Laatste Berichten. Stadsberichten. l)e crisis in China. Ur. Cartlcr van Dissel. -- De Zwolsche Ct. meldt „Naar wij vernemen is dr. Cartier van Dissel, die, zooals men weet, gevankelijk van Kaapstad naar Ceylon werd overgebracht, in vrijheid gesteld. De familie alhier ontving deze heuglijke tijding." Nederland en de Zuld-Afrlkaansehe Republieken. De Internationale Beweging voor de Boeren. De aanvragen oui ljjsten bij het Dortsche Perskan toor worden gedurig talrijker. Sedert de vorig opgave zijn nieuwe comité's te Goor en E lam opgericht. Als een aardig bewijs, dat de beweging ook doordringt bij de Nederlanders, die aan gene zijde der grenzeu met hard werken hun brood verdienenmoge dienendat genoemd kantoor een zeer sympathiek en flink gesteld schrijven van een aantal Friesche mannen en vrouwen te Bochum in Westfalen ontving. Ook aan een Duitschen en een Belgischen kameraad hadden die Friezen hun geest drift meegedeeld. Ontvoering t In den morgen van den 22 verliet het 11-jarig dochtertje van den heer M. Kessels, fabrikant van muziek instrumenten te Tilburg de ouderlijke woning om een brief op de post te doen ter hoogte van de post is het kind het laatst gezien. Sedert is er geen spoor van te ontdekken. Onmiddellijk zijn door de politie de meest uitgebreide maatregelen genomen. Alle kermistenten en wagensdie met het oog op de kermis die a. s. Zondag aanvangt in Tilburg zijnwerden afgezocht, de gansche omgeving doorkruistalles zonder eenig resultaat. Elke gedachte aan een ongeluk is uitgesloten. Het vermoeden bestaat dat het kind ontvoerd is door twee ontslagen Zwitsersche werklieden. 1000 belooning is uitgeloofd voor het vinden en 500 voor het geven van inlichtingen die tot ont dekking leidon. De marechaussee en een groot aantal belanghebbenden zoeken tot zelfs in Duitschland, tot nu toe te vergeefs. Uit 's Hertogenbosch seint men aan het Han delsblad: Het dochtertje van den heer Kessels te Tilburg is dood gevonden in een biechtstoel van de nijbijzijnde kerk. De koster is in voorloopige hechtonis genomen. De Zwit sersche werkliedeD die men eerst verdacht zijn van verdere vervolging ontslagen. Sedert twee dagen was te Venloo een 5-jarig dochtertje van den heer Max, dat Daar hare grootmoeder was gegaanverdwenen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Een broeder van het meisje ging per rijwiel naar het nabij gelegen Straalen in Duitschland, en trof daar zijn zusje aan met een Duitscherdie het kind had mee genomen. De man werd terstond in hechtenis genomen. Veehandel In Friesland. By behoorlijken aanvoer van melk- en kalfkoeien is de handel daarin opgewekt. Vooral is er vraag naar jonge kalfkoeiendie wel zoo duur zijn als verleden week. De aanvoer van vette koeien was op de jongste markten iets kleiner de vraag naar dit vee blijft geregeld good, zoodat de prijs eer hooger dan lager genoteerd kan worden. Stieren voor de slachtbank stadig. In vette kalveren, met flinken aanvoer, niet zoo vlugge handel als verleden week de temperatuur laat zich hierop gelden; doch het verschil in prijs is tot nog toe van weinig beteekenis. Nuchtere kalveren met niet grooter aanvoer stugger. Vette schapen behoorlijke handelprijzen behoorlijk vast. Melkschapen niet vlug prijzen in één doen lam meren stil. Vette varkens goed gewild, evenals biggen, Londensche biggen gevraagd. Magere varkens met behoorlijken handelkleine biggen vlug. De aanvoer was 100 stieren, 1100 melk- en kalfkoeien 100 pinken 90 vette koeien, 500 vette kalveren 150 nuchtere kalveren 1400 schapen en lammeren 120 vette varkens600 vette biggen, 200 magere varkens, 400 jonge biggen. De prijzen waren vette koeien le qualiteit 27j30J ct., 2e qualiteit 23—27 ct., 3e qualiteit 18—21 et., stie ren 17^—25 ct., vette kalveren 26—33 ct., vette schapen 23—25 ct., vette varkens 18—20 ct., Londensche biggen 16174 ct., per '/j kilo. Melk- en kalvokoeien f 100f 205, pinken f45f80, nuchtere kalveren, f 6f 9, lammeren f 9jf 14, melk schapen f 12f 22, weideschapen f 12—f 18, magere varkens f22f 50, jonge biggen f 1.05 f 1.15 per week. (N. v. d. D.) Op de vergadering der afdeeling Hoorn e. a. van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw' werd een schrijven voorgelezen van Dijkgraaf en Heemraden van Drechterland, waaruit bleek, dat de hoofdingelanden nog geen besluit hadden genomen in zake de verbete ring van de waterwegen in West-Friesland. Naar aanleiding van het adres der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen betreffende den suiker accijns voor jamfabrieken werd besloten, aan het hoofd bestuur te verzoeken deze zaak bij den minister te be spreken. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Purmerend, op de 6 September, werd benoemd de Heer P. Stapel en tot zijn plaatsvanger de heer W. Balk. Medegedeeld werd, dat aan den landbouwwintercur- sus te Groothuizen, thans een tweejarige, nog een derde jaar zal worden toegevoegd. Als leden van het bestuur der afdeeling werden her kozen de heeren G. Wonder en A. E. Zimmerman en voor de twee niet-herkiesbare leden gekozen de hee ren C. Wijdenes Spaans te Avenhorn en Dr. J. J. Ott. de Vries te Hoorn. Over de plaats, waar in Noord-Holland de vijfjaar- lijksche tentoonstelling in 1900 zal worden gehouden, werd geen besluit genemen. Als candidaat voor de vacature S. de Jong als lid voor Noord-Holland, werd gesteld de heer C. Oortman Gerlings. Stompetoren. Op de vergadering van de afdeeling Schermeer der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, den 23 gehouden, werd als afgevaardigde naar de alge meene vergadering benoemd J. Rolff en als diens plaats vervanger G. Stapel. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de najaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier werden benoemd V. Schoen en K. Govers. Wegens periodieke aftreding van den Secretaris en van het bestuurslid D, Glijnis (niet herkiesbaar), werd voor eerst genoemde betrekking herkozen V. Schoen en als bestuurslid K. Govers. Omtrent het nieuw model jaarboekje werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat aan een der binnen zijden gfln de portefeuille mocht worden aangebracht een klepje voor betere afsluiting en er, zoo mogelijk, een elastiek en potlood zou worden bijgedaan. Voor verkiezing van leden van bet hoofdbestuur wordt den afgevaardigde vrij mandaat gegeven terwijl wordt beslotenom als plaats waar de volgende algem. vergadering in 1901 zal worden gehouden, de aanvraag te steunen van de afdeeling Bode graven. Wegens te geringe deelneming zal dit jaar geen onderlinge aankoop van stroo plaats hebben. Bij het kort maar hevige onweder in den avond van 23 dezer, werd een koe van den heer D. de Jong alhier, in de weide door den bliksem gedood. De heer Commissaris der Koninginvergezeld van het lid van Gedeputeerde Staten, jhr. Boreel en den Grif fier der Staten, mr A. A. Land, bracht den 24 een bezoek aan de gemeente Oudorpbezichtigde de schoolde r. k. kerk en pastorie «u de kaasfabriek en vertrok van daar naar de gemeente Koedijk. De ingezetenen betoonden hunne belangstelling door het uitsteken der vlaggen. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet zijn de granen alle gezicht, niets kon met de machine worden gemaaid omdat het graan door den regen geheel neder lag. Behalve vele burgers (de gewone arbeiders), waren hier wel 500 Gelderscho werklieden bezig en neg waren er handen tekort. Loopt het weder niet te 'eel tegen dat de oogst wat goed binnenkomt dan zullen de boeren over de opbrengst dit jaar niet behoeven te klagen. De aandeelen motordienst Rolhorn—Sehagcn zijn nog slechts voor de helft geplaatst. Het nemen Van aandeelen 25 door de kleine burgerij valt zeer tegen, blijkbaar wordt een dusdanige dienst door de meerderheid der bevolking niet zoo heel noodig geacht. Ook de steun yan het dorp Barsingerhoin is zeer gering, wat echter verwacht werd, daar toch heeft men de tram. Amsterdam. Den 23 heeft aan het station Wees- perpoort eeu ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De controleur Tjaden, die van het eerste naar het tweede perron zich wilde begevon, had de onvoorzichtigheid de raïls over te steken en bemerkte niet, dat een losse loco motief in aantocht was. Hij werd door de machine ge grepen en onmiddellijk gedood. Tjaden laat een vrouw en vier kinderen achter. De 2de Bloemdwarsstraat was gisteren in rep en roer. Een man gewapend met een mes wilde in een aanval van waanzin een ieder te lijf, zcodat allen, die in de buurt waren, ijlings de vlucht namen Een vrouw uit een fruitwinkeltje