Donna Cristina. No. 108. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG Telefoonnummer t 3. 12 SEPTEMBER. Buitenland. Nederland. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dlnsda g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. ESTGEUAHTD. De geruchten omtrent de ontbinding van het Parlement in de laatste week van September houden aan, niettegenstaande zij door enkele conservatieve bladen worden weersproken. Algemeen houdt men het er voor, dat de annexatie van Transvaal geen ander doel heeft, dan den Engelschen kiezer in den waan te brengen, dat de oorlog geheel geëindigd is. Een officieel bericht meldt, dat den 10 opnieuw een lijder aan pest in het hospitaal is opgenomen, en dat een der gevallen gebleken is pest te zijn. Het aantal pestzieken in het hospitaal is thans 16 het aantal personen onder observatie 112. ITALIË. De officier van justitie bij het hof van appèl te Rome heeft een vervolging ingesteld tegen bisschop Andriawelke zich bij gelegenheid van de begrafenis van koning Hnmbert oneerbiedig en oproerig gedroeg. Het salaris van den priester zal worden inge houden en onder de armen verdeeld worden. De .Stella Polare" met den hertog van de Abruzzen aan boord is uit het hooge Noorden te Tromsoe aange komen. Door een viertal leden der expeditie werd een hoogte bereikt van 86 gr. 33 min. Honderd dagen werd door een der expedities van hondeovleesch geleefd en 's nachts in een primitieve tent geslapen. Vier Noren en twee Italianendie op een afzonderlijke onderzoe kingstocht nitgingenverongelukten. De noordelijkste streek die bezocht werd was hooger dan die welke dr. Nansen bereikte. Den hertog zelf zijn twee vingers afgevroren. De .Stella Polare'' heeft reeds naar het Zuiden koers gezet. ZUIH-AEEIItA. Terwjjl Roberts steeds opgewekte telegrammen zendtdat Lijdenburg genomen en de te genstand der Boeren gebroken iszoodat de opmarsch steeds verder noordwaarts kan worden voortgezet, breekt in het zniden het verzet met vernieuwde krachten los. Bloemfontein wordt bedreigd, en de spoorwegverbinding, die het met Pretoria vereenigt, is geen oogenblik veilig. Om Bloemfontein te beschermen hebben de Engelschen zelfs alle troepen die zij in het oostelijk deel van den Vrijstaat haddenmoeten terugroepen. En nauwelijks waren Bethlehem SenekalPouriesberg en Ladybrand (nota bene pas ontzet 1) ontruimd, of Boerenatdeelingen namen die plaatsen weder in bezit en herstelden er de Boerenregeering. Johannesburg wordt bedreigdhet geheele district tnsschen Johannesburg en Krugersdorp wordt onveilig gemaakt door De Wet, zoodat lord Roberts er een sterke troepenmacht moet heenzenden om het gevaar af te wenden. Het begint er inderdaad naar te ljjken dat men in den aanvang van den krijg geen ongelijk had met de voorspellingdat eerst na de inname van Pretoria de eigenlijke strijd zou beginnen 1 Uit Kaapstad wordt gemeld, dat onder de papieren, welke te Pretoria in beslag zijn genomen van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappijzich een be- VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 42) Sabas behoorde tot het ras der heerschers, ofschoon zijn gelaat niet de fisionomische trekken vertoonde, die het kenmerktennoch het zachte vleescb, noch de bleeke huid, noch de afhangende lippen, de teekenen van het weelderige leven. Dat gebruinde tanige gezicht, hier en daar ontveld, vertoonde een bizonder industriöel voorkomen, 't Zou niemand verbazen als hij dienzelfden avond zoo van Madagascar of Java was aangekomen, na zijn fortuin gomaakt te hebben met een caontchouc-aanplant. Zoo moest de alt van de