ONZE HOUT. No. 107 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang 1900, ZONDAG 9 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland, Knobel te Shanghai aangekomen. De crisis in Ohina. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Honderd ag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. lelefoonnunmer: 3. Prjjs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Wanneer het mjj vergund moge zijn nog over eenige plaatsruimte te beschikken, dan wensch ik daarvan ge bruik te maken, door nog een enkel woord te zeggen naar aanleiding van het laatste schrijven van den heer Bosman Hoewel wederom aan zijne beschouwingen tot opschrift gevende »onze Hout" maakt mr. Bosman nu echter eene wandeling naar het land aan de Hoevervaart. Hij houde mij ten goede dat ik, hoe aangenaam mij zijn gezelschap ook moge zijn, hem daarheen niet vergezel. Dat stuk land toen, gelegen tusschen Spoorweg, Hoever vaart en Westerweg, heeft met onzen Hout hoegenaamd niets te maken en de lezer zal zeker met mij vreemd hebben opgezien, toen hij vernam, dat dit perceel ook al zou behooren tot »de aan den Hout grenzende gronden''. Bovendien, de voorzitter van den gemeenteraad heeft het naar ik geloof in de laatste raadsvergadering reeds zee r juist uiteengezet, de toestand is daar ook een geheel andere. Ik blijf dus in onzen Hout. En dan doet het mij zeer leed dat mr. Bosman daar nog steeds staat als »der arme Thor" die niets wijzer is geworden en die nog maar niet begrijpt »de leidende gedachte", die bij den Raad voorzat, toen deze het ver zoek van den heer J. Twisk van de hand wees. Mij dunkt, het was toch wel duidelijk geworden, dat het streven van den Raad voornamelijk gericht was op het bewaren van het karakter van onzen Hout. De Hout blijve een bosch en worde geen groot huizen park. En nu wil ik wel bekennen dat de eerste beschou wingen van mr. Bosman bij mjj de vrees deden geboren worden dat diens »leidende gedachte" eene andere was. Wat de heer Bosmau betoogde, in verband met de aan vraag Twisk, dat het gemeentebelang mede brengt den bouw van nieuwe en goede woningen te bevorderen en de uitlegging van de stad in de hand te werken, en verder dat het in de richting van de ontwikkeling dezer stad zou liggen, »dat de tegenwoordige Hout zal worden tot een groot park", dat alles deed mij vermoeden dat de heer Bosman voor bovengenoemd streven geen sympathie zou gevoelen, en dat hij, als mede eigenaar van Admi- raal's tuin niet in diezelfde richting zou willen medewerken. Maar gelukkig, het tweede schrijven van den hoer Bosman heeft die vrees doen verdwijnen en mij volkomen ge. ruBtgesteld. Mr. Bosman deelt*üns daarin mede, dat hij met twee andere Heeren den tuin van Admiraal, waarvoor aan de gemeente f 10.000.was gevraagd, kocht voor f 9000. Naar ik meen had daaraan nog kunnen worden toe gevoegd, dat de kosten van overdracht voor rekening van den verkooper zijn gebracht, terwijl die in het eerste geval voor rekening van de gemeente zouden zijn ge komen, zoodat het verschil in koopprijs nog moet worden vermeerderd met 2 maal de kosten van overdracht. Beoogd werd" zoo vervolgt de heer Bosman met dezen »aankoop te voorkomen, dat de tuin in stukken zou worden »verkocht, en zou worden gebezigd tot bouwterrein. Wel- »licht voor minder geschikte woningen". En iets verder voegt hij daaraan nog toe»de aan »koop door ons geschiedde ter bewaring van onzen Hout »in de allereerste pfaats". Bravo 1 met groote ingenomenheid neem ik akte van deze verklaring. Wij zijn het dus in deze zaak eigenlijk volkomen met elkander eens. >Ter bewaring van onzen Houtwerd de heer Bosman zelfs mede-eigenaar van een stuk tuingrond. Dat is de eerste stap op den weg die leidt naar de vervulling van den wensch, in mijn vorig schrii ven geuit, naar aanleiding van het door wijlen den heer Gouwe ge geven voorbeeld. Moge de tweede stap spoedig volgen Wat mij betreft, ik zou mg daarin met het oog op de belangen van Alkmaar hartelijk verhengen. H. BOELMANS TER SPILL, CHINA. Nog steeds wordt Ruslands voorstel tot ontruiming van Peking door de pers ongunstig beoordeeld officieele Regeeringsantwoorden zijn echter nog niet in gekomen. De .Daily Graphic" verneemt, dat Lord Salisbury in het begin van de volgende week naar London komt om met zijn collega's overleg te plegen. De Engelsche bladen bevatten een telegram uit Wash ington, volgens hetwelk de Amerikaansche gezant te Berlijn seint, dat Dnitschlands antwoord op het Russische voorstel het voornemen te kennen geeft om in elk geval in Peking te blijven. Als compromis tusschen de mo gendheden wordt voorgesteld, dat bepaalde