No. 100. derate blad* Honderd en tweede jaargang. 1900 V R IJ D A G 24 AUGUSTUS. Zitting van den Gemeenteraad vv\ alkmaar. Woensdag 22 Augustus 1900 ALKMAARSCHE CIM BAAL Deze Oourant wordt Dinsda g-, Donderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkm a|a b f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderljike nummers 3 ets. Pr||s der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezigde heeren Preijer, Boelmans ter Spill en Rentmeester, de beide eersten met kennisgeving. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en Hededeelfngen en Ingekomen stukken. 1. De Voorzitter deelt medo dat het na den laatsten storm noodig gebleken is eenige herstellingen te verrichten aan den toren van de Kapelkerk, waarvoor de kosten zijn geraamd op 5 a 600 gulden, waarom B. en W. vragen te worden gemachtigd deze uitgaaf te doen. Voor kennisgeving aangenomen en B. en W. de mach tiging verleend. Ingekomen zijn a. een verzoek van J. M. Otto om over te gaan tot herziening zijner jaarwedde. De Voorzitter zegt toe, dat bij het vaststellen dier jaarwedde bij de begrooting voor 1^01 op het verzoek zal worden gelet, waarmede de raad genoegen neemt. b. een schrijven van Dr. Holwerda met bericht, dat hij de benoeming tot leeraar aan de inrichting voor gymnasiaal onderwijs aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. c. brief van Ged. Stateu d.d. 25 Juli inhoudende de goedkeuring der verordeningen betreffende het heffen van verschillende marktgeldon begrafenis-en legesgelden. Als voren. d. adres van J. Stadegaard en 13 andere bewoners der St. Jacobstraat met verzoek de rioleering in deze straat te doen verbeteren. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. e. brief van Mr. A. van der Eistwaarin hij ontslag vraagt als lid der gezondheidscommissie. Onder dankbetuiging verleend. Brief van den Commissaris der Koningin ter gelei de van de goedgekeurde verordening betrekkelijk de hef fing van schoolgelden. Voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van de Noorder Stoomtramvereeniging met verzoek om vanwege de gemeente aan de onderneming te verieenen een renteloos voorschot van f 15000,en voor een gelijke som aandeel te nemen in het kapitaal Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad h. Verzoek van K. J. Gevers, aanvoerder van boom vruchten, om uitbreiding van de vruchtenmarkt. Als voren. Verzoek van de schrijvers aan de Waag om over te gaan tot herziening hunner jaarwedde. Ook op dit verzoek zal gelet worden bij de begrooting over 1901. j. Verzoek van Kö3ters en andere bewoners der Huig bronwersteeg, om te bepalen, dat deze straat slechts in één richting zal mogen worden bereden. Verzonden naar de oommissie tot de verordeningen k. Verzoek van mej. BijleveldSchwarzer om eervol ontslag wegens gezondheidsredenen als helpster bij het handwerkonderwijs aan de Burgerschool tegen 1 Oct, Eervol verleend, nadat op een vraag van den heer Kraak man of er geen bezwaren zijn, om dit zoo spoedig te verieenen, de heer Blnm er nog eens op heeft gewezen, dat de helpsters overbodig zijn, en er dus bij hem, als schoolopziener, niet het minste bezwaar bestaat. 