troep wel denken (ze was veel rijker aan vleesch dan aan stem), te oordeelen naar de schuch tere verwondering en de beschroomdheid, waarmee zij zjjn gloeiende taal aanvaardde, iederen keer, dat haar spel het meebracht dichter bij den voorgrond te komen. Ik ging zitten op een van de achterste fauteuils, en wachtte tot de gordijn neer zou gaan. Ik moet bekennen, dat de idylle, die zich ontwikkelde tnsschen de parterre en 't tooneel, mij meer interesseerde dan wat er gespeeld werd. Sabas, met de wang rustend op de eene hand, met een zuiver oostersche matheid, richtte zijn bekorenden slangenblik strak op de alt. Deze, aangegrepen door een onweerstaanbare beving, deed haar best om dien blik te ontvlieden en zich te verwijderen. Tevergeefs. Haars ondanks keek hij haar aan zelfs in de treffendste tooneelen, en tegen haar rol in, ging ze opeens van den tenor weg in de liefdesduo's, om haar vleezigen rng te kunnen toe- keeren naar dien bekoorlijken, tropischen man. Zij lnis- langrijke briefwisseling bevindt met het bestuur der Maatschappij te Amsterdam, waaruit blijkt, dat de Maat schappij een werkzaam aandeel in den oorlog heeft ge nomen aan de zijde der Boeren. De Maatschappij ver anderde hare werkplaatsen in arsenalen voor het herstellen van kanonnen en het maken van projectielen; zij betaalde hare ambtenaren die op commando waren exploiteerde de lijnen in de Kaapkolonie en Natal tijdens die in handen der Boeren waren, en vernielde ze toen de Boeren genoodzaakt waren terug te trekken. ClIIKTA. De buitenlandsche pers is het er over eens, dat de meeste zoo niet alle mogendheden reeds geant woord hebben op de nota van den Czar, omtrent het terugtrekken der troepen uit Peking, maar hoe die ant- woordeu luidden, daarvan weet geen enkel blad iets met zekerheid te zeggen en loopen dus de gissingen zeer uiteen. Volgens de .Daily Mail" zouden de Dnitsche en Amerikaansche regeeringen niet onbereid zijn in hoofd zaak met Rusland mede te gaan, de krijgsoperaties zou den worden gestaakt, het grootste deel der troepen op Tientsin worden teruggetrokken en slechts eon kleine machtuit de verschillende nationaliteiten samengesteld te Peking bljjven tot de vrede zal zjjn gesloten. Andere bladen weten echter te melden, dat Duitsch- land voor den moord op zijn gezant gepleegd, schade loosstelling zal eischendie natuurlijk zoude moeten bestaan in afstand van grondgebied. Een depöche uit Peking van 31 Augustus meldt dat de buitenlandsche generaals hunne gouvernementen heb ben aangeraden een gedeelte hunner troepen vóór den winter nit Peking te verwijderen, aaDgezien een groote krijgsmacht daar onnoodig is en de aanvoer van vol doende proviand moeilijk zou kunnen worden. Ofschoon dan uit een ander motief, zou feitelijk aan Ruslands wensch ten deele tegemoet gekomen worden. Uit Peking wordt geseind, dat de secretaris van Tsjing een conferentie had met den Spaanschen gezant als deken van het corps diplomatique, en dat de groot-censor, de groot-secretaris en een lid van het Tsung-li-Yamen op 1 September een conferentie hadden met Macdonald, met het resnltaat, dat Tsjing zelf 3 September verwacht werd. Deze bezoeken zijn de voorloopers van de vredesonder handelingen. Do .Zijper Courant" meldt: Naar aanleiding van het berichtdat aan de Scha- gerbrug tongblaar is uitgebroken, hebben wjj onderzoek gedaan. Het is ons gebleken dat dit bericht onwaar is. Wel zijn een paar gevallen van klauwzeer voorge komen doch de aangetaste dieren zijn weder hersteld. Wij vermelden dit, omdat personen, die aangifte voor onze tentoonstelling hebben gedaangerust hun