Nederland, f BURGERLIJKE STAND. Warmcnhnlzen. Alhier is men overgegaan tot de oprichting van een fanfarekorps onder de directie van het hoofd der school, do heer De Boer. Voor rnim f 200 aan aandeelen k f 5,is reeds geteekend. Oudendijk. Het dijkwerk onder het beheer van het Drechterlandsch bestuur belooft thans veel goeds. Door het verzwaren, zooals nu geschiedt, van de Slim- dijk c. a. den Oudendijk zullen ongetwijfeld de lekkages aldaar beter gedigt komen dan ooit te voren. Tevens wordt het rjjtuigverkesr er enorm door verbeterd. De gezondheidscommissie te Utrecht heeft huis aan huis door circulaires doen waarschuwen toch vooral de melk te koken. Het is namelijk gebleken dat al de typhus-gevallen te wijten zijn aan besmette melk, af komstig van een en denzelfden melklevorancier. Veeziekte. Bij een veehouder aan de Groote Sloot te S c h a- gerbrug is de tongblaar uitgebroken. De Schlppersvereeniglng „Schuttevaer" heeft gemeend bij het Hoogheemraadschap van den Anna Paulownapolder op verbetering van de haven aan de Van Ewijcksluis te moeten aandringen. In antwoord daarop heeft het bestuur van dezen polder medegedeeld dat het jaarlijks een aanzienlijk bedrag tot onderhoud van die haven ten koste legt. Mochten extra uitgaven noodzake lijk zijn, dan zullen daarvoor andere middelen gevonden moeten worden. De moord te Tilburg. In zake den moord op het dochtertje van den heer Kessels wordt medegedeeld, dat een man bij de Tilburgsche politie verklaard heeft op den bewusten morgen in de kerk gillen gehoord te hebben. Later heeft hjj den koster onthutst uit het koor zien komen. Vereenvoudiging. Uit het jaarverslag van de vereeniging tot vereen voudiging van onze schrijftaal blijktdat hot ledental klom tot 1480 en het aantal afdeelingen tot 11. Door het overlijden van den heer Gerard Keller moest in den loop van het jaar een nieuwe benoeming plaats hebben voor een bestuurslid. Benoemd word do heer C.P. Mulder, herkozen in 1899 de heeren J. L. C. A. Meijer en Pol de Mont. Ook werd de heer Mulder redacteur van het vereenigingsorgaan in de plaats van den heer A. M. Ko- dewgn Nzn. Tien propagandalezingen werden er gehouden. De vereeniging gaat vooruit ook finantieol, roden waar om de secretarisde heer J. de Jong Hzn. zija verslag dan ook eindigt met een versregel uit een heel oude spelling »Best sal 't gaen 1" Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien was op de jongste markten geringer. Ofschoon over het algemeen de handel in dit vee geanimeerd was en do prijs eer hooger dan lager was, bleek voor mindere soorten de handel niet van dien aard, dat deze avans bonden be halen. Het blijkt meer en meer op onze markten, dat de opkoopers wel doen niet met derde soort ter markt te verschijnen, indien zij koopers willen viuden en winst maken. Niet alleen geldt dit voor melke- en kalvekoeien, maar misschien nog meer voor wol vee. In vette koeien met behoorlijken aanvoer heerschte levendige handel met weinig verschil in prijs der voor gaande week. In stieren voor de slachtbank was de handel stug, doch de prgs leed er nog niet veel onder, want er wer den nog verkocht tegen 25 a 26 ct. het '/2 kilo. Vette kalveren waren heel goed gevraagd en daar de aanvoer niet overgroot wrs, vond dit aangevoerde jonge rundvee gereedo koopers tegen goede prijzen. Er waren kooplieden die niet eens hun tal vol konden krjjgon. Nuchtere kalveren waren slapper met niet grooter aanvoer. Vette schapen en lammeren met niet grooten aanvoer waren niet gewildde Engelsche markt is voor dit vleesch schommelende. Melkschapen met matigen aanvoer niet druk in lammeren daarentegen behoorlijk drukke handel. Vette varkens en vette biggen, waarvan de aanvoer der biggen