Donna Cristina. No. 101. Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. Zondag 26 Aug. 1900. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 22 Augustus 1900. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO V A L D S. AI.MIUSISCHi: COI K t I. TAI ALHUAAB. (SLOT.) Verlenging tramlijn Haarlem—Alkmaar naar den Achterweg. 9. Nadat in de zitting van 30 Mei 1.1. met betrekking tot deze zaak was besloten, B. en W. nit te noodigen een Raadsbesluit te ontwerpenwaarbij aan den aan vrager werd toegestaan de lijn door te trekken door ZilverstraatRidderstraatlangs de Laat tot den Lim- merhoekkwam den 19 Juni een Dader adres in van den Directeur der Stoomtram, waarin werd aange oond, dat met het oog op aanslniting aan de eloctrisohe tram naar Oudcarepelen het verdero doelom het locaal verkeer van tram en booten te oentraliseoron in den oosthoek der stad, do Limmerkoek als eindpunt voor de Maatschappij onaanneembaar is. Bezwaren in verband met het verkeer op marktdagen langs de Bierkade kun nen opgeheven worden door te bepalen dat er op die dagen niet doorgereden wordt. Opnieuw doet d8 Maat schappij daarom oen beroep op den Raad om terug te komen op het besluit van 30 Mei 1.1. Nog werden in verband met deze zaak twee adressen ontvangen van bewoners der Ridderstraat en van de Laat, met verzoek niet toe te staan de verlenging der ljjn langs die stratenmet het oog op het daaraan ver bonden gevaar. B. en W., op deze adressen van bericht en raad dionende meenen, dat er geen aanleiding bestaatom, op grond der ingediende bezwarenterug te komen op het besluit van 30 Mei. Voor de veiligheid zal de Raad ook thans zeker de noodige maatregelen treffen. Wat het rooken van de tram betreft, ook daarin zal moeten worden voorzienhet eenige middel zoa zijndat op de machine een toestel voor rookverbranding werd aangebracht. Met verwijzing naar het vroeger door B. en W. ingediende voorstelals beschikking op het eerste adres der Maatschappij verklaren B. en W. op nieuw, dat zij er geen bezwaar in zien, toe te staan, dat de tramljjn verlengd wordt tot den Achterweg. Ook door hun college wordt gemeenddat ontegenzeggelijk de doortrekking hare voordeelen zal hebben. Bij de vast stelling der voorwaarden zal met verschillende zaken zooals veiligheid fiuancieele gevolgen enz. de noodige rekening worden gehouden. B. en W. stellen daarom voor het besluit van 30 Mei in te trekken en de aan vraag der maatschappij onder nader vaat te stellen voorwaarden in to willigen. De heer B1 a m heeft met teleurstelling het prseadvfes van B. en W. ontvangen. De voorstellen van het Dage- lijkech Bestunr getuigen van zeer veel toegeeflijkheid doch hij betwijfelt of zij rekening houden met de stroo ming die een vorig maal in den raad merkbaar was en met het gevoelen der burgerij. De Limmerhoek als eindpunt is den 30 Mei als bemiddelingsvoorstel aange nomen en nu keert men weer tot het oorspronkelijke plan terug het blijkt dus dat B. en W. met de bezwa ren van den raad niet veel rekening houden zelfs ook niet met die ontwikkeld in bet schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan wie men toch zeker niet kan verwijtendat ze tegen bet verkeer zal zjjn. En waar de burgerij zich over deze zaak heeft geuit had men daarop toeh wel mogen letten.'t Is mogelijk dat het volk geen goeden kyk in de zaak heeft en de ver lenging een voordeel voor de gemeente is, doeh dan mag men toeh die weldaad niet opdringen. Wat verder niet buiten beschouwing mag blijven is dat de Kamer van Koophandel de kwestie van het gevaar er geheel buiten VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 37) laatook de financieole gevolgenzaken die de raad echter niet uit het oog verliesten dan verdient het zeker aandachtdat des ondanks de Kamer van Koop handel tot het besluit komtdat de verlenging niet gewenscht isen het verkeer in de stad niet moot be lemmerd