No. 102. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderd a g- eu Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l k m a|a r f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnuntiner t 3. Prijs der|gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. CHINA. In en om Peking valt niets bijzonders voor en de berichten uit de hoofdstad bepalen zich dan ook tot mededeeling van eonige nadere bijzonderheden om trent de lotgevallen der ingesloten Europeanen en die van de troepen der Verbonden Mogendheden tot hnn ontzet toegesneld. Wel wordt hier en daar in de stad nog gevochten maar daar Peking een zeer groote en wjjdgebouwde stad is met een reusachtige bevolking en bovendien een stad die zeer Oostersch gebleven is en waar het dus ouder normale omstandigheden nooit geheel veilig of rustig was, hebben deze schermutselingen en straatgevechten geen bijzondere beteekenis. Het lijk van baron Vou Ketteler, den Duitschen ge zant, is begraven gevonden in de nabijheid van de plaats waar hij vermoord is. Het lijk is opgegraven en geschouwd, waarbij bleek, dat een revolverschot een einde aan het leven had gemaakten het werd vervolgens met mili taire eer en groote plechtigheid tor aarde besteld. De Heilige stad (een deel van Peking, waar nimmor een Europeaan doorgedrongen was) aanvankelijk bestormd door de Amerikanen en voor een deel door hen bezet, isin overleg met de andere Europeesche bevelhebbers, weder ontruimd. Of de Keizerin en haar Regeering zich in die Heilige stad bevinden (men beweert zelfs dat Prins Toean, het hoofd der Boksers, Peking niet verlaten heeft) of niet, daaromtrent weet men niets met zekerheid. En toch is dit een punt van 't grootste belang, wil men tot een behoorlijk einde van de krijgsoperaties komen en de noo- dige schadeloosstelling voor het verleden en waarborgen voor een rustige toekomst erlangen. Zooals de toestand nu is weet men eigenlijk volstrekt niet, wat er verder gedaan moet worden. De, onderling door narj ver verteerde en elkaar nauw op de vingers ziende, generaals houden ieder een deel der stad bezet en enkelen hunner schijnen niet afkeerig om tot brandschatting over te gaan. Dit klinkt niet onaardig voor de Japanners, die in hun wijk reeds een belangrijke schat heeten te heoben ontdekt en voor de Franschen, die ook een begeerlijk plekje schij nen te hebben uitgezocht, maar 't zal de vraag zijn of de minder bevoordeelde generaals genoegen zullen nemen, met een dergelijke afzonderlijke afrekening die toch in elk geval een zonderling vervolg zoude zijn, op de, in onderling overleg beraamde en volvoerde operaties tot ontzet der Europeanen van alle naties, die te Peking broederlijk lot en leven deelden. Wat graaf Waldersee, die intusschen te Port-Said aangekomen is, ten slotte te Peking zal moeten uit richten, wordt met iederen dag onbegrijpelijker, en terecht is men dan ook nieuwsgierig, wat de instructies, die hij in Egypte ontving, en waaromtrent niets anders gemeld wordt, dan dat zij .belangrijk" moeten zijn, zullen blij ken te behelzen. DUITSCHCAND. Reeds eenige malen waren er in Duitschland zelf stemmen opgegaan, tot afschaffing van de jaarlijksche terugkeerende feesten ter herinnering aan de slag bij Sedan, feesten, die voor het zoo gevoelige Fransche volk uiterst kwetsend zijn en de toenadering tusschen beide volken, door keizer Wilhelm, gelijk meermalen bleek, oprecht gewenscht, onnoodig moeielijker maakten. Wat tot nog toe de vurige wensch tot het behoud der vrede niet vermocht, zal thans vermoedelijk tot stand komen door het