BOELHUIS. Haagsche Brieven. Nederland. Advertentièn. den netten INBOEDEL, Openbare Verkooping Notaris L. TOP, te Bergen, Openbare Verkooping een Broodwagen en Bakkersgereedschap. te SCHAGERBRUG(ZIJPE) V. Wie langen tijd de stad is uitgeweest, kost het moeite, de draad van de gebeurtenissen weer te pakken te krjjgen, zóóveel is hier in betrekkelijk korten tjjd veranderd. Laten we, nu 't nog in 't volle van 't badseizoen is, beginnen met Scheveningen. Wat is daaraan de laatste jaren ontzettend gewerkt, eerst, om 't te beschutten, nu, om 't te verfraaien. De breede straatweg met ruime paden voor voetgangers aan beide zijden, aangelegd op den strandmuur, is gehéél voltooid. De buitenzijde in beveiligd door een eenvoudig, maar stevig ijzeren hek. Op ver schillende plaatsen voeren trappen de voetgangers naar 't strandom fietsen, kinderwagentjes enz. gemakkelijk naar beneden te krijgen, heeft men een helling aangelegd. Voor ieders gemak is dus gezorgd. Het meest is echter 't terras vóór 't Kurhans ver anderd. In 't eind van den winter lag 't geheel opge broken, onder het terras werden stevige gewelven ge metseld. Het springt nu in een halve cirkel naar buiten uit, en is hoog genoeg boven den beganen grond, om ruimte te verleenen aan een rij van kleine, maar keurig nette winkeltjes. In 't midden van de halve cirkel is een groot café, waar men ook buiten kan zitten. Als 't weer maar een beetje méé is, is er voor geen stoel open. Iets meer naar rechts ziet men een melkhuisje, beeldig fijn, geheel beschilderd van binnen in wit en roserood met groote spiegols in de wanden. Dat zelfde rozerood vindt men terug in de balons van de gaskronen, vooral bij avond heeft die zaal iets sprookjesachtigs. Van af 't terras loopt een brug, gesteund door hooge pilaren, dwars over den strandmuar heen, en eindigt in twee sierlijke breede trappen, die toegang geven tot deD wandelpier Wel zeker, die zjjn we ook rijk tegen woordig. 't Is een prachtig stuk werk geweest. Een breede houten brug loopt een héél eind (getallen kan ik niet onthouden, maar als een Uwer het wil weten, wil ik 't wel eens informeeren, en nauwkeurig noteeren zee in, dan verbreede hij zich tot een groot cirkelrond, waar e?n muziektent op staat, om als brug weer te eindigen. De wandelpier is al opengesteld voor 't publiek, maar 50 cent betaalt een Hagenaar nu niet zoo heel licht als entróe voor iets, waarvan 't genot wel een beetje denkbeeldig is. De frische, prikkelende zoutlucht van de zee heeft hij even goed aan 't strand als op de pier, even goed ahn de zee, als bóven de zee. Van daar dan ook waarschijnlijk, dat men geen sterveling ooit op de pier ziet. Onze wandelpier moet geheel zijn aangelegd, als die te Blankenberghalleen kan men er in Blankanbergh voor een dubbeltje van profiteeren. Door 't voltooien van den strandmuur zijn de tentjes en kraampjes nóg verder weggeschoven, zoodat ze nu bijna voor 't Oranje Hotel staan. De plankenvloer, die er voorgelegd is, vertoont op mooie dagen een groote, wriemelende menschenmassa. 't Kurhaus met zijn mooie concerten, schitterende kinderfeesten, en rjjke toiletten vormt steeds de groote attractie voor de Hagenaars. Wie in den Haag cachet wil hebben is lid van Tent, Tuin en Kurhaus. Tegen den tijd, dat de concerten op 't Kur haus beginnen, is er in de trams geen plaatsje te ver overen haast, en 't is vaak grappig om te zien, hoe de Haagsche beau monde de aangeboren of aangeleerde deftig heid geheel laat varen, als 't er op aankomt, zich bij 't uitgaan van de concerten, een plaats op stoom- of paarden tram te verzekeren. 