1. Adres van den Ned. R. O. Volksbond in zake de bepalingen omtrent minimumloon en maximumarbeidstijd Te behandelen bij punt 7 der agenda. Afstand van grond aan de Clarlssenbuurt, 2. Jan Huiberts heeft zich tot den raad gewend met het verzoek hem een stukje gemeentegrond, liggende voor zijne beide perceelen aan de Clarissenbuurt, in koop te willen afstaan. Daarop dienende van bericht en raad berichten B. en W., dat de bedoelde grond bij vergissing als zijn eigen dom is beschouwd, wat te begrijpen is, daar sedert men ichenhengenis gehandeld isalsof die grond niet het eigendom der gemeente ware. Nu er op gewezen is, dat de grond aan de gemeente behoort, vraagt Huiberts dieu aan hem in eigendom af te staan. B. en W. stellen voor dat verzoek in te wdligen en den grond groot 59 M2 te verkoopen tegen f 2 per M* met de bepaling, dat de kooper den grond aanvaardt met alle lasten, lusten, actiën enz., en dat de gemeente het recht behoudt om er een riool in te leggeD en te gebrui ken. De eigenaar zal niet boven dat riool mogen bonwen en moeten toestaan dat de gemeente ten allen tijde daaraan de noodige herstellingen doet verrichten. Ook alle kosten van den verkoop komen ten laste van den kooper, De heer Kraak man zag gaarne, dat hierbij nog werd opgenomen, de kosten van de wettelijke levering Mot deze wijziging werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Recht van uitgang op de Westlaan. 3. De heeren G. P. J. Kalemiuk en A. van Pagé voornemens zijnde twee woningen te bouwen aan de Westlaan nabij de Hoevervaarthebben zieh tot den Raad gewend met het verzoek hen voor ieder der bedoelde woningen een recht van uitgang te verieenen op den publieken weg. Daarop dienende van bericht en raad, deelen B. en W. mede, dat bet de bedoeling is een gedeelte te bebouwen van de voorstrook van een perceel land 't welk ver moedelijk in de toekomst tot bouwterrein zal worden bestemd. Van eene bestemming tot bouwterrein is echter vooreerst goen sprake en tegeu de inwilliging van het verzoek bestaat h. i. geen bezwaar omdat er van het aanleggen van straten thaus evenmin sprake is. B. en W. stellen daarom voor het verzoek tot weder- opzeggens toe te staan onder de volgende voorwaarden a.de oostelijke grenslijn van de te bebouwen erven moet zoodanig getrokken zijndat de noordelijke hoek op een afstand van minstens 10 M. uit de westzijde van de Hoevervaart kome te liggen b. de alscheiding langs den openbaren weg mo't bestaan uit ijzeren hekjes aangebracht en onderhouden onder goedkeuring van B. en W. De draaibare toegangs hekjes mogen niet over den gemeentegrond opendraaien. Op de open terreinen vóór de huizen, mogen nimmer opstanden of andere getimmerten worden geplaatst evenmin als daarop hoog opgaande boomen mogen voorkomen. De terreinen mogen niet door schattingen, muren of daarmede overeenkomende voorwerpen van elkander worden gescheiden c. de rooilijnen worden door B. en W. aangegeven. De gevels der huizendie moeten zijn ter goed keuring vau B. en W., moeten op 4 M. achter de hekjeB komen te liggen. De huizendie elk voor slechts één gezin mogen worden ingerichtmoeten ter beoordeeling van B. en W., een werkelijke jaar- lijksche huurwaarde hebben van ten m.nste J 275 d. langs de buitenzijde van de ijzeren hekjes moet een voetstraatje worden gemaakt ter breedte van 1.25 M., ten genoege van en naar voorschrift van B. en W.; e. de beplanting vau 5.7 M. breeden buitenberm wordt van gemeentewege verwijderdzoover B. en W. dat zullen noodig oordeelen f. de bovenkant van den begaaen vloer der woningen moet minstens 50 cM. hooger liggen dan de bovenkant van de Westlaan vóór die woningen g. de vergunningen en verplichtingen bij dit besluit ver leend en opgelegd vervallen en worden als niet ver leend en opgelegd beschouwd indien vóór of op 1 Mei 1901 daarvan geen gebruik is gemaakt of zij niet zijn nagekomen. Over dit pnnt werd een zeer langdurige discussie gevoerd. De heer v. d. Bosch had niet zonder eenigen spijt gezien, dat er aan den Westerweg zal worden gebouwd. Deze weg is door het uitzicht op de duinen, een der schoonste wandelwegen der