gemeenschappelijk oorlogvoeren in China. Althans de commandant der stad Hamburg, Overste Bömack, heeft tot zijn officieren het volgende schrijven gericht »Ik breng hiermede te uwer kennis, dat ik niet voor nemens ben, dit jaar opnieuw het officierskorps tot vie ring van den Sedandag aan een feestmaal te vereenigen. Zulks schijnt mij niet gepast op een tijdstip, waarop Duitsche en Fransche troepen schouder aan schouder als wapenbroeders strijden.'' Moge deze tactvolle en humane overste vele navolgers vinden 1 ITILIB. Te Aseia bij Salerno is een man gevangen genomen, die zeer veel overeenkomst vertoont met den nog steeds niet gevouden blondharigen medeplichtige van Bressi. Hij heet Ghinsbergen en is woonachtig te Brooklyn. Er zijn eenige compromitteerendepapieren bij hem gevonden. De advocaat Merrauti heeft ten slotte geweigerd Bressi's verdediging op zich te nemen. KIJID-AFRIKA. Particuliere telegrammen uit Pretoria melden dat in den omtrek van Macha-dorp ten oosten van Pretoriaeen ernstig treffen verwacht wordt. Roberts isgelijk men weetnaar het front vertrokken en heeftnaar geseind wordt de Boeren- poeitie zeer sterk bevonden zich uitstrekkende over een breedte van 40 K.M, Er heeft reeds een artillerie schermutseling plaats gehad met Buller's legerafdeeling in wiens kamp de kogels uit de Long-Toms der Boeren nedervielen. /Wie echter ook in angstige spanning de ophanden zijnde gebeurtenissen afwachtDe Wet heeft daarvoor geen tijd Nauweljjks is hij ten westen van Pretoria Weder in het pas verlaten zuideljjk deel van de Trans' vaal teruggekeerd, of hij heefttreeds gelegenheid gevonden opnieuw een spoorwegverbinding te verbreken. Volgens een telegram van den 25waaromtrent nadere bijzon derheden ontbreken, heeft hij de spoorweglijn ten zuid westen van Krugersdorp (nabij Johannesburg) door dy namiet vernield. Ongetwijfeld zullen de eerstkomende telegrammen daarvan wel meer vertellen. Uit Pretoria worden do volgende bijzonderheden gemeld omtrent de voltrekking van Cordua's doodvonnis. Den 23, des avonds, werd hem medegedeeld dat het doodvonnis door lord Roberts bekrachtigd was. Den ganschen nacht bleef een geestelijke bij hem. Den 24 des ochtends om 7 uur werd hij gehaald. Hij stapte moedig naar den tuin achter de gevangenis waar hij doodgeschoten zou worden. Hij toonde geen vrees en verzocht niet gebonden te mogen worden. Hij ging zelf zitten in den stoel voor den tuinmuur en zjjn armen vouwende zeide hjj kalm tot kapitein Burchard, die het peleton aanvoerdedat hij gereed was. De bewakers verlieten zijn zijde en onmiddellijk klonk het bevel vuurToen de tien kogels het lichaam van Oordua binnendrongen, hief hij zijn armen op en viel dood neer. Het lijk werd dadelijk begraven in een graf vlak bij den stoel. Alleen generaal Maxwell, kolonel Maxse, de predikant en een dokter waren bij de terechtstelling tegenwoordig, Iu Belgle wordt do schade, door konijnen en hazen aan den oogst toegebracht, door de eigenaars aan de belanghebbende landbouwers die vergoeding eischen, terug betaald. In de Belgische gemeente St. Gilles werd dezer dagen bedoelde schade bepaald door een daartoe aangesteld bevoegd persoon in tegenwoordigheid van den heer Vrederechter (bij ons kantonrechter) en de eigenaars der landerijen waarop de schade veroorzaakt was be doelde schade beliep een som van ruim 3000 francs welke onmiddelljjk aan de landbouwers die reden tot klagen meenden gehad te hebben en nu in hun vuistje lachenwerd uitbetaald. Bevolking van lïew-ïork. Sew-ïork heeft, volgens de uitkomsten der pas