De kruistocht naar China. No. 101. Kerste blad- Honderd en tweede jaargang. ZONDAG 26 AUGUSTUS. Buitenland. Nederland. Dit nummer bestaat uit drie bladen ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Ml n s d a g-, Donderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkm a|a. r f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnummer 3. Prijs der.sgewone advertentien Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Welk een vreemde toestand in China 1 Die men sinds lang vermoord, gemarteld, dood had gewaand, blijken in leven te zjjn. De gezanten en de overige Europeanen, Ameri kanen en Japanners hebben zieh met enkele honderden soldaten weken lang kunnen staande houden in de ge- bonwen der legaties, tegen een overstelpende overmacht van Boksers en Chineesche regeeringstroepen met al hun kanonnen. Hoe is dat mogelijk geweest Hoe was te hunnen aanzien de honding der Chineesche regeering Al naar omstandigheden vijandig of beschermend, na eens levensmiddelen zendend en dan weer kanonkogels Of is haar doel altijd geweest de gezanten en de vreemde lingen in Peking te beschermen, voor zoover dit mogelijk was, maar hen tevens gevangen te houden en te bedreigen in de hoop daardoor de vreemde ontzettingstroepen te doen stand houden of terugtrekken Hoevele vragen dringen zich hier aan ons op, waarop nog altijd het ant woord niet mogelijk blijkt, hoeveel raadselachtigs blijft onopgehelderd! De Keizerin is gevlucht, de verblijfplaats des Keizers is onbekend. Wie is de verantwoordelijke en tevens machthebbende regeeringspersoon, met wien onder handeld kan worden, of wien de bevelen der mogendheden kunnen worden voorgeschreven met eenige gegronde ver wachting dat zij behoorlijk zullen worden uitgevoerd Zal men nu beginnen met de schuldigen aan den moord van den Duitschen gezant en den Japanschen gezantschapssecretaris en in het algemeen aan de maat regelen tegeD de vreemdelingen, te zoeken en te straffen? Laat ons dan tenminste hopen, dat men ze vinden zal; want het gevaar is groot, dat de straf anderen dan de schuldigen zal treffen. De hoofdsehnldigen althans zullen wel niet meer in Peking geweest zijn, toen de ontzettingstroepen er binnendrongen. Tot nog" toe liep de eendracht tusschen de mogendheden geen groot gevaar. Al is er volgens de berichten niet altyd in onderling overleg en samen werking gehandeld, het hoofddoel was toch één: de ver meestering van Peking en het ontzet van de vreemde lingen. Zullen zij het ook eens zijn over het geen verder most geschieden, of hebben wij een herhaling te wachten van het maandenlange gehaspel tusschen de mogendheden en haar admiraals, eer men het eens was over de maat regelen op Kreta? En hier zijn nog andere moeilijkheden te overwinnen dan op dat betrekkelijk klein eiland. Rusland zendt troepen naar Chinamen weet niet hoeveel, maar het gezamenlijk getal zal niet gering wezen. Japan zendt een groote machtEngeland minder dan het wel zon wenschen, maar toch zooveel als het missen kan. ItaliS, Frankrijk en Duitschland doen troepen scheep gaan, en al deze legerbenden znllen met de Amerikaansche optreden onder graaf Walderseeden Duitschen opper bevelhebber. De Daitsche Keizer is met deze schikking waardoor een Duitsch generaal aan het hoofd der onder neming wordt geplaatst, blijkbaar hooglijk ingenomen maar zelfs Daitsche bladen opperen de vraag waartoe dat alles eigenlijk moet dienen. Zoolang de gezanten en de vreemdelingen in Peking in levensgevaar verkeerden lag het gemeenschappelijke doel voor de hand. Na is zeker