groot was, mochten zich verheugen in zeer goede vraag en behoorlijk drukken omzet. Magere varkens wel gewild daarentegen was bet in jonge biggen flauwer. De aanvoer was 100 stieren, 900 melk- en kalf koeien 100 pinken 110 vette koeien, 300 vette kalveren 200 graskalveren, 100 nuchtere kalveren 1000 schapen en lammeren 80 vette varkens500 vette biggen, 300 magere varkens, 400 kleine biggen. De prgzen waren vette koeien le qualiteit 2830 ct., 2o qnaliteit 2527 ct., 3o qualiteit 1722 ct., stie ren 2026 ct., vette kalveren 2834 ct., vette schapen 22—26 ct., vette varkens I7j20 ct., Londensche biggen 15j—16J ct., per 1/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 90— f 205, pinken f 50—f80, graskalveren f 22—f 38, nuchtere kalveren f 6, f 10J a f 11, weideschapen f 12 f 16, melkschapen f 12f 18, lammeren f 9f 14, magere varkens f23—f 56, jonge biggen f 0.95f 1.10 per week. (N. v/d D.) Uitgeest. Ons schoolfeest heeft den 31 Aug., onder begunstiging van prachtig weder, plaats gehad en is bniton- gewoon goed geslaagd, 's Morgens trokken de kinderen juichend door het dorp, begeleid door 't fanfarecorps'', en 's middags hadden op de «Ooievaarswerf" allerlei spel letjes plaats, zooals mastklimmen, blaastrappen, driebeen- loopen, blokjesrapen, potslaan, bal in den gaper, e.a. Na afloop daarvan had in do kolfbaan een tombola zonder nieten plaats, zoodat alle kinderen opgetogen huiswaarts keerden. Dat voor versnaperingen ruimschoots gezorgd was, behoeft zeker niet gezegd te worden, 's Avonds werd op 't met lampions verlichtte feestterrein een concert gegeven door »Zang en Vriendschap'' en 't «fanfarecorps'", waarvan honderden genoten, en tot eer van 't publiek moet gezegd worden dat geen enkele wanklank ver nomen werd. Benoeming. Tot lid van het Dagelij ksch Bestuur der banno Benningbroekis benoemd de heer P. Koemantot hoofd-ingeland de heer C. Bontekoning. Tot hoofdingeland van de «Vier Noorder Koggen" is benoemd de heer O. Stins. Brand. Te Rotterdam is don 2, 's nachts door voorbijgangers brand ontdekt in het confectiemagazijn van Matthijs Dollée Jr. De heer Dollée, diens winkeljuffrouw en dienst bode slapende op de tweede verdieping waren spoedig gewekt en vluchtten over de daken. In zeer korten tijd breidde de brand zich uit door het pand van Matthijs Dolléeoen hoekhuis van drie ver diepingen, aau weerszijden drie ramen breed. Door een dakraam sloeg de vlam over op pand 6, en zette daar de zolderverdieping in brand. Volgens verklaring van den heer M. Dollée wordt een zak met f 3000 in specie vermist. De heer M. Dollée was verzekerd bij de firma Tulleners Brummor voor f 35,000. Salaris van onderwijzers. Als antwoord op het tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gericht verzoek, ontving het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers de aan gename modedeeling, dat er in deze provincie geen enkel openbaar klasseonderwijzer isdie minder dan f 500 salaris heeft. Bovendien ontvangt slechts een klein aantal onderwijzers deze minimum-jaarweddeterwjjl in bijna alle besluiten waarbij het aanvangssalaris op f 500 is bepaaldperiodieko verhoogingen in het uitzicht zgn gesteld. Wielrijden. Bg den te Enkhuizen gehouden wedstrgd in het fietsrgden in kostuum werd de Ie prgs toegekend aan een groep, voorstellende de „Boeren, Engeland en China" de 2e prgs aan een «Volendammer paartje", en de 3e prijs aan «Mephistopheles". In den Wodstrgd fietsrijden met hindernissen behaalde don len prjjs de heer J. Schild, den 2en prgs de heer C. de Witbeiden van Enkhuizen, en den 3en prgs de heor P. de Vries, van Hoorn. Delft. Een heer, die den 2 nog in den trein wilde springen toen deze reeds in beweging was. struikelde en