worden door de verbinding van verkeerswegen naar buiten. De voordeelen zullen op verre na niet tegen de nadeolen opwegea. Met deze conclusie kan spr. zieh geheel vereenigen. Een stoomtram behoort niet door de stadiets anders zou het zjjn met een paardentram of electrische tram, doch men bedenke, dat een stoom tram is een ouafge3lot9n spoortrein. Bij druk markt verkeer over de Bierkade zal men niet doorrijdendit vindt hij vreemd daar juist op die dagen het voordeel der verbinding moest uitkomen. Bevordering van het verkeer tnsschen twee plaatsen en het doortrekken zijn verschillende zaken die wel eens verward worden. By dit laatste dient men ook wel degelijk rekening te honden met hetgeen de bevolking wenschelijk acht. De bevolking is er blijkbaar tegen en met recht. Nog wil hij waar schuwen, dat men do stad op deze wijze niet moet gaan ontsieren. De heer van den Bosch spijt hetdat hij een vorig maal niet aanwezig kon zijn. Hij meent, dat de tram langs een anderen weg den Achterweg kan be reiken en niet door de stad behoeft te gaanmen kon den Nieuwlandersingel volgen. Het motief datjmeninde stad nog passagiers kan opdoenjicht hij van weinig waarde. Een brug voor de tram over den Singel bij do Zilver straat zou stellig de schoonheid van dit gedeelte niet bevorderen, hoe verder die brag zou komen, hoe beter. De heer Stoel merkt op, dat men langs den Nieuw landersingel niet aan den Achterweg kan komen. Men kan niet verder gaan dan den Limmerhoek. De Voorzitter meent, dat men op deze wijze in een wijdloopige discussie vervalt, die van geen nat is. De heer van den Bosch verklaart togen te willen stemmen. De heer Kraakman is ook niet voor doortrekking tot den Achterweg. Het verkoer moet zich naar zijn oordeel concentreeren by het spoorwegstation dat moet dus het eindpunt zijn. Hij vindt het verder voorbarig rekening te gaan houden met een verbinding, die er nog niet is, zooals de electrische tram naar Ondcarspel. Hij zal er tegen stemmen om op het besluit van 20 Mei terug te komen. Ook de heer Bosman is voor de handhaving van dit besluit en deelt voor het traject naar den Limmer hoek niet die bezwaren, die door anderen zijn aange wend. Hij meent verder, dat het vooral om het goederen vervoer is, dat de maatschappij de verlenging zon willen. De heer Goede (weth.) is van oordeel, dat, indien er geen bezwaren bestaan tegen de verlenging tot den Limmerhoek, er ook niets tegen is om tot den Achter weg te gaan. Een stoomtram door de stad acht hjj nog niet zoo gevaarlijk ais een electrische- of paardentiam, zelfs een fiets is gevaarlijker. Do stoomtram wordt voor afgegaan door een map en moet das langzaam rijden, een electrische- of paardentram rijdt veel harder, en als men wel dooi Zilverstraat en Ridderstraat wil laten gaan, waarom dan niet langs de breede Bierkade. Hg gelooft verder, dat, indien mon niet op het besluit te rugkomt, de Maatschappij niet tot verlenging zal overgaan. De heer Bosman zou dit volstrekt niet jammer vindon, 't Zon alleen onaangenaam zijn voor enkele be woners van den Nieuwlandersingeldie het eindpunt gaarne zagen verplaatst. De heer Goede ziet in de verbinding der verkeerswegen toch voor de stad wel een voordeel. Concentratie van het verkeer in dat gedeelte der stad verdient ook zeker aanbeveling. »Beleedigingen bevallen me beter Goed zoo. Als n altijd zoo gedaan had zon u me veel onaangenaam heden bespaard hebben. Laten we na wat anders bespreken, 's Is volstrekt noodzakelijk dat n van dezen avond af ophoudt met mij lastig te vallenmet woordenmet blikken of met welke andere insinuatie ook. 