Ingezonden Stukken. Stads berichten. hinderlaag opgesteld had. Bij het vlochten liep een der soldaten in volle vaart op de bajonet van een zijner makkersdie zich achter een boom wilde verschuilen, met het noodlottig gevolg, dat de militair een levensge vaarlijke wonde aan het onderlijf opdeed. Na zoo goed mogelijk door een der militaire dokters verbonden te zijn, werd de gekwetste per brancard naar Bergen-op-Zoom vervoerd terwijl bij het vervoer de grootst mogelijke voorzichtigheid moest worden in acht genomen. Voorzorgsmaatregelen tegen de pest. De berichten omtrent de uitbreiding die de pest in Glasgow krijgt heeft de vraag doen rijzen welke voorzorgsmaatregelen te Amsterdam zijn genomen, om bij een eventueel voorkomend geval van pest zoo krach tig mogelijk tegen een verder verbreiden van de ziekte op te treden. Het »N. v. d. D." heeft zich om inlichtingen gewend tot den directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst, die de geruststellende verzekering gaf, dat de geneeskun dige overheid de noodige maatregelen genomen heeft. Die voorzorgsmaatregelen zijn niet nieuw; reeds twee jaren geleden, toen te Bombay pestgevallen voorkwamen werden ze genomen. Te IJmuiden werd toen een ziekenbarak opgericht, waarin verdachte zieken kunnen worden geïsoleerd en tevens werd daar een desinfectie-inrichting gevestigd. De binnenkomende schepen worden door een medicus bezocht, die een onderzoek instelt naar de zieken aan boord en daarvan telegrafisch bericht zendt aan den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht. Mocht een geval worden geconstateerd, dan wordt de patient onmiddellijk in de ziekenbarak afgezonderd en verpleegd. Verdachte schepen uit besmet verklaarde havens blijven tien dagen in qua rantaine. Gevallen, die te Amsterdam mochten woiden ontdekt, worden onmiddellijk afgezonderd in het Buiten- Gasthuis en daar behandeld. Deze voorzorgsmaatregelen, reeds twee jaren geleden genomen, zijn nog van kracht. Het feit dat thans pest gevallen te Glasgow voorkomen heeft niet geleid tot een verscherping der maatregelen omdat deze voldoende geacht mogen worden. Uit Den Haag wordt het volgende bericht »Met het oog op het uitbreken van pest te Glasgow zijn alle maatregelen tot alweer, bij de wet of bij konin klijk besluit voorgeschreven, vanzelf genomen. Plannen zijn in overweging tot het bouwen van steenen zieken barakken nabij den Hoek van Holland ter vervanging van houten barakken aldaar. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is in middels de haven van Glasgow besmet verklaard, en dien tengevolge zijn in werking gesteld alle bepalingen, be trekking hebbende op den duur der quarantaine, en op den in- en doorvoer van goederen. lste Coöperatieve vereeniging. Behagen. Den 6 had alhier de aanbesteding van lijnkoeken en kunstmeststoffen plaats van bovengenoemde vereeniging. Gegund werd aan de Emmericher Dampfoel- fabriek de levering van 700000 lijnkoeken tegen een op verzoek niet bekend gemaakten prijs. De levering van Thomas-phosphaat werd gegund aan den heer Morrha, 17 °/0 fosforzuur met 80 °/0 fijnheid f 2,42 de 100 K.G. 50000 K.G. ongeveer moest er geleverd worden. Provinciale Staten. Voor het lidmaatschap der provinciale staten zijn den 5 te Behagen de candidaatstellingen ingeleverd van de heeren K. Breebaart Jz., P. Buis, L. C. Kolff, C. Wagenaar J.Gz. en P. Wonder Az. De eerste met 5, de overige met 1 lijst. Den 18 September zal de stemming plaats hebben. Drama te