Het beschaving brengend Europa. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 2 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. No. 104. Bente blad. De crisis in China. De Oorlog in Znid-Afrika. ALK1IAARSCHT CO HIAAT. Deze Courant wordt Dlnsdt g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr||s der|gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Terwijl Engeland bezig is aan de beide Zuid-Afri- kaansche republieken zijn hoogere beschaving te brengen gaan de vereenigde Europeesche mogendheden, in verbond met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, een gelijk e taak vervullen in China. Vermits er naar Engelsche be grippen in Zuid-Afrika nog maar een beschaving van lageren rang wordt gevonden, acht de Britsche regeering zich blijkbaar niet verplicht de oorlogsgebruiken te volgen die onder beschaafde volken worden in acht genomen Lord Roberts zendt de vrouwen en kinderen van de strijdende Boeren het land uit, brandt de hoeven af, wanneer er vijanden in worden ontdekt of de spoorweg in de buurt is vernield, onverschillig of de eigenaars en bewoners dier hoeven aan het bezetten van hun woningen door hun strijdende landgenooten of aan het vernielen van den spoorweg schuldig of onschuldig zjjn, en beschouw t alle weerbare personen in de beide republieken, die be zwaar maken tegen het afleggen van den zoogenaamde n onzijdigheidseed, als krijgsgevangenen, die hij, zoo bij dit geraden acht, gevangen neemt en het land uit brengt, misschien naar St. Helena of Ceylon. Die den onzijdig heidseed schendt, zal naar gelang der omstandigheden gestraft worden met den dood, met gevangenschap of een geldboete. De ingezetenen zullen verplicht zijn Boe- ren-commando's, wanneer deze in hun woningen ver toeven of hun hoeven bezet hebben, aan de Engelschen te verraden want zoo zij aan de Engolsche troepen geen aangifte doen van de tegenwoordigheid dezer vijanden, zullen zij beschouwd worden met die vijanden gemeene zaak te maken en als zoodanig worden gestraft, terwijl hun hoeven zullen worden verbrand. Ziedaar de strenge maatregelen, waartoe de Engelschen tot hun groot leed wezen genoodzaakt zijn de toevlucht te nemen, nu hun bekende zachtmoedigheid en edelmoedigheid niet hebben gebaat 1 Dit alles is zeer ergerlijk en schreit ten hemel. Zoo wordt niet alleen hier te lande, maar schier overal elders geoordeeld, voor zoover eigen belang of politieke berekening niet het zwijgen oplegt. Maar wat baat het De mogend heden hebben wel wat anders te doen dan iets te zeggen, laat staan te doen, in het belang niet alleen van de Boeren, maar ook van de beginselen van oorlogsrecht en oorlogsgebruikwat Engeland onaangenaam zon kunnen wezen. Zij hebben immers gezamenlijk een grootsche, een edele taak te vervullen in China, waar zij volgens de eigen woorden van den Dnitschen Keizer tegenover de bewoners zoo ongeveer in dezelfde verhouding znllen staan als de Israëlieten op hun toebt naar het beloofde land tegenover de Amalekieten. Daartoe is het in de eerste plaats noodig, dat de eendracht onder deze kruis vaarders bewaard bljjve; en wie zon nu dit schoone samenspeldeze hartroerende eensgezindheid ook maar een oogenblik willen verstoren door een minder hoffelijke opmerking over Engelands gedrag in Zuid-Afrika? Men denke maar eens aan den Dnitschen Keizeralle mogend heden hebben genoegen genomen met het opperbevel heb- berechap van een Dnitschen generaal Zoo iets wischt alles nit. Wie denkt daarbij nog aan eenige Engelsche onhebbelijkheden tegenover de Boeren en aan schending van het oorlogsrechtwaarvan de mogendheden toch zeiven nimmer hinder zullen hebben nu immers ook Engeland zich plechtig bij tractaat verbonden heeft alle bepalingen daarvan in acht te zullen nemen, indien on verhoopt een oorlog tnsschen dat land en en der andere mogendheden mocht uitbreken. Nu handelt het wel geheel anders tegenover de Boeren; maar het is immers bekend, dat het de Znid-Afrikaansche republiek niet als een sou- vereinen staat beschouwtmaar meer of min hoe- Veel doet er niet toe als een vasalstaat. Van haar standpunt kan de Engelsche regeering de Boeren mis schien te recht als rebellen behandelen. Of nu dit stand- Pint wel juist is, ja daarover zou veel gezegd kunnen worden maar dat is een geschil tusschen Engeland en ransvaal, waar de mogendheden buiten staan en zich iDiet in mengen. I Wij staan er buiten en mengen ons er niet in. Dat r het etlindpunt van alle groote mogendheden. Zoo was |«t, zoo is het, en zoo zal het blijven. Er is althans niet minste reden om iets anders te verwachten. Die van verwikkelingen in China iets anders meenden te kunen