't Is tusschenbeide een ware stormloop Tijdens de concerten is 't publiek er zéér gemengd drie cathegories van menschen vallen bijzonder op door bun talrijkheid, Joden, Duitschers en Indische families, alle drie soorten zijn luidruchtig, allen op een andere manier. De eerste en laatste afdeeling houdt van schit terende kleuren, de laatste weten ze echter met meer smaak te kiezen en te combineeren aan de Israëliten- dames. Dat is zeker, de Haagsche Chique maakt er een goed figuur tusschen. Laat wij u tot slot vertellen, dat we in de stoomtram naar Scheveningen reisden met een Engelschman, die op de revers van zjjn jas met een zijden strikje prjjkte, dat duidelijk een Amerikaansche vlag voorstelde. Men had hem verteld, dat door de Transvaalsche oorlog de stem ming onder 't volk hier in Holland zóó anti-Engelsch was, dat hy zich voor Amerikaan uitgaf. Th. VAN STRALEN. Kederlandsch Zuld-Afrlkaansch Fonds tot daadwerkciyken Steun. Amsterdam 6 Sept. 1900. Huldebetoon aan President Hxuger op zijn lósten verjaardag (10 October 1900). Op de door 't Fonds tot daadwerkelijken Steun beschikbaar gestelde formulieren zjjn thans reeds meer dan 10000 handteekeningen uit Noord- en Zuid-Nederland ingekomenwelke toegevoegd zullen worden aan den brief van huldebetoon die door 't Fonds verzonden wordt aan Paul Kruger. Duizenden handteekeningen worden nog verwacht. Wjj herinnerendat Zaterdagavond per expresse de verzending geschiedt en dat de brief met de handtee keningen, in fraai gebonden omslag voor belangstellenden ter inzage zal liggen ten hoofdkantore van 't Fonds Keizersgracht 258Amsterdam Zaterdag a.s., van 10 tot 3 uur. Groningen. Onder de den 4 geslaagde candidaten voor de akte lager onderwijs landbouwkunde behoorden de heer J. Mulder en mej. E. H. Mulder, vader en doch ter beiden van hier. Behoort het tot de zeldzaamheden, dat vader en dochter gelijktijdig in hetzelfde vak examen afleggen eigenaardig is t tevensdat mej. Mulder de eerste onderwijzeres isdie zich aan het examen landbouwkunde onderwierp. Gymnastiek. Het Gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond zal eene uitvoering geven op Zondag 9 September a.s. te Purnterendals slot van de Landbouwfcesten. Hoofdleider is de heer H. W. Wulf horst. Het programma is als volgt: 's morgens 10 uur repe titie 12J/j nur ontvangst door het gewestelijk bestuur in »de Doele"; 1 uur optocht en ontvangst door het gemeentebestuur ten raadhuizcvan 2 tot 5 uur groote openbare uitvoering; 's avonds te 8 uur bal in »de Doele". De Purmerender stoomboot gaat te 1VI2 uur 's avonds en de N.-H. tram te 11.20 id. extra naar Amsterdam. De feestcommissie bestaat uit de heeren jhr. C. van Citters burgemeester eere-voorzitter; C. W. Bakker voorzitter; J. C. van de Poll, secretaris; L. J. H. Jepkes, penningmeester; L. Koremans, C. Lakeman, H. C. Oud, J. Roghair, mr. H. L. ten Kate, J. van Santen, N. Mager, H. Ohmstede en B. H. Jurgens. Een 400-tal turners hebben zich reeds tot deelname aangemeld, waaronder 120 leden van damesvereenigingen, welke laatste onder leiding van den heer A. Staalman algemeene vrije oefeningen zullen uitvoeren. Vereenlglng van Burgemeesters en Secretarissen ln de Provincie Woord- Holland. Te Amsterdam is de najaarsvergadering gehouden van deze Vereeniging, die door een groot aantal leden werd bjjgewoond zij werd geleid door den voorzitter, jhr. mr. I. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Tot leden werden aangenomen de heeren L. Nilant, oud-burgemeester van Marken en K. Vink, diens opvolger, terwijl verder twee nieuwe leden werden voorgesteld, over wie in de Decombersamenkomst de ballotage zal geschieden. De heer J. M. van Beek Jr., burgemeester van Landsmeer, deed rekening van zijn beheer over het afgeloopen dienst jaar, dat werd goedgekeurd. Vervolgens had een zeer belangrijke bespreking plaats over het onderwerp: Overheidszorg met betrekking tot melkvervalsching". Dit onderwerp was, in de Juni-ver- gadering, ingeleid door den heer O. D. Donath, secretaris der stad Alkmaar. Toen werd besloten het belangrjjke stuk te doen drukken, aan elk der leden een exemplaar te zenden, en de behandeling tot deze samenkomst te verdagen. Spreker pleitte voor het denkbeeld»gemeentelijke melkinrichtingen" in het leven te roepen, hij achtte dit noodig en mogelijk, niet slechts voor de grootere, doch ook voor de kleine gemeenten, dan zou de overheid in de gelegenheid zijn er voor te zorgen, dat onvervalschte melk werd verkocht. Zoo klein kon de spreker zich nauwelijks een gemeente denken, met bebouwde kom, waar een gemeentelijk melkhuis geen goede resultaten zou op- levoren. Hoewel algemeen hulde word gebracht aan de wijze, waarop de inleider zijn stelling verdedigde, was de instem ming niet algemeen. Er waren sprekers die meonden, dat ook zelfs eene inrichting, als bovenbedoeld, niet zoude kunnen voorkomen het gevaar, verbonden aan het gebruik van ongekookte melk, terwijl voorts anderen tegen uit breiding van Staatszorg, als hier bedoeld, opzagen. Een bepaalde conclusie werd ten slotte niet genomen, ook omdat er kans is dat de gezondheidsraad (welke inge volge het ontwerp van wet op de volksgezondheid even tueel zal moeten worden ingesteld), de melkverzorging wel als een der meest urgente onderwerpen zal moeten ter hand nemen. Aan het eind werd den heer Donath door den Voor zitter dank gebracht voor de wijze, waarop hij de ver gadering verplichtte. Vermelding verdient zeker dat de inleider blijk gaf de zaak zeer te hebben bestudeerd, en tal van bronnen, ook uit het buitenland, te hebben ge raadpleegd. (Handelsblad). Aan een groot gevaar ontkomen. Men schrijft uit Bols ward d.d. 5 dezer aan de „Leeuw. Ct." De reizigersdie met de tram van haltnegen van Har- lingen naar hier kwamenzijn aan een dreigend gevaar ontsnapt. De draaibrug over de gracht was n.l. openge draaid en de machinist scheen dit niet te bemerken het seinlicht op de brug ontbrak. Een angstig oogenblik voor de menschen die bij de brug op de doorvaart van een schip stonden te wachten. Zij riepen uit-al hunne macht, doch hun roepen werd op de locomotief niet gehoord. Steeds luider werd hun geschreeuw, zij wuifden vlogen de tram tegemoet en gelukkig, nog juist op tijd werd het gevaar nu door den machinist opgemerkt. Slechts een paar meter was de locomotief nog van de brug verwij derd. Twee maréchaHSBees, die met de