geëindigde volkstelling, 3,437,202 inwoners. In de laatste tien jaren is de bevolking dier wereldstad met 9 44,61 1 inwoners vermeerderd. In den Vrijstaat. LONDEN27 Aug. Lord Roberts seint heden nit Belfast De vijand viel gisteren Winburg van drie zijden aan. Hij werd met aanzienlijk verlies teruggeslagen door 'ge neraal Brnce Hamilton, die commandant Olivier met drie zoons gevangen nam. LONDEN 27 Ang. Lord Roberts seint bet verloop van de operaties, waarbij kolonel Ridley met 250 bereden manschappen en 25 man infanterie ontzet werd bij Win burg. Kolonel Ridley werd aangevallen en omsingeld door een duizendtal Boeren met 2 kanonnen en verloor ongeveer 30 man. Generaal Rundie meldt dat teifarrysmith zich 169 Boeren hebben overgegeven. In Natal. LONDEN27 Aug. Een Exchange-telegram meldt dat kleine troepen Boeren Natal binnenvallen over de Baffelrivier om den spoorweg af te snjjden. Na een reeks van gevechten trokken zij van een post aan Kotzee's- drift terug. Het begin van den grooten slag. LONDEN 27 Aug. Lord Roberts seint uit Belfast van 26 Aug., 11 uur des avonds: »Wij zijn het grootste deel van den dag in gevecht geweest over een afstand van bijna 30 mijlen. De divisie van generaal Lyttelton met twee brigades cavalerie, het geheel onder bevel van sir Redvers Buller, opereerde ten zuidoosten van Dalmanuthageneraal French met twee brigades cavalerie trok naar het noorden langs den west kant van Belfast en dreef den vijand terug naar Lekenvlei aan den weg van Belfast naar Ljjdenburg. Zoodra French Lekenvlei bereikt had rukte generaal Pole Carew met de garde-brigade op van Belfast om hem te ondersteunen. »De vijand is klaarblijkelijk aanzienlijk versterkt in het noorden en het oosten; hij bood hardnekkig weerstand aan het oprukken van Buller's leger en van Pole Carew's brigade. De Boeren schoten met drie Long Tom's en vele andere kanonnen. Het vnur was hevig en aanhoudend, het duurde tot de dnisteris geheel was gevallen. »Generaal Boller hoopt dat zijn verliezen niet meer dan veertig man bedragen de verliezen van de andere korpsen zijn nog niet gemeld. »De BoereD bieden beslisten tegenstand en hebben een groot aantal kanonnen bijeengebracht. »Het terrein is moeilijk, goed geschikt voor des vijands tactiek en minder gunstig voor cavalerie dan wij het tot dusver hadden." Het gevecht van Kondag. LONDEN, 28 Aug. Lord Roberts meldt: De verliezen van Zondag waren 5 dooden en 58 gewonden. Buller's troepen bivakkeordon met het invallen der schemering waar zij waren. Heerhugowaard. De Protestantsche Kiesveree- niging „Burgerplicht'' heeft tot candidaat voor lid van de Provinciale Staten gekozen de heer P. Wonder Az. Harlngcarspel In de raadsvergadering van den 25 werd medegedeeld dat goedkeuring is verleend door Gedeputeerde Staten aau het raadsbesluit van den 13 houdende benoeming van den heer J. Dam, gemeente ontvanger tot secretaris dezer gemeente. De benoemde legde daarop in handen van den voorzitter de by de wet gevorderde eeden af. Den 27 had te St. Maarten de verkiezing plaats van een molenmeester voor den Ringpolder, in do plaats van wijlen den heer W. Schermerhorn. Van de 29 uit gebrachte stemmen verkregen de heeron G. Visser en N. van Leeuwen, resp. 6 en 13 stemmen zoodat eerstge noemde gekozen is. De rocl-wedstrijden te Parijs. Aan de groote roeiwedstrijd te Asnières is deel genomen door de Nederlandsche ploeg »Minerva" (samen gesteld uit 4 Delftsche, 2 Leidsche en 2 Amsterdamsche studenten). De uitslag der voor-conrseswaarin de Hollanders schitterende overwinningen behaalden