Epen, zullen teleurgesteld worden. Men zal het mogeljjke en het onmogelijke doen om een botsing en mogelijke vredebreuk te verhoeden en als het op sc adeloosstel- lingen eu land-inbezitnemen aankomt, China is groot genoeg om ieder een brok te kunnen afstaan, waarmee hij tevreden kan zjjn. De gevaarlijkste concurrenten zouden Rusland en Engeland kunnen zijn, maar in njordelijk China vindt Rus land zooveel te doen en een zoo uitgestrekt gebied voor de ontwikkeling van zijn belangen en zijn invloed, en de afBtand tusschen noordelijk en zuidelijk China, waar En geland zich meer bepaald heeft genesteld, is zoo groot, dat met wat goeden wil en overleg een botsing tnsschen de belangen van de beide Staten zeer goed te vermijden zal wezen. Aan de noordelijke grenzen van Engelsch- Indië komen die belangen elkander veel nader bij, maar juist dit gevaarlijke punt wordt minder bedreigd, na China een afleiding geeft, en Rusland daar een veld vindt om zich nit te breiden, waaraan het voor het oogenblik genoeg heeft. Waarop de tocht der vereenigde mogendheden in China verder moet nitloopen, nu Peking bezet is en de daar bedreigde gezanten en vreemdelingen bevrijd zijn, ligt nog geheel in het duister. Men kan vooreerst allen die zich tegen den inval verzetten uederslaan, en alles verwoesten wat in den weg staat. Nu de Chineezen, hetzij dan Bok sers of regeeringstroepen, zich om en bij de hoofdstad weer roeren en de verbinding met de kast onveilig of lastig maken, valt daaraan vermoedelijk nog wel wat te doen, ook voor graaialdersee, als deze opperbevelhebber ter plaatse zijner bestemming zal zijn aangekomen. Maar als de Keizerin en de Keizer verder het binnenland in vluchten, zal het wel niet aangaan hen daar te gaan zoeken. Er zal dan, na de noodige verwoesting te hebben aange richt, als blijvend gedenkteeken, van de zegepraal der Europeesche en Amerikaansche beschaving, toch met de eene of andere regeering of regeeringspartjj onderhandeld moeten worden, over een blijvenden toestand. Hoe die zon kunnen zijn, weet vooreerst nog niemand te zeggen, en veel onderling gehaspel tnsschen de verschillende mogendheden, veel onderhandelen met Chineesche regee- ringspersonen, nu eens met eenig gunstig, dan weer met ongunstig gevolg, afgebroken door onvoorziene gebeurte nissen, door gebleken onbetrouwbaarheid van Chineesche zijde, verschil van inzicht en belang aan de andere zijde, inwendige beroeringen, oproeren en omwentelingen in China wellicht dat alles staat ons te wachten, eer de kruistocht zal zijn geëindigd; en ondertussohen zal Ras- land in het noorden van het land, in Mandsjoerije waar sohijnlijk zijn eigen weg gaan, waar het geen andere mogendheden aantreft dan Japan, waarmee een botsing wel op de eene of andere wijze ontweken zal kannen worden. BELG,E- Sedert eenige dagen liep te Brussel het gerucht, dat koning Leopold, die wel niet jong meer is, doch getuige zijn jongste zeereisje naar de Middel- landsche Zee, nog krachtig en levenslustig, zal aftre den en worden opgevolgd door zijn neef Albert, graaf van Vlaanderen. Volgens de laatste berichten is dit geheel een loos alarm, dat van regeeringswege officieel wordt tegengesproken. KA«I!I,AVII. Na bacteriologisch onderzoek is ge bleken, dat de te Glasgow heerschende ziekte, die reeds vijf slachtoffers maakte, terecht vermoed werd builenpest te zijn. Elf patiënten zijn onder behandeling, eu, gelijk wii reeds in een vorig nummer meldden, zijn een kleine 300 personen die met de zieken in aanraking zjjn ge weest, volkomen geïsoleerd. Door deze krachtige maatre gelen hoopt men er in te slagen verdere uitbreiding der gevreesde ziekte te voorkomen, en na de ondervinding eenige jaren geleden te Weenen opgedaan, mag men zich vleien daarin te zullen slagen. Den 29 heeft het departement van oorlog weder zijn wekeljjksche staat van de verliezen in Znid-Afrika be kend gemaakt. Het totaal bedraagt nu 40,561 (1753 officieren en 38,808 man), dat is 1395 meer dan een week geleden. Daarbij komt nu nog een nieuwe lijst die de volgende ejjfers oplevert Gesneuveld 7 gewond 36, waaronder generaal Little bij Mafeking ernstig, vermist 6, overleden aan ziekte 8 Onder het totaal der verliezen zijn niet begrepen dé mannen die nog gewond of ziek liggen in de Zuid-Afri- kaansehe hospitalen. Per stoomschip »Assaye" zijn weder uit Kaapstad naar Engeland teruggokeerd 32 officieren, waaronder 3 majoors en 1186 man. niet den wijk zouden nomen naar Lijdenburg in het noord-oosten van Transvaal, doch de spoorwegverbinding met de Delagoabaai niet dan in den hoogsten nood zou den verlaten en van Machadodorp naar het oosten naar Barberton