kon niet zoo gauw wegkomen. De razende man ging haar te lijf, sleurde haar op den grond en beet haar zoo in de vingers, dat zij zich in een apo theek moest laten verbinden. Vier politieagenten waren noodig om den man meester te worden en hem het mes afhandig te maken, niet echter dan nadat een hunuer er nog een snede mee kreeg. Bloedvergiftiging. Een schilder te Zntpkeu kreeg, doordat zijn stop mes uitschooteen onbeduidend wondje aan do hand. Eenigen tijd later was de hand, benevens zijn arm, zoo danig opgezwollen dat een geneesheer werd geroepen, die bloedvergiftiging constateerde en onmiddellijk ,tot amputatie overging. Rotterdam. Den 23 geraakten een tweetal knapen, die op balken in den Ooolsingel aan het spelen waren, in hot water. Een zonk dadelijk weg in de diepte een heer sprong hem na en, na duiken tot drie keer toe, mocht hij er in slagen den drenkeling boven water te brengen. Evenwel de knaap was bewusteloos en men slaagde er niet in de levensgeesten weder op te wekken. De andere knaap werd gered en bracht er het leven af. Te Putte (N.-Br.) heben brutale dieven dos nachts bij een inwoner het varken uit het hok gehaald, het voor de deur geslacht en de hammen er uitgesneden en mee genomen. Op de deur stond met krijt geschreven »Als het andere beestje vet is, komen wij terug." Ren kranig Fngelschman. Men schrijft uit Sneek aan de „Leeuw. Ct. „Bij den wedstrijd den 24 op het Sneekermeer ge houden viel een der booten om. Onmiddelijk springt eon heer in de het kleine sloepje dat achter zijn schip (een huurkielboot uit Stavoren) vast zit, maakt het touw los, roeit de meer op, die hol staat en smaakt het genoegen een der verongelukten te redden en aan zijn schip te brengen, daar te verplegen en diens klee- ren te drogen. Die heer was een Engelschman en de naam van het verongelukte bootje „Paul Kruger." „Dat we hier den Engelschen niet vrienscliappelijk gezind zijn, is natuurlijk. Transvaal en Vrijstaat zijn ons te nauw verwant, maar laat dit geval er toe bij dragen om verder die enkele reizigers die onze Friesche meren bezoeken met rust te latenmen late ze met onverschilligheid voorbijgaan in plaats van ze met steenen te werpen en uit te jouwen, wat tegenwoordig regel is een zeer zeker het sterkst zou worden afge keurd door de ons stamverwante naties Transvaal en Vrijstaat." De Belgische expeditie geschorst. BRUSSEL, 24 Aug. Op grond van inlichtingen uit gezaghebbende bron, kan worden medegedeeld, dat het ten eenenmale onwaar is, dat de minister van buiten- landsche zaken bevel zou hebben gegeven, om het ver trek der Belgische expeditie naar China op te schorten. Dcvecht bij Tientsin. TIENTSIN, 20 Aug. Een gecombineerde Britsche, Amerikaansche, Japansche en Indische strijdmacht, sterk 1075 man, is gisteren slaags geweest met een aanzien lijk aantal Boksers, in een dorp 10 kilometer ten Zuid westen .van Tientsin. Meer dan 300 Boksers werden gedood en 64 krijgsgevangen gemaakt, het dorp werd verbrand, een aantal gewonden worden in onze hospi- pitalen behandeld. Het verlies der geallieerden was 11 gewonden. Honderden vlaggen, speren en zwaarden van de Boksers werden buitgemaakt. In het Zuiden. WASHINGTON, 24 Aug. De Amerikaansche consul te Amoy seint dat een volksmenigte den Japansche tempel daar in brand heeft gestoken. Er zijn matrozen ontscheept om de Japansche overheden te beschermen en de orde te herstellen. Alkmaarschc Bad- en Zweminrichting. Van en met den 18 toten met den 24 zijn alhier go b ruikt 464 baden,waarvan 222 door heeren, 22 door dames 94 door weezen en 126 door onvermogenden. Drnkstedagen waren den 18 en 20 met 108 en 101 baden. Hoogste tem peratuur van het water 74° laagste 70° Fahrenheit. muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 26, des middags 8 uren, in den Stadshout, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. »De Zeeuwsche Leeuw", pasredoublév. M. Edzard Grefe. 2. Ouverture »Das Nachtlager in Grana da 3. a. »Rêverie Morceau de salon" b. »Les deux Girènes" polka de concert ponr deux pistons 4. Fantasis op motieven uit de opera »La dame blanche" C. Kreutzer. H. Vieuxtemps. Lerminiaux. Boieldieu. 8. 5. Ouverture zur »Wallenstein's Lager" S. Kerling 6. »Jeunesse et Gloire", fantaisie de concert J. Meurice. 