't Is volstrekt noodzakelijk dat ikal respecteert n me niet als de vrouw van een vriend, ten minste een onverschillig wezen voor u word. Anders ben ik van plan hard tegen hard te stellen, en alles aan mjjn man te zeggen." »Is dat zóo vastgesteld zeide hij met iets spotachtigs in zijn woorden. »Ja, zoo is 't vastgesteld," antwoordde zij op toornigen toon. Er was een stilte. >En ben je niet bang", sprak hij eindelijk langzaam, »dat, als ik mij al de martelingen en vernederingen te binnen brengdie je me hebt laten lijden en wanhoop om ooit zelfs een weinig medelijden te wekken mjjn liefde in haat omslaat, en ik gebrnik maak van de mid delen die 't lot me biedtom je met je man op de vreeaelijkste manier in 't ongeluk te storten »Needaar ben ik niet bang voorantwoordde zjj met fierheid. »Daar doe je goed aan ik zal me niet wreken ook al »U kan 't doen wanneer n wil," viel ze onstuimig in >Emilio is een mandie van weelde en gemak houdt dat weet ik j maar hij houdt nog veel meer van zijn vrouw en zijn eer. Zoodra hij voor de keuze gesteld wordt, zal hij niet alleen met pleizier zijn fortuin eraan geven, maar ook zijn leven, kan ons ruïneeren zoo gauw u er lust in heeft. Als ons niets overblijft, znllen we beiden gaan werken. Maar wanneer hij op een kantoor is, en 't nederig baantje van klerk heeftzal niemand naar hem toe komen en zeggen, dat hij een »mari complaisant" is j en ais ik door de straten ga, znllen de lni van Valencia aan 't raam kannon komen en zeggen »Die arme vrouw, die je daar ziet met een mand aan haar arm, heeft rij tuig gehouden en zijden japonnen gedragen maar ze zullen niet zeggen, dat zweer ik »Dio daar loopt, is een slechte vrouw." Haar stem bleef hokken, toen ze dit woord uitsprak. Ik ook voelde, dat mijn keel als dichtgeknepen was. »0, dat 'g al heel kras I'' riep Oasteil. »Ja, een slechte vrouwzeide zjj, haar flinkheid herwinnend. »Want 't is hetzelldf, of men zich verkoopt nit vrees om arm te zijn of nit zacht om rijk te wezen." »Neem me niet kwalijk, Cristina: ik geloof, dat je aan 't gesprek een al te romantiscnen draai geeft Een mand aan je arm Dat is immers iets voor een feuilleton 1 Ik doe een beroep op je gezond verstand tegen dergeljjke trivialiteiten. Hier is alleen maar een man, die je aanbidt met al de kracht van zijn ziel die, om je liefde te winnen, in staat zou wezen tot alle opofleringen, ook van 't le/en. Na je me toch ontmoedigt, en me verplicht de zaak op te'geven, moet je me niet tot een verleider maken zooals in de romans in afleve ringen, en waar naaistertjes zich boos op maken." »Laat het na uit wezen. Ik kan hier niet langer zijn," zeide zij. Tegelijkertijd merkte ik, dat ze opstond. »Goed, laat 't uit zijn. Uit dwang, niet uit eigen wil, zal ik ophouden met werk van je te maken, niet met je lief te hebbeu. Ik zie van wraak af, zooals ik gezegd heb. Versta me na goed: dit is maar een wapecstilstand. Mjju hoop, datje me eens nog lief zult hebben, verdwijnt niet. Ver van je af zal ik met geduld wachten op de De heer de Wild acht het voor de tram zeer wel mogelijk, om op den Achterweg te komen zonder door de stad te gaan. Na nog eenige discussie wordt door den voorzitter het voorstel van B en W. in stemming gebracht, om de verleng'ng tot den Achterweg toe te staan. Het wordt met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Daarna wordt het voorstel om op het raadsbesluit van 30 Mei terug te komen, ingetrokken, zoodat dit gehand haafd blijft. Elervol ontslag onderwijzeres Meisjesschool. 10. Mej. G. Bruijn, onderwijzeres aan de Meisjesschool alhierdie den 13 November 1899 wegens krankzinnig heid word opgenomen in het gesticht »Meerenberg" te Bloemendaal en daaruit onlangs voorloopig werd ont slagen heeft thansonder overlegging der verklaringen van ongeschiktheid, bedoeld bij art. 38, alinea 3 der wet op het lager onderwijs, verzocht haar een eervol ontslag nit de betrekking te willen verleenen. Tegen de inwilliging van dat verzoek bestaan geene bezwarendaarom stellen B. en W. voor het ontslag eervol to verleenen met ingang van 1 Sept. a.s. Eervol verleend, nadat op een vraag van den heer Kraakman door den voorzitter is geantwoord, dat maatregelen worden genomen om voor de ontslagene een pensioen te verkrijgen. Het maken en verbeteren van eenige riolen. 