de veiligheid in het groote Chineesche rijk voor vreemdelingen en Christenen nog volstrekt niet verzekerd en kan aangenomen worden, dat een ontzag inboezemende legermacht aan de Chineesche kast en misschien te Peking zelf noodig zal zijn om die met meer of minder geweld zooveel mogelijk te verkrijgen en voor de toekomst t, verzekeren. Er zal in China een Chineesche regeering moeten zijn waarop men eenigermate kan vertrouwen die men kan controleeren en zoo noodig steunen of in toom honden. Over znlk een plan en de inrichting eener toekomstige Chineesche regeering isintusschen nog evenmin een overeenkomst getroffen als over het wraakgericht, dat volgens sommigen en ook naar de meening van den Daitschen Keizer noodig zal wezen. En dan komt daarbij terstond het lastigste punt ter sprakede schadeloos' stellingen, waarop de verschillende mogendheden, wellicht in verschillenden vorm, aanspraak znllen maken. Hierbij loopen de belangen uiteen, kunDen de inzichten ver. schillen, en kan de onderlinge naijver, die het eigen deel allicht te klein en eens anders deel buitensporig groot achtzich op bedenkelijke wijze openbaren. Als Europeesohe mogendheden zich opmaken om in het oosten voor de beschaving een weg te banen en indenlaat- sten tijd is de Noord-Amerikaansche Unie krachtig mee gaan doen valt er voorloopig bezwaarljjk iets anders op te merken dan vlammende begeerlijkheid naar ge schikte havens en land, naar handelsprivileges en nijver heidsconcessies. De eendracht valt dan zeker moeilijk te bewaren, maar het land, dat voor de beschaving wordt geopend, betaalt in elk geval hst gelag, zoowel ten be - hoeve van de mogenheid, die als zijn beschermer op treedt, als van de andere, die ia een minder mooie rol ten tooneele verschijnen. Vermakelijk is de voorstelling die de Figaro geeft van de aankomst van den Duitschen opperbevelhebber in Chinanadat Peking is ingenomende gezanten en Europeanen zijn bevrijd, de Chineesche troepen verslagen en verdwenen en Keizer noch Keizerin zijn te vinden» De opperbevelhebber kan er zich niet mee vereenigen dat zijn taak reeds is vervulden we9t er dan niets beters op te vinden dan alles nog eens over te doen, de gevangen Ohineezen in vrijheid te stellen de gezanten weer naar Peking terug te zanden enz. Eén ding ziet de opperbevelhebber echter voorbijen blijkbaar heeft ook de Figaro er niet aan gedachtof wist het geestige Eransche blad er geen raad op. In zijn ijver om alles in den vorigen toestand te herstellen, verzuimt de algemeene opperbevelhebber te bevelen dat ook de gesneuvelden znllen herleven en de verminkten ongedeerd hnn plaats in de gelederen zullen hernemen tegelijk met alle zieken en gewonden. Daar het alzoo niet wel mogelijk zal wezen alles nog eens over te doen, en men toch niet eenige Europeesche legermachten onder een algemeenen opperbevelhebber naar China kan zenden zonder dat zjj, om met de Eagelsche correspondenten in Zaid-Afrika te spreken «prachtig werk'' doen zal er in elk geval nog heel wat gevochten moeten worden. Zonder roem en lauweren kunnen al die soldaten niet terogkeeren. De Cbiueezen moeten immers een les krijjou, die hun eenwen lang zal heugen en voor goed leeren berusten in de wijze waarop hun Christendom en be schaving worden gebracht. BEIjGIU. Het dagblad de »Soir" meldt dat het comité voor de Belgische expeditie naar China besloten heeft het vertrek dezer expeditie op te schorten. Alles wat gedurende de laatste dagen besteld werd, is afbesteld en het gerucht zegt dat dit voornamelijk is geschied