tram meekwamen, stelden terstond een onderzoek in. Thans bleek, dat de brugwachter absent was dat hij de bediening der brug aan een ander had opgedragen en dat de seinlantaarn defect was. Dysenterie. Merkbaar is er sedert enkele dagen eene kentering ten goede in den stand der dysenterie-epidemie te Goe dereede waar te nemen. Officieel zijn er tot heden 74 personen door dysenterie aangetast geweest en heeft de ziekte in 44 wonjngen geheerscht. Van een 7 tal wonin gen kan het kenteeken nog niet worden verwijderd ter wijl een 15-tal lijderswaarvan er 8 in de bewaarschaol worden verpleegd nog onder behandeling zijn. Het aan tal dooden beloopt nu elf. (N. R. Ct.) Typhus. De typhus te Utrecht blijft een goedaardig karakter behouden. Het getal aangetasten bedroeg ruim 70er komen slechts enkele nieuwe gevallen bij, en geen sterfgevullen. museum van kunstnijverheid. Het muBeum van kunstnijverheid te Haarlem, werd dit jaar tot den 30 van de afgeloopen maand bezocht door 4366 belangstellenden. De aan genoemd museum verbonden boekerij was tjjdens de maand Augustus gesloten, doch is vanaf 3 September weder geopend. De uitgebreide verzameling boek- en p'aatwerkeu, die deze boekerij omvat, hebben betrekking op de kunstgeschiedenis van verschillende landen en tijdperken, op de verschillende kunstambachten, abmede op de diverse technieken die bij de decoratieve en versierende kunsten in toepassing worden gebracht, terwijl de afdeeling plaatwerken eene ruime keuze van afbeel dingen omvat, die de studerenden, als ook hen, die in de praktijk werkzaam zijn, tot leidraad dienen. Deze boek en plaatwerken worden kosteloos aan belangstellenden ter raadpleging toegezonden. Het reglement der boekerij kan bij den directeur van het museum van kunstnijver heid te Haarlem worden aangevraagd. mr. Troelstra te Waalwyk. Den 4 zou, naar »Het Volk" mededeelt, mr. J. P. Troelstra te Waalwijk spreken, maar toen achtereenvol gens verschillende lokalen, die toegezegd waren, niet be schikbaar werden gesteld, vertrok hjj met zijne partg- genooten naar het naburige Bezooien, om daar zijne rede te houden. Buiten bet lokaal ontstond een erg rumoer en de burgemeester ontbond de vergadering, omdat, naar hij zeide, alles kort en klein zou worden geslagen. Mr. Troelstra en zjjne partijgenooten wachtten eerst eenigen tijd, tot het volk daarbuiten zou afzakken, maar de blin. den werden zoodanig gebombardeerd, dat de lokaalhonder hen niet langer in huis durfde houden. Onder getier en gejouw van het volk, dat naar hen wierp met klinker- steenen die hen herhaaldelijk raakten en nadat zij be spuwd en met sljjk gegooid waren, bereikten zij eindelijk hun hotel. De menigte, in don waan gebrachtdat zij door een achterdeur het hotel hadden verlaten, trok toen af, Botsing. Den 6, 's morgens te halfnegen, bij aankomst van trein 757 te Enkhuizenmoeten de machine en een ba gagewagen worden verplaatst. Gelijktijdig was men bezig met het rangeeren van een machine, bagagewagen en postrijtnig van trein 766. Daarbij ontstond een botsing, I waardoor bagage- en postwagen ontspoorden en defect raakten. Door het overladen der post enz. ontstond nogal vertraging. Kieuw soort aardappelen. De »Vereeniging voor Proefvelden", te Staphorst, heeft dit jaar een proefveld aangelegd, om te onderzoeken of er ook een nieuwe