kalveren1600 schapen en lammeren140 vette varkens 380 vette biggen, 400 magere varkens, 300 jonge biggen. De pry zen waren vette koeien le qualiteit 27)30 ct., 2e qualiteit 2327 ct., 3e qualiteit 1821 ct., stie ren 20—26 ct., vette kalveren 25—32 ct., vette schapen 22—25 ct., vette varkens 17—20 ct., Londensche biggen 155—17 ct., per ^2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 100—f 195, pinken f 50f75, nuchtere kalveren f 5f 10, lammeren f 9f 13, melk- schapen f 11—f 191/2, weideschapen f 14-f 17, magere varkens f20—f 46, jonge biggen f 1.20-f 1.25 per week. Avenhorn. Tydens een kortstondig doch hevig onweder van den 18, veroorzaakte de bliksem een begin van brand ten huize van v. H., hetwelk echter nog spoedig kon worden gebluscht. Middelerwijl brandde op het bouw land van C. B., door dezelfde oorzaak, een mosterdhok geheel af. De IVederlandsclie Bronwater fabriek Bosch Co., te Amsterdam, verwierf met hare inzending chemisch bereide bronwateren op de wereldtentoonstelling te Parijs, de zilveren medaille. Aanval op den koepel van Blarlcum. Onder bovenstaand opschrift meldt het Hdbld het volgende In huizen worden des Zondags de kroegen gesloten. Meent daarom niet, dat de Huizers Zondags niet drinken, integendeel, alle uitspanningen in de buurt hebben Zondags van feestvierende partijtjes Huizers te lijden, wanneer zij de schrik van de conducteurs der Gooische S. S. zijn. Het zijn meest dezelfde, ook in Huizen zelf ongunstig bekend staande, menschen, die, gauw klaar met hun messen, de omstreken onveilig maken. De oppassende en eerst kortelings gehuwde kastelein van den koepel van Blaricnm, had reeds meermalen des Zondagsavonds aan deze rondzwervende woestelingen geweigerd te tappen. Doch Zondagavond 11. hebben zij zich bij die weigering niet neergelegd. Eerst hadden een vijf- of zestal jonge mannen, »die een borrel op hadden maar niet dronken waren", eenige wielrijders aangehouden en hun rijwielen beschadigd. Dezen vluchtten in den koepel van Blaricnm, gevolgd door de Huizers. De waard van den koepel wei gerde den menschen te tappen, wat reeds direct tot onge- regelheden aanleiding gaf. Eenige ruiten werden stuk geslagen. Het krachtig optreden van den met een stuk hout gewapenden kastelein, had ten gevolge, dat de kerels toen aftrokken. Eenigen tijd later kwam een drietal met messen gewapend echter terug en begon een formeeleu aanval op don koepel. De deur werd ingetrapt en de kellner nam toen overhaast de vlucht, beducht voor de messen der Huizers. De kastelein was ondertusschen zijn revolver gaan halen »om zich zelf te verdedigen en door eon schot de aanvallers bang te maken". Toen hij, beneden gekomen, de Huizers de gang zag binnendringen, loste hij in zijn verwarring een schot en de belhamel, Dirk Bakker Kz., stortte doodelijk in het hoofd getroffen neder. Een uur later was hij dood. Op raad van eenige dames (logés) die in doodelijken angst in de één verdieping hooger ge legen gelagkamer waren, nam de kastelein met zijn jonge vrouw over de heide de vlucht, weldra door de dames wevolgd. De kerels hadden zich eerst met hun kameraad beziggehouden, doch sloegen, toen zij het terrein vrij zagen, aan het plunderen. Alles tot de piano toe werd kort en klein geslagen, doch toen 67 militairen uit Naarden op het terrein kwamen trokken de menschen snei af. Twee der belhamels, Peter Baas uit Huizen en zijn neef Bartje Baas uit Blaricnm, werden echter 's nachts nog in hun huis gearresteerd. De kastelein van den koepel van Blaricym heeft zich te Laren in handen der politie gesteld en is in hechtenis genomen. Aedcrlandsctie krijgsgevangenen op Ceylon. De voorzitter van het hoofdcomilé van het Roods Kruis heeft van den minister van Buitenlandsche Zaken mededeeling gekregen van een telegram ontvangen van den Nederlandschon consul te Colombo (Ceylon), meldende »Alle gevangenen zijn in welstand. Voor hen zal zorg worden gedragen." Ambtenaren X. A. S. JI. De Ha warden Castle" wordt heden of morgen te Vlissingen met 250 ambtenaren en 550 particulieren (verschillende natiën) verwacht. Laatstgenoemden zullen bij aankomst door bemiddeling van den Britschen vice- consul, P. L. do Bruyne, van reisgeld voorzien en naar hunne respectieve landen vervoerd worden. De voorzitter van het hootdcomité van het Aed. Hoode Kruis herinnert aan de mededeeling, betreffen de de verzending van goederen naar de ambulances in Zuid-Afrika, welker goederen uiterlijk 28 dezer aan loods C, Handelskade te Amsterdam moeten zijn bezoigd. Overigens blijft de hoer BruchnerHeerengracht no. 270 aldaar, steeds bereid gewensebte inlichtingen te verstrekken. Brieven en andere bescheiden voor de leden der ambu lances, thans krijgsgevangen te Colombo (Ceylon), kun nen worden geadresseerd aan den Nederlandschen consul aldaar, den heer B. A. Wenninck aan wien de beharti ging der belangen van voornoemde leden door den Minister van Buitenlandsche Zaken is opgedragen. De Franscbe mail via Marseille, de Duitsche via Napels en de Engelsche via Brindisi doen Colombo aan. De Nederlandsche niet. Alle bescheiden voor de krijgsgevangenen zijn onder worpen aan de militaire censuur. Stenografie. In korten tijd heeft de Stenografie voor iedereen, een alfabetTsch kortschrift, door A. W. Groote, zich een goeden naam gemaakt. Door zeer bevoegde personen wordt het als uitnemend practisch geprezen. Het komt dan ook meer en meer in zwang, getuige het feit, dat van het desbetreffende werkje reeds na zes maanden een tweede druk noodig was. De uitgave geschiedt door den uitgever S. L. van Looy, Amsterdam. 364ile Staatsloterij. 3e klasse, le lijst, 20 Aug.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2