De Wet ontsnapt. k No. 103. Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. Vrijdag 31 Aug. 1900. Ingezonden Stukken. lil BURGEMEESTER on WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 126 is opgenomen hot besluit van den Raad dier gemeente van 22 Augustus 1900, waarbij is vastgesteld eene Verordening, houdende bepalingen om trent minimumloon en maximum arbeids tijd, in acht te nemen bij het uitroeren van openbare werken in de gemeente Vil. maar, welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergolegd ter gemeonte-secrotarie en aldaar tegon betaling vnn 10 Cts. in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Aug. 1900. C. D. DONATH Secretaris. Hoodc Hruls. De voorzitter-penningmeester van hot Ned. Roode Kruis bericht dat het totaal der buitengwone bijdragon voor de algemoene kas thans bedraagt f 206,989,635. Ter voldoening aan een nader ingekomen aanvraag, zal er met dr. Lingbeek nog eeu twoede arts tegelijk met hem ver trekken naar de ambulances in Zuid-Afrika. In verband daarmede is het vertrek van beide genees- heeren nader vastgestold op 10 September a.s. via Napels, met het stoomschip, dat den len September van Amster dam afvaart en de goederen meeneemt voor de ambulances. De heer Lingbeek is bereid zich te belasten met briovon voor de leden der ambulances onder de uitdrukkelijke voorwaarden, dat de schrijvers der brieven zich onthouden van politieke of krijgskundige beschouwingen in verband met de toestanden in Zuid-Afrika. Den 20 dezer viel dr. Lingbeek de onderscheiding te beurt, ten gehoore te worden ontvangen door H. M. de Koningin-Moeder. In een langdurig onderhoud mocht de voormalige leider der le Nederlandsche ambulanco, die weldra daarheen terugkeert, het voorrecht hebben Harer Majesteit uitvoerige inlichtingen te verstrekken over den arbeid van het Ned. Roode Kruis op de slagvelden in Zuid-Afrika. Voor de gevangen Boeren Het Middelb. Dames-comité »Oronjé en zijne mede gevangenen" in de eerste plaats hartelijk^dankzeggende voor do vele geschenken als kleeren, prcmsiön, lecturen en versnaperingen in den laatsten tijd ontvangen en waardoor zij in de gelegenheid gesteld is geworden weder een vijftal kisten naar Kaapstad af te zenden, welke naargelang der behoefte door den Consul-Generaal aldaar zullen verdeeld worden tusschen de gevangenen te Simons- town en op St. Helena, deelt ons verder mede, dat zij hare arbeid wenscht uit te breiden met het oog op do gevangenen op Ceylon1'. Nogmaals wordt een beroep gedaan op uwe mildadigheid, om, zoo wij hopen, in staat gesteld te worden onze moedige en van alles verstokenen stamverwanten van het vaak allernoodigste te voorzien. De heeren de Vries Co., cargadoors en expediteurs, de Ruijtorkade 100, Amsterdam, zullen, evenals voor Kaapstad en St Helena, ook voor de verzending naar Ceylon zorgdragen. Goederen gelieve men onder het merk M. C., met opgave der inhoud, aan genoemde expediteurs af te zenden. Vracht en vordere onkosten komen ge heel voor rekening van het Middelb. Comité. Het comité regelt de verdeeling der goederen voor de verschillende havens in overleg met de resp. consuls tenzij door de schenkers bepaalde aanwijzing gedaan wordthetzij aan het comité of aan de genoemde expediteurs de Vries Co. Kleeren en levensmiddelen zjjn in het bijzonder welkom. De eerste verzending zal halt September plaats vinden. [Hoewel de omstandigheden zeer veranderd zijn, blijft dit verhaal nog vermeldenswaard.] »Ik vrees zeer dat De Wet er in geslaagd is aan zijn vervolgers te ontsnappen, naar ik onderstel door zijn leger te doen uiteengaan in kleine troepjes. Men heeft het laatste van hem gehoord bij Rustenburg." In dezen zschten vorm heeft lord Roberts aan zijn ge- voolige landgenooten medegedeeld dat de Boerenaanvoerder vjjf Engelsche generaals te slim af is gaweest, dat hij voor goed ontkomen is aan hun omarmiug en men zells op het oogonblik niet weot waar hij zich bevindt. Dat is het eind van een jacht van 4^ maand, waarbij De Wet tien malen door het oog van een naald is ge kropen onder den neus van de verblufte