Apeldoorn. In een villa in 't Wilhelminapark te Apeldoorn, sedert een dag gesloten en bewoond door den heer Zack heeft de politie zich door verbreking toegang verschaft. Men vond in de slaapkamer te bed de lijken van den bewoner en diens vrouw naast elkander liggend. Het vermoeden bestaatdat Z. eerst zijn vrouw met een revolverschot in den slaap heeft gedood daarna den hond heeft doodgeschoten en ten slotte zich zeiven van het leven heeft beroofd. Achteruitgang in zaken is vermoedelijk de oorzaak van den wanhopigen daad. De heer Fischer, lid van de Zuid-Affrikaansche deputatie zal zich met zijn echtgenoote tijdelijk te Bchevenlngen vestigen. u te vechten. Schrijf het aan lafheid toe, als u wil. 't Zal een nieuw offer wezen, dat ik breng op 't altaar van mijn liefde en de vriendschap, die ik aan Marti ver schuldigd ben. Ik maak er geen aanspraak op een held van Homerus te wezen zooals u, evenmin droom ik ervan, over de lijken van mijn vijanden heen te springen. Laat u ophouden." Hij keek me lang en minachtend aan, en trok aan het koord terwijl hij koel zeide Ik weet niet, of u een lafaard is, maar ik kan wel dadelijk verzekeren dat u een van de vele verblinden is die in een waan leven aangaande zichzelven en de wereld, die hun omringt." Het rijtuig stond stil. Ik opende het portier, en sprong op den grond. »Vaarwel, meneer Castell," zeide ik zonder hem een hand te geven. »Ga n voort naar die gelukkige oorden, die ik niet wensch te kennen. Ik blijf in deze, die wel droeviger zijn, maar eervoller." Hij haalde de sehouders op zonder te antwoorden, en met geringschatting de oogen van mij afwendend, trok hij wederom aan 't koord. Daarna legde hij zich gemak kelijk achterover. Het rijtuig ging heen, en ik begon langzaam naar huis te wandelen. Ik verliet den witten landweg, waar eenige huizen hun schaduw over wierpen, en trad het labyrinth van straten binnen. Toen ik door de Calle del Mar ging, hield ik stil vóór Cristina's huis. Op 't balkon van haar slaapkamer stond een roze-malve- strnik. Mij vergewissende, dat niemand mij zag, klauterde ik er naar op, en scheurde een paar blaadjes af. Ik ging naar het hotelbegaf mij naar mijn kamer, en sliep heerlijk in, met die blaadjes in de hand. Wordt vervolgd. Knkhui7.cn. De gemeenteraad heeft besloten een subsidie van f 100 te verleenen aan de vereeniging •Proeftuin voor Enkhuizen en omstreken". Een verzoek van het Comité tot oprichting eener am bachtsschool te Hoorn, werd niet ingewilligd. Ontploffing. De »N. Gr. Ct." maakt melding van een ernstig ongeval, in het pakhuis van de firma N. Kater Co., te Groningen voorgekomen bij de bereiding van kachel- pomade. Door een onbekende oorzaak ontstond eene ont ploffing, waardoor drie werklieden ernstige brandwonden bekwamen. Latere berichten melden: De 15-jarige Lucas van der Wonde, een van de drie personen die bij de ontploffing gevaarlijk gewond werden, is overleden. Jozef Blok leeft nog, maar de hoop op zijn behoud schijnt zeer gering te zijn. Jacob Goudberg's toe stand is vrij gunstig. Deze is alleen aan een knie gewond. Landbouwtentoonstelling te Purmcrend. Den 5 had de opening der tentoonstelling plaats. Vooraf werden de leden van het hoofd- en van het afdeelingsbestnur en de leden der jury's ten Raadhnize ontvangen en toegesproken door den burgemeester. De Burgemeester zeide o.a., dat de tegenwoordigheid van den Directeur-generaal van Landbouw, een verblij dend teeken was en het bewijs dat de belangstelling in landbouw en veeteelt ook bij de hooge autoriteiten toe neemt. Spreker uitte vervolgens den wenBchdat de Maatschappij van Landbouw bij hare zoo hoogst nuttige werkkring moge blijven optreden, zonder het particulier initiatief te dooden. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voor zitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, daarna door den directeur-generaal van Landbouw. Deze bracht daarbij in herinnering hoe de belang stelling in landbouw en veeteelt ook bij de hoogere auto riteiten, vergeleken bij de wel eens genoemde stiefmoe derlijke behandeling van voorheeD, steeds blijft toenemen. Hij voegde daaraan de verzekering toe dat men steeds op zijn steun kon rekenen en riep de medewerking in van allen die in landbouw en veeteelt belangstellen op dat deze bron van ons volksbestaan steeds in bloei toe- neme. Na het aanbieden van den eerewijn, trokken allen, die aan de receptie hadden deelgenomen, naar het tentoon stellingsterrein, alwaar zij werden ontvangen door het be stuur van de afd. Beemster, Purmerend en omstreken. De voorzitter dezer afdeeling bracht in zijn wel komstwoord dank aan allen voor hunne medewerking tot het doen slagen dezer belangrijke tentoonstelling. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer VaB Visser, van zjjn kant hulde aan de afdeeling brengende voor hetgeen gedaan was, spoorde allen aan voort te gaan op den ingeslagen weg, niet hopende op steun van hooger hand, maar op zichzelf vertrouwend, zelf optredend. Dan eerst zou een blijvende vooruitgang zijn te wachten. De burgemeester van Purmerend gaf in zijn antwoord de verzekering, dat èn de gemeente Purmerend èn hijzelf den landbouw zouden steunen naar vermogen. Na deze officieele opening brachten allen een bezoek aan het versierde tentoonstellingsterrein, waar een muziek corps zich deed hooren. De tentoonstelling werd reeds druk bezocht. 's Namiddags werd per tram het voorgenomen tochtje naar de Beemster ondernomen en een bezoek gebracht aan de modelboerderij van den heer Zijp. Door de jury zijn de volgende bekroningen toegekend, waaruit wij de voornaamste hier laten volgen. Verzameling werktuigen voor den Hooibouw, als Maai- machine, Hoohark, dito Schudder, Vorken, Harken etc. Ie pr.verg. zilv. medaille en f 10 of f 25, Visser's Landbouwkantoor, Amsterdam, 2e pr.zilv. medaille of f 10. V. S. Ohmstede Jr., Purmerend. Verzameling werktuigen en gereedschappen voor de kaasbereiding. Ie pr.verg. zilv. med. en f 5 of f 20, Visser's Land bouwkantoor, Amsterdam. 2e pr. zilv. med. of 10, V. S. Ohmstede Jr., Purmerend. Verzameling Zadelmakers-Artikelen, gewoonlijk in ge bruik bij landbouwers en veehouders. Ie pr.verg. zilv. med. of 15, Chr. Koning, Purine rend, 2e pr. zilv. med. of f 10, dezelfde. Tweewielig rijtuig, tilbury. Ie pr. zilveren med. of f 10, Jac. Met, Heerhugowaard 2e pr. bronzen med. of f 5, dezelfde, 3o pr. eerv. verm. Jn. Asjes Ez., Alkmaar. Vierwielig rijtuig. Ie pr. zilv. med. of f 10, Jac. Met, Heerhugowaard 2e pr. Bronzen med. of f 5. Jn. Asjes Ez., Alkmaar, 3e pr. eerv. verm., K. Laan, Beemster. Vijf Edammer kazen, rijp voor de markt, gemaakt op eene boerderij. lste Prijs zilveren med. of f 5, D. Zee te Wijde Wormer, 2de prijs bronzen med. of f 5, P. Kreb te Beemster, 3de prijs eervolle vermelding T. Wonder te Wieringerwaard, P. Kwantes te Assendelft. Vijf Edammer kazen, rijp voor de markt, gemaakt in eene fabriek. lste Prjjs zilveren med. of f 10, K. Nottelman te Petten, 2de prijs bronzen med. of f 5, Kaasfabriek »Rival" dir. de heer Jac Boekei te Spijk, Gron., 3de prijs eervolle vermelding, Kaasfabriek ?de Volharding" te Wieringer waard. N.