11. Onder volgnr. 89 der gemeente-begrooting van 1900 is een bedrag van f 2000 beschikbaar gesteld voor het vernieuwen en verbetoren van riolen. Na daaromtrent gebonden overleg met de commissie van bijstand voor de publieke werden i3 het wenseheljjk voorgekomen om voor dat bedrag te doen uitvoeren a. eene rioolnitbreiding in Snaarmanslaan, noodig ge worden door den bouw van 12 woningen. Voor de aanslniting van elk dezer woningen is bereids f 20 in de gemeentekas gestort b. het maken van een riool in de Bloemstraat, het welk naar de eenparige meening van de commissie van bijstand en van B. en W. dringend noodig en niet voor uitstel vatbaar wordt geacht j c. het verlengen van het riool in de Lindelaan, opdat het water uit Akers- en Lindenlaan kan worden afgevoerd naar het in den Westerweg gelegen riool. De kosten dezer werken worden geraamd als volgt dat sub a op f 309.20 958. »»c»1288. f 2555.20 Beschikbaar is voor het riool in Snaar manslaan 240. Totaal f 2315.20 zoodat de bovenbedoelde begrootingspost vermoedelijk met f 315.20 zal moeten worden overschreden. B. en W. stellen den raad voor hnn college daartoe te machtigen en nit te noodigen te zijner tijd de financieels voorstellen te doen tot vinding der gelden. Zonder hoofdelijke stemming conform besloten. Herstellingen aan den Accijnstoren. 12. Onder volgnr. 83 der gemeente-begrooting dienst 1900 is voor het doen van herstellingen aan den Accijns- toren een bedrag van f 800 beschikbaar gesteld welk bedrag reeds is verwerkt. Toen de steiger geheel gereed was, heeft de gemeente architect den bovenbouw van den genoemden toren nauw- kenrig in oogenschonw genomeD, bij welke gelegonheid hem is gebleken, dat alle krommers van de peer slecht zijn en dat ook de Koningsstjjl niet meer te vertrouwen is. Onverwjjlde vernieuwing van een en ander wordt door den genoemden ambtenaar, evenals door de commissie, van bijstand voor de publieke werken, beslist noodig geacht gelegenheid, en wanneer die komt, zul je me weer op je weg vinden, om je dit hart te bieden, dat je zoo gehoond hebt." »Goed. Adieu 1" Oasteil was ook opgestaan. Meer door Cristina's woor den dan omdat ik het in werkelijkheid zag, begreep ik, dat hg haar trachtte tegen te honden. »Laat me los 1" »Yoordat je heengaat wil ik de belooning hebben, die mjjn opoffering verdient. Laat me je overgelijkelijke oogen kassen.'' »Laat me los 1" herhaalde zij met kracht, en al wor stelend en tegenstrevend. »Ik heb afstand gedaan van alles," zeide hij ook op krachtigen toon, ofschoon met onderdrukte stem, »maar ik zweer je, dat ik geen afstand doe van dezen kas, al moet het mij het leven kosten." »Laat me los, of ik schreeuw 1" »Schreenw zooveel als je wilt. Als je besloten bent, een schandaal uit te lokken en misschien je man den dood op 't lijf te jagen om dien eenen kus, dan ben ik 't ook." Op dat oogenblik stapte ik binnen het priëel en legde mijn hand op zijn sehonder. »Wat is dat?... Wie is daar?'' riep hij, een sprong doende die hem een heel eind van Cristina af bracht. >U hoeft niet te schrikken. Ik ben 't." »En wie is u antwoordde hij een revolver voor den dag halend en op mg aanleggend. Bewaar dat wapen voor do dieven of hou' het klaar voor iederen verrader, die misbruik maakt van nw ver trouwen en tracht naar uw eer en gelnk te staan. Hier zijn geen dieven of verraders." »Als er geen dieven zijn, dan gaan er hier in den om trek toch slechte menschen rond, om geheime gesprekken af te luisteren. Maar voor die lni zou een zweep beter wezen dan een revolver," zeide hjj op sarcastischen toon. bewaar ook nw sarcasmen voor een geschiktere ge legenheid. Niemand legt het hier aan op 't afluisteren van gesprekken. Men hoort ze als de wind ze naar de

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5