Engelschen, het eind van oen tocht, waarvan de geschiedenis in volgende eeuwen zal gewagen, een marsch die een onderwerp van studie zal zijn voor bestaande en toekomstige cavalerie- gen eraals. Is dat niet een merkwaardige beschikking? Een groot en machtig Rijk zendt een overweldigendend leger af om een paar zwakke Republioken te onderworpen. Aan het hooid van dat leger van beroepssoldaten stelt het zijn beste generaals mannen die overwinningen hebben be vochten waarvan de bladen dor wereldhistorie zullen gewagen mannen als Robertsdie door een onverge- telijken marsch den Indischen opstand bedwong, Kitchener, die Gordon's overwinnaar met kracht van wapenen ter neder wierp en vele andoren, wier namen in de Engelsche krijgsgeschiedenis met eere worden genoemd. Tegenover doze eminente mannon met hnn sterkon rugsteun van eindelooze rijen soldaten stellen zich do landlieden van het voideenvoudige Boeren in ongeregelde benden die van don oorlog slechts één ding kennen het juist schieten. Hun aanvoerders zijn landlieden als zijeven weinig bedreven in do kunst van den kr:jg gekozen tot voor mannen om hun invloed en positie, om het onwankelbaar vertrouwen dat de mannen van hun distriet in hon stel len. En aan een van deze Boeren is het gegeven meor Mijnheer de Redacteur Dezer dagen werdon aan vorscheideno ingezetenen onzer gemeente toegezonden een reglemont van do Kiesvere niging «Eensgezindheid", vastgestold in hare vergadering van 5 Juli 11., zoomede eene uitnoodiging om als lid toe te treden. Van bevriende zijde werd mij een exemplaar toege- zondon, wolks inhoud ik las en met allo aandacht herlas. Als belangstellende in het wel en wee dier Kiesveree- niging, viel mijn oog onmiddelijk op de nieuwe organi- nisatie, waarvan het dool in de circulaire nader wordt omschreven»Het is noodig, dat allen, die een gelijk »doel nastrevenzich vereenigon en zich beschikbaar stellen voor de algemoene zaak. Met het oog op de na derende verkiezing (welke?) is het noodzakelijk, de «nieuwe organisatie, ook in de werkelijkheid, in het leven »te roepen." Eenige vragen van hen, die nog geen lid dier veree- niging zijn, treden hier op den voorgrond. Wat bedoelt het bestuur met do naderende verkiezing Tweede Kamer of Gemeentoraad Eene vraag, die te meer om opheldering dringt, nu de circulaire verder zegt, dat in het reglement der vereeniging «de beginselen met duidelijkheid zijn aangegeven. Nemen wij dit regle ment ter hand, dan lezen wij, «dat de vereeniging de ontwikkeling onzer staatsinstellingen in democratische richting voorstaat. Even wol worden die democratische beginselen niet verder omschreven, en weet een aspirant-lid nog niet, hoe ver zich die richting uitstrekt. De Kiezers, die gedurende eenige jaren hun Kiesrecht in deze gemeente uitoefenen, mogen en kunnen met volle recht vragenHoe nu Eensgezindheid onderwerpt zich aan het program van actie en van urgentie der Liderale Unie En nog in 1897 wist deze Iviesvereeniging geen woorden genoeg te vinden, om de Liberale Unie-mannen en hunne staat kundige richting af te breken, zoo mede den spot te drijven met een program. Bij vorkiozing voor een lid van den gemeenteraad, wenschte zij niets te hooren van een werkmanscandidatuur. Van waar dien plotselingen ommekeer, eene buiteling van oud-liberaal tot democratisch-liberaal De leden van «Eensgezindheid'1 verklaren zich, als ik het good begrijp, thans voor lo. verplichte verzekering tegen do nadeelen, waaraan den arbeid bloot staat ten gevolge van ongevallen, ziekto, invaliditeit en ouderdom en zulks althans voor invaliditeit en ouderdom, zoo noo dig op kosten van den Staat 2o. voor algemeen kiesrecht der meerderjarige man nelijke ingezetenen, en ten aanzien der vrouwenvoor vrijheid van den gewonen wetgever om haar het kies recht te kunnen verleenon. Omtrent deze punten vinden wij niets in het nieuwe reglement vermeld. Toetst het candidaat-lid nu deze beginselen aan de houding door «Eensgezindheid11 nog in 1897 aangenomen, dan zal hij zich voorzeker ernstig afvragen, waarom de vrooger gehuldigde beginselen worden verzaakt, en of