is zoo geweest dat de Nederlandsche seniores voor twee- vier en acht- riems gieken allen voor de eindwedstrijden geplaatst waren. >Minerva" nam dus aan alle belangrijke coursen deel. In den eindwedst ijd van de vierriems seniores die den 27 plaats had was de uitslag Germanie won in 5 min. 5 sec., tweede was Minerva in 6 min. 3 sec., derde Ludwigshafen in 6 min. 5 sec. Schipbreuk. Bij eon hevigen wind is den 24 op de zandplaat »Het Roggebot" in do Zuiderzee aan den grond geraakt en later gezonken een met mest geladen praam van schipper Pluim van Meppel. De opvarenden zijn gered door het personeel van den waterstaat aan het Keteldiep en behouden te Kampen aangebracht. Den 24 is de met soda geladen tjalk van schipper B.uit Amsterdam, en geankerd e</en boven Dordrecht, door een rondzwaaiend Rijnschip van een sleeptrein zóo hevig ingeloopendat zij bijna onmiddellijk zoDk. Met groot levensgevaar mocht het aan den knecht gelukken, de vier slapende kinderen wier ouders aan den wal waren nit hun bed te slepen en met hen op een daar naast liggend vaartuig over te springen. Te 's «ravenliage is door de IJsselstoomtram een man overreden, die eenige oogenblikken later gestor ven is. Volgens ooggetuigen zou hij zich moedwillig voor de stoomtram hebben geworpen en had hij zijne woning ver laten na een hevigen twist met zijne vrouw. Ook zou hij een mes in de hand hebben gedragen. Brand te Zaandam. Den 26 brak brand nit in den doppenmolen „De Vier Heomskinderen" bijgenaamd De rijke man, toebehoo- rende aan C. Otte te Zaandam en staande in het Oost- zijderveld aldaar. Binuen een nar tijds was de molen met bijgelegen schuur een prooi der vlammen daar aan blusschen met den sterken wind niet te denken viel. De brand ontstond doordien een houtje tusschen de maal- steenen geraaktewaardoor de doppen vlam vatten. Alles was verzekerd. Dit is de derde molen die van dezen eigenaar verbrandt, namelijk »De Koe", »De Duin- maijer" en deze. Te Schiedam had de zevenjarige Gerrit Groeneweg een eind weegs medegereden op een beladen sleeperswagen. Toen hij daarvan afsprong viel hij en een der achter wielen ging hem over de borst. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp kwam is het knaapje kort daarop aan de bekomen inwendige verwonding overleden. Veeziekte. In don polder »De Kaag" onder Assendelft is onder het rundvee het mond- en klauwzeer uitgebroken, ver moedelijk aangebracht door koeien gekocht op de Leidsche markt. Uitbreiding is hier te voorzien, daar genoemde polder als het ware uit ééne weide be9taat. Te Iielden is in de stoom meelfabriek »De Twee Sleutels'', van den heer De Koster, de stoommachine uit elkaar gesprongen, met een slag, welke ver in den omtrek hoorbaar was. Het kolossale jachtwiel vloog in stukken her- en derwaarts door het dak en de dikke maren van de machinekamer. Op verren afstand werden brokken ijzer gevonden, soms diep in den grond gedrongen. De verwoesting is belangrijk en de electrisch verlichte fabriek zal langen tijd stil moeten staan. Doordat op het oogenblik, waarop de machine nit elkaar sprong, niemand in de machinekamer was, is gelukkig niemand gekwetst geworden. De vronw van den machinist P. Kluwen, te Rot terdam, reisde verleden week met haar 4 kinderen naar Meppel. Voorbij Dalfsen viel een der kiudoren, een 7-jarige knaap, nit het portier, dat niet gesloten scheen, uit den trein. Ongelukkig kon men er niet in slagen de noodrem over te halen. In groote ontsteltenis word de reis door de moeder tot

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1