-Hollandsche boter, 4 K.G. of 8 koppen. lste Prijs verg. zilveren med. of f 15, H. de Goede Az. te Beemster, 2de prijs zilveren med. of f 10, Gerbrand Vis Hz. en Co. te Zaandjjk, 3de prijs bronzen med. of f 5, K. Nottelman te Petten. Extra prijs W. T. Jonge- jans te AsseDdelft. Het maandblad tegen de vervalsclilngen, no. 2 bevatvergiftige grondstoflen in de industrie onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het laboratorium van chemisch en microsco- oisch onderzoek Keizersgracht 291, Amsterdam direc teuren dr. van Hamel Roos en Harmenscontrole- onderzoekingen (alboïd-metulen voorwerpen, boter, brood, cacao, cognac, email, havermoutjenever kindermeel levertraan, likeur, mosterd, sigaren,vleesch-extract, vleesch- waren, wijn, zeep); nieuwe pepervervalscbingeu verval- sching van Ceylon-kaneel keuring van voedingsmiddelen te Rotterdam en Maastricht keuring van vleesch in Duitschland besmettelijke ziekten in hotels vergiftigings- gevallen door aniline-houdende schoenenkleurstof; melk- onderzoek boteronderzoekonderzoek op margarine het aantoonen van worstvergift; uitwerking van zout water op den bodem gezwavelde lont tegen vlinders, torren enz.; zorg voor vruchtboomen onbrandbare gordijnen feuilletonEen nieuw geneesmiddelsuiker als medicijn de oorzaken der malaria. 'I Mijnheer de Redacteur! De heer mr. W. C. Bosman, bestuurslid van >Een6ge- zindheid" heeft op mijne vragen geantwoord, dat hij in 66a courant niet van repliek zal dienen, daar huishoudelijks 1 reglementen en circulaires van Kiesvereenigingen geen onderwerper zijn voor een debat in een nieuwsblad. De heer Bosman wil blijkbaar eene nadere wisseling van gedachten ontloopen, daar hij voelt dat er voor hem op dit terrein »voetangels en klemmen" liggen, ah zon vele bewijzen uit het jongst verleden, die spookachtig I komen opdoemen. Consequent is de geachte schrijver verder niet, daar mij, niettegenstaande deze zijne weigeringui I eene vraag wordt gesteld. Had »Eensgezindheid" hare nieuwe reglementen ei de daarbjj gevoegde circulaires uitsluitend aan haro leda toegezonden, dan had men mogen aannemen dat deze I zending van intiemen aard was. Nu echter de adressen zijn geschreven in alphabetische orde, volgens het adres boek nu deze stukken zijn ingezonden ook aan niet-leden, van verschillende politieke overtuiging; nu het voorde kiezers van groot belang is te weten hoever de (nieuwe) democratische beginselen van »Eensgezindheid" zich zullen uitstrekken mag men spreken van eene publieke daad, eene handeling waarop het volle licht moet vallen. Mij dacht, dat juist »Eensgezindheid" de gelegenheid die ik haar bood, om zich nader in het publiek uit te spreken, met beide handen zou hebben aangegrepen, ten einde den adsp-leden, met innige overtuiging, hare intens democratische beginselen nader uiteen te zettenhet hooge belang van algemeen kiesrecht en van het kies recht voor de vrouw, met kracht en klem te betoogen; een :ans te breken voor staatspensionneering van oude werklieden, verplichte verzekering, verhoogdé successie belasting, etc. De kiezers toch herinneren zich nog levendig de dagen van April en Juni 1897, en de vurige belangstelling van •Eensgezindheid" in de politiek van Mr. van der Kaajj, haar eminenten leider. Zijn betoog, zijn zienswijze vonden volkomen instemming bij »Eensgezindheid". (Naar mjj gebleken is, uit gehouden besprekingen, deelen onder scheidene leden dit zijn gevoelen nog). Moet men nu aan nemen, zal menigeen zich afvragen, dat Mr. van der Kaaij ook een Unie-man is geworden, of heeft •Eensgezind heid" ingezien, dat deze zijne politiek thans, in 1900, verouderd is (Ondank is 's werelds loon 1). Zjjn dit geen vragen die publiek mogen worden bn- sproken, immers juist de politiek is bij uitnemendheid geschikt voor openbare bespreking, of wil mr. W. C. Bosman, om verschillende redenen, hiermede liever wachten tot Mei 1901 Is er dan nog tijd om de groote verande ringen, die z.i. in de samenstelling van onzen Raad te wachten zijn, voor te bereiden, moet dan de Alkm. bur gerij nog worden ingelicht, in welke richting en naar welke beginselen men wenscht te handelen Ik vrew van neen Alvorens zich te vereenigen diene men ruiterlijk en onomwonden »kleur" te bekennen, wat verstaan wordt onder: »een gelijk doel nastreven". Mocht mr. W. C. Bosman werkelijk kunnen aantoonen dat Eensgezindheid'' het recht heeft zich met de demo cratische vlag (hier zegt men nog de roode vlag) te tooien, dan klopt dit wederom geenszins met zijn oproep aan alle democraten om zich te vereenigen, ten einde den ge meen schappelijken tegenstander het hoofd te bieden, dagr in casu en: vgetrennt marchizen, vereint schlagen", niet in vervulling zal kunnen komen, voor en aleer men van den bondgenoot volkomen zekerheid heeft verkregen. Hoogachtend, N.B. De zetter maakte Uw dw. dr., van de C een K. H. CüOPMANS. Naar wij vernemen, zullen de lessen aan de Burger avondschool, op Maandag, denlOSept. a.s., des avonds 7 uur een aanvang nemen. Werf w't Hondsbosch". Woensdag, den 5, des Damiddags ten 3 ure, is van de scheepswerf en de machinefabriek »'t Hondsbosch'' alhier, te water gelaten, een nieuwe stalen schroefstoom boot. Deze boot, vervaardigd voor rekening der directie der Alkmaar-Packet", zal in de vaart worden gebracht tusschen Alkmaar en Amsterdam en heeft de afmetingen der reeds in de vaart zjjnde stoombooten. Alleen de kleine z.g. patrijspoorten zijn in beide kajuiten vervangen door groote glasruiten, waardoor het verblijf voor de passagiers in de kajuiten zeer veel veraangenaamd wordt. Het vaar tuig wordt geheel electrisch verlicht en met stoom verwarmd. Kantongerecht. Tot ambtenaar van het openbaar minister bij de kontongerechten in het arrondissement Alkmaar, zijn be noemd de heeren Mr. J. Bruijn, thaDS kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Alpen en burgemeester der gemeente Hazerswonde, Mr W. L. Luijken Glashorst, advocaat en procureur te Rotterdam tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissement-rechtbank en waarnemend griffier bij het tweede kantongerecht aldaar. Rijksposl spaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daaronder be- hoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 36181,43, terugbetaald f 19539,27. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 11063. Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Augustus 1900. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Augustu» 8951 mannen en 9427 vrouwente zamen 18378 personen. Geboren werden 24 jongens en 18 meisjes, samen U kinderen, dat is 27.4 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 1 kind van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht. In deze maand overleden 12 mannen en 11 vrouwen,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2