viel tnsschen het perron en den trein. Hg werd een oind medegesleepttoen do trein stopte, bleek de man zwaar gekneusd te zgn en achtte men het noodig hem naar het Ziekenhuis te vervoeren. Overvloedige prulmen-oogst. De pruimen in het Westland dragen zóó over vloedig dat forsche takken onder 't gewicht der vrucht afbroken. Men ziet veel boomen geschoord. Zwaar beladen Reine Victoria's kunnen de vruchten niet tot rgpheid brengen en gaan als tafotpruimen geheel verloren. Er is berekend dat de telers voor den prijs der groote veilin gen 100 flinke pruimen voor 1 cent moeten plukken. Bejaarde meuschen herinneren zich zoo'n handelstoestand niet. In het JLand-van-Allena zgn de pruimen zoo talrgk en is de geldelgke opbrengst dientengevolge zoo gering, dat men ze op enkele plaatsen geeft aan de varkens 1 den noodlottig boottochtje. Den 3 zouden twee heeren en twee dames to Am sterdam een watertochtje maken over de Zuiderzee naar Marken. Bg de Oranje-sluizen gekomen viel een pet waarop een gouden medaille zat, te water. De eigenaar wilde hem pakken doch boog zich te ver voorover, zoo dat hg te water viel. De ander wilde hem grgpendoch doordat zij allen op één kant gingen zitten sloeg het bootje om en lagen ze alle vier te water. Gelukkig kon den de beide heeren zwemmen zoodat tg de dames kon den redden en op het droge brengen. Een 4jarig kind het eenig zoontje van J. M. te Avenhorn, is in eene sloot verdronken. Wormerveer. Een droovig ongeluk heeft alhier plaats gehad. Bg het lossen van gzerwerk voor de gas fabriek is een zware kist met gzer uitgegleden en neer gekomen op den werkman Jb. Smit. Inwendig zwaar gekneusd, werd hij in zorgwekkonden toestand naar zgne woning vervoerd. Aardappel- ziekte. In «de Vgfheerenlanden" wordt de ziekte in de aardappelen zóó sterk, dat aldaar geheele velden worden omgeploegd, in plaats van gerooid. Men biedt akkers aardappelen kosteloos aan voor het rooien. Bgna alge meen zgn aldaar van de 10 aardappelen 8 aangetast. Texel. Sinds Januari is de Noord-Oostkust door den sterken stroom moer dan veertig meters afgenomen. Niet ver van 't strand wordt eene diepte van 10 meters gepeild en nog voortdurend gaat de stroom voort met zgn verwoestingswerk. Bg stormvloeden wordt door dit alles de toestand van den polder «De Volharding" min of meer hachelgk. De bewoners zijn dan ook niet zeer op hun gemak. Gedurende de maand Augustus werdon van hier uit gevoerd 2098 lammeren, 2856 schapen, 54 koeien, 7 kalveren, 76 varkens, 10 paarden, 8 veulens en 7 geiten. De prgs van het wolvee, vooral van jarige schapen, blijft hoog. Geschiedenis der bouwstijlen. Naar wg vernemen houdt de hoogleeraar E. Gugel, te Delft, zich bezig met het gereedmaken van den der den druk van zgn werk over de geschiedenis der bouw- stglen, waarvan de eerste aflevering weldra het licht zal zien. Niet alleen zal de vorige uitgave, wat tekst en figuren betreft, eene grondige herziening ondergaan en volgens de nieuwste bronnen aangevuld, maar tevens op vele plaatsen geheel omgewerkt worden. Verder zal het werk tot het jaar 1900 worden voort gezet door toevoeging van een nieuw hoofdstuk over de geschiedenis der bouwkunst gedurende de laatste 20 ja ren, dat door den heer J. H. W. Leliman, bouwkundig ingenieur, zal worden geschreven en, mede opgehelderd door de noodige afbeeldingen do nieuwe richting in de bouwkunst uitvoerig behandelen zal. In verband met dit een en ander zullen ook de figuren met een 150tal vermeerderd worden, waardoor het getal daarvan thans tot bgna 1000 zal stggen. De uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, heeft het voornemen de nieuwe uitgave tegen een aanmerkelgk verlaagden prgs te doen plaats hebben, ten einde dit be- langrgke werk onder het bereik te brengen van een meer uitgebreiden kring van belanghebbenden. O ml ears pel. Ondertrouwd: Albertus Boon en Antje Tromp. Geboren. 