contingenten van elke nationaliteit te Peking zullen blijven en dat de rest van de troepen in de buurt van Peking zullen kam peeren, zoolang de vredesonderhandelingen duren. Ove rigens wordt instemming betuigd met het denkbeeld om de keizerlijke familie en de regeeringspersonen te eer biedigen. Algemeen is men van gevoelen, dat Rusland, zoo het geen steun vindt bij de mogendheden, er niet toe zal overgaan zijn troepen naar de kust terug te trekken. Het doel der Regeeriug te Petersburg, nl. openlijk hare vriendschappelijke gezindheid voor China toonen, is bereikt en daarmede kan zij vrij onverschillig zijn omtrent het lot van haar voorstel. ETSGEIiAWD. Het congres der Trade-Unions nam dezer dagen de volgende motie over den Zuid-Afrikaan- schen oorlog aan Het congres .betreurt het, dat de Parlementaire Com missie in haar rapport niet heeft gewezen op het nood lottige gevolg dat de wreede en onnoodige oorlog tegen de beide Z.-A. Republieken hebben zal voor den handel en de nijverheid van Engeland, en waarin het protesteert tegen de vernietiging van de beide onaf hankelijke Staten, op verzoek van cosmopolitische kapitalisten, daar dit een inbreuk is op de onafhankelijkheid van den arbeid in Zuid-Afrika en op de beginselen van nationale vryheid, die het kenmerk zijn geweest van de negentiende eeuw." Wèl een bewijsdat het Engelsche volk de oogen opengaan dat (gelijk de president in zijn toelichting tot de motie zeide) »het doel van den oorlog was om goudmijnen te gaan veroveren voor een internationale bentdie vaderland noch vaderlandsliefde kent 1" ZCID-AFHIHA. Lord Roberts seint uit Belfast d.d. 5 September, dat de colonne van generaal Hamilton, die den vorigen dag vereenigd met de cavalerie-briga le van Brocklehurst met slechts geringen tegenstand door Dalstroom getrokken was nu op den weg naar Lijden- burg vooruit trok en in heliographische gemeenschap was met generaal Bulierwiens kanonnen hoorbaar zijn en die gedurende den ochtend met den linkervleugel der Boeren slaags was. Hamilton beproeft de rechterflank der Boeren om te trekken. Twee sterke colonnes onder de generaals Clements en Hart zijn bezig de omstreken van Krugersdorp en het Johannesbnrgerdistrict door te trekken. Nadere berichten omtrent Ladybrand, dat intusschen, gelijk te voorzien was, ontzet is, doen zien, dat het garnizoen zich niet in de stad bevond, doch in de nabij heid daarvan stand gehouden heeft. De Boeren plunderden de magazijnen en voerden alle paarden uit de plaats weg. Zij slaagden er in een troep paarden te bemachtigen, nadat een ontsnapte gevangene hun de plek waar de dieren verborgen waren, had aan gewezen. Zij schoten toen daaropde paarden braken los en werden door de Boeren opgevangen. Bij den aanval op Ladybrand vuurden de Boeron uit huizen en ramen van achter muren en alle andere beschutte plaatsen. De komst van generaal Hunter deed de Boeren retireereu. De dood van generaal De la Rey is nog steeds niet bevestigd en zelfs beginnen eenige Engelsche bladen er aan te twijfelen of het wel waar zoude zijn dat generaal Olivier met zijn drie zoons in handen der En gelschen zijn gevallen. Van die gevangenname toch heeft men, behalve het eerste, korte bericht, niets vernomen, en evenmin waarheen de gevangen generaal getranspor teerd zoude zijn. De »New-York Herald" verneemt, dat lord Roberts in de maand October naar Engeland zal terugkeeren, om als opvolger van lord Wolseley het opperbevelhebberschap over het Engelsche leger te aanvaarden. Hij zal in het bevel over de troepen in Znid-Afrika worden vervangen door sir Redvers Bnller. Een koene zwemster. De Oostenrijksche kampioenzwemster, mevr. Von Isacescu, die het wagen zou over het Kanaal te zwemmen, sprong Woensdagmorgen om halfacht te Calais in zee. Zij had zich geheel mot bruinvischtraan ingesmeerd en droeg een gewoon zwempakje, dat de armen en de beenen beneden de knieën naakt liet. Een kleine boot volgde haar. Velen oogden de koene zwemster na. Zij zwom eerst tegen den vloed in, daarna begon de eb, die haar west waarts voerde en haar vermoedelijk tot voor Dungeness zou brengen. Zij hoopte met een snelheid van 3'/s KM per uur door de stroomen heen te komen, en het bootje, dat haar volgde, had lampen aan boord, want de tocht zou 's nachts worden voortgezet. Een later bericht meldt, dat mevr. Isacescu, na bijna 32 KM. gezwommen te hebben, den strijd opgaf, en aan boord genomen werd. (Haarl. Ct.) bescherming verleend aan den Belgischen vertegenwoor diger en de Belgische onderdanen in China. BERLIJN, 7 Sept. Uit Shanghai wordt gemeld De Oostenrijksche gezantschapssecretaris Von Rosthorn met