zonden trekken. Roberts toch seintdat slechts weinige Boerentr;epen noordwaarts terugtrokken, doch het meerendeel oostwaarts terugweek. Mogelijk is het echter ookdat Roberts niet slaags is geweest met Botha's hoofdmacht (door de Engelschen geschat op 15.000) doch slechts met een klein deel zijner mannen, zoodat uit de richting waarin deze zich terugtrokken niet op te maken is waar het hoofdlager gekozen zal worden. De Boeren hebben blijkbaar weder hun onde tactiek gevolgd zij hebben zoolang stand gehouden als zij konden, zonder gevaar te loopen omsingeld te worden en zijn daarop zouder ernstige verliezen geleden te heb ben of hun artillerie te moeten achterlaten (met uitzon dering van één enkel kanon, dat den Britten in handen viel) in goede orde geretireerd, om straks in een nieuwe stelling het oude spelletje opnieuw te beginnen. Het terrein dat Roberts nu moet betreden, wordt als uiterst moeieljjk voor artillerie en als nagenoeg onbegaanbaar voor cavallerie geschetst bovendien is het de beruchte malaria-streek. Is het nu reeds zeer moeielijk de En gelsche troepen voldoende te voeden, er bestaat alle hoop, datwanneer het De Wet of De la Rey gelukt weder eens een spoorwegverbinding voor eenige dagen te ver breken, gebrek aan leeftocht en de daardoor nog krachtiger optredende malaria den vijand zullen dwingen voorshands naar Pretoria terug te keeren. Te verwonderen is het nietdat generaal Botha in deze omstandigheden de Engelsche krijgsgevangenen te Nooitgedacht heeft vrijgelaten. Het is jammerwant daardoor krijgt lord Roberts de beschikking over bijna 4000 man en 200 officieren terugkreeg. Of ook de Engelsche officieren, die zich te Nooitgedacht bevonden, zjjn vrijgelatenwordt niet gemeld. Hnn aantal kan niet zoo groot zijn geweestdat zij een belemmering voor de Boeren te Barberton zonden zjjn. Hoe groot de verliezen der Engelschen geweest zjjn is natuurlijk niet bekend; Roberts seint, dat 19 Boeren werden gevangen genomen en men 20 lijken in hunne stellingen vond maar van zjjn eigene verliezen zegt hjj niet veel meerdan »dat hjj vertrouwt dat zjj gering zijn.'' Deze uitdrukking is niet nieuw meer, en latere aanvullingsljjaten der ooispronkeljjk zeer lage ejjfers hebben reeds tallooze malen bewezen dat Roberts van meening is dat slecht nienws altjjd vlug genoeg reist. Met terugtrekken der troepen. LONDEN31 Ang. Renter's Office verneemtdat de mogendheden van gedachten hebben gewisseld over de houding aan te nomen tegenover den hnidigen toestand in Ohina. De Russische regeering beveelt het terug trekken der verbonden troepen uit Peking aan, ten einde de vredesonderhandelingen te vergemakkelijken. De Eu ropeesche kanselarijen zijn zeor gunstig gestemd tegenover deze zienswijze, die waarschjjnljjk aangenomen zal worden NEW-YORK, 31 Aug. Aan de «Herald" wordt uit Washington geseind dat vijf mogendheden instemming hebben betuigd met Rusland's voorstel om de troepen uit Peking terug te trekken. Twee mogendheden ver» klaarden zich tegen de aanneming vau het voorstel. De internationale toestand zon uit een Amerikaansch oogpunt moeilijk bevredigender kunnen zjjn. De mogendheden die zich tegen Rusland's voorstellen hebben verklaard zjjn Duitschland en Italië dezelfde die de geloofsbrieven van Li Hnng Tsjang voor ontoe reikend hebben verklaard. ®en t0legra,m van lord Roberts uit Belfast van heden bevestigt de vrjjlating van 1800 gevangenen door de Boeren maar de officieren zonden naar Barberton zjjn gevoerd. De gevangenen melden, dat de presidenten Kruger en Steyn en de generaals Botha Schalk Burger en Lukas Mejjer den 29 den trein namen naar Nelspruit. De Boeren schjjnen zich in verschillende richtingen te ver spreiden. Z1J1U-AFRIKA. Volgens Roberts laatste tele grammen zonden zjj gelijk krijgen die reeds eeriige maanden geleden voorspelden dat de Boeren ten slotie De Slmplon tunnel. Naarmate het boren van den spoorwegtunnel door den Simplon vordert, hebben de werklieden in toene mende mate van de hitte te lijden, waartegen maar geen afdoende maatregelen kunnen gevonden worden, zoodat de ingenieurs zich beginnen af te vragen, of het grootsehe werk niet zal dienen te worden opgegeven. (Handelsbl.) Eene kranige dame. Een dame uit Weenen, Walburga Icacescu, zal eerstdaags een zwemtocht over het Kanaal, van Galais naar Dover, ondernemen. Mevrouw Icacescn is een gespierde vrouw, een zwemster van naam in Oostenrjjk. Zij zwom heen en weer van Weenen Daar Pressburg 61 kilometer in 7 nnren 3 minuten. Het water is haar element en zij ziet vol strekt niet op tegen het voorgenomen waagstuk. Er zal

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1