hij lid kan worden eener vereeniging, die plotseling zulke radicale sprongen maakt. Hij herleest de artikelen, ge plaatst door «Eensgezindheid" in haar verkiezingscourant van 10 on 13 Juni 1897. «Krjjgt deze fractie (Li- «berale Unie) de meerderheid niet in de Tweede Kamer, «dan meenen wij te mogen wenschen, om haar exclusief karakter, dat zij in dat hooge college niet te talrijk zijn «wie als vrije man niet verlangt, dat een volks vertegen- «woordiger zijne vrijheid aan banden legt door het on- «derschrijven van hervormingsprogramma's of programma' s eer en roem te hebben geoogst dan Roberts en Kitchener te zamen. Een van deze onopgeleide, ongegallonm erde, door niets uitorljjks van hun omgeving onderscheidon mannen, heeft een strategisch wonder verricht, waarbij al de opgehemelde verrichtingen der met goud bestikto Britsche legeraanvoerders in het niet verzinken. De Engelschen zelf voelen dit hoel goed een hunner erkent het zelfs openlijk. Het is de correspondent van de «Daily Telegraph", die een maand geleden schreef: «Altijd De Wet! «Als de maan schijnt boven de kim, melden do lamp seinen: Wees op nw hoede; De Wet is te Vrede en gaat naar Harrismith Als de zon rijst, zegt do helio- graafWees voorzichtig, want De Wet is te Bethlehem en zal misschion trachten do bataljons die te Ladysmith zijn, gevangen te nomen. Als het schemeren gaat, komen de patrouilles haastig uit het oosten en krachtige armen wuiven zenuwachtig vlagseinen De Wet is den Cnndy- cleugh-pas over en rukt met zeven commando's naar Dundee om generaal Dartnell te verpletteren. «En toch maken Rundie, Hunter en Methuon jacht op hem. Drie maanden lang heeft hij zich Ruudle van het lijf geslagen. Dertig duizend man wachten hem op aan do grenzen van Natal. Hij is neergestreken op de verbindingslijnen en hoeft met een ongelukkige zeven duizend man hen allen beziggehouden. Een heel bataljon Yoomanry, een regiment militie on warme kloederen voor een geheel leger hoeft hij gepakt. Voorwaar de eer van dezen ooi log komt niet alleen aan het Engelsche leger toe «Wie zal den lof van Do Wet zingen Een paar dagen geleden hoorden wij dat hij 800 gevangenen over Olifantshoek naar Ladysmith had gezonden. Dat zijn De Wet's tropoeën die 800 man. Eere wieu eero toe komt! Do eerste maal dat oen Britsch cavalorie-generaal, onder gelijke omstandigheden als Do Wetduizend man gevangen neemt, waarvan de helft ruiterij, verbindings lijnen vorbroekt en spoelt met een troepenmacht van bijna 80,000 man dan zal ik hom prijzen. «Met op zijn allermeest 7000 man verdedigt Do Wet »t>an urgentie, die breuge met ons zijne stem uit op Mr. »W. v. der Kaay." Deze oud-afgevaardigde nu sprak op de openbare vor- gadering van 1 Juli 1897 Nooit te zullen medoworkon «tot hot verkrijgen van eeno wet, dio hot Kiesrecht los- maakt van den census en evenmin voor grondwelswij- «ziging, met hot doel om algemeen stemrecht mogelijk «te maken.'1 Het bestuur van «Eensgozindheid1', dat met stalen ijver de verkiezing van Mr. v. d. Kaay getracht heeft te bevorderen, doch hiermede échec leed, worpt nauwelijks drie jaren later doze zijne beginselen geheel over boord, en verloochent ziju vroegoren éminenten voorman. Een dor toenmalige bestuursledon, dia heden nog deze functie bekleedt, en ook de circulaire (Aug. 1900) met zijnen naam heeft ondorteekendMr. W. C. Bosman, verklaart in de openbare vergadering van 14 April 1897, alwaar Mr. E. Fokker, candidaat voor do '2e Kamer, als sprekor optrad «In het program der Liberale Unie is «veel, waarmede ik mij kan vereenigeu, doch or zijn «andere punten, die ik niet kan onderschrijven le. de ver- *plichte verzekering van den werkman2o. van do noodza- «kelijkheid van de invoering van leerplicht ben ik niet «overtuigd. Ton slotte constateerde spreker, dat hy het «jammer vond, dat hij niet tot de Liberale Unie kan be- hoorenj' En niettegenstaande alle deze pertinente, zoo glasheldere verklaringen, wordt nu onomwonden verkondigd Eens gezindheid staat de ontwikkeling onzer staatsinstellingen voor in democratische richting, dat is dus, volgons het