1 Aug. Aaltje d. van Jacob Maakal en G. de Ruiter. 15 Dienwertje d. v. Cornelis Kok en Trgntje Kol. 20 Maartje, d. van G. Stam en Maartje Kroon. 24 Engelina Anna, d. van E. Smit en M. Prins. Ovorleden. 26 Aug. Jan Haremanechtgen. van Trgntje Kugper. 30 Albert Smak wednr. van Grietje Dongnam. SToordscliarwoude. 1—31 Aug. Ondertrouwd. Gerardus Hekhnizen 's Gravenhage, en Grietje Paarl- berg, alhier. Geboren. Theodorus Johannes, z. van Willem Jongepier en Aleida Harmsen. Alida en Gerritd. en z. van Gerrit Lan- gedgk en Maartje Schoenmaker. Nicolaas Wijnand z. van Klaas de Bakker en Cornelia Geertruida van de Vos. Overleden. Grietje, d. v. Jacob Brngn on Antje Znt, 14 j. Trijntje Steen echtgen. v. Jacob Schuitemaker, 58 j. Jacob, z. van Lieuwo Meonema en Hendrica Cornelia van Dam, by na 4 m. Pieter, z. van Arie Pranger en Neeltje Kostelgk, bgna 2 m. St Pancras. Ondertrouwd 9 Aug. en getrouwd 26 Aug. Ploris Jongejans, Alkmaar, en Jantje Groen. Ondertrouwd. 17 Aug. (te K o e d ij k). Simon Smit, alhior, en Geertje Diepsmeer, Koedgk. Getrouwd. 3 Aug. Jacob de Jong, Koedgk, en Maartje Stammes. Geboren. 20 Aug. Geertje, d. van Jan Mulder en Aafje Prins. Winkel. Geboren. 1 Aug. Floris, z. van Isaac Korver en Maria Prosper. 9 Neeltjed. van Cornelis Kaag en Tetje Laan. 21 Pieter, z. van Adolf Hegmans en Trgntje Plevier H o e d ij k. Ondertrouwd en getrouwd: 16 en 30 Aug. Hermanns Romgn en Antje van Menrs. 17 en 30 Simon Smit en Geertje Diepsmeer. Geboren. 10 Aug. Adriaan z. van Jacob de Waal en Klaasje Veen- hugsen. Leendertz. van Pieter Visser en Trgntje Sik kink. Cornelis en Jan zs. van Cornelis But ter en Dirkje van der Molen. Cornelis, z. van Cornelis Bos en Johanna Helder. 30 31 Akersloot. Getrouwd. 5 Aug. Johannes van den Kommer en Aaltje Kuiper. G e b o ren. 18 Aug. Cornelis Joannes, z. van A. A. Soeterbroek en A. Dekker. 22 Nicolaas, z. van Wm. Kwak en A. Plemp. 24 Jacob, z. van Jb. Knaap en A. van Til. 25 Lena, d. van P. Blokker en N. Pel. Overleden. 9 Aug. Elisabeth Jak, echtgen. van P. Korssens, 55 j. 19 Cornelis Joannes, z. van A. A. Soeterbroek en A. Dekker, 1 dag. Zuldscharwoude. Getrouwd. 1 Aug. H. Dgkrnan en E. M. Hoogwater. Geboren. 2 Aug. Johannes Alphonsus, z. van J. Mettes en A. Berk hout. 8 Cornelis, z. van Jb. Schoenmaker en P. Zeeman. 12 Jacob, z. van K. Grootjes en E. Kramer. 29 Adriana, d. van C. Bakker en A. Belleman. Overleden. 4 Aug. Klaas Kerkmeer, 31 j. 26 Trgntje Trompetter, 48 j. 80 Maria Kraakman, bgna 6 m. Harlngcarspel. Ondertrouwd 17 en getrouwd 31 Aug.: Pieter Schipper, te Heerhugowaard, en Maartje Broer- sen, alhier. Cornelis Rempt, te Lochem, en Ariaantje Bruin, alhier. Ondertrouwd. 30 Aug. Jacob Pater, te Sint Maarten, en Antje Withoud, alhier. Getrouw d. 16 Aug. Dirk Brugns, wednr. van Trgntje Smit, te Heer hugowaard, en Aafje Weel, alhier. Geboren. 19 Aug. Arie, z. van Cornelis Zut en Geertje Strooper. 25 Cornelis, z.v. Pieter Smit en Agatha Manshanden. Overleden. 1 Aug. Jacob Frag, wednr. van Grietje Jonker, 83 j. 7 Jan Boekei, echtgen. van Stgntje Tesselaar, 31 j. 18 Gerrit Boekei, 3 m. 29 Trgntje Dekker, echtgen. van Cornelis Limmen, 69 j. Oude IVledorp. Geboren. 3 Aug. Petrus, z. van Jan Groot en Antje Put. 26 Grietje, d. van Jan Moras en Margtje Bleeker. 27 Anthonius, z. van Arien Ruiter en Antje Bakker. Overleden. 18 Aug. Pieter Wester, echtgen. van Maartje Tesselaar, 61 j. 21 Pieter, z. van Cornelis Hopman en Dienwertje Romar, 3 j. Drukkerg v. Herms. Coster Zoon Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6