Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. een bootje met haar medegaan voor toezicht en hulp, als die noodig mocht zjjn. A T J B H Blijkens van den Gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphieche berichten rijn. sedert de jongste mededee- ling dienaangaande in de «Staatscourant' van 1 Aug. j.l., bij de krijgsverrichtingen aldaar. Gesneuveld de fuselier JHammega Gewond de le luitenant der infanterie K. J. Bey- naerts, de korporaals der infanterie A. E. Supplitt en W. N. Steur en de fuseliers J. G. van der Hart, P. 0. Topsvoort, G. Roovers en K. van Steinvoorn. Dc Sjah van I'erzie. Den 30 is Z. M. de Sjah van Perzie met zijn gevolg uit 's-Gravenhage naar Mariënbad vertrokken. De Bóeren-deputatie. De heeren Fischer, Wolmarans en Weesels, leden der Boeren-deputatie, zijn in ons land teruggekeerd. Den 29 zijn zij iu den Haag aangekomen. Hun verblijf zal eenige dagen duren en van Badere besprekingen zal het afhangen, waarheen in Europa zij zich verder zullen be geven. Voor de Boeren. Mej. H. S. S. Kuyper deelt in »De Standaard'' een en ander mede over de bouffanten en polsmoffen, welke zij voor de Boeren verzonden heeft en die goed zijn aan gekomen. In het geheel beeft mej. Kuyper verzonden: 3215 bouffanten en 7946 paar polsmoffen. Hiervan waren gereed ontvangen 2452 bouffanten en 7653 paar pols moffen; aangekocht 585 bouffanten en 65 paar polsmof fen van aangekochte wol gebreid 178 bouffanten en 228 paar polsmoffen. Deze voorraad vertegenwoordigde een waarde .van f 9000 hjj was verzekerd tegen oorlogsge vaar. Ware de bezending in handen der Engelschen ge vallen, dan was toch altjjd de waarde in geld den Boeren ten goede gekomen. Voor de bouffanten en polsmoffen is ingekomen een som van t 3226.33, daarvoor is uitgegeven f 2830.45i. Het batig saldo van f 395.871 is reeds gedeeltelijk besteed en zal verder worden besteed voor het Zuidafri- kaansche Tehuis te Amsterdam. Koomsch-Katholieke Kerk. Een inzender in de «Residentiebodeschrijft het volgende In ons land waren In het jaar R.-K. parochiën. Priesters. 1784 350 400 1815 673 975 I860 918 1800 1877 985 2093 1900 1014 2310 Na de wederinvoering der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 zijn in ons land ongeveer 500 nieuwe R.-K. kerken gebouwd en 150 vergroot ot hersteld, aan welke bouw werken een kapitaal van ruim 50 millioen gulden is besteed. Schevenlngen. Aan den Nieuwen Badhuisweg is den 29 een heer door den stoomtram van den Staats spoorweg overreden. De ongelukkig was onmiddellijk dood. Het ongeval wordt toegeschreven geheel aan eigen schuld. Er °komen te Geedereede nog steeds nieuwe ge vallen van dysenterie voor. Tot heden zijn als aangetast aangegeven 71 personen, waarvan 8 zijn overleden en 40 hersteld, zoodat nog 23 patiënten onder behandeling zijn, waarvan er 10 in de gemoentelijke bewaarschool worden verpleegd. De ziekte heeft tot heden geheerscht in 42 woningen, waarvan thans 13 woningen van het kennelijk teeken zijn voorzien. (»N. R. C.") Veeziekte. Door den districts-veearts is miltvuur geconstateerd bij een gestorven paard van een landbouwer te Scher- merhorn. Heerhugowaard. De heer H. B. A. Boekwinkel leerling van de inrichtingvoor oude talen te Alkmaar, (leeraar deheer dr. M. N. J. Moltzer,) is don 29 te Utrecht, voor het Staats»xamen B geslaagd. De heer P. Peetoom, machinist aan het stoomgemaal alhier, heeft tegen 1 October a.s. ontslag uit zijn betrek king gevraagd, wegens zijne benoeming als machinist van den polder Venhuizen en Hem. 187 sollicitanten hadden zich voor die betrekking aangemeld. Haringkarspel. Het mond- en klauwzeer onder de runderen, schapen en varkens breidt zich in deze ge meente voortdurend uit. Reeds zijn verscheidene aangiften ingekomen. Gelukkig is de ziekte tot heden niet van ernstigen aard. Akersloot. De raad dezer gemeente heeft besloten, dat op de school en onderwijzerswoning te Koogerpolder een bliksemafleider worden geplaatst. Kegelen. De eeiste Kampioen-Kegelwedstriid uitgeschreven door de Sociteit Kegelvereeniging «Strijdlust" gevestigd bij den heer Claassen Ketelaars aan het Wilhelminapark te Tilburg belooft eene groote deelname Van alle zijden dan ook mocht het Bestuur van «Strijdlust" bewijzen van sympathie ontvangen met het