vee kunnen inzenden. Uitgeest. In de laatste gemeenteraadsvergadering alhier is door den wethouder A. van Lith een plan ingediend voor de electrische verlichting der gemeente. terde met spanning naar zijn woord, trillend en schril als de kreet der woestijn, wellicht verwachtende, dat hij haar ten slotte vijftig olifanten, een parelsnoer en de hoofden van drie vijandelijke radja's zou aanbieden. Toen het bedrijf geëindigd was, ging ik zonder verwijl naar de parterre. Sabas ontving mij met de onverschillige deftigheid, die in alle beschaafde landen het gelukkig ken merk der hooge wereld is. Zonder omwegen legde ik hem mijn verlangen bloot. Hg hoorde het met welwillendheid aan, en, zijn nauw ondernomen verovering versmadende, zeker als alle helden, dat hij nog altijd op tijd zou komen om te overwinnen, nam bij zjjn hoed, en we gingen den schouwburg uit. We wandelden eenigen tijd zwijgend voort. Ik voelde mijn hart beklemd door een gewaarwording van droefenis, waarbij ik echter tot mijn schrik ook zekere verwachting van iets aangenaams bespeurde. Dit iets was niet anders dan het terugzien van Cristina. Ja, ik erken het met schaamtezelfs in die smartelijke omstandighe den hield zij mijn gedachten meer bezig dan iets ter wereld. Sabas stond plotseling stil, nam zijn pijp uit den mond, en, nadat hij me eenige oogenblikken oplettend had aan gekeken, sprak hij plechtig .Nu ziet n 't, m'n waarde Ribot. De dwaasheden van mijn zwager hebben dan toch ten slotte het resultaat gehad, dat ik zoo dikwijls voorspeld had." .Arme Emilio riep ik nit. »Ja, wel arm Op 't oogenblik heeft hij goen peseta, en niemand om hem er een te leenen." Hij bracht de pijp weer naar zijn lippen, en daaruit beweegkracht opzuigend, vervolgde hij zijn wandeling. »'t Ergste van alles is, naar men mij gezegd heeft, dat zjjn ziekte zeer ernstig is.' Hij vond 't niet noodig op deze opmerking te ant woorden. Na een poos verwijderde hjj de pijp weer van zijn lippen, en stond roerloos. .Gelooft u, meneer Ribot," riep hij op verontwaar digden toon, .dat een man met een gezin hot rech t heeft, om naar willekeur zjjn kapitaal te vermorsen, en dat gezin in ellende achter te laten Ik haalde de schouders op, zonder te weten wat ik ant- Mocht deze tot stand komen, dan verbindt zich de Holl. Spoorwegmaatschappijom jaarljjks f 1000 licht te gebruiken. In de volgende vergadering zal deze zaak nader behandeld worden. De gemeente-rekening over 1899 bedraagt ƒ23307,615 aan ontvangsten en 22343,72 aan uitgavenzoodat zij sluit met een batig saldo van 963,896. Veehandel In Friesland. Over het geheel is er in de weilanden veel gras, wjj zonden bjjna zeggen er is overvloed. Deze omstan- heid werkt gunstig op den handel en dat bleek op de jongste markten duidelijk. Ik melk- en kalfkoeien is flinke handel. De aanvoer was niet groot en dit werkte terug op de prjjzen. Boven dien geschiedden voor buitenlandsche rekening aankoopen van de puikste soort tegen goede prjjzen. De prjjs van kalfkoeien liep tot t 225, soms nog hooger. De aanvoer van vette koeien was wel zoo groot doch zij waren bjj lange na niet van de eerste qualiteit, zoo dat de prima soort eer gewilder was dan slapper en goed betaald werd. Stieren voor de slachtbank, met behoorlijken aanvoer, waren stadig gevraagd, maar werden, wat de beste soort betrof, met vaste prjjzen verhandeld. In vette kalveren, met vrij grooten aanvoer, was de handel tamelijk, evenals in graskalveren, waarvan de aan voer grooter was dan de vraag. Toch ondergingen de prjjzen van dit jonge rundvee weinig verandering. Nuchtere kalveren met afnemenden