stad, waardoor het bij hem eenig bezwaar ontmoet om zijne toestemming te geven daar te bouwen, hoe gaarne hij den verzoekers ter wille wil zijn, te meer daar het een klein gedeelte betreft van het terrein waarvan men niet weet, hoe het geheel in de toekomst zal worden. Hij vreest, dat men hier op die manier hetzelfde zal krijgen als in de Tuinstraat, dat de grond in verschillende handen zal komen, wat tot moei lijkheden aanleiding zal geven. Daarom zou hij willen voorstellen geen recht van uitgang te verieenen, zoolang niet het bouwplan voor het geheele terrein is ingediend De Voorziter meeut, dat het hier niet zoo is als in de Tuinstraathet terrein is hier het eigendom van een zekere combinatie van personen. De heer v. d. Bosch meent toch, dat men voor ge lijke moeielijkheden zal kunnen komen, deze verzoekers zullen bij eventueele bestrating vau het terrein daarvoor moeten bijdragen het zou aas goed kannen zjja om bij de toestemming bereids de verklaring te vordereD, dat zjj bij het eventueel aanleggen van straten de bepalingen der desbetreffende verordening zullen volgen. De Voorzitter zegt met het begin der redenee- ring van don heer v. d. Bosch te kannen meegaan, doch meent, dat men, om het uitzicht de bebouwing niet kan verbieden, wat den heer Stoel doet opmerken dat de raad toch dat recht heeft; hij zou het jammer vinden als het bosch daar verdwijnen moest. Da Voorzitter meent, dat men al ontzettend veel goeden wil moet hebben om het aan de Westzijde van den Westerweg staande geboomte een bosch te noemen Ook de heer Jansen is tegen de toestemming. De heer de Groot evenwel is van een ander gevoe len. Hij meentdat, indien daar flinke hnizen komen deze eerder tot versiering zullen bjjdragen en heeft vol strekt geen bezwaar het verzoek toe te staan. Den heer Kraakman komt het voor, dat men deze materie niet kan beschouwen buiten eventueele bouw plannen voor het geheele terrein. Men moet zich voor stellen, dat daar straten worden aangelegd en dan zich afvragen, of de straat voor de hnizen zal komen op ge meentegrond of op het land. Bjj een vroeger ingediend bouwplan was de straat zooals altijd zoo geconcipieerd dat daarvoor een gedeelte van het land wefd afgenomen Letten we na op de toekomst, dan heeft mea alleen dit in het oog te honden, dat de hnizen niet te dieht bij de grenslijn tusschen het eigendom der gemeente en dat van particulieren komen. Doet men dit niet, dan kan daar nooit een straat aangelegd worden, die voor een openbare straat breed genoeg is, wel te verstaan vóór de huizen op het land zelve. Ook moet men dat in aan merking nemen bij het eventueel te bebouwen tegenover liggende land van den heer Holst. Als men zich die toestanden denkt dan kan men daar een prachtigen wan delweg krijgen men heeft daar twee wegen, die paralel loopen, een grintweg en een niet bogrinden weg. Nu is het spr. niet duidelijk, of men genoeg reserve gemaakt heeft, om dien toestand te kunnen verkrjjgen; hij betwij felt het zelfs. Daarom zou hij in overweging willen geven om te bepalen, dat de huizen op zoodanigen afstaniLvan de grenslijn moeten worden geplaatst, dat tusschen deze en de woningen een ruimte blijft op het land zelve, op bet terrein der tegenwoordige eigenaars, waardoor het aanleggen van een openbare straat mogelijk wordt. Hij meent, dat een breedte van 8 M. voor de straat noodig is, die breedte moet z. i. bij den eigendom van het land worden gereserveerd. De heer Goede (wethouder) gaat in dit opzicht met den heer Kraakman mee en gelooft, dat gemakkelijk de voorwaarden zoodanig kannen worden gewijzigd, en zou 10 M. willen reserveeren. De Voorzitter