soort van aardappelen ingevoerd kan worden, welke beter bestand is tegen de aardappel ziekte dan de algemeen verbouwde soort. Zij heeft daartoe naast de eigen soort ook gepoot Ballons, Albions ei Prima's. De uitkomsten zijn aanvankelijk zeer gunstigwant terwijl de eigen soort reeds langen tijd zeer ernstig aan de ziekte leed, zijn de drie nieuwe soorten thans nog geheel groen. Zjjn de aardappelen goed van smaak en is de opbrengBt goed, dan zullen deze soorten zeker wel bij de land bouwers in trek komen. Notaris M. GOUVERNE zal verkoopen op Donder dag 13 September ÏOOO, des morgens ten 9 ute, te Alkmaar, aan de LaatWijk D 42 Behoorende tot de nalatenschappen van wijlen dc echtelieden Kls. VAN DER VOORT en JANTJE GROEN. te HELDER, in »Tivoli", Woensdag 36 September 1900, des avonds S '/j unr, ten overstaan van P. J. C, VAN TOORNENBURGH, Notaris te Alkmaar, van: Twee perceelen uitmuntend W II I, \ll, in den Helderschen polder, aan en bij deD Middenweg-, ge meente Helder, samen groot 1 H.A. 21 A. 10 C.A. Drie perceelen uitmuntend WKlIiAWD, in den Huisduinerpolder, nabij den Huisduinerweg, gemeente Helder, samen groot 3 H.A. 43 A. 40 C.A. Aanvaarding 25 December 1900, behoudens gestand- doening der huur. Dlljetten, kaartjes en meerdere Inlichtin gen verkrijgbaar ten kantore van den Kotaris. zal op Woensdag 26 September 1900, 's middags 12 uur, in de herberg van Van Benthem, te Castricum, in het openbaar verkoopen Twee stukken uitmuntend WEIIiAKD, te CASTRICUM in den Castrienmmerpoldernabij den Uitgeesterweg Sectie O No. 119, groot 4 H. 17 A-, en No. 120 groot 3 H. 28 A. 60 O. Behoorende aan den heer J. R. VAN ARNHEM en te aanvaarden op 25 December 1900. Inlichtingen geeft de Notaris. op Woensdagen 3 en ÏO October 1900dei morgens ÏO uur, in het café van den neer A. Bruin, aldaar van A. Een Boerenplaats met circa 40 hektaren aaneen- gelegen Wellandstaande en gelegen aan den Hoofdweg westzijde van het Groot Noordhollandsch kanaal, nabij de Schagorbrug, in de gemeente Zijpe, sectie D, Ns. 5, 6, 7, 8, 11, 19, 22, 23, 1272, 1442, 1443, 1444, 1445, 1446, 1480, 1481, 1482, 1483, 1484 en 1485, samen groot 39 hektaren 38 aren 45 centiaren helend ten oosten met de Algem. Armen te Zijpe ten zuiden de heer Zeeman ten westen dl Erve Prévinaire, ten noorden de Hoofdweg. Alle perceelen zijn omringd door zoet water en bjjzonder gunstig aangeslagen in de belastingdaar grond- en polderlasten te zamen slechts vijf en tachtig gulden bedragen. Het geheel is door ligging langs den duinregel een uitstekend jachtveld. B. Een Bentenlerswonlng, zoo goed als nieuw, met grooten Tuinaau de Schagerbrng te Zjjpe sectie D, No. 1646, groot 11 aren. C. Een geheel nieuw Burgerwoonhuis ingericht tot Bierbottelarij, te Schagerbrng Zjjpe sectie B, No. 679, groot 1 are 15 centiaren. D. Een perceel uitmuntend Welland, aan den West- frieschen dijknabij de Schagerbrng te Zijpe sectie B, No. 406groot 2 hektaren 29 aren 60 centiaren. E. Een perceel uitmuntend Welland, in den polder E, nabij de Oudesluis, te Zijpe, sectie B, No. 138, groot 2 hektaren 24 aren 40 centiaren. Aanvaarding Landerijen Kersttijd 1900 en de Huizf en Erven 1 Mei 1901. Inlichtingen worden gegeven door den Notaris Mr. M P. H. DE LANGE en den Makelaar S. BREGMAN beiden te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6