zijne echtgenoote, on de Hollandsche gezant Knobel zijn hier gezond en wel aangekomen de laatste op een Hollandsch oorlogschip. BERLIJN, 7 Sopt. De Belgische regeering heeft aau het Daitsche gouvernement haren dank betnigd voor de Landbouwcursus. Van den te Schagen gehouden 3jarigen cursus voor landbouw is voor de acte landbouw den 6 geslaagd de heer G. Tjalsma, onderwijzer te Den Helder. Xiandbouwfeesten te Pui-merend. Donderdag 6 Sept. 1900 had de 68e Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van land bouw, in het hotel »de Doele" alhier plaats onder leiding van den Voorzitter, den heer G. Vas Visser. In zijn openingswoord zegt de Voorzitter geen zaakrijke rede te zullen houden. Nog korten tijd Voorzitter van deze vergadering meent bij, dat zulks niet op zijn weg ligt. Voor de aan hem toevertrouwde leiding roept hij de toogevendheid en tevens de medewerking der verga dering in. Hij herinnert aan de betere vooruitzichten in den laatsten tijd op het gebied van den landbouw aan de lessen, die zeker door ieder zullen zijn opgedaan en niet zullen nalaten hun nut te stichten, en voegt daaraan toe de hoop, dat de tjjd weer spoedig daar zydat land bouw en veeteelt zich mogen verheugen in hun oude bloei. Hierna overgaande tot de behandeling van de punten van den beschrijvingsbrief, wordt er aan de vergadering bekend gemaakt I. dat 68 afdeelingen zijn vertegenwoordigd, kunnende uitbrengen 540 stemmen en dat 9 leden van het Hoofd bestuur ter vergadering zijn opgekomen. II. het verslag van den toestand en werkkring van de Hollandscha Maatschappij van landbouw over 1899—1900. üit dit verslag blijkt, onder meer, dat het aantal leden der Maatschappij van 8708 tot 8841 is gestegen en dat de finantiëele toestand gunstig mag worden genoemd. Aan het punt Veeinzending te Parijs" gekomen, brengt de Voorzitter bijzondere hulde aan den heer Breebaart voor de uitnemende wijze, waarop hij bij de laatste groote veetentoonstelling te Parijs in het belang van den Hollandschen veestapel is werkzaam geweest. Op de vraag van den Voorzitter, of een der aanwe zigen nog nadere toelichting van dit uitvoerig beredeneerd verslag verlangt, verzocht de afgevaardigde nit Rijswijk e. o. inlichting omtrent de wijze van werken van het in het verslag genoemde Centraal-Bureau voor aankoop van landbouwbenoodigdheden. Nadat de Secretaris, de beer S. C. Korteweg, aan dit verzoek heeft voldaan, wordt het verslag voor kennis geving aangenomen. III. het verslag van den znivelconsulent nit Zuid-Hol land, bij monde van den heer Bos. Deze consulent geeft een uitvoerig en zaakrjjk verslag van zijn werkkring, ge durende het afgeloopen jaar, van de gehouden voor drachten en gevolgde cursussen op het gebied van land bouw en veeteelt en constateert daarbij, dat de vee- en zuivelprjjzen den laatsten tijd goed zijn. De consulent voor Noord-Holland is door bezigheden verhinderd verslag nittebrengen. IV. het verslag omtrent do onderlinge brandverzekering der leden van de Hollandsche Maatschappij van landbonw bij monde van den heer Korteweg. V. De rekening over 1899 wordt vastgesteld in ontvang op f 27455.76, in nitgaai op f 26157.68s, dus met een batig saldo van t 1298.075. De begrooting over 1901 wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 26148.07s. Vla. Aan bet voorstel van de Afd. IJselmonde be treffende het beschikbaar stellen van entstoffen, verleent de vergadering zijne goedkeuring. Da V oorzitter doet daarbij de toezegging, dat bij de Regeering pogingen zullen worden aangewend, om te dezer zake voor de veehouders de meest guustige bepa lingen te bedingen. VI6. Thans Komt in behandeling het voorstel van de Afd. Schagen en omstreken betreffende het aanbrengen van veranderingen in het jaarboekje van de Hollandsche Maatschappij van landbonw. Dd afgevaardigde van Schagen licht dit voorstel toe. Dit voorstel in discussie gebracht zijnde openen zich de sluizen der welsprekendheid. De afgevaardigden van Rijnzaterwoude e. o.Diemen e. o.Rijswijk e. o. Bo degraven e. o.; Haarlem e. o. Zijpe e. o.O/erflakkee, Ursem e. o. en nog meer anderen betogen als om strijd, welke deugden en welke ondeagden het oude en het nieuwe jaarboekje sieren of ontsieren. De onder-Voorzitter, de heer de Bruine, te Zwijn- drecht, boantwoort in hoofdzaak alle sprekers en hand haaft het voorstel van het Hoofdbestuur om het voorstel Scbageu in den door het Hoofdbestuur gewijzigden vorm te aanvaarden. Tot stemming overgaande, bleek de groote meerderheid voor het nieuwe voorstel te zijn. VII. Het voorstel van de Afd. 's Hago om eene com-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1