gelukkig idee, het aantal kaarten te beperken voor ieder deelnemer tot 25. Hier door komt de Kegelsport juist tot zijn recht en ieder deelnemer die de kegelkunst machtig is, staat als het ware gelijk. Eere aan «Strpdlust" die hierdoor toont de Kegelsport hoog te houden en zal dit ongetwijfeld bij zeer vele Heeren Kegelaars door het geheele land aanleiding geven aan dezen eersten Kampioen-Kegelwedstrijd deel te nemen, Vooral die heeren kegelaats die ooit bij «Strijdlust aan een concours hebben deelgenomen, zal de herinnering aan de flinke, degelijke, vriendschappelijke manier van optreden van alle leden van «Strjjdlust" een reden voor deelname te meer zijn. Alles belooft eene groote drukte en zal het voor ieder Kegelaar een waar genot zijn, de matadors op het gebied van kegelen in ons land elkaar de palm der overwinning te zien bestrijden. Naar wij vernemen hebben reeds verschillende Clubs besloten enkele afgevaar digden aan dit concours te laten deelnemen. Wij wenschen «Strijdlust" het beste succes. 8t. Pankras. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 29 Aug., een voordracht opgemaakt ter benoeming van 2 zetters van 's Rijks directe belastingen dezer gemeente, bestaande uit de heeren S. Duif, Jb. Wage naar, (aftredenden), J. Schuit en J. N. Timmerman. Het bestuur van het polderdistrict St. Pankras herkoos uit zijn midden tot hoofdingeland van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeersen), van wege ons district, de heer M. Kalis, te Butterhuizenonder deze gemeente. Tilburg. In de plaatselijke bladen is een inschrij ving geopend om een monument te stichten op het graf van het vermoorde dochtertje van den heer Kessels. De haven van Texel was den 29 zoo volgestroomd met dicht opeen gepakt drijfwier, dat stoombooten bijna een half uur moesten worstelen om een afstand van nog geen 200 meter vooruit te komen. Zeilvaartnigen konden er niet doorzeilen en waren verplicht van het ankerspil en zware trossen gebruik te maken om zoodoende de haven in te komen of deze te verlaten. Op sommige plekken was het drijfwier ongeveer een meter dik op elkaar gedrongen. Onweder. Te Wapse (Dr.) is dezer dagen weer geble ken hoe gevaarlijk het is zich tijdens een onweder in het veld »e bevinden met metalen gereedschappen Twee arbeiders spoedden zich voor een opkomend on weder naar huis en lieten hunne zeisenwaarmede zij gras maaiden op het land achter. Toen zij later deze stalen werktuigen weder opzochten, bleek hun, dat deze door den bliksem getroffen en onbruikbaar waren geworden. Hen jubileum. Den 23n September a.s. zal de heer J. W. Ph. Feith 40 jaar werkzaam zijn geweest als predikant te Midden- Beeraster. Ongelukken door electricltelt. Er moet eenige dagen geleden te Gildehaus een hoogst ernstig ongeval gebeurd zijn. De «Ensch. Ct.'' ontleent daarover het volgende aan de «Sch. Ztg." De metselaarsbaas Mersman, in wiens huis het ongeluk voorviel, was gedurende de catastrophe juist te Schfittorf. Toen zijn vrouw tegen den avond het electrische licht wilde aanstekenkreeg zij door den electrischen stroom zulk een hevigen Blag dat zij bedwelmd neerzonk. Nu riep men een zekeren Btild binnen die juist tegenover op het veld werkte. Toen deze echter de leidingskraan aanvatte, viel hij aanstonds dood op den grond. Kort daarop verscheen de neef van Mersman om zijne hulp aan te bieden. Zijn hond, die hem gevolgd was en snuf felende den doode naderende werd eveneens door den stroom op den grond neergeworpen. Gedurende dit voor val had de 20-jarige boekhouder Herms ait Chemnitz die bij Gebr. Hoon werkzaam was, buiten aan het venster van het huis van Mersman gestaan. Terwijl hij hier nadrukkelijk de bewoners tot voorzichtigheid aanspoorde, beging hij kort daarop in zijn eigen, bij den heer Kösters gelegen woningde onvoorzichtigheid zelf de leidings kraan te vatton waarbij hem hetzelfde ongeluk trof ah Billd. Ook hij werd aanstonds gedood. Zijn hand die nog in den dood den noodlottigen draad uren lang vast hield is bijna geheel verkoold 2 vingers moesten van den grond opgeraapt worden. Naar men zegt, was gedu rende het voorafgegane onweder een bliksemstraal in de hoofdleiding geraakt en had het overspringen van den 2000 Volt sterken stroom in de Gildebauser zijleiding veroorzaakt. Of