aanvoer, wel zoo gewild. Ovep het algomeen is de handel in wolvee wat beter geworden, vooral geldt dat voor lammeren en weide- schapen. Melkschapen genieten minder belangstelling mede een gevolg van grooteren aanvoer. In vette varkens en biggen zeer drukke handel met grooten omzet. Ook in Londensche varkens zeer geani meerd. Magere varkens en kleine biggen gewild. De aanvoer was 100 stieren, 900 melk- en kalfkoeien 200 pinken 160 vette koeien, 480 vette kalveren 450 graskalveren, 100 nuchtere kalveren 1400 schapen en lammeren 80 vette varkens600 vette biggen, 300 magere varkens, 360 kleine biggen. De prjjzen waren vette koeien le qualiteit 28—31 ct., 2e qualiteit 24—27 ct., 3e qualiteit 1721 ct., stie ren 2025J ct., vette kalveren 2535 ct., vette schapen 22—26 ct., vette varkens 1820f ct., Londensche biggen 15J17jj ct., per 1/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 100f 220, pinken f40f80, graskalveren f 18—f 42, nuchtere kalveren f 711 a f weideschapen f 14—f 15, melkschapen f 12—f 16, lammeren f 7f 14, magere varkens f 25f 48, jonge biggen fl.f 1.20 per week. (N. v/d D.) Een gevoelig verlies leed te Utrecht eene juffrouw, die even haar taschje bij het helpen van een kindop een vensterkozjjn had gezet en zulks vergat mode te nemen. Toen zjj haar verlies bemerkte, bleek het taschje, inhou dende twee honderd gulden aan gouden tientjes, te zjjn verdwenen. Bij de politie is aangifte gedaan. U. D.) woorden zou, doch met het vermoeden, dat Sabas zich tot de eerwaardigste leden van dat geruïneerd gezin re kende. Hjj stak de pijp weer tnsschen zijn tanden, en, zonder twjjfel weer in aanraking met den electrischen stroom, herzreeg hjj beweegkracht. Weldra brak hjj die beweging weer af door de pijp uit den mond te nemen. Hjj maakte de machine snel schoon, onderwijl spuwend, en ging voort »Ik begrijp heel goed, dat een ongetrouwd man naar goedvinden beschikt over zjjn fondsen dat hjj op een dag met een boos humeur uit zjjn bed opstaat, en alles wat hij heeft uit het raam gooit. Ten slotte heeft niemand anders dan hijzelf voor de gevolgen van zijn grillen het gelag te betalen. Maar wanneer een man niet alleen in de wereld leeft, wanneer hjj heilige verbintenissen na te komen heeft, lijkt mjj onzinnige speculaties doen en een aanzienlijk vermogen verkwisten niet alleen een dom, maar zelfs immoreel optreden." »Ik twjjfelde er niet aan, of Sabas rekende onder die >heilige verbintenissen" ook het maar steeds voortgaan met hem de middelen te verschaffen tot het beheerschen van al de soprano's en contralto's, die zich aan den Va- lenciaanschen horizon zouden voordoen, en, om niet iets onhebbeljjks te zeggen, besloot ik mjjn mond te honden. Op die wjjze, van zjjn pijp gebruik makende als van den kruk eener electrische machine, om naar welgevallen stil te staan of voort te gaan, en bij elke manipulatie stort beken van kritische wijsheid uitstortende, bereikten wij eindelijk het huis, waar zijn zwagor woonde, 't Was niet zoo weelderig als dat van de Calle del Mar, maar wel nieuw en smaakvol van aanzien. We gingen naar de tweede verdieping, waar hij ver blij f hield, en riepen. Regina kwam ons open doen, dezelide oude dienstbode. Ze kon een kreet van verrassing niet bedwingen »0, Don Julian Stil 1" riep ik, een vinger naar de lippen brengend. En dadelijk mijn peetekind nemende, dat zjj in de armen droeg, kaste ik bet in stilte harteljjk en innig. Doch zij aanvaardde mjjn kussen niet zoo zwijgend als wel wen- scheljjk was. Verschrikt door mjjn baard en wellicht er

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1