tengevolge van Duitschlands honding. Anderen verzeke ren, dat het inconstitntioneele eener dergelijke expeditie de reden is, waarom deze niet kan vertrekken. De Brnsselsche correspondent van de «Daily News" schrijft aan zijn blad, dat de regeering van den Kongo- staat vergunning heeft gegeven voor den aanleg van een spoorweg van Boeloewayo naar het noorden over het ge bied van den staat. Dat is een belangrijke stap ter ver wezenlijking van een der idealen, van Rhodes, een spoor weg van Kaïro naar de Kaap. CHINA. De verliezen bij het ontzet der gezant schappen zijn nog niet bekend. De Japanners moeten meer dan 200 gesneuvelden en gekwetsten hebben gehad, aan Britsche zijde zijn een officier gesneuveld, een doodelijk en een licht gewond. Verder zijn een Amerikaansch officier en vijf man gesnenveld en dertig man gewond De verliezen der Chineezen worden op 600 man gesteld. Uit deze cijfers blijkt in elk geval dat de tegenstand niet zeer verwoed is geweest. Het eenige nienws dat or overigens uit Peking te melden valtwordt gevormd door de elkaar wederspre- kende telegrammen over de verblijfplaats der Keizerin Weduwe. Eenige correspondenten vermeenen dat zij zich nog steeds in het keizerlijk paleis der hoofdstad bevindt, terwijl de «Pall Mall Gazette" beweert, dat zij wel ver trokken is doch niet verder dan Jehol ongeveer 40 mijlen bniten den Grooten Mnnr en 140 mijlen ten noordoosten van Peking. Jehol is een open plaats, gelegen in een schilderachtig dal omringd door hooge heuvels. De Chi neesche naam der stad (Jehol is de Mongoolsche) is Tsjengte. Ook in 1860 toen China met Frankrijk en Engeland in overleg was, heeft zij daarheen de wijk genomen. Te Shanghai schijnt 't voor het oogenblik rustig te zijn den 20 had de ontscheping der Fransche troepen zonder moeilijkheden plaats. ZUID-AFRIKA. Lord Roberts telegrafeert van den 23 dezerBaden-Powell heeft gisteren 100 gevangenen bevrijd en 25 Boeren gevangen genomen benevens een Duitsch artillerie-officierkapitein van der Merwe van de Staats-artillerie en een veldcornet. Patrouilles die naar Brandwater waren gezonden hebben onbegraven gevonden 14000 vaatjes patronen voor Mauser- geweren, 12 granaten voor Krupp-kanonnen en 200 pond dynamiet. Dit kleine succesje (als het er in waarheid een blijkt te zijn 1) mag den Engelschen wel gegund worden na het ontmoedigende telegram, dat de «Standard" den 22 nit Pretoria ontving. Volgens dat bericht hebben de Boeren nog 20.000 man in het veld, hunne linies strekken zich nit van Belfast tot de Krokodilrivier. Botha bestnnrt het aanleggen van verdedigingswerken ten westen van Dalmanntha. President Krnger is te Drinkwater ten zuiden van Roossenekal. In het zuidwesten van Transvaal zijn de Boeren meer geneigd tot vijandelijkheden over te gaandan sedert het ontzet van Mafeking tot nu toe het geval was. Bóeren-ambtenaren zijn weer in hun ambten hersteld te Zeernst, Klerksdorp, Rustenburg en Lichtenburg. Daargelaten de opgave der Boerenmacht op 20.000 en de uitgebreidheid hunner linies is dit telegram reeds daarom verblijdend wijl uit de laatste zinsnede blijkt hoezeer de BoerJh ten westen van Pretoria, waar de Eugelschman steeds heette geheel heer en meester te zijn het verloren terrein hernomen hebben en over tuigd zijn daar zóó goed genesteld te zijn dat zij er wederom ambtenaren aanstellen. Telkens komen achterna eenige nadere berichten die doen zien dat zelfB de «gelukte" operaties méér offers eisohten dan men aanvankelijk gemeend of althans ge seind heeft. Zoo was ook Baller'e toeht naar