vindt dat de voorwaarden dan te bezwarend wordende gevels zonden dan 14 M. van den berm komen, dat is een belangrijk verschil. De hoer Goede meent, dat de raad toch altijd be paalt, dat de straat van het terrein afgaat en dat men ook hier dien regel moet volgen, waarmede de heer Vonk instemtnog kort geleden bij de aanvraag om een uitweg aan de Zniderhontlaan werd die voorwaarde ook gesteld. De Voorzitter acht de toestanden daar en hier niet hetzellde, daar zon wegneming van het boschgewas ontsieren. Men bedenke wel, dat bij het voorstel Kraak man 1/3 van het perceel der verzoekers zou afgaan. De heer Stoel zon een straat van 6 M. voldoende achten hij vindt het echter beter met de vergunning te wachten, tot een plan van bebouwing van het geheele terrein is ingediend. De heer van den Bosch acht het gewenscht, nu de zaak tot znlk een breedvoerige discussie aanleiding heeft gegeven, en dus bljjkbaar van veel gewicht wordt geacht, aan te honden, opdat B. en W. met nadere voorstellen knnaen komen, rekening houdende met de geopperde bezwaren. De Voorzitter meent, dat het in het belang der verzoekers is een besluit te nemen. De formule voor een wijziging is niet zoo heel moeilijk te vindenhetgeen de heer van den Bosch doet opmerken, dat het belang der gemeente voorgaat. De gemeente heeft er toch groot belang bij, h o e er gebouwd zal worden. De heer Bosman maakt enkele opmerkingen over den aanleg van riolen gas- en waterleiding, die echter voor ons verloren gingen. De heer de Sonnaville (wethouder) ziet in het voorstel Kraakman een onbillijkheid een straatje van 2 M. acht hij genoeg, daar er slechts aan éen zijde wordt gebouwd, welk gevoelen door den heer de Wit ten volle wordt gedeeld. Ook de heer de Groot is het daarmede eens en gelooft, dat indien pl.m. 10 M. moet worden weggegeven, de verzoekers niet zullen bouwenen er nooit zal worden gebouwd, wat hij betreuren zou. De heer Kraakman voelt, dat de afstand van 10 M. te groot is en zou dien op 6 M. willen terugbrengen. De heer v. d. Bosch merkt nog eens op, dat het blijkt, dat er verschillende ideën bij den raad bestaan, en dus aanhouding gewenscht isom de zaak beter to overwegen. B. en W. kunnen dan nadere voorstellen doen. De heer Bosman meent met den heer Stoel, dat de zaak niet geregeld kan worden indien men het verdere bouwplan niet kenttot zoolang zou hij het recht van uitgang willen weigeren. De heer Blum is van dezelfde meening zonder sa menhang met het geheele plan is er niets goeds van te maken. De heer de Groot gelooftdat men zich van de zaak een wel wat te grootsche voorstelling maakt. Alk maar is geen Parijs waar men zulke breede wegen met een rijweg daartusschen noodig heeften gelooft niet dat het aangaat te weigerenwaar nog twee flinke wegen blijven bestaan. Gesteld dat de eigenaars het land aan 10 of 20 anderen in perceelen verkoopen zon men die alle kunnen weigeren te bouwen De voorwaarden moet men niet te bezwarend maken wil men dat de stad zich uitbreidt. De heer Goede is voor aanhouding. De Voor zitter wil het voorstel-Bosmauom afwijzend te beschikken, in stemming brengen, doch de heer Kraak man verzet zich daartegen; het is geen amendement. De Voorzitter weoseht daarop stemming te houden over het voorstei-vau den Bosch. De heer Bosman meent nog te moeten opmerken dat men door dit voorstel aan te nemen B. en W. in een moeilijke positie brengt; met wie moeten zij zich in betrekking stellen met de eigenaars of de verzoekers 't is hem niet duidelijk. Da eenige uitweg is, het recht van uitgang weigerenzoolaug geen volledig plan is

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1