7. Traum-Walzer aus der Oper »Der Feldprediger"C. Miliöcker. »Musikliebhabereien'', Potpourri L. Stetefeld. Nederland en Zuid-Afrika. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd, be staande uit de heeren dr. J. C. M. Simon Thomasmr. J. Verdam en P. de Cock Bnningten doel hebbende handteekeningen te verzamelen om sympathie te betuigen met de vereenigingen in Frankrijk en Duitschland, voor het behoud van de onafhankelijkheid der Boeren. Examen. Het toelatingsexamen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda is met gunstig gevolg afgelegd door de leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, J. C. m. Simon Thomas, voor de infanterie hier te landeen II. B. Leopold voor de infanterie in Nederl. Indie. Wedrennen te Bergen, op 3 September. Het getal inschrijvingen van renpaarden zijn 25, makende te samen met die voor de reeds bekend hard draverijnummers een totaal van 75. Zeer zeker weder voor de liefhebbers van Hippische Sport een aangenamen dagen zal niet uitblijven of het bezoek dien dag te Bergen, vooral met het oog op de laatste dag der Kermis, wederom groot zijn. kermis. Als dit nummer der Alkmaarsche u bereikt, geachte lezer dan is de kermis begOEnen dan zyn vele ge moederen gerust gestelddan flikkert menig oog van vreugde, hunkerende naar het genot dat zij kan schenken aan allen die haar beschouwen als een feest dat ééns in het jaar wederkeert en een vrjjbeid veroorlooft welke bij iedere andere feestviering zot» goed als ontbreekt; de verscheidenheid, de gulle vroolijkheidde jool welke op kermis zoozeer aantiekt, ontbreekt bij bijna elk ander feest. En toch gebeurt er op een kermis niet zooveol méér kwaad als op b.v. meer deftige feesten, tentoonstellingen etc. waar de gelegenheid tot afzondering veel grooter is dan de kermis ze biedt. Zeker 't gaat er op een kermis soms luidruchtig toeen een beschonkene wordt nu en dan aangetroffenmaar dat kwaad vermindert en men begrijpt meer en meer dat het gebruik van te veel spiritualiën een kwaad is en dat dit kwaad ook wordt gestraft. De kermis zooals die zich nu aan ons oog vertoont biedt niet meermaar ook niet minder verscheidenheid dan de beide vorige jaren. De heer van Lier zal zyn schouwburgstaande achter de Groote KerkZondag openen en de reeks voorstellingen aanvangen met Zwarte Griet", Maandag voortzetten met >Kruimeldam in Parijs", en Dinsdag het zoo mooie, karakterstuk »Oom Braesig", naar den bekenden roman van Frits Reuter Ut mine Stromlid", bewerkt door Junkermann. De 'heer C. P. T. Bigot speelt de titelrol, de heer Isouard van Lier de rol van „Mozes", beide hooggeroemde creaties. De artisten van den heer van Lier zijn van te goede reputatie om bevreesd te zijn dat het publiek zich daar niet kostelijk zal vermaken. Het Nederl. Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijtonder directie van den heer Ch. de la Marzal in do „Harmonie" eecige voorstellingen geven »Het leven te Amsterdam»Het geheim van den Kustwachter", »De Grenadiers van Napoleon I", »De Verborgenheden van Amsterdam", en »Een dolle boel" zullen achtereenvolgens worden opgevoerd. De te geven stukken en de capaciteiten van het personeel beloven iets goeds. De heer Wljlackereen goede bekende staat met zjjue schouwburg op de Laat. A.s. Woensdag zal hij »Marianre, do marketentster van het groote leger", doen opvoeren »Paul Kruger do vader van Transvaal", be hoort mede tot de stukken welke zijn repertoire ver sieren en gedurende de kermis opgevoerd zullen worden. Drie comedie s 't is genoeg en toch niet te veel als er maar kunstlievend publiek voor wordt gevonden. In Dlllgenlla zullen wij den heer Van Os met zijn specialiteitengezelschap ontmoeten. Elk woord van aan beveling is mieplaatsdit gezelschap bevoelt zichzelf genoegzaam aan. 't Is overbekend en nimmer was er een kermis of daar ontbrak ruimte. De heer du Crocq op de Laat het Café Central, van den heer Coster van Twisk aan de Nieuwesloot »café Marktzicht", Kaasmarkt, Peperkamp Breedstraat Groet, aan de Nieuwe Sloot hebben zich beijverd om zoo door specialiteitengezelschappen als door uitmuntende muziekuitvoeringen het publiek dat zij gewoon zyn zoo flink te ontvangen en van degelijke consumptie te voor zien te veraangenamen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2