deze verklaring juist is, kunnen wij wegens gemis aan technische kennis niet beoordeelen. Een feit is hetdat de stroom Maandagavond in het geheele leidingsnet van Gildehaus voortdurend even sterk was als in de beide huizen, waarin het ongeluk plaats had gehad. Wel 30 personen werden bij een poging om de lamp aan te steken, bedwelmd of kregen ten minste sterke electrische schokken. Zöo meldt de hotelhouder Adrians: «Toen ik Maandagavond tegen 8 uur van Bardel kwam vond ik mijn vrouw machteloos op don stoel zitten ten gevolge van den schok, dien zij bij het aansteken had bekomen. Ik naderde nn zelf de leidingskraan. Nu werd mij spoedig, door het uitspatten van vonken het bestaande gevaar bekend. Toen nochtans een mijner gasten de heer E. Meijeringh pogingen in het werk stolde om licht aan te steken, werd hij half bedwelmd tegen de daarbij staande glazenkast geworpen en kon na bjjna 2 uur zijn arm nauwelijks verroeren. Er worden nog oen paar soortgelijke verhalen gedaan, maar ook hier liep het af zonder ernstige ongelukken. Stompctorcn. Aan het hulppostkantoor werd op de Rijkspostspaarbank gedurende de maand Augustus ingelegd f 855,95. 3 Nieuwe boekjes werden uitgegeven en er is terugbetaald f 601.75. Warmenhuizen. Aan het post- en telefoonkan toor alhier, worden gedurende de maand Aug. behandeld: 25 inlagen spaarbank tot een bedrag van f803,16, 10 terug betalingen te samen bedragende f 604. 63 telegrammen waarvan 27 uitgaande. gemeente godsdienstleeraar in het Rijks opvoedingsge sticht voor jongens, en de heer C. W. Bruinvis, oud-wethouderalhier. Verleend de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau in goud: aan den heer R. Kootopzichter der lste klasse van den Rijkswaterstaatin zilver: aan de heeren H. dl. Kuijmanasergeant-majoor aan de Ca dettenschool, en Jb. Glas, bootsman der Reddingsboot, te Bgmond aan Zee. Mijnheer de Redacteur De heer H. Koopmans, vermoedelijk dezelfde als de Voorzitter der Kiesvereeniging «Vooruitgang", hoewel diens naam anders geschreven wordt, heeft mij de eer bewezen mijn naam te noemen, in verband met eenige beschouwingen over het huishoudelijk reglement der Kies vereeniging «Eensgezindheid ten beste gegeven in uwe Courant van 31 Augustus j.l. Mij komt het voor, dat huishoudelijke reglementen eener Kiesvereeniging en circulaires derzelfde vereeniging, die niet voor openbaarheid bestemd zijn, geen onderwerpen zijn voor debat iu eene Courant. Ik zal den geachten inzender dus hier ter plaatse niet antwoorden. Alleen deze vraag wat beteekent de verzuchting aan het slot van 's heeren K.'s artikelwaarom heeft «Eens gezindheid" geen «bijstand" govraagd aan «Vooruitgang Liggen in dezen enkelen volzin wellicht alle politieke bekommernissen des heeren Koopmans samengevat 1 Alkmaar, 31 Aug. 1900. W. C. BOSMAN. Onderscheidingen. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer ds. J. Bouvinpredikant bij de Ned. Herr. Aanbestedingen. De vorige week werd door den architect K. Bak ker Dz. onderhands aan de heeren Ringers en van Veggel aanbesteed het verbouwen en tot winkelhuis inrichten van perceel No. 92, vroeger bewoond door den heer Röer, waarin de heer J. Bijloos met 1 November e. k. zijn winkel- en coiffeurzaak zal overbrengen. Bij de den 30 door genoemde architect gehouden aan besteding voor het verbouwen van perceel No. 15, aan het Heiligland alhierwerd ingeschreven als volgt Firma Spruit en Wils f 2847 S. Fraaiman f 2690 D. Grootegoed f 2580 A. de Munk f 2577 J. Dorre geest f 2484. Raming f 2499. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Toonkunst. In de deze week gehouden bestuursvergadering van de afd. Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft de installatie plaats gehad van den nieuwen directeur, den heer J. Henri Oashoorn, die zich hier ter stede heeft gevestigd Verdronkenoord 28. Tevens is bij de verdeeling der bestuursfunctiën het voorzitter schap opgedragen aan den heer C. D. Donatb, (het nieuw verschenen adresboek vermeldt Blechts de vacature dezer betrekking), terwijl aan den aftredenden president, den WelEerw. heer ds. A. J. P. Oort, als welverdiende hulde voor al wat door hem in het belang der afdeeling is verrichthet eere-voorzitterschap is aangeboden. Alkmaarsche Bad- en ïweminrichting. Van en met den 25 toten met den 31 zijn alhier ge bruikt 86 baden, waarvan 69 door heeren, 10 door dames, door weezen en 7 door onvermogenden. Drukstedagen waren den 25 en 31 met 24, en 17 baden. Hoogste tem peratuur van het water 68°, laagste 61° Fahrenheit. Onze vroegere stadgenootde heer G. ST. It® bouwkundig ingenieur directeur der gemeentewerken te Vlaardingen ie met ingang van 1 October benoemd tot leeraar in de geniewetenschappen aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Verjaardag H.M. de Koningin. De 20e verjaardag van H. M. de Koningin ia alhier op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitste ken der vlaggen van de stadsgebouwen en vele particu liere woningen het bespelen van het carillon ten 8, 12 en 4 ure en het geven van een matinée door het Ste delijk Muziekkorps in den Stadshout, des namiddags van 24 ure. Vocaal-kwartet. Het concert, te geven door het vocaal - k w art et op 5 Sept. a.s. in de Groote Kerk is wegens onvoor ziene omstandigheden tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Kermis. Harmonie. Het Nederlandsch Tooueelgezelschap van Ch. de la Mar vertoonde daar Donderdagavond de verborgenheden van Amsterdam een drama door Jan de Vries. Dat men iets treurigs te zien zou krijgen, bewees reeds de titelmaar dat het zoo vreeselgk zijn zou, had men stellig niet verwacht. Het is de geschiedenis van een gewetenlooze vrek Adam Smitdie door een paar geheime moorden en valsche papieren een aardig kapi taaltje bijeengeschraapt heeft endie geene middelen te laag vindt om dit nog steeds te vermeerderen. De per sonen die als zijne slachtoffers vallen of in zijne macht en aan hem onderworpen geraken, zijn er meer dan één j hun lot wekt innige deernis en verhoogt den haat van 't publiek tegen den valschen vrek. Na heel wat vreese- lijke tooneelen geniet het publiek de voldoening, dat hij zijn gerechte straf zal krjjgen nadat hij op 't gezicht van zijn laatste slachtoffer al zjjne misdaden bekend heeftmaar in krankzinnigen wanhoop maakt hp zelf nog een eind aan zijn leven. Als het ooit in onze hoofd stad zoo was toegegaan of nog zou gaan moest zeker den kalmen aard en het veelal eerlijk karakter onzer landgenooteu zich zeer gaan verloochenen en als de Suiker- bakkerssteeg zoo wemelde van valsche munters geld snoeiers, oplichters, moordenaars enz. hadden de fransche soldaten die de politie voorstelden zeker een weldaad verricht, met dat gedeelte eenvoudig in brand te steken. Dit zal zeker wel het oordeel zijn van al de bezoekers, die vrjj talrijk waren, maar tevens zullen allen, blijkens het veelvuldig applaus moeten erkennen dat rollen voor het meerendeel goed en vooral de zeer moeielijke rol van Adam Smitdoor den heer B. Delmonteuitstekend word vervuld. In de Harmonie werd de avond, (Vrijdagavond) ge opend met het zingen van eenige coupletten van het oude Wilhelmus door mevr. Budermanvan Dijk, daarna een Wiegelied, door mej. Tartaud en vervolgens werd nog een cafó-chantant-mop door een der heeren van het gezelschap voorgedragen. Intusschen was het negen uur geworden toen men met de vertooning van «een dolle dag", blijspel in vier bedrijven, begon. Deze opvoering was zeer goed. Alles sloot flink in el kaar de artisten speelden met ambitie. Uitstekend was mevr. Buderman als dienstbode, en de heer Nap. de la Mar als koster. (Deze laatstgenoemde goed gegrimeerd). De heer Franken zag er voor iemand van 55 jaar ti jong uit. De hier niet genoemden werkte allen mede de opvoering te doen slagen, wat hun ook gelukt is. Men had succes. De zaal was op z'n best half gevuld. Robert en Bertram, of de lustige vagebonden, werd Donderdagavond door het tooneelgezelschap der heeren v. Kier gegeven. De opkomst van het publiek was zeeï gering wat wellicht aan de keuze van stuk te wijten was ofschoon de vertooners veel succes hadden. Van hen muntte vooral uit de heer Aug. Kiehl. Ook mevrouw Andrédie haar coupletten zeer aardig voor droeg. De tooneelen waren goed verzorgd, en de verschillends bedrijven werden vlug afgewerktjammer dat men in het tweede bedrijf zoo erg overdreef. Het orkest speelde zeer goed, o. a. de ouverture, «Leichte cavallerie" van Suppé. In de begeleiding van sommige

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2