program van Actie en Urgentie der Liberale Unie (met de verplichte verzekering en algemeen Kiesrecht..) De derde vraag, die een candidaat-lid zich voorzeker zal stellen, is de volgende Was het overboord gooien uwer beginselen wenschelijk en nuttig, nu gij zelf wijst op de treurige ervaringen, in de laatste jaren (2e Kamer en gemeenteraad) opgedaan. Waart gij oud-liberaal gebleven, dan hadt gij uwe veeljarige werkzaamheid niet verloochend, thans weten wij niet, waarnaar wij in de toekomst koers zullen zetten. De vierde vraag, die hij zal opperen, zal waarschijnlijk zijn «Is het wenschelijk en nuttig, dat er in deze go- «meente twee Kiesvereenigiugon bostaan, beide werkende «in democratische richting, waar blijft gij dan met uw «steun vragen van alle gelijk gezinden Want immers «do leden van «Vooruitgang" zijn uwe politieke broeders «geworden. Had men geen poging moeten wagen tot in- «lijving Uwer nieuwe fractie bij de bestaande vereeniging ««Vooruitgang'1, men hadde tijd, moeite en kosten be- «spaard, en juist de kosten zijn immers een overwegend «bestanddeel eener Kiesvereeniging. «Vooruitgang" is Je oudste (niet in leeftijd) doch sedert uwe begiuselverandoring, waardoor gij nu als nieuwe partij optreedt, zijt gij de jongste. «Vooruitgang" opgericht in 1894 heeft doorgaans met hare candidaten succes gehad, met uitzondering van een enkele, toen de samen werking met «Eensgezindheid" wel in woorden bestond doch niet door de daad werd gevolgd. «Vooruitgang" hoeft door haar wolgeslaagde meeting voor Leerplicht en de moeting in zake het algemoon kiesrecht, getoond, dat zij nog jong en krachtig bloed in de aderen heeft. Waarom dan tot haar geen bijstand gevraagd Alle deze vragen Mijnheer de Redacteur, drongen zich bij lezing van het nieuwe reglement en der circulaire bij mij op. Het bestuur van «Eensgezindheid11 zal mij in vele niet-leden harér Vereeniging zeer verplichten, wan neer het op deze vragen een duidelijk en ernstig ant woord wil geven. Met hoogachting, steeds uw dw. dienaar, Alkmaar, 24/8 1900. H. KOOPMANS. zich tegen het leger aan de verbindingslijnen in den Vrijstaat, tegen Rundlo, Brabant, Methuen en Hunter, slaat hij hot leger in Natal tot Standerton te zamen niet minder dan 80,000 Engelsche soldaten met vol slagen lamheid. Toch zijn de volgelingen van De Wet niet dapperder dan onze soldaten, ze zijn niet georgani seerd, ze hebben waarschijnlijk geon staf en ik dfcnk dat alles wat zij aan transport hebben, aan ons is ontnomen. «Hoe krijgt hij het gedaan. Later zullen studenten in de krijgskunde het betreuren, dat er onder de Boereu geon Jomini iswant De Wet's krijgsbedrijf en geen ander zal het. onderwerp zijn van eiken leeraar in de cavalerie-strategie aan elke militaire school in den vreemde. Zijn methode .zal bestudeerdzijn voorbeeld gevolgd worden. En wat er ook met hom mogo gebeuren nu hij vrijwel omsingeld is, zijn naam zal aan het nageslacht worden overgeleverd als dion van den grooten man van een guerilla." Zoo schreef een Britsch oorlogscorrespondentvoordat De Wet door het cordon in den Vrijstaat brakzijn opsluiters maakte tot achtervolgersom ten slotte uit hun oogen te verdwijnen. Reeds toen lord Roberts nog niets had gedaan heeft De Wet in dezen oorlog van zich doen spreken. Hij was do aanvoerder der Boeren in het gevecht bij Kocdoosberg, waar eon van Met uen's onderbevelhebbers een poging wilde ondernemen om Magersfontein om te trekken. Hij gaf dezen toen zoo flink klop, dat de man hals ovor kop naar Tweerivieren terugkeerde. Nadat French was doorgebroken naar Kimberiey en Roberts zijn marsch naar Bloemfontein had aangevangen, pakte De Wet hem een groot convooi af bij Jacobsdal. De ellende op den tocht naar Bloemfontein en de lange rust die Robert's leger daar noodig had zijn voor een groot deel het govolg van dit succes. Toen hoorden we voor het eerst weer van De Wot bij Koornsprnit (Sannah's Post) waar hij vijf Britscho ka nonnon pakte en mot dit wapenfoit begon hij den tocht, waarvan wij hier een overzichtskaaitje geven.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3