Van Wijk's-vlei niet zonder verrassingen. Een Jtroepje huzaren dat jacht maakte op een paar vluchtende Boerenwerd met een zwaar vuur ontvangen door een honderdtal Boeren die achter de rotsen verscholen lagen een kleine hinderlaag. Op het oprukken van de bereden infanterie ondersteund door een paar Vickers Maxims, trokken de Boeren terug naar de naastbijzijnde hoeve. Op den rechtervleugel hadden de lanciers het des mor gens hard te verantwoorden. Een batterij veldartillerie weid tot hun ondersteuning afgezonden, waarop de Boeren na het eerste schot terug trokken. Lord Dundonald zond een detachement af om hun den terugtocht af te snijden vermoedelijk te laat evenwel. De opmarsch had plaats over een laag veld, doorsneden door rijen ruwe kopjes. De posities waar de vijand stand hield waren goed gekozen. Volgens een telegram nit Pretoria heeft lord Ro berts het doodvonnis over Cordnaden beweerden samenzweerder bekrachtigd. He typhus lu Aken. Er zijn thans in het 40e regiment te Aken een 110-tal soldaten, aan typhus lijdend. De ziekte is in 't algemeen van goedaardig karakter. Het onderzoek over het ontstaan der besmettingheeft bewezen, dat zij voorkomt van het gebruik van niet volledig gepasteuriseerde melk. Uit een huis in Elsen- born, waar iemand aan typhus leed, is melk geleverd aan de melkerij, die het 40e regiment van melk voorzag. Het bewijs, dat de ziekte hierdoor ontstaan is,is, dat drie compagnien, waar geen melk gedronken is, geheel vrij zijn gebleven van de besmetting. Er zijn eigenlijk slechts 70 zieken; de overigen waren slechts uit voorzorg opgenomen in het gasthuis en zullen naar alle waarschijnlijkheid gezond blijven. Buiten eenige erge gevallen zullen de zieken spoedig beterende zijn. Tot heden toe is niemand gestorven. Door grondige ontsmetting der kazernen, verbod der manschappen om in de stad rond te loopen, enz., is alle gevaar voor verspreiding der ziekte onder de bur gers en de andere troepen afgeweerd. Hof berichten. Op den verjaardag van H. M. de Koningin, 31 dezer, zal ten Hove op het koninklijk lustslot Soestdijk een gala-diner plaats hebben, waaraan znllen deelnemen deleden van het gevolg van HH. MM. De Koninginnen zullen Woensdag 29 dezer a.s. te Soest dijk 't bezoek afwachten van den Shah van Perzië. Ter gelegenheid hiervan geeft H. M. de Koningiu-Moeder ten paleize aldaar een gala-diner, waarbij, behalve het gevolg van den Perzischen vorst, znllen aanzitten de 'eden van het gevolg van Hare Majesteiten en de Ministers, hoofden der Departementen, in de residentie aanwezig. De muziek van 't 5de regiment infanterie, in garnizoen te Amersfoort, zal zich gedurende het diner doen hooren. De Shah en verdere gasten keeren des avonds naar 's-Gravenhage terug. Nederlanders ln China. Den 23 is aan het Ministerie van Bnitenlandsche Zaken van den waarnemeuden consul te Tientsin via Chefoo het volgend telegram ontvangen «Knobel licht gewond op 13 Augustas. Mars, Brunger, Van Zuylen alleu welomtrent andere Nederlanders geen berichtvermoedelijk allen wel. Van Zuylen onder scheidde zieh dapper gedurende het gevecht te Peking." Terugkeerende Nederlanders uit Kuld-Afrlka. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Ct. «Naar ik verneem wordt de Manhattan, de volgende boot die uit Zuid-Afrika personen herwaarts zal brengen hier 31 Augustus of 1 September verwacht, en den 2en September zal de Kaiser, van deOost-Afrika-lijn, hier een aantal op eigen kosten terugkeerende porsonen ontschepen."

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1